Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65374 | Odgovora: 243 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 16:19 - pre 175 meseci
Ali ako je suma u pitanju, onda je drvo sakriveno. Potpuno je ista (ne)uocljivost jednog automobila u sumi ostalih vozila, identicnog oblika i osvetljenja.

Da je zakon limitirao odredbu na specificno koriscenje izvan naseljenog mesta, na auto putu ili sl, jos bi dobio neko zrnce razuma.

Ovako, u guzvi u BGD-u, svi cemo valjda biti "vidljiviji" leti u 5 popodne dok milimo po ulicama i "povecacemo" dramaticno bezbednost...ili zagadjenje..

Tako da je taj "argument" ne stoji, ceo zakon je namenski i zatupast, mada priznajem, zatupastije je obrazlozenje zvanicnika, "da nije to sto jeste, vec nesto drugo..."

Poz
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 16:29 - pre 175 meseci
Pozdrav,

au Vladd, kakve sad babe, zabe&repovi, ja sam napisao bas ovo sto si Ti napisao uz naglasavanje upravo negativne konotacije ovog pravila po motocikliste, i onda si se Ti razgoropadio pa napisao isto to...samo dodao veselu menazeriju u pricu :)
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 16:41 - pre 175 meseci
jericho1405,da uprostimo,ja smatram da upotreba svetla u uslovima koje sam naveo direktno ugrozavaju procenu situacije i reaguju na umor ociju,vi niste naveli nijedanu cinjenicu koja "vas licno "opravdava u tom stavu osim nekih clanova iz zakona.Odustajem od dalje diskusije.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 17:57 - pre 175 meseci
Citat:
vladd: Ali ako je suma u pitanju, onda je drvo sakriveno. Potpuno je ista (ne)uocljivost jednog automobila u sumi ostalih vozila, identicnog oblika i osvetljenja.

Naveo sam to kao banalan primjer uticaja konfiguracije terena na opazanje i pravovremeno "detektovanje" drugih automobila na cesti. Vozeci se nekim predjelima obraslim drvecem i liscem, te samim tim i raznolikim bojama i sa cestama obasutim sjenama krosnji, daleko vece sanse imas da uocis nadolazeci automobil koji ima upaljena svjetla, nego onaj koji prolazi tim dijelom teritorije ugasenih svjetala.

Citat:
vladd: Ovako, u guzvi u BGD-u, svi cemo valjda biti "vidljiviji" leti u 5 popodne dok milimo po ulicama i "povecacemo" dramaticno bezbednost...ili zagadjenje...

Pa dobro nisu svi gradovi kao Beograd i nemaju svi gradovi saobracajne kolapse - negdje se vozi sasvim pristojno. :)

Citat:
DEX11: jericho1405,da uprostimo,ja smatram da upotreba svetla u uslovima koje sam naveo direktno ugrozavaju procenu situacije i reaguju na umor ociju,vi niste naveli nijedanu cinjenicu koja "vas licno "opravdava u tom stavu osim nekih clanova iz zakona.Odustajem od dalje diskusije.Pozdrav!

Ja licno vozim vec 3 godine u takvim uslovima i nemam nikakve probleme sa zamaranjem ociju, niti sam primijetio da su ucesnici u saobracaju na taj nacin ugrozeni - vec naprotiv, mnogo su bezbjedniji.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice07.12.2009. u 20:12 - pre 175 meseci
Citat:
DEX11:stvarno ne mogu da verujem da do sada nisi imao iskustva kada ti neko danju upali svetla a ti jedva visis put od sunca,nisam zagovornik nicega ali ono sto smeta smeta.


Moje iskustvo je upravo suprotno: Što sunce jače sija i blješti (naročito kada je nisko postavljeno), to bolje vidim vozila koja imaju upaljene farove, jer se ona ostala vozila uklapaju u senke koje sunce izaziva.

Tuđi farovi mi nikada, nikada ne smetaju po sunčanom danu, čak ni duga svetla.

A inače odlično vidim, prolazim glatko sve testove uključujući i perfektno raspoznavanje i najmanjih nijansi u bojama, reagujem adekvatno na saobraćaj, a i ovaj kod koga sam polagao vožnju pre mnogo godina je bio ubeđen da ja već uveliko vozim (bez vozačke dozvole) iako do te obuke nikada nisam seo za volan.

Prema tome, rasprava je završena: Ja bolje uočavam vozila koja imaju upaljena svetla danju, naročito kada su siva (srebrna metalik i druge glupe boje). Ti možeš odlično da vidiš i da budeš ubeđen da su svetla nepotrebna, ali ako ti ne želiš da se ja lično spucam direktno u tebe na nekom putu sa mnogo senki od drveća po sunčanom danu, onda molim izvoli upali svetla dok voziš kako bih te uočio na vreme. Kraj rasprave

 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice08.12.2009. u 04:05 - pre 175 meseci
Ej ljudi ,ako se pridrzavate propisa ne vidim razlog da se "spucas" u bilo koga,ako ne vidite dobro ne sedajte za volan ni zbog sebe ni zbog drugih ucesnika,pa ima tu i male dece nemojte to da zaboravite.Ne znam cime se bavite ali ocigledno niste profesionalni vozaci i dzabe da raspravljamo kad niste kompetentni.Srecno na drumu i oprezno,ima onih koji mogu svetlom da vas zaslepe kad je najopasnije.
Jos jednom,ni stari zakon nije dozvoljavao prolazak na crveno,isto je moralo da se stane pesaku,kao i vecina stvari koje su iskopirane u novom zakonu,zapitajte se gde je greska i zasto to do sada nije primenjivano.




[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 08.12.2009. u 17:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice08.12.2009. u 12:44 - pre 175 meseci
Ja sam prešao stitine hiljada kilometara, i po Srbiji i po EU, i znam o čemu pričam. Ti ćeš možda tek shvatiti da postoje uslovi u sred bela dana i po jakom suncu kada je mnogo bolje da vozila imaju upaljena svetla nego da ih nemaju.

Nego, možeš ti da pričaš o tudjem vidu šta god hoćeš, i možeš da imaš oko sokolovo, ali ne možeš da znaš kako vidi onaj ko ti dolazi u susret, i da li mu se spava ili je dekoncentrisan ili bilo šta drugo. A uslove tokom dana koji zahtevaju upaljena svetla sam već naveo: sunce u leđa, sunce u oči, senke od drvoreda kraj puta, siva vozila na sivom putu u daljini, itd... Sve te uslove ne možeš non-stop da pratiš i da pališ svetla po potrebi a gasiš kada nema potrebe.

Prema tome, tvoj izbor je vrlo jednostavan: Ako želiš da umanjiš šanse da se neki ćoravi ili umorni vozač spuca u tebe u sred sunčanog dana, bolje ti je da držiš farove upaljene. Tvoj izbor.
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice08.12.2009. u 19:27 - pre 175 meseci
Coravi i umorni vozac ima veci problem ako mu dodatno otezacas vid,a takav ne treba ni da sedi za volanom,prati sebe sta pricas.Necu vise da polemisem,ne gledas realno na problem nego iz nekog posebnog aspekta.Sve najbolje...
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice08.12.2009. u 21:29 - pre 175 meseci
mislim, baš svi odoste predaleko.
Trebalo je naći sredinu u primeni zakona. Svetla da budu upaljena u zimskom periodu i/ili na magistralnim putevima.

U gradu (kakav god on bio) tokom leta nema apsolutno nikakve potrebe za upaljenim svetlima danju.

Ja nisam za paljenje svetala iz prostog razloga što mislim da je to doneto totalno bez razmišljanja (prepisano iz zakona neke druge zemlje) o domaćim uslovima saobraćaja. Na taj način sse samo dodaje još jedna stavka za koju možemo biti kažnjeni (na stranu ekologija i velika verovatnoća da će vlasnici starijih automobila biti manje vidljivi noću, tj, da će manje videti noću)

Bez tog zakona se vrlo lako moglo, ne dobija se skoro ništa a potencijalno gubi solidno. Da su našli neku sredinu kao što gore rekoh OK, ali ovako samo ''resava''
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Zeleni zub
Član broj: 14108
Poruke: 877
77.46.184.*



+85 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice08.12.2009. u 23:34 - pre 175 meseci
@DEX11
Nisi popunio profil pa izvini sto ti ne persiram;

Ne bih se ja tek tako suprotstavljao stavovima doajena podforuma Autozone kao sto su
- vladd (4140 sjajnih poruka),
- zarsilic (4570 takodje sjajnih poruka),
da ne nabrajam dalje kako nekog ne bih propustio, a takodje su sjajni i korisni clanovi foruma i ima ih podosta - posebno u ovoj temi...


PS
Zimi i po smanjenoj vidljivosti OK, u suprotnom upaljena svetla _smajli_koji_povraca_
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice09.12.2009. u 05:34 - pre 175 meseci
Zeleini zub@Evo moja dopuna profila,nemam problem sa persiranjem sve dok to neko pogresno ne protumaci.Od skoro sam na sajtu i usao sam u nameri da vidim tudja iskustva u nekim situacijama.

[Ovu poruku je menjao DEX11 dana 09.12.2009. u 10:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice09.12.2009. u 09:13 - pre 175 meseci
Pozdrav,

odgovoreno Ti je vezano i za tu temu i za dozivljavanje ovog foruma, na drugoj temi gde si se izvinuo za postavljanje teme.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice09.12.2009. u 21:23 - pre 175 meseci
Citat:
DEX11: Coravi i umorni vozac ima veci problem ako mu dodatno otezacas vid,a takav ne treba ni da sedi za volanom,prati sebe sta pricas.Necu vise da polemisem,ne gledas realno na problem nego iz nekog posebnog aspekta.Sve najbolje...


Najveći problem će imati ako te ne primeti na vreme!

To da li treba ili ne treba da vozi, to je njegov problem (a svi znamo da je saobraćaj pun takvih), ali to da li će on takav da se spuca u tebe, to je tvoj problem. Zbog toga ti treba da imaš upaljena svetla.

Citat:
Zeleni zub: Zimi i po smanjenoj vidljivosti OK, u suprotnom upaljena svetla _smajli_koji_povraca_ :(


Već sam rekao:

1) Kada voziš po sunčanom danu dok je sunce zubato (nisko postavljeno) i bije ti u leđa (i u retrovizor), od drugih vozila u retrovizoru ćeš videti (ili nećeš videti!) samo senke! Naročito ako ti je prljav retrovizor. Ako to drugo vozilo iza tebe ima upaljene farove, onda će biti mnogo uočljivije. (to je važno naročito ako to drugo vozilo ima običaj da započne preticanje bez ikakvih migavaca, i to baš kada i ti hoćeš da započneš preticanje možda isto bez migavaca)

2) Kada ti to isto zubato sunce bije direktno u oči, onda ćeš od vozila koja ti dolaze u susret videti (ili nećeš videti!) samo senke! Naročito ako ti je prljavo vetrobransko staklo. Ako ta vozila imaju upaljena svetla, biće mnogo uočljivija.

3) Kada voziš po putu pored koga se nalazi drvored visokog drveća, a jako sunce bije sa te strane sa koje je drveće i pravi senke na putu, imaćeš lajt-šou na očima (bljeskaće ti sunce više puta u sekundi, i isto tako će i put izgledati) a druga vozila ispred tebe će biti mnogo teže uočljiva ako nemaju upaljena svetla i ako su nekih sivih boja.

Sve su to uslovi "dobre vidljivosti" po sunčanom danu.

*) I najvažnije o svega: to sve ne mora nimalo da utiče na tebe. Možda ti imaš glanc čisto vetrobransko staklo, i oko sokolovo, i ne smeta ti sunce u oči i lajt-šou sa strane, ali tebe treba da vide drugi vozači koji voze sa prljavim šoferšajbnama i retrovizorima, i koji nemaju oči sokolove i nisu sasvim odmorni i koncentrisani.

Manite te priče da li bi oni trebali da voze ili ne bi trebali da voze. Činjenica je da oni voze, tu su, svuda oko nas, i u većini su.
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice10.12.2009. u 01:32 - pre 175 meseci
pisac *) I najvažnije o svega: to sve ne mora nimalo da utiče na tebe. Možda ti imaš glanc čisto vetrobransko staklo, i oko sokolovo, i ne smeta ti sunce u oči i lajt-šou sa strane, ali tebe treba da vide drugi vozači koji voze sa prljavim šoferšajbnama i retrovizorima, i koji nemaju oči sokolove i nisu sasvim odmorni i koncentrisani.

Da i onda mu neko upali svetlo na cetrdeset stepeni kada on ima fatamorganu i ima prljavu sofersajbnu i on se "spuca" u njega, jer mu napravis vizuelnu prizmu preko takvog stakla,tako da on nikako ne moze da proceni gde se nalazi vozilo iz suprotnog smera.Stvarno nije neko objasnjenje.
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice10.12.2009. u 07:06 - pre 175 meseci
Stupio novi zakon, jutros oko 7 na slaviji idu policijska kola bez upaljenih svetala, pežo 307! Toliko o tome! I jedno hipotetičko pitanje ko će njih da zaustavi i opomene, daleko bilo naplati kaznu! Btw. bilo je i par taksista bez upaljenih svetala!
 
Odgovor na temu

yotsa
Jovan Popović
Beograd

Član broj: 60671
Poruke: 221
93.87.113.*



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice10.12.2009. u 07:54 - pre 175 meseci
Danas nije 11., nego 10. Od ponoći stupa. Evo, rekli su: od 11 u ponoć.
Slušaj radio, gledaj TV, celo jutro svi pričaju o tome.
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice10.12.2009. u 09:40 - pre 175 meseci
Zar je vazno da li je 10 ili 11ti,sta je sa onim da neki trebaju da daju primer da bi mogli da primenjuju sankcije?A sto se televizije tice, ima razlike u informacijama zavisno koji program gledate....
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice10.12.2009. u 13:35 - pre 175 meseci
Citat:
DEX11: jer mu napravis vizuelnu prizmu preko takvog stakla,tako da on nikako ne moze da proceni gde se nalazi vozilo iz suprotnog smera


?

Jel on vozi sa peskiranim staklom, ili o čemu pričaš, ne razumem baš? Vizuelnu prizmu? Ne može da proceni gde se nalazi vozilo?

P.S. Bolje da ne može da proceni gde se nalazi vozilo, nego da ga uopšte ne vidi!
 
Odgovor na temu

DEX11

Član broj: 241147
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice10.12.2009. u 16:06 - pre 175 meseci
pisac *) I najvažnije o svega: to sve ne mora nimalo da utiče na tebe. Možda ti imaš glanc čisto vetrobransko staklo, i oko sokolovo, i ne smeta ti sunce u oči i lajt-šou sa strane, ali tebe treba da vide drugi vozači koji voze sa prljavim šoferšajbnama i retrovizorima, i koji nemaju oči sokolove i nisu sasvim odmorni i koncentrisani.

Ovo su tvoje reci, a ja ti na to kazem da ako mu je prljava sofersajbna, farovi mu dodadno prave problem da ima realan vizuelni prikaz i da odreaguje kako treba pravovremeno u uslovima koje sam vec ranije pomenuo.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice12.12.2009. u 14:41 - pre 175 meseci
Vozio sam danas kroz Beograd, skoro svi voze sa upaljenim svetlima i milina jedna: Svi jasno uočljivi (bez obzira na boju automobila), a najbolja stvar je što i bez gledanja u retrovizor jasno vidim kada neko vozi iza mene a i kada me neko pretiče.

Meni su iskreno smešni ovi što se bune zbog upaljenih svetala danju... Sem zagađenja od (zanemarljivih) 1-2% više, nisam čuo ni jedan jedini iole smislen razlog protiv korišćenja svetala danju.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65374 | Odgovora: 243 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.