Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6356581 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag B.
Predrag Bralović
Beograd

Član broj: 261519
Poruke: 44
212.200.65.*



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja19.07.2010. u 21:32 - pre 167 meseci
GORANXXXXX

Sećam se ;)

P.S. Nema na čemu! Drago mi je da se za sada dobro pokazala :))
 
0

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja19.07.2010. u 21:46 - pre 167 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Pojasni malo šta si ovde hteo reći.

@GORANXXXXX:

Čije su to karakteristike?


Inverter je suštinski bolji samo zbog načina rada. Ušteda na ovome ili onome, tu i tamo. Međutim, mnogo znači kada na vas u prostoriji sa 27°C ne duva vazduh temperature 12°C nego 25°C. I nema škljockanja releja motora i pucketanja plastike zbog velikih temperaturnih promena.

Ne razumem baš najbolje na šta si mislio da pojasnim iz ovoga gore. To su neke generalne vrednosti koje zavise od toga na šta si namestio klimu. Temperatura izduva se kreće oko te vrednosti.

Da li će inverter uštedeti koju desetinu vat časova mesečno ili da li će zimi raditi na nekom stepenu Celzijusa niže i nisu neke bitne stavke. Gas ovaj ili onaj.

Najvažnija je ona suštinska razlika u načinu rada klima. Obična (on/off) klima kada se namesti na 26°C a u sobi je 27°C duvaće jedinom snagom kojom može - punom. Pri tome temperatura vazduha na izduvnom delu unutrašnje jedinice iznosi uglavnom između 10°C i 15°C. Da te ošine. Tada se plastika unutrašnje jedinice naglo hladi sa 27°C na onih 12°C i krcka i pucketa i nervira. Pre toga je usledio jedan žešći KLIK na releju koji je pustio napon do motora u spoljnoj jedinici i pri tome te probudio iz dubokog sna.

Kada se temperatura u sobi spusti na oko 25.5°C (u ovom mom slučaju) opet se čuje KLIK od releja koji je isključio motor u spoljnoj jedinici i sada temperatura izduva brzo raste sa onih 12°C prema 26°C. Tada plastika opet krcka jer se brzo greje. I tako u krug. I da, opet si se probudio i pri tome uzeo čekić u ruke koji si juče spremio da biješ majstora koji ti je ugradio klimu.

Kod invertera nije tako. Oni elektronski regulišu pobudu motora spoljne jedinice zavisno od zadate temperature i trenutne temperature u sobi. U ovom mom slučaju temperatura izduva će stalno biti oko 25°C do 26°C. Nema naglog hlađenja ni brzog zagrevanja plastike, nema releja. I samo spavaš i sanjaš...

Da li sam pojasnio?
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8370
178.218.196.*



+1348 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja19.07.2010. u 22:20 - pre 167 meseci
Jesi, ali da bih razumeo pomoglo mi je i neko drugo (stručno) znanje... ;)

btw, to mi do sad niko nije rekao, pa ću sada to reći drugim rečima.

Elem, ako je razlika u principu rada ta, ona je zaista suštinska, ali se onda ta klima zove invertor, a ne inverter. No, to ne čudi, vrlo često majstor izmišljaju neke termine koje nemaju veze ni sa kakvim smislom (npr. komutator zovu kolektor, što je neviđeni nonsens itd...)

To zapravo znači da klasična klima radi na ON/OFF principu (kao bojler recimo), a invertor dozira svoju snagu u zavisnosti od zadatih parametara.

To jeste suštinska razlika i ona objašnjava zašto su invertor modeli ekonomičniji, a jasno je naravno i ovo poreklo pucketanja plastike. Meni to nije previše bitno, jer ni jednu klimu nemam u sobama gde se spava.

Pošto je sada jasna razlika u tome šta je invertorski, a šta klasičan princip rada, imate li neku preporuku za dobar invertor, a da ni u čemu ne bude slabiji od ovog Galanz Kudo ?
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+784 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja19.07.2010. u 23:26 - pre 167 meseci
Mislim da ni jedan inverter nije slabiji od ovog Galanza,jer svi inverter sistemi imaju dosta drugaciji sistem rada i zato su skuplji,a i bilo bi smesno inverter-a slabiji od prosecne klime. Ako si se resio za inverter uzmi bilo koji,samo da nije bas neko ime koje si cuo prosle godine a ove ga nema i sl,sa 5 godina garancije i to je to.
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.07.2010. u 07:21 - pre 167 meseci
Citat:
To zapravo znači da klasična klima radi na ON/OFF principu (kao bojler recimo), a invertor dozira svoju snagu u zavisnosti od zadatih parametara.

A vidiš, ja sam mislio da je ovo i ovo što je naveo aaaca opšte poznato i da ne treba posebno naglašavati. Inače, kod svih inverter klima su navedeni opsezi snage u kojima radi. A što se ovoga tiče:
Citat:
Elem, ako je razlika u principu rada ta, ona je zaista suštinska, ali se onda ta klima zove invertor, a ne inverter.

ne bih ja bio isključiv na tvom mestu. Naime (iako je ovo već off topic), radi se, kao što znaš, o tuđici (invert - okrenuti, izmeniti) i pravljenje imenice od iste je vrlo diskutabilno (a koliko znam pravopis to ne definiše, neka me neko stručniji ispravi ako grešim). Ja u tom slučaju više volim da koristim reč onako kako se koristi tamo odakle je preuzimamo (imaš i paralelu - kompjuter).
 
0

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.07.2010. u 13:07 - pre 167 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic
Elem, ako je razlika u principu rada ta, ona je zaista suštinska, ali se onda ta klima zove invertor, a ne inverter. No, to ne čudi, vrlo često majstor izmišljaju neke termine koje nemaju veze ni sa kakvim smislom (npr. komutator zovu kolektor, što je neviđeni nonsens itd...)


Mislim da je gore citirani u pravu i da nije off topic. Ne treba da se upuštamo u raspravu :o) ali ja ću da dam jedan komentarčić. Pošto se kaže invertovati uz to ide i invertor. Slično kao pojačavati i pojačalo i pojačavač a ne pojačivač. Važno je da se razumemo. Naročito je lepo ako pukušavamo da očuvamo naš jezik.

Nego, ja nisam majstor ali koliko se sećam (a bilo je mnooogo davno) komutator je sa jednim prstenom i više segmenata, a kolektor je sa više prstenova i bez segmenata. Kada nađem gde su mi knjige, pogledaću. Izvinjavam se.

Zanima me da li ja jedini kukam da mi je vruće u spavaćoj sobi i da bez klime ne mogu da spustim temperaturu ispod 27°C? Kako vi ostali spavate bez klima?
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
0

ChobiPO
Boban Todorovic
Srbija

Član broj: 189811
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.07.2010. u 15:50 - pre 167 meseci
Spavamo jako tesko i kratko...

Sta mi preporucujuete do 230e??
 
0

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.07.2010. u 22:07 - pre 167 meseci
Sto se tice pravopisa (sa jednog sajta)

Citat:
Šta je to “ inverter, a šta invertor ” ?

Ovo su termini oko kojih najcešce dolazi do zabune.Vecina ljudi ne zna pravo znacenje ovih termina, odnosno šta oni pretstavljaju.U novije vreme se cesto pominje klima uredaj sa inverterom .Napredna tehnologija omogucila je da se uz pomoc elektronike reguliše brzina rada kompresora, a samim tim i velicina utroška el.energije.To prakticno znaci da klima uredaj smanji kapacitet, potrošnju el. energije, ako se za to stvore odgovarajuci uslovi.

Invertor je stariji izraz koji se upotrebljavao za klima uredaje koji su mogli da greju.Zbog potrebe odledivanja spoljne jedinice, moralo se rešiti da to otapanje bude potpuno automatski.Upravo to rešenje da klima sama prebaci na režim otapanja, a zatim se ponovo vrati na grejanje se nazivalo invertor (sada uglavnom sve klime imaju ovu funkciju).



Invertovati tj obrnuti se odnosi na obrtanje smera protoka gasa (hladjenje-grejanje),a inverter predstavlja elektronski sklop koji od jedne faze pravi tri (kompresori na inverter klimama su trofazni) i menja napon i frekvenciju kako bi kompresor mogao da menja brzinu.

 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8370
178.218.196.*



+1348 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.07.2010. u 22:11 - pre 167 meseci
Citat:
gti2: a inverter predstavlja elektronski sklop koji od jedne faze pravi tri (kompresori na inverter klimama su trofazni) i menja napon i frekvenciju kako bi kompresor mogao da menja brzinu.


Otkud ti ova definicija? :)
 
0

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.07.2010. u 22:12 - pre 167 meseci
Iz prakse.
 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8370
178.218.196.*



+1348 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.07.2010. u 23:38 - pre 167 meseci
To je upravo ono što sam i rekao...Iz te iste prakse potiču i drugi izrazi koji nemaju nikakvog smisla, pomenuh komutator i kolektor, a ima ih još...

Pretvarač koji upravlja frekvencijom može biti samo invertor, a nikako inverter...

 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.07.2010. u 07:23 - pre 167 meseci
Danas se mogu pronaći dva tipa klima uređaja sa inverter tehnologijom, obično se nazivaju AC, odnosno DC inverter. Kod prvih (AC) se promena brzine rada kompresora postiže dvostrukom konverzijom - prvo se naizmenični napon od 220V (110V) usmerava (ispravlja), a zatim se tako dobijeni jednosmerni napon koristi za dobijanje naizmeničnog napona, ali sada željene frekvencije, kojom se kontroliše brzina rada kompresora. Kod DC invertera naizmenični napon se usmerava i tako dobijeni DC napon se koristi za rad kompresora, a kod vrhunskih klima i za pokretanje svih ventilatora.
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+784 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.07.2010. u 11:31 - pre 167 meseci
I da dodam,AC inverter je vec zastarela stvar,nema ekoloski gas i veci je potrosac. DC inverter je prava stvar. Vrh
 
0

miloolja
Beligrad

Član broj: 263950
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.07.2010. u 14:40 - pre 167 meseci


Evo i mene da vam prenesem svoje impresije, kao što obećah, doduše, posle samo tri nepuna dana korišćenja Fujitsu ASY12USBCW/AOY12UGBC.

Vredi svaku paru, iz nekog mog laičkog shvatanja stvari, a i NE ČUJE SE!!!! BEŠUMNA JEEEEE!!!! Karakteristike je neko postavio na strani 85., a tamo su i fotke kako izgleda.

Može i ovde: http://www.aerconditionat-aqua...ts/Fujitsu_ASY9UBB_details.pdf



 
0

DeVLiNK
SysAdmin / Tech Support
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 11707
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.07.2010. u 15:45 - pre 167 meseci
tebe sam chekao..

pikirao sam taj Fujitsu, poshto pre nekako naginjem malo veccem kvalitetu nego veccem broju opcija ( mislim na Galanz Kudo, mada me i dalje privlachi ta opcija)
a i jedan od zahteva je da ta jedna klima "dobaci" i do drugih prostorija u stanu ( nalaze se naspram mesta gde cce biti, vrata otvorena, a i prostorije nisu prevelike) pa mi prevagu odnosi airflow ovog Fujitsu-a od max 700m³/h, dok je kod Galanz Kudo-a max do 500m³/h

btw, evo i ovde na site-u uvoznika za Srbiju karakteristika Fujitsu klima, iako je oznaka za ovu 12-icu malo drugachija ( zavisi od opcija i regiona gde se prodaje):
Viacom



pored toga, za drugi stan imam potrebu da dve odvojene prostorije hladim i grejem manjim, tihim jedinicama, inverter tipa, uz dodatne plazma, antibakterijske, jonizujucce filtere, pa mi preporuchite shta bi to bio trenutni best-buy
prostorije su standardne velichine, ali su u potkrovlju pa je zapremina manja.. izolacija je jako dobra, nema problema ni leti ni zimi
grejanje je do sada izvodjeno jednom TA pecci u drugoj prostoriji, dogrevano klimom, eventualno ponekad uljanim radijatorom u jednoj od tih prostorija ( kako zatreba - jedno je radna soba, a drugo spavacca)
hladjenje se izvodi tom jednom klimom od 12000BTU, model je LG ES-H1264DA0



a, da.. pre nego shto neko zapeni oko naziva, iz engleskog jezika je izvedena tudjica inverter i isto se i pishe, a iz francuskog invertor a pishe se inverteur - dakle ista stvar
mada, i Francuzi sve vishe koriste anglikanizam inverter za uredjaj, a inverteur za elektronski sklop.. globalizacija, tjah...







pozdrav
----

< kind regards from H.U.D. DeVLiNK , the infamous HotBlack Desiato >
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.07.2010. u 20:30 - pre 167 meseci
@miloolja: Kako hladi Fujitsu, pogotovu sada ovih vrelih dana? Da li je konstantno radila ili je imala snage da ohladi pa se malo primiri? Kad kazes "besumna" pretpostavljam da to vazi za unutrasnju jedinicu - kakva je spoljna, cuje li se mnogo?
 
0

miloolja
Beligrad

Član broj: 263950
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.07.2010. u 21:39 - pre 167 meseci
Citat:
acabgd: @miloolja: Kako hladi Fujitsu, pogotovu sada ovih vrelih dana? Da li je konstantno radila ili je imala snage da ohladi pa se malo primiri? Kad kazes "besumna" pretpostavljam da to vazi za unutrasnju jedinicu - kakva je spoljna, cuje li se mnogo?



Pazi, nemam iskustva sa klimama, u smislu, nikada do sada nisam imala ovaj rashladni uređaj, ono na poslu ne računam, tako nemoj da zameriš nekim mojim konstatacijama i primedbama.
Stan ima približno 60m2, ali čudan raspored. Iznad dnevne, kuhinje, koje su jedna prostorija sa dosta aparata i male sobe je krov, a pored toga ovaj deo stana ima tri spoljna zida, sa dva prozora i duplim balkoncem. Pored svega toga stan je okrenut istok-jugoistok-jug-jugozapad, znači zvezda kada upeče od jutra, pa sve dok ne zađe iza brda. Inače zgrada je na priličnom uzvišenju, tako da nema pripodnih zaklona tipa drveća, niti neke druge zgrade da sunce bar na koji sat ili minut malo mine. Sve u svemu pakao živi. Jedino je spavaća okrenuta ka jugozapadu, ali je u njoj do sada jedino bilo podnošljivo i iz razloga što je sa svih strana ušuškana sobama, tj. stanovima.
Imamo etažno grejanje, tako da će nam u prelaznom periodu, takođe, mnogo značiti, da ne uključujemo ceo sistem.
Što se tiče tvojih pitanja, nije imala potrebe da radi konstantno, jer i nismo stalno u stanu, ali izuzetno brzo ohladi prostor, otprilike za minut-dva. Mada, pretpostavljam da je tako i sa drugim. T je podešena na 25C i izuzetno je prijatno, pogotovu kada radim nešto, tj. krećem se. Bešumna je unutrašnja jedinica, podešena na quiet, a spoljašnja je sasvim o.k. Slušajući okolne iz drugih stanova, dosta je tiša.
Ukratko, prezadovoljna sam, a koliko vidim i ukućani. Ako nekog interesuje još nešto, a vi pitajte.
Pozz
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.07.2010. u 21:57 - pre 167 meseci
Hvala puno na iscrpnim informacijama. Mislim da cu da pazarim, tj. da se "ponovim"...
 
0

sabosim
Beograd

Član broj: 167556
Poruke: 72
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja22.07.2010. u 07:39 - pre 167 meseci
Pazljivo pratim temu vise godina, promenio tri klime (klasicne, trenutno Galanz 18_ca) e, sad me interesuje misljenje ljudi koji poznaju tematiku. Kratko, trazim klimu; inverter, 18btu_a, tihu unutrasnju a posebno spoljnu jer se nalazi ispod prozora pa smeta i meni a kamoli komsijama ispod mene. Cenovni rang oko 70000. U ovim vrelim nocima i ne pomisljam da ostavim klimu ukljucenu jer se cuje nadaleko a to zelim da zaobidjem. Zahvaljujem unapred svima na savetu.
 
0

slsimic
Beograd

Član broj: 17806
Poruke: 25
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja22.07.2010. u 16:30 - pre 167 meseci
Huh, pa šta ta Fujitsu klima radi za 39000?...
http://www.coolshop.rs/klima-u...asy-12usbcw-aoy-12ugbc-fujitsu

zar je toliko bolja od Midee za 23000
http://www.coolshop.rs/klima-u...idea-klima-uredjaj-msg-12-hrn2

ili od LG-a za 30500
http://www.coolshop.rs/klima-u...u/lg-klima-uredjaj-es-h126lla0

meni bi klima uređaj trebao samo za ove vrućine...
da li da idem na najjeftiniju varijantu ili po onoj „što je skupo to je i dobro“

Potpis?!? Ma ne potpisujem nista!
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6356581 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.