Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SCG će još čekati na bezvizni režim

elitemadzone.org :: MadZone :: SCG će još čekati na bezvizni režim

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15262 | Odgovora: 85 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 01:05 - pre 231 meseci
Citat:
neo01:
S opet neke "pete strane", izrazeni manjak stanovnistva, bela kuga, i taj masovni odlazak radno sposobnog (i pretezno mladog stanovnistva) ne samo sto bi napravio demografsku rupu, vec bi se u sistemu odrazio, prvobitno na rasterecenje budzeta, a kasnije (dugorocno) na njegovu degradaciju. Znaci, VRS bi imala trenutno resen problem, ali bi se javili novi. VRS ne bi morala vise da placa lecenje nezaposlenih lica, ali bi broj penzosa lagano iz godine u godinu prevazilazio broj radno sposobnog stanovnistva...

E, ovde je poenta, drzava nema nikakve koristi od radno sposobnog stanovnistva koje ne radi, ima samo troskove.

Nego, Dimkovicu, mogao bi da mi pomognes pri nalazenju podataka oko sledeceg:
Mislim da jedino drzava koja ostvaruje suficit (veci izvoz i ostali priliv novca od uvoza i odliva) moze imati manjak radne snage, zato sto njeni radnici rade za trziste drugih drzava. Kod drzava koje ostvaruju deficit (veci uvoz od izvoza) radnici prakticno rade samo za domace trziste i to za samo njegov deo, pa ne mogu imati toliko posla da uposle sve kapacitete. Zanima me postoji li makar jedan suprotan primer i zasto je to tako.
Imajuci u vidu ovo, Srbija ce imati manjak radno sposobnog stanovnistva kada bude ostvarivala trgovinski suficit, a sansa da se to dogodi u 21. veku je ravna nuli.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 06.05.2005. u 02:20 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.29.eunet.yu.



Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 01:13 - pre 231 meseci
Da, ali se drzava time odrice uopste mogucnosti uposljavanja tih nezaposlenih lica u nekoj skorijoj buducnosti...
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 01:25 - pre 231 meseci
Citat:
neo01: Da, ali se drzava time odrice uopste mogucnosti uposljavanja tih nezaposlenih lica u nekoj skorijoj buducnosti...


Odricala se, ne odricala, cini mi se da se broj nezaposlenih u skorijoj proslosti nije nesto smanjio a slican trend se ocekuje u buducnosti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.nyc.res.rr.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 01:31 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Potpuno se slazem sa pctelom - moderna drzava je danas jedna velika "farma" radnika i "framework" za poslodavce... i to je to... nacional romanticari ce jednostavno izumrti jer su u sukobima sa zakonima biologije i zakonima trzista - gadno je kad si u sukobu i sa jednim od ova dva... a kad si u sukobu sa oba, onda propadas garant.


problem je sto je evolucija suvise spora...
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.49.EUnet.yu.



Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 02:14 - pre 231 meseci
Citat:
pctel: :-) Odricala se, ne odricala, cini mi se da se broj nezaposlenih u skorijoj proslosti nije nesto smanjio a slican trend se ocekuje u buducnosti.


S obzirom, na belu kugu i kakvu-takvu (sadasnju bezaniju iz zemlje), imacemo manjak (mladog) stanovnistva kako god da se okrene. Mada, to su opet zakoni trzista u korelaciji sa zakonima prirode.

Jevrejke u nacistickim logorima II sv. rata nisu imale menstruaciju i time ni mogucnost za oplodnju, cime se priroda pobrinula da se u losim egzistencijalnim uslovima, bespotrebno "ne trose" prirodni resursi.

Kod nas, gde je svako trece dete anemicno, i gde smo svi izlozeni nevidjenom stresu, strahu i svim ostalim psiho-fizickim problemima, uslovljenim egzistencijom... ljudi i sami ne zele da imaju potomstvo u ovakvom besperspektivnom miljeu, cime se opet priroda u neku ruku brine da se ne ostvari produzetak vrste tamo gde nije dobro (mada cuo sam i da postoji visok stepen steriliteta - mozda je opet priroda umesala prste?).

A i sami zakoni trzista su veoma surovi. Ekonomski najjaci imaju privilegiju da imaju najbolju radnu snagu, ali to rade i zbog toga sto su i uslovljeni da odrzavaju svoju poziciju. Za slabe su samo otpaci, ili izumiranje. Sl. vlada i u prirodi...

Citat:
Ivan Dimkovic: U Srbiji ne postoji moderni know-how za vecinu stvari, niti postoji inicijalni kapital za pocetak biznisa.... Umesto da kao Japan 70-tih i Indija i Kina 90-tih, nasa drzava bukvalno "posalje" strucnjake i studente napolje da pokupe know-how, a onda pametnom strategijom privlacenja investicija tim istim ljudima omoguci da rade za zapadne plate u Srbiji i donesu svo znanje koje su pokupili, Srbija radi sta... Srbija glupim merama drzi ljude zatvorene i tera ih da se bave banalnim poslovima i trunu.

Sve ovo o cemu pricas (i u celoj poruci) stoji, ali cisto sumnjam da bi radili u Srbiji za zapadne plate. Tesko... Pazi, cist zakon trzista. Investitor takodje zeli profit. A ako je strani, on upravo dolazi kod tebe, da bi jos vise zaradio npr. na jeftinijoj proizvodnji uopste, a najvise na radnoj snazi, zar ne?
S druge strane, cisto sumnjam da bi bas svi u Srbiji ostali. Recimo, znam neke mlade ljude koji se ne zale ovde konkretno samo na standard, vec i na mentalitet, totalnu dezorganizovanost drustva, krajnje debilne ideale na koje se mediokriteti ugledaju, kulturu ili bolje reci, nekulturu...

Btw, moguc odgovor na pctelovo pitanje. Mozda, Nemacka? Rekordna nezaposlenost za jednu razvijenu zemlju (cini mi se oko 14-15%). Mada, opet oni imaju problem integracije bivse komunisticke Istocne Nemacke, tako da ne znam da li su time merodavan pokazatelj?
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 07:57 - pre 231 meseci
Citat:
caboom: problem je sto je evolucija suvise spora...

Ili smo mi suviše nestrpljivi.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8250.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 08:26 - pre 231 meseci
Dimkoviceva prica ima jednu rupu.

Znaci treba poslati sve sposobne i skolovane na Zapad po znanje i nou-hau, e a onda im omoguciti da se vrate u Srbiju i rade za Zapadne plate. Samo pitanje je ko ce im to stvoriti u Srbiji ako su svi skolovani, sposobni i pametni poslati preko da strebaju ? -:)

Ipak je cinjenica da ova, a i prethodna VRS ima tu isti strategiju NE CINJENJA nicega po pitanju ispunjavanja uslova ze bezvizni rezim. Ne znam da li su im isti motivi, ali nijedno drugo objasnjenje od ovog mog nije mi racionalno.

I opet se vracam na staru pricu. U Srbiji je trenutno u toku ono najiincijalnije kapitalisticko drustvo i formiranje pozicija nije jos zavrseno. Ti tajkuni drze citav narod u kandzama i oni su najveci kocnicari reformi. Njima odgovara haos.

Ajde pokrenite vi neki biznis u Srbiji ? A sa druge strane vidite kakav sve polusvet gradi citave blokove, kupuje preduzeca, mase salatama... Razmislite zasto je tako ?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.yubc.net.



+7177 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 08:46 - pre 231 meseci
Citat:

Sve ovo o cemu pricas (i u celoj poruci) stoji, ali cisto sumnjam da bi radili u Srbiji za zapadne plate. Tesko... Pazi, cist zakon trzista. Investitor takodje zeli profit. A ako je strani, on upravo dolazi kod tebe, da bi jos vise zaradio npr. na jeftinijoj proizvodnji uopste, a najvise na radnoj snazi, zar ne?


Pricam o visoko kvalifikovanoj grupi ljudi - "think tank-u" jedne firme, a ne o obicnoj "radnoj snazi" :-) Uvek se isplati vodece inzenjere, istrazivace i projekt menadzere platiti jako dobro - inace na projekat mozes slobodno da zaboravis - a to zna i svaki strani "gazda" ;-)

Upravo su visoko kvalifikovani ljudi sa 10-tak godina radnog iskustva takva grupa - a drzava Srbija se trudi da ih zadrzi kako bi sedeli po ceo dan i pili kafu - ili se bavili nekim poslovima za koje im ne treba ni srednja skola.

Citat:

S druge strane, cisto sumnjam da bi bas svi u Srbiji ostali. Recimo, znam neke mlade ljude koji se ne zale ovde konkretno samo na standard, vec i na mentalitet, totalnu dezorganizovanost drustva, krajnje debilne ideale na koje se mediokriteti ugledaju, kulturu ili bolje reci, nekulturu...


Naravno da ne bi svi ostali - slazem se, ali znam dosta ljudi koji bi se vratili u Srbiju da rade za pare uporedive sa zapadnim standardom i da imaju pogodnosti bezviznog putovanja na sastanke / sajmove, itd... Opet, ima i ljudi kojima Srbija iskonski ne odgovara - ali vidis, zasto onda tim ljudima braniti da odu iz nje... mislim, nisu oni krivi sto su se tu rodili.

Citat:

Btw, moguc odgovor na pctelovo pitanje. Mozda, Nemacka? Rekordna nezaposlenost za jednu razvijenu zemlju (cini mi se oko 14-15%). Mada, opet oni imaju problem integracije bivse komunisticke Istocne Nemacke, tako da ne znam da li su time merodavan pokazatelj?


Btw, pctel - malo koja drzava ima suficit :) Osim onih naftaskih :-) Obicno se trudis da sve potrosis + da se jos malo zaduzis, kako bi imao cime da motivises sistem da radi.

Oko Nemacke... los primer - Istocna Nemacka je katastrofa i bukvalno urusava prosek DE - no i to je moralo da se uradi. Inace, istocni Nemci nisu imali ni 1 dan tranzicije - oni su se sledeceg jutra probudili u zapadnom sistemu... Ni posle 15 godina, triliona dolara ulozenih u njih... 70-80 milijardi eura godisnje pomoc, oni nisu na nivou zapadne DE - sto samo govori koliko je pogubno kad jedan sistem unisti zemlju i koliko treba da se promene navike ljudi koje je urusio jedan kretenski mindset!

Citat:

Dimkoviceva prica ima jednu rupu.

Znaci treba poslati sve sposobne i skolovane na Zapad po znanje i nou-hau, e a onda im omoguciti da se vrate u Srbiju i rade za Zapadne plate. Samo pitanje je ko ce im to stvoriti u Srbiji ako su svi skolovani, sposobni i pametni poslati preko da strebaju ? -:)


Veruj mi da takvih ljudi (sposobnih + adekvatno skolovanih) ima jako malo u odnosu na statisticku vecinu koji su na pozicijama koje nisu trazene na zapadu (jer i oni imaju svoj prosek) - mislim da se previse manipulise sa tim, u Srbiji ima tek nekoliko % visoko obrazovanih ljudi, ajd da kazemo i jos <1% onih koji nemaju visoko obrazovanje a otisli su preko i imaju visoke pozicije i know-how...

Jednostavno, da bi imao uspesnu firmu, tvoj executive-core, project management i glavni inzenjeri i istrazivaci moraju biti ljudi sa debelim i modernim iskustvom.. bez toga jednostavno nisi konkurentan na svetskom trzistu. Ako neko misli da ce da se probija sa "domacom pameti" u proizvodni, projekt menadzmentu i istrazivanju&razvoju - bolje da zaboravi. I oni silni Indusi, Kinezi pa i Japanci su prvo sa zapada pokupili sta valja, pa tek onda na tome krenuli da grade svoj uspeh.

Citat:

Ipak je cinjenica da ova, a i prethodna VRS ima tu isti strategiju NE CINJENJA nicega po pitanju ispunjavanja uslova ze bezvizni rezim. Ne znam da li su im isti motivi, ali nijedno drugo objasnjenje od ovog mog nije mi racionalno.


Mislim da nije to.. jednostavno NE CINJENJE nije motivisano nicim osim sopstvenim neradom - evo pogledaj ono selo u Banatu, dakle - Vlada je bila na "uskrsnjim praznicima" i nisu proglasili vanredno stanje u tom selu, alocirali budzet za takvu tragediju, hitno poslali pomoc itd... Kome to odgovara? Nikom... jednostavno je u pitanju cist nemar i nesposobnost i nevidjena aljkavost - ovo nije upereno samo na aktuelnu vladu, cisto da se poruka ne shvati kao politicka, vec na mnoge prosle vlade u Srbiji, i na ljude u drzavnoj sluzbi uopste.

Za bezvizni rezim bi jos morali, osim da potpisu papir i odrze sastanak, i da uloze silne pare u promenu granicne sluzbe (iako je to vec regulisano i planirano zakonom, a deadline vec prosao!!!) - a oni i ovako i onako mogu da neometano putuju sa sluzbenim i diplomatskim pasosima.... sto bi se neko nesposoban i nemaran onda uopste cimao oko toga?

Citat:

opet se vracam na staru pricu. U Srbiji je trenutno u toku ono najiincijalnije kapitalisticko drustvo i formiranje pozicija nije jos zavrseno. Ti tajkuni drze citav narod u kandzama i oni su najveci kocnicari reformi. Njima odgovara haos.


Slazem se - samo sto ... njima odgovara haos, a oni su statisticka manjina.. postavlja se pitanje zasto je vecina, kojoj haos ne odgovara, tako lose polarizovana i nije u stanju da artikulise konkretne politicke zahteve od stranaka, ali ovo je off topic :(



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 09:20 - pre 231 meseci
I u narednoj godini stara, ali osavremenjena putna isprava


Pasosi dobijaju cip

Beograd - Od naredne godine, u pasosima gradjana Srbije ugradjivace se cipovi i dodatni elementi zastite. Postojece putne isprave, kako se predvidja, ipak ce zadrzati sadasnji oblik.
Srpska policija, kada se bude uveo novi informacioni sistem, pocece da ugradjuje cipove u pasose. Procenjuje se da ce proces ugradnje trajati od 7 do 10 godina.
cipovi ce biti sa biometrijskim podacima - fotografijom vlasnika pasosa, njegovim potpisom i otiskom prstiju. Veca elektronska zastita znacajno ce smanjiti i zloupotrebu putne isprave, koju ce naravno, moci da koristi jedino vlasnik.
Sa ovako izmenjenim dokumentima Srbija ce ispuniti sve postojece standarde EU. Predvidja se i da cemo sa novim pasosima biti blizi procesu ukudanja viza.

Sr. K.

Izvor: Novosti, 04.05.2005., 3. str.



 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.122.eunet.yu.



Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 09:58 - pre 231 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pricam o visoko kvalifikovanoj grupi ljudi - "think tank-u" jedne firme, a ne o obicnoj "radnoj snazi" :-) Uvek se isplati vodece inzenjere, istrazivace i projekt menadzere platiti jako dobro - inace na projekat mozes slobodno da zaboravis - a to zna i svaki strani "gazda" ;-)


Slazem se, ali tesko da je ovako nesto izvodljivo u praksi. Evo uzimam primer recimo mog oca. On je masinski inzenjer sa jednim jako sofisticiranim zanimanjem (CNC programer), a ujedno je dugo godina radio kao tehnolog, i opet i pored toga nasi glupavi kapitalisti, a i ovi strani, nisu u stanju ovde da mu ponude neku pristojniju lovu za taj posao (koji nekad ukljucuje i konstrukciju i odrzavanje alata / proizvodnog programa, nekoliko zanimanja u okviru iste profesije - tako je to rasclanjeno cak i na Zapadu u normalnim firmama - znaci usteda je visestruka - 1 covek radi vise poslova i za nekoliko puta manje pare) dok bi na Zapadu za taj posao imao ne samo kucu, nego svoj licni avion. Naravno, godine su te koje ga sprecavaju da ode preko, a ja ga lozim da preko Net-a radi outsourcing, jer ce tako sigurno raditi za nesto vecu kintu...

Citat:
Ivan Dimkovic: Upravo su visoko kvalifikovani ljudi sa 10-tak godina radnog iskustva takva grupa - a drzava Srbija se trudi da ih zadrzi kako bi sedeli po ceo dan i pili kafu - ili se bavili nekim poslovima za koje im ne treba ni srednja skola.


Svih ovih godina, i u doba Tita, i ovih Poslednjih_Apsolutistickog_Monarha_S_Kraja_XX_Veka, mog caleta su stalno prozivale njegove kolege, sto on ulaze i "baca pare" na svoje dodatno obrazovanje, na knjige, kompjutere, programe, i zasto to ne prepusti drzavi, a on ode i pije kafu? E sad, se tim istim lenjivcima to kao bumerang vraca, time sto iako neki imaju visegodisnji radni staz u struci, ne mogu da nadju posao, jer nisu dovoljno kvalifikovani... I onda kukaju, kako eto drzava mora da im pruzi neko dodatno skolovanje. Ma kakvo crno skolovanje? Treba odmah da im da posao (za konkurentne proizvode na svetskom trzistu), i da im jos organizuje i firmu, i da oni nista ne moraju sami da urade po tom pitanju...

Citat:
Ivan Dimkovic: Naravno da ne bi svi ostali - slazem se, ali znam dosta ljudi koji bi se vratili u Srbiju da rade za pare uporedive sa zapadnim standardom i da imaju pogodnosti bezviznog putovanja na sastanke / sajmove, itd... Opet, ima i ljudi kojima Srbija iskonski ne odgovara - ali vidis, zasto onda tim ljudima braniti da odu iz nje...mislim, nisu oni krivi sto su se tu rodili.


E ovo se i ja pitam... I meni recimo, Trubija ne odgovara zbog kulture, mentaliteta, pa opet to ne mogu da koristim kao argument za odlazak... :-(((

Mada, znam odgovor, barem sto se tice razvijenih zemalja. Stvar je vrlo jednostavna. Oni se ponasaju kao polu-propusna celijska membrana. Jednostavno, kad se gleda koliko ljudi iz siromasnih zemalja bi htelo da ode u neku razvijenu zemlju, i ako bi se to izvelo u praksi, nastupio bi kolaps na citavom Zapadu. Zato i Zapad (nevezano za ljudska prava) radi po principu "doci ce mi onaj ko mi treba". Znaci, samo deficitarna zanimanja, i eventualno neko ko ima srece da se prosvercuje preko rodbine / prijatelja, a sem toga, njihove vlasti ne zele da uruse sam sistem, praveci ga nepodnosljivim za njihove glasace.

EU ce doneti neke novine... Bice makar velika mogucnost za eksploataciju nove radne snage u novopridoslim clanicama, sto ce verovatno rezultovati, makar privremenim ili laganim gubljenjem posla, u bogatijim clanicama, ili radom (u istim) za manje pare, posto ce im poslodavci pretiti da ako to ne zele, ima da ih otpuste i premeste cele firme u npr. Poljsku ili Cesku, gde ce mu te iste poslove raditi za daleko manje pare i opet biti happy...

Citat:
Ivan Dimkovic: Btw, pctel - malo koja drzava ima suficit :) Osim onih naftaskih :-) Obicno se trudis da sve potrosis + da se jos malo zaduzis, kako bi imao cime da motivises sistem da radi.


Cak i SAD belezi neverovatan i cini mi se prosle godine rekordan deficit...
Citat:
Ivan Dimkovic: Oko Nemacke... los primer - Istocna Nemacka je katastrofa i bukvalno urusava prosek DE - no i to je moralo da se uradi. Inace, istocni Nemci nisu imali ni 1 dan tranzicije - oni su se sledeceg jutra probudili u zapadnom sistemu... Ni posle 15 godina, triliona dolara ulozenih u njih... 70-80 milijardi eura godisnje pomoc, oni nisu na nivou zapadne DE - sto samo govori koliko je pogubno kad jedan sistem unisti zemlju i koliko treba da se promene navike ljudi koje je urusio jedan kretenski mindset!


Na konto ovoga... Moj ortak je boraveci u EU, upoznao jednu Nemicu - psihologinicu, koja mu je pricala u vezi tog ujedinjenja Nemacke, i u detalje mu je opisivala kako se npr. ponasaju ti Istocni Nemci (prepoznao je nas u toj prici). Lenji su, neodgovorni, imali idiotska razmisljanja pod uticajem komunizma, i cini joj se da su samo glasali za vece plate i bolji standard, tj. da im je motiv bio iskljucivo materijalni. A zbog svega toga, ih je ona licno mrzela, i smatra da ce dugo vremena trebati da prodje da se oni konacno unormalizuju.

Isti narod, a eto sta ucinise razlike u sistemima za samo pola veka!

Citat:
Veruj mi da takvih ljudi (sposobnih + adekvatno skolovanih) ima jako malo u odnosu na statisticku vecinu koji su na pozicijama koje nisu trazene na zapadu (jer i oni imaju svoj prosek) - mislim da se previse manipulise sa tim, u Srbiji ima tek nekoliko % visoko obrazovanih ljudi, ajd da kazemo i jos <1% onih koji nemaju visoko obrazovanje a otisli su preko i imaju visoke pozicije i know-how...


Zvanicne statistike kazu da u Srbiji ima svega oko 5% visokokvalifikovane radne snage. Oduzmi tu nezaposlene plus one koji su samo formalno sa diplomom VII stepena, i dobices jako, jako mali broj trzisno kvalitetnih ljudi. U principu, skoro sve sto je kvalitetno je vec napustilo zemlju... :-(((

Citat:
Ivan Dimkovic: Jednostavno, da bi imao uspesnu firmu, tvoj executive-core, project management i glavni inzenjeri i istrazivaci moraju biti ljudi sa debelim i modernim iskustvom.. bez toga jednostavno nisi konkurentan na svetskom trzistu. Ako neko misli da ce da se probija sa "domacom pameti" u proizvodni, projekt menadzmentu i istrazivanju&razvoju - bolje da zaboravi. I oni silni Indusi, Kinezi pa i Japanci su prvo sa zapada pokupili sta valja, pa tek onda na tome krenuli da grade svoj uspeh.


I mnogi profesori pa nemaju kvalitetno radno iskustvo, a kamoli njihovi produkti - diplomci. Otac mi je pricao kako to izgleda lose u praksi kada radis sa tek svrsenim masinskim inzenjerima... A i on sam poznaje mnoge i dobre (kvalitetne) i lose profesore i asistente. Niz godina je bila na delu negativna selekcija kadrova, gde je primarno bila politicka pripadnost jednoj partiji (koja ima monopol), a i dalje se zaposljava onaj ko ima vezu, nevezano za kvalitet koji poseduje... :-(((

"Domaca pamet" je TM koji se koristi iskljucivo u dnevno-politicke svrhe. Realnost je takva da je pitanje da li smo mi uopste i sposobni da napravimo neki svetski konkurentan proizvod? Trziste je vec reklo, a i dalje govori svoje... Jako je mali broj firmi sa takvim proizvodom.

Ali posto narod voli te price, o Srbima genijalcima, Vlast to iskoriscava, za svoje potrebe, medjutim, time im daje losu sliku i nadu, jer im ne objasnjava zasto i pored toga, oni ne mogu da imaju prvo posao, a potom i bolji standard (vece plate)... pa se to onda na sledecim izborima vraca i toj Vladi koja je to iskoristila, a ljudi pogresno (usled lose slike) misle da posto su oni pripadnici najpametnijeg dela covecanstva, nemaju bolji standard, zato sto je Vlast nesposobna da im nadje posao, a ne zato sto su oni ti koji ne znaju da naprave konkurentan proizvod. Na zalost, malo je realizma u danasnjoj Srbiji. :-(((

Licno me ovo pogadja vise nego i mentalitet i kultura zajedno... :-(((
Prica se sada recimo (u medijima i od strane nekih politicara), da mi nemamo ni dovoljno kadrova za proceduru prikljucenja EU, a ovamo se laze narod, kako tamo neki M. T. ubrzava stare P200 da rade kao PIII i plus trosi pare za svoje skolovanje od poreskih obveznika... :-((( A da, i vratice se. Kako da ne...

Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da nije to.. jednostavno NE CINJENJE nije motivisano nicim osim sopstvenim neradom - evo pogledaj ono selo u Banatu, dakle - Vlada je bila na "uskrsnjim praznicima" i nisu proglasili vanredno stanje u tom selu, alocirali budzet za takvu tragediju, hitno poslali pomoc itd... Kome to odgovara? Nikom... jednostavno je u pitanju cist nemar i nesposobnost i nevidjena aljkavost - ovo nije upereno samo na aktuelnu vladu, cisto da se poruka ne shvati kao politicka, vec na mnoge prosle vlade u Srbiji, i na ljude u drzavnoj sluzbi uopste.


Politika_u_Srbiji = gasenje_pozara, a cak ih mrzi i da mole Boga, da se ti isti pozari ne pojave, a kamoli da nesto ucine po tom pitanju...

Citat:
Ivan Dimkovic: Slazem se - samo sto ... njima odgovara haos, a oni su statisticka manjina.. postavlja se pitanje zasto je vecina, kojoj haos ne odgovara, tako lose polarizovana i nije u stanju da artikulise konkretne politicke zahteve od stranaka, ali ovo je off topic :(


Kad smo vec krenuli u OT, da kazemo nesto o ovome...

1) Cista konstatacija. Tacno, je da smo mi u ubrzanom procesu prvobitne akumulacije kapitala, i sa selektivnim prelaskom (delimicnim ili totalnim - kako u kojoj sferi trzista) u liberalni kapitalizam...

2) Jedan od razloga je i to sto niti oni (glasacka vecina) nema jasnu sliku sta su reforme, i kako sve to treba da izgleda, da bi na kraju puta, svima bilo bolje.
Sa druge strane, i sami politicari im daju laznu nadu i nejasnu sliku kako sve to treba da izgleda u buducnosti, vec naprotiv koristi tu losu sliku za svoje politicke poene, pri tom neobaziruci se na to da to moze i da im se vrati (vec im se i vraca). Makar treba da daju objasnjenja glasacima, sta treba da se radi, i zasto se to radi, i ono najvaznije zasto se sve ovo (na ovaj nacin) desava?, kad, kako i na koji nacin ce nam biti bolje, i sta bi se desavalo, kad se ne bi nista radilo, tj. kad bi se stalo sa reformama...

Takodje, ta vecina bi, sudeci po mentalitetu, htela da ona sama nista ne cini po ovom pitanju, a da svi problemi na tom putu sami nestanu preko noci (ili jos bolje da nam sve to neko drugi uradi), i da im taj isti Zapad, sam da celokupne svoje proizvodne programe. Nista oni sami da urade, da naprave konacno jednu kriticnu masu konkurentnih proizvoda.

A i sam Zapad bi tu u okviru investicija vise dolazio, da zemlja ide ka uredjenoj modernoj pravnoj drzavi, ali posto je VRS takva, da im je jedino sto znaju "gasenje pozara", onda... :-(((

A kako stvari stoje, vidim da cemo polako da se vratimo ponovo u samo-upravljanje i plansku ekonomiju. Vec jesmo jednim delom u istoj. :-(((

[Ovu poruku je menjao neo01 dana 06.05.2005. u 11:47 GMT+1]
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 10:20 - pre 231 meseci
Pravo je uzivanje citati Dimkovica i nea01. Bravo!
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 10:26 - pre 231 meseci
Citat:
Tyler Durden: Pravo je uzivanje citati Dimkovica i nea01.

Pogotovu ako si negde napolju.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 10:46 - pre 231 meseci
Citat:
STELLANOVA: Beograd - Od naredne godine, u pasosima gradjana Srbije ugradjivace se cipovi i dodatni elementi zastite.

vec zamisljam oglase 2012 godine:
"Interfejsi za reprogramiranje pasosa, povoljno..."
:-)

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 11:17 - pre 231 meseci
Citat:
Zvanicne statistike kazu da u Srbiji ima svega oko 5% visokokvalifikovane radne snage. Oduzmi tu nezaposlene plus one koji su samo formalno sa diplomom VII stepena, i dobices jako, jako mali broj trzisno kvalitetnih ljudi. U principu, skoro sve sto je kvalitetno je vec napustilo zemlju... :-(((

Ne vidim ovo kao nesto lose izuzev sto kada kazemo "napustena zemlja" to zvuci nekako tuzno, nepravedno ili kako vec... Trenutno se na prosecan konkurs za visokokvalifikovano radno mesto javlja dvocifren ili trocifren broj ljudi, znaci, ostalo nam je mnogo vise nego dovoljno.

Citat:
da im taj isti Zapad, sam da celokupne svoje proizvodne programe. Nista oni sami da urade, da naprave konacno jednu kriticnu masu konkurentnih proizvoda.

Vecina ljudi u Srbiji gleda na reforme kao na nesto posle cega ce moci da sedne u avion i ode na zapad da raducka po malo za debele pare, sto narocito pokazuje ova tema. Za vasu informaciju, EU bez vecih problema izdaje vize poslovnim ljudima, ali zna se kako to ide, ostvaris kontakte, zapocnes biznis predgovore odavde, a onda ce te buduci biznis partner sam pozvati da dodjes ako je potrebno da dodjes. Medjutim, struktura ljudi koji traze vize je takva da ili zele da odu i izvide mogucnost trajnog preseljenja tamo, ili bi da odmah trajno odu, peru sudove, cekaju da se pojavi slobodno radno mesto u njihovoj struci i kukaju na drzavu (Nemacku, Holandiju...) sto ne moze da im nadje posao. Ovde bi trebao da ide smajli, ali necu posto je to za ljude ovde normalno a ne smesno shvatanje. Da se desi cudo i danas se ukinu vize, vec sutra bi pola Srbije pohrlilo ka Nemackoj, misleci da su tamo ludi za njima...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 11:30 - pre 231 meseci
Citat:
neo01
Slazem se, ali tesko da je ovako nesto izvodljivo u praksi. Evo uzimam primer recimo mog oca. On je masinski inzenjer sa jednim jako sofisticiranim zanimanjem (CNC programer), a ujedno je dugo godina radio kao tehnolog, i opet i pored toga nasi glupavi kapitalisti, a i ovi strani, nisu u stanju ovde da mu ponude neku pristojniju lovu za taj posao (koji nekad ukljucuje i konstrukciju i odrzavanje alata / proizvodnog programa, nekoliko zanimanja u okviru iste profesije - tako je to rasclanjeno cak i na Zapadu u normalnim firmama - znaci usteda je visestruka - 1 covek radi vise poslova i za nekoliko puta manje pare) dok bi na Zapadu za taj posao imao ne samo kucu, nego svoj licni avion. Naravno, godine su te koje ga sprecavaju da ode preko, a ja ga lozim da preko Net-a radi outsourcing, jer ce tako sigurno raditi za nesto vecu kintu...


Boldovana recenica me je zaintrigirala, posto odprilike znam sta bi bilo zanimanje CNC programer. Search na Monster.com-USA mi za to zanimanje daje profil uglavnom 5+ godina iskustva, a satnica je u opsegu $13 - $19. To na kraju meseca kada saberes i kada oduzmes porez, ostane ti 2000-2500 dolara... Sto uopste nije nikakva posebna plata, niti je to uopste neko posebno sofisticirano zanimanje.

Cak ni zanimanja koja u opisu imaju i konstrukciju i izradu CNC alata nisu nesto posebno placena, $20 do $23 na sat.

Ja nisam nikakav strucnjak u tom polju, al ako nekome treba 5+ godina iskustva i zavrsen fakultet da bi imao za 500 dolara vecu platu od neke white trash konobarice koja ima dvoje musave dece i nezavrsenu srednju skolu... Sta da kazem, onda je taj neko promasio zanimanje...

Nasi ljudi su malo vise skloni preterivanju, idealizaciji stvari... I cim cujem frazu "na zapadu" odmah mi se digne kosa na glavi, i znam da je po sredi neko lupetanje...
Interesantna je stvar da vecina stanovnistva u Srbiji smatra da je to 'na zapadu' nesto nadljudsko, nesto sjajno, da pare padaju sa neba i same upadaju u dzep... Verovatno je to posledica visedecenijskog zatupljivanja naroda, ali i nase 'genijalnosti' ... Nebeski narod...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 11:43 - pre 231 meseci
Citat:
pctel
Ne vidim ovo kao nesto lose izuzev sto kada kazemo "napustena zemlja" to zvuci nekako tuzno, nepravedno ili kako vec... Trenutno se na prosecan konkurs za visokokvalifikovano radno mesto javlja dvocifren ili trocifren broj ljudi, znaci, ostalo nam je mnogo vise nego dovoljno.


Uh... Ovde bi morao da te ispravim... Doduse, ja ne smatram da je za programera potrebna neka posebna 'papirnata' strucna kvalifikacija, ali suvo znanje je itekako potrebno...

A na mnogobrojne konkurse koje sam davao po raznoraznim novinama su se javljali takvi likovi kao da sam stavio oglas da zaposljavam radnike u pekari a ne programere... A njih par i koji imaju nekakvo znanje, i nedajboze 'cak' i radnog iskustva u nekoj outsorsing kompaniji, pa kad saznaju za nasu delatnost, takvi se frljaju sa ciframa od 2-3 hiljade eura bez problema...

Mozda je najbolja ilustracija cele ove price je slucaj sa nekim covekom od oko 35-40 godina, koji je elektro inzenjer po struci, i tako cuo ti je on od nekog drugara da je taj delphi djavolska rabota i da su tu dobre plate, te je u svoj rezime dodao da je - citiram "pomagao drugaru u izradi programa za video klub", i tako dosao na razgovor. Sa platom je bio jasan odmah na pocetku, trazio je 1000 eura, a na pitanja o delphiju kada smo videli da nema blage veze ni o koriscenju racunara a kamoli programiranju, uvredljeno je rekao "boze moj, pa sve se da nauciti!!!" znas.. kao da nama na vratima pise skola racunara...

To je primer iz moje (nase) branse, ali siguran sam da takvih primera ima gomila i to kod svih zanimanja za koje je potrebno neko specificno znanje (a ne samo papir).

A na stranu to sto ces kod nas pre naterati kozu da progovori latinski, nego nekog fakultetski obrazovanog coveka da radi u timu sa drugima koji imaju iste ili manje kvalifikacije od njega.
Ovde ko zavrsi fakultet taj je u svojoj glavi bogom dan, i nema sanse da bi taj uvazio misljenje nekoga za koga on smatra da nije 'kvalifikovan', pa moze da mu bude sef 100 puta ako hoce...
 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.98.eunet.yu.



Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 12:07 - pre 231 meseci
Pazi, @Ventura, ti si uzeo prosek zarada za:

Computer-Control Programmers and Operators

http://stats.bls.gov/oco/ocos286.htm - U.S. Department of Labor Bureau of Labor Statistics

Citat:
Median hourly earnings of computer-controlled machine tool operators, metal and plastic, were $13.97 in 2002. The middle 50 percent earned between $11.07 and $17.43. The lowest 10 percent earned less than $9.14, whereas the top 10 percent earned more than $21.27. Median hourly earnings in the manufacturing industries employing the largest numbers of computer-controlled machine tool operators, metal and plastic, in 2002 were:

Metalworking machinery manufacturing $15.97
Other fabricated metal product manufacturing 15.14
Machine shops; turned product; and screw, nut, and bolt manufacturing 13.82
Motor vehicle parts manufacturing 13.08
Plastics product manufacturing 11.00


Median hourly earnings od US$13.97 * 160 mesecnih radnih sati = US$2235.2

Dok je za mechanical engineers (posto je moj otac i masinski inzenjer prvenstveno tehnolog i konstruktor i jos plus CNC programer, i poslovodja i edukator za CNC operatere i ko zna sta sve jos po potrebi...):

http://stats.bls.gov/oco/content/ocos033.stm - U.S. Department of Labor Bureau of Labor Statistics

Citat:
Median annual earnings of mechanical engineers were $62,880 in 2002. The middle 50 percent earned between $50,800 and $78,040. The lowest 10 percent earned less than $41,490, and the highest 10 percent earned more than $93,430. Median annual earnings in the industries employing the largest numbers of mechanical engineers in 2002 were:

Federal government $72,500
Architectural, engineering, and related services 65,610
Navigational, measuring, electromedical, and control instruments manufacturing 65,430
Aerospace products and parts manufacturing 65,160
Other general puropse machinery manufacturing 55,850


Medial annual earnings od US$62.880 / 12 meseci = US$5240

Cisto, da stvari budu jasnije...

S obzirom, kakve poslove moj otac radi, a da je radio i neke vojne programe (ne nije Zastava, niti bilo sta sa njom u vezi u pitanju), cak i za neke NATO zemlje, cak i za vreme sankcija, ne sumnjam da bi spadao i u onih 10% koji zaradjuju i US$93.430 / 12 meseci = US$7785
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 12:34 - pre 231 meseci
Citat:
ventura:A na mnogobrojne konkurse koje sam davao po raznoraznim novinama su se javljali takvi likovi kao da sam stavio oglas da zaposljavam radnike u pekari a ne programere...

Namerno sam eskivirao ovaj problem, jer sam posmatrao kvantitet a ne kvalitet visokokvalifikovanih ljudi, jer ako bih bilo sta rekao u kvalitetu, krenula bi prica o obrazovanju u Srbiji i otisli bismo offtopic. Za mene je katastrofalna cinjenica da neko ko je upravo zavrsio fakultet ne zna nista korisno da radi, a za ljude ovde je nekako normalna. Ipak, bilo kako bilo, nema nekog velikog deficita za bilo kojim zanimanjem, tipa "vec 5 godina zemlji nedostaje 1.000 ljudi tog zanimanja ali niko to nece da nauci..."
A to sto se neki frljaju cifrom od 2000 EUR-a je cist odnos ponude i potraznje i stvarna vrednost po prosecnoj svetskoj programerskoj satnici. Shvatam da je tebi veoma tesko da organizujes posao sa visokom cenom rada ali sta bi bilo da su svi programeri koji su otisli ostali ovde? Pa imali bismo nezaposlenost kao i u ostalim zanimanjima i prosecna plata bi bila 200 EUR-a, tako da programeri u srbiji imaju razloga da budu srecni sto su njihove kolege otisle iz zemlje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 12:52 - pre 231 meseci
@neo01:

Ja sam uzeo plate za "CNC Programmer" i za "CNC Tools construction", i plate su $13-$19/h ili u drugom slucaju $20-$23/h.

Za gornje poslove pise da treba 5+ godina iskustva i da je HighSchool educational requirement.

To sto je tvoj otac masinski inzinjer to nema mnogo veze sa tim, ti si sam rekao da je on ovde CNC programer, i da ga gazda bedno placa, a da bi sa tim poslom u USA mogao da zaradi abnormalne pare. Moze neko i da ima 2 doktorata, i da radi kao cistac ulica, al onda ce biti placen kao cistac ulica, a ne kao doktor...

Ali ajde opet da kazemo da je zarada masinskog inzinjera profila kakav je tvoj otac 70,000 dolara, to podrazumeva odmah cca -30% za takse, znaci to ti dodje neto 49,000 dolara godisnje... Takvi poslovi su vezani za razvijene industrije, a razvijene industrije se nalaze u blizini velikih gradova... Zivot u velikim gradovima je mnogo skuplji od zivota u nakoj nedodjiji u Kanzasu... Znaci neto plata od 49,000 dolara u USA neki veliki grad/suburban istog nije nista posebno, za OK zivot moze biti, da platis mortgage za kucu, da imas ratu za auto, i da uz umereno stekanje lagano zivis, i da mozes da odes na odmor jednom godisnje na neko krstarenje ili tako nesto... Ali opet to je daleko od price "za taj posao imao ne samo kucu, nego svoj licni avion. ".

Treba biti realan...

 
Odgovor na temu

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.21.eunet.yu.



Profil

icon Re: SCG će još čekati na bezvizni režim06.05.2005. u 13:30 - pre 231 meseci
Citat:
ventura: To sto je tvoj otac masinski inzinjer to nema mnogo veze sa tim, ti si sam rekao da je on ovde CNC programer, i da ga gazda bedno placa, a da bi sa tim poslom u USA mogao da zaradi abnormalne pare. Moze neko i da ima 2 doktorata, i da radi kao cistac ulica, al onda ce biti placen kao cistac ulica, a ne kao doktor...


Pazi, kako kod kog gazde. Kod nekih mu je osnovno bilo masinski inz. - tehnolog, kod nekih konstruktor, a kod nekih CNC programer, ali bilo koji gazda da je u pitanju, radio je i po vise poslova (unutar iste struke - da ne kazem sve). Kod svakog je bio i poslovodja / sef, i obucavao radnike, i pravio kalkulacije gazdi za mogucnost zarade, potrosnju materijala, kako pojacati profit i jos mnogo toga...

Evo, pogledaj, i kako se na Monster-u rangiraju masinski inzenjeri (opste):

1) Mechanical Project Engineer
2) Mechanical Design Engineer
3) Mechanical Engineer

U Srbiji, prosecan gazda (cast izuzecima) nije u stanju da skapira da ovo treba da radi makar 2-3 inzenjera. Na Zapadu, imas jasno razgranicene nadleznosti i ingerencije (1 za research, drugi za konstrukciju, treci za tehnologiju) a kod nas je masinski inzenjer - bukvalno ("visenamenski inzenjer"). Kolika bi onda plata trebala da bude, ako ti jedan inzenjer radi ujedno vise poslova unutar jedne iste struke?

Citat:
Treba biti realan...

Naravno.

I to SAD-u je daleko bolje nego ovde u SCG. Vise se zaradi, sigurno (barem 4-6 puta) i to za barem 2-3 puta manje rada (jer ako si inzenjer, barem nisi poslovodja / sef, Project Engineer, i obrnuto). Ako gledamo tu godisnju bruto platu od US$70 000.
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: SCG će još čekati na bezvizni režim

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15262 | Odgovora: 85 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.