Jedni, neprivilegovani, su oni koji MORAJU da rade za BILO KOJU PLATU da bi preživeli.
Drugi, privilegovani, su oni koji NE MORAJU da rade da bi preživeli, a ne moraju jer ih neko sa strane pomaže. Najčešće je to neka tetka iz Nemačke, stric iz Australije ili pak roditelji. I to su ti koji pričaju da neće da rade za 200 EUR, da im je to ispod časti, da neće da ih zli kapitalista izrabljuje i ostale socijalističke krilatice i gluposti. Oni prvi nemaju takav luksuz i pristaju da rade za bilo koju platu, na poslu se najčešće dodatno zalažu, jer im je cilj da sačuvaju posao, a samim tim i egzistenciju. I zato ćete ove prve teško videti u toku dana kako sede po kafićima, šetaju najnovije modele mobilnih telefona, garderobu i ostale ovdašnje statusne simbole. To je karakteristično za ove druge, privilegovane i izdržavane, a njih je ipak čini mi se mnooogo manje. Oni su samo uočljiviji i glasniji. Pogrešno je onda zbog takvih generalizovati celu populaciju.
E sad, kada bi nekim čudom volšebno presušili devizni prilivi od dijaspore (cca 4 milijarde eur/godišnje) mislim da bi ovi iz druge grupe silom prilika vrlo brzo prešli u prvu. Pa, kada bi svako živeo i zavisio isključivo od SVOG rada, vrlo brzo bi se to počelo smatrati normalnim, i onda bi se ti isti likovi što danas zakeraju i pljuju po zlim poslodavcima i poslovima od 200 evra, za te iste poslove otimali.
Ipak mislim da, obzirom kako stvari stoje, od ovakve vrste otrežnjenja/ozdravljenja u dogledno vreme nema ništa... najpre zbog ogromnih dotacija dijaspore, kretenizacije mladih od strane roditelja ("da se ne muči dete"TM i sl.), a onda i zbog trulog sistema ovde, gde i dalje, solidnom broju parazita svira (državni) radio, radili oni nešto ili ne, a da stvari budu gore, baš to predstavlja svojevrstan model uspeha u životu o kom maštaju mnogi mladi ljudi.
Odlično rečeno


A uzgred, da bi neko kupio polovan mobilni/skinut sa mreže ili šta već, i cevčio jedno piće/kafu u kafiću ko zna koliko dugo, ne znači da je ne znam koliko lovaran
