Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480846 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 14:58 - pre 74 meseci
Došao sam do jednog pokvarenog kompresora kao što je moj (izlomile se spirale).
Taj ventil izgleda ovako:
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 14:59 - pre 74 meseci
Malo ste okrenuli pricu na pogresnu stranu.
Nece tihi kompresor od 400€ slati na servis u indiju ili evropu.
Poenta je da neko sigurno proveri i utvrdi da je to o cemu sad pisemo. Pa nek se zameni kompresor.
A posle neka ga sece i otvara ko hoce,mozda i popravlja ako sme. Pa ako uspe neka stoji za rezervu,ili neka duva gume za biciklove sa njim :-D

Tihi postavi link ponovo,ako moze
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 15:15 - pre 74 meseci
@rade46
Procitajte na koji nacin mi je izolovana kuca i kolika mi T u potisu kod podnog grejanja, pa ce Vam biti jasno zasto imam male gubitke, a mozete da dodjete i u posetu. Pored el.kotla koristim i inverter klimu.

Nemam ja nista protiv da reklamirate F TP .Vi imate fantasticne rezultate sa , po meni, losom izolacijom i neadekvatnim brojem rebara - sto samo ide u korist F TP.

Ovde, po ovoj temi, se ne pojavljujem kao prodavac, monter a ni kao promoter , vec samo prikazujem svoj sistem i potrošnju.


PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.cpe.sattrakt.net.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 15:19 - pre 74 meseci
Ja samo dajem neke informagije ali izglega da nevredi .....boje ćutati........
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 15:43 - pre 74 meseci
Sve je pitanje cene. Za sada imam nov kompresor (obećanje a kod realizacije ako je bude ćemo videti) za 320$.
Imam i dva sa polomljenim spiralama koje mogu dobiti skoro džabe.
jedino što se ja lično sa tim ne mogu niti znam zezati. To mora neko ko hoće, zna i može. I još da me ubedi u sva ta tri.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2027
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 15:59 - pre 74 meseci
Citat:
sunfan:
@rade46
Procitajte na koji nacin mi je izolovana kuca i kolika mi T u potisu kod podnog grejanja, pa ce Vam biti jasno zasto imam male gubitke, a mozete da dodjete i u posetu. Pored el.kotla koristim i inverter klimu.

Nemam ja nista protiv da reklamirate F TP .Vi imate fantasticne rezultate sa , po meni, losom izolacijom i neadekvatnim brojem rebara - sto samo ide u korist F TP.

Ovde, po ovoj temi, se ne pojavljujem kao prodavac, monter a ni kao promoter , vec samo prikazujem svoj sistem i potrošnju.



ako dozvolite jednu malu upadicu sa strane, ja recimo nisam shvatio da vas neko dozivljava kao prodavca ili montera, bar ja nisam, i licno mislim da svako licno iskustvo ovde preneto je od znacaja, bilo pozitivno ili negativno i moze doprineti da se uporede razlicita iskustva, a i da buduci korisnici koji ovde traze resenje za sebe mogu napraviti pravi izbor shodno svojim mogucnostima. a verujem da ni rade46 vas nije tako doziveo, ne poznajem ga kao odredjene clanove foruma, ali i njegovo iskustvo je samo nesto sto svima nama moze koristiti.ne smatram da on nesto reklamira, verujem da iznosenje licnih iskustava nije reklama ni za jedan proizvod, kako god se on zvao i pozdravljam svako takvo iznosenje cinjenica sa bilo koje strane. jedino sam protiv komentara od strane osoba koje nisu korisnici uredjaja a nalaze za shodno da dele savete i upustaju se u ubedjivanja sta je dobro a sta ne, svako od nas je dovoljno pametan da na osnovu procitanih iskustava za sebe donese pravi izbor....

da rezimiram, po meni i vi i rade pozitivno doprinosite novim iskustvima i razvoju teme....
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 16:25 - pre 74 meseci
@scroll
Izvinjavam se ako je zvucalo naopako ne trazim dlaku u jajetu nego cisto komentarisem da od popravke scrolla nema nista.
Namenjao sam ih se a neki su bili i po 150kg
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

rade46
Beograd

Član broj: 337499
Poruke: 42

Sajt: karaburma.vreme.in.rs/ind..


+10 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 16:52 - pre 74 meseci
Niti sam prodavac, ni monter kao ni promoter, već korisnik F TP i to od ove grejne sezone.

Do ove godine grejao sam se na elektro kotao i godisnji izdatak je bio zavisno od zime od 1100€ - 1500€ (sa dva električna brojila).
Grejanje uz pomoć TP analiziram i pratim već nekoliko godina i doneo sam odluku da pređem na taj sistem grejanja, jer će mi se otplatiti za 5 do 6 godina,
što mi je razumljiv vremenski period.

Za Vaš sistem grejanja izneo sam svoje mišljenje da je neisplativa ugradnja toplotne pumpe, odnosno računica to pokazuje, te bih isti savet dao bilo kome.
TP vazduh-voda: Fujitsu Waterstage 14kW (unutrasnja WSYK160DG9 / spoljasnja WOYK140LCTA)
120m2, radijatorsko grejanje, demit fasada 5cm stiropor, tavan 10cm vuna, PVC prozori, Al vrata.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 18:55 - pre 74 meseci
Citat:
tihi2:
Došao sam do jednog pokvarenog kompresora kao što je moj (izlomile se spirale).
Taj ventil izgleda ovako:



Ukoliko je od identucnog kompresora,ovako odsecena gornja kapa,ja ne bi budzio nista. Pogledaj i videces da je falc koji seda u telo odsecen(pogledaj na slici koju sam postavio da vidis razliku).
Da nije,pa ajd da i neko proba tvoj polako var da izbrusi i posle zavari tu drugu,pa da probas popravku.
Seci ili pokusati bilo sta sa ventilom,pa prepakovati na drugi kompresor,ja se ne bih usudio iako imam cim i da zavarim i volje da svasta probam.
Pokusaj prepravke se mora nekako i platiti nekome,bez obzira na ishod. A pride ako mora i novi kompresor na kraju.
Za 320€ ja preporucujem novi,tj ja bih sebi tako uradio.

@ostatak ekipe oko povratka para i investicije

Ja sam stava da vise volim da trosim 4x manje energije nego da nesto drugo placam 4x manje.
Ukoliko sve treba da se posmatra kroz finansijsku prizmu,narocito grejanje zimi,onda lepo grejte dnevni boravak sa smederevcem na sapurike,i spavajte u ledarama od soba kao nekada sto se radilo.
povrat investicije u tp,mene licno ne zanima....ja je smatram pametnom investicijom a ne bacenim parama,i svaku drugu tp takodje. To nije uredjaj koji ce da aktivno zaradjuje pare pa da se tako i posmatra.
Zaleteli ste se sa racunicama od 40-50 god a da ste pretrcali preko podatka koliko je tp i kostala,a iznesena je javno parstrana ranije.

Nemoj neko da se ljuti,nije mi namera da se svadjamo. :-*
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji24.02.2018. u 22:19 - pre 74 meseci
@sg kamikaza

Lepo receno i za kompresor a bogami i ono ostalo :-)
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 08:47 - pre 74 meseci
@SG Kamikaza
nema zakačenih slika.

Da rezimiram moju situaciju:
Kvar može biti:
1. četvorokraki ventil koji ne zatvara (košta 149evra)
2. ekspanzioni ventil koji ne zatvara (košta 79evra)
3. elektronika koja je pobrljavila (košta 119evra)
4. kompresor (košta 800evra)
5. rad koji, recimo, nije veći od 150 evra za bilo koju popravku (za sve osim kompresora i puno manje)
6. do sada je samo jedan majstor spominjao zagušenje sušača, nekih filtera itd (sušač je oko 100evra)

Četvorokraki treba da nije jer su razlike temperatura u dozvoljenim granicama.
Ekspanzioni ne znam kako da proverim.
Elektronika koja kontroliše ekspanzioni kažu da se može proveriti sijalicom ili led diodom kja treba da pulsira (proučiću to još).
Kompresor najlakše menjati al to je zadnje. Ako se ustanovi da je u kvaru, svakako ga otoriti pa videti da li je taj ventil zaglavio. Jedan majstor što je bio kaže da bi se trebalo čuti šištanje a ono se kao ne čuje.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 08:56 - pre 74 meseci
@ tihi

Dve stranice unazad,da ne kacim ponovo.

A proverio si sam kako se ponasa pritisak na kondenzatoru kad protok zaustavis.
Probaj isto na isparivacu,ali dok su ugaseni ventilatori.
Testiraj sam ono sto se moze.
A za majstora koji to moze tacno da utvrdi sta je kod tebe,sta da ti kazem...zelim ti srecu u tome.

@zoxor

Hvala ;-)

[Ovu poruku je menjao SG kamikaza dana 25.02.2018. u 10:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 09:03 - pre 74 meseci
Ako se analiziraju one cene ispred, ispada da me košta oko 1300evra da sve vitalne delove izmenjam. Po sadašnjim cenama struje i gasa TP mi štedi oko 400 evra po zimi.

Nekima je važan ekonomski momenat a nekima nije. Poznajem ljude koji kupe auto od 80000evra koji ne štedi ništa (na njegovoj vrednosti gube bar 15000evra godišnje, troši bar 12l/100km) u odnosu na prosečan od 20000evra ali ga imaju i uživaju. Ali tako može da se radi sa svojim parama i ako pare nisu problem. Nijedna ozbiljna firma se tako ne ponaša niti će se ikada ponašati. Mora da se radi projekat investicije, procena rizika, troškova i period povrata investicije. To isto traže i banke kad daju kredit.
To je ekonomija koju neko može da ne poštuje al onda ne može da kaže da se greje jeftino jer računa samo trenutnu potrošnju energije a početnu investiciju ne.
Kad bi se tako računalo, onda bi svi stavili TP. Uložim 6000evra u TP i to ne računam (kao da mi je sa neba palo) a onda kažem da me košta 1evro/m2 (bilo je takvih reklama, sećate se). Jedino da mi padnu te pare. Eto, čekam.

Možemo mi da lažemo koliko hoćemo, al ajde da ne lažemo bar sebe.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 09:09 - pre 74 meseci
Da, to sam video al sam razumeo da ima neke nove.
Jedno od rešenja je da se taj vetnil začepi (ako je uopšte problem). Pošto nema elektronike, čista mehanika, rekao bih da je sigurnosni element i da štiti kompresor od prevelikog pritiska.
Zaštita se kod mene vodi temperaturom kompresora (po defaultu je 92*C) a to je do sada bilo oko 25 bara (treba videti u tablicama mada majstori tvrde da rade i na 30 bara bez problema).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 09:29 - pre 74 meseci
Ja se po pitanju dileme tog ventila kod tebe vodim nekom svojom logikom,ali ne mora da znaci da je ispravna jer strukovno nisam vezan za problematiku u freonskim sistemima,vec postohi samo individualno zanimanje za iste.

Ja ventil takodje dozivljavam kao sigurnosni element,i uloga mu je kako mi se cini da u slucaju skoka pritiska na potisu stiti kompresor tako sto ce propustiti vruc freon ka karteru kompresora gde bi mogla biti temperaturna zastita sa svojim zasebnim relejom,obicno se takvi elementi koriste u jacim kompresorima.
Ili da toplota freona aktivira zastitu koja razdvaja radno kolo u glavi kompresora te dolazi do propustanja freona,tj rada u mestu bez povecanja pritiska.
Mene zanima mogucnost,tj sta se moglo desiti,da se taj ventil aktivira. U najbolje slucaju,probaj par puta da cuknes kompresor,kao nekad tv sto se udarao :-D mozda se odglavi.
U jednom i drugom slucaju,opet kako ja zakljucujem,desavace se ono sto si i naveo da se desava. Raste ti discharge temperatura,bez pracenja povecanja pritiska,iz razloga sto vruc freon recirkulise ka onom na usisu direktno,te se vestacki ta t povecava. Raste ti t kompresora,i moguce da vuce vecu struju te bi na kraju odradio i bimetal kompresora,ili sama temperaturna zastita koju si naveo da imas.
U svakom slucaju,problem neke vrste postoji,nazalost.

I drugo
Juce sam bio u jednoj firmi koja pravi svoje tp,i ima par kompresora koji su izvadjeni tj zamenjeni,posle par godina rada u tp. Ne planira niko da ih otvara i pokusava neki remont. Vlasniku firme sam spomenuo tvoj problem,a kad sam rekao da si pri merenju pritiska na kondezatoru sa ugasenom cirkulacijom,neki vremenski perio imao konstantan pritisak bez porasta,samo je prokomentarisao da se menja kompresor.

Eto,nadam se da nije bilo predugacko

 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 09:54 - pre 74 meseci
Imam mogućnost da skinem kompresor sa TP kao što je moja samo sa R407C gasom.
Pošto je moja R417A treba li menjati ulje ili je to isto mineralno? Ako bi se pokazalo da je kompresor u kvaru onda bi on ostao kod ene a novi kupio za drugu TP.
Ima li to smisla raditi?
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 10:16 - pre 74 meseci
Ulje bi trebalo menjati,to mislim da znam.
A proveriti jel kompresor namenjej za r407.

pitanje je dogovora i kostanja eksperimenta. Donekle ima smisla,jer ako se pokaze da nije do kompresora,vracas ga nazad.
Jedino sto ti onda kupujes nov nekom ddrugome a ne sebi,ako se pokaze da je kompresor.
Mora bit tvoja odluka
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 10:51 - pre 74 meseci
Citat:
tihi2:
Imam mogućnost da skinem kompresor sa TP kao što je moja samo sa R407C gasom.
Pošto je moja R417A treba li menjati ulje ili je to isto mineralno? Ako bi se pokazalo da je kompresor u kvaru onda bi on ostao kod ene a novi kupio za drugu TP.
Ima li to smisla raditi?

Sa R-407C mora poliestersko ulje nikako mineralno.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 10:55 - pre 74 meseci
Negde sam našao da R417A radi i sa mineralnim i sa sintetičkim uljem. Istina?
Kao oznaka na kompresoru je KA sa običnim a KAE (ono E) sa sintetičkim tj kao ekološkim. Ovde je R417A potpuna nepoznanica i pola majstora nikad čula za njega a niko nije radio sa njim. Mada, gas ko gas, pogledaš u tablicu i radiš.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji25.02.2018. u 11:07 - pre 74 meseci
Meni ne stizu masine sa R-407C vec godinama (ne pravi ih Carrier vise a Toshiba i nije nikad) a za R-417A znam od tebe :-)
Za R-407C sigurno ide POE ulje.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480846 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.