Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479849 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 07:30 - pre 87 meseci
Ma nije to problem. Momci su ok i poznaju se (za sada su) dobri drugari. Zez je utvrditi zašto se to desilo. Znam ih čak i ja, postavili su do sada 6 TP koje rade (i milion klima) a eto problem na ovom mestu.
Da li se nekim suludim podešavanjima može upropastiti kompresor? Video sam da je superheat podešen na 0 (koliko se sećam kod mene je na 10*) što je u granicama dozvoljenih vrednosti (-8 do 15*).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 07:52 - pre 87 meseci
U pruncipu,sve je moguce.
Javi svakako sta su utvrdili!
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 08:02 - pre 87 meseci
Citat:
tihi2:
Ma nije to problem. Momci su ok i poznaju se (za sada su) dobri drugari. Zez je utvrditi zašto se to desilo. Znam ih čak i ja, postavili su do sada 6 TP koje rade (i milion klima) a eto problem na ovom mestu.
Da li se nekim suludim podešavanjima može upropastiti kompresor? Video sam da je superheat podešen na 0 (koliko se sećam kod mene je na 10*) što je u granicama dozvoljenih vrednosti (-8 do 15*).


Suprheat 0 ?

Nemam komentara.

Mogli su da ugrade i 2 miliona spliteva ali ocigledno nemaju pojma sa osnovama rada rashladne masine.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 08:05 - pre 87 meseci
Citat:
tihi2:
Ma nije to problem. Momci su ok i poznaju se (za sada su) dobri drugari. Zez je utvrditi zašto se to desilo. Znam ih čak i ja, postavili su do sada 6 TP koje rade (i milion klima) a eto problem na ovom mestu.
Da li se nekim suludim podešavanjima može upropastiti kompresor? Video sam da je superheat podešen na 0 (koliko se sećam kod mene je na 10*) što je u granicama dozvoljenih vrednosti (-8 do 15*).


Suprheat 0 ?

Nemam komentara.

Mogli su da ugrade i 2 miliona spliteva ali ocigledno nemaju pojma sa osnovama rada rashladne masine.

Superheat je najbitniji parametar za rad i osnova za pravilan rad pored temperature kondenzacije.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 11:14 - pre 87 meseci
Citat:
tvrdoglavi:
zato sto se gubici objekta racunaju za takve temperature. za ostalo ti je odgovoreno vec. slazem se sa zoxorom u svemu napisanom.

Pa i nisi mu bas nesto odgovorio. Postoje ljudi koji ne formiraju svoje postupke po sistemu "to se tako radi" ili "tako svi rade", a sticajem okolnosti i ja sam jedan do njih.
Tako bih ja isto razmotrio da dimenzionisem TP tako da moze da greje 90% perioda zime, a onih 10% bih naprimer da zalozim smederevac, kamin, nebitno sta vec. Mislim da takav nacin razmisljanja nema nijednu manu, ako covek radi za sebe, a drugo je kad si angazovan kao izvodjac da uradis grejanje na nekom objektu pa ne zelis da te zovu i zale se na neadekvatnost snage grejanja kad je napolju naprimer -12C.
 
Odgovor na temu

mdeni
Skopje

Član broj: 336225
Poruke: 120
146.255.84.*



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 11:56 - pre 87 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Pa i nisi mu bas nesto odgovorio. Postoje ljudi koji ne formiraju svoje postupke po sistemu "to se tako radi" ili "tako svi rade", a sticajem okolnosti i ja sam jedan do njih.
Tako bih ja isto razmotrio da dimenzionisem TP tako da moze da greje 90% perioda zime, a onih 10% bih naprimer da zalozim smederevac, kamin, nebitno sta vec. Mislim da takav nacin razmisljanja nema nijednu manu, ako covek radi za sebe, a drugo je kad si angazovan kao izvodjac da uradis grejanje na nekom objektu pa ne zelis da te zovu i zale se na neadekvatnost snage grejanja kad je napolju naprimer -12C.

Treba da se vidi i ponasanje COP na TP, ako je COP znatno veci kod jaca pumpa u tih 90% vremena, onda mozda je pametnije da se ulozi u jacoj pumpi odma - a ona bi se isplatila u toku 2-3 godina. Kad se uracuna CELI trosak grejanja.

Ipak kod TP, COP je radi celu zastedu i treba da se dobro preracuna i to.
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2026
77.243.26.*

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 12:31 - pre 87 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
tvrdoglavi:
zato sto se gubici objekta racunaju za takve temperature. za ostalo ti je odgovoreno vec. slazem se sa zoxorom u svemu napisanom.

Pa i nisi mu bas nesto odgovorio. Postoje ljudi koji ne formiraju svoje postupke po sistemu "to se tako radi" ili "tako svi rade", a sticajem okolnosti i ja sam jedan do njih.
Tako bih ja isto razmotrio da dimenzionisem TP tako da moze da greje 90% perioda zime, a onih 10% bih naprimer da zalozim smederevac, kamin, nebitno sta vec. Mislim da takav nacin razmisljanja nema nijednu manu, ako covek radi za sebe, a drugo je kad si angazovan kao izvodjac da uradis grejanje na nekom objektu pa ne zelis da te zovu i zale se na neadekvatnost snage grejanja kad je napolju naprimer -12C.

I sta je onda u mom odgovoru pogresno?
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 13:25 - pre 87 meseci
Stavi se sve na papir pa se uporedi,po uslovom da se prica o vazduh voda tp.
Na 0c gubitci kuce su oko 8kw,a na -15c 14kw
Razlika u ceni oko ~1500€ ako poredis neke brendirane,kodnekih drugi manje.
Kupis tp 8kw,i u startu ustedis,a onda posto je poredjenje pravljeno na konto dodataka par grejalica,dodje ti zima kao ova i racun pada u vodu.
Ulazuci u dobro odabranu tp,koja ce objekat grejati i na -15 pa i -20cak, pobijas opravdanost upotrebe elektro grejalica uljanih i norveskih radijatora itd.... jer je njihov COP 1 zauvek.
Ako se sa gasom racuna dogrevati,dal je neko ovde racunao da se isplati na cOP 1,7 i manje.
Ako nesto radis od pocetka,radis kako treba,jer za nase podneblje se radi proracun grejanja na te temperature,negde juznije rade na 0c.
A samo grejanje na tp na -15 je uvek ekonomicnije od bilo cega drugog,naravno ko ima uslove za tp.
Ako se prica vodi o tp voda voda,onda sve gore nema smisla,jer pada kapaciteta i cop-a nema,ili je mizeran shodno manjem padu temperature vode na primaru,kako sezona odmice.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 13:57 - pre 87 meseci
Izvinjavam se ako je ranije pominjano, ja nisam uspeo da nadjem - koliki radni vek toplotne pumpe uzimate kada pravite proracun opravdanosti ulaganja u TP?
Da li je iko dosao do zakljucka da je sistem voda-voda isplativiji od vazduh-voda, imajuci u vidu ukupna pocetna ulaganja plus troskove eksploatacije tokom radnog veka?

 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 13:58 - pre 87 meseci
Mozda nekome pomogne -

TP je vazduh-voda 7kw bez akumulatora toplote, bez grejanja sanitarne vode, aluminijumski radijatori, stiropor 5 cm 96 m2 prizemlje i 96m2 lose izolovano potkrovlje.

Ja spadam u one koji imaju TP proracunatu na 90% kapaciteta - ovo je 6-ta zima kako je instalirana, dosadasnjih 5 je uspevala da sa svojih 7KW zadovolji sve potrebe za grejanje moje kuce bez dodatka elektricnih grejaca, setovana temperatura u kuci je 24, obicno je bila 23-24.

Ova zima je ona koja ne spada u predvidjenih 90% kapaciteta tako da sam morao da ukljucim i grejanje elektricnim grejacima mada imam i alternativu kotao na cvrsto grejanje ali mi je struja bila jednostavnija.
Pumpa inace ima instalirana 3 elektricna grejaca od po 3 kw. Takodje , ove zime se desavalo da zbog vlage od 100% pumpa ne postize ni na -4 ono sto inace moze kada je 'suvomrazica' tj nije mogla da zagreje vodu na potrebnih 44 stepeni na izlazu. U najhladnijem periodu temperatura u kuci je bila oko 22 stepena.

Rezime: u odnosu na prosecne sezonske racune za grejanje, ovaj januar je otisao sa strujom za oko 170 evra vise. Kad je bilo debelo hladno grejalo se 24h, a inace je ritam 4.30 -22h.

Pre TP grejao sam se na ugalj i brikete, zadnja nabavka briketa za zimsku sezonu je kostala oko 900 evra (6 tona).

Za prethodnih 5 zima prosecan racun za grejanje za celu sezonu je bio od 550-600 evra, ove ce biti veci za tih 170 , mozda 200 eur sto je jos uvek manje nego onih 900 od kojih sam krenuo, a konfor je neuporediv. Ne kazem da mozda ne moze da bude manje, ali ja sam zadovoljan onim u sta sam ulozio novac i onim sta sam dobio za to.

Kada sam kupovao sistem 2011, razlika izmedju moje pumpe od 7 kw i prve sledece od istog proizvodjaca bila je preko 2500 eur, tako da bi se investicija u 100% pokrivenost TP isplatila za jos 10 ovakvih zima, statisticki gledano za oko 50 godina... Vise se isplati investitrati u drugo brojilo pa kombinovati potrosnju sa oba, cime bi se generalno smanjili zimski racunu a pogotovo u ovakvim januarima kada bi se potrosnja na dva brojila uklopila da ne bude uopste prelaska u crvenu zonu.

Svesno sam pristao da udjem u ovaj rizik kad sam se odlucivao za model i snagu, i koliko god da to izgleda bezveze da imate nesto sto u startu nece pokriti sve zimske elementarne nepogode, u praksi, razum pokazuje da je tih nedostajucih 10% nisu problem samo covek mora da ima alternativu za tih 10% koja ce pokriti ovakve zime.
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
46.235.103.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 14:32 - pre 87 meseci
aviator-e,

Apsolutno se slažem sa pristupom da snaga TP treba da pokrije 90-95% grejne sezone,
i da time pravi mnogo veću uštedu tokom ostatka sezone (90+%) nego predimenzionisana
TPa koja pgreje celu zimu.
Jeste veca konfornija, ali nije za ljude sa ograničenim budzetom , kakvih je 95%.

Mislim da nisi naglasio bitnu stvar, da je uvećani račun od 170E posledica ulaska u crvenu
zonu, koji si mogao da sprečiš da si hteo.

Moj rašun za noćno grejanje na struju, od 23h do 07h, za januar mesec iznosi nepunih 2000din
za kuću od 200m2.
A to je neuporedivo manje od mesečne cene amortizacije predimenzionisane pumpe, i njene
uvećane potrošne tokom 90-95% grejne sezone.

Nisam te bas najbolje razumeo u vezi uticaja velike vlage na TP voda-voda.
Koliko ja znam, na TP W-W vlaga nema uticaj, jer se one hlade vodom sa 13-14C,
a ne (vlažnim) vaduhom na -xC.
Sem toga, locirane su u podrumu, na 15-stak C a ne na -15C, napolju.


Kažeš da je " U najhladnijem periodu temperatura u kuci je bila oko 22 stepena."
zakljucujem da je to temperatura koju je postizala TP bez dogrevanja na struju?
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 14:50 - pre 87 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Izvinjavam se ako je ranije pominjano, ja nisam uspeo da nadjem - koliki radni vek toplotne pumpe uzimate kada pravite proracun opravdanosti ulaganja u TP?
Da li je iko dosao do zakljucka da je sistem voda-voda isplativiji od vazduh-voda, imajuci u vidu ukupna pocetna ulaganja plus troskove eksploatacije tokom radnog veka?



Zbog okolnostti tj prednosti pod kojim sam ja poceo grejanje sa ww tp,isplacuje se za 5godina. Da sam kupovao gotovo resenje isplatila bi se meni za 7. moja jeste debelo predimenzionisana,zarad prosirenja zivotnog prostora u skorijoj buducnosti,jer bi me skuplje izaslo raditi po trenutnim potrebama,a kasnije prepravljati. I stvarno ako po utrosku gledam,mislim na potroseno za grejanje ove sezone,to trenutno nije mnogo,vec je shodno dobijenom smesno malo,iako je predimenzionisana tp
Od odrzavanja sam u decembru proveo sat vremena napolju ispirajuci povratni bunar,i sat vremena danas tj upravo sam usao u kucu.


https://youtu.be/F6XkcGAXups
Snimano je pred sam kraj,ali se da videti kakva je voda isla iz bunara....preko pola sata neprekidno je isla voda boje gvozdja,dok nije skroz cista krenula.

 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
82.117.203.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 15:00 - pre 87 meseci

@Vlaja011 jel tih 2000 din samo za tih 8 sati niže tarife tokom celog mesece Koliko je to kw struje ?
@aviator čiju TP imate ?
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 15:01 - pre 87 meseci
Citat:
Vlaja 011:
aviator-e,

Apsolutno se slažem sa pristupom da snaga TP treba da pokrije 90-95% grejne sezone,
i da time pravi mnogo veću uštedu tokom ostatka sezone (90+%) nego predimenzionisana
TPa koja pgreje celu zimu.
Jeste veca konfornija, ali nije za ljude sa ograničenim budzetom , kakvih je 95%.

Mislim da nisi naglasio bitnu stvar, da je uvećani račun od 170E posledica ulaska u crvenu
zonu, koji si mogao da sprečiš da si hteo.

Moj rašun za noćno grejanje na struju, od 23h do 07h, za januar mesec iznosi nepunih 2000din
za kuću od 200m2.
A to je neuporedivo manje od mesečne cene amortizacije predimenzionisane pumpe, i njene
uvećane potrošne tokom 90-95% grejne sezone.

Nisam te bas najbolje razumeo u vezi uticaja velike vlage na TP voda-voda.
Koliko ja znam, na TP W-W vlaga nema uticaj, jer se one hlade vodom sa 13-14C,
a ne (vlažnim) vaduhom na -xC.
Sem toga, locirane su u podrumu, na 15-stak C a ne na -15C, napolju.


Kažeš da je " U najhladnijem periodu temperatura u kuci je bila oko 22 stepena."
zakljucujem da je to temperatura koju je postizala TP bez dogrevanja na struju?


Jeste, uvecanje je iskljucivo zbog ulaska u crvenu tarifu, zato sam i pomenuo dva strujomera.

Nisi dobro procitao pocetak posta, nije voda voda, u prvoj recenici pise TP je vazduh-voda, zato vlaga ima uticaja.

U najhladnijem periodu temperatura u kuci je bila oko 22 stepena - mislim na najhladniji period kada je bilo -19, tada je moralo da bude dogrevanja na strujne grejace.
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 15:09 - pre 87 meseci
Citat:
ne znam nisam odavde:

@Vlaja011 jel tih 2000 din samo za tih 8 sati niže tarife tokom celog mesece Koliko je to kw struje ?
@aviator čiju TP imate ?


viessmann vitocal 200s model aws 107
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 15:17 - pre 87 meseci
ne znam nisam odavde.

da to je samo za 8h nocne tarife.
Bilo je oko 800kwh
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 16:35 - pre 87 meseci
Jel ima neko da je radio TP po principu "sam svoj majstor". Naime imam mogucnost nabavke raznoraznih kompresora (+3kW) i punjenja sistema gasom. Imam i iskopanu vertikalnu rupu u zemlji duboku 80 metara i na dnu ima nesto vode (nepoznat kapacitet). Experimetisao bih sa TP zemlja voda pa bi mi bili neophodni savjeti i pomoc iskusnijih clanova na ovoj temi. U busotinu bih ubacio (precnik busotine je 15cm) cijevi (da li da tu stavim bakarne) i napunio
bi ih - cime ? Te cijevi sam namjeravao da spojim na plocasti izmjenjivac (15kW) koji bi mi sluzio kao isparivac a isti takav plocasti izmjenjivac bi koristio kao kondezator i grijao vodu za sistem podnog grijanja.
Da li je ovo sto sam naveo izvodljivo ili sam lupio po koju glupost ?
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 16:46 - pre 87 meseci
U principu si dosta blizu sa idejom....imas na temi unazad par godina, sasalabud je radio nesto o cemu ti sad razmisljas. Samo je jedna rupa malo za tako nesto,morao bi par komada,shodno snazi. Kakvi si kompresori u pitanju,ti sto imas prilike da nabavis?
 
Odgovor na temu

neznam nisam odavde
pera petrović
penzioner
penzioner
novi sad

Član broj: 329954
Poruke: 83
82.117.203.*



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 18:54 - pre 87 meseci
@aviator moram priznati da me je Visman malo razočarao mislio sam da imaju malo bolje rešeno otapanje , u odžacima sam video prošle godine jednu uživo i korisnik je bio prezadovoljan, i moj utisak je i nadalje da je to ekstra uređaj.Nažalost ove zime nisam išao na tu stranu pa ne znam kako su se oni proveli.Znam samo da su posle - 10 uključivali elektro grejače jer im je defrost rušio temperaturu u grejanju .
@boro62 2011 eksperimentisao sam sa time ali do dubine 36 m toliko je mogao moj bunardžija duboko da ode.Puštao sam cevi za podno grejanje prečnik 16 mm 4 kom ( 2 i 2) tj dva kruga i došao do jako razočaravajućih rezultata.Dobijena energija na primarnoj strani se može gledati kao 1-2 w po dužnom metru recimo do 3 w pošto sam pustio 2 para . .Grejali smo sanitarnu vodu u bojleru od 300l za više nije imalo snage.Najveće razočarenje je bilo što je cela instalacija posle otprilike mesec dana iz dana u dan radila sve lošije što me je navelo na zaključak da "povraćaj" podzemne toplote u ohlađenom delu zemlje ide mnogo sporije i da bi trebalo više od deset takvih rupa za moju 60 kvadrata kuću, i onda mora jača pumpa za "primarnu vodu"itd pa sam od cele priče odustao ,istina radili smo sa koaksijalnim izmenjivačima i klipnim kompresorom a na primarnoj strani je bio antifriz .Pogledajte na internetu Beodrom oni su odradili to mnogo dobro Želim Vam mnogo uspeha u projektu nemojte odustati jer ko neproba nezna napišite rezultat .
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.02.2017. u 19:25 - pre 87 meseci
Citat:
SG kamikaza: U principu si dosta blizu sa idejom....imas na temi unazad par godina, sasalabud je radio nesto o cemu ti sad razmisljas. Samo je jedna rupa malo za tako nesto,morao bi par komada,shodno snazi. Kakvi si kompresori u pitanju,ti sto imas prilike da nabavis?


Kompresora imam raznih. Naime dostupni su mi jer radim u servisu rashladne tehnike i ostale ugostiteljske opreme a kompresori su klipni.

Sto se tice samog experimentanija nije mi bas sve najjasnije. Koliko duboko bih trebao ukopati cijevi od podnog grijanja ako bi ih ukopavao horizontalno u zemlju (to bi bilo zgodno jer poznajem lika koji ima prikljucak na traktoru za ukopavanje drenaznih cijevi mislim da moze ici na dubinu do 1.5 metara).
Eventualno za sistem vazduh-voda mislio sam da napravim "ledeni stapic" koji je prikazan negdje na pocetku teme. To mi je takodje tehnicki dostupno jer u servisu imamo TIG aparat za varenje i sa njim mogu da povarim konstrukciju za vanjsku jedinicu (primarnu granu).
Sta biste mi vi iskusniji savjetovali da uradim i da li plocasti izmjenjivaci mogu da vrse funkciju isparivaca i kondezatora ?
Pozdrav BP
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479849 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.