Citat:
B.U.G:
sad u koji zakon spada toplota sunca na farovima...mislim sve sijalice imaju svoju radnu temperaturu bas kao i provodnici
a njihova dugovecnost zavisi od samog proizvodjaca,tj u danasnje vreme je tesko naci pogotovo u srbiji nesto orginalno i kvalitetno
Koliko je tacno to sto mislis lako mozes i sam da ispitas.
Iznesi svoj racunar napolje (na terasu ili u dvoriste), skini sa njega poklopac, otkaci vod koji vodi na ventilator procesora i meri vreme kada ce racunalo prestati sa radom zbog pregrevanja procesora.
Zatim taj isti experiment ponovi u toploj sobi kraj peci ili radijatora.
Potom uporedi ta dva vremena.
Paznja! U ovom experimentu razlika spoljne u unutrasnje temperarure iznosi samo max 20 stepeni (u ovom mometu).
Ne treba da napominjiem da postoji mogucnost, ukoliko je spoljna temperatura dovoljno niska (recimo minus 10) da racunalo radi bez potrebe za paljenjem ventilatora.
Isto vazi i za sve ostalo pa i za farove koji nikako nisu izuzetak.
Neko je pojam radne temperature farova izjednacio sa radnom temperaturom motora.
Kojesta. Nedostak osnovnog poznavanja motoristike. Ovako nesto bi moglo da se prihvati jedino pod uslovom da farovi poseduju vodeno hladjenje

.
Jos jednom da napomenem. Ne postoje farovi koji se "ne trose". Trose se cak i onda kad nisu u funkciji, a kamoli kada na njih utice radna temperatura koja svojim katalitickim svojstvom ovaj proces ubrzava visestruko.
Svojevremeno (jos pre pojave interneta) je nemacki ADAC radio slican test gde je merio efikasnost nakon 3 i 5 godina koriscenja (u to vreme samo nocnog koriscenja). Zakljucak je bio taj da nakon 3 godine oni gube izmedju 10 i 25% svoje prvobitne svetlosne moci, dok je nakon 5 godina ovaj gubitak od 30 do cak 80% u zavisnosti od kvaliteta fara i uslova eksploatacije pa je kao zakljucak sledilo kako ih je nakon 5 godina preporucljivo zameniti novim. Pri tome, ne misli se na zarulje vec bas na farove obzirom da se testiranje obavljalo sa iskljucivo novim zaruljama. Nakon perioda od 5 godina, slabljenje postoji, ali ne u tolikoj meri da bi se razlika mogla uociti.
Pretpostavljam da je bas to jedan od razloga zbog kojih pojedinci ne vide da su im farovi losi. Prvi kontakt sa dobrim svetlima dozivljavaju tek nakon zamene jednog od njih, u slucaju eventualnog razbijanja.
Od tada pa do danas tehnologija je znacano napredovala, ali su se i uslovi pogorsali. Reflektujuci slojevi su kvalitetniji, ali su i zarulje snaznije (i toplije) i vreme upaljenosti neuporedivo duze.
Na osnovu mog iskustva sa polovnim vozilima uvezenim u poslednjih desetak godina (uzorak od vise stotina primeraka) sasvim slobodno mogu da zakljucim da je samo svaki deseti automobil sa prihvatljivim svetlima.
Devet je za zamenu (mada sijaju).
P.S. Apropo cene farofa.
Ne postoje originalni farovi kupljeni u ovlascenom servisu cija je cena ispod 200 eura. Kao jedan od najjeftinijih primera navodim cenu par farova za mali Seiceno cija je cena u kompletu nesto veca od ove sume, dok se prosecna cena originalnih farova (bez obzira na mesto proizvodnje) za vozila u C segmentu krece oko 400. Ima naravno i znatno skupljih.
Kupovina aftermark farova je samo prividna usteda. Pored toga sto oni ne sijaju kao originali, njihov radni vek je znatno kraci. Daleko kraci od cenovne srazmere. Obicno se takvi delovi ugradjuju u vozila namenjena skoroj prodaji.
[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 11.01.2010. u 12:52 GMT+1]