Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GASni kotao . Sta mi predlazete?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: GASni kotao . Sta mi predlazete?

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 533666 | Odgovora: 688 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?12.09.2011. u 19:09 - pre 152 meseci
I više nego dovoljno,imate rezerve sigurno 10kW .
Instalater, hmmmm , poslaću vam ličnu poruku.
 
Odgovor na temu

razo021
elektroodrzavanje,marboproduct

Član broj: 178344
Poruke: 5
217.33.154.*



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?07.10.2011. u 20:13 - pre 151 meseci
Pozdrav svima!
Postavio bih jedno pitanje u vezi regulacije kotlova.

Da li neko zna koji je oblik signala (ili velicina) za Bosch kotlove npr. Bosch Condens 3000, koju dobija od regulatora? Da budem jasniji.Da li su to standardni automaticarski signali (0-10V,4-20mA,0-20mA) ili nesto ne standardno. Da li je uopste komunikacija analogna? Predpostavljam da jeste posto kotao moze da komunicira sa vise tipova regulatora ( Bosch) i sa regulatorima od drugih proizvodjaca. Da li je to neko proveravao tj. merio ili ima neku informaciju u vezi toga?
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?09.10.2011. u 10:37 - pre 151 meseci
Regulator modulise napon od 5V do 22V. Kondenzacioni kotlovi Bosch su kompatibilni samo sa regulatorima istog proizvodjaca nikako drugih. Komunikacija je BUS.
Samo modeli GAZ 3000W1 i GAZ3000W koriste regulatore na 220V odnosno on/off i tu se mogu koristiti i drugi proizvodjaci (treba samo voditi racuna da budu precizni).
Na condens-u postoje kontakti za prikljucivanje i on/off regulatora ali to raditi je prava steta jer kotao visoke klase pretvaras u kotao nize klase. (ponavljam to je drugi kontakt na ploci)
 
Odgovor na temu

razo021
elektroodrzavanje,marboproduct

Član broj: 178344
Poruke: 5
77.243.20.*



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?09.10.2011. u 20:40 - pre 151 meseci
Vlaxx, hvala na odgovoru!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

zeppelin
Cacak

Član broj: 33
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?12.10.2011. u 06:59 - pre 151 meseci
Molio bih nekoga za pomoc u vezi grejanja.

Kuca 80 kvadrata na dve etaze koje su medjusobno spojene, izolacija od 8 cm stiropora, alu prozori sa niskoemisionim staklom, na plafonu 10 cm stiropora.
Razmisljam da li kupiti Bosch kotlo na gas, ili se grejati na struju, posto bi kuca trebalo da se greje 12 casova dnevno.
Predlazu mi kotao od 24kW, sto mislim da je preterano za ovu kvadraturu.

Hvala na pomoci.
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?12.10.2011. u 22:46 - pre 151 meseci
Zeppelin, niste napisali da li imate podno ili radijatorsko grejanje. Ako je radijatorsko: Nikako struju, izaberite gas! Ako bi izabrali struju racunajte cca duplo vece racune nego za gas.
Ako je podno grejanje 100% onda je cena grejanja na gas i na struju otprilike bice ista. Ali opet razmisljajte da ce cena struje rasti vise nego cena gasa, jer je grejanje na struju totalno nenormalna stvar u svetu i mora se i kod nas smanjivati (sem kod toplotnih pumpi).Svi se plase gasa, samo iz razloga što budala stalno tupi o poskupljenju a za 6 godina gas je poskupeo jedanput, a struja svake godine. Gas spada u jeftinija grejanja, i jako je blizu cak sa cvrstim gorivom, a sto je bolje izolovan objekat to je manja razlika, cak moze gas da bude i jeftiniji. Sto mislim da je kod vas slucaj, da kad bi kupili kotao na ugalj i li drva da bi vas grejanje skuplje izaslo nego grejanje na gas uz kondenzacioni kotao.
gasni kotao: Imate odličnu izolaciju, obavezno izaberite kondenzacioni kotao, imate model condens 3000W ZSB14-3, minimalna snaga ide cak ispod 5kW. Kotao trosi kao upaljac, a bice dovoljno za vas objekat. Kotao nije za zagrevanje tople sanitarne vode po protocnom principu nego preko akumulacionog bojlera. Ako to zelite (sto je opet usteda i veliki konfor u toploj vodi) , ne morate BOSCH bojler ako recimo nemate novca (bolje ulozite u kondenzaciju) , vec kupite nekog domaceg npr. Termorad i samo vam treba BOSCH senzor za akumulacioni bojler kako bi kotao razumeo sta treba da radi, to nije skupo.
Kondenzacija je bolja masina od obicnih i trajnija pored toga sto stedi. Ako bas nemate novca ni za nju, onda kupite neki nekondenzacioni BOSCH ima dosta modela za sta god vam treba.
Ponavljam ako ste vec toliko ulozili u kucu (sto je najvaznije) dodajte jos cca 400EUR u odnosu na naj jeftiniji BOSCH kotao i kupite najbolje sto postoji, a to je BOSCH kondenzacija. Vraticete investiciju za maksimalno 3 sezone.
Ako hocete kombinovani onda imate condens ZWB 24-3
PS: U pravu ste da je prejako 24kW i kotao nikad nece raditi sa tom snagom vec uvek sa manjom. Ali ne brinite kada su gasni kotlovi u pitanju oni imaju opseg rada i BOSCH je tu sampion od 30% do 100% snage. Kada radi sa manjom snagom onda mu pada stepen iskoriscenja, kod kondenzacionih kotlova zbog drugacijeg nacina rada stepen korisnosti pada manje, jer one naprosto vole da rade sa nizom snagom.

Inace vasi realni gubici su oko 4-6kWh. Ne znam lokaciju i poziciju objekta ali sigurno ne prelazite 100w/m2 na -15 stepeni. sto je max 8kW.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

zeppelin
Cacak

Član broj: 33
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?13.10.2011. u 09:39 - pre 151 meseci
Vlaxx veliko hvala na pomoci, dugujem pice.

Radi se o radijatorskom grejanju. Ulaganje u grejanje sanitarne vode nije potrebno posto se radi o kancelarijskom prostoru (iz tog razloga se i prostor greje 12 casova).
"Problem" je sto vec imam Legrand termostat sa nedeljnim programom, koji u uputstvu ima neku regulaciju pumpe. Ako dobro razumem, on bi bio problem kod kondezacionog kotla.

Kako vidim izbor mi ostaje na:

nekondezacioni ZS 24-2 ili ZW 18-2
kondenzacioni ZSB 14-3 ili ZSB 22-3

Inace lokacija je Cacak, a objekat je sa juzne strane naslonjen na drugi.

Sta kupiti, i koji instalater za Bosch u Cacku.

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

jeepers
Arpad Novak
Serviser pumpi, Eko Inzenjering
temerin

Član broj: 265179
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?13.10.2011. u 12:15 - pre 151 meseci
Pitanje za Vlaxx-a.
Treba sada da radimo grejanje kuci kod mene, kuca je otprilike 170kvadrata. Hocu da stavim gasni kotao condens 3000w 22-3C.
Pitanje: Kakva je razlika izmedju Bosch condens 3000W 22-3C i Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3 C ? i hocu da prikljucim termostat fr 110
Dali mogu uzeti ovog junkers-a (ima prihvatjivu cenu na akciji) ili da uzmem Bosch-a? Junkers je skuplji za nekih 100eura, ali sad cena ne igra ulogu. bitno da mi radi dobro. Grejanje ce da bude podno (kupatilo, kuhinja) a u sobama radijatori.
Hvala unapred!!
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?13.10.2011. u 23:01 - pre 151 meseci
Kakva akcija??? neko vas prži.
Jeepers, BOSCH je kupio Hugo Junkersa 1938 godine i od tada posluje pod BOSCH-om ali zadržavajući svoje ime.
Sada je u Srbiji i u još 7 zemalja brend Junkers je promenjen u brend BOSCH, odnosno zamenjena je pločica na kotlu. Mašina je potpuno ista!!!!!
Da ste rekli da vam nudi neko Junkers (inače nema ga u redovnoj prodaji, to je neki zaostali komad) jeftinije od Bosch-a ja bi Vam rekao uzmite Junkers, ovako to nema nikakvog smisla. Zašto bi kupovali nešto što nekome stoji već godinu dana.
Inače delovi su isti, sve je isto, potpuno isti kotlovi. Znači i kad se zvao Junkers to je bio BOSCH.
Uzmite ono što vam je od ta dva jeftinije.
PS: Odličan kotao, izmenjivač od legure AL-Si fantastičan.
FR110 može , ako imate akumulacioni bojler za toplu vodu koji se greje od strane kotla onda je obavezan.
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?13.10.2011. u 23:15 - pre 151 meseci
Zeepelin: Taj termostat možda ima program za recirkulacionu pumpu i ništa drugo tu ne može da bude. To imate i kod FR i FW BOSCH regulatora.
Pumpa se nalazi u kotlu i njom upravlja mozak kotla kome pomaže mozak u vidu termostata FR ili FW u zavisnosti šta želite.
Rekoh, može da se poveže drugi termostat i to neće smetati kotlu puno. Malo će da se više pali i gasi i malo više gasa da troši, to nije baš zdravo ali sad dal će da mu to skrati radni vek 2 godine ili 5 ili 1, to se ne zna.

Pošto je na 2 etaže a u pitanju je poslovni prostor ja bi stavio regulator po spoljnjim uslovima (kao što greje toplana) FW100 i to je to.
Programirate ga da radi 12 sati u režimu grejanja dovoljno za radne uslove 22 ili 23 stepena, noću namestite štedni režim, vikend isto štedni režim, pola sata pre početka radnog vremena da izađe iz štednog režima i da greje normalno i.t.d. Može da se isprogramira kako god hoćete i šta god želite.

Ja bih kupio
kondenzacioni ZSB 14-3 ili ZSB 22-3

A vi za vaše pare kupite šta god volite.

Piće može

Koja je to firma u pitanju ako smem da pitam?
 
Odgovor na temu

zeppelin
Cacak

Član broj: 33
Poruke: 49
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?14.10.2011. u 07:48 - pre 151 meseci
Za ovako detaljan odgovor moze i klopa :).

Ime firme, zbog reklamiranja, šaljem na lični mail.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

jeepers
Arpad Novak
Serviser pumpi, Eko Inzenjering
temerin

Član broj: 265179
Poruke: 4
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?14.10.2011. u 17:50 - pre 151 meseci
Hvala na odgovoru Vlaxx!!
Bojler će biti akumulacioni povezan sa kotlom i normalno sa termostatom.
 
Odgovor na temu

jeepers
Arpad Novak
Serviser pumpi, Eko Inzenjering
temerin

Član broj: 265179
Poruke: 4
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?14.10.2011. u 22:58 - pre 151 meseci
Pitanje za Vlaxx-a.

Koji termostat da kupim, FR110 ili FW100?
dali ovaj FR110 odrađuje posao i u grjanju ili samo u sanitarnoj vodi u akumulacionom bojleru?
U sustini kakva je razlika izmedju ova dva termostata?
Hvala unapred!!
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?16.10.2011. u 17:41 - pre 151 meseci
Glavna razlika je u tome što FW100 radi regulaciju prema spoljnjim uslovima a FR110 isključivo prema sobnoj temperaturi ali ima kontinualnu modulaciju.
Što se tiče funkcija i opcija programiranja nema nikakve razlike, sve što može FW100 može i FR110.

Ako vam je komfor na prvom mestu (tačna temperatura u sobi) onda uzmite FR110.
Ukoliko je bitnija ušteda, a možete da istrpite 1 - 2 stepena odstupanja od željene onda uzmite FW100.

Zašto dolazi do odstupanja? Zato što FW100 na osnovu spoljnje temperature govori kotlu na koju temperaturu da zagreje vodu koja ide u vaše radijatore. Temperatura vode je minimalna koja je potrebna da bi vam bilo udobno i zbog toga što to odgovara kondenzacionom kotlu on više štedi.

Određivanje temperature u polazu, radi na osnovu takozvane krive grejanja koja se programira i može da se menja. Ako pronađete (eksperimentisanjem) krivu grejanja koja najbolje odgovoara vašem objektu onda nećete imati ni tolika odstupanja, odnosno biće vam udobno. Naravno vi na njemu direktno bez promene krive grejanja možete da pojačate i smanjite do 2 stepena celzijusa.
Znači ako ste tip kojio može lako da ukapira programiranje reguatora i voli da se igra sa tim uzmite FW100, ako jedva programirate TV kanale i slično (bez uvrede) onda FR110 i ako je i on pun opcija ali barem je kod njega ta situacija da ako piše 22 stepena onda je i prostoru 22 stepena i nemate te krive grejanja.

Regulatori prema spoljnjim uslovima se uglavnom uzimaju za javne objekte i objekte sa više odvojenih stanova gde ne možete postaviti termostat kod nekog u stanu i da on podešava kako njemu odgovara.
Ušteda u gasu ne verujem da je veća od 5%.

Ja da uzimam sebi uzeo bih FR110 i ako jako dobro poznajem materiju i programiranje mi nije stranu. Vi imate i radijatore i to veći deo grejanja tako da bi FW100 još manje dolazio do izražaja.

Uzmite FR110 .

 
Odgovor na temu

Air Jordan
Sabac

Član broj: 13370
Poruke: 95
91.150.70.*

ICQ: 327993573
Sajt: www.inter-serbia.com


Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?17.10.2011. u 12:36 - pre 151 meseci
Imam gasni kotao Vaillant TurboTec Pro i zadovoljan sam kako radi, jedino što malo nervira duže čekanje na toplu vodu u odnosu na Plus model. Pošto na Vaillant sajtu vidim da dodatni rezervoari za vodu mogu da se priključe samo na Plus modele, da li neko zna može li se na Pro model priključiti neki drugi rezervoar za vodu?

Takođe, vezano za ugradnju termostata, ako sam dobro razumeo oni samo po potrebi pale kotao, a on i dalje radi na zadatoj temperaturi vode za grejanje? Ako hoću da brže postignem željenu temperaturu, treba na kotlu da povećam temperaturu vode?
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?17.10.2011. u 22:56 - pre 151 meseci
Očigledno je da je u pitanju kombi model, odnosno onaj koji priprema toplu vodu po protočnom principu, tj. kada otvorite slavinu tople vode.
Nema veze da li je to pro ili plus, ukoliko je kombi, bilo koji tip ne može da se prikači na akomulacioni bojler.
Samo modeli koji su označeni kao, samo grejanje, na te modele se kači bojler opet nevezano da li je pro ili plus.
Kada biste imali bojler mogli biste (ukoliko ima i treća cev) da imate recirkulaciju tako da ne čekate toliko topku vodu.

Drugo pitanje: Tako je!

 
Odgovor na temu

jeepers
Arpad Novak
Serviser pumpi, Eko Inzenjering
temerin

Član broj: 265179
Poruke: 4
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?20.10.2011. u 21:51 - pre 151 meseci
Hvala Vlaxx na detaljnim odgovorima.
Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3 C i FR 110 sam uzeo, sve zajedno mi je izaslo 120000din.
Sutra mi dolazi kum pa resavamo, cevovode, ventile, itd.
Opet jedno pitanje za Vlaxx-a ; dali treba termostat ventil za radijatore, ili je dovojan ovaj termostat i kotao da mi drze konstantnu temperaturu u sobi? Ono sto si pisao, da kad dostigne temperaturu kotao, ona ode u neki rezim, pa smanji plamen u kotlu.

Hvala jos jednom za SVE.
 
Odgovor na temu

dragancezr
dragan bakos
tetovazer,tattoo
zrenjanin, srbija

Član broj: 259802
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?23.10.2011. u 10:46 - pre 151 meseci
hehe.. imam i ja pitanje za cika vlaxxa..moze i pice i klopa..hehe...
.. nasao sam povoljno u madjarskoj berettu mynute green 28..sta mislis (u pola cene od srbije)
kuca 80m2 bice dobra izolacija ,podno grejanje.. po nekim proracunima 7,5kw kad stavim i stiropor.....
moje glavno pitanje je: jel neka velika mudrost nastelovati kond.kotao jer sam dobio ponudu od 100e samo za pustanje u rad ,bez montaze..???
HVALA unapred!!!
ko pita ne skita...
 
Odgovor na temu

Vlaxx
Masinski Inzenjer
Beograd

Član broj: 282706
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?23.10.2011. u 15:57 - pre 151 meseci
dragancezr
Extra je cena, svaka cast. Ako nije mnogo star (tipa do 1-2 god.) ili jos bolje ako je nova, onda za te pare super posao si napravio. Nije los kotao, ako bih pravio analogiju sa automobilima to je jedna dobra srednja klasa. Nije Mercedes ali kazem nije lose, pogotovo za te pare. Iskreno da sam u tvojoj situaciji i ja bi ga uzeo. Rizik je što nemaš garanciju ali jedino što bi te pokopalo je ako bi ti procureo izmenjivač (pošto su skupi) ali nadamo se da neće (zato kažem ne stariji od 1-2 godine max. jer ne znaš kako je korišćen)

Što se tiče puštanja u rad, pa za kondenzacije jeste skuplje pustanje u rad od obicnih ali ne bas toliko, pustanje je izmedju 70 i 80 EUR. Inače nije neka filozofija pustiti kotao u rad, kondenzacije su jos lakse, poenta je da serviser mora da poseduje skupi analizator gasova preko 1000EUR pa mora nekad da ga isplati ....

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

dragancezr
dragan bakos
tetovazer,tattoo
zrenjanin, srbija

Član broj: 259802
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: GASni kotao . Sta mi predlazete?23.10.2011. u 20:14 - pre 151 meseci
nov kotao.. akcija vazi do sutra , ventil-team.hu
a mislio sam da ga osiguram na godinu2 i resim problem sa garancijom
aj mi ako hoces posalji br nekih servisera u Zrenjaninu...
ko pita ne skita...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: GASni kotao . Sta mi predlazete?

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 533666 | Odgovora: 688 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.