Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2486702 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2014. u 11:15 - pre 125 meseci
Da, samo je to mnogo lakše ako TP ima u sebi tu elektroniku koja upravlja trokrakim mešnim ventilom (moja ima i imao sam problem da to isključim jer tu mogućnost ne koristim).
Ovako se mora kupiti neka dodatna, obična ili solarna elektronika, pa odrediti granice kad koja grana da radi, upravljanje motorom...
Nije tako jednostavno, možda i ne tako jeftino, ali sigurno ima gotovih rešenja koji to dobro rade.
Ne znam zšto su ovi tako iskomplikovali šemu...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2014. u 12:48 - pre 125 meseci
Sanitarna voda odvojena!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2014. u 13:38 - pre 125 meseci
Jos kad bi bio bojler sa dva izmenjivaca. Tako izbegnemo cirkulacionu pumpu koju sada imamo izmedju eksternog izmenjivaca i bojlera, a na nizi izmenjivac povezemo povratni vod iz grejanja.




PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2014. u 13:49 - pre 125 meseci
Osnovno načelo da mora biti odvojeno!
A ono kako ko rešava, sa koliko puffera izmenjivača, koliko para tolko muzike!

Umemo mi da komplikujemo-komplikuju...

Mnogo zavisi od konkretne situacije i trenutne potrebe.

 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2014. u 18:39 - pre 125 meseci
Citat:
tihi2:
Ne znam šta bih dobio sa auto adapt. Koliko sam čitao, namenjena je objektima koji imaju varirajuće zahteve za protokom tj temperturom, najčešće termostatski ventili na radijatorima zatvore a onda nema potrebe da pumpa radi punom snagom pa eto posla za autoadapt.
Pošto je moja (a i tvoja i većina na ovim prostorima) TP on-off tu nema promena zahteva, kad radi zahtev je 100% a kad ne radi zahtev je 0. Ne vidim da tu ima šta da se prilagođava. Samo može da proceni da nije potreban toliki protok (a treba oko 5m3/sat, tvoja oko 3000m3/sat) pa da malo priguši protok i da TP izbaci sigurnosni režim da se kompresor ne pregreje. A i flow-switch će reagovati, tako da ja to ne bi stavljao.
Za kuću možda ima smisla, ali ja ni tamo nemam termostatske ventile.
Koju ti pumpu imaš za TP? Kolike snage?
Bio mi je serviser za ovu moju TP u drugarskoj poseti i kaže da ne smanjujem snagu pumpe (hteo sam na leto da je zamenim sa nekom npr Grundfos 100/160/240w) jer onda kompresor radi na većoj temperaturi, manji je COP i ne doprinosi njegovoj dugovečnosti. Ima logike u tome. Meni puno što je pumpa snage 240w, puno mi struje.


Veliki su pesnici proizvođači, pišu i oni svašta!
Ovo pišem jer znam da ponekad zbunjujemo zainteresovane...
Za priključak vode na strani grejanja do 10kW Cu 22mm preko 10kW min Cu 28mm
Maksimalna brzina vode 2.4m/s u ravnom Cu cevovodu zbog erozije i drugih stvari.
Protok obično od 10lit/min do max 35lit/min.
Ako imamo razliku temperature vode ulaz-izlaz bar delta t = 5 K (stepeni celsiusa) onda izgledaju
ovako protoci kroz izmenjivač toplotne pumpe (praktični primeri-može biti odstupanja)

grejanje TP u kW / protok vode u m3/sat
6.0kW/1,04m3/h - 8.45/1,47- 11.1/1,88 - 13.6/2,34 - 15.1/2,67 - 22/3,8 27/4,6

Na primer proizvođač u upustvu napisao 5500litara na sat maksimalni protok u izmenjivaču????
uz priključak DN25 ili 1col , pa taj ko je to pisao kafe kuvarica.....
Naravno moramo koristiti takve izmenjivače toplote sa kojima možemo postići
pad temperature ulaza i izlaza od min 5 celsiusa! To se može postići samo u kontrolisanim uslovima,
zatvoreni sistem, definisane površine izmenjvača i ogovarajuće strujanje tečnosti, pritisak itd.
Ulaz u rezervoar i mešanje u rezervoaru iako je pod pritiskom nisu kontrolisani
uslovi naročito kad i vadimo energiju na drugoj strani iz rezervoara.
Za MD50D na primer dovoljna pumpa od 30/6 ili 32/6 koji troši manje od 100W.

Što se tiče ON-OFF režima toplotne pumpe, mora da radi tako i kad zagreje rezervoar na podešenu
temperaturu treba da isključi, naravno ima drugih i skupljih rešenja i mogućnosti!
Iz rezervoara preko izmenjivača ili direktno ubacuje se topla voda u sistem za grejanje.
Preovladava mišljenje u novijim raspravama da pumpa treba da bude stalno uključena
(u kom režimu to zavisi od upravljanja odnosno automatike), podešava se temperatura vode
sa mešnim ventilom u zavisnosti od spoljne temperature, ovakvi regulatori već dosta dugo su u upotrebi.
ON-OFF sistem termostatom naravno ostaje i dalje u upotrebi naročito gde se pokazalo dobro.
Što se tiče Autoadapt funkcije Alpha2 pumpe jeste da je najinteresantniji gde postoji nezavisna
automatska regulacija temperature svake prostorije, ima i druge dobre osobine ali nije ovde mesto reklame.
A umesto obične pumpe stavite Alpha2 L koja je mnogo jeftinija, koja nem Autoadapt i ovaj će
da troši samo 1/4-1/5 struje onosu na obične!!!!!!!!
I korisnici čvrstog goriva su suočeni sa trendom da moraju imati rezervoar za toplu vodu
kako bi iskoristili mogućnost novih peći koje koriste pelet.
Nažalost grejna tehnika traži sve veće investicije...
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2014. u 21:11 - pre 125 meseci
Pošto je izlaz iz TP i dobijena cirkulaciona pumpa 1", ja sam to povezao sa CU22mm. Ako je to možda tanko za deklarisanih 18kw, pumpa od 240w će to kompenzovati. Bitno je da se ne čuje strujanje vode.
Što se protoka tiče, ne mogu da ga izmerim (nemam čime) ali temperatura izlazne vode je 5-6*C niža od izlaza na gasnom kraju izmenjivača TP. Znači da je protok dovoljno velik da odnese energiju. Meni to izgleda ok.
Više bih voleo kada bi protok bio manji pa da je ta razlika 2-3*C, ali šta je tu je.
Jeste da Alpha2 troši malo struje ali verovatno i papreno košta. Nisam siguran da bi pamtila podešavanja jer je TP isključuje kad dostigne zadatu temperaturu. A kad se ponovo uključi, otišla bi na fabrička podešavanja. Možda odgovarajuća a možda i ne.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..21563d0d4.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2014. u 00:23 - pre 125 meseci
Citat:
sasalabud:
CBC voleo bih da vidim tvoje misljenje o ovom resenju sa dva prikljucka na vodovodnu mrezu.Ono sto sam opisao gore



Postoji u Svedskoj od 2008 godine , 7 toplotnih pumpi svaka od po 40kW, u pitanju je postrojenje za preciscavanje vode.

http://www.cirkulation.com/200...upp-fastighet-med-eget-vatten/

Iseci tekst i ubaci u Google prevodilac, koji hoces jezik.

Usteda na grejanje je u ovom projektu 110.000€ godisnje, i to kako ces naci u tekstu sa Etanolom kao kroz izmenjivace toplote, u cilju da se gas nebi u slucaju havarije izmesao sa pijacom vodom.

Tako da sa svakom litrom u sekundi sa delta T od jednog stepena imas oko 4kW (grubo).

Pozz CBC


cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2014. u 10:19 - pre 125 meseci
Ovo bi trebalo da bude normalno i mora biti maksimalno kontrolisano sa odgovarajućim dozvolama

a to možeš samo gde je i mentalitet zaštite okoline na pravoj visini. Lepo kaže da minimalno pada

temperatura vode u reci. Sigurno imaju i odgovaraću službu koja prati promene

i ti podaci su javni!

PS Pored naših reka ima ih mnogo koji već koji to godinama koriste ...

RE: tihi2

alpha pamti podatke
daj mi tip tvoje pumpe


 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2014. u 12:40 - pre 125 meseci
Tip pumpe je Xinhu GPD25-8S, ima samo jednu brzinu 245w, 1.1A. U ceni je ušla TP MD50, cirkulaciona pumpa Xinhu GPD25-8S i flow swič HFS-25.
Koju ti imaš? Xinhu pump GPD25-6S ili si nešto posebno kupio.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2014. u 20:28 - pre 125 meseci
Ja se vec grejem na sopstvenoj sondi,dakle imam reseno pitanje,ovo je resenje za one koji nemaju I cudi me kako ne prepoznaju da je to idealno I jeftino resenje.Upotrebiti SWEP izmenjivac,nov.Svi njihovi izmenjivaci su atestirani na 35 bara sto je daleko vise od pritiska u gradskoj mrezi I od pritiska u isparivacu na freonskoj strani tako da ne postoji nikakva opasnost od mesanja freona I vode.Cak I da kojim slucajem dodje do mesanja freona I vode jedina steta je sto ti uredjaj ostaje bez gasa a iz vode ce ispariti onog momenta kad izadje iz cevovoda.
Lajose ne moze ovde sve da bude legalno I ne verujem da bih danas imao sondu da sam pokusao da je uradim na legalni nacin
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2014. u 20:55 - pre 125 meseci
Grundfos UPS Basic 25-6 dve brzine 70W!!! i lepo gura razlika min 5 stepeni. Pratim temperaturu sa 8 sondi. Dosad sam progurao do 55 stepeni. Sad je ovo
ekstremno napolju. Ali rezervoar zagrevam do 45 izlaz sad u sistem grejanja 34-36 stepeni, unutra u kuću 22-23 stepeni.
(izmenjivač je takav da ima minimalan otpor jer je sa više paralelnih vezanih cevnih izmenjivača pa presek ulaza veći od preseka cevovoda)

http://www.unacl.com/EnProDetail.aspx?cid=1308
http://www.unacl.com/EnProDetail.aspx?cid=1310
http://www.unacl.com/EnproType1.aspx?cid=152
http://shxinhu.en.alibaba.com/.../C_Class_Circulation_Pump.html

pogledaj linkove ...

pumpa je "interesantna-dušu dalo za jedan ozbiljniji solarni sitem" mislim i siguran sam da ako bi umesto ovoga stavio npr. WILO 30/6 96W isto bi ti odradio

čak mislim i bolje i jeftinije! HFS-25 ovo imam i ja samo ugradjen u Cu 28mm (switch moglo bi biti bolji, razmišljam o nekom drugom rešenju).

RE: sasalabud
SWEP je ok kvalitet, napolju si kupio, gde mogu dobiti info...

Za legalnost - nismo mi problem sa sitnim koliko toliko nelegalnim stvarima, nego što ne dobijemo podršku
od države za ovakve investicije...e to je problem i licemerje što svi samo pričaju i ....

Pozz
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2014. u 21:13 - pre 125 meseci
Lumen doo-Subotica
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.mediaworksit.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2014. u 06:45 - pre 125 meseci
Svi samograditelji i vlasnici TP bookmark-ujte ovu stranicu.
Trebace.

http://www.lumen.rs/index.php/sr/

Dobro proučite sajt ima puno toga da se nauci.

[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 20.01.2014. u 07:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nitko666
Zg

Član broj: 318186
Poruke: 11
*.dsl.optinet.hr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2014. u 12:39 - pre 125 meseci
Da javim da je meni stigla i montirana Meeting MDS30D voda-voda toplotna pumpa sa grijanjem sanitarne vode (12kW).

Pumpa sa svim davanjima u HR je ispala manje od 2000EURa, kompletna kotlovnica (sa TP, bojlerom, potopn. pumpom, ventilima, ekspanzionim i cijevima) je bila 4000EURa.
Uspio sam dobiti i 1800EURa subvencije tako da je pumpa prakticki placena subvencijom. Znači moj ukupni ulog u kotlovnicu sa TP ispada 2200EURa.

Spojena je na 2 bunara, trenutno voda koju izvlaci ima 14-15C a ohladjena voda se vraca na 11-12C. Dobavna potopna pumpa je 180W.

Sanitarnu vodu grije tako da ima 3puti ventil koji preusmjerava medij na bosch solarni bojler te u njemu ima senzor temperature. Sanitarnu vodu sam stavio da grije 50C i to je prioritet.

Zadnja 3 tjedna grije kucu od 170m2 (dobro izolirana novogradnja) sa podnim grijanjem i 200l sanitarne vode te radi odlicno (doduse vani je toplo).

Namjestio sam tako da nocu na jeftinoj tarifi zagrije pod (povratni vod) na 32C, a u dnevnoj skupljoj tarifi na 28C - tako da se po danu rijetko i pali.

Nemam jos neke konkretne podatke o potrosnji, no kad je prvi puta grijala bojler - zagrijala je 200l vode za 25C (15C na 40C) u 20min. Teoretski za to treba 6kWh, a TP troši 3kW što je za 20min jednako 1kWh. Po toj teoriji COP se približava 1:6 (ovo uzmite vrlo okvirno ali zvuči odlično).

Trenutno senzori kažu ovako: Ulaz vode iz bunara 15C, izlaz 12C. Povrat iz podnog grijanja 27C, odlaz u podno 35C. Temperatura bojlera sanitarne vode 50C.
Još imam probleme na nekim krugovima podnog grijanja, treba izolirati cijevi i tako. Kad se to sve završi imat ću neke realnije podatke pa ću poslati.


max
 
Odgovor na temu

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2014. u 13:37 - pre 125 meseci
Lepo i pedantno odradjeno , a i nije skupo kad drzava placa pola .
Daj jos neku sliku , njih nikad dosta .
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2014. u 16:42 - pre 125 meseci
Sa srecom .
Lepo je videti kad neko uradi nesto konkretno pa to jos podeli sa ostalima.
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

plajos
Lajos P.
Home
Home
Mol

Član broj: 313966
Poruke: 24
*.cpe.voysat.com.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2014. u 18:36 - pre 125 meseci
Bice sve vise zarazenih! Cestitamo...
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2014. u 20:44 - pre 125 meseci
tihi2:

imao bih dva pitanja:

1-budući da ste iz Novog Sada , da li možda imate neku informaciju kako se u praksi pokazuju toplotne pumpe koje pravi firma Artel iz Novog Sada ?
2-Da li jos neko iz Novog Sada ili njegove okoline pravi toplotne pumpe ?
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2014. u 23:12 - pre 125 meseci
Odustao sam od pravljenja jer nisam uspeo da nađem dovoljno pouzdanog frigotehničara koji bi mi garantovao uspeh.
Obišao sam dosta firmi u NS, ne znam da li baš i Artel, ali me niko nije ubedio da ima napravljenih i prodatih više od 5 komada a od toga se može pogledati u radu jedna ili nijedna. Sve je bilo još nekako dok se pričalo kako to dobro radi, kako je COP velik, kako su računi manji 5 puta i slično, ali NIKO nije bio spreman da to što priča i napiše u ugovoru i potpiše. Rekao sam bilo kakve uslove da stave, ali da napišu da na x temperaturi pod tim i tim uslovima ova TP daje COP=Y. NIKO. Čak i u zemlji Srbiji gde bi ja to sudom isterao za 10 godina, niko neće da potpiše. Važno je da je za 200m2 dovoljna TP od 16kw i da se investicija isplati za 2-3godine. Ok, dobro, može li to da se napiše u ugovor? Ma neeee, zašto bi to pisali, ne možemo to da garantujemo, to mi iz iskustva pričamo...
Nisam naišao ni na jednu TP koja ima bilo koji svetski priznati standard, osim papira sa mašinskog fakulteta (video sam iz Niša, možda ima i drugačijih) koji proglašavaju za dokaz o testiranju i sertifikat. A kad se pročita šta tamo piše, vidi se da piše da "uređaj nije štetan za okolinu" i da se može proizvoditi. Nisam naišao ni na jednu koja uopšte ima objektivno (i nezavisno tj od neke institucije) merenje iskoristivosti tj COPa.
Osim toga cena je bila uglavnom 2-4 puta veća nego što koštaju sami delovi koje ja mogu uvesti.
Da, za bunar NIKO ŽIVI nije hteo da da bilo kakvu garanciju, čak i za "ključ u ruke" kažu da to "zavisi" i da ne ulazi u garanciju ili daju garanciju od 1 godine uz veću cenu.
Procenio sam da je to mačka u džaku.
Inače Artel, kad si ga već spomenuo, uopšte ne navodi koliki je COP njihovih TP. Očigledno to nije važan podatak. I drugi beže od toga kao đavo od krsta.
Možda ja pogrešno razmišljam, ali delovi za moju TP koštaju ispod 1000evra. Frigomehaničar to sastavlja (i stavlja gas) za 300evra. E za te pare sam spreman da rizikujem i da pravim sam. Ali da dobijem isto to za 3-4000evra nisam.
Sad kad čitam šta sam napisao ispada da sam napljuvao domaću pamet. Nisam, ima pametnih i dobrih ali i previše onih koji bi na brzinu da maznu kintu, a kad isporuče pa to radi loše - niko nije kriv. Prodavac to nije ni garantovao, što jeste - jeste.
I opet ono što važi valjda samo u Srbiji: moraš znati skoro kao majstor inače ćeš biti zakinut. A posle, pre ćeš zvati i platiti drugog majstora da popravi stvar nego što ćeš isterati da ti popravi onaj koji je zabrljačio.



Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2014. u 06:59 - pre 125 meseci
mali genije

imas poruku na pp
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2486702 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.