vladd
Član broj: 37217 Poruke: 12060 *.dynamic.isp.telekom.rs.
|
Ja mislim da neki termini vise lice na urbane legende, o kojima se raspredaju bajke.
Ocigledno je da se automobili prave komercijalno, za prodaju, za zaradu svih u lancu upotrebe automobila, a da je korisnik krucijalni izvor srestava za sve "upetljane" u auto biznis.
"Puno prelazi", "ne pipa", "bez problema", je grupa problematicnih termina.
Nekada je bilo moguce, priblizno rezimima nekih "profesionalnih" vozila, kamiona i radnih masina, odrzavati automobil, sklopovi su bili jednostavni, set alata je bio dostupan, redovni pregled, dotezanje srafova, briga oko potrosnog materijala je bila moguca aktivnost korisnika.
I odredjena pouzdanost, dugotrajnost, upotrebljivost cak pokatkad i u slucaju zapustanja odrzavanja jednostavnih sklopova.
Noviji automobili, u spletu ekonomisnosti i bezidejnosti autoindustrije, prepuni snage, su u velikoj meri izbijeni iz ruku korisnika, preseljeni su u servisnu mrezu, sklopovi su sve vise integralni ne go elementarni, cene sklopova su bezobrazno velike(primer VW ABS-oko 1000€, DPF limeni sklop oko 1300 evra, zarad ekologije, ECU oko 100 evra, razni elementi, ventilatori, kompresori, turbine, po nekoliko stoina evra)
To sto smo "naviknuti", bezizlazom, na te cene, ne znaci da su normalne, i da ti sklopovi vrede tog novca.
Pad cene polovnog vozila, uzima zdravu predpostavku, da su neki jezivo skupi sklopovi pri kraju radnog veka. Vozilo ne moze da ima visoku cenu(odnosno prevarno moze, kraci period, dok se iskustveno ne dozivi), ako su u izgledu finansijski "teske" popravke, sklopova koji su projektovani sa radnim vekom nesto vecim od garantnog roka.
Sta je od toga u doticnom C4, i koliki je uticaj nisam istrazivao, ili je neki drugi kiks u pitanju, ali je pad cene, za potencijalnog kupca dobar signal za istragu uzroka.
Poz
|