Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484128 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.01.2014. u 09:27 - pre 125 meseci
Ako je problem blizina komšije, postoje modeli većine proizvođača koji strujanje vazduha usmeravaju na gore kao na slici nekog kineskog proizvođača
http://sundez.en.alibaba.com/p...mtn_tracelog_log_id=7874089038
http://www.ebay.de/itm/17-8-KW...ain_77&hash=item461848c570
Meni je to malo elegantnije od tunela...
A postoje i drugi usmerivači
http://www.ebay.de/itm/Buderus...ain_77&hash=item51b7400473


[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 01.01.2014. u 10:40 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.01.2014. u 02:20 - pre 125 meseci
Tihi, kako namestas temp. izlazne vode iz TP,odnosno dali ti namestas protok vode ili samo setujes a automatika radi ostalo.Pitam zato sto nameravam da stavim jedan ventil sa motorom samo nesto nisam bas ubedjen da ce od toga biti koristi.Sada to kod mene radi ovako- startuje kompresor I pri ovom protoku postepeno dize temperature prema kuci.U pocetku to ide prilicno brzo a kako se temp. priblizava ka 30C sve sporije.Dok stigne na 30 iskljuci se uslov za rad jer kuca vise ne trazi grejanje.Ako bih stavio taj ventil sa motorom on bi start kompresora docekao vec namesten na mali protok prema kuci tako da bi za par minuta dostigao 30C I onda bi se otvarao I na taj nacin drzao temp. na 30C.To mogu lako da izvedem samo ne znam kako je to uradjeno na fabrickim uredjajima I dali bi od toga bilo kakve koristi.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.01.2014. u 08:32 - pre 125 meseci
Izlazna temperatura vode se reguliše na 2 načina (ako postoji još koji neka me stručnjaci dopune):
1. izlaznom temperaturom na TP. Tu je najveća temperatura koju TP može da daje i zavisi od ugla ekspanzionog ventila. Kod mene na 15* daje 40*C, na 10* daje 51*C a na 8* daje 59*C. Dalje nisam išao, u uputstvu piše da može da se podešava do 5*.
2. Tu temperaturu na ekspanzionom ventilu možeš skinuti protokom vode: što je protok veći izlazna temp vode je manja. Ja sam dobio pumpu koja nema brzine (i vrlo sam nezadovoljan jer sam video istu takvu sa 3 brzine) i moja izlazna temperatura iz TP je oko 2-3*C veća od ulazne vode. Mada teorija kaže da je isto, velika količina vode male temperature i duplo manja količina vode duplo veće temperature, ja bi se bolje osećao sa manjom količinom vode. Mogu da ventil malo zavrnem ali mi žao da gušim pumpu, više bi voleo da smanjim brzinu i snagu na elegantniji način.
Moj sistem je značajno drugačiji: meni TP greje rezervoar od 1000l i održava zadatu temperaturu (danju se pali na 35 a gasi na 40*C, a noću je režim 40-45) i radi samostalno. Druga cirkulaciona pumpa uzima tu istu vodu (zatvoren sistem pod istim pritiskom) i tera je u kuću preko mešnog ventila kome se ugao otvaranja reguliše motorom brisača od stojadina i zupčanicima od bicikla. Kada postoji potreba za grejanjem u kući, mešni ventil se otvara, uzima vodu iz rezervoara i, ako treba, smanjuje njegovu temperaturu pa mi u kuću šalje vodu od oko 35*C.
Ovako sam napravio dva odvojena sistema, pri čemu, rezervoar mogu da grejem i strujom i loženjem i TP, a tu zagrejanu vodu šaljem u kuću. Svakih nekoliko godina odnosi cene energenata se promene a ja imam spremno rešenje.
Da sam na tvom mestu, ja tu ne bih ništa menjao. Ti si se opredelio da imaš najveći COP a ja da imam uvek toplu kuću. Kad zazimi, tebi ostaje da skineš granicu ulazne vode na npr 10*C i sve će biti u redu.
Eventualno, možeš smanjiti ugao ekspanzionog ventila da dobiješ veću polaznu temperaturu. Ja sam prvih nekoliko dana ostavio na fabričkim podešavanjima i TP je radila ceo dan, skoro se nije gasila. A onda sam ukapirao zašto: otvor ekspanzionog ventila je bio na 15* a ja sam mu podesio temperaturu rezrvoara na 50*C. Jadna TP to nikako nije mogla da dostigne. Liči mi kao da se tebi to sada dešava. Kad temperatura ulazne vode ne bi pala ispod 12*C, kada bi se tvoja TP ugasila?
Pošto su nam TP on-off, bolje je da kad radi zagreje vodu i ugasi se nego da stalno radi. Gledao sam potrošnju na brojilu i potrošnja struje je 3.6kw/h ako je ventil na 15* a 4kw ako je na 10*. Jeftinije mi je da dostigne zadatu temperaturu pa se ugasi nego da stalno radi.
Ti bi morao imati još neki kriterijum gašenja TP vezan za temperaturu u kući. Kad ovako nije hladno, može da se desi da u kući bude pretoplo.
Meni je sistem potpuno automatski: TP održava temperaturu u akomulatoru 35-40*C a u kuću ide preko mešnog ventila koliko treba da u kući bude 22.2-22.6*C.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.01.2014. u 17:29 - pre 125 meseci
Vidi,jedini uslov da bi kod mene krenuo kompresor je da neki od kucmih termostata da signal da trazi grejanje.One druge uslove koje sam u startu postavio sam izbacio jer su iskljucivali TP I pre nego sto se kuca zagreje.To nije bilo dobro resenje.Kada sam shvatio da zemljana sonda ima svoja ogranicenja,da ne mogu bezgranicno da iz nje crpim a da joj temp. ne pada,onda sam COP-ove poceo da jurim na drugi nacin.Jedno od resenja koje sam smislio I koje sam trazio da majstor Srdja odmah I ugradi,na sta je bio malo skeptican jer tako nesto u svojoj preksi jos nije video cu sada ovde opisati jer ne zahteva veliko ulaganje I vrlo je primenljivo na vec postojece uredjaje ne samo TP nego I na klime rash.vitrine,komore itd...Radi se o tome da je mene moja stara klima 15g.nervirala sto ne krene da hladi odma kad se ukljuci nego joj je trebalo dobrih 5-6min. dok se zalaufa.Sada znam da je to bilo potrebno vreme da nabije pritisak u kondenzator,da se Freon kondenzuje I u tecnom stanju dodje na kapilaru I tek onda moze da krene hladjenje pa sam resio da u trenutku kada kompresor prekine rad zakljucam kondenzator odnosno da u njemu zadrzim pritisak koji je bio u trenutku iskljucenja kompresora,pa kad startuje sledeci put ne krece izpocetka da nabija pritisak nego samo nastavi tamo gde je stao.Sad sam vec siguran da je ovo vec dovoljno geniju I da tacno zna sta sam uradio,a idemo dalje.Na potisnu granu,na sam ulaz u kondenzator sam stavio jednosmerni ventil a na izlaz iz kondenzatora ispred expanzionog ventila el.magnetni ventil koji dobija napon na spulnu samo kada radi kompresor.I pun pogodak...Tacno se ponasa onako kako sam zeleo I onih 5-6min. se svelo na par sekundi I eto odma novih COP-ova
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.01.2014. u 20:56 - pre 125 meseci
Ipak si promenuo način upravljanja a nisi prijavio...
Ta tvoja ideja je ok, samo ne znam koliko je dobra za kompresor jer će sada on biti stalno pod pritiskom. To mu neće pomoći da bude dugog veka.
U uputstvu za moju TP sam našao preporuku da ne radi neprekidno više od 12 sati. Čim se ugasi, odmah se otvara ekspanzioni ventil i pritiska nema.
Možda grešim, ali ako je pod pritiskom meni je to isto kao da radi.
Ja se protiv tog problema borim akomulatorom: Kod mene se pali retko (3-4 puta na dan) ali kad se upali radi oko sat vremena, pa tih 3-4minuta dok ne nabije pritisak nisu značajni. Pa opet 2-3 sata ne radi i nema pritiska.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.01.2014. u 21:53 - pre 125 meseci
Nebi mogao ni da krene pod tim pritiskom nego izmedju kompresora I jednosmernog ventila se nalazi el.mag.razvodnik kojim se bira rezim grejanje-hladjenje pa se ili na njemu ili na ventilu na samom kompresoru taj vod rastereti I on krece potpuno normalno bez pritiska I tek kad u tom vodu napravi veci pritisak od onog koji je u kondenzatoru,probija jednosmerni ventil I istog trena pocinje grejanje a za to je potrebno onih par sekundi taman da se zalaufa.Znaci,kompresor startuje potpuno rasterecen a po broju ciklusa racun kaze da u toku 24sata ovako ustedi oko 3kW.Eto COP-ovi a to je oko 20% od ukupne potrosnje za ceo dan

--Tihi,tako malo radi a napravi 50kW dnevno?? Vidi.Ti si dobar racundzija,meni ovo pravi ustedu 20%,vidi koliko bi to bilo kad bi ugradio na tvoju kineskinju a oba ventila kostaju dvadesetak evra

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 02.01.2014. u 23:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.01.2014. u 09:37 - pre 125 meseci
Pošto je moja TP pod garancijom, dok to ne prođe ništa ne budžim.
Potrošnja za zadnja 4 dana.
Spoljna temp___VT____NT___Ukupno___Gubici kuce___COP
____6,89______12____25______37_______103_______2,78
____6,01______14____26______40_______109_______2,72
____5,86______16____20______36_______110_______3,05
____5.74______20____18______38_______110_______2,89

Zadnja 2 dana sam ponovo promenio taktiku i povećao COP na 3.
Mislim da ovo i ne može bolje da radi, ipak je to vazduh/voda.
Naravno, merena je ukupna potrošnja TP+cirkulaciona pumpa+ventilatori i ovo je stvarni COP na posebnom brojilu odvojenom samo za grejanje. Dakle IZMERENO.
Odnos cene struje VT:NT je 44:56 za ceo prošli mesec.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.01.2014. u 12:22 - pre 125 meseci
A kako racunas gubitke kuce? Bez toga ne mogu znati koliki mi je COP
Gavro,vidi nekako informisi one tvoje o ovom resenju,mozda im se I dopadne.Evo ga u radu moze da se vidi u svakom momentu da to radi bas tako kako sam opisao.Na slikama koje sam postavio se jednosmerni ne vidi jer je ispod izolacije ali se elektromegnetni jasno vidi ispred expanzionog ventila.Pa mozda I ponude neku paricu,necu odbiti a mozemo I da delimo,mada iskreno mislim da nakon 50-60g.upotrebe TP,nisaam bas ja taj baja koji je otkrio nesto tako epohalno.Pitanje je zasto to jos niko nije video???To bi morala biti standardna konfiguracija svih uredjaja koji rade sa freonom.EVO MOJ PRIMER-MOJA tp JE TROSILA 15Kw ZA 24 SATA PRE UGRADNE OVOG RESENJA.zA TIH 24 SATAIMAM 20 CIKLUSA Sad vidim da mi ovo cudo preslo na velika slova a ne mojom voljom,sad je dobro,i tih 20 ciklusa svaki put zalece po 5min. dok postigne pritisak,pa racunaj to je 100min.u toku jednog dana.Sa ovim resenjem to se svelo na 20 x par sekundi.A moj kompresor trosi 2kW na sat pa za ovih 100min.to bude vise od 3kW a to je 20% od ukupne potrosnje za taj dan.Zamisli samo koliko klima radi u Srbiji I kakav bi energetski bilans bio na kraju svakog leta,auu ako ovo stigne do ministarke!!! mozda labud postane I neki budza...
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.01.2014. u 19:20 - pre 125 meseci
Ja za moju znam jer sam se grejao na struju i merio spoljnju temperaturu.
Tebi ostaje samo da izračunaš na osnovu propusnosti izolacije, prozora, poda i plafona.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.01.2014. u 20:42 - pre 125 meseci
Tihi,


2. Tu temperaturu na ekspanzionom ventilu možeš skinuti protokom vode: što je protok veći izlazna temp vode je manja. Ja sam dobio pumpu koja nema brzine (i vrlo sam nezadovoljan jer sam video istu takvu sa 3 brzine) i moja izlazna temperatura iz TP je oko 2-3*C veća od ulazne vode. Mada teorija kaže da je isto, velika količina vode male temperature i duplo manja količina vode duplo veće temperature, ja bi se bolje osećao sa manjom količinom vode. Mogu da ventil malo zavrnem ali mi žao da gušim pumpu, više bi voleo da smanjim brzinu i snagu na elegantniji način


cirkulacionu pumpu mozes da gusis kolko hoces jer sto je vise gusis ona sve lakse vrti zato sto vrsi manji rad.Najlakse radi I najveci broj obrtaja postize kad potpuno ugusis protok.Onda vrti freylauf,ne vrsi nikakav rad.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.01.2014. u 05:51 - pre 125 meseci
Ne znam Labude. Možda je problem što kažu tada životni vek uređaja zbog konstantnog velikog pritiska u njemu. Već sam davao nekim pronalazačima adrese šveđana , jer su hteli da im prezentiraju svoja poboljšanja. Mogu i tebi nije problem.
 
Odgovor na temu

gedzans
ne zaposlen

Član broj: 319928
Poruke: 1
*.dynamic.kdsinter.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.01.2014. u 11:54 - pre 125 meseci
Citat:
nitko666:
Istina - ovi sto kazu da je neki proizvod od konkurencije "smece" nisu bas referenca s kojom bi trebalo imati posla. Pogotovo kada se ista ta konkurencija prodaje daleko vise od njih, a Meeting sam vidio da prodaje po Njemackoj i Norveskoj (tamo sam nasao informacije) te pumpe ko alvu. Jasno da ih prodaje zato sto su jeftine.

Ja sam upravo narucio MDS30 Trinity voda-voda. Stici ce kroz mjesec-dva pa mogu ovdje napisati kako radi usred zime.

Sama pumpa me ne brine - kompresor je copeland scroll sto svi ugradjuju, izmjenjivaci topline mogu biti losiji u postocima no nema tu bitne razlike.
Ono sto me brine jest elektronika i senzori - to bi moglo raditi probleme pa da pumpa stane, zastupnik ovdje u hr kaze da ima rezervu na skladistu.
Vidjet cemo pa cu napisati iskustvo.

Prošlo je već dosta vremena i nisi nas obavestio dal ti je stigla TP i dali si je priključio, ako jesi nebi bilo loše da nam kažeš utiske i potrošnju za ovo vreme jeste da nije neka zima al šta je tu je.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.01.2014. u 14:31 - pre 125 meseci
Citat:
Gavara:
Ne znam Labude. Možda je problem što kažu tada životni vek uređaja zbog konstantnog velikog pritiska u njemu. Već sam davao nekim pronalazačima adrese šveđana , jer su hteli da im prezentiraju svoja poboljšanja. Mogu i tebi nije problem.




Gavro,citaj pazljivo, u trtenutku kada kompresor stane zatvara se I el.mag.ventil koji se nalazi ispred expanzionog ventila na izlazu iz kondenzatora.Na ulazu u kondenzator stavljen je jednosmerni ventil koji pusta samo u pravcu ka kondenzatoru.I kad stane kompresor u tom trenutku se zakljuca sve ono sto je nabio u kondenzator I jedan mali deo u potisnoj grani izmedju kompresora I jednosmernog ventila koji se nalazi tik uz kondenzator.Na istom tom vodu se nalazi I preklopnik grejanje-hladjenje koji ako ga na kratko aktiviram u prvih 20-tak sekundi po prestanku rada kompresora cuje se ono pssssss I tada se oslobodi pritiska cela potisna grana.Moj plan je I bio da prekid rada kompresora da uslov za start jednog tajmera koji bi na par sekundi ukljucio ovaj preklopnik I time rasteretio potisni vod ali se pokazalo da to radi samo ako se dogodi u prvih 20-tak sekundi,ako prodje minut mozes da ga ukljucujes kolko hoces neces vise cuti rasterecenje,sto znaci da se vod vec rasteretio sam od sebe bas na tom preklopniku grejanje-hladjenje I sada je pod pritiskom samo kondenzator.Znaci sve ostalo na uredjaju ukljucujuci tu I kompresor je na mnogo manjem pritisku nego obicno zato sto je veci deo freona zakljucan u kondenzatoru.Sam motor kompresora moze da se zalece lako dok god ne nabije veci pritisak u potisnu granu nego sto je pritisak u kondenzatoru.Istovremeno expanzioni ventil u trenutku ukljucenja novog ciklusa dobija tecan Freon I saalje ga u isparivac a sa druge strane takodje odmah krece grejanje vode koja prolazi kroz kondenzator.Ovo je sada max.opisano kao da sam pisao patentnu prijavu,i vec zovu ljudi pitaju sto sam to ovako objavio,pokrasce me I sl...Ne bojim se zato sto prvo nisam siguran da je to patent odnosno da neko do sad nije vec uradio istu stvar.Drugo nemam ja para da tako nesto zastitim.Trece,kinezi kad bace oko na nesto tu svaka zastita gubi smisao I pretvara se u bacene pare.I cetvrto,meni najvaznije je da svaki od ovih mojih postova ima tacan datum I vreme kada sam ga objavio I ukoliko dodje do necega to ce biti dovoljan dokaz za svaki sud cija je to svojina,Zato opusteno,meni je problem to sto ne znam koliko mi je to donelo COP-ova,jedino znam da sa ovim brojem ciklusa meni to donosi ustedu od 20% od ukupne potrosnje za rad TP.

-za sada koliko vidim ni ovde se ne javlja niko ko je vec video ovakvo resenje ali to ne mora da znaci nista
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.01.2014. u 16:46 - pre 125 meseci
Inace imam veoma lose iskustvo sa patentnim zavodom.1985g.mi se rodio prvi sin I negde u aprilu 86g.kad je imao 5 meseci kad je beba prosla kontrolu kukova I bogu hvala bi sve u redu, ali je nekako bas u to vreme postao I nepodnosljivo dosadan jer nije vise hteo da lezi negi je stalno neko morao da ga nosi na ruke I nikom to u pocetku nije bilo tesko ali ovaj ga pretera do daske.Nesmes da ga spustis u krevetac ili kolica ni na par sekundi.Odma se dere kao djavo. Padne meni na pamet da ga okacim da visi na oprugu od starog expandera ali ne bas bukvalno da visi nego da malo nogicama dodiruje jastuk koji se stavlja tu gde ga kacis da visi.Odmah to jutro odem u robnu kucu I kupim setalicu za bebe.To je bio system kajseva u koji ser beba ubaci I sluzilo je da kad dodje vreme da treba da prohoda mozes malo da ga treniras I da bude bezbedno jer ima I povodac tako da mozes da ga zadrzis ako krene da padne.I vec do podneva ja sam uradio neke izmene koje su morale biti uradjene I kacim bebu prvi put za probu na verandu ispred ulaznih vrata u kucu.Bilo je jako lepo vreme I toplo I namestim duzinu tako da nogicama samo dodiruje jastuk.i kad se prvi put nesto batrgno I kad ga je opruga povukla gore,iz momenta kapira da mora malo da batrgne nogicama da bi poleteo ponovo.I tada pocinje takva cika I dreka da su poceli ljudi iz komsiluka da dolaze da vide zasto tako vristi beba.A on vristi iz sve snage ali od srece I zadovoljstva .Istog dana je stekao vestinu da se vrti u krug precnika 1,5m I u visinu oko 1m tako da jedan jastuk vise nije bio dovoljan I kad se nakon jedno sat satipo umori samo mu padne glava na grudi I zaspi.U pocetku smo ga prebacivali u krevetac da spava a posle vise ne.Kad se probudi samo nastavi tamo gde le stao.

I vidim ja da imam nesto sto ce mi doneti bogatstvo.Pravac Beograd Kolarceva ulica patentni zavod da se informisem kako,sta...Tamo me doceka vrlo lupka I predusretljiva sluzbenica,da mi formulare I sve lepo objasni.Potreban je tehnicki crtez sa tacnim merama,fotografija,i detaljan opis kako uredjaj radi,pa onda dokaz o uplati za zastitu po nekoj njihovoj skali.Uradim ja sve to osim uplate I vec sutra opet kod nje Pa kaze,mozete zastititi samo za srbiju,pa za celu jugoslaviju pa za evropu I za ceo svet.Kad sam video tarife meni doslo zlo.Morao bi da prodam auto da zastitim samo za srbiju,i vidi ona da hocu da odustanem I onda kaze da postoji I mnogo povoljnija varijanta a to je da zastitim kao model I to bi za ceo svet bilo oko 250 DM.Daj odma uplatnicu,odem platim I krenem kuci zadovoljan .Negde na pola puta svatim da me upecala ko sarana ali bilo je gotovo.Ja sam dao pare I zastitio nista.Svako je mogao da unese I najmanju izmenu u necem nebitnom I da proizvodi I nista mu ne mogu.I tako je I bilo.Ona murva iz patentnog zavoda je valjda isti dan prosledila nekom svom ebacu u NS moju prijavu I nije proslo ni mesec dana mene poceli da zovu prijatelji I kazu video sam sinoc tvoj padobranac na reklami na tv.Ja sam to nazvao padobranac jer beba visi u tome bas kao sto padobranac visi na padobranu.I sad ne mogu da docekam vece da vidim reklame I docekam I ljudi kad se onda labud nije slogiro valjda nece nikad.Lepo vidim moj padobranac I beba skace u njemu samo je umesto gurtni koje sam ja zastitio kao model on nakacio plasticne gace koje su se koristile preko pelena kad se beba upisa da ne probije na odelce I promenio je I ime nazvao je to babyjump I gruvao je po 10 puta na vece I valjda celu godinu bez prestanka.Mora da se I neko od vas seca toga.Posle sam cuo da reklamira I u nemackoj svajcarskoj svedskoj....a ja ulozio u gurtne,nitne kopce,niklivanr cevi,opruge I to me navuko neki matori savic iz s.pazove na 2000 komada sa cenom-vise kom. manja cena po kom.....sad sam se unervozio I nemoghu vise...
 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.01.2014. u 17:22 - pre 125 meseci
Citat:
aviator:


Ja moju kucu od 170 m2 sa radijatorima grejem sa TP vazduh voda Vitocal 200-S od 8 kW uspesno evo vec trecu godinu a izolacija je 5 cm stiropora i pvc stolarija. Tvoje podno grejanje je jos manje zahtevno.




Postovanje ,

Koliko stepeni moze da nagura u sobama na 0 C napolju i koliki je stvarno COP ? (COP = Coefficient of Performance).
Naravno koliko bi mene kostalo mozda znate za skoro identicne prilike kao kod vas ?

Zahvaljujem
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.01.2014. u 18:59 - pre 125 meseci
Pozdrav svima, želim puno jeftine energije u 2014.godini! I mirne Božićne praznike sa porodicom!

Posebno pozdrav za TIHI sa kojim aktivno testiramo Meeting TP pumpe!

Kako se godinama bavim postavljanjem instalacija za CG, gde sam pored standardnih radijatorskih
grejnih tela, postavljao sam podno i zidno grejanje. (koji su po mom mišljenju u određenoj kombinaciji
najbolji i najprirodniji ali ne treba izbegavati ni radijatorsko grejanje u određenim prostorijama...)

Svaka kuća je priča za sebe, kao i svaki vlasnik zna šta mu je najudobnije! I to je najbitnije!

Meni je bilo bitno da u kući uvek bude ista temperatura (naravno tu mislim na dnevnu sobu, trpezariju, kuhinju,kupatilo i sl. spavaća soba
se reguliše posebno!) U kući uvek 24 sata 22-23 stepeni. Grejanje radi 24 sata. Akumulacija 1500 litara, nezavisni krug za grejanje i toplotnu
pumpu. Kao rezervu za grejanje imam gasnu peć za ispod -5-10 stepeni i električni grejač od 3x3kW. Svaki dan beležim podatke potrošnje struje
i mogu vam reći da sam zadovoljan.
Za prošlu godinu za grejanje cele kuće platio sam oko 70.000 dinara, a ove godine biće prepolovljeno! Novembar 4000 Decembar 9,500 din.
Grejanje toplotnom pumpom, uz adekvatan sistem grejanja i izolovanom kućom garantovan je min. COP od 3!

Kao primer za računicu onima koji su u dilemi predlog mi je da izračunaju koliko košta trenutno 1kW nekog energenta.

U zavisnosti od distributera i gasne peći 1kW gasa je između 6,5-7,5dinara!!!
1m3 gas= 9.44kW struje u idealnim uslovima!!! Iskoristivost i distributivni troškovi rade protiv nas! pa 1m3 plaćamo oko 60din....

1. Izolacija kuće, 2. Dobar sitem..., 3. Toplotna pumpa, 4, Akumulacija, 5. Upravljanje (Alpha2 pumpe) i automatika.

Znam da svako malo drugačije gleda na ove stvari ali nema ništa za džabe. Pitali su me koliko će biti toplo u kući a ja
pogledam na njega ...pa koliko ložiš...

Pozdrav svima i izvinite za intermecco!
Lajos
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.mediaworksit.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2014. u 05:33 - pre 125 meseci
plajos-e,

Šta ti znači:..... nezavisni krug za grejanje i toplotnupumpu.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2014. u 07:55 - pre 125 meseci
Baš kao i što piše: dva nezavisna kruga. Obično se tako radi u sistemu sa akomulatorom.
Prvi krug je
TP - izmenjivač_u_ rezrvoaru - cirkulaciona_pumpa - TP,
a drugi krug je
rezervoar - radijatori - druga_cirkulaciona_pumpa - rezervoar
i rade nezavisno: TP greje rezervoar na zadatu temperaturu i održava temperaturu u rezervoaru (može se grejati grejačima, ložiti ili bilo kako) a u kuću ide topla voda kad postoji zahtev za grejanjem.

Ja ima sličan sistem, takođe dva kruga ali nemam izmenjivač već istu vodu koristim i u radijatorima i u TP i ceo sistem ja na istom pritisku.

Prednost Lajoševog rešenja je što u prvom krugu može da naspe antifriz ili glikol (treba mu nekoliko litara) i sistem ne može da se zamrzne. Mana je što se na izmenjivaču gubi 3-5*C pa ako TP daje 45*C rezervoar neće biti nikada topliji od 40*C.
Prednost mog rešenja je što nema gubitka tih 3-5*C (odgovarajući izmenjivač košta oko 200evra) i COP mi je automatski veći, ali postoji mogućnost smrzavanja jer je preskupo staviti 1200l glikola. Ali moja TP (i Lajoševa i verovatno većina) ima zaštitu od smrzavanja i svakih 10 minuta provrti vodu 30 sekundi bez obzira da li radi ili ne. Jedino je problem kada nema struje a hladno je. Ima tu još nekoliko rešenja, ali smislićiu nešto za dogodine.



Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2014. u 14:46 - pre 125 meseci
Slojevitost vode u rezervoarima može biti veliki problem (gore topla a dole hladna voda) ali može se i to rešiti u zavisnosti
kako je rešeneo kretanje vode u samom rezervoaru, koji može biti veliki problem kod vertikalnih rezervoara!

Što se tiče odvojenih krugova i da je primarni krug ubačeno sredstvo protiv smrzavanja. Kod mene razlika je unutar 1 stepeni celsiusa
i bitno ne utiče na rad odnosno iskoristivost. Činjenica je da može biti značajan problem, zato polako i pametno.

Moj sistem je bivalentan sa gasnom peći. Kako sam rekao zidno,podno i radijatorsko grejanje.

Želim da u krug grejanja ubacim Grunfosov Alpha 2 sa kuntinualnim radom i mešnim ventilom, pitanje - dali neko ima konkretno iskustvo,

konkretno o upravljanju i eventualnu preporuku gde najbolje kupiti.
Hvala Lajos
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2014. u 14:48 - pre 125 meseci
Grundfos!!!!!

nije grunfos hi...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484128 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.