Jedini problem kod grejanja na ove biljne ostatke je skladištenje tih sojinih bala. One se moraju očuvati suve jer ako neka bala prokisne - ona je neupotrebljiva za loženje. Obično ih ljudi sadenu negde u dvorištu u kamaru i pokriju najlonom ili već nekom drugom ponjavom. Međutim najlon se lako izbuši od sojine slame i onda procuri kad kiša pada. Drugi problem je stalno otkrivanje te ponjave prilikom uzimanja tih bala za loženje i odmah potom i ponovno zašuškavanje te kamare pa je neminovno da se ukvasite u kišnim danima i sl. (Kao što već rekoh, moja sestra ima takvo grejanje pa sam često ja ložio kod nje i znam kako to nezgodno može biti, mnogo puta mi je sneg skliznuo sa najlona pravo za vrat prilikom otkrivanja...) Zato sam rešio da kod mene odmah napravim neku vrstu hangara gde će se skladištiti te bale.
Meni je potrebno negde oko 1100-1200 bala za jednu grejnu sezonu. Dakle hangar treba da bude toliki da može da primi 1200 bala sojine slame. Jedna bala je sledećih dimenzija: 100x50x40 cm (DxŠxV). Zato sam planirao da hangar bude 12x5 metara u osnovi, i visine 4m. Možda je reč hangar neprikladna jer bi to, u principu, bila jedna obična nadstrešnica, odnosno krov na jednu vodu sa zatvorenim stranicama ispod, sa jedinom svrhom očuvanja bala soje suvim od atmosferskih padavina.
Kako sam ja to zamislio, hangar bi bio napravljen od metalnih stubova koji bi nosili rešetkaste grede i preko kojih bi bio napravljen krov na jednu vodu. Prostor između stubova (stranice) bi bile ili od lima ili salonit ploča ili već od bilo čega ako je jeftinije, pošto je jedina uloga tih "zidova" da zaštite bale od kiše i vlage. Zapravo, zbog nedostatka finansija prve godine će ti "zidovi" svakako biti od najlona a nadam se da ću ih iduće godine uraditi kako treba. Čeona strana je ona duža, dakle 12m i tu sam planirao tri stuba (po jedan na krajeve i jedan na sredinu). Za taj srednji stub sam se opredelio da bi rešetkasta greda mogla biti manja (jeftinija), mada bi mi jako godilo da u celom rasponu od 12m nema stubova u sredini, jer ukoliko nekad ne budem skladištio sojine bale hangar bi se tad koristio za smeštaj poljoprivredne mehanizacije, a za to je uvek malo prostora za smeštaj i manevrisanje. Sa zadnje strane broj stubova treba biti onoliko koliko je potrebno da bi konstrukcija bila najekonomičnija. Tu sad nisam siguran da li bi i nazad trebalo tri stuba ili je možda ekonomičnije sa četiri stuba? Stubovi su četvrtaste cevi 10x10 cm. Stubovi sa zadnje strane će biti 4m visine a sa prednje strane 4.5m da bi se obezbedio pad od 10%. Rogovi bi takođe bili od rešetkastih greda a krov bi bio limeni.
Zapravo, celu ideju za ovaj hangar sam video kod čoveka koji je pravio sličan (veći) hangar za poljoprivrednu mehanizaciju. Njemu je hangar radio jedan majstor koji je dobar varioc, ali nisam baš siguran koliko se razume u konstrukcije. On je konstrukciju uradio otprilike, bez nekih nacrta i proračuna pa ju je zato bogato i izdašno dimenzionisao (što tad nije bio problem jer je onda gvožđe bilo jeftino). Ja se u statiku i te metalne konstrukcije i rešetkaste grede ne razumem, ali koliko sam gledao druge slične konstrukcije nisam siguran da je baš dobro rešio neke detalje konstrukcije (npr. kraj rešetkaste grede i spoj sa stubom). Dole su slike detalja sa izgradnje tog hangara pa me zanima vaše mišljenje da li su pravilno urađeni da ne bih ponovio eventualne greške kod mene.
Taj majstor bi trebao i meni da radi hangar, ali sam ja mislio da se prethodno raspitam i nabavim nacrte po kojima bi mi onda on pravio konstrukciju hangara. Tražio sam po netu ili neka uputstva ili formule ili već neko gotovo rešenje, ali bez uspeha. Zato bih molio ako neko zna gde mogu da nađem tako nešto da mi kaže ili ako je neko raspoložen da mi da neka uputstva kako da odredim kakve i od kojih cevi da bude rešetkaste grede i rogovi... Ili ako neko ima potpuno drugačiji predlog za hangar za ovakvu namenu, otvoren sam za sve predloge i ideje (pogotovo ako je jeftinije ili jednostavnije rešenje). Usput, kakve bi trebale da budu betonske stope za ove stubove? Teren je podvodan, trenutno je voda jako visoko i ima je već na 30cm dubine. Majstor kaže betonska kocka 1x1x1m u koju direktno ubetoniramo stub.
Evo sad slika nekih detalja na pomenutom hangaru koji je taj majstor radio. Molio bih da mi ukažete da li je to dobro i ako nije kako bi trebalo.

Ovako bi trebao da izgleda i moj hangar, samo što bih ja imao sa prednje strane još jedan stub na sredini (možda, zavisi koliko je skuplja varijanta bez srednjeg stuba).


Spoj prednje rešetkaste grede sa levim prednjim stubom. Vidi se i spoj sa rogom.

Spoj prednje rešetkaste grede sa desnim prednjim stubom.

Spoj zadnje rešetkaste grede sa zadnjim desnim stubom.

Spoj zadnje rešetkaste grede sa srednjim zadnjim stubom.

Spoj zadnje rešetkaste grede sa zadnjim levim stubom. Vidi se i spoj sa rogom.

Spoj rogova sa prednjom rešetkastom gredom.

Spoj rogova sa zadnjom rešetkastom gredom kao i kako je izveden krov.
Hvala unapred svima koji koji se uključe u diskusiju i pomognu mi svojim predlozima i savetima!