Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko su Hipici????

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko su Hipici????

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 25905 | Odgovora: 82 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 18:43 - pre 203 meseci
Zestoko si promasio sustinu onoga sto sam hteo da istaknem.

Radi se o tome da se niko od umetnika nije trudio da sebe istakne u smislu: vidi sto sam specijalan, vidi sto sam poseban, za mene
vaze jedna sasvim druga pravila, jer zaboga ja sam toliko nadaren i mogu da radim sta god mi padne napamet.

I ako su u krajnjem skoru nesto uradili za ujka Sema, radili su to zato sto nisu hteli da se odvajaju od obicnog Pere ili Zike. Takva su
bila vremena, mentalitet super-stara nije bio prihvacen nigde i nikada, bio je usadjivan u vaspitanje, i manifestovao se ne samo medju
umetnicima, nego i medju sportistima, naucnicima, i uopste svugde.

Ja sam odrastao u takvoj sredini, takvoj atmosferi, i takva kultura je deo mene. Mozes biti ultra-nadaren, ali ne smes biti uobrazeno
g*vance nikada, cak ni kada mislis da imas dobro pokrice za to.

U takvoj kulturi cestitosti, podrazumevalo se da ce svako da uradi svoj deo posla najbolje sto moze, od fizikalca, preko sportiste,
profesora u skoli, naucnika, zakljucno sa politicarima. To je bilo preovladjujuci moralni kodeks tog vremena i te sredine, koji srecem
svakodnevno kod ljudi tih generacija, koji je uostalom od Amerike i napravio ono najbolje u njoj.

Cinjenica je, doduse, da vlasti svugde na svetu umeju da izmanipulisu osecaj mase. Cinjenica je da rat nije ni dobar ni potreban.
Cinjenica je da je trebalo da neko ustane i kaze da nesto ne valja.

Ako medjutim, treba da cujem da je opstanak neke zivotinjske vrste jako bitan, onda radije to volim da cujem licno od pok. Steve Irwina koji
svakodnevno tare muda o krokodilska ledja i dise mu smrad iz usta, tj. od coveka koji taj zivot neposredno zivi, nego od neke starlete
koja ne izbija iz svog ekskluzivnog apartmana i koju vec mesec dana niko nije intervjuisao, ni slikao, ni pozvao u studio, for God's sake.

Ako umetnik vec treba o necemu nesto da kaze, neka to uradi na svoj umetnicki nacin, kao Sting sa 'They Dance Alone', umesto sto
mi zaseda po TV diskusijama i prodaje pamet koju dibidus nema, kao Sean Penn.

Sve u svemu, ponavljam: nedostatak kredibiliteta, tj. sminka, foliranje, guranje u fokus medija na osnovu bilo cega sto ti padne
na pamet je nesto sto nikome ne treba, a pocelo je u 60-tim.





 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 18:58 - pre 203 meseci
Mesanje Carevca i rock-a ?

Posle odredjenog broja godina provedenih u muzici, neko pre a neko kasnije shvati da je 'sve to jazz'.

Ili si muzikom uspostavio kontakt sa necijom dusom, ili nisi.

Zanrovske iskljucivosti su sportska disciplina za one koji nista nisu razumeli.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 19:09 - pre 203 meseci
Kapiram ja Milanche na sta ti ciljas, ali niko od tih superstarova ne bira da postane takav, oni se takvima proizvode PR kampanjama. Niko te ne pita u holivudu kad dobijes major role u blockbusteru da li ti zelis da te paparazzi opsedaju i prave od tebe famu kao da si isus hrist. To se desava samo od sebe zato sto je masa gladna tih sranja, a svi tvoji agenti i menadzeri ce to podmazati da sto lakse ide. To je jednostavno standardni nacin da se uspe veliko u filmu i donekle muzici, a ti mozes imati ambicije da se bavis filmom ili muzikom potpuno drugacije od toga da jedino zelis slavu i lovu.

Pa onda kad vec imas toliki uticaj i vise ljudi interesuje sta jedes za dorucak od toga koliko irachana je danas ubijeno, mozda mozes da iskoristis tu svoju slavu i uticaj da skrenes paznju na pitanja bitnija od tvog bezvrednog dorucka i navedes one najmasnije i najtuplje da razmisle o ispravnosti rata u iraku ili ugrozenosti neke zivotinje. Jer taj rat je nepravedan i ta zivotinja je ugrozena i takve teme traze paznju bez obzira da li Steve Irwin o tome prica ili neka starleta sa Sunset Blvd. Hocu da kazem da je cesto bitnija sama poruka i njen domet od onoga ko je isporucuje.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 19:17 - pre 203 meseci
Naravno da nije lose da se poruka cuje, samo je jadno kad se pretvori u manir i foliranje, a toga je bar 50% vise nego iskrenih
impulsa koji se bez greske osete (Bob Geldof ili Lionel Richie).
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 19:31 - pre 203 meseci
Ma opusteno, dobro je sve dok se foliraju for the right cause :)
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.194.*



+35 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 19:36 - pre 203 meseci
Vrlo je zanimljivo koje(kakve) primere navodis da bi pokazao da i za 'umetnike' vaze ista pravila kao i za obican svet.
Ako raja jede g****, hajde da i mi progutamo koje, umesto da pokusamo da kazemo da g**** bas i nije slatko?
Ja sam mislio da se to zove konformizam?
Pa da, to je bas karakteristicno za vrhunske umetnike kao sto je recimo kod nas Oliver Mandic. On je uradio isto sto i Elvis ili Stewart(kazu neki da se tamo ukenjao, kad je video sta je uradio i gde je dospeo, ali boze moj:))

Citat:
milanche:
Posle odredjenog broja godina provedenih u muzici, neko pre a neko kasnije shvati da je 'sve to jazz'.

Ili si muzikom uspostavio kontakt sa necijom dusom, ili nisi.

Zanrovske iskljucivosti su sportska disciplina za one koji nista nisu razumeli.


Ovo bi mozda dobro zvucalo na kraju nekog pismenog sastava, kao zakljucak, ali ne bih bas trekao da ima snagu argumenta...
A ti tvrdis da od 50-ih konstantno opada kvalitet izvodjenja, sto je,blago receno, smesno i nelogicno tvrdjenje.
Govoricu samo o onome sto znam(valjda):
Ako gledamo samo na 'zanat' ja nesto nisam siguran da je pedesetih i sezdesetih bilo(svetu poznatih) rok gitarista koji su svirali poput, recimo, Malmstina, ili mozda jeste?
Malo kasnije, tadasnji gitarski heroj Jimmy Page, tako STRAVICNO brlja na koncertima da je to ponekad (i) smesno. Danas jedan gitarski heroj NEMA jednog ispustenog tona na koncertu, a kamoli da dozvoli sebi luksuz brljanja...

Citat:

Ako medjutim, treba da cujem da je opstanak neke zivotinjske vrste jako bitan, onda radije to volim da cujem licno od pok. Steve Irwina koji
svakodnevno tare muda o krokodilska ledja i dise mu smrad iz usta, tj. od coveka koji taj zivot neposredno zivi, nego od neke starlete
koja ne izbija iz svog ekskluzivnog apartmana i koju vec mesec dana niko nije intervjuisao, ni slikao, ni pozvao u studio, for God's sake.


Dobro, to je vec pitanje ukusa.Ja recimo ne bih imao nista protiv da to cujem (licno:)) od Kylie Minogue...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 20:14 - pre 203 meseci
Citat:
pedesetih i sezdesetih bilo(svetu poznatih) rok gitarista koji su svirali poput, recimo, Malmstina


A sta cemo sa anonimnim sirotanima tipa Django Reinhardt, Charlie Christian, Wes Mongtgomery, Joe Pass,....kako
li se oni lebom prehranise pre Malmstena...

...koji je uzgred otkrio da ako malo vezbas Vivaldija, Skarlatija, ili Baha i to odsviras ubrzano na elektricnoj gitari moze
da zvuci strasno ubedljivo.

Kad sudis o kvalitetu sviraca, podji od toga sta je prosecan svirac imao na raspolagaju od tehnickih pomagala onda
a sta danas (kad imas sound card za 10$, BandInTheBox, CodaFinale, MIDI files, informacije iz prve ruke na svakom koraku).
Uzmi u obzir da danas svaka shusha moze da sebe snimi i preslusa ili pregleda isto onoliko puta (uz tehnicki
kvalitetniji snimak) koliko i vrhunska zvezda pre nekoliko decenija.

Kad sve to uzmes u obzir, jezicak na vagi nemilosrdno pokazuje uz vremensku osu. Sve je manje i manje onih pre kojih
nije bilo nicega, a posle kojih pocinje da tece cela reka novoga.

Nazalost.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 20:32 - pre 203 meseci
Citat:
Ako raja jede g****, hajde da i mi progutamo koje, umesto da pokusamo da kazemo da g**** bas i nije slatko?
Ja sam mislio da se to zove konformizam?


Ima tu nekih detalja koje valja razbistriti, a i nekih momenata koji su nama kao narodu, i nama kao generaciji malo strani.

Ako ceo svoj zivot zivis u sredini u kojoj niko ni za zivu glavu nece ni da pokusa da prepisuje na pismenom zadatku u skoli,
nego ces radije da dobijes slabu ocenu, ali da znas da je to zaista tvoj rezultat (kao sto je to bila protestantska Amerika
u vremenima pre i posle WW II), ako vidis da su svi oko tebe na pozicijama koje su zasluzili objektivno, trudom, zalaganjem,
kvalitetom, ako je kompletan stav ogromne vecine populacije da zivot shvata ozbiljno i da ga zivi 100% istinito, onda ti ni
u malom mozgu nije da zapravo jedes g*vna sa ostatkom raje.

Jednostavno, polazis od postavke da svi rade svoj deo price najcestitije sto se moze, i ako na svakom koraku vidis da ljudi
svoj odnos prema kolektivnom brizljivo odrzavaju u granicama korektnosti, onda ti i ne pada napamet da zapravo sa ostalima
oko sebe zapravo jedes g*vna. Prostom ekstrapolacijom (koja naravno, ne mora da bude tacna) lako dodjes do zakljucka da
mora biti da i ljudi u vrhovima politike koji se bave spoljnom politikom imaju strasno dobar razlog da zemlju pozovu u rat.

Ne zaboravi, to su vremena kad postoji veliki zli protivnik olicen u komunizmu, sto u svakodnevni zivot prosecne porodice unosi
prilicnu dozu pritiska, teskobe, i neizvesnosti ('sta ako pocne nuklearni rat?'). Kao sto smo mi imali akcije 'nista nas ne sme
iznenaditi', tako su se odrzavale i ovde na neki slican nacin (atomska sklonista itd).

U takvim situacijama zaista treba biti poseban pa a)shvatiti da rat nema onaj smisao koji mi poturaju, b) reci to jasno i glasno,
c) uraditi nesto na tu temu.

Generacija oko WW II nije imala mnogo dilema - Hitler i nacisti su ostavljali vrlo malo prostora za moralne sumnje bilo kakve vrste,
i onda je bilo sasvim prirodno uraditi sve da doprineses na svoj nacin opstem cilju.

Posto je u esenciji americkog duha teznja za istinom i slobodom, pre ili kasnije je sistem zavaravanja morao da pukne. Poceo
je nesto ranije kod onih koji stvarno nisu imali dalje gde (crnci), sa Martin Luther King-om, tako da he hippie pokret samo nastavio
trend u milion drugih pravaca.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.194.*



+35 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 21:26 - pre 203 meseci
Citat:

A sta cemo sa anonimnim sirotanima tipa Django Reinhardt, Charlie Christian, Wes Mongtgomery, Joe Pass,....kako
li se oni lebom prehranise pre Malmstena...

...koji je uzgred otkrio da ako malo vezbas Vivaldija, Skarlatija, ili Baha i to odsviras ubrzano na elektricnoj gitari moze
da zvuci strasno ubedljivo.


Milance, ja sam ipak neznalica, pa muziku jos uvek delim na zanrove, i rekao sam-ROK gitarista.
O jazz-u NAMERNO nisam govorio jer su tu u igri uvek bili samo dobri, odlicni i vrhunski muzicari(i nesto ne vidim da je danas drugacije), i mislim da definitivno NE MOZEMO u isti kos trpati harmonsku invenciju i ingenioznost jednog Pass-a sa ubistvenim arpedjom i pickingom jednog Malmstina. :)
I mislim da danas americki tinejdzer koji je namerio da SVIRA (ROK)gitaru, ako zeli da se istakne kao instrumentalista, mora da predje mnogo tezi put nego isti takav tinejdzer pre 20-30-40 i vise godina...(mislim da to vazi i za ostale instrumente,bez obzira na pomagala u vidu video-skola i sl.)
Opet podvlacim da govorim o ZANATSKOM delu, a ti si potencirao tu pricu.
Takodje, ta prica o tome kako je najbolje da svako radi svoj posao(razumem sustinu tvojih postova, mada se vise zadrzavam na nesustinskim stvarima) nije bas ok... Zamisli kakve bi ruzne i prazne zivote ljudi ziveli da se bave(da moraju da se bave) samo svojim poslom. :)
I malko si nepravedan prema muzikantima i glumcima, ja sam se nekoliko puta uverio kako su neke knjige pametnije o svojih pisaca, i pomislio sam kako bi najlepse bilo da ti pisci samo 'rade svoj posao', pisu knjige i -cute. :)

Znam da taj 'aktivizam' zvezda zna da bude iritirajuc(eto i meni se prikaki kad vidim kako Pink peva angazovanu pesmu protivu Busa), ali mislim da je to mala cena u odnosu na eventualnu korist...:-)
Nek govore ljudi ono sto misle(ili sto im PR manageri nalazu), postoji izvesna verovatnoca da ce nekad reci i nesto pametno(i moralno) a to je vec velika dobit.

A o 'visoko-moralnim' razlozima za ulazak velikih sila u WWII ne bih mnogo ovom prilikom, jerbo sam krajnje nekompetentan,a usudjujem se da imam neki stav... ;-)Da sam superstar, sigurno bih prozborio koju o tome... :-)
Pozdrav!

 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 22:02 - pre 203 meseci
Citat:
prikaki kad vidim kako Pink peva angazovanu pesmu protivu Busa


Meni to uopste ne smeta, ali ne mogu da verujem ocima i usima da se na TV pusta zenska osoba koja peva pesmice
u stilu 'od mene veceras sigurno dobiti neces, ostaje ti da ides kuci pa se druzi sa desankom shakic', i to kao ona je
zvezda, pocela je karijeru ovako i onako, momak joj je motociklista...

Mis'iiiim, cekajte malo, jarani...bas sve ode nikuda (sutra je praznik, pa da ne opsujem)

Da nisu na sceni Alicia Keys i Vanessa Carlton, bas bi bila jadna vremena.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.194.*



+35 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 22:36 - pre 203 meseci
Citat:
milanche:

Da nisu na sceni Alicia Keys i Vanessa Carlton, bas bi bila jadna vremena.


He, he, ma znao sam ja da je tu i zal za mlados' u pitanju. ;-)
Nije sve tako crno milanche, nadji negde recimo pesmu"Out of time" stanovitog engleskog sastava Blur, pa reci realno:Da li je bilo neceg tako lepog davnih 50-ih??? Ili pocni da slusas Radiohead, pod hitno! ;-)
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????18.08.2007. u 23:08 - pre 203 meseci
Ajde, mojne da me plasis.

Pogledaj ti ovog arhivskog insekta (Jerry Donahue) :

http://www.youtube.com/watch?v=TJaSZxZJFV0

(intervju, a od pola snimka pocinje svirka)

Davne 1987-me ili tako nesto u Guitar Player magazinu je bila mala vinilska ploca (one fleksibilne sto se odcepe
pa idu na gramofon tako sto se stave preko prave gramofonske ploce i sviraju na 78 obrtaja), sa istom ovom
svirkom.

Do pre neki dan sam mislio da ovo postoji jos samo u mojoj matoroj glavi. Ko izmisli YouTube, svaka mu cast !

[Ovu poruku je menjao milanche dana 19.08.2007. u 00:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Ko su Hipici????20.08.2007. u 09:06 - pre 203 meseci
Citat:
... ono sto me interesuje je kako se to moze "bar naoko" biti promiskuitetan? Nas narod ima izreku "Ne mozes da se j***s, a da ti ne udje", tako da mi ovaj komentar deluje vise kao ono "Svima dale, samo meni nisu"


Veoma lako, bilo je čestih prizora u kojima momak javno grli i ljubi po dve-tri devojke istovremeno ili mu naizmenično sede u krilu itd. To je u najvećem broju slučajeva bilo samo za javnost, parada, intimno su bili samo pripadnici iste grupe, hteli su da potvrde svoj "status" u javnosti i ništa više.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: Ko su Hipici????20.08.2007. u 09:40 - pre 203 meseci
Samo da dodam još nešto, hipi pokret, uzet globalno, bio je u osnovi hedonistički pokret (svodio se na nesputani sex, drugs & rock 'n' roll). U njegovoj osnovi je narcizam. To je, u krajnjoj liniji, bio samo nov oblik zabave mladih i njihove potrebe za samoisticanjem.
Nekakva ideologija koja se oko njega isplela je standardan mit koji je propratna pojava svih društvenih pokreta - sloboda uzeta apstraktno bila je samo preduslov da se hedonizam razobruči i opravda, zalaganje za mir služilo je pre svega da hipi-delije ne budu draftovane, jer onda zbogom slobodo, zbogom uživanja, a i da se malo uzšiljboče sa državom pre nego što se zaposle i počnu da rade za Pentagon, bilo kao aktivni službenici, bilo kao tax-payeri.
Ovde rečeno najbolje dokazuje činjenicda su ljudi iz vrha establišmenta, najveći američki ratni jastrebovi - poput Bila Klintona - bili hipici. Taj pokret nije izazvao nikakve dublje promene u ličnosti njegovih pripadnika i bio je od same hipi generacije brzo zaboravljen kao obična "mladost - ludost"
Priče o muzici i o ljudima kao što su John Lennon i Yoko Ono su apsurdne. Lennon je bio hiljadama milja udaljen od hipi zajednica, vozio se u Rolls Royce-u i "borio se za mir" iz čiste dosade, isključivo u prisustvu novinara, na nagovor svoje neurotične žene i u najskupljim svetskim hotelima - pokazujući svoje stidne dlačice nakon celonoćnog valjanja po krevetu (pod jorgan-planinom) sa Yoko (ćerka trećeg po bogatstvu japanskog kapitaliste).
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????20.08.2007. u 17:45 - pre 203 meseci
Citat:
U njegovoj osnovi je narcizam


Savrseno tacno.

Upravo je ogroman iskorak u narcizam nesto sto izdvaja ta vremena od predhodnih (sto sam pokusao da na svoj nacin kazem,
u prvom postu na vrhu ove strane, samo je ovom prostom recenicom to daleko efektnije receno).
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Ko su Hipici????20.08.2007. u 20:40 - pre 203 meseci
Ne bih se složio. U osnovi kapitalizma je narcizam. U osnovi hipi pokreta je ljubav.
 
Odgovor na temu

tune

Član broj: 1213
Poruke: 402



+87 Profil

icon Re: Ko su Hipici????20.08.2007. u 21:08 - pre 203 meseci
U osnovi hipi pokreta je biti: On the road.
Stalno, bez zaustavljanja i samo sa ovakvim ljudima:

“The only people for me are the mad ones, the ones who are mad to live, mad to talk, mad to be saved, desirous of everything at the same time, the ones who never yawn or say a commonplace thing, but burn, burn, burn, like fabulous yellow roman candles exploding like spiders across the stars and in the middle you see the blue centerlight pop and everybody goes "Awww!”
Jack Kerouac

Naravno, pleasure paradox je ucinio svoje i kako rece Keruoac hipici su od svega ponudjenog izabrali samo sex u bušu i duvanje trave.

Hipici 60-70-ih u nas...?
Toga nije bilo.
Pamtim samo par nas beskucnika maskiranih u hipike da nas ne apsi milicija.
Ostali su bili foliranti.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????20.08.2007. u 21:44 - pre 203 meseci
Citat:
jablan: Ne bih se složio. U osnovi kapitalizma je narcizam. U osnovi hipi pokreta je ljubav.


Teras me da razmisljam na tu temu, i mislim da bas nije lako da se stvari razgranice, ali hajde bar da probamo:

U osnovi kapitalizma mislim da je pre obicna prosta ljudska sebicnost (gledam svoja posla i svoj interes pre svega) koja za razliku
od narcizma ne mora da bude operisana od obzira prema drugima, niti da podrazumeva izuzetno visoko misljenje o sebi u opstem
poretku stvari. Kapitalizam je postojao i pre i posle hippie pokreta, i njegove osnovne postulate rado slede i sasvim skromni ljudi
(hocu da znam sta radim, sta je moje, hocu da biram vrednosti po mojim specificnim potrebama, i na kraju - hocu da imam ciste
racune sa sobom i okolinom), sto nikako ne mora da iskljucuje i 'i nemam nista protiv da svi tako rade, pa dokle stignemo'.

U osnovi hippie pokreta bar nominalno jeste ljubav, ali je ta ista ljubav u osnovama jos mnogo drugih pokreta pre toga. Gotovo
sve religije na ovaj ili onaj nacin upucuju na ljubav (svaka na svoj nacin, doduse) ali gotovo svi ti pokreti upucuju na utisavanje
zahteva ega u cilju boljeg osluskivanja sveta oko sebe, upozoravaju na gordost kao izvor svih grehova, i odreda propagiraju umerenost
i kontrolu (restraint) nad impulsima.

Za prosecnog hippie-ja mogu da lako prihvatim da ga je vodila ideja o nekoj univerzalnoj ljubavi, narocito za raju koja je dugi niz
godina zivela po komunama. Medjutim, sve istaknute figure pokreta su propagirale nesto sasvim drugacije, sto mislim da odreda jeste
bas to sto kaze draganmi - narcizam. Meni je jako davno upalo u oci da u nastupu vodecih figura rok muzike tog vremena (a i kasnije)
ima jako malo tihe posvecenosti u svoju umetnost, a jako mnogo nasilnog spektakla po svaku cenu.

Sveprisutna mitomanija (pumpanje necije aure preko svakih granica objektivnosti) ima malo toga sa ljubavlju, a mnogo sa narcizmom.


 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Ko su Hipici????20.08.2007. u 22:08 - pre 203 meseci
Citat:
milanche: Teras me da razmisljam na tu temu

A to je tamo kod vas kanda loše? ;)

U svim pokretima od najstarijih religija do Đinđićeve vlade imaš jedan deo koji nosi ideologiju i koji iskreno veruje u to što propoveda i jedan deo koji se šlepuje da bi došao do para, društvenih privilegija, pičetine itd. Postojanje ovih drugih je neizbežna, ali ne bi trebalo da utiče na percepciju pokreta kao takvih. Naravno da masa guta sve što joj se dâ i vrlo retko pravi razliku, pa se desi da podlegne pričama lažnih proroka i zbaci one prave, često surovim načinom.

Za razliku od npr. hrišćanstva, koje takođe zagovara ljubav prema bližnjem, mir itd, hipi pokret zalagao se i za oslobađanje od svih autoriteta i kao takav bio je potencijalno opasan za establišment, posebno američki s kraja šezdesetih koji je od naroda očekivao bespogovornu odanost i npr. odazivanje mobilizaciji. U tom smislu da ljudi nisu hteli uzalud da ginu, da, možda je narcisoidan, ali dovoljno je baciti pogled na onu temu "alternativno služenje vojnog roka" da se vidi da današnja omladina nije ništa više narcisoidna od hipika.

Inače, malo si se zaneo kad si naveo "čist odnos sa sobom i okolinom" kao odliku kapitalizma. Sa sobom možda, ali kapitalisti nikako nemaju "čist odnos sa okolinom". Jedini čist odnos imaju sa državom, i to zato što država itekako ume da udari po džepu, organu koji kapitalistu najviše boli.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Ko su Hipici????20.08.2007. u 22:48 - pre 203 meseci
Citat:
Inače, malo si se zaneo kad si naveo "čist odnos sa sobom i okolinom"


Mislim da nisam - naveo sam ga kao razmisljanje tipicne individue, sto mislim da je prilicno tacno - velika vecina ljudi gleda svoja
posla i pokusava od svog zivota da napravi nesto, a pritom ga zivoti drugih ljudi srazmerno ne zanimaju, niti pokusava da se na
bilo koji nacin navali bliznjem svome u bilo kom vidu. Odnosi u koje ljudi stupaju su prilicno jasno definisani, kao i raspodela dobara
koja se u tom odnosu stvori. Iako ni tu stvari nisu idealne, ipak se u ovom kapitalizmu kojeg ja vidim oko sebe u tom pogledu otislo
najdalje.

Naravno, na globalnom nivou, tu stvari stoje sasvim drugacije, od eksploatacije prirode, drugih nacija, rasa, ...tu nema price.

Citat:
hipi pokret zalagao se i za oslobađanje od svih autoriteta i kao takav bio je potencijalno opasan za establišment


Upravo taj istorijski trenutak je ucinio verodostojnim pojavu i trajanje takvog pokreta. Medjutim, sve ostalo sto je u njemu lazno,
neprirodno, predimenzionirano, besmisleno, a ima dosta toga, ucinio je da nestane i izbledi prilicno brzo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko su Hipici????

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 25905 | Odgovora: 82 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.