Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65166 | Odgovora: 243 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 07:21 - pre 175 meseci
Ja nemam nikakvih problema sa korišćenjem svetala danju. To radim već godinama, i farovi su mi kao novi, osvetljavaju bolje nego farovi na mnogim drugim automobilima. Sijalice sam menjao nešto češće nego drugi, ali sam pre godinu dana ugradio relejni sklop (sopstvena izrada) koji mi automatski uključuje farove danju sa smanjenim intenzitetom. Time sam ujedno višestruko produžio radni vek sijalica u odnosu na obično korišćenje punom snagom.

I baš bi me bilo briga i da moram (a ne moram) da menjam far svakih nekoliko godina: dva fara su ukupno oko 150eur, a za gorivo svake godine dam 1000-2000 eur. I šta sad, treba da cicijašim na farovima i sijalicama, a imam para za gorivo?

Ne razumem ljude koji štede na sijalicama, gumama, itd...

A to pitanje da li je zaista potrebno koristiti farove danju... pa na medjugradskim putevima je potrebno, i treba da bude obavezno. Vozilo sa upaljenim farovima je daleko vidljivije nego vozilo bez upaljenih farova. Nekada ćete biti u situaciji da pokušavate da preteknete nekog po sunčanom danu na medjugradskom putu, a da vam nije jasno da li je onaj auto koji se vidi tamo daleko ispred vas kroz sloj blage fatamorgane (iskrivljene nejasne slike koja nastaje zbog isijavanja toplote iz asfalta) okrenut prema vama ili od vas. E, ako taj auto ima upaljene farove, odmah ćete znati na koju stranu je okrenut, i nema nikakvog mesta za tragične greške.

Dakle, na ovom banalnom (a realnom) primeru vidimo da čak i na geografskim područjima koja imaju jaka dnevna svetla i toplu klimu, upaljeni farovi danju itekako mogu da koriste.

Što se grada tiče, svetla danju nisu preterano potrebna, ali ja ne vidim da išta mogu da smetaju.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 11:12 - pre 175 meseci
Taj zakon, propis, je dokazana budalastina.

Tehnicko ili neko drugo dusebriznicko opravdanje ne stoji.

Poz
 
Odgovor na temu

mkvb
Marketing
Beograd

Član broj: 120575
Poruke: 180
109.93.66.*



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 11:50 - pre 175 meseci
Citat:
pisac: Nekada ćete biti u situaciji da pokušavate da preteknete nekog po sunčanom danu na medjugradskom putu, a da vam nije jasno da li je onaj auto koji se vidi tamo daleko ispred vas kroz sloj blage fatamorgane (iskrivljene nejasne slike koja nastaje zbog isijavanja toplote iz asfalta) okrenut prema vama ili od vas. E, ako taj auto ima upaljene farove, odmah ćete znati na koju stranu je okrenut, i nema nikakvog mesta za tragične greške


Ako je auto toliko daleko da ne mozes da ocenis na koju stranu ide znaci da imas prostora celu kolonu da obidjes, ili da slabo vidis na daljinu. Normalno ljudsko oko moze sigurno mnogo dalje da vidi od duzine potrebne za preticanje.

Ja svetla preko dana palim samo po losem vremenu, kad je magla, kisa... po lepom vremenu ne vidim svrhu.
 
Odgovor na temu

dejanstanic
menadzer prodaje
zrenjanin

Član broj: 233354
Poruke: 18
195.252.127.*



Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 12:55 - pre 175 meseci
Upaljena svetla?! Naravno i uvek! Toliko gluposti procitah i oprevdanja i tvrdjenja kako smo mi najpametniji pa nama to ne treba. Naravno da treba! Narvno da je bolja vidljivost sa upaljenim svetlima u po bela dana. Ali nas "nebeski" narod mora sve da proanalizira i kontrira. Slazem se sa visinom kazni za sve prekrsaje. Da napomenem da dnevno vozim oko 50-150km uglavnom po gradu, vozacku imam 15godina i platio sam jednu kaznu u zivotu jer sam zaista napravio prekrsaj.

Mislim da policija ne uzima mito - vec vozaci koji prave prekrsaje(A NE MORAJU TO DA RADE) nude mito - po meni je to razlika.


P.S. glupava opravdanja tipa "sto se vezati kada moj auto ima airbag?" - e na to mi i ovo lici.

ili jesi - ili nisi
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 13:29 - pre 175 meseci
Meni ne treba nikakav zakon da mi kaze da treba da ukljucim svetla. Vozila sa ukljucenim svetlima su daleko uocljivija, narocito ako su neupadljivih boja: crna, tamnocrvena, tamno zelena, braon i slicnih.

 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 14:37 - pre 175 meseci
svetla danju su nepotrebna, i u to ime svedoči i zakon nekih drugih država gde će se ukinuti upotreba stalno upaljenih svetala.

Kao što je neko pre rekao, sledeće bi moglo da bude da kola idu sa konstantno upaljenom sirenom kako bi bila uočljivija...

Više štete nego koristi-zamislite sve one Jugiće i stara vozila kad im od stalne upotrebe oslabe farovi, pa noću, kad je najpotrebnije, ne budu videli ništa...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

yotsa
Jovan Popović
Beograd

Član broj: 60671
Poruke: 221
93.87.113.*



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 16:20 - pre 175 meseci
ADAC je uputio zahtev proizvođačima automobila i EU komisiji oko dogovora da ksenonska svetla budu obavezni deo standardne opreme (a dnevno svetlo, obično ili LED, je već usvojeno kao obavezno) a mi debatujemo o Jugićima i slabim svetlima...

Katastrofa!

P.S. A da smo zemlja kontrasta dokazuje i to što velika većina pali danju u gradu sva svetla što postoje na autu pa i svetla za maglu. A onomad čim je pala dva dana magla nad Srbijom svi su upalili svetla za maglu po gradu!!! Kao bolje se vidi, a? Neviđeno glupiranje i foliranje. Užas!!!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.artcommunication.rs.



+1344 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 17:18 - pre 175 meseci
Čekajte kroz godinu-dve da vidite kakva će svetla u Srbiji da budu noću......i kako će se to odraziti na bezbednost i broj nesreća...

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 25.11.2009. u 18:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 18:11 - pre 175 meseci
Citat:
mkvb: Ako je auto toliko daleko da ne mozes da ocenis na koju stranu ide znaci da imas prostora celu kolonu da obidjes, ili da slabo vidis na daljinu. Normalno ljudsko oko moze sigurno mnogo dalje da vidi od duzine potrebne za preticanje.


Kroz sloj fatamorgane od isijavanja toplote iz asfalta, ne može dobro da vidi ni teleskop, jer taj sloj krivi sliku i čini je nejasnom. Ako to nisi video nikada u životu, nisi dovoljno vozio leti na dugačkim magistralnim putevima.

A ti vozi 100km/h, i onaj u suprotnoj traci neka vozi 100km/h, pa uzmi u obzir koliko ti desetina sekundi treba za preticanje, i onda vidi situaciju. Dovoljno je samo da izviriš iza vozila ispred tebe, da ti se učini (na brzinu) da se vozilo u daljini kreće u istom smeru kao ti, da kreneš u preticanje, i onda gle čuda shvatiš da ono vozilo u stvari ide ka tebi. Da je taj imao farove upaljene, greške ne bi bilo.

Citat:
yotsa: A onomad čim je pala dva dana magla nad Srbijom svi su upalili svetla za maglu po gradu!!! Kao bolje se vidi, a? Neviđeno glupiranje i foliranje. Užas!!!


Svetla za maglu i treba paliti po magli, ne vidim šta je tu foliranje? Ako ti ne vidiš bolje, a ono bar tebe vide bolje.

A uzgred, kod mene su prednja svetla za maglu povezana sa zadnjim, tako da ne mogu da upalim zadnje a da mi se ne upali i prednje. Možda ti misliš da se ja foliram dok vozim sa prednjim svetlima za maglu?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.artcommunication.rs.



+1344 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 18:16 - pre 175 meseci
Samo ti drži upaljena zadnja svetla za maglu kada za tim nema potrebe, pa kada se neko zakuca u tebe jer od tolikog crvenila nije razaznao stop svetla - pitaćeš se gde si pogrešio...

Mnogo je bolje ili to ne raditi ili uraditi upravo suprotno: zadnja svetla za maglu povezati na stop, pa kada zakočiš čoveku iza tebe se učiniš znatno bližim nego što jesi, čime preventivno deluješ na mogućnost da te udari...

 
Odgovor na temu

yotsa
Jovan Popović
Beograd

Član broj: 60671
Poruke: 221
93.87.113.*



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 19:28 - pre 175 meseci
@pisac

Pa kada je magla u gradu vidljivost je minumum 30m što pri preporučenoj brzini od 40km/h uopšte ne daje povoda da pališ ni prednja ni zadnja svetla za maglu, dovoljna su poziciona i oborena.
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Zeleni zub
Član broj: 14108
Poruke: 877
*.biz
Via: [es] mailing liste



+85 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 20:29 - pre 175 meseci
@yotsa
I ja bih voleo da diskutujemo o novim modelima stranih automobila, ali nazalost tu gde smo sada kao drustvo primerenija je diskusija upravo o jugicima i drugim, neretko punoletnim vozilima :(
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

komosarz
ZELJO DUNHILL
Banja Luka

Član broj: 67758
Poruke: 323
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 20:59 - pre 175 meseci
Polako naucit cete se da palite svjetla kao i ja,ali opet bez obzira na sve odgovorno tvrdim da i poslije 4g. koristenja svjetala, to je obicna glupost i najveci efekat je bezbroj pregorelih sijalica!!!Pozz.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 21:06 - pre 175 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Samo ti drži upaljena zadnja svetla za maglu kada za tim nema potrebe, pa kada se neko zakuca u tebe jer od tolikog crvenila nije razaznao stop svetla - pitaćeš se gde si pogrešio...


Citat:
yotsa: A onomad čim je pala dva dana magla nad Srbijom svi su upalili svetla za maglu po gradu!!!


Ljudi, ovo daje sasvim novu dimenziju raspravi o svetlima na automobilu. Više nije samo u pitanju da li treba paliti svetla u toku dana, već je sada i pitanje da li treba paliti svetla za maglu kada je magla?

Rasprava preti da preraste u tragikomediju.

Citat:
yotsa: @pisac

Pa kada je magla u gradu vidljivost je minumum 30m što pri preporučenoj brzini od 40km/h uopšte ne daje povoda da pališ ni prednja ni zadnja svetla za maglu, dovoljna su poziciona i oborena.


Zanimljivo razmišljanje. Ti kao ne vidiš ove po gradu što jurcaju i 80km/h (i po magli)? Ili misliš da oni famozno nestaju iz saobraćaja ako ti voziš 40km/h po magli bez svetala za maglu? A sem toga, nešto mi se čini da baš i nisi vozio ovih dana za vreme magle preterano. Vidljivost u nekim delovima (recimo Kanarevo Brdo u mnogim nižim delovima) je bila i samo oko 10m. I dok tako voziš a vidljivost se stalno menja sa 10m na 30m i obrnuto, nekoliko puta u toku jednog minuta, ti bi stalno palio i gasio svetla za maglu, jel da?

Ili bi jednostavno prošao kroz ta područja smanjene vidljivost bez svetala za maglu? Nadajući se da neće baš u toj magletini da naiđeš na kolonu ili pešaka na zebri, pa ćeš morati da staneš, a onda će neki od onih 80km/h vozača da ti se spuca pozadi u tvoje neupaljeno svetlo za maglu po magli?

---

Ali, stvarno ne mogu da verujem da nekome smetaju svetla za maglu, za vreme magle.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 21:36 - pre 175 meseci
svetla za maglu za vreme magle su, naravno, OK. Ali priča da na magistralnim putevima se lakše procenjuje razdaljina automobila, ako su im upaljena svetla, koji dolaze u susret, mi nikako nije jasna.

Puno sam km prešao u životu (ali da predpostavim da su i drugi učesnici u saobraćaju isto toliko ili čak i više prešli, da ne pomisli neko da mislim, po defaultu, da imam više iskustva) ali nikad, ali nikad, mi nije bio problem da ocenim koliko je neki auto daleko koji mi dolazi u susret. I svejedno mi je da li je sivo-asfaltne boje, jarko crven ili sa 10 reflektora na sebi, ili sa ugašenim svetlima, ja mogu bez problema da ocenim udaljenost drugog automobila po normalnoj vidljivosti tokom dana.
Ako to neko drugi ne može, ni upaljena svetla tokom dana mu neće rešeti problem (stvarno bez ikakve uvrede za bilo koga)
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16358



+2922 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 22:00 - pre 175 meseci
Citat:
etjen:  ali nikad, ali nikad, mi nije bio problem da ocenim koliko je neki auto daleko koji mi dolazi u susret. I svejedno mi je da li je sivo-asfaltne boje, jarko crven ili sa 10 reflektora na sebi, ili sa ugašenim svetlima, ja mogu bez problema da ocenim udaljenost drugog automobila po normalnoj vidljivosti tokom dana.
Ako to neko drugi ne može, ni upaljena svetla tokom dana mu neće rešeti problem (stvarno bez ikakve uvrede za bilo koga)

Zasto gledate samo sebe?

Ja sam daltonista i u daljini ume da mi bude problem da uocim automobil ali mnogo lakse uocavam auto sa upaljenim svetlima.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 22:06 - pre 175 meseci
uf, ajd sad Ali moraš priznati da si kao takav (daltonista) u manjini, a ne bi bilo baš slavno kad bi se prema manjinama pravili saobraćajni propisi.

Sve u svemu (da se ne ode baš u krajnosti ni jedne priče) mogao bi se doneti takav zakon da se van grada koriste svetla i danju a po gradu ne (sa tim da se jasno razlikuje ''van'' i ''u'' gradu)

Btw, i ja sam daltonista za nijanse crvene boje ali to mi nikad nije smetalo u pomenutom slučaju (mada mi je rečeno da mi je B kategorija ''kapa'' )
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16358



+2922 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 22:13 - pre 175 meseci
Citat:
etjen: uf, ajd sad ...

Btw, i ja sam daltonista za nijanse crvene boje ali to mi nikad nije smetalo u pomenutom slučaju (mada mi je rečeno da mi je B kategorija ''kapa'' )

Eto "manjina" se polako povecava
Salim se, ali ipak tebi nije smetalo, meni jeste jednom (za 18 godina) ali ocigledno da tu ipak ima necega i ko zna sta moze da se desi kada nam bude sledeci put "zasmetalo", ne daj boze (poslednji).

Na kraju ti poznajes daltonistu, slabovidog itd... za volanom svog auta ali nikada ne znas kakav daltonista ti dolazi u susret.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 22:20 - pre 175 meseci
pa kažem, u krajnjem slučaju, ne bih imao ništa protiv uvođenja obaveznih svetala na magistralnim putevima, ali u gradu je stvarno besmisleno, to se moraš složiti!


Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

yotsa
Jovan Popović
Beograd

Član broj: 60671
Poruke: 221
93.87.113.*



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice25.11.2009. u 23:09 - pre 175 meseci
@pisac

Nisam vozio "tih dana" po magli jer mi se nije vozilo a i retko vozim kola po gradu, idem pešice, zdravije je :)

A dva puta su me za mesec dana spucali otpozadi i dva puta razbili branik novog auta jer sam uredno stao na pešački da propustim pešake. Pa u mom slučaju tvoja priča o magli ne pije vodu jer su me spucali u prepodnevnim satima, po sunčanom i suvom danu u situaciji kada sam pri 60km/h lagano kočio. Jedan je pričao mobilnim telefonom a druga je bila "zamišljena".

Tako da je sve to individualno. Samo sam hteo da kažem da svetla za maglu po gradu nikakvu ulogu ne igraju ako su ti ispravne zadnje pozicije, baš kao o što nekome ne znače upaljena svetla prilikom preticanja a nekome znače, jer očigledno ne vozite stalno deonice gde imate 100m isprekidanu liniju pa 2-3km punu i tako non-stop. I onda zaglavite iza kolone šlepera... Lako je preteći automobil od 4-5m...

Sve u svemu, po gradu je totalno bezveze koristiti oborena svetla danju ali kako već napisah jednom, ko će da odredi gde prestaje grad a počinje magistrala? Gde ćeš i na kom mestu kada izađeš iz grada i kreneš prema recimo Obrenovcu ili Pančevu da upališ svetla? Znači ili uvek upaljena ili nikada.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Pitanje u vezi sa kvarenjem farova zbog upaljene sijalice

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 65166 | Odgovora: 243 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.