Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto macka prede ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Zasto macka prede ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 48592 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vujo032
VUJIC RADIVOJE
Danguba!
CACAK

vujo032
Član broj: 61918
Poruke: 154
*.duga-net.com.



+101 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?01.02.2010. u 15:09 - pre 173 meseci
Za mačke se kaže da imaju devet života. U nekim kulturama su one bile kultne životinje i pripisavane su im natprirodne moći. Nisu ni retka razdoblja u kojima su ove životinje smatrane đavolovim slugama i bićima koja su povezana sa vešticama i crnom magijom. Šta je to što mačke čini tako posebnim?

Dobro su dokumentovani primeri u kojima ove životinje preživljavaju padove sa zaista velikih visina. Jedna statistika potvrđuje da je 90% mačaka uspelo da preživi pad sa 6. sprata, a zabeležen je čak i slučaj preživljavanja pada sa 45. sprata. Kako to mačkama polazi za rukom? U čemu je tajna?

Tim naučnika sa Instituta za proučavanje faune u Severnoj Karolini, SAD, tvrdi da tajna leži u - predenju. Do sada se uglavnom mislilo da je predenje isključivo znak zadovoljstva, međutim nova saznanja pokazuju da je u pitanju jedan vid terapije, način na koji mačka samu sebe leči i ozdravljuje.

Mačke predu na frekvenciji od 27 do 44 Hz, i upravo su zvučni talase takve učestalosti lekoviti, odnosno jačaju kosti i unutrašnje organe. Pomentua grupa naučnika je utvrdila da ova frekvencija prija i ljudima, odnosno ima podjednako lekovito dejstvo i na naše kosti. Upravo u ovoj činjenici i leži objašnjenje moći mačke da se vrlo brzo i lako zaleči, pa i da preživi pad sa neverovatne visine.

Sa naučnicima iz SAD se slaže i britanski kolega Dr. David Purdie, koji veruje da bi stimulacija putem zvučnih talasa mogla da ojačava ljudske kosti i reši neke od problema koji nastaju starenjem. U tom procesu je glavni problem gubitak kalcijuma, a frekvencija 27-44 Hz bi mogla da ponudi rešenje. Zato, podesite tonalitet, "ubodite" frekvenciju i predite što češće!
Kad bi mladost znala, kad bi starost mogla...
 
Odgovor na temu

saneldz
Incognito
EU

Član broj: 44991
Poruke: 357
62.113.8.*



+2 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?01.02.2010. u 18:46 - pre 173 meseci
Kako psihologija objasnjava ljude koji vole macke? Postoji li neka psiholoska strana kojom se mogu objasniti preferencije prema mackama;
ili je to samo stvar licnog ukusa?

Ja licno jako volim macke, puno su mi ljepse, elegantije i gracioznije zivotinje od recimo pasa, ali nikad nisam zapravo imao kucnog ljubimca pa niti macku.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.dclient.hispeed.ch.



+69 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?01.02.2010. u 20:22 - pre 173 meseci
Citat:
markalauskas: Nama u kuci je maca bila clan porodice (kazem bila zato sto je uginula pre 10-tak dana, imala je 3 godine i od rodjenja je sa nama).
Sada je to stan kao bez duse, licnosti,... prazan.
Uopste nisam voleo macke dok nismo dobili ovu, i uvek bih izabrao psa ali... ne vise!


A sto je uginula tako mlada?

Inace, evo i slike naseg Topija dok leskari u svom krevetcu:

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nick2

Član broj: 31563
Poruke: 169
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?02.02.2010. u 16:08 - pre 172 meseci
hahah kako je njemu lose u zivotu
Guess I'll always be a soldier of fortune...
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?02.02.2010. u 20:49 - pre 172 meseci
Macke su neverovatne zivotinje... ja ih obozavam! Pogotovo kada su jako male.
Kuci imam persijsku macu, stara je oko godinu dana i moram vam reci da je jako pametna i poslusna. Kada nesto uradi a ne sme, samo je malo izgrdim i ona odma ukapira da to ne sme. A cini mi se da je oduvek znala da za sta sluzi nosha i nigde drugo nece da pravi 'gluposti' :) cak je mi i malo zeznemo nekad promenom lokacije noshe ali je ona sa velikom lakocom nanjusi.
Ne spavamo u istom krevetu, ona to zna, ali ujutro kada se probudim pustim je u sobu i ona pridje krevetu i ceka odobrenje, onda je ja pozovem i ona mi skoci na krevet i legne na noge ili stomak i zajedno jos malo odremamo uz duboko umirujuce predenje. Mada mi se posle ucini da to predenje predje u hrkanje :)
Ja bih da produbim pitanje i da pitam KAKO maca prede? Znaci sta se fizicki desava? Da li ona hrce ili sta?
Moja obozava da joj stavim ruku ispod vrata i pipnem nesto sto se treska. To joj taaaako prija da poludi :).
 
Odgovor na temu

Boobec
admin
Beograd

Član broj: 70217
Poruke: 124
*.scbeograd.org.



+3 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?03.02.2010. u 07:43 - pre 172 meseci
Macku sam imao odkad znam za sebe, a najduze se zadrzao macak Cane, bio je tu 9 godina, i onda otisao da ugine :`((( Bio je jako pametan i privrzen za nas ukucane.Ko nije imao macku ne moze da zna kakve su one ustvari ;)

Inace ne bih bas poredio pse i macke, jer nemaju veze jedno sa drugim, dve totalno razlicite vrste zivotinja...



 
Odgovor na temu

Shoshone

Član broj: 17792
Poruke: 127
*.adsl-3.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?03.02.2010. u 18:28 - pre 172 meseci
Osnova predenja kod macaka je umirivanje macica dok sisaju. Mali macici su nemirni i da ne bi povredili majku ona prede i tako ih umiruje dok sisaju.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?03.02.2010. u 18:55 - pre 172 meseci
Lepo je to, ali kako prede to niko ne zna jel?
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?03.02.2010. u 19:02 - pre 172 meseci
Evo na jednom drugom forumu sam nasao nesto, mozda je tacno, mozda nije, procitajte i sami
Citat:
Missy1: Neki tvrde da je predenje rezultat slanja elektricnih impulsa od mozga do centralnog nervnog sistema, sto dovodi do toga da misici oko glasnica vibriraju i proizvode zvuk predenja. To je samo jedna teorija, jer nitko sa sigurnoscu ne moze reci kako macke predu.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Zasto macka prede ?04.02.2010. u 00:24 - pre 172 meseci
These cats are both purring, as Jaspurr grooms Bubba.
Franny Syufy
More Images (3)

My mailbox often brings interesting challenges, as in a short question from Gideon: "Do cats purr when they are alone?" What a great question! As I replied to Gideon, it is on the order of, "If a tree falls in the woods, and there's no one there to hear it, does it make a sound?" Or - "Does the light burn inside a closed refrigerator?" Yet, by far, I think the question about cats purring is the much more fascinating of the three. Truthfully, I don't know if cats purr when they are alone. It seems likely that they do, if one understands a little about why cats purr.

Most experienced "cat wranglers" now know that cats don't purr only when they are content and happy. They also purr during tense or traumatic moments. When suddenly and violently injured, even at moments near death, a cat will often purr. I've often likened this to saying, "Please don't hurt me any more. I'll be good," but recent studies have put a more scientific spin on this seeming anomaly.

It seems that the measurable Hertz of a cat's purr lies between 25 and 150. Coincidentally (or not) it has been found that sound frequency in this range can stimilate bone growth and healing. ¹ A newer theory is that purring releases endorphins - natural analgesics that reduce pain while healing proceeds.

That cats have remarkable endurance, and are quite stoic to trauma is well known to veterinary professionals; it is not unlikely that this instinct to purr under duress is directly related.

Purring under stress has more colorfully been described as the cat's mantra, e.g., a self-soothing, self-healing, relaxing, vibrating sound (sort of like the Ommmm one might hum while in the lotus position. Notice the vibration in your lips, nose and throat? I bet most of us, if we had our "druthers," would much rather be able to purr!

The Physiology of Purring

There seems to be two schools of thought here.
The most popular one is quoted here:

One study determined that purring involves activation of nerves within the voice box. These nerve signals cause vibration of the vocal cords while the diaphragm serves as a piston pump, pushing air in and out of the vibrating cords, thus creating a musical hum. Veterinarian Neils C. Pederson, author of Feline Husbandry, believes that purring is initiated from within the central nervous system and is a voluntary act. In other words, cats purr only when they want to.²
The other theory is that the sound comes more from vibrating blood vessels than in the voicebox itself. ³

The Happy Purr of a Cat

All domestic cats are born with the purring ability. A queen will purr while giving birth. It is unknown whether this is because of happy anticipation, or whether it is a relaxing "mantra." Kittens instinctively purr when nursing, and the momcat purrs right back at them. Your adult cat will purr at the drop of a hat whenever you're near, and especially when you are holding or petting him.

Cat purrs will range from a deep rumble to a raspy, broken sound, to a high-pitched trill, depending on the physiology and/or the mood of a cat. A cat will often "wind-down" when going to sleep, with a long purring sigh that drops melodically from a high to a low pitch. Does your cat's purr sometimes sound like an idling diesel engine? That's because at the lower range of 26 Hertz, the velocities are nearly the same.

The Healing Power of the Purr

Cats are often used as "therapy animals" in convalescent hospitals, or in retirement residences. It is an accepted fact that cat owners have lower blood pressure, especially in older people. The human-feline bond is never quite so close as when a person is holding and petting a purring, vibrating bundle of fur on her lap, and all is well with the world. You may even find yourself purring in response.

http://cats.about.com/cs/catmanagement101/a/why_cats_purr.htm
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zasto macka prede ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 48592 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.