Temu pratim od pocetka, na nagovor pokretaca teme. Stvarno nisam imao nameru da se ukljucijem u po ko zna koji put ispricane price, ali malo ste prekardasili sa nepoznavanjem materije i coveku dajete bas lose savete.
Bez zelje da citiram bilo koga, po nekom secanju ...
Tvrdjenje da su "analogni" sifteri (u nasoj sredini poznati kao poluge na sluh) dobri jer se ne steluju je problematicno. Prvo steluju se, samo mnogo redje jer su po konstrukciji pogodni da amortiziju elasticnost sajla/buzir sistema. Konkretno sajla treba previse da se izduzi da bi je kod toga sistema trebalo dotezati. Sve se prakticno svede na podesavanje granica na samom menjacu. Oni sami su prevazidjeno i arhaicno resenje kome je mesto u istoriji i kod ljubitelja iste.
Drugo tvrdjenje je da city bike ima exkluzivitet na 28 tocak. To nije istina itekako ih bas namenskih ima sa 26 tockom. Insistiranje na da nesto mora bity "City" je bzv jer je to daleko vize marketisnka nego narocito smislena kategorija. konkretno od mtb-a ili trekkinga se lako da napraviti skroz upotrebljiv bicxikl za grad.
Trece 28 tocak je pogodniji za voznju po gradu. Opet nesitina, pogodniji je za ture i lakse odrzavanje brzine. Manje je pogodan za brojne kreni stani situacije koje karakterisu gradsku voznju, po BG-u pogotovu. To su trome masine kojima se teze ubrzava. Isto to je karakteristika 29 mtb-a.
Cetvrto shimano menjaci nize klase se stalno rasteluju. To je plod neiskustva i nerazumevanja materije. Zadnji menjaci ne moze da se rasteluje sam od sebe, postoji mehanizam koji tako nesto sprecava. Ono sto se desava jeste da se losa/jeftina sajle istegne (eventualno, ukoliko je lose odabran, buzir sabije) i da ju je potrebno dotegnuti tj nastelovati menjac. Pored toga on jako cesto pohvata luftove ali da bi se to dogodilo van terena treba preci dosta km-a. Prednji menjac u nizim klasama se takodje ne rasteluje sam od sebe. Jos gore on se neretko deformise. U nizim klasama su pravljeni od veoma slabog lima i lako ih je prstima jedne ruke presavijati. Problem sa losim sajlama je napred jos izarazeniji.
Peto tvrdnjenje je da kod index sistema brzina ne mora biti tamo gde pise. Prvo kod krstenijih index sistema vise nista i ne pise. Drugo kod onih kod kojih pise, a u ispravnom stanju i bez retkih incidentnih situacija, prosto mora i to bez ikakve pomoci i prevlacenja sajle preko zadate brzine. To prevacenje je posledica, lose podsesnosti menjaca, ili istengutosti sajle ili zalomljenosti lanca. Kada se to otkloni sistem postjane neumoljiv (i neodoljiv jelte
)
Sesto tvrdjenje je kako je polovan bicikl gotovo sigurica. Apsolutno nije, on sam je rizik, koji se ne prevazilazi gledanjem slika i vradzbinanjem sa expertima sa berze ili odavde. Takav bicikl se kupuje probom i testiranjem, ali to treba da radi neko ko zna. Kupovina polovnog bicikla je skoro pa posao jer se jako retko kupi na keca da valja. Ozbiljni kupci koji tu materiju znaju neretko mesecima love primerak koji vredi uzeti i imaju niz bezuspesnih proba.
Sedmo tvrdjenje da je celicni ram los zato sto se na njega ne mogu da kace nove viljuske. Naravno a-head ne ide na nih, ali ko bi i kacio krstenu viljusku koja kosta kao i ceo taj bicikl. Ono sto je kod takvog rama lose je to sto se kod nas taj sistem sa stelujucim soljicama gotovo da ne moze naci da bas valja, a ti ramovi neretko dodju sa asimetricno obradjenim ravnima vertikalne cevi pa je tesko podesiti zazor u soljicama.
Osmo da se kod jeftinih bicikla stalno nesto mora da podesava. Mora ako se ide na teren, ako ne uz krstenog majstora koji ce tzv nulti servis odraditi kako valja uz izmenu bas losih komponenata, ne mora. Te bas lose komponente su prednji menjac, sve sajle i buziri (koji su po pravilu i lose ukrojeni) i najcesce gotovo ceo kocioni sistem. Naravno ukoliko je vozac tesi onda navijaca predstavlja problem takodje.
...