To... "bez odrzavanja"... odnosi se samo na zaptivene akumulatore kojima se ne doliva destilovana voda i odnosi se samo na dolivanje... A svako drugo odrzavanje je prosto neophodno. Osnovno, pranje akumulatora, se ne preporucuje iz estetskih razloga, vec da bi se sprecio gubitak energije. Jedna anketa, sprovedena medju americkim auto-mehanicarima davnih 80ih godina, pokazala je da kablovi i polovi akukmulatora spadaju medju najzanemarljivije delove automobila. A to se eto, prenosi i na nas.
Kad sam u mladosti isao na autoelektricarski zanat, (ne bavim se profesionalno tim poslom), majstor me je ucio da pri svakoj intervenciji na alternatoru ili alnaseru obavim i pranje akumulatora, ciscenje stubica, ciscenje ili zamenu klema i da obavim kontrolu isparavnosti kablova ka alternatoru i alnaseru kao i maseni vod. Takodje, radio sam i "hidrometarsko ispitivanje" kao i "proveru kapaciteta" i po potrebi, dok se popravlja neki od agregata vrsilo se dopunjavanje akumulatora.
KOd provere ispravnosti akumulatora osnovna je i "vizuelna kontrola". Treba pregledati kutiju da vidite da li na njoj ima pukotina ili drugih ostecenja. Labavi okviri i vibracije u njima, mraz ili kamencici najcesce prouzrokuju pucanje akumulatora. Ispupcena kutija moze takodje da onemoguci startovanje. Akumulator moze da bude ispupcen bilo zbog preteranog punjenja bilo zbog mrznjenja elektrolita. KOd ispupcenog akkumulatora mogu da budu izvijene ploce i ispucali separatori, dolazi do kratkog spoja u njemu i nema napona.
I kao sto vidite...mogli bi o ovome do sutra. Ako nekog bas sinteresuje nesto konkretno, nek se javi sa pitanjem,...pa videcemo...

) Nekog znanja je ostalo...