Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6354913 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 08:28 - pre 126 meseci
Na vanjskoj temp -15 najbolji i najskuplji inverteri imaju cop oko 2. Pa je tesko to poredit, jer nikad ne znate kolko trosi i kolko grije na odredjenoj vanjskoj temp.
Moja nocria ovaj mjesec potrosila 17€ struje i to prilicno hladan,al je prosli potrosila 5€,sledeci mozda potrosi i vise ako zahladni jos,ali kad se sve podvuce isplati se itekako :-)
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 09:54 - pre 126 meseci
J***li te evri, daj kWh za nas koji nemamo iste cene kWh :D (koliko se secam, kod vas bese kWh=0.08e u visoj tarifi?, znaci 212kWh za 13-14 dana decembra. Odlicno.)

Nenade, zar ne treba 3600kWh u tvojoj racunici da pomnozis sa 1.25 da bi dobio koliko treba gasa, a 3600kWh direktno za COP*potrosnja klime da poredis? Ako ode 100W/h, onda ode 100W/h - nebitno iz kog izvora. Izvor ce samo odrediti koliko kosta tih 100W, zar ne?
Mada mi je 100W/m2/h MNOGO? Cak i na T=-15*C.
Drugi problem je, koliko klima treba da da 5kW/h na -15*C?.
 
0

dlacman

Član broj: 162897
Poruke: 33



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 11:14 - pre 126 meseci
Imam jedno pitanje na koje ne mogu da nađem odgovor.
Može se meriti potrošnja klime, temperatura prostorije i temperatura vazduha unutrašnje jedinice i protok unutrašnje.
Na koji način se pouzdano može izmeriti kapacitet klime, odn. kako izmeriti COP u kućnim uslovima. Zaboravite šta proizvođači navode, želim ja da merim koliko energije klima daje, a koliko troši.
Ako neko zna, bio bih veoma zahvalan za informaciju.
 
0

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
*.opera-mini.net.



+30 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 11:39 - pre 126 meseci
Izmeris ulaznu I izlaznu temperaturu vazduha(razliku) pa pomnozis sa protokom u jedinici vremena, pa puta vreme pa puta toplotni koef vazduha I eto energije u vidu izvrsenog rada.
PS: moj LT je potrosio 390KWh za poslednjih 1000h, sto dodje prosek od 390W za grejanje 30kvm @23C@24/7 i plus dogreva hodnik.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
0

nenad8448
Pancevo

Član broj: 314817
Poruke: 84
105-217.static.madnet.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 11:49 - pre 126 meseci
Nebitno je kolika je spoljna temperatura, nebitna je kvadratura, nebitna je procena toplotnog gubitka, sve je to primer. Bitno je da imas racun za gas gde se vidi koliko m3 potroseno. Da na osnovu m3 dobijes kw potrosenih. I tih 20% slobodno odbijes jer su otisli kroz dimnjak. I dobijes priblizno koliko kw si iskoristio za grejenje. E ti kw se dele sa cop-om 3, jer nikad nije ceo mesec -15 i nije ceo mesec +7 da bi bio najmanji ili najveci cop.
Evo primer za moju klimu 12luca total kw 4.05 i input power 1.53kw. COP 2.64, To je max na 0 C. A moja klima trosi kad sam juce gledao oko 550w a to je trecina snage i mislim da je cop tad sigurno 3 a mozda i vise.
Da je 100w/m2 MNOGO ? To je REALNO ako uvodis centralno grejanje. Pa meni lik koji radi preko 30 godina grejanje dosao, ja reko izolaciju koju imam, on crtao, racunao i kad je reko njegovo misljenje sta treba da ugradim samo sto nisam pao na dupe. Reko sam dovidjenja i prijatno. Racuna 1 rebro radijatora na m2, a to mu dodje 195w na temperaturi polazne vode od 60stepeni ili 48 rebra za potkrovlje sa ukupnom snagom od 9360w. I plus majstor racuna da je polazna voda 90 a povratna 70, gde lako ode na 11kw snage u radijatorima. A ja grejem sa 550w nek je cop 3 a to je 1650w. Za moju kucu oko 120m2 kaze plinski kotao 24kw, struja 18kw a na drva 28-30kw........Sistem bi bio predimenzionisan samo tako. Kotao na drva bi se gusio jer ti treba mala temperatura polazne vode ili temperatura u kuci ode na 30 C. Plinski kotao ima modulaciju snage od 10 do 24kw ali i to je predimezionisano. Uvek bi malo radio na minimumu ili vise bi bio ugasen. Imao bi problem da odrzava malu polaznu temperaturu vode. Da je kotao od 12kw koj ima minimalnu snagu vec od 4kw e to je druga prica. Kotao bi radio na mimumum ili malo vise i bilo bi ok.
Plin, struja sa elektro kotlom, drva, pelet, briketi su skupi vidovi grejanja.
Grejanje inventer klimom je najjeftinije od bilo koga drugog vida grejanja, uzimajuci u vidu pocetne troskove.
Pa ja sad komsijama objasnjavam po koj zna koj put ovu racunicu.
I znas kako objasnim? Dovedem ih do meraca potrosnje da vide trenutnu potrosnju, ukupnu potrosnju za odredjeni broj sati, pokazem termometar na stolu i zidu i ponudim metar da mi izmere da li imam 48m2.
I na kraju nevoljno priznaju da je usteda enormna...
 
0

nenad8448
Pancevo

Član broj: 314817
Poruke: 84
105-217.static.madnet.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 11:56 - pre 126 meseci
Citat:
mr Jozza:
Izmeris ulaznu I izlaznu temperaturu vazduha(razliku) pa pomnozis sa protokom u jedinici vremena, pa puta vreme pa puta toplotni koef vazduha I eto energije u vidu izvrsenog rada.
PS: moj LT je potrosio 390KWh za poslednjih 1000h, sto dodje prosek od 390W za grejanje 30kvm @23C@24/7 i plus dogreva hodnik.

Ekstra potrosnja, da je manja nebi ljudi poverovali. Konstantno odrzavas temperaturu, zidovi akumulirali odredjenu kolicinu toplote i mala kolicina w je potrebna za zagrevanje tj odrzavanje T.
Kako je bila prosecna potrosnja prosle zime kad je T isla u veci minus? Na -10 ili -15 C ?

 
0

Heinz
Voždovac

Član broj: 293309
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 12:40 - pre 126 meseci
Proračun toplotnih gubitaka se radi za razliku od 38 stepeni, odnosno unutra +20 napolju -18. Zato ide puno rebara i jak kotao. A ti probaj sa inverterom da se ogreješ na -18.

Konkretan primer: stan 65 kvm, 7400 W u grejnim telima. Postavljena su i dva invertera od 12000 BTU. Kako ću njima da zagrejem stan na -18, odakle mi 7400 W sa te dve klime?
 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 12:45 - pre 126 meseci
@nenad8448
Ma racunica je njegova potpuno pogresna.Ja sam pisao o KOMBINACIJI grejanja klima i gas.A on izvodi racunicu kao da se gas koristi 24 h u toku meseca.Znamo mi svi ovde da je grejanje klimom jeftinija varijanta.Ali klime imaju i svoje mane-losu stranu.Ja navodim prednosti KOMBINACIJE gas + klima a to moze da bude i pelet+klima.
Jutarnje podizanje temperature i jutarnja akumulacija toplote u zidove.Centralno grejanje jako brzo podize temperaturu i efekat je veliki kod niskih temperatura.Na ovaj nacin se stede uredjaji-klime od "akanja" jer su nocne temerature u velikom minusu i posto je vec postignuta odredjena temperatura u objektu klima mnogo lakse nastavlja da odrzava tu temperaturu.U takvim uslovima i vrednost COP-a je veca.Tu su i druge prednosti grejanje KOMBINACIJOM - kupatila,hodnika,ravnomerna raspodela temperature......itd.
Ovo vazi za vece povrsine i prevashodno se odnosi na objekte tipa -kuca.
Kada se radi projekat za velicinu TP vazduh-vazduh uzima se u obzir da ona treba da pokrije npr. 80 % grejne sezone i to se smatra dobrim izborom u smislu efikasnosti,funkcionalnosti.......... a ne da TP treba da pokrije 100 % grejne sezone.
Svako nisko-temperaturno grejanje je jako inertan sistem i pad temperature ne sme da bude veliki.Ovde je dilema da li klima da radi cele noci ili je iskljuciti pa ujutru ukljuciti.Ja sam napisao moj primer kako sam ja to resio -- GAS + KLIMA.
 
0

dlacman

Član broj: 162897
Poruke: 33



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 13:33 - pre 126 meseci
Citat:
anon3017188: @nenad8448
Ma racunica je njegova potpuno pogresna.Ja sam pisao o KOMBINACIJI grejanja klima i gas.A on izvodi racunicu kao da se gas koristi 24 h u toku meseca.Znamo mi svi ovde da je grejanje klimom jeftinija varijanta.Ali klime imaju i svoje mane-losu stranu.Ja navodim prednosti KOMBINACIJE gas + klima a to moze da bude i pelet+klima.
Jutarnje podizanje temperature i jutarnja akumulacija toplote u zidove.Centralno grejanje jako brzo podize temperaturu i efekat je veliki kod niskih temperatura.Na ovaj nacin se stede uredjaji-klime od "akanja" jer su nocne temerature u velikom minusu i posto je vec postignuta odredjena temperatura u objektu klima mnogo lakse nastavlja da odrzava tu temperaturu.U takvim uslovima i vrednost COP-a je veca.Tu su i druge prednosti grejanje KOMBINACIJOM - kupatila,hodnika,ravnomerna raspodela temperature......itd.
Ovo vazi za vece povrsine i prevashodno se odnosi na objekte tipa -kuca.
Kada se radi projekat za velicinu TP vazduh-vazduh uzima se u obzir da ona treba da pokrije npr. 80 % grejne sezone i to se smatra dobrim izborom u smislu efikasnosti,funkcionalnosti.......... a ne da TP treba da pokrije 100 % grejne sezone.
Svako nisko-temperaturno grejanje je jako inertan sistem i pad temperature ne sme da bude veliki.Ovde je dilema da li klima da radi cele noci ili je iskljuciti pa ujutru ukljuciti.Ja sam napisao moj primer kako sam ja to resio -- GAS + KLIMA.


Potupno sam saglasan sa ovom tvrdnjom, bar kod mene je takava slučaj. Ja sa dve Nocrie za 70m2 ne mogu da probijem temperaturu od 23 stepena u sobama, ali nikako. Sa gasom sam prošle godine trošio od 150-200m3 + 2 TA peći od 3KW (period decembar - mart), a ove godine koristim i dalje 2 TA peći + 2 Nocrie koje rade od 08 do 24h. Ujutru 30 minuta Gas ba maksimum i temperatura skoči sa 17 stepeni na 21 stepen i onda održavam sa klimama.
Znam da nemam dobru izolaciju, ali nije ni katastrofa, vakum prozori sa argonom, spoljni zidovi cigla 40cm + afrakcija, ali bez demit fasade. Unutrašnji zidovi i plafon imaju gips karton + mineralna vuna 5cm.
Ja sumnjam da Nocria izvlači između 6 i 9 KW (u HiPower modu do 0 stepeni) pri maksimalnom protoku vazduha, jer sa radijatroskim telom od 2KW po sobi i ulaznom T 55 stepeni, ja imam komfor, dok sa klimam imam gibanje vazduha i manji komfor. Ubacio sam na jednoj Nocriji izmenjivač toplote koji može da greje samo jedno radijatorsko telo snage 1200W i radi lepo nagura 55 stepeni, ali čim ga spojim na drugi radijator kapaciteta 2KW, guši se (čest defrost i mora malo gasni kotao da pomogne oko 1m3 na 24h), sa dva radijatora uk.snage 4kW, ne može da se nosi. Dok korisitim izmenjivač malo prigušim unutrašnju jedinicu da bih smanjio intervale između defrosta.
Eksperimentalno sam utvrdio da ako je temp. za R410a koji se vraća u kompresor iznad 40 stepeni, defrost je jako redak (na 4 do 6 sati) do na 30 stepeni je na svakih 1-1.5h.
Inače Nened je u pravu za 100W/m2, tako su bar meni radili projekat (u pitanju je strani softver koji radi proračune na osnovu debljine zidova, materijala, pvršine prozora, okrenutost pozora i sl.. Odn. hoću reći da je to energija potrebna u mom slučaju, za bolju izolaciju manje i obratno.
Prikačeni fajlovi
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 13:33 - pre 126 meseci
Citat:
Dexic:
J***li te evri, daj kWh za nas koji nemamo iste cene kWh :D (koliko se secam, kod vas bese kWh=0.08e u visoj tarifi?, znaci 212kWh za 13-14 dana decembra. Odlicno.)

Nenade, zar ne treba 3600kWh u tvojoj racunici da pomnozis sa 1.25 da bi dobio koliko treba gasa, a 3600kWh direktno za COP*potrosnja klime da poredis? Ako ode 100W/h, onda ode 100W/h - nebitno iz kog izvora. Izvor ce samo odrediti koliko kosta tih 100W, zar ne?
Mada mi je 100W/m2/h MNOGO? Cak i na T=-15*C.
Drugi problem je, koliko klima treba da da 5kW/h na -15*C?.


samo za tebe :-)
potrosila 34 KM dijelimo sa 1,17 (pdv 17%) i to opet podijelimo sa cijenom kwh od 0,1282 KM
potrosnja 226kwh imao sam dvije tarife ali sam to iskljucio jer mi je cio dan skupa kad je najpotrebnije

Posto je prostor 85m2 ona nije sama grijala nego plus lg12 koji je obicno grijao spavacu preko noci lagano,i malo preko dana se upali da pomogne,on nije mogao potrosit ni pola spram nocrie.

Znaci moje dvije klime su bile jedini izvori toplote i nisu potrosili vise od 25€ struje u proteklih 30 dana


[Ovu poruku je menjao rovaccccc dana 14.12.2013. u 15:05 GMT+1]
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 14:53 - pre 126 meseci
Ja imam jedno pitanje za ove iskusnije,posto vidim da ih ima.

Ja ove zime nocriu jos nisam skinuo sa moda ekonomik (70% kapaciteta).Eh sad meni je to dovoljno toplote temp prostorije je dobra 25*C,ali prodavac kod kojeg sam kupio mi je rekao da ne palim te ustede na vecim hladnocama,jer se navodno uredjaj muci da postigne temperaturu.
Ali meni to opet smrdi u toj njihovoj prici.Zar se uredjaj ne opterecuje jos vise ako se vozi na 100% poslije svakog defrosta.

Ja sam pokusavajuci natjerati nocriu da sto duze duva jace skontao da kad je ogranicim na 70% ona duze ostane u toj vecoj brzini ventilatora.To je i logicno jer vecim kapacitetom brzo postigne temp i onda smanjuje i ventilator(a tako opada i cop) posto je sve automatski kod fujitsu a(sto bi ja volio promijenit da moze ).

Ima li neko objasnjenje za ovu izjavu prodavaca dali postoji razlog zasto bi bilo stetno drzat nocriu na ekonomik kad je minus vani a ona normalno postize temp.

Poslije svakog defrosta ona se na ekonomik zalijecena 1800w potrosnje i onda se brzo smanjuje,a bez ekonomik se zalijece na 2500w i preko
 
0

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
*.opera-mini.net.



+30 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 15:31 - pre 126 meseci
Ne smeta joj nista. Ja moj LT drzim na ekonomik modu isto tako. Ogranicavanjem struje samo si smanjio max snagu.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
0

podrizvan

Član broj: 134881
Poruke: 467
188.127.110.*



+3 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 21:27 - pre 126 meseci
Ja ne vidim logiku da se klima iskljucuje. pa ona najbolje radi kad stalno radi a to paljenje pa silovanje da se vrati opet u normalu je nesto najgore i za zivotni vijek klime. ako nista znali puno se lakse prenosi toplota zraka na preko 18c nego da padne ispod.
Fujitsu Nocria 14 prizemlje, 3X 09LLC sprat. Porodicna kuca
135 kv na dva sprata. Izolacija: pod 5cm, zid 16cm, tavan
40cm. Stakla troslojna low-e. Rekuperacija zraka u planu.
Lokacija: Sarajevo
 
0

tripioo

Član broj: 319237
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 21:50 - pre 126 meseci
Koja su iskustva u ostalim zemljama koji koriste klime o veku trajanja jednog kompresora .Da li kompresor tokom vremena gubi snagu ili samo od jednom stane ? Kod frizidera kompresor ili radi ili ne radi--jedino sto znam je da zvuk raste tokom vremena.
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 22:00 - pre 126 meseci
Citat:
podrizvan:
Ja ne vidim logiku da se klima iskljucuje. pa ona najbolje radi kad stalno radi a to paljenje pa silovanje da se vrati opet u normalu je nesto najgore i za zivotni vijek klime. ako nista znali puno se lakse prenosi toplota zraka na preko 18c nego da padne ispod.

Da ali ako ljudi kazu da prije paljenje klime dotjeraju temperaturu gasom,onda klima pocne radit kao da je i radila prije toga :-)
 
0

dlacman

Član broj: 162897
Poruke: 33



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 22:45 - pre 126 meseci
Pitao sam za kapacitet Nocrije sa razlogom. Imam utisak da proizvođači ne iznose realne podatke.
Primer za kapacitet koji sam objavio u prethodnom postu je da klima nijednom ne ode u defrost režim.
Danas je bila magla kod mene u gradu i temp. oko 0 stepeni, što je najgore za kompresor. Ceo sprat je doteran na 22 stepena (zidovi su stabilizovani na ovu temperaturu - 20h rada). Uključio sam jednu Nocriu koja ima izmenjivač i održavao temperaturu celog sprata sa njom (uz malu pomoć gasnog Viessmana), za 4h rada potrošila je okuglo 8KW struje i 0,4 m3 gasa. Isključio sam klimu i uključio samo kotao. Za sledećih 4h (isti uslovi) potrošio sam 2,1m3 gasa.
Kada prevedem u dinare:
grejanje klimom = plava zona skupa struja 8,12+20% PDV +0,4x50,00 = 98,00 dinara
grejanje gasom = 2,1x50,00 = 105,00 dinara
Ovo je isključivo slučaj kod mene. Verujem da kod drugih nije tako. Ono što meni nije jasno kako je moguće da su iznosi skoro jednaki. moje jedino objašnjenje je defrost, jer je klima išla 5 puta u defrost za 4 sata, tada radi kotao i odatle potrošnja 0,4m3. To znači klima ne greje sledeći 5 do 6 minuta ili ukupno oko pola sata i tih pola sata ne greje i efektivno COP opada za 10%. Kada krene treba joj još 2 minuta da kompresor dodje do svog maksimuma, znači još 5% manje.
Opet i sa tim, očekivao sam da je barem duplo jeftinije grejanje sa invertorima.

 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 23:01 - pre 126 meseci
Ja sam prilicno siguran da kod tebe nesto nije uredu.Jer ja se grijem samo klimama i ne da je jeftino nego je daleko od bilo cega drugog a nekamoli gasa koji je jako nepovoljan.A nije samo do mene jer ima jos ljudi koji su kupili bas nocriu pa ljube inverter svaki mjesec kad dodje racun :-).

Ja uopce ne kontam kakav izmjenjivac ti koristis,nije zar da prvo cijevi griju vodu pa onda sto ostane toplote da ide na unutarnju jedinicu.

Mislim da to nije ok.Ali javice se vec neko strucan da nam pojasni.
 
0

dlacman

Član broj: 162897
Poruke: 33



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 23:18 - pre 126 meseci
Citat:
rovaccccc
Ja uopce ne kontam kakav izmjenjivac ti koristis,nije zar da prvo cijevi griju vodu pa onda sto ostane toplote da ide na unutarnju jedinicu.


Baš tako, prvo iz spoljne ide u izmenjivač i ono što ostane ide u unutrašnju, pa nazad na kompresor. S tim da je sve povezano sa gasnim bojlerom na ulaznu granu bojlera.

Sada sam se zainatio i sledeći korak je da kupujem dva grejača od po 3KW koja ću da ubacim pre bojlera, pa ću proveriti kako radi svaka kombinacija pojedinačno (to znači el. kotao + gas, el. kotao + klima, samo el. kotao, samo gas, samo klima i gas + klima), pa ću da vidim, sumnjivi su mi toplotni kapaciteti Nocrije. Siguran sam da nije do klime, jer ih imam dve potpuno iste.

Samo da se zna, ako se ne budem više javljao, žena me je ubila
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 23:33 - pre 126 meseci
Kapaciteta ima vise nego bilo koja klima koju sam vidio.Ali nisam nikad vidio da je neko tako experimentisao,zamisli unutrasnja jedinica zahtijeva nesto od vanjske,vanjska to nesto radi i njoj salje,ali unutarnja to ne dobija,jer se ta toplota gubi u izmjenjivacu pa oslabi.Ja sumnjam da se tu krije nesto sto mi ne znamo.

Na testiranju u finskoj ta klima je u momentu dok je vani bilo -20 izbacila preko 5kw toplote.Jedino ako je i to malo :-)
 
0

nenad8448
Pancevo

Član broj: 314817
Poruke: 84
105-217.static.madnet.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.12.2013. u 23:38 - pre 126 meseci
Citat:
dlacman:
Pitao sam za kapacitet Nocrije sa razlogom. Imam utisak da proizvođači ne iznose realne podatke.
Primer za kapacitet koji sam objavio u prethodnom postu je da klima nijednom ne ode u defrost režim.
Danas je bila magla kod mene u gradu i temp. oko 0 stepeni, što je najgore za kompresor. Ceo sprat je doteran na 22 stepena (zidovi su stabilizovani na ovu temperaturu - 20h rada). Uključio sam jednu Nocriu koja ima izmenjivač i održavao temperaturu celog sprata sa njom (uz malu pomoć gasnog Viessmana), za 4h rada potrošila je okuglo 8KW struje i 0,4 m3 gasa. Isključio sam klimu i uključio samo kotao. Za sledećih 4h (isti uslovi) potrošio sam 2,1m3 gasa.
Kada prevedem u dinare:
grejanje klimom = plava zona skupa struja 8,12+20% PDV +0,4x50,00 = 98,00 dinara
grejanje gasom = 2,1x50,00 = 105,00 dinara
Ovo je isključivo slučaj kod mene. Verujem da kod drugih nije tako. Ono što meni nije jasno kako je moguće da su iznosi skoro jednaki. moje jedino objašnjenje je defrost, jer je klima išla 5 puta u defrost za 4 sata, tada radi kotao i odatle potrošnja 0,4m3. To znači klima ne greje sledeći 5 do 6 minuta ili ukupno oko pola sata i tih pola sata ne greje i efektivno COP opada za 10%. Kada krene treba joj još 2 minuta da kompresor dodje do svog maksimuma, znači još 5% manje.
Opet i sa tim, očekivao sam da je barem duplo jeftinije grejanje sa invertorima.


Na papiru ispada da je mala razlika u dinarima, ali nisi izracunao koliko kw toplote si dobio u prvom slucaju sa nocriom i u drugom slucaju sa gasnim kotlom.
U prvom slucaju 4h rada nocrije koja ima cop realno 3 u ovim uslovima i za 8kw struje dobio si 24kw toplote, plus 0.4m3 gasa ili 3.5kw, ukupno 27kw za 98 dinara koliko si izracunao.
U drugom slucaju gasni kotao je potrosio 2.1m3 i dobio 18kw toplote - 20% kw ti otislo kroz dimnjak i cisto ti ostalo nek bude 15kw koji je utroseno na zagrevanje sprata za cenu od 105 din.
U ovakvoj racunici sa kw moze se objasniti zasto su cifre priblizne 98-105 din. A u kw dobijene toplote je odnos 27-15kw. Da je kotao potrosio jos 1.5m3 dobio bi isti odnos u prozvedenoj energiji za zagrevanje. Tad bi na racunici od 105 din dodao jos 75 din....
Bar mislim da je tako, ili da tablica fujitsu nocrie nije bas tacna, da je cop dosta manji
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6354913 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.