Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2486838 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 21:10 - pre 125 meseci
E to hvala na odgovoru ,

e sad jos jedno pitanje , majstore koje sam zvao su me odvracali od puffera recima stace mi to , pa netreba to za TP . A iz vasih postova vidim da je korisno pa mi sada nije jasno da li puffer treba ili ne ? Ipak je to popricna investicija pa treba i to znati.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2014. u 22:31 - pre 125 meseci
Elti zivis u Rijeci,kad je zadnji put kod tebe bilo ispod nule?
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 00:33 - pre 125 meseci
Gavro,dosao sam do zakljucka da onih 3-5Crazlike izmedju dolazne I povratne temp. na sondi sluzi za bolju razmenu izmedju sonde I zemlje ali imam dobru razmenu I sa 2C razlike.Temperatura gasa na usisnoj grani mi je jednaka temp. povratne vode na sondi pa mi je bolje da idem na najveci protok I onu razliku od 2C jer tada mi je najveca temp.gasa na usisu a to znaci I veci COP
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 10:26 - pre 125 meseci
Citat:
sasalabud:
Elti zivis u Rijeci,kad je zadnji put kod tebe bilo ispod nule?

Pa bilo je i ove godine, doduse neznatno, ali bilo je proslih godina i do -7. Ali treba imati obzira da je ovdje temperatura od -5, kad je bura mnogo gore nego kad je -15 bez bure.

@SKIDANOVIC.
Pufer je bitna stvar pogotovo ako imas kombinaciju solarnih panela i TP. Pufer je akumulator energije koji po danu moze akumulirati toplotnu energiju kad je suncano da bi tu energiju mogao koristiti po noci ili sutradan ako je oblacno. Pufer ujedno smanjuje broj startanja TP. Ja imam pufer od 750l, jer mi veci nije mogao fizicki stati u prostor inace bih ugradio jos veci.

Sto se tice TP ja ne bih htio mnogo pametovati, vidim tu se pominje mnogo toga, od nekih home-made, noname kineskih pa na dalje. Jedno treba znati, "koliko para toliko muzike" Mozda netko u startu misli da ce profitirati ako kupi neku jeftinu kinesku pumpu, ali treba imati na umu da se takve stvari kupuju na duzi period, ipak treba kupiti nesto za sto ce se moci po potrebi kupiti neki rezervni dio i imati podrsku za servisiranje.

Osim toga treba vidjeti kakav komfor pruza koja pumpa....koliko je pouzdana, da li samo grije ili moze i da hladi...upravljacka jedinica i periferni senzori...optimizacija rada TP prema individualnim uvjetima objekta..koliki je stvarni COP, kakva je servisna mreza?. Postoji nekoliko razlicitih standarda po kojima proizvodjaci prikazuju svoj COP sto nije uvijek isto. Ako bi to pojednostavili pa usporedili to sa autima...i Fico i Mercedes su auta, i jedan i drugi ce preci od tocke A do tocke B, ali je razlika ipak velika.

Savjet onima koji razmisljaju o TP je da moraju biti svjesni toga da ako ce napraviti dobar sistem onda ce to morati i dobro platiti. Za malo para se ne moze napraviti nesto dobro i pouzdano.

Jos jedan savjet kolegama iz Srbije...nemojte dugorocno planirati sa cijenama el. energije kakve sada imate i to kombiniranje sa vise brojila...to nece dugo potrajati budite sigurni. Sa takvim cijenama vlast samo kupuje socijalni mir. Mozete planirati samo sa ekonomskim cijenama el. energije kakve su u Europi.

Na kraju opet bih svima preporucio TP kao opciju za buducnost. Toliko komfora ne nudi niti jedna druga klimatizacija.


Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 12:15 - pre 125 meseci
Da li neko ima iskustva sa TP Gree Versati sa R410A ?
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 12:35 - pre 125 meseci
ELTI, koja je cena struje u HR? Ima li tarifa i, uopšte, kaži kako se to računa.
Svakako nas čeka izjednačavanje ali ja ne bih rekao da je struja u Srbiji baš prejeftina - najviše 10-20% je jeftinija od proseka Evrope, a i to je pitanje.
Jedina razlika koju nigde nisam video je da je niža tarifa 4 puta jeftinija. Kad se to ukine i bude 1:2, cena struje će biti ista kao i u Evropi. I bez ikakvog poskupljenja.
Svakako je to individualna računica svakog potrošača (koji je odnos niže i više tarife), a dolazimo u apsurd da mali potrošač plaća skuplje 1kw nego veliki: fiksni trošak po brojilu je oko 650din/mesčno (oko 6 evra) a cena za potrošeni kilovat je ista.
Prošle 4 zime sam se grejao na akomulator toplote od 2500l i trošio 3200kw niže i 2kw više tarife. Prosečna cena 1kw mi je bila 3,78din (0,0328 eura/kw) a ukupan račun 12100din (105eura).
Od decembra kada sam prešao na toplotnu pumpu, ako računam COP=2 i potrošnja pola niže a pola više tarife (što sam ostvario za zadnjih mesec dana pri čemu je COP oko 2.5), prosečna cena je 6,01din/kw (0,0523eura/kw) a ukupan račun 9616din (79,3eura).
Svi uslovi grejanja objekta su jednaki.


[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 10.01.2014. u 13:50 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 13:45 - pre 125 meseci
http://www.vecernji.hr/hrvatsk...eu-a-kolike-u-hrvatskoj-560658
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 13:52 - pre 125 meseci
http://www.politika.rs/rubrike...-u-Srbiji-najjeftinija.lt.html

Prosto da se ne prica bez argumenata.
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 14:37 - pre 125 meseci
Imam nesto utisak da su ovde svi generalno protiv samogradnje I domace pameti, a kao glavni adut pominje se servisna mreza I originalni delovi.Kao da to crkava svaki cas I onda je vozas od servisa do servisa dok ne nadjes nekog da je popravi.Moja je sastavljena od Danfos delova I ima ih maltene po samoposlugama I svaki frigo mehanicar moze na njoj da odradi sta treba I eno je samo prede a zovi je fico nemam nista protiv.E,taj fico me je kostao 850E+kompresor od stare klime koja je radila 15g.a da nikad nije videla majstora,e moj fico je ista ta masina samo su izmenjivaci drugi I umesto kapilare ima expanzione ventile.Ne znam koliki COP postize I nemam dvotarifno brojilo ali vec vidim da cu se grejati u pola cene nego do sada na plin a to je meni sasvim dovoljno I drazi mi je fico nego da mi neko sada parkira daikin-mercedes
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 15:53 - pre 125 meseci
@Sasalabud
Kolega koliko vidim ti onda ne cijenis niti svoje znanje niti svoj rad, niti onih ljudi koji su ti pomogli da sagradis "Ficu". Trebas znati da nisu svi pametni i sposobni kao ti. Ovo mi je poznato kao Balkanski sindrom...mi smo najpametniji i mi sve znamo...pravimo toplotne pumpe, sami postavljamo cijevi, sami razvodimo struju i vodu, sami kopamo bunare, sami popravljamo auto, sami zidamo kuce i sve ostalo oko nje po projektu iz svoje glave..sami koljemo svinje, sami pravimo rakiju. Ispade da su svi ljudi u svijetu koji kupuju toplotne pumpe blesavi. Cudno onda sto vecina njih u prosjeku puno bolje zivi od nas na Balkanu. Nazalost na ovim nasim prostorima ce ljudi tesko shvatiti da svako treba da radi svoj posao....jedan vas zemljak je to dobro opisao, poslusao sam to negdje na Youtobe ...nesto kao definicija budzevine i karabudzevine...bas sam se dobro nasmijao.
Nemoj moj komentar pogresno shvatiti, ako ti stvarno mozes da napravis tako funkcionalnu pumpu za tako malo para onda stvarno ne vidim zasto vec nisi bogat. Sa takvim cijenam cas potuci i Kineze i sve ostale. Ja kad bih to mogao vec bih ih pravio naveliko. Ja bi isto znao napraviti TP ali za vrijeme koliko bi mi bilo potrebno da to napravim kako treba, radeci svoj posao zaradim za pumpu koja je priznata kao vrhunska u cijelom svijetu. Ja ti zelim da ti tvoja pumpa zimi sto bolje grije, ljeti sto bolje hladi, sto manje struje trosi i da sto manje zavirujes u nju i sto rjedje dostimavas.

Ja koristim TP vec 4 godine i za to vrijeme jos nikad nije trebalo nista doradjivati ili dostimavati. Jedino sto moram s prelaza sa grijanja zimi prebaciti 2 ventila na hladjenje ljeti i po potrebi promjeniti vrijeme ukljucivanja i gasenja na termostatu.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 17:36 - pre 125 meseci
Citat:
sunfan:
http://www.politika.rs/rubrike...-u-Srbiji-najjeftinija.lt.html

Prosto da se ne prica bez argumenata.




Upravo tako a ovaj komentar jednog citaoca Politike vredi procitati o nasoj nazovi jeftinoj struji koja nema 220V nego 190 i samim tim trosimo vise .

Evo ga komentar koji dosta toga govori :

O racunima za struju. Kad sam pricao nekim ljudima koji zive preko oni su gledali malo sa nevericom. Platio sam novi priljucak 1000e, sa sve postavljanjem nosaca,pa potom zamenu na 25a osigurace kao da su pozlaceni i izgradio novu kucu. Otisao sam na odmor i nakon povratka,meni stize racun za avgust kad nije utrosen nijedan jedini kilovat, sa svim silnim naknadama,pdv-om,angazovanom snagom itd.. od 1027 dinara..Posle sve te price kako je nas kilovat najjeftiniji,sad molim strucnjake da objasne koliko kosta taj nijedan ili da je bio samo jedan kwh potrosnje i kolika je onda njegova cena??? U svakom slucaju cim nije nista potroseno ,nije nista ni angazovano razumljivo. EPS su klasicni lopovi, kao i oni sto na ulici otimaju novcanike... Treba to menjati definitivno, nije to ni blizu eu,a ni ostatka sveta...



_
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..21563d0d4.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 17:49 - pre 125 meseci
ELTI: "Trebas znati da nisu svi pametni " .... Ljudi se nedele na pametne i manje pametne vec na nacitane i na neuke!


"ako ti stvarno mozes da napravis tako funkcionalnu pumpu za tako malo para onda stvarno ne vidim zasto vec nisi bogat".... Srela se dva skolska 20 godina posle mature, te ce ovaj sto se obogatio: Znas, cudi me da ti sto si tako pametan nisi bogat, na sta ce mu ovaj odgovoriti. Znas, i ja sam se bas pitao na koji fazon si se obogatio.

Neshvati me pogresno ali crnis ga i ismejavas za "Balkanizam" sa jos vecom dozom istog?! Nekad nije na odmet preispitati svoje poglede, koliko god covek misli da se uspeo na lestvici civilizacije, uvek ima jos!

Pozz CBC

[Ovu poruku je menjao CBC dana 10.01.2014. u 19:00 GMT+1]
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..21563d0d4.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 17:58 - pre 125 meseci
SKIDANOVIC.. U Svedskoj, bez potrosenog kilovata ima da se plati taksa na prikljucak, prema angazovanoj snazi, 16A je za domacinstvo, 25A je za radionice i vec taksa ide na gore. U proseku, svi koji imaju grejanje van EL sistema, imaju prikljucaknza domacinstvo. Otprilike 1/3 totalnog racuna je taksa na prikljucak. Nema dve tarife, nema plave, crvene i sta ti znam kakve zone, cena kW je bez obzira na broj utrosenih ista. Taksa za angazovanu snagu se placa elektrodistribuciji koja je postavila brojivo, njihovo je, te istovremeno je fizicki vlasnih elektromreze (lokalno, oni su je sagradili). Utrosena energija se placa bilo kome sa kimmste sklopili ugovor da je vas isporucilac energije ( nazovimo ROAMING da bi sebrazumeli).
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 18:22 - pre 125 meseci
Citat:
CBC:


Neshvati me pogresno ali crnis ga i ismejavas za "Balkanizam" sa jos vecom dozom istog?! Nekad nije na odmet preispitati svoje poglede, koliko god covek misli da se uspeo na lestvici civilizacije, uvek ima jos!

Pozz CBC

[Ovu poruku je menjao CBC dana 10.01.2014. u 19:00 GMT+1]

Izvini kolega, ali zasto bi pojam Balkanski ili neki slican pojam povezan za geografsko podrucje bio uvredljiv? Nemamo razloga biti nesretni zbog toga sto smo se tu rodili i sto tu zivimo...To sto na tim podrucjima ne zivimo bas onako kako bi smo htjeli ili bar onako kako bismo trebali, nije problem geografskog podrucja. Meni nije bio cilj nikoga uvrijediti, ako je to netko tako shvatio onda ima moje duboko izvinjenje.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 20:42 - pre 125 meseci
Hvala ti na lepim recima I zeljama,ipak nije bas tako.U onih 850E uracunati su ugradjeni delovi I ruke majstor Srdja.Vrlo,vrlo cenim znanje a iz ove oblasti pre dve god.kada sam u okviru rekonstrukcije cele kuce morao da resavam I pitanje grejanja,nisam znao bas nista.I resio sam da bude podno I TP.Ne znam kakve su cene sada ali onda su TP voda-voda bile 5-6000E.Naravno da mi je to bilo preskupo s obzirom da sam znao da je I moja stara klima nista drugo nego TP vazduh-vazduh,pa sam malo kroz one otvore na limu zavirio u nju I video da tu nema nista spektakularno,resim ja da od nje pravim TP za grejanje I hladjenje podno.Znao sam u startu koja je moja uloga I koliki su mi dometi I da ce posao morati da odradi profesionalac.Racunao sam da ce ceh da bude oko 2000 jer sam hteo da tu ubacim I neki inverter medjutim to je iz odredjenih razloga otpalo I zavrsilo se na onih 850 materijal I ruke.Ja sam sada jako zadovoljan jer se nikada do sada nisam ovako grejao pogotovo ne celu kucu I vidim da ce biti I jeftino.A nema tu bas puno prostora za budzenje I budzevine nego kako mora I gotovo.pozz
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 21:24 - pre 125 meseci
Vidi,sto se bogacenja od TP biznisa tice


Citat:
cokacunami:

Ima li medju glikolima nesto kvalitetnije , ili je sve mala privreda?



dok god bude ovakvih pitanja I velicanja stranih u svetu priznatih firmi od toga ovde nema nista.Ima kod nas nekoliko domacih koji su krenuli ali I pored toga sto ljudi rade kvalitetno jer I da hoce da mursuju ne mogu,nema delova koje radi mala privreda nego ugradjuju danfos I sl. zbog ovakvih,mrka kapa
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 21:33 - pre 125 meseci
Citat:
Pa ajde onda da pričamo argumentima.
Vladimire, ova računica na linku koji si dao je pravi primer manipulacije oko cene struje. Ista priča kao, neki jedu kupus, neki meso, pa se može zaključiti da svi jedemo sarmu. A i podaci su 2 godine stari, pred zadnje poskupljenja (zato sam i tražio od ELTIja da napiše kako se računa struja u HR). Tipičan primer naručenog teksta za široke narodne mase. Pošto sam imao prilike da te upoznam, znam da ne nasedaš na sve što piše na papiru bez provere.
U tekstu nedostaje glavni podatak KOLIKO JE POTROŠENO VIŠE A KOLIKO NIŽE TARIFE pa o prosečnoj ceni 1kw se može samo pisati u intervalu od X do Y.
A intervali su (prema EPS kalkulatoru na http://www.elektrosrbija.rs/kalkulator/ ):

Rbr--Viša_tarifa--Niža_tarifa--Dinara--Dinara/1kw--Eurocenti/kw
1-------350----------0--------3323------9,49-------8,256
2---------0--------350-------1619------4,63-------4,022
3-------175--------175-------2471------7,06-------6,139
4-------600----------0-------5772------9,62-------8,365
5---------0--------600-------2241------3,74-------3,248
6-----1600-----------0------15566------9,73-------8,459
7---------0-------1600-------4370------2,73-------2,375
8-----2000-----------0------23381-----11,69-----10,165
9---------0-------2000-------6699------3,34-------2,912
jednotarifno
Rbr--Potrošeno_jednotarifno--Dinara--Dinara/kw--Eurocenti/kw
10----------350--------------3039------8,68-------7,550
11--------1600--------------13760------8,66-------7,478
12--------2000--------------20600-----10,30-------8,956
13--------3200--------------41122-----12,85------11,174

Fiksni trošak za potrošenih 0kw je 1032din/mesečno.
EPS jako krije strukturu potrošnje jer kad bi ovi u zgradama (a ima ih možda i pola svih potrošača) pogledali svoje račune videli bi da plaćaju vrlo skupo struju (grejanje plaćaju toplani pa se uklapaju u zelenu zonu "koja je najjeftinija". Kakva laž!!!).
Inače, prosečna cena za decembar 2013. za jednu distribuciju EPSa čije podatke sam uspeo da saznam je 7.7din/kw tj 6,695 eurocenti/kw. Verovatno je slično u celom EPSu.
U januaru će sigurno biti još veća kad se počne ozbiljnije grejati na struju.
Toliko o prosečnoj ceni od 5eurocenti/kw.
Svako lako može izračunati pošto je za njega 1kw struje gledajući svoj račun.

@ELTI
Ne može se sporiti da je renomirana TP sa boljom podrškom i većim garancijama od kineza, ali i te renomirane se prave u Kini. A kinezi rade za naručioca a rade to isto kao No Name ili pod svojim (ne renomiranim) imenom.
Samo ću ti dati 2 primera:
Matičnu ploču za PC računare sam kupovao u pola cene (Microstar i Gigabyte) koje nisu imale naštampan logo a iz iste su fabrike. Te ploče su se jednako kvarile (oko 3% kvara u garanciji) kao i one "brendirane" i jednako se ponašale jer su iz iste fabrike.
I danas imam 4 godine staru navigaciju marke GPS od 5". To je potpuno identična navigacija Blueberry koja je koštala 350evra (tada je 5" bilo jako veliko) a kupljena ovde za 150evra.
Hoću da kažem da su kinezi ionako sve iskopirali do dž i da tu nema puno mrdanja. Znaju svoje domete (tj znaju da ne znaju) pa iskopiraju do zadnjeg detalja. Mene su pitali koji logo da stave na moju TP ili da pošaljem svoj logo da ga stave.
Gde su kratki? Pa u razvoju. Razvoj traži mnogo para i stručnjake. Zato kasne koju godinu. Dakle, birajući kineza, odrekao sam se 0.5 u COPu za cenu od 4000evra. Izračunao sam da se to isplati jer tih 0.5 u većem COPu (tj oko 100evra/zimi) mi se može vratiti za 40godina.
Ko ne pati od brendiranih stvari a pokušava da uštedi što-šta bira jedno. Kome je važna sigurnost i ime firme bira drugo. Zato i postoje i jedni i drugi.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 22:27 - pre 125 meseci
Slazem se u sustini sa dosta toga sto si rekao..u svemu tome, sreca je nasa da mozemo da biramo.
Ja sam se dugo vremena grijao na drva bez centralnog grijanja, nisam se naravno smrznuo i mogao bih tako zivjeti i do kraja zivota. Kad sam odlucio ugraditi centralno grijanje nisam si mogao dozvoliti experimente, ipak sam morao klimatizirati 2 stana pa 100m2 i jedan posl. prostor od 35m2.Prije svega sam procitao jako mnogo literature o TP i vjerujte mi da sam jako puno naucio o tome. Zato je moj izbor bio nesto iz vrha TP sto je provjereno, razvijeno i proizvedeno u Europi. Necu pominjati proizvodjaca da mi ne bi netko prigovorio da nekoga reklamiram. Naravno necu reci da su TP drugih proizvodjaca lose, ili da su neke lose samo zato sto su proizvedene u Kini ili bilo gdje drugdje.
Sreca je i u tome da tehnika i tehnologija napreduju svaki dan, TP ce sigurno bar u jednom duzem periodu postati i ostati standard suvremenog grijanja, bar za sada su bez konkurencije sto se tice komfora i cijene grijanja.

Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..21563d0d4.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.01.2014. u 22:35 - pre 125 meseci
Dacu vam primer cene struje u Svedskoj.

kw, cista cena, sa ugovorom o stalnoj ceni na do godinu dana sd vrti oko 50öre, elem, 6 dinara. Na tih 6 jos 6 u razne pireze i PDV, dakle oko 12 din kW. Fiksna cena za opterecenje mreze prema osigurackoj grupi za 16A je na godisnjem nivou reda 5000 din. Dakle, vrlo lako izracunati koliko cete imati racun za na godisnjem nivou. Za uporedjenje, prosecna neto mesecna plata je oko 160.000 din. Dakle, da, imate preskupu struju, svi na balkanu, cene vam definitivno nisu "socijalne" ma sta vam trabunjali ti vasi. :(
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.mediaworksit.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.01.2014. u 17:53 - pre 125 meseci
"cokacunami:

Ima li medju glikolima nesto kvalitetnije , ili je sve mala privreda?"


"dok god bude ovakvih pitanja I velicanja stranih u svetu priznatih firmi od toga ovde nema nista.Ima kod nas nekoliko domacih koji su krenuli ali I pored toga sto ljudi rade kvalitetno jer I da hoce da mursuju ne mogu,nema delova koje radi mala privreda nego ugradjuju danfos I sl. zbog ovakvih,mrka kappa"

sasalabud-e

Poštoto si me prozvao, i to ne baš pohvalno, da ti čika odgovori, i poduči te malo:

U zemlji gde ne postoji pravna zaštita potrošača ( tržišna inspekcija više ne može ni da kažnjava!),
gde, gde sistem stimuliše prevarante i lopove, gde ne postoji tradicija poslovnovnosti, dge se nezna
da je neki trgovac kažnjen, a ne daj bože uhapšen zbog prevare,….., gde sudovi traju DECENIJAMA!),
svako sa 2 grama mozga, I sa 2-3 dinara više u dzepu, će uvek pre da plati za proizvod proizvođača
svetskog ugleda, nego da rizikuje I plaća za proizvod a da ne zna šta će dobiti za svoje pare.

JER NEMA PRAVNU ZAŠTITU KAO POTROŠAČ!

Primer na www.kupujemprodajem, I drugim sajtovima ćes naći desetine firmi koje nude PVC stolariju.
Cenovnik stolarije ćeš naći samo kod NAJEFTINIJIH! Jesu li oni drugi (skuplji) “sakati” ?
Ne sinovac, već traže ovce da ih šišaju. Na 80% zahteva za ponudu nisam dobio ćak ni kurtoazan odgovorm,
a 95% ponuda ne prihvataju ugovor I bankarsku garanciju, nego traže avans ( OD 60% pa NAVIŠE!).
Iako sam u zahtevu naglasio da ovogodišnje reference i cenovnik stolarije predstravljaju veliku garanciju za
dobijanje posla, niko mi nije poslao!

Zato se sinovac, ni mlađi od mene (63), ni nepismeniji od mene ( Mr.Ing. mašinstva), i neiskusniji od mene
(3 pasoša, 3 državljanstva, od čega 2 belosvetska) ne kupuju ništa rizično, ako imaju izbora.

Zdravo živo , I čestitam na samogradnji TP.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2486838 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.