Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija

[es] :: Advocacy :: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 22371 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 08:39 - pre 212 meseci
Koje aplikacije? One za Windows 95, mozda stvarno nece, hands down. To je opet do programera tih aplikacija a ne do windowsa, ja i dan danas mogu koristiti Windows 3.11 Win32s API-je na Visti. Ako Win cita NTFS i Joliet, ima Unicode.

Samo da dodam, Rock Ridge je opcionalan deo specifikacije za CD filesystem (High Sierra/ISO 9660) namenjen upravo unix sistemima. Te ekstenzije nisu podrzane u Windowsu i kad nisu bile pre desetak godina, i nece. Microsoft ima sopstveni Joliet. Rock Ridge CD se moze koristiti u ne Rock Ridge implementaciji CD fs ali bi trebalo da se degradira na 8.3 format imena fajla za DOS (i stare IBM mainframeove BTW). Linux eto ne podrzava NetBSD lfs filesystem, sta da radim? [hard irony]To je zato sto nema Unicode [/hard irony]

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 18.11.2006. u 09:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 09:08 - pre 212 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Koje aplikacije? One za Windows 95, mozda stvarno nece

Pa evo, naprimer, neće Nero (naprimer, prikaze neku sliku koja ima neko naše slovo u imenu kao _____.jpg... ili tako nešto... i nema šanse da je nareže na CD). Sećam se i da još mnogo drugih programa neće uopšte da otvori takve datoteke (samo ne mogu da se setim svih... odavno je to bilo, tako da se samo za nero sećam).
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 09:12 - pre 212 meseci
Dimkovica pitaj ne mene. Imas sve sto je u potrebno za Unicode u Win32 API (ne Win3.11 Win32s ali da u Win > 95, NT > 3.51), a i u novom .NET APIju sigurno, mada ga gledao nisam. Kada sam sistem moze preko APIja da koristi unicode to znaci da bas i svaki program moze preko istog javnog APIja, a da li hoce to je deseto. Da dodam, pitanje je da li je dobro imati ne ASCII karaktere u imenu fajla, kanji, kineski, arapski itd. Bas si ti neki Ubuntu korisnik kad velika slova i razmaci vec nisu problematicni!

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 18.11.2006. u 10:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 10:24 - pre 212 meseci
Citat:
bojan_bozovic: pitanje je da li je dobro imati ne ASCII karaktere u imenu fajla, kanji, kineski, arapski itd.

Ne kažem ni da je dobro, a ni da je loše. To su normalni znakovi, kao i svi drugi, tako da ne vidim razlog zašto bi to trebalo da bude nešto problematično.

Citat:
bojan_bozovic: Bas si ti neki Ubuntu korisnik kad velika slova i razmaci vec nisu problematicni! :)

Ovu rečenicu nisam baš najbolje razumeo. Gde misliš da su velika slova i razmaci problematični?

 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 11:03 - pre 212 meseci
Citat:
Ovu rečenicu nisam baš najbolje razumeo. Gde misliš da su velika slova i razmaci problematični?


U konzoli.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 11:33 - pre 212 meseci
NTFS/WinXP je zvanično Unicode, ali ta podrška nije transparentna kao što bi trebalo da jeste. Krajnji korisnik, pa i programer ne treba da razmišlja o tome da neki fajl ima ili nema Unicode znakove u nazivu. Ako program koristi MS GUI kontrole koje dolaze uz MS razvojne alate, i ako Win može da normalno radi sa tim fajlovima onda treba i program da radi sa tim fajlovima. Ne treba da Ahead.de programeri razmišljaju o tome, ako je već WinXP unicode, a i Joliet je unicode.
Ja pomoću k3b spržim CD koristeći isključivo Joliet i fajlovi koji imaju ne-ASCII znakove nisu čitljivi pod WinXP.

Poenta je da korisnik ne treba da razmišlja koje znakove da koristi u nazivu i da li će fajl biti čitljiv kad se prenese na drugi računar sa drugom verzijom istog OS-a ili drugi OS.
Prilično je zamorno provjeravati da li neki fajl koji treba da bude narezan na CD ima u svom nazivu ne-ASCII znakove samo da bi CD bio čitljiv na Windowsu.

Uostalo, čak i FAT32 podržava unicode u dugim nazivima fajlova, zar ne?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 11:40 - pre 212 meseci
Citat:
NTFS/WinXP je zvanično Unicode, ali ta podrška nije transparentna kao što bi trebalo da jeste. Krajnji korisnik, pa i programer ne treba da razmišlja o tome da neki fajl ima ili nema Unicode znakove u nazivu.


A je li unix je podrzavao unicode od 1970 pa naovamo? Nigde nije transparentno, imas i unicode i ASCII string funkcije. Cak i da je sistem potpuno nov, potpuno nov OS from the scratch, opet bi morao imati i ASCII funkcije, jer nekada bas to treba. I zamisli, programeri trebaju i da misle.

Citat:

Poenta je da korisnik ne treba da razmišlja koje znakove da koristi u nazivu i da li će fajl biti čitljiv kad se prenese na drugi računar sa drugom verzijom istog OS-a ili drugi OS.


Opa, vidi Apple na primer http://developer.apple.com/technotes/fl/fl_36.html dakle ni OS X -> Windows ne mora da radi, a opet, i korisnik treba da misli

Ako neko pokusava da koristi kompjuter po metodi NL Pro Group, zar je onaj ko je napisao OS kriv?

 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 11:56 - pre 212 meseci
Citat:
bojan_bozovic: A je li unix je podrzavao unicode od 1970 pa naovamo? Nigde nije transparentno, imas i unicode i ASCII string funkcije. Cak i da je sistem potpuno nov, potpuno nov OS from the scratch, opet bi morao imati i ASCII funkcije, jer nekada bas to treba. I zamisli, programeri trebaju i da misle.

Ne znam od kad ga podržava, ali znam da je trenutno podržan u potpunosti i da je krajnje vrijeme da svi počnu da koriste unicode. Uostalom ASCII o kome pričamo (0-127) je identičan UTF-8 (0-127). Ne znam zašto bi se koristile posebne funkcije. Jednobajtne funkcije su potrebne za (128-255) i druge jednobajtne kodne rasporede.
Čuo sam da Mac ima neki drugi fajl sistem za CD-ove, međutim, ako Win podržava Joliet i Linux podržava Joliet zašto onda CD-ovi na jednom nisu čitljivi na drugom i kako pod WinXP narezati CD koji ima fajlove sa našim znakovima u nazivima? Gdje boči?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 12:00 - pre 212 meseci
Zato sto ne moze. Ne mozes pretrazivati multibyte string istom funkcijom za ASCII, jer prvi se sastoji od dva bajta po slovu a drugi od samo jednog naprimer. Moras znati o cemu se radi. Dalje, imas i razlicite Unicode karakter enkodinge, da li su little endian (nizi bajt prvo) ili big endian (vredniji bajt prvo), a?
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 12:37 - pre 212 meseci
Citat:
bojan_bozovic: U konzoli.

Opet te ništa ne razumem. Kako to misliš da konzola ima problem s razmacima i velikim slovima?
Ako misliš da komande u konzoli treba da se ukucavaju tačno onako kako treba (znači, da se ne koriste, naprimer, velika slova umesto malih), onda ja tu ne vidim šta je problematično, kad tako i treba da bude (to što Win ne pravi razliku između velikih i malih slova nije moj problem).
Ili si mislio na nešto drugo?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 12:44 - pre 212 meseci
cd zlatibor-fotke ili cd "Moje fotografije sa Zlatibora" a ako je i arapski tu sta onda? Svakodnevno se susrecem sa takvim sasavim imenima fajlova i svakodnevno ih preimenujem da bih i iz konzole mogao da ih koristim bez muke. Ja sam retko u Windowsu, sem Opere i jedne igre nista nemam instalirano ovde. Da dodam imam i 7-Zip, i to se racuna.

Citat:

Čuo sam da Mac ima neki drugi fajl sistem za CD-ove, međutim, ako Win podržava Joliet i Linux podržava Joliet zašto onda CD-ovi na jednom nisu čitljivi na drugom i kako pod WinXP narezati CD koji ima fajlove sa našim znakovima u nazivima? Gdje boči?


Da ti odgovorim, ako ima problema sa Joliet, Microsoftova je implementacija referenca i mozda bug drugde valja traziti zar ne? Ono cudo za pisanje na CD sto uz XP dolazi nema ni sa kanji problem, a sve ostalo nije do Microsofta. Sto se linuxa tice, veruj mi pun je bagova. Ume i hardver da unisti, npr. najverovatnije je upravo cdrecord na Linuxu unistio moj prethodni LG combo, nakon pisanja cdrecordom pri restartu kompa bi se otvorio cd do pola, a onda je naprasno crkao, i to nije do cdrecorda koji pod NetBSD 3.1 radi na identicnom novom LG combou bez problema. Ne bi da gresim dusu, ali se taj stari LG nije tako cudno ponasao pod Windowsom. Imam vrlo nisko misljenje o Linuxu kao sistemu jer se program a narocito OS ne krpi brdom hackova koji treba da drze vodu. Andy Tannenbaum je lepo rekao da Linus nista nije uzeo od njega, jer bi inace sistem prvo bio dizajniran kako valja.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 18.11.2006. u 14:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 14:17 - pre 212 meseci
Citat:
bojan_bozovic: cd zlatibor-fotke ili cd "Moje fotografije sa Zlatibora" a ako je i arapski tu sta onda? Svakodnevno se susrecem sa takvim sasavim imenima fajlova i svakodnevno ih preimenujem da bih i iz konzole mogao da ih koristim bez muke.

Pa nije baš to tolko strašno. Ako neko napravi neki direktorijum u konzoli, onda mu i da ime bez razmaka...
Kao što sam rekao, ne vidim šta je tu problem, pogotovo u Ubuntu-u (u Ubuntu skoro i da nema potrebe da se ulazi u konzolu jer sve može da se uradi i preko grafičkog okruženja).

Citat:
bojan_bozovic: Ne bi da gresim dusu, ali se taj stari LG nije tako cudno ponasao pod Windowsom.

Kao što sam već napisao u jednoj poruci, jedan moj drugar je imao slično iskustvo na Win-u. Crko rezač, nije hteo ni da čita, a kamoli da narezuje CD-ove... i posle kad je taj moj drugar probao Linux, ispostavilo se da pod Linuxom taj rezač radi (i čita i narezuje), al' iz nekog razloga je taj isti rezač pod Win-om potpuno neupotrebljiv.

Citat:
bojan_bozovic: Imam vrlo nisko misljenje o Linuxu kao sistemu... Andy Tannenbaum je lepo rekao da Linus nista nije uzeo od njega, jer bi inace sistem prvo bio dizajniran kako valja.

Ne kažem ja da je na Linuxu sve fino i krasno i da je sve super... znam da ima mane (al' smatram da ih ima znatno manje nego na Win), znam da može da bude i bolji, al' da je Linux dobar OS, jeste... nije kao MacOS, al' je dobar.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 14:23 - pre 212 meseci
Citat:
Kao što sam rekao, ne vidim šta je tu problem, pogotovo u Ubuntu-u (u Ubuntu skoro i da nema potrebe da se ulazi u konzolu jer sve može da se uradi i preko grafičkog okruženja).


Dobro je ako i iz konzole moze. I ja ovde mogu imati i KDE i GNOME (upravop iz Konquerora pisem), ali cesto radim i iz konzole. Mogao sam npr. unrar ili unzip da dam za primer a ne cd.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 14:34 - pre 212 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Da ti odgovorim, ako ima problema sa Joliet, Microsoftova je implementacija referenca i mozda bug drugde valja traziti zar ne?

Ja imam u vidu da Linux pogrešno implementira Joliet, ali ne mogu biti siguran jer na WinXP-u ne mogu da narežem CD sa smiješnim slovima. Baš ću probati onaj Burner koji dolazi uz WinXP.

Poenta je da ja na Linuxu ne moram da razmišljam da li ću fajl nazvati "šišanje.jpg" ili "sisanje.jpg", dok na Win-u to moram jer se dovodim u situaciju da fajl ne bude čitljiv na CD-u ili na dugom Linuxu.

"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 15:08 - pre 212 meseci
Citat:
Poenta je da ja na Linuxu ne moram da razmišljam da li ću fajl nazvati "šišanje.jpg" ili "sisanje.jpg", dok na Win-u to moram jer se dovodim u situaciju da fajl ne bude čitljiv na CD-u ili na dugom Linuxu.


Zato sto koristis Nero, koji je, jednostavno receno, los. To je odmah do Windowsa i zlog Microsofta, a nikako ne moze da bude zbog Nera? Vecina softvera za windows je djubre, znas koliko su igre bagovite, znas i da ce presresti ctrl-alt-del i alt-tab i sta vec da ako se zaglave nista ne mozes uciniti sem da resetujes komp. To je do windowsa? Moze biti ponekad ali verujem u ogromnoj vecini slucajeva to je do samog programa koji je djubre.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.lv.lv.cox.net.



+6455 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 17:46 - pre 212 meseci
Silna linux ekipa, a smeta im što WinXP ne može da pročita unicode imena fajlova...


Šta vas zabole za XP, koj će vam to k ako vam linux sve završava?

Pogotovo tebe Bojane... Kažeš da koristiš Win98, WTF? Pa zar taj linux nije dorastao ni 98-ici, da nju moraš da bootuješ da bi nešto uradio...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 18:34 - pre 212 meseci
Citat:
Pogotovo tebe Bojane... Kažeš da koristiš Win98, WTF? Pa zar taj linux nije dorastao ni 98-ici, da nju moraš da bootuješ da bi nešto uradio...


Nemam Linux ovde, NetBSD, Win98 i Win2000. Nego, kopka me sta si zeleo reci.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.lv.lv.cox.net.



+6455 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 19:04 - pre 212 meseci
Ko da je neka razlika...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
89.216.244.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 19:20 - pre 212 meseci
Citat:
Ko da je neka razlika...


Postoji itekako velika razlika nego nema veze. Backward kompatibilnost npr. Imam neke pakete sa 2.02 ovde na 3.1 i rade kao od sale. Osnovni userland i kernel su 3.1 dok su paketi mahom kompajlirani na 3.0 i rade, nesto sto linuxovci mogu sanjati samo. I za razliku od OpenBSD upgrade mogu i sa 1.6 na 3.1 :) Nije da sistem nema mankavosti, naprimer, od velikih OSS OS NetBSD ima najmanje podrske za opskurni hardver, nema hardverskog 3D jos i sl. Radi od januara kao sat. Neki veruju da moze deset godina da radi bez problema vidi ovde i ovde
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija18.11.2006. u 22:06 - pre 212 meseci
Citat:

Pogotovo tebe Bojane... Kažeš da koristiš Win98, WTF? Pa zar taj linux nije dorastao ni 98-ici, da nju moraš da bootuješ da bi nešto uradio...


I tako kada nestane argumenata ili kad se nedaj Boze ispolji neka falinka XP
prelazi se na svakakve pljuvade tipa "sta si jeo" i jel navijas za zvezdu ili partizan.

Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Windows vs. Linux usability Part 3 - Multimedija

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 22371 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.