Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cena izgradnje kuce?

elitemadzone.org :: TechZone :: Cena izgradnje kuce?
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 309889 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

radovesna

Član broj: 218250
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?01.04.2009. u 15:29 - pre 183 meseci
Mozda ce ovo pitanje biti smesno ili dovoljno neprecizno jer nemam pojma o ovoj temi, ali bih molila za odgovor makar neki okvirni!!! Koliko bi kostali radovi na kuci od 120 kvadratnih metara, koja je samo sazidana! znaci krov, uvodjenje struje, i svi unutrasnji radovi, zidovi, parket, postavljanje plocica, prozori. Znaci sve ono sto bi unutar kuce trebalo da se odradi, bez fasade!!!

izvinjavam se na nepreciznom pitanju, ali bicu veoma zahvalna na svakom odgovoru !!!
 
0

legalos
Beograd

Član broj: 78241
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+4 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?11.04.2009. u 19:00 - pre 182 meseci
Citat:
radovesna: Mozda ce ovo pitanje biti smesno ili dovoljno neprecizno jer nemam pojma o ovoj temi, ali bih molila za odgovor makar neki okvirni!!! Koliko bi kostali radovi na kuci od 120 kvadratnih metara, koja je samo sazidana! znaci krov, uvodjenje struje, i svi unutrasnji radovi, zidovi, parket, postavljanje plocica, prozori. Znaci sve ono sto bi unutar kuce trebalo da se odradi, bez fasade!!!

izvinjavam se na nepreciznom pitanju, ali bicu veoma zahvalna na svakom odgovoru !!!



Oko 3 evra po m2 je malterisanje, struja je 450 evra. Voda je 400-600 evra. Pvc imas od 100 evra pa na vise. Parket da kupis 10-40 evra u zavisnosti od klase...
E sad ovako, pod uslovom da nadjes korektne majstore da ti urade malterisanje i kosuljicu ili ravnajuci sloj, 120 m2 povrsine ima za malterisanje 470m2 da bas ne racunamo u m2. Ravnajuci sloj, u njega ide u prizemlju hidro izolacija+ termo izolacija+armaturna mreza, na spratu se radi bez hidro izolacije. Cena za ruke 1-3 evra po m2 samo da se postavi hidro izolacija, na primer kondor pa stiropor preko i armaturna mreza preko svega. Dzak kreca je oko 220 dinara, cemnt je nesto preko 500 dinara po dzaku. Kamion peska je ako se ne varam 120-150 evra, kamion od 10m3 pesak "1"

Pod predpostavkom da imas saglasnost elektro distribucije, uvodjenje struje sa bandere do sata ti kosta kod licencirane firme koja to radi od 60000 do 110000 din i to je cena sa matrijalom. Da se razvede struja po kuci to je 400-500 evra. predpostavljam da ce ti trebati oko 50m 3x2.5; 50m 3x1.5; 25m 5x2.5 i oko 15-20m 6x2.5 kabla za struju. Vodi racuna o ceni, moze da bude razlika i duplo. Buvljak tezga do tezge 70% razlika u ceni...

Opet predpostavka, ako imas vodu na placu, da se razvede po kuci 400-600 evra. Septicka jama ako nema kanalizacije kosta 400-800 evra. Ako ti radi jedan vodoinstalater onda nije skupo ni postavljanje sanitarija.

Plocice su ruke 5-12 evra kod solidnih majstora, ako odes na periferiju pre ces naci ove koji rade po 5-7 evra, u gradu su dosta skuplji a ni malo bolji.

Moleraj je oko 1.5 -3.0 evra po m2.

Ako imas garazna vrata ona su po m2 22-23 do 80 evra po m2 za ruke. Matrijal za njih kosta od 9000 do 15000 dinara

Nadam se da sam bio malo od koristi, ako ti rade na dnevnicu odrace te. Najvise se isplati uzeti preduzimaca.

 
0

legalos
Beograd

Član broj: 78241
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+4 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?15.04.2009. u 22:56 - pre 182 meseci
I jos jedna dopuna


Cena postavljanja krova je 12-15 evra po m2, stim sto se kod krova racuna kvadratura krova a ne kvadratura nivoa na kom se postavlja. I u tom slucaju uvek ima vise kvadrata koji se racunaju ili rade, kako god...
E sad ima tu jos jedna zackoljica, po meni ko god ima uslova za potkrovlje trebalo bi da ga radi. Ali visoko potkrovlje, da se izvuce 7 redova blokova, i na to se stavi serklaz i sa tim se dobija visina od 160cm. Plus da se na stranama gde je dnevna soba urade prozori sa "Badzama" i sa tim se podigne visina tako da to izgleda kao normalna visina. I naravno finansijski deo je povoljniji kad se radi sa potkrovljem, nego bez njega.Krov svakako mora da ide a ovo se doda, brzo se izradi u grubim radovima.

Sad ako se neko pita zasto 7 redova, blokova to je zato sto zakon dozvoljava tu visinu i da potkrovlje tako racuna pri oporezivanju a kad predje 160cm onda se racuna kao puna visina. Medjutim ja bi se ogradio od te granice, zakon je u medjuvremenu menjan i doradjivan...
 
0

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
93.86.3.*



+144 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?15.04.2009. u 23:05 - pre 182 meseci
Citat:
legalos: Medjutim ja bi se ogradio od te granice, zakon je u medjuvremenu menjan i doradjivan...


Jeste, kako je krenulo još malo pa će 20 blokova ili 30 cigli računati kao stambenu jedinicu i prema tome oporezivom imovinom :)
 
0

jeftonikius

Član broj: 140399
Poruke: 21
*.podravka.co.yu.



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?17.04.2009. u 13:47 - pre 182 meseci
Divne li teme...
Elem, živim sa majkom i razvednim bratom i njegovom ćerkom u stanu koji je otprilike veličine 74kvm i koji vredi isto toliko hiljada evra +- par hiljada. Mi se generalno guramo celi život u tom stanu, a sada već polako postaje nepodnošljivo. Uz to, blizu stana imamo plac od 4 ara na kome ima neka trošna kućica, gde žive neki ljudi maltene džabe. Već dugo imamo plan nešto da rešavamo, bilo je raznih opcija, da se proda plac, kupi još jedan stan, bla bla... Uglavnom, neodlučni smo, a i valjda smo se nekako stopili u neaktivnosti a želimo rešenje. Drugim rečima, to tako stoji i ništa ne preduzimamo, a kukamo. Srbija.
Pričajući sa jednim drugom sinoć koji pravi kuću, bezveze dođosmo i do teme tog mog placa... i neverovatno koliko je rešenje ispred očiju. Koliko sam bio slep.
Znači, plac je 4 ara, ima asfalt, u širem je centru grada, ima sve priključke: voda, struja, kanalizacija, gas, parno grejanje... i što je najbolje, naš je. Prodajmo stana koji imamo, i koji je jedan od kvalitetnijih u gradu, vrlo brzo bismo došli do sume od oko 70.000E +- koja hiljada. Ništa više od toga nemamo. Eventualno koji kredit kasnije od po 10.000E...
Kako sam potpuni laik, želeo bih da postavim par pitanja iskusnijima, koje verujem, ima ovde podosta.
Moja ideja je da se napravi zajednička kuća. Kada kažem zajednička, mislim da brat i ja napravimo za sebe po 100 kvadrata, najverovatnije jednospratne ili eventualno jedan sprat. Ono tipa, dole dnevna soba, trpezarija i veliki trem ispred, a na spratu sobe za spavanje. I još jedno 40-50 kvadrata za majku, znači ono, neki boravak, soba za spavanje i kupatilo. Praktično, svi bi bili pod istim krovom, a istovremeno potpuno odvojeni jedni od drugih. Verujem da nam dvorišta neće biti velika, ali s'obzirom da živim u zgradi već 30 godina, i dvorište 5m sa 5m će biti i više nego dovoljno. Pa i sam trem da ostane. Time bismo rešili sve naše probleme. I živeli bi samostalno, a opet zajedno. Istovremeno i problem majke je rešen. Ne samo za kasnije, nego i njoj će biti lakše u kući, imaće dvorište, komšiluk, sinovi su tu itd itd... Pitanja:
Da li to može da se izgradi za taj fond para od 70.000E (plac imamo, kao i sve priključke)?
Da li je moguće ovo izvesti što sam ukratko izneo, napraviti tri stana u jednoj zgradi na 4 ara?! Uz to da dodam, da je plac na 'ćošku', tako da se može ući u njega sa dve ulice.
Hvala.
 
0

legalos
Beograd

Član broj: 78241
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.elitesecurity.org


+4 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?17.04.2009. u 22:47 - pre 182 meseci
Oooo daaa, naravno da moze, prodate stan iznajmite drugi i sad ono glavno!

Sa 50000 hiljada imate trista m2 to je poprilicno sigurno, ali majstori, majstori… Da kazemo da ce ti 20000 evra trebati za ruke, a ostalo za matrijal. I to je poprilicno veliki fond za zidanje, tu dolaze one druge stvari na red: Hoces li dozvolu ili ne? Ako mozes da izboksujes dozvolu ti si resio mnogo problema, ako radis na crno vidi kakav je komsiluk, jel oni imaju dozvole ili je varijanta legalizacije.
Imas sve prikljucke, to znaci da u samom startu imas poprilicnu prednost u odnosu sam go plac koji je u stvari do juce bio obradivo zemljiste gde su seljaci gajili salatu i krompir. Usteda 35000 dinara na taksi za na primer 14-18 ampera struje, pa da ti gulikoze uvedu struju sa bandere 60000-110000, usteda na prikljucku za vodu, gas, grejanje, i jedna od najbitnijih stavki-kanalizacija!
Radis na primer 100m2 osnove sa dnevnim boravkom i tri spavace sobe. Stvar koju niti smes niti mozes da preskocis to je arhitekta! Kad ti napravis skicu kako to zelis da izgleda odes kod arhitekte i onda ti on postavi prave dimenzije bez kojih ne mozes da radis, izmedju ostalog da ti u napred predvidi kanalizaciju, struju, vodu, da ne lupas glavu da li moze ovako ili onako.
Veoma bitno je takodje da ti postavi kanalizaciju pre same gradnje, da u napred imas sve vodove za vodu kuda ide i na koji nacin. Ako se to ne uradi na taj nacin onda ti razbija temelj da prodje kanalizacija, razbija temelj da udje voda. Razbijaju se zidovi da se uvede struja. Za svim tim nema potrebe ako se u napred predvide mesta gde i na koji nacina da udje struja, voda, gas… Na primer za struju i telefon se postavi gibljivo crevo, posto bi bila tri stana vremenom bi dosla i tri sata za struju, odmah se izmeri orman i ostavi mesto za njega, napravi se greda iznad itd… A za sve to je potreban projekat, arhitekta i ne mora da ima licencu bitno je da radi posao, i da ti sve to isplanira.
Y-tong ima dobra resenja za dosta toga, a sem toga je dobar izolator i manja je potrosnja matrijala ako se gradi sa njim. Naravno nista nije problem ni da se ustemuje u zid, ali onda dolazimo na pitanje statike i sve price oko armatura, armaturnih mreza itd, ja licno ne vidim smisao armiranja da bi do iznemoglosti mogli da stemujemo zidove, i zato sam pristalica resenja u napred, to jest nema lakocemo da ustemujemo, nece nista da se vidi!
Stim sto bih ja napravio jednu izmenu u tim planovima, ako si vec ziveo u zgradi 30 godina, nastavi i dalje da zivis u njoj na sledeci nacin:


1. pravi kucu tako da se deli po spratovima.
2. svaki sprat da je zaseban.
3. prizemlje, sprat i potkrovlje.
4. stepeniste zajednicko kao i u svim stambenim zgradama.


Potkrovlje radis nisko, to jest kreces od nule zato sto ti krov izlazi na nekih 5 metara visine na sredini, drugim recima mozes jedno 45-60 m2 da napravis u potkorovlju, ali to ima manu zato sto bi majka isla u potkrovlje i penjala se na drugi sprat…

Ili sledece:
1. prizemlje je neki garazno-podrumski deo sa jednim manjim stanom za majku.
2. na spratu su dva stana podeljena po vertikali sa dnevnim boravkom, kupatilom, kuhinjom.
3. i sobe su u potkrovlju.


Neka moja iskustva su da m2 izlazi oko 150-200 evra, naravno to je neka srednja gradnja, nema eksluzivnosti, i podrazumeva termo izolaciju, armature u nosecim gredama i serklazima, u nultoj ploci armaturna mreza plus hidro i termo izolacija, na spratovima samo termo izolacija i fert gredice koje su opet pune armature, sa monta blokom. Klasicno malterisanje rucno a ne masinsko. Gletovanje i krecenje, keramika u prvoj klasi ali domaca ili uvozna jeftinija, sanitarije isto tako… Zidovi giter blok sa stiroporom i i nekim zavrsnim premazom bavalit ili neka kombinacija, ili y-tong blok… Stolarija pvc prozori jeftiniji, i vrata jeftinija od drveta. Jedino ulazna vrata na objekat da su malo kvalitetnija.
Od mene toliko za sad.
 
0

jeftonikius

Član broj: 140399
Poruke: 21
*.podravka.co.yu.



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?18.04.2009. u 13:10 - pre 182 meseci
Legalos, hvala na ovom postu. Imam neke ideje u glavi kako bi kuca trablo da izgleda. Naravno laičko skroz po mojim željama, a ako od svega toga uspe i 60% biću i više nego zadovoljan. Isto tako imao bih nekoliko pitanja da mi pojasniš neke stvari. Najbitnije je da je razgovor sa porodicom prošao u potpuno pozitivnoj inicijativi i da bi trebalo da ima sredstava. Pišem više sutra pošto idem na neki put. HVALA!
 
0

jeftonikius

Član broj: 140399
Poruke: 21
*.podravka.co.yu.



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?21.04.2009. u 18:31 - pre 182 meseci
Evo mene ukratko sa svežijim i ispravnijim informacijama... Probaću ukratko da ne davim... Totalni sam laik, pa koga ovo smara nemoj ni da čita, a kome se nađe zgodno da prokomentariše...

Kada si rekao 300kvm za te pare, mislio si na 50.000 ili na 70.000? Tj. dal su ti radnici u okviru 50.000 ili ne.

FOND Prva cifra je bila 70.000 (možda čak i više), ali ipak uzeću najnižu vrednost stana, a to je 60.000E. Tu je i 'joker', brat i ja, dva kredita po 10.000E.

PLAC je potpuno legalan. 15 metara gleda na ulicu, 20 metara je uvučen i jedan kraj gleda na drugu manju ulicu (slepo sokače).
Plac ima priključak na vodu i monofaznu struju. Dakle treba priključiti trofaznu struju i kanalizaciju, kao i tip grejanja za koji se još nisam opredelio. Hoće li mi neko objasniti kako to funkcioniše na tri dela?! Jedan priključak kanalizacije ili tri?! Struje... grejanja... (kablovske i interneta znam :D). Koliko je to otprilike novca?
Na placu trenutno postoji stara kuća (60kvm), koja će biti srušena, i čije će se stare punjene cigle iskoristiti za zidanje ograde, roštilja... Inače, divlje je sagrađena, pre urbanističkog plana.

Urbanistički plan postoji. Koliko sam razumeo, do istog mogu doći u opštini. Prema preliminarnim podacima, 6m od glavne ulice ne sme da se zida. S druge strane može se izaći do sokačeta, iza do ivice placa, i levi komšija pola metra. To bi značilo da bi brat i ja ispred imali 6 metara dvorišta od ulice i po 7 ipo metara u širini. To nije loše.

Moja ideja kako bi kuća trebalo da izgleda. Naravno, ovo nema veze s vezom, to je čisto ideja u glavi. Dok se ne vidi stvarni urbanistički plan, mogućnosti bla bla bla...


http://img18.imageshack.us/img18/6346/placskica.jpg

Osnova bi bila 14m x 9m koji bi podelili brat i ja, tako da bi moj deo bio 7m x 9m. Imali bi posebna dvorišta ispred kuća veličine 7m x 6m. Majka bi iza imala 'jednosoban stan' veličine 45kvm (5m x 9m) sa izlazom na manju ulicu (sokače). Mala kapijica samo, pristojno dvorištance, dnevni boravak sa kuhinjom i trpezarijom, malo kupatilo i soba. Trenutno spava u stanu prostoriji kojoj to nije namena veličine 2m x 1,8m.
Dalja poenta jeste, da bi ispoštovali sve što građevina zahteva da kuća stoji, a naše polovine kuća bi uređivali po sopstvenim željama (koliko to dozvole instalacije ili šta već).
O bratovljevoj polovini dalje neću da govorim, to je njegova stvar.
Moja ideja:
Prizemlje ili prvi sprat, ne znam kako se viče. Uglavnom... Donji deo će biti dnevni boravak, trpezarija i kuhinja sa izlazom u dvorište (široka staklena vrata) gde bi u produžetku bio neki trem 2-3m travnjak do zidane ograde (ne 'šiptarski'), ali sa rastinjama, tako da će na kraju biti prirodno 'šiptarska'. Dve kapije. Jedna za kola i jedna za hjumane. U donjem delu će biti i malo kupatilo. Biće predviđen prostor za kasnije saunu i kamin. Taj prvi sprat, prizemlje ili šta li je već, imaće oko 60 kvadrata. To znači, kako sam ja još uvek neoženjen, gornji sprat se može zimi staviti pod 'katanac'. Donji deo će mi biti i više nego dovoljan. To automatski povlači da mi parno grejanje i neće biti baš najpametnije rešenje, da grejem toliku kućetinu džaba. Znači gas, za koji postoji mogućnost prikljulčenja. Uz kasniji kamin to bi moglo da se lepo iskombinuje. Prioritet svih prioriteta jeste kompletna izolacija. Kamin će biti radi 'gušta' samo nekad tamo...
Drugi sprat, ili onaj posle prizemlja, prvog... Znači iz te donje celine, stepenicama uza zid, penje se lagano celom dužinom zida na sprat. Tamo nisam razmišljao šta bih, ali eto, kupatilo i tri sobe. Da sve to bude kao jedan stan na dva sprata, ali opet nezavisni jedno od drugog. Na tom spratu, ostaviću mogućnost da se napravi poseban ulaz sastrane, jer praktično te dve celine bi mogle nezavisno da funkcionišu (kao dva stana od po 60 i nešto kvadrata). Ne zna se kakva će biti vremena...

Potkrovlje To bi bilo jedino mesto gde bi se brat i ja susretali - i to ako želimo. Ne bi ga sređivali ništa, ostavili samo dvoje vrata, i taj prostor bi bio za sport. Koliko sam razumeo, na sredini će biti 5m visine i da se može dobiti neki fin prostor. Dva krovna prozora zbog svetlosti, dvoje vrata, sto za stoni tenis, jedna do dve sprave i to je to. Ako nekada bude imalo više para... Stepenice koje vode do potkrovlja imaće naravno ključ. Sa bratom sam u odličnim odnosima, i obojica smo manje vise sportski tipovi, takva nam prostorija treba.

Garaža Tu se mnogo dvoumim, zato što sam prvi koji ne voli podrume i ukopavanja. Ali na ovakvu situaciju, to rešenje je neminovno. Meni je auto celoga života na nemilosti vremenu. Minimalno ukopana garaža, neka bude visine taman toliko koliko sam visok +10cm. Kad se već kopa, ajde i onda jedna prostorijica 3m x 3m za krš i lom koji ja inače ne skupljam... al ajd.. Za drva za taj tamo neki kamin, biciklu... To je sve zapravo podrum, ali minimalni mogući sa ulatom u kuću. Nadam se vratima od garaže i kapiji na daljinski nekada...

E to su bile želje i vizija. Kao što rekoh jednom, da ispadne i 60% kako sam zamislio, bio bih i više nego zadovoljan. Na celoživotnih 3m x 2.5m sve preko je premija.
 
0

kira
dejan ivanovic
beograd

Član broj: 95050
Poruke: 32
212.8.174.*

Sajt: www.nacionalnaklasa.com


Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?16.06.2009. u 14:18 - pre 180 meseci
Ja bih se nadovezao sa sopstvenim iskustvom i cenom izgradnje kuce.

Kuca je uradjena pocetkom juna ove godine, a cene izgradnje grubih gradjevinskih radova su sledece.
Temelj
- Povrsina 165m2
- Materijal 7575 Eura
- Majstori 1830 Eura
Majstor placeni po m2, tj 11eur/m2

Prizemlje + Sprat
- Povrsina 210m2
- Materijal 10.700 Eura
- Majstori 3.275 Eura
Majstori placani na dnevnicu (glavni majstor 40, majstor 30, fizikalac 25)

Uglavnom kuca na sprat, bez krova, od 210m2, sa dve ploce, 23.500 eur, sto ispadne nesto vise od 100 evra po m2

Da li moze jeftinije?

Moze.
Prvo definitino mi se pokazalo kao jeftinije da se radi na dnevnicu a ne po kvadratnom metru, doduse to podrazumeva ili da ste svo vreme tu ili da imate nadzor. U principu ja i cale smo se smenjivali i pripomagali u radu i kontroli.

Cene materijala dosta varijaju od stovarista do stovarista i fabrike.

U principu sve sto mozete da odradite sami to je cista usteda jer nemorate da placate. Recimo ciscenje gradilista - bolje da vi to odradite a da zidari rade svih 10 sati na zidanju, a ne 9 sati da zidaju a sat vremena da ciste. Armatura, uzmite ispravljenu i isecenu na meru, a vezete je sami, realno 2 coveka (ja i cale) bez ranijeg iskustva smo povezali sve grede i serklaze za celu kucu za 4 dana. A razlika u ceni izmedju vezane i obradjene armature je znacajna.
Za blokove pregovarajte direktno sa proizvodjacima, sto manje posrednika bolja cena.
Beton - ja sam uzimao gotov beton u mikseru sa pumpom. Cene variraju od proizvodjaca do proizvodjaca i po nekoliko desetina eura po kubiku. Jos je jeftinije ako sami pravite beton, ali to je dogotrajniji i dosta tezi posao koji trazi veci broj ljudi.
Drvena gradja (grede, daske, letve) proverite halooglase i stovarista, ja sam ustedeo nekih 30eur po kubiku + gratis prevoz. Jos jedna stvar je znacajno uticala na smanjenje troskova, a to je raskivanje paleta na kojima je stizao gradjevinski materijal, jer time dobijate letvice, stafnice i druge sitnice neophodno za dalje salovanje.

Prema nekoj gruboj kalkulaciji, da bi zavrsio kompletno kucu treba ce mi jos 25.000 eura. Sto ce reci da ce kvadrat ispasti oko 250 eur. Tj za 50.000 eura kuca od 200m2, a za te pare sam mogao u Beogradu da kupim stan od 25m2 eventualno 50 u Zemun polju


 
0

svetionicar
pancevo

Član broj: 89682
Poruke: 82
93.86.137.*

Sajt: www.manus.rs


+2 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?13.07.2009. u 12:22 - pre 179 meseci
ovo je jedna od najtrazenijih i verovatno najnezahvalnijih tema koja postoji :) ovih dana se prikljucujem onima koji po ceo dan pricaju sami sa sobom ("ako prica sam sa sobom, il je lud, ili pravi kutju" ;) ) i naravno, kao i mnogi pre mene, dozivljavam uzasne nedoumice oko toga, sta je stvarnost a sta ne kad su u pitanju cene izgradnje kutje.

moja zadatak je vrlo jednostavan ("jednostavan" ?), postojecoj kuci (tj vikendici na sprat) treba da prikljucim prostoriju 8.6x4m, na nju podignem jos jednu istih dimenzija (osim sto su bocni zidovi samo oko 1.7m visoki) i stavim pod krov. Ako uopste uspem da ovo zavrsim, mislim samo na grube radove (temelj, plocha, zidovi, druga ploca i krov, procenjena povrsina zida je oko 100 kvadratnih metara). nista malter, struja, voda, stolarija,... . sve ce to da saceka neka kasnija vremena (ili da se okrutni bogovi kladionice smiluju na mene).

citam vec neko vreme (par nedelja) sve forume i tekstove na vou temu, zivkam stovarista ali jos uvek nisam nacisto, koliko sve ovo moze da kosta? da li je iko imao iskustva u radu sa Ytong blokovima na objektu slicnih dimenzija? moze li mi neko reci koliko je neko realno vreme za izvodjenje ovog posla Ytongom (cca 4 coveka da rade)?
~~~~~~~~~~~~~
manus manum lavat
manus.bravehost.com
 
0

Niki Lauda
Milan Cavic
student
Backa Palanka

Član broj: 250202
Poruke: 1
89.216.66.*



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?12.02.2010. u 20:27 - pre 172 meseci
Da li ima neko jos slika od ove kuce http://img523.imageshack.us/img523/3624/krovna1.jpg sto je AirJordan postavio,mnogo mi se svidja
ova kuca i nesto slicno na taj nacin bih pravio pa ako neko moze da mi posalje jos koju sliku od te kuce bio bih vam puno zahvalan.Hvala u svakom slucaju,Milan.
 
0

Grandovac
magacioner , Grand
Subotica ,Srbija

Član broj: 255438
Poruke: 1
109.93.212.*



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?22.03.2010. u 21:12 - pre 171 meseci
žele bih da opet otvorimo ovu temu jer je jako zanimljiva , meni tenutno , jer sam se upustio u gradnju kuće ....
 
0

vlilis
sektor gradnja, eluplastic
Beograd

Član broj: 253373
Poruke: 10
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?23.03.2010. u 10:39 - pre 171 meseci
Ja sam se uključio u sličnu temu (http://www.elitemadzone.org/t3...radnje-porodicne-kuce-pod-krov) sa željom da pomognem makar malo, obzirom da mi je to struka. Voljan sam da odgovorim na sva pitanja.
samo veselo
 
0

wwwbeograd
beograd srbija

Član broj: 263056
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?26.06.2010. u 12:48 - pre 168 meseci
Pretpostavljam da je ovo tema koja je bila aktuelna hiljadama godina unazad....dakle evo i mojih sugestija...kada idete kod majstora koji treba da vam popravi automobil,uvek imate dva izbora,povoljan majstor koji radi u neprijavljenoj radnji a verovatno nema ni zavrsenu skolu za automehanicara vec je na primer bio autoelektricar ili cesto bravar a druga opcije je pravi servis i obavezno majstor sa diplomom ili cak i specijalizacijom za odredjeni tip automobila. Ova prica je zaista nepotrebna ako se radi o zemljama na primer evropske unije ali kada je u pitanju Srbija onda je zaista sve moguce.

Dakle moj predlog je da vam projekat uradi obavezno ovalsceni arhitekta sa licencom,ova usluga za privatne objekte kakve mozemo videti u delu gradskih i prigradskih opstina iznosi od 12 do 15 evra/m2 i odnosi se na bruto povrsinu objekta,dakle sa svim pripadajucim prostorijama,terasama,hodnicima,stepenistem,podrumima itd. Izracunate koliko ce kuca odprilike da ima kvadrata i to pomnozite sa 12 evra. ovaj projekat sadrzi idejni i izvodjacki projekat na osnovu koga cete traziti i gradjevinsku dozvolu. Gradjevinska dozvola podrazumeva da potpisete ugovor sa Direkcijom za gradsko gradjevinsko zemljiste i platite taksu za gradsko gradjevinsko zemljiste koju vam odredi gore pomenuta direkcija. Ova cena varira od lokacije gde vam se plac nalazi. Na Banovom brdu ova taksa iznosi oko 17 000 din/m2 dakle oko 160 evra a na primer u Sremcici je oko 30evra/m2.

Kada uradite projekat i dobijete gradjevinsku dozvolu,mozete konacno da krenete u avanturu gradjenja kuce.Ovo je odlicna tema da se napise jedna mala knjizica i cak mislim da bi i postigla neki komercijalan tiraz. Moj predlog je da vam i izvodjac i nadzor budu obavezno preduzeca sa izvodjackom licencom mada je upravo ovo i propisano zakonom a ljudi pokusavaju da izbegnu ove stavke angazovanjem ekipa zidara i pomocnih radnika u sopstvenoj reziji dok potpisuju fiktivne ugovore o gradnji i nadzoru sa preduzecima koja se nikada i ne pojave na gradilistu. Cinjenica je da se retko desava da dodje do greske u izvodjenju na objektima do 300m2 a ni greske nisu fatalne obzirom da ovi objekti nemaju vece staticke zahteve i samo izvodjenje nije preterano zahtevno, medjutim takav nacin izvodjenja vas na duze vreme uvodi u avanturu kojoj je krajnji ishod potpuno nepredvidiv. Kriticne tacke su vam izrada temelja,izrada izolacije oko temelja i podrumskih zidova,fundiranje i izrada dimnjaka,izrada stepenista i izrada i armiranje terasa i okapnica na terasama,izbegavanje hladnih mostova kod izolacije terasa i fasade,vertikale kanalizacije i ventilacije i instalacija struje. Smatram da su ovo najbolnije tacke kada objekat nije dobro izveden a naravnom da bi bilo dobro i da je objekat ozidan sa preciznim vertikalama i sa pravim uglovima kao i da se krov solidno i precizno obradi mada se sve to moze nekako zamaskirati ali ako pocne stepeniste da tone ili da vam se kruni beton na terasi ili imate problema sa uzemljenjem,onda su to veliki i teski problemi koji mogu izuzetno skupo da vas kostaju. Da bi izbegli ovakve situacije angazujte neko preduzece ili preduzetnika zidara da vam odradi grube radove uz obavezan nezavisni nadzor strucnog preduzeca koje ce da proverava u vase ime svaku poziciju i umesto vas da potpisuje i odredjuje sta treba da platite a sta treba da se izvede ponovo ili popravi.

Sama cena izgradnje objekta po trenutnim cenama i stanju na trzisru rada iznosi oko 160 do 180 evra/m za grube radove sa materijalom po bruto kvadratu kuce. Ova cena moze da bude manja u zavisnosti od uslova rada i prilaza objektu,visine objekta,broja stepenista i terasa itd.Ovde nije uracunat iskop,temelji,izolacija temelja i sama priprema gradilista za gradnju. Ova pozicija ima specificnu cenu za svaki objekat i zavisi od dubine kopanja temelja,pada terena,uslova podzidjivanja i odvoda povrsinke vode,izvodjenja prikljucaka za kanalizaciju,struju i vodovod,eventualne izrade gromobrana i uzemljenja elektricne intalacije. Dakle kada zavrsite sve iskope,nasipanja,temelje i dodjete na temeljnu plocu ili temelje,naravno sve to izolujete i pripremite vertikale i prikljucke,tada mozete da krenete u grubu gradnju koja ce vas sa materijalom kostati oko 180 2vra/m2 i ovo se meri po povrsini izvedenih ploca,stepenica i terasa. Krov se posebno obracunava i njegova cena zavisi od projekta i materijala koje cete koristiti za izolaciju i pokrivanje. Kada sve ovo platite i uradite dobicete objekat koji je precizno utemeljen i izolovan u temeljima, po propisima prikljucen na sve spoljne intalacije,a krov uradjen po projektu,izolovan i precizno izveden sa delimicno uradjenim limarskim radovima.

Posle ove faze ostalo vam je da odaberete po zelji stolariju,pvc,aluminijum ili eventualno najskuplju opciju laminirano drvo i zatvorite sve prozorske otvore i vrata na ulazu u kucu i na terasama. Kada ugradite stolariju potrebno je izvesti izolaciju i fasadu na celom objektu i posle fasade konacno zavrsiti sve limarske radove koji podrazumevaju vertikale za osvod vode sa krova i opsivanje svih potrebnih mesta na prozorima i terasama kao i na drugim spornim mestima gde je potrebno izvesti okapnice i spreciti prodor vode. Kada zavrsite sve spoljne radove na kuci mozete da krenete u zavrsne radove koji mogu da budu u standardu a naravno mogu da postignu i astronomsku cenu ako kucu obradjujete luksuznim i skupim materijalima. Treba postaviti kompletnu struju i cevi za vodu i kanalizaciju pa uraditi masinsko malterisanje vodeci racuna da se odrade slepi wstokovi koji ce odrediti precizne mere unutrasnjih vrata i drugih otvora u stanovima,hodnicima i podrumima.Ako ne postavite slepe stokove,sva vrata u kuci ce vam biti drugacije dimenzije sto ce napraviti velike probleme oko montaze stokove i vrata a samim tim doprinosi da enterijer izgleda povrsno uradjen i neskladan. kada uradite malter,treba da izvrsite obradu zidova,kada je standard u pitanju onda se to radi gletovanjem u vise tankih slojeva. paralelno sa gletovanjem mozete da radite i ostale unutrasnje radove,bravarija,vrata,keramika i podopolagacki radovi,montaza kada,tus kabina i kompletnih sanitarija. u ovoj fazi je potrebno da imate kontakt sa svim zanatlijama gde ce biti puno popravki zbog rada drugih zanatlija. Posle varenja bravarije i postavljanja na terase,obicno je potrebno ponovo zakrpiti rupe,izmalterisati,gletovati itd. Ovi radovi se zovu naknadni i posebno se placaju i ugovaraju a uglavnom se rade na dnevnicu. Zadnji finis zavrsnih radova su vam krecenje poludisperzivom ili disperzivnim bojama u tonu. Testiranje tonova za fasadu i unutrasnju dekoraciju je veoma bitna stavka jer je ispravka ovakvih gresaka veoma skupa i zahteva ceo postupak od samog pocetka.

Kada radite zavrsne zanatske radove u standardu po cenama rada i materijala u Srbiji,slobodno mozete prihvatiti da cena od 300 evra/m2 moze da pokrije sve ove radove sa materijalom. kvadratura je obracunata po m2 stanova,terasa,hodnika a podrumi bi mogli da se zanemare kao i samo potkrovlje ako nije predvidjeno za stanovanje. Dakle 300 evra po m2 za svaki kvadrat koji se koristi i gde imate izmalterisane zidove,struju eventualno vodu.

Po ovoj kalkulaciji mozete da racunate da ce vas objekat izveden do kraja (kljuc u ruke),kostati oko 480 evra/m2 plus projekat i gradsko gradjevinsko zemljiste.U ovu cenu nisu uracunate takse za elektrosaglasnost koja zavisi od broja brojila za struju koja su potrebna na vasem objektu. Nije uracunata cena pripreme gradilista iskop,nasipanje i izrada temelja odnosno temeljne ploce, sto sve treba posebno dodati na zavrsnu cenu, a tu su i cene prikljucka na vodovod i kanalizaciju,grejanje,gas,gradska sklonista i druge takse koje ovde nisam spomenuo. Evo recimo primer za objekat na lokaciji u Zarkovu: objekat cena 480evra/m2,zemljiste 100evra/m2 i projekat 12evra/m2 dakle cena kvadrata vas kosta 592 evra/m2 i ova cena podrazumeva da sada mozete da izvrsite tehnicku kontrolu i uknjizite objekat na vase ime,treba napomenuti i da je recimo trzisna cena kvadrata na ovoj lokaciji oko 1400 evra/m2 ali naravno za uknjizene kvadrate, a cesto moze da postigne i jacu cenu. Iz ovoga vidite da je sve sto ste uradili ispravno i da je cena onoga sto ste izveli daleko ekonomski veca od cene koju ste platili. Upamtite:



[reklamiranje je zabranjeno!]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 28.06.2010. u 18:26 GMT+1]
 
0

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?10.11.2010. u 13:55 - pre 163 meseci
Upozorenje:

Za sve one koji bi da grade samostalno.
prosao sam tu avanturu sa kucom u Kaludjerici. Potpuno je legalna sa dozvolom. Tada (1978) na Vozdovcu je trebalo obezbediti plac sa kucom za rusenje i doplatiti komunalije do nekih 100 kvm za oko 100.000 DM. Naravno bez novca za gradnju. Nakon toga sledi rusenje i gradnja. Ta kuca bi danas vredela bar 350.000 evra.
Opredelili smo se da gradimo u Kaludjerici, gde su se izdavale dozvole, naravno bez komunalija. Kuca je napravljena 4 puta veca nego sto je bilo kome trebalo. O ceni gradnje nemam komentar, kao ni o odrzavanju i grejanju. Prodata je 2008 za 130.000 evra. Ako nekome trebaju detalji neka zatrazi. Tada je plac u tom delu vredeo oko 50.000 evra bez komunalija.

Podsetnik za sve graditelje:

Ne zalecite se!!!!!!!!

Materijal na Dedinju i u Grmovcu ili Jajincima kosta potpuno isto. Majstori takodje. Jedina razlika kad prodajete kucu na pogresnoj lokaciji ne mozete da izvucete pare koje ste ulozili.
Razmislite o kvadraturi i eventualnoj daljoj prodaji. Na perifernim lokacijama prodajna cena kuce od 50 i 150 kvadrata je ista. Nemojte se zavaravati. Pitajte se zasto se mogu kupiti vikendice ili domacinstva na selima za bagatelu.
 
0

Ivana_983
Pancevo

Član broj: 274634
Poruke: 4
82.117.198.*



Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?08.12.2010. u 09:00 - pre 162 meseci
Da li je neko skoro racunao?

Koliko bi izasla gradnja manje porodicne kuce od 120-130 m2?

Da li se upustati u odiseju cvrste gradnje ili kupiti montaznu....ne zna se sta je gore.
Glavobolja, mozga se o izgradnji kuce cvrste ili montazne ili zemunice....
 
0

abc

Član broj: 22897
Poruke: 145
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?11.12.2010. u 12:30 - pre 162 meseci
Da li je neko u Srbiji imao petlju da sagradi ovaj tip kuce-brvnare (sa klinastim celom) i da li je to uopste izvodljivo od nasih cetinara kao i koji je red velicine cene po kvadratu. Koliko sam mogao da procitam na netu ameri ovo rade od kedrovine koja na zalost kod nas ne raste. Ali sama brvnara je malo remek delo i sto je najvaznije neuporedivo zdravija za stanovanje od svih mogucih kuca. Evo nekih slika jednog od top modela:

http://www.flickr.com/search/?q=golden+eagle+log+cabin


 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?11.12.2010. u 19:46 - pre 162 meseci
Po cemu je to drvo natopljeno insekticidima protiv svih mogucih stetocina, lakovima i sredstvima protiv vlage, sunca i UV-zracenja, te farbano kojekakvim bojama i lakovima "neuporedivo zdravije za stanovanje od svih mogucih kuca"?
 
0

abc

Član broj: 22897
Poruke: 145
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?12.12.2010. u 18:15 - pre 162 meseci
Nisam neki ekspert za drvene kuce ali evo brosure jednog hrvatskog proizvodjaca gde navodi mali milion tvrdnji da su drvene kuce najzdravije za stanovanje. Pa sad vidite da li bas toliko sme da se laze:-)

http://www.zoom-nekretnine.hr/...d/Documents/KatalogBrvnara.pdf


 
0

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Cena izgradnje kuce?12.12.2010. u 22:07 - pre 162 meseci
SME ! Trgovci nisu ljudi . :-)
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Cena izgradnje kuce?
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 309889 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.