Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?

elitemadzone.org :: MadZone :: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 26192 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?20.05.2010. u 20:48 - pre 169 meseci
ljudi,tema je iz '06. :D

postoje i crvena i crna i roze vina,mada se u vecini slucajeva pod crno,odnosno, crveno vino misli na isto
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?20.05.2010. u 20:57 - pre 169 meseci
Crveno, naravno
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?20.05.2010. u 20:57 - pre 169 meseci
Kakve će boje biti vino zavisi pre svega od vrste grožđa, pa zatim od nekih daljih procesa...

Crno vino, kao opšti naziv verovatno proizlazi iz naziva za crno grožđe.

Mađari, recimo imaju izraz crno grožđe, ali ta vina ne zovu crna vina, nego "vörös bor"...tamnije crveno
Takođe, i za hleb, ne kažu crni, već braon (barna kenyér).
Za engleski i nemački izraz smo već pročitali, ali zbunjuje talijanski naziv "Vino nero" "Vino rosso"

Citat:
sasa_vidic: Sine samo da znaš, da ti kaže deka, nije crno , nego crveno,
to ljudi samo tako pričaju....


Deka je bio u pravu, ali delimično, jer se utvrđuju imena u raznim oblastima, po nekom "lokalnom" kriterijumu

Ipak, nek piše - šta piše...valjda se i pogleda šta ima u flaši.

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?20.05.2010. u 23:17 - pre 169 meseci
@Andrej
Još samo treba dodati da je belo vino moguće praviti čak i od crnog grožđa (odstrani se kožica u procesu proizvodnje).

Što se tiče nazivanja crvenog vina crnim, to izbegavam, jer smatram da nije pravilno. Mada, recimo, u zadimljenoj kafančini na magistrali, uz masno pečenje i sisatu pevaljku, bilo bi neumesno naručiti crveno vino. Tu se viče "kilo crnog"
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+694 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?21.05.2010. u 01:51 - pre 169 meseci
@nkrgovic
ma ne, ja samo kazem da je sramota da proizvodjaci vina crveno vino nazivaju crnim, jer ako oni ne znaju da ne postoji crno vino, vec da je to crveno vino, ali od crnog grozdja, ko ce da zna?
e to je sramota, a to sto ga narod zove ovako, pa, narod je narod, on cesto gresi, tu su oni koji znaju da objasne sta to prave i prodaju i sta se pije, a kada ti koji treba da objasne grese, e onda je to sramota ;)

@Djolep
e, nisam ja digao temu iz mrtvih :) bar se nadam, bila je tu negde medju prvim pa sam je malo citao i odgovorio, a mozda je moguce da je neki post pre mog obrisan a da je danas stavljen?

sve u svemu, ja kada trazim vino, ne trazim ni crno ni crveno ni roze, nego vojvodjanski chardonnay(belo) iz okoline Karlovaca i NS-a :D
mada su poceli Francuzi i Italijani da ubijaju konkurenciju cenom, ali ipak-kupujmo domace :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.teletrader.com.



+10255 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?21.05.2010. u 07:51 - pre 169 meseci
Citat:
Emil Ranc: ... Tu se viče "kilo crnog" :)

Dete ! Donesi ovde kilo belo i sifon !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?21.05.2010. u 08:22 - pre 169 meseci
Citat:
Andrej013: @nkrgovic
ma ne, ja samo kazem da je sramota da proizvodjaci vina crveno vino nazivaju crnim, jer ako oni ne znaju da ne postoji crno vino, vec da je to crveno vino, ali od crnog grozdja, ko ce da zna?

To sve pod pretpostavkom da je samo "crveno vino" ispravno, a da je "crno vino" nesto netacno.

Ako je grozdje vec "crno grozdje" ja i dalje ne vidim zasto je "crno vino" nesto netacno.... To sto ga drugi narodi zovu tako nema veze ni sa cim.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Andrej013

Član broj: 157053
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+694 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?21.05.2010. u 13:17 - pre 169 meseci
Citat:
 To sve pod pretpostavkom da je samo "crveno vino" ispravno, a da je "crno vino" nesto netacno.

pa postoji pretpostavka da je vino crveno ILI da je vino crno... a da je crveno vino neispravno, to nema sanse :)
ne moze i jedno i drugo da bude ispravno. k'o da prodajes jednobojan auto koji je u isto vreme bele i crne boje

mislim, nema to mnogo veze sa logikom...ako ce neko da cepidlaci, moze da kaze da je u pitanju ljubicasto ili tamno plavo vino, jer se pravi od ljubicastog grozdja. grozdje se zove crno, svi kazu crno, to je ispravno i gotovo, isto je vino crveno, ne ni crno ni ljubicasto ni plavo i sl...
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?21.05.2010. u 13:51 - pre 169 meseci
Citat:
nkrgovic:  To sto ga drugi narodi zovu tako nema veze ni sa cim.


Tako je.
Kada MI odredimo naziv to je tako i tu nema više pogovora, niti rasprave.

To što drugi jezici/narodi imaju preciznija određenja i širi fond pojmova, to je sve bzvz.

Živeli i nazdravlje uz kilo crnog...sve smo razumeli!

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?21.05.2010. u 20:06 - pre 169 meseci
Englesko govorno podrucje za ridje ljude koristi rec "ginger". Je'l treba da mi pocnemo da ih zovemo "djumbiri"?

Kad smo vec kod toga ljude sa zutom kosom zovu plavim. Pa?

I ne vidim zasto je lose da postoje dve reci.... I zasto je nemoguce?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: koji izraz koristite-Crveno ili crno vino?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 26192 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.