SAD samo za otplaćivanje postojećeg duga savezne države plaćaju godišnje blizu 900 milijardi, dakle gotovo isto kao što im je budžet za odbranu.
Ide priča da Srbiji ove godine pristiže na naplatu oko 2 milijarde evra za kredite, zamislite da godišnje dajemo toliko za odbranu.
Jedna strana medalje je što će SAD ovim taksama možda da prikupe više para u budžet. Međutim, može da bude i suprotno, tj. da im se obije o glavu kao britancima, koji su izašli iz EU uz priču nekih političara, među kojima je vodeći bio Nigel Farage, da će UK imati više para za socijalna i druga davanja ako ne budu morali da daju "prilog" u budžet EU - kad ono međutim, pošto nisu zadražli sve privilegije pristupa EU tržištu, koje recimo ima Norveška iako nije punopravni član, privredna aktivnost im je pala toliko da imaju još manje para u budžetu nego kad su davali novac u kasu EU.
Druga strana medalje je što će verovatno smanjiti spoljnotrgovinski deficit, ali će im verovatno pasti i izvoz, plus šta će biti sa dolarom koji su do sada "izvozili" kupovinom svega i svačega iz uvoza. Vidim da je zlato na preko 3200 dolara za uncu, onih 3150 dolara za uncu 1. aprila se možda činilo kao prvoaprilska šala, pošto je do 7. aprila cena padala do 2975 dolara, da bi do danas otišla na preko 3200.
Što neko napisa, mislim i negde ovde, a često se ponavlja, pre 50 ili 70 godina za solidan auto je trebalo oko kilogram zlata, toliko treba i sada. Mada, sada je kilogram preko 90k dolara, tako da je pitanje hoće li cene automobila opet naviše za 20-30% ;)
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.