Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GASni kotao . Sta mi predlazete?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: GASni kotao . Sta mi predlazete?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 533477 | Odgovora: 688 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?19.06.2011. u 22:31 - pre 155 meseci
Hm... Zavisi koji BOSCH ili VAILLANT - jedini proizvođači koji imaju kotlove sa kontinualnom modulacijom. Ako uzimate njihove osnovne modele (naj jeftinije) oni imaju on-off regulaciju, odnosno regulaciju preko NTC-a senzora polaznog voda, taj NTC reguliše plamen ali to je faktiči on-off (kao svi drugi proizvođači).
Svi drugi njihovi modeli imaju kontinualnu modulaciju preko sobnog termostata i to su termostati koji rade na 24V (dobijaju od kotla struju). Oni komuniciraju sa kotlom konstantno preko BUS veze koju opet imaju samo B i V. Termostat šalje kotlu promenjivi napon i tako kotao zna koja je tačno postignuta temperatura u prostoriji. Kada se temperatura približi zadatoj, kotao polako smanjuje plamen i nastoji da namesti takav plamen da održava temperaturu u prostoriji bez gašenja kotla. Odnosno da uspostavi termičku ravnotežu između toplotnih gubitaka kuće i toplotnih dobitaka od kotla. Ako mislite da će tako više da troši, varate se. To je i napravljeno zbog uštede a ne zbog komfora, mada je tim načinom rada postignuto i jedno i drugo. Kotao se manje puta pali i gasi što je manje termičko naprezanje za mašinu (zamislite da na svakom semaforu u gradu i svakom zaustavljanju zbog gužve gasite pa posle par sekundi palite auto, da li će više da troši? i koliko će da traje?
Konfor je bolji jer se temperatura ne pređe već dobijate tačno zadatu. Originalni termostati su precizbiji znatno od kineskih, ali možda volite da vam pali i gasi kotao na oko 5 stepeni razlike temperature.
Gojava: Ako uzimas CONDENS 3000W, izabrao si Mečku, pa nemoj da mu sipaš GALENIKINO motorno ulje, sipaj CASTROL ili MOBIL.
Ozbiljno sada, ako hoces dodatnu ustedu jer je to kondenzacioni kotao uzmi FW100 regulator prema spoljnjim uslovima ako hoces 100% konfor onda FR110 -ako imas akumulacioni bojler. Ako imas samo kotao onda FR100.
Zasto FW100 i kako on stedi sam pisao u jednom mom odgovoru- Gojava, potrazi ga. (ukratko-vise tera kotao da radi u sto nizem temperaturnom rezimu i time ima vecu kondenzaciju). (inače su svi 24V)
Original termostat ces isplacivati dinamikom za oko 30EUR po sezoni, znači oko 3 godine i isplatićeš kroz račun za gas razliku u ceni. Nije malo ali tu nismo uzeli u obzir vece habanje kotla u slucaju on off termostata odnosno tog Qina termostata. Cuvajte se majstora, zadnje sta ste sve pisali, krstio sam se ko sve radi grejanje.
 
Odgovor na temu

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?20.06.2011. u 07:06 - pre 155 meseci
Praktično, nisi pisao ništa o regulatoru FW100. Samo si ga na jednom mestu pomenuo, ali ni tada, kao ni sada nisam razumeo u kom kontekstu, samo što mi tada nije bilo bitno o čemu se radi, pa nisam zapitkivao.

Meni bi odgovarao i model FR100, umesto modela FR110, ako je jedina razlika između njih što ovaj drugi može da kontroliše i pripremu tople vode u akumulacionom bojleru. Razlog je taj mi nije potreban akumulacioni bojler, jer kao rezervu imam protočni bojler (sada ga koristim) koji ostaje u sistemu, a možda za neko vreme ostane čak i još jedan el. akumulacioni bojler od 80 litara.

Šta tačno znači "regulacija prema spoljašnjim uslovima" kod modela FW100, nije mi baš jasno. Dalje piše: "integrisana solarna funkcija, mogućnost kaskadnog povezivanja i regulacija više krugova grejanja". Mislim da mi ništa od toga ne treba. Da li se ovo "regulacija više krugova grejanja" odnosi samo na jednocevni sistem grejanja?

p.s.
Regulator Computherm Q7 RF ima osetljivost senzora +-0.2C, što je dobro i mislim da je dovoljno da radi sa Bosch automatikom za modulaciju. Predajni modul čak radi na dve baterije od po 1,5V.

@Vlaxx, ti pišeš da je komunikacija između sobnog regulatora i kotla kontinualna i to ima smisla ako je reč o žičanim modelima. Međutim, Bosch za kondezacione kotlove ima i regulatore koji su bežični (FR 110 F). Da li kod njih predajni modul radi na baterije, ili se uključuje u struju? U katalogu ništa ne piše o tome. Ako bi radio na baterije, kontinualna komunikacija bi ih potrošila za 1 dan, pa zbog toga pretpostavljam da radi na struju, ali, ponavljam, nigde ne mogu da nađem podatke o tome.

Jedva sam našao neki podatak, prema kome model FR 110 F verovatno ostvaruje veoma sličnu komunikaciju kao i kinez Q7 RF, dakle, komunicira/signalizira samo po potrebi (+-0.2 C), samo što je 5 puta skuplji od tog kineza. Sramota je da jedan bežični sobni regulator, pa makar on bio i marke Bosch, košta kao najjeftiniji laptop i to nov!

[Ovu poruku je menjao gojava dana 20.06.2011. u 09:24 GMT+1]
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?20.06.2011. u 17:25 - pre 155 meseci
Više krugova se odnosi na više ne zavisnih krugova grejanja. Ti to nemaš sigurno znači nije ti bitno. Kaskadnu vezu kotlova nemaš znači nije ti bitno. Solar nemaš znači nije ti bitno. Sve funkcija programiranja na FW100 i FR100 su iste. Znači samo je pitanja malo veća ušteda sa FW100 ili veći konfor sa FR100- odluči sam.
Mada ne mozgaj više, uzmi FR100 i ćao, nećeš se pokajati.
 
Odgovor na temu

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?20.06.2011. u 21:27 - pre 155 meseci
Možda pre bude Q7 RF, jer ako je za modulaciju odgovoran korao a ne sobni regulator, onda mi nije potreban 3 puta skuplji FR100.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
Odgovor na temu

msarac
Srbija

Član broj: 58430
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?21.06.2011. u 07:48 - pre 155 meseci
*Q7 RF*

Ja ga koristim već dve godine super je
 
Odgovor na temu

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?21.06.2011. u 10:17 - pre 155 meseci
Citat:
msarac: *Q7 RF*

Ja ga koristim već dve godine super je

Koji kotao imaš? Ovde govorimo o priključenju tog uređaja na Bosch kondezacijski kotao.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
Odgovor na temu

msarac
Srbija

Član broj: 58430
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?21.06.2011. u 15:15 - pre 155 meseci
Valjda je Zrenjaninski kotao.A prijemni deo termostata prekida napajanje mislim
kotlovskog termostata te u ne pita sta je iza njega.Ne razumem se mnogo, nego kazem da je kvalitet dobar , ima servis kod nas i dosta je tacan
 
Odgovor na temu

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?23.06.2011. u 20:43 - pre 155 meseci
Vlaxx, poslao sam ti privatnu poruku. Ovo sam napisao za svaki slucaj, jer neki korisnici ne obracaju paznju na to da im stizu pp.
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
Odgovor na temu

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?23.06.2011. u 23:47 - pre 155 meseci
Sliku kotla sam uslikao digitalnim aparatom iz Bosch kataloga za 2010. god., strana 13. http://www.bosch-climate.rs/podrska/katalozi.html

"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gojava
Velika Srbija
Srbija

Član broj: 4032
Poruke: 442
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?28.06.2011. u 09:17 - pre 155 meseci
Kako je ekspanziona posuda kod Bosch kondenzacije vezana u sistem: crevom ili cevkom?

Kupiću FR-100, ali ne znam, kakvim kablom se on priključuje na kotao?
a) U prospektu za 2010 god, na strani 26, samo piše da se koristi dvožilni kabl.
b) U uputstvu za instaliranje i održavanje kotla Condens 3000w, na strani 29 piše:
<= 20m, treba presek 0.75-1.5 mm2
<= 30m, treba presek 1.0-1.5 mm2
> 30m, treba presek 1.5 mm2.
Na slici (u uputstvu) je nacrtan trožilni kabl.
c) U uputstvu za FR-110, koje sam skinuo sa Interneta (Worcester), piše ovako:
<= 80m, treba presek 0.40 mm2
<= 100m, treba presek 0.50 mm2
<= 150m, treba presek 0.75 mm2
<= 200m, treba presek 1.0 mm2
<= 300m, treba presek 1.5 mm2.
Na slici je nacrtan dvožilni BUS kabl.

Šta je sad tačno od svega ovoga? Koji kabl da kupim? Treba mi 20m.

[Ovu poruku je menjao gojava dana 29.06.2011. u 15:43 GMT+1]
"Bolje je ćutati i pustiti druge da misle da si glup, nego progovoriti i time otkloniti svaku sumnju." - Bernard Šo

 
Odgovor na temu

TiestoX
Kragujevac

Član broj: 271245
Poruke: 89
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?30.07.2011. u 12:44 - pre 154 meseci
Zna li neko razliku izmedju PRO i PLUS verzije Vaillant kotlova?

Hvala.
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?31.07.2011. u 22:42 - pre 154 meseci
Naravno da znam! Ali ne treba da se mucis sa tim, ne treba ti to u zivotu!!! Ozbiljno!
Uzmi BOSCH! ako imas para za Vaillant plus onda imas i za BOSCH kondenzaciju. Nije ovo vreme za igracke, goriva su sve skuplja, uzmi pravu masinu.
Ako nemas para, opet od BOSCH-a imas jeftinu varijantu u klasi Vaillant pro ("pro" sio mi ga djura, sto vole da se frljaju sa tim izrazima). BOSCH to zove GAZ 3000W1
poz!
 
Odgovor na temu

TiestoX
Kragujevac

Član broj: 271245
Poruke: 89
*.medf.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?01.08.2011. u 11:58 - pre 154 meseci
Pozdrav Vlaxx. Vec duze vreme citam tvoje komentare i ubedio si me da kupim BOSCH-a.
Cisto sam hteo da se raspitam za Vaillanta da ne bude da zurim, ali zima dolazi. : )

Zvao sam neke predstavnike Junkersa ovde po KG-u i cena fasadnog kombinovanog gasnog kotla oko 88.000,00 din. Da li mislis da moze da se nadje jeftiniji?

Takodje niko ne zna da mi kaze sta znaci kad kotao ima 2 izmenjivaca. Da li to znaci da sanitarna voda i grejanje mogu da rade istovremeno ili se grejanje prekida nakog pustanja sanitane vode?

Nemam para bas za Kondenz, tako da planiram obican. Da li sa obicnim od 24 KW moze na dva mesta da se pusti topla voda (npr. u kupatilu za tusiranje i u kuhinji za pranje sudova)?

Takodje sam citao nesto o akumulacionim kombi bojlerima. Vredi li to?

Sta kupiti od beznicnih termostata i da li su dobri kao i zicni?

Hvala puno.

Poz.

EDIT:

Nasao sam za jos jeftinije. 70724,00 din. Bosch 3000W1, Dimovod 7720,00 din., i neki termostat Q7 4689,00 din.

[Ovu poruku je menjao TiestoX dana 01.08.2011. u 13:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?01.08.2011. u 14:23 - pre 154 meseci
TiestoX, Pro i Plus se razlikuju što skuplji model ima više lamela za zagrevanje tople vode, dva termostata za merenje temperature iste i mali buffer za toplu vodu. Ja imam jeftiniji model, jer je razlika u ceni bila 22k din, ali sam se pokajao što nisam uzeo skuplji. Ovako mi je za 2m cevi potrebno 17 sekundi da stigne topla voda i nema isključivanja vode tokom tuširanja, inače opet imaš to kašnjenje. Sa tim rezervoarom bi se izbegao problem kašnjenja, ali verujem da bi se povećala potrošnja gasa u slučaju da ne koristiš stalno toplu vodu preko kotla (ja 90+% tople vode iz električnog bojlera).

Što se kondenzacionog kotla tiče, stvar je odlična, ali kućna isntalacija mora da bude psotavljena namenski za kondenzacioni kotao, da bi on dao pune efekte.
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?01.08.2011. u 21:44 - pre 154 meseci
TiestoX
Ne znam kome prvo da odgovorim ali nadovezaću se na oba. BOSCH je dobra odluka, vrhunski trening centar u Beogradu, a u Studgartu da ne pričam, veliki lager delova ... i.t.d. Bosch ulaže puno jer mora, jer je velika ozbiljna kompanija koja mora da brani reputaciju. Njima ako su loše pegle, nećeš kupiti ni njihov akumulator ni njihov kotao ništa, i obrnuto. Znači sve mora da bude vrhunsko. I pored toga nisu skuplji od ostalih Nemaca, čak često i jeftiniji, to je moć jakog brenda.
Poštujem Vaillant-a i rekao sam već da u osnovnim modelima teško može da se izvuče neka prednost ali jednostavno kroz istoriju Junkers-a i Bosch-a i sada samo Bosch se pokazalo da su uvek je bili lideri i uvek su drugi njih jurili. Hugo Junkers je bio genije čovek, idite u muzej vazduhoplovstva u Beogradu, kustos je u stanju da Vam priča 3 sata o njemu i njegovim patentima. Bosch pravi delove za vojne podmornice, vrhunske trkačke mašine meklaren, mercedes, ferrari, BMW i.t.d. Imaju fabriku najsavremenijih čipova a da ne mogu jedan kotao da naprave. Automatiku za kotlove je razvila je auto industrija BOSCH-a i vrhunske su. OK. Poštujem Vaillant i dobar je, ali s obzirom na moju profesionalnu istoriju i znanje direktno vezano za tu branšu, moje srce ipak kuca B... O.... S..... C..... H..... :-)

Ako baš nemate novca da izdvojite za kondenzaciju, šteta, ali razumem, takva smo država, glupa, koja ne pomaže ni u čemu sem u krađi.
Mordered je donekle u pravu što se tiče prilagođenosti sistema, ali .... Zaboravlja se činjenica da projektanti projektuju sistem na -18 stepeni, a realna spoljnja projektna temperatura je -10,8 po jednoj francuskoj agenciji koja prati temp. za svaki kvadratni kilometar evrope od drugog svetskog rata na ovamo. Šta to znači? To znači da je njihov projekat predimenzionisan u startu 20%. To znači da će kondenzacioni kotao raditi 90% vremena sa stepenom korisnosti od 105% a 8% sa stepenom korisnosti od 103% i 2% sa stepenom korisnosti od 101%, što je neki prosek npr. 104% dok obični jeftiniji kotlovi rade sa prosečnim stepenom korisnosti od oko 85% znači imate razliku od 19%. I toliko manji račun za gas.

Idemo dalje, pitali ste za bojler. Uvek dobra stvar, vode koliko hoćete i kotao se manje puta pali i gasi, kako? Protočni kotao se pali kad god cimnete česmo sa toplom vodom, dok kada imate bojler, on se upali dogreje na npr. 55 stepeni i ne pali se ponovo dok temp. u bojleru ne padne na 50. opet dogreje i tako. Znači mnogo ređe će da se pali i gasi i manje će gasa trošiti za grejanje tople vode (to važi za bilo koji kotao). Bojler ne mora daa bude original ali vodite računa da cevna zmija bude dovoljno jaka, min 15kW pa do 25kW, vise je bolje.

2 izmenjivača ne znače da greje kuću i toplu vodu u isto vreme! To ne radi ni jedan kotao na svetu. Svi prekidi koji su manji od 2h dnevno ne mogu da se osete na grejanju. Tako da vas to ne brine što se tiče kombi kotlova. Drugi izmenjivač služi za pripremanje sanitarne vode. Postoje modeli koji imaju izmenjivač u izmenjivaču (bitermički), to su jako dobri kotlovi jer imaju manje delova koji mogu da sepokvare i tu je Junkers odnosno Bosch ne prikosnoven.

To je dobra priča.
Nasao sam za jos jeftinije. 70724,00 din. Bosch 3000W1, Dimovod 7720,00 din., i neki termostat Q7 4689,00 din.

Ako je samo lova u pitanju onda taj gore model koji ste našli, to mu je cena.

Po meni best by je GAZ 5000W odnosno unapređeni legendarni EUROSTAR, ima sve karakteristike vrhunskog modela GAZ7000W a samo malo manji kapacitet sanitarne vode ali sasvim dovoljno za to što vama treba. Ali za njega FR100 termostat (žični) a dimovod je ista.
Ponavljam ako nema novca i GAZ 3000W1 je ok. ISTA MAŠINA KAO GAZ3000W koji je 20000 skuplji a razlika je samo u tome što nema tekst display, već signalizuje uz pomoć led diodica, što nije nikakav problem.
Toliko, opet sam se raspisao....
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?01.08.2011. u 21:52 - pre 154 meseci
Mordred,
Što se tiče tvog kotla. Nema skuplji 2 termostata, već ima bolju regulaciju na sanitarnoj vodi. A taj jeftiniji očigledno nema quick tap funkciju, koja je zgodna. Kad uđeš da se tuširaš samo cimneš slavinu gore dole i nastaviš da se pripremaš, kotao za to vreme zagreje sekundarni izmenjivač i pripremi vodu u sebi, i kad otvoriš slavinu topla voda brže stiže.....
Samo mi nije jasno odakle kašnjenje kada zatvoriš vodu pa brzo nastaviš tuširanje? Kako se tako brzo voda ohladi u cevima? da li su cevi izolovane?
 
Odgovor na temu

TiestoX
Kragujevac

Član broj: 271245
Poruke: 89
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?01.08.2011. u 22:38 - pre 154 meseci
Mordred hvala na odgovoru.

Vlaxx hvala na detaljnom obrazlozenju i nemoj da brines sto ne stajes sa pisanjem, ima nekih koji procitaju tekst i po vise puta. :)

Da imam para naravno da bih kupio kondenzacioni i da imam prostora za akumulacioni bojler i njega bih dodao. Ali nazalost moracu da drndam kotao non-stop (pali-gasi).

Da li GAZ 3000W1 ima dovoljan protok vode za istovremeno koriscenje tople vode za kupanje i tople vode za pranje sudova?

Koje je tvoje misljenje u vezi bezicnih termostata kao npr. sto sam naveo Q7? Jednostavno trebalo bi da provucem 10m kabla do mesta gde bih postavio termostat. Znam da je zica zica, ali...

Hvala.
 
Odgovor na temu

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?02.08.2011. u 09:58 - pre 154 meseci
Citat:
Vlaxx
Samo mi nije jasno odakle kašnjenje kada zatvoriš vodu pa brzo nastaviš tuširanje? Kako se tako brzo voda ohladi u cevima? da li su cevi izolovane?


Da preciziram, koristim toplu vodu, zatvorim slavinu, minut kasnije ponovo pustim toplu vodu, prvih nekoliko sekundi ide voda normalne temperature, zatim kreće znatno toplija od podešene (mislim da je podešeno 40 ili 41C), a zatim kreće hladna voda i tek posle toga normalna.

Moja predpostavka je da onog trenutka kada zatvorim/smanjim dotok tople vode, kotao prestaje da greje vodu. Voda u cevima ostaje topla, a voda koja se nalazi u kontaktu sa lamelama koje greju vodu preuzme mnogo više toplote sa lamela (jer stoji, nije u pokretu, a lamele moraju negde da prenesu svoju toplotu) i kotlu je potrebno neko vreme (dok ta toplija voda otekne) da shvati da mora da započne novi ciklus grejanja tople vode.

Ja mojim Vaillantom nisam ni zadovoljan, ni nezadovoljan, kotao kao kotao. Radi ono što očekujem od njega, osim tog problema sa vodom (na koji mi je prodavac ukazao, ali sam ja mislio da hoće da mi zavali onaj skuplji model :)...razlika je inače oko 100€, ali je ovaj jeftiniji bio na akciji da dimovode i još nešto dobiješ za dž, pa je razlika bila 22k din)

Vlaxx, nemam razloga da ne verujem da Bosch ima određene prednosti ili za isti proizvod bolju cenu, ali tvoje poruke me podsetiše na Apple fanatike koji se kunu u brand i bez obzira na moguće odstupanje kvaliteta pojedinačnog modela ili samog primerka proizvoda, ipak je brend najbolji.

TiestoX, ja imam bežični Q7. Termostat je stvarno OK. Kotao i baza su u prizemlju, skroz do ulice, a spavaća soba je 15ak metara dalje, na spratu. Bežična mreža radi bez problema. Kod mene u kući boravi maks 2 osobe, pa termostat nosamo sa sobom (po prostorijama gde nemamo ventile sa termo glavom) i ispostavilo se da to odlično funkcioniše. Na mom starom termostatu sam imao 7 dana planer i ćao, a ovde mogu da podesim 10 dana, tako da kad smo bili na skijanju, namestio sam neku temp za sve dane, a na dan povratka sam podesio redovnu temperaturu i on je lepo zagrejao prostor, a za tih 10ak dana ne znam ni da li se uključivao.

Neki fancy (čitaj: skup) Vaillant termostat koji su pokušali da mi prodaju je zapravo jedinu prednost u odnosu na ovaj imao modulacijski rad, ali s obzirom da je sam kotao već modulacijiski, a ako je temperatura prostora porasla i temperatura povratnog voda će biti viša, pa će kotao modulisati rad. Verujem da bi se ostvarila još neka ušteda, ali neka mi to bude investicija za budućnost.
 
Odgovor na temu

TiestoX
Kragujevac

Član broj: 271245
Poruke: 89
*.medf.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?02.08.2011. u 10:55 - pre 154 meseci
Laknulo mi je kad si mi rekao da ti funkcionise kako treba. Bas mi je nezgodno da provlacim kablove po celoj kuci do dnevne sobe. Hvala lepo.
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?02.08.2011. u 17:52 - pre 154 meseci
1. Za BOSCH GAZ3000W1 , kao i za taj Vaillant nema svrhe uzimati skupe termostate, kao ni originale, jer i originali rade po istom principu odnosno on/off na 220V. Tako da Q7 ti je ok. koliko vidim ima dosta opcija samo da je precizan koliko toliko, posto kinezi obicno nisu.
2. Taj BOSCH kao i Mordered-ov Vaillant imaju kapacitet tople vode oko 12lit/min za dT 30 stepeni. Znaci oko 8 je dosta za tus i 2 do 3 za kuhinju i to je to. Generalno ti kotlovi imaju losiju regulaciju sanitarne vode (tromija je) zato se ponasa tako kao Morderedu, ali kolko para toliko muzike. Generalno za normalnu porodicu, normalno koriscenje bicete zadovoljni.

PS. Nisam kao Apple manijak, jer za razliku od APPle-a BOSCH na prvom mestu gleda kvalitet i funkcionalnost pa tek onda dizajn. I ako spada i medju lepse kotlove.
Ali, dobro poredjenje Mordred :-)

Još bi pisao Mordredu o toj kontinualnoj modulaciji, jer nije to bas tako kao sto mislis ali ti i onako vec imas kotao tako da ti to vise nije bitno. :-)

Sto se tice programiranja termostata, kada si na odmoru definises mu samo koju min. temperaturu da drzi u kuci dok ste na odmoru npr. 10 ili 15 stepeni i definise se kad odmor pocinje i kada se zavrsava (moze to da bude i 6 meseci) i poslednji dan pred dolazak on ulazi u normalan rezim koji je inace isprogramiran za taj dan i zagreje kucu na npr. 22. Ne znam za Q7 ali to tako treba da funkcionise, ne treba programirati svaki dan posebno pa tako 10 dana. Trebalo bi da ima funkciju odmora, Mordered, potrazi u uputstvu.



pozdrav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: GASni kotao . Sta mi predlazete?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 533477 | Odgovora: 688 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.