Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PINK - kupujte original

elitemadzone.org :: MadZone :: PINK - kupujte original

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17557 | Odgovora: 86 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
*.20.EUnet.yu.



+9 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 14:41 - pre 228 meseci
Citat:
Dakle "obican narod" isto mora da uradi sve kako bi sprecio buduce "Pere" da postanu "Turbo Pere"


Da, i "obični vojnici" su isto morali da urade sve da spreče Hitlera da pođe u pohod na svet. Pa što nisu? "Masa" bez lidera nije sposobna da učini mnogo.

Ja pirateriju ne doživljam kao kriminal, kao ni veliki broj ljudi u Srbiji (svrati malo pa proveri). Do skoro smo svi slušali muziku sa piratskih diskova (mislim na strane izvođače) sem možda nekog parajlije koji je otišao u Mađarsku i kupio neki original. To je bilo u periodu kada je plata bila 50 maraka. Iz tog perioda naglo se prelazi u nekakve "pravne" vode i ljudima počinje da se nabija krivica zbog kupovine "neoriginal" izdanja.
Indirektno si nazvao kriminalcima mene i sve ljude koje znam zbog kupovine, distribuiranja ili neovlašćenog presnimavanja diskova. Ne poznajem nikoga sa jednim jedinim original CD-om - ni muzičkim ni softverskim.
Dakle, ja celog života radim jednu stvar u ubeđenju da to nije ništa neispravno (većina ljudi nema taj osećaj krivice kad je piraterija u pitanju) i onda dođe neko da mi trlja o glavu kako je ovo kriminal.
Poimanje nekih stvari zavisi od zemlje do zemlje i od vremena do vremena. I homoseksualnost je smatrana za protivprirodni blud a sad je greh ako kažem da je homoseksualac devijantna osoba.
Dakle ono što je tebi gadno i odvratno jer si vaspitan u određenom maniru ne znači da svi dele to osećanje. I Kinezi jedu skakavce. I Amerikanci imaju smrtnu kaznu pa ih niko ne zove nehumanim ili ne daj Bože bombarduje.
Ako ćemo sa pravne strane, to je zakon i on mora da se poštuje. Evo ja odbijam da ga poštujem zato što Srbija nije pravna zemlja. Dok se krupne ribe ne dovedu u red neću ni ja. U zemlji u kojoj kralj krade seljaci treba da budu pošteni? Neće moći.
A ako je do mog odnosa prema autorima softvera, ne osećam grižu savesti. Šta ću, niko me nije vaspitao da je protivzakonita stvar kupiti plagijat ili presnimiti original i distribuirati. Štaviše, na državnim televizijama su puštani plagijat filmovi. I sad ta ista država (sa drugim bajom na čelu) mene krivično goni jer kupujem filmove na ulici. Znači meni je država bila jedan od uzora.
Možda bih, da živim u EU i imam platu ko neki ovde, i ja propagirao kako je ovo zločin.
U međuvremenu mora da se živi. I preživi.


[Ovu poruku je menjao lord Vader dana 12.07.2005. u 15:49 GMT+1]
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 14:57 - pre 228 meseci
Mnogo dobro... samo vidis, tvoj i tvojih poznanika "dozivljaj" da piraterija nije kriminal nema veze sa pravim stanjem stvari.

Neko dozivljava i sex sa decom od 10 godina kao normalnu stvar, ali zakon je tu da njegov dozivljaj ucini kaznjivim i odvrati od "dozivljavanja" :-)

Citat:
Dakle ono što je tebi gadno i odvratno jer si vaspitan u određenom maniru ne znači da svi dele to osećanje. I Kinezi jedu skakavce. I Amerikanci imaju smrtnu kaznu pa ih niko ne zove nehumanim ili ne daj Bože bombarduje.


Takodje ni poredjenje sa Kinezima ili homoseksualcima - i u Srbiji je piraterija kriminal, po zakonima te zemlje, a ne nekakvo osecanje ili vaspitanje.

Citat:

Indirektno si nazvao kriminalcima mene i sve ljude koje znam zbog kupovine, distribuiranja ili neovlašćenog presnimavanja diskova. Ne poznajem nikoga sa jednim jedinim original CD-om - ni muzičkim ni softverskim.
Dakle, ja celog života radim jednu stvar u ubeđenju da to nije ništa neispravno (većina ljudi nema taj osećaj krivice kad je piraterija u pitanju) i onda dođe neko da mi trlja o glavu kako je ovo kriminal.


Dakle, po zakonima Srbije ti jesi kriminalac - meni nije uopste jasno sto se osecas posebno prozvanim zbog toga - po ovome sto si napisao, da se ja isto tako "osecam" i da to isto radim rekao bih - "jesam krimos, i ako sam"... sta drugo? Mislim to je najtacniji i najbolji odgovor.

Mislim, nema tu nista "dobro", "lose" - jednostavno je protivzakonito.

Lose je naravno za privredu (i to nasu), ali dok mi raspravljamo o ovome cenim da je vrlo malo ljudi u Srbiji sposobno da to razume, valjda ce kontati za 20-30 godina, samo da ne bude kasno.

Citat:

A ako je do mog odnosa prema autorima softvera, ne osećam grižu savesti.


Tesko da bi ovaj svet funkcionisao kada bi se oslanjao na neciju grizu savesti, niti neko trazi od tebe da imas grizu savesti, to je tvoja stvar - zato je tu zakonska sankcija koja ce se kad tad postovati... ne prema tebi, pojedinac je suvise mali za sankciju - neces ici u zatvor, za pojedinca je dovoljno obrazovanje - ali organizovanim preprodavcima piratovanog softvera ce i te kako prisednuti posao kojim se bave.

Jednostavno - poslovace kao i kradljivci kola, preprodavci gudre i slicni krimosi... u tajnosti, jer ce biti svesni sta ih ceka. Kako i treba da bude.

Citat:

Možda bih, da živim u EU i imam platu ko neki ovde, i ja propagirao kako je ovo zločin.


Mislim da je zlocin ipak prejaka rec... u pitanju je najobicniji sitni kriminal za krajnje korisnike, i malo organizovaniji za one sto to prodaju. Nisi ti uradio nesto bog zna kako zlo time sto si instalirao pirata, vec samo protivzakonito, kao da si ukrao paklu cigara sa trafike.

Medjutim, odacu ti jednu tajnu - dokle god kvalifikovana vecina bude imala stav kao ti, takvu "EU platu" (sta god) ces imati na sveti nikad, bar ne u takvoj Srbiji... i to ce jedan vuci drugog u blato kradjama, dekodiranjima, saniranjima, svercovanjima, piratovanjima, prodajom falsh robe, utajama svih zakonskih taksi i sl..

Veruj mi da svako od ovih sto to rade ima isti stav povodom njihovog kriminala kao i ti po pitanju piraterije ;-)

Citat:

U međuvremenu mora da se živi. I preživi.


Verujem da najnoviji holivudski blockbusteri, plejade najnovijih igrica, enciklopedije, Windows 2003 Server, najnoviji Corel Draw, Photoshop i Premiere pomazu da se prezivi... how yes no ;-)

Zasto jednostavno ne bi rekao "piratujem jer mi se moze... i sta me briga" - to je najiskreniji odgovor koji je za potpuno postovanje... Ovako ispada pateticno.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.07.2005. u 16:10 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
*.nspoint.net.

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 16:04 - pre 228 meseci
Zar na zapadu nema piraterije?
Kako vremenom dobijamo dobre osobine zapada, tako isto dobijamo i lose.
Postoji odredjeni procenat piraterije i to je to. Drzava se trudi da bude sto manji, ali ga ne moze iskoreniti kao ni mnoga druga "zla". Mislim da je svako poredjenje "kradje" softwera, muzike i filmova, putem piraterije, sa kradjom auta, para i paklica cigareta besmisleno. To jednostavno nisu iste stvari. Ovim, da naglasim, ne opravdavam nijednu kradju. Ako ti neko ukrade kola, ti to vise nemas, i gotovo. A ako ti neko ukrade/prekopira neki sadrzaj cd-a, ti i dalje imas taj sadrzaj. Niko ti ga nije uzeo zauvek. A 99% ljudi ce ili kupiti pirat ili nece ni kupiti, tako da tu nema nekog gubitka na prodaji.
Mislim da bi ovima sto sede u skupstini bilo bolje da smisle nesto novo na ovu temu i da se proslave, nego sto smisljaju cifre za svoju platu :)
Naravno da je kradja softwera kradja, ali koliko ljudi u srbiji zna sta je intelektualna svojina? S druge strane ako komsija pomeri ogradu koji cm, ode glava za tili cas. E kad ljudi skontaju sve to, mozda ce se malo smanjiti piraterija, ali mislim da ec se tesko ukinuti.
Do tada piraterija nam sluzi da se zabavaljamo, obrazujemo, da ne zaostanemo previse ...;)

[Ovu poruku je menjao ghost2k3 dana 12.07.2005. u 17:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 16:15 - pre 228 meseci
Da, na zapadu ima piraterije... samo:

a) Malo ko misli da je to dobra stvar, ili ispravna uopste
b) Prodavci posluju tajno, jer su svesni da je to kriminal - a ne po ulicama sa tezgama
c) Piraterija u firmama je... well... u najmanju ruku ludost

Citat:

Mislim da je svako poredjenje "kradje" softwera, muzike i filmova, putem piraterije, sa kradjom auta, para i paklica cigareta besmisleno


?! Kako... ukrao si nesto sto nemas pravo da imas po zakonu dok ne platis... sta jos treba da se desi pa da bude slicno?

Citat:

A ako ti neko ukrade/prekopira neki sadrzaj cd-a, ti i dalje imas taj sadrzaj. Niko ti ga nije uzeo zauvek. A 99% ljudi ce ili kupiti pirat ili nece ni kupiti, tako da tu nema nekog gubitka na prodaji.


I ako ukrades struju ili vodu najverovatnije je nece nestati, zar ne... - pa opet ne kazemo da je pozajmljivanje struje od velike elektroprivrede opravdano... zapravo i to se u Srbiji radi u bar 5% slucajeva sto nije normalno.

Ili, jos bolje - sverc... eto, uneo si robu u zemlju, nisi platio drzavi nista - ali nisi ni uzeo, jel da? I sad, je li to isto opravdano? Nece niko crci od gladi... :(

Citat:

Naravno da je kradja softwera kradja, ali koliko ljudi u srbiji zna sta je intelektualna svojina?


Pa upravo tome i sluzi kampanja o kojoj pricamo, kao i bilo koje druge kampanje... Da obican narod konacno ukapira da je intelektualna svojina isto oblik svojine.

Citat:

Do tada piraterija nam sluzi da se zabavaljamo, obrazujemo, da ne zaostanemo previse ...;)


Tacno... ali takodje i sputava domacu industriju softvera i sadrzaja (muzike, filmova i sl...) i gusi bilo kakvu vrstu organizovane trgovine, a i proizvodnje intelektualne svojine.

Bez obzira na sve - i to sto je tacno, ne znaci da treba pricati kako je to opravdano i sta ti ja znam... moguce je, ali je kriminal... i to je sve.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
*.21.EUnet.yu.



+9 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 18:50 - pre 228 meseci
Citat:
Neko dozivljava i sex sa decom od 10 godina kao normalnu stvar, ali zakon je tu da njegov dozivljaj ucini kaznjivim i odvrati od "dozivljavanja"

Ja sam odmah rekao na osnovu čega ne doživljavam ovu stvar sa piraterijom toliko ozbiljno. Rekao sam da je država dopuštala i gajila pirateriju, tj. celo društvo je radilo po sistemu kao da to nije ništa strašno. Sada odjednom zaokret u politici. Silovanje dece nema veze sa time jer ono nikada nije bilo prisutno u Srbiji kao običaj ili neka tradicija pa je poređenje van pameti. A piraterija je tradicija i kao takve ne mogu odmah da je se odreknem
Citat:
Dakle, po zakonima Srbije ti jesi kriminalac

I još par miliona stanovnika... Pitam se u koje zatvore će da nas potrpaju. Zar stvarno misliš da je cela srpska omladina kriminogena, bez obzira šta zakon kaže, jer zakon pišu ljudi. Zato držim da neki zakon može biti glup kao i onaj što ga je napisao. Mogao si reći da je kriminalac onaj koji živi od tuđeg dela ali ja koji presnimim jedan disk nedeljno svakako to ne mogu biti.
Citat:
po ovome sto si napisao, da se ja isto tako "osecam" i da to isto radim rekao bih - "jesam krimos, i ako sam"... sta drugo? Mislim to je najtacniji i najbolji odgovor.

Dobro, preneću svima da znaju da su kriminalci pošto su očigledno do sada živeli u zabludi. Počinjem od ljudi na ovom forumu koji imaju nelegalne mp3 fajlove, nelegalan Win i koji su bilo kada u životu učinili nekome uslugu tako što su mu presnimili disk. Kriminalci...
Citat:
Verujem da najnoviji holivudski blockbusteri, plejade najnovijih igrica, enciklopedije, Windows 2003 Server, najnoviji Corel Draw, Photoshop i Premiere pomazu da se prezivi... how yes no ;-)

Od navedenog nemam ništa. Možda ako mi daš link za neki "underground" sajt pa skinem Win2003 i on mi se svidi... možda ga i kupim
Citat:
Zasto jednostavno ne bi rekao "piratujem jer mi se moze... i sta me briga" - to je najiskreniji odgovor koji je za potpuno postovanje... Ovako ispada pateticno.

Pa zar nije očigledno da mi se može? Ovime hoću da ukažem da su reči koje koristiš da opišeš prosečnog korisnika računara u Srbiji, prejake. Mislim da će posle ovoga izgledati da imamo više kriminala i kriminalaca od Kolumbije što nije tačno... Ili možda misliš da jeste?
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 19:02 - pre 228 meseci
Citat:

Ja sam odmah rekao na osnovu čega ne doživljavam ovu stvar sa piraterijom toliko ozbiljno. Rekao sam da je država dopuštala i gajila pirateriju, tj. celo društvo je radilo po sistemu kao da to nije ništa strašno. Sada odjednom zaokret u politici. Silovanje dece nema veze sa time jer ono nikada nije bilo prisutno u Srbiji kao običaj ili neka tradicija pa je poređenje van pameti. A piraterija je tradicija i kao takve ne mogu odmah da je se odreknem


Zapravo i piraterija je uvek bila ilegalna, tj. ne oduvek - ali sigurno od kad postoji digitalni sadrzaj u Srbiji a verovatno i mnogo ranije u doba ploca i kaseta. Jedino se zakoni nisu primenjivali u periodu Slobinog haosa i bezumlja - sto opet ne menja cinjenicu da su krseni, jel...

Kako je Sloba otisao na zasluzenu penziju, sada je SCG od banana republike slicne latino-americkim mikro drzavicama, koja nije ni bila clan UN postala punopravni clan UN, SE a postace i clan EU i WTO - i samim tim to znaci da ce morati da se postuju i pravila koja vaze svuda u civilizovanom svetu.

Ne znam sta je u tome problem.

Citat:

I još par miliona stanovnika... Pitam se u koje zatvore će da nas potrpaju.


Odakle ti ideja da je za svaki kriminal ili prekrsaj zakona kazna zatvorska... kad predjes na crveno platis mandatnu kaznu, ne ides 3 meseca na robiju, isto i kad utajis porez (osim ako nisi bas mnogo pritajio)

Za gomilu sitnica (nevezan pojas) vrlo verovatno neces ni biti primecen niti platiti kaznu... e tako isto i za pirateriju u kuci - sanse da snosis sankciju su bilo gde jako male, osim ako ne preterujes. Ali i pored svega toga, to jeste kriminal :)

Citat:
Zar stvarno misliš da je cela srpska omladina kriminogena, bez obzira šta zakon kaže, jer zakon pišu ljudi.


Ako neko krsi zakon kako se on zove? Pomozi mi... da li je "kriminogena" ili ne nije tema ovog topica... mislim da nije.

Sta je tu problematicno? Mnogi nisu placali struju za vreme Slobe... oprosteno im je, jbg... tako ce i omladini biti oprosteno sto piratuju, boze moj - nije to neki strasan greh, kao sto rekoh.

Problem su oni koji to prodaju i jos preko "zastupnika", oni ne samo da su kriminalci vec su i organizovani kriminalci.

Citat:
Zato držim da neki zakon može biti glup kao i onaj što ga je napisao. Mogao si reći da je kriminalac onaj koji živi od tuđeg dela ali ja koji presnimim jedan disk nedeljno svakako to ne mogu biti.


Kriminalac je onaj ko krsi zakon, nema tu neke filozofije... tako je u svim svetskim recnicima, pa i srpskom.

A ako je zakon glup... jbg, uporedi to sa dzunglom iz 1992 i 1993.... verovatno je i onima iz "Vidimo se u citulji" svaki zakon bio glup kao i onaj ko ga je pisao... ne znam da li bi neko voleo da zivi u takvoj zemlji...

Citat:

Dobro, preneću svima da znaju da su kriminalci pošto su očigledno do sada živeli u zabludi. Počinjem od ljudi na ovom forumu koji imaju nelegalne mp3 fajlove, nelegalan Win i koji su bilo kada u životu učinili nekome uslugu tako što su mu presnimili disk. Kriminalci...


Sto te to vredja? :-) Ako nesto radis iz nehata, nisi krimos, ako znas da je nesto kriminal a ti to radis - onda jesi krimos.

U ovom slucaju sitni krimos - taj kriminal nije tako veliki niti opasan pa je besmsleno te ljude osudjivati, kao neko ko je zakacen na banderu bez strujomera... boze moj, nije to nesto bog zna kako strasno, ali cinjenica je da jesi sitni krimos ;-)

E sad, ako te to vredja... ajde imamo bolji izraz Prekrsilac Zakona i kradljivac tudje intelektualne svojine

Bolje? :)

Citat:

Pa zar nije očigledno da mi se može? Ovime hoću da ukažem da su reči koje koristiš da opišeš prosečnog korisnika računara u Srbiji, prejake. Mislim da će posle ovoga izgledati da imamo više kriminala i kriminalaca od Kolumbije što nije tačno... Ili možda misliš da jeste?


Pa mozda imamo vise sitnih kriminalaca (verovatno ne), otkud znam kakva je situacija u Kolumbiji... sigurno nemamo vise high-profile narko dilera (tj. velikih organizovanih kriminalaca) ali sta sad... :-)

Hoces da tepamo napacenom narodu koji i pored upozorenja na TV-u radi nesto sto mu je receno da nije legalno... ok, kriminalcici ;-)))


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.07.2005. u 20:11 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.pat-pool.va.sbb.co.yu.



+172 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 20:50 - pre 228 meseci
Zar je uopste bitno kako ces nazvati nekoga ko poseduje pirateriju?
Ovde je pocela rasprava na temu da li je bolje kupiti original ili ne. Zasto bih uopste dao pare za neki DVD iz novina kad za 4-5 puta manji iznos mogu da uzmem isti taj film u DivX formatu? Kvalitet "originala" od 200-300 kinti jedva je nesto bolji od nekog kvalitetnijeg DivX-a, prema tome-stvar je jasna.
Drzava je tolerisala pirateriju i mnogo pre Milosevica (znam sigurno, moj stric je 80-ih drzao jedan od najjacih video klubova u Valjevu, nije imao ni jedan jedini original), mislim da je ona (piraterija) na ovim prostorima prisutna sigurno nekih 20-ak i vise godina. Problem je u tome sto sad drzava hoce na brzaka da resi nesto sto je godinama bilo zapustano i po starom dobrom receptu (koji je, naravno, pogresan) latila se "pendreka i citapa" i krenula sa dna lestvice. Da li ce to uroditi plodom? Nece, naravno.

Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.mobtel.co.yu.



+968 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 21:00 - pre 228 meseci
E vala Ivane, ispade da si ti jedini glas razuma na ES-u.

Slažem se sa tobom da je piraterija kriminal, učio sam "Kompjutersko pravo". Dobro poznajem odredbu 183. Krivičnog Zakona koji za kršenje autorskih i srodnih prava predviđa novčanu kaznu ili kaznu zatvora od 6 meseci do tri godine. Radeći seminarski rad posetio sam neku privatnu Asocijaciju za zaštitu autorskih prava (u Majke Jevrosime) i pitao pravnicu koliko je ljudi osuđeno kaznom zatvora predviđenom u Zakonu. Jel znaš koliko?... NI JEDAN!

Ja koristim piratski softver jer ne mogu sebi (još uvek) da priuštim sve legalno. Uostalom Microsoft prećutno podržava pirateriju među studentima (lično video kod mene na faksu) kako bi se navukli/navikli na njihove alate a, kad krenemo da radimo u privredi, preduzeće će morati da ima legalan softver.

Stavljanje piraterije u isti ravan sa dilovanjem narkoticima je de placé. Narkotici zdravstveno i socijalno ugrožavaju državu dok piraterija ugrožava džepove Bila Gatesa, Vlade Georgijeva i ostalih poslenika autorskog delanja.

Što se mojih 0.10€ tiče, ja kao budući programer/projektant/menadžer spas vidim u korišćenju i kreiranju open source softvera. Posle se zarađuje na pisanju knjiga/manuala (što još i može da se ispiratuje) ili konsultantskih usluga (što se ne može piratovati).

Jedine pare koje ću sa zadovoljstvom da dam su Christianu Ghisleru (za Total Commander), Macromediji (za Fireworks) i donaciju Arthuru Konzeu (za Mambo Portal). Gatesu neću dati ni dinara. Nek me 'apse.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 21:01 - pre 228 meseci
Citat:

Problem je u tome sto sad drzava hoce na brzaka da resi nesto sto je godinama bilo zapustano i po starom dobrom receptu (koji je, naravno, pogresan) latila se "pendreka i citapa" i krenula sa dna lestvice. Da li ce to uroditi plodom? Nece, naravno.


Dobro, kako ti zamisljas da se drzava razracuna sa piraterijom...

Mozda da upadne nekom baji koji je izgradio vilu na Dedinju tek tako u kucu i uhapsi ga dok razvlaci neke qrve i izvlaci lajnove (dobro za oba bi vec mogao da lezi)?

Pa za to mora postojati nalog, baziran na dokazima - dakle "oni nize" moraju nekako da ukazu na istog i da budu spremni da pod zakletvom kazu da su kupovali stuff od ovog... inace nista od toga.. dok se to ne desi, gospodin je samo "ugledni biznismen" koji se bavi, recimo, nekretninama...

A pocece i to... ne zaboravi da su u Srbiji zatvorene jako velike fabrike ilegalnih diskova. Cinjenica da je to uradjeno znaci i da zemlja ima kapacitete da hapsi i druge.

Primeti da se protiv svih mehanizama koji ovo treba da podrze i omoguce proveru ispravnosti poslovanja - a to su daleko strozija kontrola poslovanja i prometa novca, naplate poreza - ljudi obicno bune... misle da je to samo da ih neko ugnjetava :(

A kako ce to pravna drzava funkcionisati ako ne postoje instrumenti za proveru kako bilo ko posluje? Ccc... ne gradi se kuca od krova.

Citat:

Ovde je pocela rasprava na temu da li je bolje kupiti original ili ne. Zasto bih uopste dao pare za neki DVD iz novina kad za 4-5 puta manji iznos mogu da uzmem isti taj film u DivX formatu?


Ti kao kupac... u Srbiji nemas prakticne razloge (osim sto sa DVD-om eventualno dobijas veci kvalitet od DivX-a i dodatne stvari) - DivX diskove mozes da kupis bez problema ili poteskoca - i da znas da za to neces snositi nikakvu zakonsku sankciju, iako ti je jako dobro jasno da je to ilegalno. Ostaje ti onaj "moral" al smo rekli da je to subjektivna kategorija pa se vazi i da recimo tebi to nije nemoralno.

Tu zakon treba da se skoncentrise na one sto taj sadrzaj nude i edukaciju mladih da piraterija pre svega steti ekonomiji zemlje na vise nacina.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.07.2005. u 22:11 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
217.24.27.*

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: PINK - kupujte original12.07.2005. u 23:02 - pre 228 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:I ako ukrades struju ili vodu najverovatnije je nece nestati, zar ne... - pa opet ne kazemo da je pozajmljivanje struje od velike elektroprivrede opravdano... zapravo i to se u Srbiji radi u bar 5% slucajeva sto nije normalno.

Nisi nasao dobar primer. Ako uzmes dovoljno struje i vode nestace je. Ako se divlje na vodovod nakaci neka fabrika sokova, vode ce itekako pofaliti u okolini :)
Sve ovo sam samo navodio kao primere koji ukazuju da to nisu iste stvari i da bi ih mozda trebalo drugacije posmatrati. Naravno da je kriminal, ako neko protiv mog znanja iskopira na hiljade i hiljade diskova mog novog operativnog sistema i prodaje ga ljudima, a da mene nista nije pitao. Odakle mu pravo da to radi? Ali kad bolje razmislim ne bih se ljutio, kada bi se to ogranicilo samo na fizicka lica. Onda kes ide iz prodaje os-a firmama. Ljudi ga imali za dzabe, naucili da rade na njemu, firme sta ce kud ce, moraju kupiti bas taj os, jer 99% ljudi zna da radi samo na njemu. I eto kesa. Zvuci poznato? Na kraju krajeva da licenca za xp kosta za fizicko lice, sta ja znam, 300 dinara, sto je ne bi kupio, iako je skuplja od pirata, ili cak da kosta 100 dinara. Pa kom se isplati da piraterise nek piraterise.
E sad druga prica je sa muzikom i filmovima. Oni sluze iskljucivo za kranjeg kupca, za fizicko lice, koje ce proizvod koristiti za zabavu u kuci. Mada i tu bi se mogla napraviti varijanta da svi filmovi kostaju koliko i pirati, ili malo skuplje. Ali da budu pravi filmovi, a ne ovo sto se prodaje po trafikama, s gomilom reklama i gluposti. Grupa ljudi koji su napravili film ili neku muziku, nema kao jedini izvor zarade prodaju diskova, zar ne? Vise se para zaradi na nekim drugim stvarima vezanim za sam film, pojmove iz filma,... Bas ta piraterija je omogucila ljudima sirom sveta da cuju za neki film i da ga vide, i onda posle negde kupe solju ili majicu sa omiljenim likom iz filma, a ta grupa ljudi zaradi jer je proizvodjac solja platio da ta slika bude tu.
Dokle god cena originala bude drasticno veca od cene pirata, gde ce jedina razlika biti stanje savesti posle kupovine, ljudi ce kupovati pirat, jer je jednostavno jeftiniji. Ova varijanta sa dvd filmovima na trafikama, nije losa, ali sam kupio samo nase filmove kojih inace i nema na dvd-u kao pirata. Sve ostale sam za manje para mogao kupiti kao pirate, negde cak sa boljom slikom, zvukom, bez reklama, bez glupavih crtanih filmova. Jedina mana je sto nema omota. A i to se da srediti. Tako da je u principu taj original na trafikama losa konkurencija piratu. Neka to promene i kupicu original. Ovako pirat je jednostavno bolji i jeftiniji.
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.13.EUnet.yu.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 02:32 - pre 228 meseci
Eee Ivane...Ivane... da ti živiš ovde...... bilo bi s kim si , takav si
U ovoj državi , sve dok nas budu i dalje "pljačkali" , kada ja radim 12-15 sati dnevno i na kraju ne znam kako da skrpim za gprs modem ,kad su ovde plate manje nego socijala u nekim zemljama , a životni troškovi "Evropski" , čak i veći.......da nema tih takozvanih pirata , bili bismo i glupi k'o da ne kažem ona stvar. No,toga je uvek bilo i biće , hteo ti to ili ne.
Verovatno , da živim drugde , u nekoj drugoj zemlji , svrsishodno bih se i ponašao i ne bih imao razloga da kupujem nekakve pirate , nego naravno , original......jer uz njega se dobije još ponešto (bezvredno )


fanzo.org
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 10:38 - pre 228 meseci
Citat:

U ovoj državi , sve dok nas budu i dalje "pljačkali" , kada ja radim 12-15 sati dnevno i na kraju ne znam kako da skrpim za gprs modem


Off topic - ako mislis na onaj GPRS fiskalni modul, zar srpski ministar finansija nije javno izjavio da ce troskovi za GPRS modul biti refundirani kroz instituciju povracaja poreza?

Postoji javno zabelezeno to sto je rekao - ako vas slaze, izvolite - malih privrednika ima dosta, nek svako odvoji po 20-tak evra i uzmite jake advokate i tuzite coveka za sirenje laznih vesti.

Citat:
ghost2k3
Dokle god cena originala bude drasticno veca od cene pirata, gde ce jedina razlika biti stanje savesti posle kupovine, ljudi ce kupovati pirat, jer je jednostavno jeftiniji.


WRONG, ljudi ce kupovati pirat sve dok budu mogli da ga kupuju bez problema, zato i u svim drzavama zakon napada upravo one koji to prodaju, a ne one koji to kupuju (tj. u mnogo manjoj meri)

Po ovom sto si ti napisao, svuda bi ljudi trebalo da kupuju pirate... jer su bilo gde u svetu pirati mnogo jeftiniji od originala.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
*.nspoint.net.

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 11:07 - pre 228 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
jer su bilo gde u svetu pirati mnogo jeftiniji od originala.


Tako je, neka onda probaju da se izbore smanjenom cenom. Da li cena originala zaista odslikava troskove plus zarada? Mozda bi malo ta margina mogla da se smanji, na racun povecane prodaje, ali to je vec ekonomisanje. Mozda je ova cena prava cena, odnosno donosi najvecu zaradu.

Sve u svemu voleo bih da znam koji je % piraterije kod nas, koji u EU, a koji u USA. Ne verujem da je kod nas drasticno veci. Ali da se uzmu u obzir samo piraterisana izdanja koja se mogu kupiti kod nas legalno.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

NikolaVeber
Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 11:31 - pre 228 meseci
A koja se to piratska izdanja mogu legalno kupiti/prodati? :)
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

goca

Član broj: 10277
Poruke: 53
*.inffo.net.



Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 12:05 - pre 228 meseci
Legalna piratska izdanja su sve one kompilacije koje izbacuje Pink. Bas sam jednom prilikom slusao ove nase "umetnike" kako se zale da ih niko nepita niti nudi neku nadoknadu za objavljivanje njihovih pesama.

E sad, zbog cekga svi DVD uredjaji podrzavaju DivX format? Dabi ja kupio orginal DVD i prebacio ga u DivX i uzivao u losijoj produkciji slike ili mozda i to podstice (podrzava) pirateriju?!

Legalan primer prodaje pirata i reprodukcije istih. )

[Ovu poruku je menjao goca dana 13.07.2005. u 13:07 GMT+1]
Budala trazi izgovore,
a pametan resenje.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 12:27 - pre 228 meseci
DVD uredjaji podrzavaju MPEG-4 formate zato sto su oni tehnoloski napredak i zato sto postoji takav sadrzaj, kao sto postoji i MP3 sadrzaj.

Sam format nema veze sa piraterijom, DivX je - kao i MP3, moguce koristiti u 100% legalne i legitimne svrhe.

Citat:

Legalna piratska izdanja su sve one kompilacije koje izbacuje Pink. Bas sam jednom prilikom slusao ove nase "umetnike" kako se zale da ih niko nepita niti nudi neku nadoknadu za objavljivanje njihovih pesama.


Koliko znam - vlasnik tog sadrzaja u vecini slucajeva nije umetnik nego njegov izdavac, a ako je to Pink, ocigledno je da imaju prava da to trpaju na svoje kompilacije. Sto se deljenja para od takve zarade sa umetnicima tice - o tome oni ne treba da kukaju i da se zale, nego da tuze ako nije ispostovan ugovor. Mozda im u ugovorima pise nesto drugo pa ne mogu da se zale... al sto bi to bio nas problem, to je problem za sud.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
*.nspoint.net.

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 12:56 - pre 228 meseci
Citat:
NikolaVeber: A koja se to piratska izdanja mogu legalno kupiti/prodati? :)

Mislio sam na pirate cije originale imas da kupis kod nas.

Citat:
goca:
E sad, zbog cekga svi DVD uredjaji podrzavaju DivX format? Dabi ja kupio orginal DVD i prebacio ga u DivX i uzivao u losijoj produkciji slike ili mozda i to podstice (podrzava) pirateriju?!

Legalan primer prodaje pirata i reprodukcije istih. :))


Niko izdavackim kucama ne brani da izdaju filmove na cd-u u divx formatu i da to bude original. Imas ono za jso ili sablja ili tako nesto sto se svojevremeno prodavalo uz novine. Valjda je to original i primer za ovu pricu.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 18:03 - pre 228 meseci
Ja samo ne vidim koji je problem nekih ljudi ovde i zašto imaju potrebu da stalno traže (izmišljaju) razloge kojim će opravdati pirateriju ?
Jel imaš odakle da nabaviš piratsku muziku, filmove, softver ? Jel ti ne smeta da ih koristiš, iako si svestan da je to ilegalno ? Pa, onda iskopiraj, koristi i ćuti, ko ti brani, kao što većina ljudi u svetu tako i radi, i reci lepo "Koristim zato što mogu i zato što me niko još nije uhvatio", ali nemoj pokušavati to da opravdaš bezveznim razlozima, tipa loša plata.Evo, da sada nekim čudom, plata odjednom skoči 10 puta i bude 2000-3000 evra, garantujem da bi opet većina koristila pirate, jer bi pre te pare potrošili na nov hardver, nameštaj, TV sa ogromnim ekranom, dobar mobilni, kućne uređaje, besan auto, bilo šta drugo...nego što bi platitli najobičniji Windows, koji ionako mogu da iskopiraju od komšije.Ista stvar bi bila i da legalan softver, muzika, filmovi naglo pojeftini, većina ljudi bi imala "pametnije" stvari za kupiti.Sledeće "opravdanje" koje mnogi koriste jeste takozvano "video sam od države", aludirajući na to da postoje i državne ustanove koje koriste pirate.Pa šta, da iste te ustanove koriste legalan softver, većina ljudi bi se vratila na ono prvo opravdanje o "nema se para", pa bi rekla "Lako je državi da koristi legalan softver kad ona ima para, odakle ja da ga kupim ?" i sl.Dakle kao što vidimo, najveći razlog za rasprostranjenu pirateriju nije loše finansijsko stanje, država, niti šta slično, već taj što je lako do nje doći, mislim ono, nema prljanja ruku, nema izlaganja opasnosti kao kada recimo obijaš trafiku, pozajmiš kopiju, narežeš, i imaš i ti jednu...brzo i elegantno.I opet ponavljam po ko zna koji put na ovom forumu, ko vam bre brani da u kući koristite šta hoćete, pa niko ni u svetu neće da se zeza sa kućnim korisnicima koji su nije bitno kako došli do nekog piratskog softvera, filma ili muzike.Ono što treba da se spreči jesu preprodavci i firme koje koriste pirate i na njima zarađuju.E za njih nema opravdanja, ali baš nikakvog, jer se za izuzetno malo para može opremiti komp svim potrebnim alatima i da bude potpuno legalan.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 18:15 - pre 228 meseci
Upravo tako kao sto Marko rece - mnogi bi isto hteli i da voze dobra kola, pa ne smeju da ih ukradu jer im sledi zakonska sankcija.

Isto tako - do skoro je utaja poreza bila sasvim normalna stvar, sasvim je bilo "OK" voditi duple knjige, knjiziti svaku petu naplatu i sl... Sve ovo sto vi pricate za pirateriju je moglo da se kaze i za pritaju taksi drzavi... E, sad kad je krenulo da se normalizuje - sve manje ima ljudi kojima to pada na pamet da urade - razmislices 2-3 puta pre nego sto odlucis da se igras sa drzavom.

Ista situacija je i sa piraterijom - pre par godina je bilo smesno ne prodavati te diskove po trgovima... danas je malo teze, za godinu-dve ce biti jos teze - i na kraju ce to biti svedeno na pravu meru kao svuda.

Elem... kad neko pomenu zapad i pirateriju... pre jedno 2 meseca... vozim se u NYC-u metroom od JFK-a do downtown Manhattan-a (ide se jako dugo) ... i negde u Bruklinu upada lik sa rancem... krece metro... i ovaj vadi nesto iz ranca...

"Yo! check it out... latest DVDz only five bucks each!! " i krene da pokazuje narezane DVD-ove u celofanu :-) Jedan lik je kupio nekoliko diskova, a onda je na sledecoj stanici ovaj strpao to u ranac i... zbrisao u nepoznatom pravcu :-)

E to je tolerantni nivo... underground... prodas par komada i bes'te noge... :-)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.07.2005. u 19:16 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Re: PINK - kupujte original13.07.2005. u 19:42 - pre 228 meseci
Citat:
Yo! check it out... latest DVDz only five bucks each!!

Skupi su mu ti diskovi. Ovde bi ga pojela konkurencija
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: PINK - kupujte original

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17557 | Odgovora: 86 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.