Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux desktop bilježi rast

[es] :: Advocacy :: Linux desktop bilježi rast

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10261 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 12:34 - pre 215 meseci
Većina analizatora globalnog web prometa je sigurna u jednom zaključku: broj korisnika koji surfaju sa linuxa se ustoličio na sigurnoj ali stabilnoj brojci od čak 0.4%. Ova cifra nadilazi sva ranije anticipirana predviđanja i svojevrstan je pokazatelj vrtoglavog porasta broja linux instalacija na desktop tržištu. Microsoftov Windows operativni sustav tradicionalno dominira tržišnim kolačem desktopa, ali uz ovakav nezaustavljiv rast linuxa, predviđa se dugo očekivani prekid Micorosftovog monopola u vrlo bliskoj budućnosti, i to po sadašnjoj stopi rasta linuxa negdje u 2362. godini.

Podatak su, između ostaloga, potvrdili nezavisni OneStat (0.36%), Market Share (nadprosječnih 0.44%) te TheCounter (0.44%). RMS, FSF-ov Ministar Propagande, najavljuje za sutra prigodnu roštiljadu povodom ovog spektakularnog uspjeha anarhokomunističke omladine razasute duž globusa, ujedinjene pod FSF-ovom zastavom. Očekuje se da će večer kulminirati misnim slavljem koje će biti blagoslovljeno prisutnošću tisuća pingvina hodočasnika iz cijelog svijeta, a koje će osobno ugostiti RMS, ujedno i Veliki Svećenik FSF-ove Crkve, u svojim donacijama-izgrađenim mramornim dvorima na Djevičanskim otocima.




E, 4 promila nakon 16 godina? LOL


 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 12:47 - pre 215 meseci
Cynique, to samo dokazuje da linux, ovakav kakav je, nije za desktop. Probaju da naprave sistem za Joe Consumera, ali ne onako kako su u Apple-u uradili preko BSD (a tako bi moglo i preko Linuxa i Solarisa). Linux je neprimeren za onoga ko ne zeli nauciti kako da koristi unix, samo pogledaj pitanja na ES Linux forumu. Linux ce najverovatnije da nastavi da bude relativno uspesan sistem za servere, ali za desktop nije. U stvari jeste, ali moras biti spreman i da naucis kako se sistem odrzava i koristi, sto Joe Consumer nece. Kada Joe Consumer nece da nauci i da ne otvara e-mail attachmente i ne pokrece crackove, dialere i ostali krs software na windowsu, jos ce manje nauciti unix da odrzava. Mogao bi da se napravi desktop linux, ali start iznova, pa onako kako su u Appleu to izveli.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 13:03 - pre 215 meseci
Bazicno, postoje tri grupe linux korisnika na desktopu, prvi, koji instaliraju linux da bi bili "l33t h0x0r" i da bi se pravili vazni pred komsijama, druga grupa koja to radi iz ideoloskih razloga zato sto ne zele biti "robovi zloga Microsofta" i koji bi odmah presli na OSX da Apple hardware nije preskup, i treca, koja voli unix, a ti u vecini nisu, nazalost.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 18:26 - pre 215 meseci
Ne vole ljudi kupus pa to ti je.

Lepo sam onomad rekao da je Google prikazivao 1% samo zbog zaokruživanja. Sad bi morali da prikazuju 0%, zato su i sklonili te statistike :)

0.4%.. pa stvarno.. pišurija.

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 18:35 - pre 215 meseci
Neozbiljni su. Sad prelazim sa OpenSUSE 10.0 na 10.1 (na poslu, jakako) i uspeli su da načisto pretumbaju desktop (sve više liči na Mac, hehehe). Ajde da su prešli sa 10.0 na 11.0 pa i da ih čovek razume, ali od 10.0 na 10.1?
 
Odgovor na temu

henrik
Nebojša Kuzmanović
Ogilvy&Mather
Beograd

Član broj: 13843
Poruke: 772
*.adsl.beocity.net.

ICQ: 341761597


Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 19:14 - pre 215 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Bazicno, postoje tri grupe linux korisnika na desktopu, prvi, koji instaliraju linux da bi bili "l33t h0x0r" i da bi se pravili vazni pred komsijama, druga grupa koja to radi iz ideoloskih razloga zato sto ne zele biti "robovi zloga Microsofta" i koji bi odmah presli na OSX da Apple hardware nije preskup, i treca, koja voli unix, a ti u vecini nisu, nazalost.


Grešiš. Prva i druga grupa su ti isto. S tim što svi počinju kao samo prva, a onda kad uspeju da konfigurišu modem (uz pomoć ortaka, posle mesec dana), priključe se komjunitiju na netu i saznaju da treba da imaju i ideološko-politički stav spram svega toga, kad su već tu.

A tačno je da je treća grupa najmalobrojnija.
%%pinball fantasies

DizajnZona
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 19:36 - pre 215 meseci
Damn... 0.4% - to ce Microsoftu zaista zadati opaku glavobolju ;-)))))

Eh, kad se setim starih dana Advocacy-ja, kada su nas neki na ovom forumu uveravali da ce bas negde ovih dana Linux biti vrlo bitan za razliku od tadasnjih 1.5% :-)

No, mozda je to novi vid FSF-ove borbe - gerila :) Odlucili su da se infiltriraju u Windows redove i da ruse sistem iznutra :))))
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 21:42 - pre 215 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Eh, kad se setim starih dana Advocacy-ja, kada su nas neki na ovom forumu uveravali da ce bas negde ovih dana Linux biti vrlo bitan za razliku od tadasnjih 1.5% :-))


Moze li se ikako doci do linkova na forumu koji ovakve stvari pokazuju u pravom maniru, uvek me zanimalo ko ce biti u pravu, a sve zbog "garantujem ti da ce za tri godine to biti xx nesto" jer su takvi postovi sigurno postojali samo ih treba naci, ali kako?!?!?!?!
Pozdrav
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
p-13.103.eunet.yu.



+35 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 22:02 - pre 215 meseci
Kada bi se ujedinili i pravili samo jedan Linux, kao što čika Bili pravi uvek samo jedan, sledeći Windows, možda bi nešto i uradili, ovako su samo redak zver.
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 22:21 - pre 215 meseci
Citat:
zoran_dojkic: Kada bi se ujedinili i pravili samo jedan Linux, kao što čika Bili pravi uvek samo jedan, sledeći Windows, možda bi nešto i uradili, ovako su samo redak zver.

:) You really don't get it...
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast15.08.2006. u 23:18 - pre 215 meseci
Citat:
Dragi Tata: Neozbiljni su. Sad prelazim sa OpenSUSE 10.0 na 10.1 (na poslu, jakako) i uspeli su da načisto pretumbaju desktop (sve više liči na Mac, hehehe). Ajde da su prešli sa 10.0 na 11.0 pa i da ih čovek razume, ali od 10.0 na 10.1?

Uzdaj se u se i u OpenSUSE.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast16.08.2006. u 06:17 - pre 215 meseci
Citat:
Dragi Tata
Neozbiljni su. Sad prelazim sa OpenSUSE 10.0 na 10.1 (na poslu, jakako) i uspeli su da načisto pretumbaju desktop (sve više liči na Mac, hehehe). Ajde da su prešli sa 10.0 na 11.0 pa i da ih čovek razume, ali od 10.0 na 10.1?


Hehe ovo me podseca na kinesku izreku da je imitacija zapravo znak divljenja :-))))

Sta li ce biti ako im se neka sledeca verzija Windowsa vise svidi od Maca - opet ce pretumbati desktop u sledecoj minor reviziji - hehehehe.

Citat:

Moze li se ikako doci do linkova na forumu koji ovakve stvari pokazuju u pravom maniru, uvek me zanimalo ko ce biti u pravu, a sve zbog "garantujem ti da ce za tri godine to biti xx nesto" jer su takvi postovi sigurno postojali samo ih treba naci, ali kako?!?!?!?!
Pozdrav


Moraces rucno - svaku temu od pocetka :( Ali ima ih, sigurno :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast16.08.2006. u 07:26 - pre 215 meseci
Verujem da u Srbiji i Hrvatskoj zajedno isti procenat slusa jazz.
Ostatak slusa Cecu, Magazin, Sabana (ne Bajramovic), one crnogorce sto su osvojili pesmu evrovizije ... i tako to.

I na kraju, cemu uopste ova tema?
Mirnije si zaspao te noci?
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast16.08.2006. u 15:23 - pre 215 meseci
Čak i sajtovi kao distrowatch.com imaju statistike tipa:

Windows 60.2%
Linux 32.1%

http://distrowatch.com/awstats/#os

Što samo potvrđuje da i ti bajni Linuxovci koriste Windows, a Linux drže na drugoj particiji čisto da ga pokazuju društvu tipa "Ja koristim Linux, Windows je za budale.." :)


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast16.08.2006. u 17:44 - pre 215 meseci
Mislim da si u pravu degojs. A nazalost, mogao bih samo da nabrajam koliko je unix koncept bolji od windows koncepta, pocev od dobre dokumentacije do case-sensitive fajl sistema. Nema opravdanja MS zato sto dokumentaciju za registry ne daje uz Windows, ako se registry editor moze uporediti sa editovanjem konfiguracionih fajlova, eto, koliko sam radio na windowsu a nista nisam naucio zato sto nisam ni mogao.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast16.08.2006. u 18:57 - pre 215 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Mislim da si u pravu degojs. A nazalost, mogao bih samo da nabrajam koliko je unix koncept bolji od windows koncepta


A opet, i ja bih mogao natrkeljati traktat o tome kako je VMS, te NT (kao njegov nasljednik) superiorniji od UNIX-a, počevši od puknute semantike POSIX API-ja i fundamentalnih OS apstrakcija (kojih dobrim dijelom nedostaje), pa do pikanterija defektnog dizajna signaling/error/IO/security podsustava...

Citat:


Želiš reći da je registry nedokumentiran? :) Oh please, sa regmon upecaš koji registry ključ explorer.exe promijeni kliktanjem na određenu stavku u meniju u cca pola minute. No primjer koji si naveo jest u najmanju ruku ekstreman - 80% korisnika jedva da ima neku mutnu predodžbu što točno registry jest, a kamoli da ga uopće koriste. To je primjer dobrog dizajna. Koliko znaš linux (i ostalih *nix) korisnika koji nikad nisu čuli za conf fajlove? :) Misliš li da je defaultna vidljivost /etc dobra stvar za Joe Consumera? :)

Što se tiče programerske dokumentacije, nadam se da man(1) ne pokušavaš uspoređivati sa ovom zvijeri:

http://www.microsoft.com/downl...D6818DC7C41&displaylang=en

Citat:
do case-sensitive fajl sistema.


http://book.itzero.com/read/mi...l/0735619174/ch12lev1sec4.html

Citiram:

Citat:
As explained in Chapter 2, one of the mandates for Windows was to fully support the POSIX 1003.1 standard. In the file system area, the POSIX standard requires support for case-sensitive file and directory names, traversal permissions (where security for each directory of a path is used when determining whether a user has access to a file or directory), a "file-changetime" time stamp (which is different than the MS-DOS "time-last-modified" stamp), and hard links (multiple directory entries that point to the same file). NTFS implements each of these features.


Ima i registry ključ za tu postavku (do your homework), znam da kad instaliram SFU da me pita da to uključim.

BTW, interno se, prije nego što uopće dopre do file-system (filter) drivera, svaki filename još u ntdll.dll transformira u tzv. "NT path" koji je UNICODE_STRING.

Citat:
Nema opravdanja MS zato sto dokumentaciju za registry ne daje uz Windows


Mda. već vidim horde rezigniranih novopečenih windowsaša kako traže refund nezadovoljni dokumentacijom za jednu opskurnu internu komponentu OS-a....

Citat:
koliko sam radio na windowsu a nista nisam naucio zato sto nisam ni mogao.


Zato jer iskreno nisi to ni željeo.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast16.08.2006. u 20:04 - pre 215 meseci
Tom logikom, pošto uz Windows niste dobili priručnik za C, C++, VB ili Javu, znači Windows vas je sprečio da programirate :)

boki, care..

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast16.08.2006. u 23:15 - pre 215 meseci
Je li cynique, zar trebam da te podsecam da je na Win 98 CDu sam os bio cini mi se manje od 100Mb? Ako mi je sada MSDN dostupan ne znaci da je bio i u proslosti, a BTW cini mi se (mada mozda gresim) da nekad davno MSDN nije ni bio dostupan besplatno.
BTW case sensitive fs? Dobro, ali bas kao i registry kljuc za iskljucivanje 8.3 imena fajlova ne mozes tek tako to da ukljucis. MS softver ce najverovatnije da radi, ostalo ne. U slucaju 8.3 imena fajlova lomis backward kompatibilnost npr.

@degojs imao sam prilike da gledam dokumentaciju koja dolazi uz Win32 SDK i jeste odlicna, ali to nema veze sa cinjenicom da bi u MS-u mogli malo te dokumentacije da zapeku na CD/DVD, zar ne? :p

BTW Cynique, da li si radio na VMS? Neki MicroVAX, Alpha? Mozes reci da je POSIX implementacija u VMS bolja, ali kao korisnik? Suzdrzavam se od komentara, OpenVMS nikada koristio nisam, ni na vintage hardware-u a o HP mainframeovima da ne govorim.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 17.08.2006. u 00:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast17.08.2006. u 00:13 - pre 215 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Je li cynique, zar trebam da te podsecam da je na Win 98 CDu sam os bio cini mi se manje od 100Mb?


Da, i što sa tim, osim što dan danas više ljudi surfa iz win9x nego sa linuxa? :D

Citat:
Ako mi je sada MSDN dostupan ne znaci da je bio i u proslosti, a BTW cini mi se (mada mozda gresim) da nekad davno MSDN nije ni bio dostupan besplatno.


Uvijek je bio besplatno dostupan na msdn.com, no ne i downloadable, to si u pravu. Ali zato je cijeli PSDK skupa sa dokumentacijom bio uvijek besplatno dostupan za download.

Citat:
BTW case sensitive fs? Dobro, ali bas kao i registry kljuc za iskljucivanje 8.3 imena fajlova ne mozes tek tako to da ukljucis. MS softver ce najverovatnije da radi, ostalo ne. U slucaju 8.3 imena fajlova lomis backward kompatibilnost npr.


Ne znam, nisam čuo da je netko imao velikih problema s tim. Eto upali:

http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;817921

i navedi barem jedan program koji dobro ne radi sa uključenim case-sensitvity.

Citat:
BTW Cynique, da li si radio na VMS? Neki MicroVAX, Alpha? Mozes reci da je POSIX implementacija u VMS bolja, ali kao korisnik?


Nisam koristio, OpenVMS ionako oduvijek radi na egzotičnom hardveru (danas mrtve alphe te IA-64), no više i nego dobro sam upoznat sa njegovim dizajn principima. I ne, ne mogu kao "korisnik" reći da je neka POSIX implementacija manje/više konformnija, to jedino može kvalitetno evaluirati programer. I nisam mislio na konformnost sa nekim bogovetnim IEEE standardima uopće, već na loš dizajn iza POSIX API-ja. Zanimljivo da i VMS (kao i NT-bazirani Win danas) POSIX vrte kao nezavistan paralelni subsystem, što je puka fantazija na unixodima gdje si ili osuđen na user-mode emulaciju i direktno mapiranje na one-and-only OS API (kao u WINE), ili prtljanje u kernel mode sa syscall table i sl. perverzijama (Solaris branded zones).
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux desktop bilježi rast17.08.2006. u 00:52 - pre 215 meseci
Citat:
i navedi barem jedan program koji dobro ne radi sa uključenim case-sensitvity.


Mogao bi, to je igra Evolution koju imam ovde. Nisam probao sa case sensitivity, ali ni iskljucivanje 8.3 imena fajlova ne bi bilo dobro, jer iste koristi. Civ 2 takodje cini mi se... Sto da se petljam sa emulacijom 9x na XP-u ako ne moram, zar ne?

Citat:
Da, i što sa tim, osim što dan danas više ljudi surfa iz win9x nego sa linuxa?


Otisli smo u offtopic, to priznajem, ali se prazan prostor na CD/DVD-u lepo da iskoristit za opsezniju dokumentaciju, zar ne? Tek da ne moras gigabajt da downloadujes sa MSDN, nije li tako?

Inace, da je linux beznadezan na desktopu, jeste, ali to smo vec zakljucili, zar ne?

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux desktop bilježi rast

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10261 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.