Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Generatori za proizvodnju struje!

[es] :: Elektronika :: Generatori za proizvodnju struje!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 95782 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 10:34 - pre 114 meseci
Šliman mi je prvi pao na pamet zbog odnosa.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 10:36 - pre 114 meseci
Citat:
AndrijA3101: lako je njima bilo da otkrivaju svasta kada nista nije bilo otkriveno.


Ee,dobri ste sa ovim Šlimanom

pOz
 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 10:42 - pre 114 meseci
Trick Fix
Jedno je zdrav razum i zdrava logika. Svasta nesto na youtub-u besposleni mozgovi prezentuju, ali dok je sve u okviru logike, moram pitati.
Slazem se sa tvojom konstatacijom za biciklove i dinamo, ali moja ideja se zasnovala na tom ventilatoru koji bi se pokretao pomocu neodijumskih magneta. Da li je po tvom vidjedju stvari to opravdano?
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 10:53 - pre 114 meseci
sve to funcioniše--ali nije rentabilno.

I ne možeš iz ventilatora od 1,2W (kad radi) da izvučeš 1,2W kad ga ti/vetar ili nešto drugo vrti !

Ee,to je ONO:

-iskoriščenje ispod 1 ( manje <1 )

 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 11:01 - pre 114 meseci
Čitaj, samo da znaš nisu one vetrenjače džabe onolike.

http://library.uniteddiversity.../Wind/Wind_Energy_Handbook.pdf
http://www.ener-supply.eu/downloads/ENER_handbook_en.pdf


[Ovu poruku je menjao branko tod dana 09.12.2014. u 12:17 GMT+1]
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 11:16 - pre 114 meseci
Citat:
Trick Fix:
sve to funcioniše--ali nije rentabilno.

I ne možeš iz ventilatora od 1,2W (kad radi) da izvučeš 1,2W kad ga ti/vetar ili nešto drugo vrti !

Ee,to je ONO:
-iskoriščenje ispod 1 ( manje <1 )


Sada malo analize TF. I ja sam u prvom trenutku pomisio tako, ali mislim da je istina drugačija.
A evo zašto : kada radi kao ventilator onda je tu prisutan u radu i regulator koji ograničava
maksimalnu struju . U slučaju kada radi kao generator onda nema tog ograničenja pa bi dobijena
snaga mogla i preći 1,2 W . Koliko shvatam opterećenje je vezano direktno na namotaje.
Ali ko to zna , bez probe se to ne može znati. Verovatno bi trebalo postaviti ventilator na krov
kola pa provozati jedan krug ili sačekati košavu.
Verovatno da cela naprava ne bi baš bila dugotrajna .

U ovom trenutku to struje što on proizvede ne bi koštalo više od 10 dinara za celu godinu.
To je što se isplativosti tiče.

TF Jesi li čitao knjigu o Šlimanu ?
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 11:32 - pre 114 meseci
Auuu Branko, dade ti meni stiva za doktorsku disertaciju... Ocigledno se nismo skroz razumeli. Ne zelim ja da izmisljam toplu vodu kao sto i ne zelim neke megalomanske projekte niti tezim nekim silnnim Megavatima. Jednostavno dolaskom LED tehnologije mislim da je taj ucinak dosta velik, i sa takvim nekim malim projektima samo bih, karikiram, sproveo svetla po pomocnim prostorijama koristeci LED sijalice. Za ozbiljnije pravljenje struje bih se svakako pozabavio diesel agregatima koju mogu kao pogonsko gorivo da koriste biljna ulja. Opet, na primer, i mlin cekicar na rotoru ima samo jedan "prikljucak" za remenicu, dok drugi vrti potpuno prazan...opet ima neke potencijalne energije, pa ma kolika ona steta da se ne nakaci na neki generator. Sve u principu ostaje u okvirima hobi programa. Nije za temu, ali da pitam: Ako bih izvadio motor iz, opet karikiram, golfa 2, diesel 1.9 sa 60KW. Koliko tih KW mogu da iskoristim? Mogu li terati presu za cedjenje ulja na tome, koja ima motor od 5KW? Podrazumeva se da moram imati generator kojeg ce taj motor pokretati. Ili gresim?


I ako stavimo vrednost 1W/h da proizvede, racunaj da radi 24sata, 365 dana. Po mom digitronu, ipak je to malo vise od 10 din...(ovo se odnosi na gornji Brankov post)
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 11:41 - pre 114 meseci
Citat:
AndrijA3101:  golfa 2, diesel 1.9 sa 60KW....terati presu koja ima motor od 5KW?

Taj motor bi mogao da "tera" više komada takvih presa,
ako se na njega nakači pravi generator.

Jedino što bi morao da ga "turiraš" na 1500 ili 3000 obrtaja (na izlaznoj osovini,ne na radilici)
zbog 50Hz od izlanog naizmeničnog napona.
 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 11:54 - pre 114 meseci
@ trick fix
hvala na odgovoru, nije mi bitno na koliko obrtaja bi morao da radi. Verovatno da i otpor tu ima kljucnu ulogu u potrosnji goriva (da li bi isto trosio kada radi presa i kada ne radi, pod uslovom da on konstantno radi na 3.000 obrtaja) . Koliko pretpostavljas da bi trosio na sat? Moze li se generator napraviti od trofaznog motora snage 15KW? Koliko bi stepeni vodu mogao da zagreje, kolicinski za sat vremena (znam da je ovo relativno i da zavisi od mnogo faktora, prvenstveno od t ulazne vode...itd, ali da li bi mogao, lupam, 1000 lit da podigne za 15 stepeni za sat vremena)? Mozda bi nekim izmenjivacem iskoristio i tu toplotu koju motori sa unutrasnjim sagorevanjem stvaraju kao nusprodukt sagorevanja. Dajte malo detaljnijih objasnjenja.
Unapred hvala
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 12:06 - pre 114 meseci
Citat:
AndrijA3101: da li bi isto trosio kada radi presa i kada ne radi,


Ma kakvi isto !
Kad presa ne radi--motor nije opterećen i troši samo onoliko koliko je potrebno da se on sam vrti+generator.

Kao i kod auta,kad upališ svetla --potrošnja je veća .---Nema Energije đabe !

Za ova ostala pitanja odgovore stvarni ne znam.

Morače da se uključi neko kompetentniji, ja ne znam, iskreno (da ne bi lupetarao)
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 12:13 - pre 114 meseci
Neka troši 3 litra nafte na sat i neka dobiješ 10kW. Uporedi cene.

A iz onog ventilatora bi možda i dobio za 20 din godišnje , ali da
košava duva non stop.

Od motore NE MOŽE da se napravi generator. Litar nafte ima oko 10 kW/h.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 12:45 - pre 114 meseci
Branko, ne pratis skroz... motor ne trosi naftu, vec iskljucivo biljna ulja koja se mesaju sa naftom (suncokret, soja, uljana repica, koje ja proizvodim, poagace tih uljarica koristim za ishranu stoke, ljuska suncokreta je jako zanimljiva sirovina u konceptu OIE, toplota koju stvara taj motor ulazi u sistem grejanja ako nizasta drugo, bar za povecanje stepeni ulazne vode u kotao), po tvojoj matematici " potrosis 3 litre nafte da dobije 10KW, 3 litre nafte = 450din 10KW = 60 din" zbilja nema nikakve zdrave logike. A vidi ovo, cena suncokreta roda 2014 godine iznosi 27 din, od 1 kg suncokreta imas oko 40% ulja, 25%ljuske i ostaje ti pogaca. Ipak je ovo malo kompleksnija racunica od tvoje "suvomatematicne". Kada izvadis iz konteksta, stvarno nema logike niti ekonomske opravdanosti.
A za generator, opet ti kazem, ne koristi vetar, vec bi iskljucivo koristio neodijumske magnete koji posle 100 godina gube 1% svoje snage, i naravno da bi montirao mnogo veci generator. U kuci sam skoro promenio sve sijalice, i presao na LED, odusevljen sam ucinkom, koliko trosi a koliko daju na primer sijalice od 3W. Neka mi 3 ventilatora "guraju" jedan LED reflektor od 10W u zadnjem dvoristu, ja bih bio prezadovoljan.
Ne gleda se sve kroz suvu matematiku, ima nesto i u uzivanju u sopstvenoj kreaciji necega, kada covek nesto stvori-napravi pa makar to bila i jedna LED sijalica od 3W, mada mislim da je biomasa jako veliki potencijal...
A za potrosnju sam racunao: ako proizvodi 1W (neodijumski magneti su u pitanju) on ce za 24h proizvesti 24W, za 365 dana ce proizvesti 8.760 W iliti 8,76KW, ispravi me ako gresim, cene uporedi sa racuna, mada nista me ne bi cudilo da Beograd ima povlascene cene u odnosu na ostatak zemlje.

A to sto tvrdis da litar nafte ima 10kw/h, mislim da gresis, mada je to samo moje licno misljenje i mislim da zavisi od mnogo faktora... jer i indeticni motori, imaju razlicitu potrosnju, ne bih to definisao kao konstantu vec kao promenljivu. Opet neka se neko kompetentniji javi da prokomentarise.

I ako ti nije tesko, objasni sto elektromotor ne moze da bude generator. Kakva je razlika u ventilatoru sa napajanja racunara i nekog drugog elektromotora?

[Ovu poruku je menjao AndrijA3101 dana 09.12.2014. u 14:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 13:29 - pre 114 meseci
@AndrijA3101..

Citat:
vec iskljucivo biljna ulja koja se mesaju sa naftom (suncokret, soja, uljana repica, koje ja proizvodim, poagace tih uljarica koristim za ishranu stoke


Citiracu tebe, pre nego sto ti odgovorim. Vidis, da sam bar delimicno bio u pravu

Krajnje dobronamerno..ostavi se struje, osim ako nije za hobi, ali tada neka ti sluzi za zabavu..pomocicemo zdusno..

Pusti sada EU komisije i kome se kod nas dodeljuju krediti, subvencije ilii titule experta..
Samo "odabranima", kojima udba dodeli sertifikat..

Mani se generatora, to je ozbiljno zamajavanje. Struja nije skupa, a ako bude pameti bice i jeftinija.

Daleko vise postoji resursa za prosperitet u uljanoj repici nego u ventilatoru-generatoru..

Krajnje dobronamerno..
 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 13:36 - pre 114 meseci
Andrija,

u kom odnosu si mislio da mešaš naftu sa "time svime" što si naveo?

Koliki je %-ualni udeo tih biljnih ulja ?
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 13:37 - pre 114 meseci
Andrija,

Što ne proizvodiš metan ako imaš stoku u štali ?

U pravu si , 1 l dizela nema 10 kWh nego 9,9 kWh :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_density , http://www.unitconversion.org/...kilowatt-hours-conversion.html

A za preganjanje oko motora mora da se uče škole.
http://sh.wikipedia.org/wiki/Asinhroni_motor , http://nuclearpowertraining.tpub.com/h1011v3/css/h1011v3_105.htm



[Ovu poruku je menjao branko tod dana 09.12.2014. u 15:07 GMT+1]
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Trick Fix
Behind a soldering iron

Član broj: 314532
Poruke: 1251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1909 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 13:42 - pre 114 meseci
Citat:
branko tod: ako imaš stoku u štali ?


,jes, pa da na svaku kravu treba da stavi priključak (prirubnicu) od 3 cola od pozadi , sa rebrastim crevom,

+ klingerit da dihtuje , da se ništa ne baci.

pa i to nije mala investicija,
pa kompresor za sabijanje na par bar-a, pa atestirani sud,pa WIKA-manometri, pa 100 čuda.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 13:55 - pre 114 meseci
Nemoj da zzš , pa nije se valjda Bora prerušio.

Nisam mislio na ovo :



Nego na ovo : http://en.wikipedia.org/wiki/Biogas
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 14:22 - pre 114 meseci
:-)

Ocigledno je da pomoc konkretnu ne mogu dobiti ovde. Dobronamerno govoreci, nisam trazio savete, vec konkretne odgovore. Sa druge strane, nije rec iskljucivo o elektricnoj energiji, vec o energiji u sirem smislu te reci. Posto si mene citirao, doziveo sam to kao, "mani se struje hrani stoku i ne razmisljaj".
E sada posto ovo nije mesto za to, ne bih zalazio u dublje objasnjavanje ishrane domacih zivotinja, iza koje stoji citava nauka, o razgradnji proteina, sta se razlaze u buragu, sta u tankom crevu, o sistemu za varenje monogastricnih zivotinja, uticajem raznih enzima, organski vezanih minerala, odnosu mikro i makroelemenata u koncentratima radi vece iskoristljivosti o energiji obroka koje razna hraniva daju. Tu tezu kako si ti zamislio pod "hranjenjem stoke" se daleko, daleko vise razvila, to je prjatelju ozbiljna proizvodnja, u kojoj nema nikakvih odstupanja po pitanju kvaliteta, gde svaka odstupanja puno kostaju, propracena laboratorijskim analizama svakih pojedinacnih hraniva, balansiranju obroka itd.. da ne zamaram ljude ovde sa tim stvarima... Ako te ista bude zanimalo, slobodno mozes pitati i veruj da ti ni u jednom momentu necu reci da se manis toga, to je suvise komplikovano , a ni ne znas koliko jeste komlikovano. Sve u zivotu je suvise komplikovano, sve je stvar samo kako gledas na to i koliko si spreman da ucis, apropo toga sledi da se covek uci dok je ziv. To da li je struja skupa ili ne je relativan pojam. Ako zivis u zgradi na 4 spratu u 75kvm sa daljinskim grejanjem, potpuno se slazem sa tobom da struja nije skupa, jer i nemas zahteva za ozbiljnim potrosacima, vec tvoj najveci potrosac moze imati 3KW, e sad, ako vec moras da opsluzujes energijom imanje na skoro 1 ha , o skupoci struje ne mozemo pricati na istom nivou. Sta je kome skupo je relativan pojam. Znaci bez konkretnih odgovora na pitanje, savetodavna sluzba mi zbilja nije ppotreban. I povrh svega, veruj da to nije samo za odabrane kako tvrdis i ne znam na osnovu cega si to zakljucio. Ako nisi konkretno izlazio po terenu i presao zavidnu kilometrazu smatracu te nekompetentnim da i savete takve vrste dajes. Samo dobronameran savet...
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 14:34 - pre 114 meseci
Andrija,
Ovo stvarno nije forum za takve priče. Vrlo dobronamerno sam ti odgovorio na tvoja pitanja.
Sam si mi rekao : Opet neka se neko kompetentniji javi da prokomentarise. Pa neka se javi.
Napomena : u mojoj firmi pri punoj proizvodnji potrošnja prelazi 40 kW/h.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

AndrijA3101
Vladimir Jovic
middle banat

Član broj: 216885
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Generatori za proizvodnju struje!09.12.2014. u 14:39 - pre 114 meseci
Citat:
Trick Fix: Andrija,

u kom odnosu si mislio da mešaš naftu sa "time svime" što si naveo?



Pa prvenstveno zavisi od godisnjeg doba, naime, u letnjem periodu, u svoj stari kombi, traktor, auto mesam 50:50 bez ikakvih modifikacija. U sustini bi moglo to i zimi da se mesa u tom odnosu pod uslovom da se napravi neka pripremna grupa koja bi tu mesavinu zagrevala jer je najveci problem gustina...
Citat:
branko tod: Andrija,

Što ne proizvodiš metan ako imaš stoku u štali ?


metan je trenutno skupa investicija, ali boze moj, nemam ja ni 3 banke, ima dana... napomenuo sam ti i u prethodnoj poruci da je za sada sve u okvirima hobi varijante, OIE su trenutno u povoju, a za par decenija smatram da Vojvodina mora postati ono sto su UAE danas na polju energenata...
A za skole ne znam sta bi ti rekao osim toga da za sve u zivotu covek na prvom mestu mora imati "zicu" a posle dolaze skole..Po tvom svako ko je doktorirao, smatra se i da zna prakticna znanja iz oblasti koju je doktorirao... Ja takvog iskustva bas i nisam imao, ali naravno, cast izuzecima...


I Branko, gornji post se nije odnosio na tebe, vec na savetodavca vladd, a kao sto sam i napisao, naravno da znam da ovaj forum nije za to, ali ni konkretne odgovore na pitanja nisam bio dobio. Opet se ovo ne odnosi na tebe...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Generatori za proizvodnju struje!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 95782 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.