Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa (polu) hladnim radijatorima

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Problem sa (polu) hladnim radijatorima

Strane: 1 2

[ Pregleda: 93368 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kUjKoJa
Nish

Član broj: 45095
Poruke: 67
89.216.244.*



+1 Profil

icon Problem sa (polu) hladnim radijatorima09.11.2006. u 17:07 - pre 211 meseci
Imam centralno grejanje u kući i jedan problem koji ne mogu rešiti.
Poluhladni radijatori... U gornjem delu, radijatori su vreli, ali u donjem skoro hladni... (veelika temperaturna razlika)
Tako da mi radijatori greju sa pola snage.
Pokušavao sam sa "ozgračivanjem" radijatora, ali nije pomoglo.
Kako ovo rešiti?



Sad ću nabrojati podatke za koje mislim da su porebni da se dijagnosticira uzrok:
Kuća je iz 3 nivoa, i na svim nivoima je sprovedeno centralno grejanje (mada 1 sprat trenutno uopšte ne grejem)
Kotao je "Zavarivač" - Vranje, onaj ogromni
Pumpa IMPPUMP GHN 32 A A-R/32
Radijatori aluminijumski.
Pritisak u mreži oko 2 bara
Pumpa je montirana na povratnoj a ne na odlaznoj cevi (uveravanja majstora da je tako mnoogo bolje) - vidi sliku



Prilažem i slike...
http://www.slibe.com/image/47f023d6-IMGP2112_JPG/
http://www.slibe.com/image/3fab26ec-IMGP2111_JPG/
http://www.slibe.com/image/df861853-IMGP2110_JPG/
http://www.slibe.com/image/510a1a4a-IMGP2108_jpg/

Svaka sugestija dobrodošla :)

[Ovu poruku je menjao kUjKoJa dana 09.11.2006. u 19:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

skroller
Ilic Aleksandar

Član broj: 33169
Poruke: 73
212.200.111.*



+5 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima09.11.2006. u 21:09 - pre 211 meseci
Odgovor je jednostavan: majstor ti nema pojma tj lose je odradjeno grejanje.
Prvo, pumpa se ne stavlja nikad na povratni vod, moze tako da funkcionise ali losije da ne davim sad tehnickim detaljima zasto.
Drugo, zasto su ti u stvari hladni radijatori u donjem delu ? Zato sto je slaba cirkulacija vode a slaba je zato sto jedna pumpa ni u ludilu ne moze
da provrti vodu kroz radijatore na 3 sprata. Po pravilu se radi 1 etaza- 1 pumpa, u tvom slucaju za svaki sprat po 1 pumpa, znaci 3.
Malo je komplikovanije za ugradnju, otislo bi ti i vise materjala ali taj problem nikako ne bi imao.

Sta je resenje ? Mozes da probas sa ugradnjom jace pumpe od 200-300w (ova tvoja ima 130w), bice bolje sigurno, ali je pitanje da li ce da resi kompletan problem. Manja je prepravka. Kod ove varijante mana je sto ce da ti se cuje protok vode u radijatorima blize pumpi (tj zujanje pumpe).

Druga varijanta je ona koju sam vec pomenuo, ugradnja po jedne pumpe za svaku etazu, to sigurno resava problem. Mana je sto je potrebna veca prepravka kotlarnice i mreze, a samim tim skuplja investicija i u materjalu i majstoru za ruke.

Nadam se da sam ti pomogao, iza svega sto sam napisao stojim, potkrepljen praksom. E ko sve danas ne radi grejanje..... bruka !!
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.79.*



+86 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima09.11.2006. u 21:26 - pre 211 meseci
trebas majstora da posaljes negde malo na praksu ugusio ti je cirkulaciju vec kod samog kotla tako da ti je naj jeftinija varijanta da uzmes grundfos ili wilo pumpu model 25/8 koja ima veci napor od te koja je vec ugradjena
i stavi je na potis resices problem sigurno pumpa je negde oko 200e
valjda sam pomogao
 
Odgovor na temu

skroller
Ilic Aleksandar

Član broj: 33169
Poruke: 73
212.200.111.*



+5 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima09.11.2006. u 22:13 - pre 211 meseci
pumpa 25/8 ima prikljucke od 1 cola, njemu treba 5/4, znaci isao bi model wilo RP 30/80. mali genije, nemoj da budes toliko siguran da ce mu to resiti problem...
 
Odgovor na temu

kUjKoJa
Nish

Član broj: 45095
Poruke: 67
89.216.244.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima09.11.2006. u 23:01 - pre 211 meseci
Hvala na sugestijama...
Stvarno me baš čudi... Nije da je neiskusan majstor (ugradio grejanje u više stotina kuća, znači ima prakse)
Ovo još nisam napomenuo... Na najvišem spratu, imam.. kako da kažem... neku vrstu "centralne konzole" (mislim da je tako zovu)..
Do nje dolazi jedna cev, a odatle se "razvodi" do svih radijatora na gornjem spratu, pa se preko drugde cevi iz "konzole" spušta naniže.
Simptomatično je i to da 2 radijatora koja su najbliža do "konzole" rade najbolje, skoro su celom površinom topli.. a ona dva koja su udaljenija, kod njih je razlika ogromna...
Jel ovo nešto menja stvar?
U svakom slučaju probaću prvo da prebacim pumpu na "potisni" vod, da vidim da li će da se promeni stanje, a ako ne.. onda nova, jača pumpa...
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima10.11.2006. u 07:15 - pre 211 meseci
Kod grijanja na dvije ili više etaža, osnovni problem je da vruća voda ima prirodnu tendenciju dizanja prema gore, zato tebi radijatori na gornjoj etaži griju max., a na donjoj slabije!

To se dosta jednostavno rješava prigušivanjem cirkulacije kroz radijatore! Na gornjoj etaži trebaš sve izlazne ventile na radijatorima malo pritvoriti, i tako smanjiti cirkulaciju kroz njih. To se zove balansiranje sustava, i nakon izgradnje centralnog obaveznio treba uraditi na svakome sustavu.

Pumpu ti je majstor dobro ugradio, jer na povratnome vodu je manje toplinski opterečena. Ne bi dobio ništa bolju cirkulaciju i da je na polaznome vodu!

Prvo izbalansiraj sustav, one radijatore koji najviše griju pritvori na izlazu. Igraj se s time dok ne postigneš zadovoljavajući rezultat. Pumpa vjerojatno također ima mogučnost podešavanja količine cirkulacije, a možda čak ima i više stupnjeva snage!
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.79.*



+86 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima10.11.2006. u 08:58 - pre 211 meseci
Citat:
skroller: pumpa 25/8 ima prikljucke od 1 cola, njemu treba 5/4, znaci isao bi model wilo RP 30/80. mali genije, nemoj da budes toliko siguran da ce mu to resiti problem...



ne bih mnogo da pametujem ali velicina prikljucka ne znaci da pumpa ima i veci napor da bi mogla da savlada otpor instalacije (pogledaj tabelu napora).slican problem sam resio doticnom pumpom i kosim balansirajucim ventilima
za svaku etazu.
pozzz.

 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima10.11.2006. u 09:28 - pre 211 meseci
U svakom slučaju prvo treba pokušati izbalansirati sustav, onda će se vidjeti dali je pumpa dovoljno jaka da zagrije i najudaljenije radijatore. Tek sad sam vidio da se radi o tri etaže, i u tom slučaju trebali bi biti ugrađeni takvi kosi ventili posebno na odvojak svake od etaža! Na najvišoj etaži najmanje otvoreni, na najnižoj sasvim otvoreni.
 
Odgovor na temu

kUjKoJa
Nish

Član broj: 45095
Poruke: 67
194.247.218.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima10.11.2006. u 10:16 - pre 211 meseci
hvala na sugestijama, probaću da zagušivanjem radijatora još danas, pa večeras javljam rezultate
 
Odgovor na temu

plava_motorola

Član broj: 79223
Poruke: 175
*.vdial.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima10.11.2006. u 12:54 - pre 211 meseci
pumpa je preslaba za 3 sprata.
probaj da nabijes temperaturu kotlu 60-70
 
Odgovor na temu

kUjKoJa
Nish

Član broj: 45095
Poruke: 67
89.216.244.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima11.11.2006. u 09:41 - pre 211 meseci
Probao sam sa zagušivanjem radijatora na gorenjem spratu, i nisam postigao nikakve rezultate. Postigao sam temperaturu veću od 60 stepeni u kotlu, takođe bez rezultata.
Ipak ću izgleda morati da menjam pumpu (mada je stara tek godinu dana)
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima30.11.2006. u 22:04 - pre 210 meseci
A, dobro, vidim ovde ima ljudi koji se bas razumeju u ovu problematiku, ja imam isti problem, ali zivim u zgradi od osam spratova, na Novom Beogradu, i meni se zalomilo da sam bas na osmom. E sad, imao sam isti problem sa radijatorima godinama, gore topli dole hladni. Kad smo se doselili ovde, pre dvadeset godina, grejanje je bilo odlicno. Kako su isle godine sve gore i gore. Ove godine pre pocetka zimske sezone, nakon raspitivanja, nadjoh majstora koji je napravio dijagnozu da je problem sto se u radijatoru nakupilo blato i mulj u donjem delu i zato dole slabo greje. Ugradio mi je neke male slavine na krajevima, i ispustio vodu. Ono stvarno sta je sve izaslo da ne poverujete. I posle toga evo kako je dosla zima i pocelo da bude hladno, stvarno je osetno bolje nego pre. Ali donji deo radijatora, i dalje je hladniji nego gornji, bolje nego prosle godine, ali i dalje hladniji.
Moje pitanje glasi:
prvo, da li bi promena ventila na radijatorima uticala nesto na ovaj problem? Jedni kazu jedno drugi drugo, a svi majstori. Nisam znao sta da mislim, pa ih nisam ni zamenio.
Drugo: ovaj majstor koji mi je ugradio te slavinice, ponudio mi je da namesti nesto kao obrnuti dovod ili tako nesto, nisam bas najbolje razumeo. Valjda ona cev od koje dolazi topla voda da bude sa druge strane. Da li neko zna nesto o tome, je li to dobro ili ne, ove godine sam stavio samo te slavinice, i bolje je, ali sledece sezone mozda bih i to uradio.
Hvala i pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima01.12.2006. u 07:45 - pre 210 meseci
Ako je već bilo toliko smeća, bilo bi najbolje da si demontirao radijatore i negdje vani ih priključio na gradski vodovod i onda jakim mlazom vode isprao od taloga i smeća. Začudio bi se što bi sve isplivalo van! Još ako možeš odvrnuti i skinuti završne čepove (velike šesterokutnike) na krajevima radijatora, super!

To što si na osmome katu kod grijanja je samo prednost, ti bi trebao imati najvišu temperaturu u stanu. Ili su ti radijatori začepljeni, ili je kod tebe preslaba cirkulacija vode iz nekog razloga!
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1179



+835 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima01.12.2006. u 09:11 - pre 210 meseci
Nije mi struka, ali znam ponesto o tome. Prvo dok vam majstori odredjuju broj, velicinu i tip cevki i radijatora, pa ti nakaleme kotao i pumpu neces se ogrejati ili ce te to kostati mnogo vise kroz potrosnju goriva. Mnogo je jeftinije cimnuti inzenjera koji ce
ti izracunati gubitke , definisati mrezu(cevke), definisati kotao i pumpu(rezim rada,parametre). Majstor treba samo da radi po crtezu i specifikacijama a ti da nabavis opremu koju dobijes u specifikacijama.

Koji je normalan postupak :
- proracun gubitaka u W za svaku prostoriju i ceo objekat
- izbor grejnih tela za svaku prostoriju koja se greje
- proracun mreze (padovi pritiska, protoci, precnici..)
- proracun pumpe

Generalno protok vode = kolicina toplote, zbir padova pritiska na svakom metru cevki i radijatora = napor pumpe.
Protok ti zavisi precnika i brzine, ali prevelika brzina izaziva veliki pad pitiska ....itd.

I ljudi se uglavnom gube oko ovih detalja.

Majstor tesko moze da ubode ove parametre vizuelno i na osnovu iskustva.

Sve ostalo odzracivanje, kamenac, prljavstina ...itd. je lako resivo sa i bez majstora.

Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima01.12.2006. u 11:44 - pre 210 meseci
Citat:
palomas: Ako je već bilo toliko smeća, bilo bi najbolje da si demontirao radijatore i negdje vani ih priključio na gradski vodovod i onda jakim mlazom vode isprao od taloga i smeća. Začudio bi se što bi sve isplivalo van! Još ako možeš odvrnuti i skinuti završne čepove (velike šesterokutnike) na krajevima radijatora, super!

To što si na osmome katu kod grijanja je samo prednost, ti bi trebao imati najvišu temperaturu u stanu. Ili su ti radijatori začepljeni, ili je kod tebe preslaba cirkulacija vode iz nekog razloga!


E, pa bas na tom zavrsnom sestokratom cepu, onom donjem, mi je majstor montirao tu cesmicu i onda odatle ispustio vodu. A jedan drugi majstor mi je predlagao bas to, da skine ceo radijator i ispere ga vodom celog, a ovaj drugi kad je cuo za to rekao je da je to glupost, to se tako ne radi, nego da mi stavimo te slavine na krajeve i ispustimo preko njih vodu.
Poverovao sam ovom mom jer covek radi u topolani, navodno, ko ce ga znati, i preporucili su mi ga neke komsije.
Nista, za ovu godinu sam zavrsio, kako je tako je, a za sledecu sezonu, probacu nesto drugo, verovatno to kompletno ispiranje, zamenu ventila, i dodavanje jos par rebara.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

skroller
Ilic Aleksandar

Član broj: 33169
Poruke: 73
212.200.111.*



+5 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima01.12.2006. u 20:50 - pre 210 meseci
Majstor koji ti je predlozio skidanje radijatora i kompletno ispiranje je bio u pravu, ovog drugog je mrzelo to da radi, pa ti je ugradio ventile cime si samo delimicno mogao da procistis radijatore. KOd tebe je problem slabe cirkulacije iz nekog razloga, cisto sumnjam da je zbog zarljanosti radijatora, verovatnije je da se talog nakupio u ventilima pa smanjuje protok. Ako budes skidao radijatore obavezno proveri i ventile da li imaju dobru protocnost.
 
Odgovor na temu

Max Payne
Max Payne
Beograd

Član broj: 58800
Poruke: 333
*.adsl.verat.net.



+6 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima02.12.2006. u 11:28 - pre 210 meseci
Citat:
skroller: Majstor koji ti je predlozio skidanje radijatora i kompletno ispiranje je bio u pravu, ovog drugog je mrzelo to da radi, pa ti je ugradio ventile cime si samo delimicno mogao da procistis radijatore. KOd tebe je problem slabe cirkulacije iz nekog razloga, cisto sumnjam da je zbog zarljanosti radijatora, verovatnije je da se talog nakupio u ventilima pa smanjuje protok. Ako budes skidao radijatore obavezno proveri i ventile da li imaju dobru protocnost.


Kako da proverim ventile, misliš da ih zamenim? I mislio sam da ih menjam u svakom slučaju, nego znaš li da li postoje različite vrste tih ventila? Pitam jer sam kod mog tasta na Jerkoviću video čini mi se malo veće ventile od mojih, a kod njega je inače grejanje perfektno. Radijatori vreli i gore i dole podjednako, a on inače živi na 12 spratu.
I da li ventili postoje i gore i dole na radijatoru? Mislim, da li je ventil samo ono gore što se odvrće, ili i na donjem delu gde odlazi voda isto ima ventil ili nema. Nekako razmišljam, možda voda dobro dolazi, ali ne može dobro da ode.
Inače, ove godine, evo da kucnem u drvo, grejanje je dobro, dok je ranijih bili onako, ne baš najbolje, morao sam da dogrevam sa grejalicom ponekad.
E ne mogu da verujem da je onog mrzelo da skida, nije baš bio jeftin. Kakvih ljudi ima, samo da ti uzmu pare.
 
Odgovor na temu

FIREBIRD
Miloš Veličković
Zemlja

Član broj: 108716
Poruke: 209
213.137.127.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima10.12.2006. u 16:58 - pre 210 meseci
Imas vazduh u sistemu, tj u radijatorima. Jedino resenje je da na radijatori malo odvrnes povratni holender, da voda malo curka slusaj kako vazduh izlazi. Pumpa u najvecu brzinu i svaki radijator koji ne greje dobro ispustaj, samo pazi da ti pritisak ne padne mnogo.
I ja sam imao takav problem jer sam letos skidao radijatore i prao ih.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

rastislav

Član broj: 48612
Poruke: 27
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima10.12.2006. u 17:27 - pre 210 meseci


I da li ventili postoje i gore i dole na radijatoru? Mislim, da li je ventil samo ono gore što se odvrće, ili i na donjem delu gde odlazi voda isto ima ventil ili nema. Nekako razmišljam, možda voda dobro dolazi, ali ne može dobro da ode.


Dobro razmišljanje, jeste ima dva ventila ulazni i regulacioni (regulator protoka vode kroz radijator). Ovaj regulacioni služi za regulisanje vremena zadržavanja vrele vode u radijatoru naravno kad je ulazni ventil otvoren i samimtim razmenu toplote od radij. u prostorije koje greješ. Znači otvorenost tog ventila (regulacionog, to je onaj dole..) zavisi od položaja radijatora u sistemu grejanja, ako previše greje prigušuje se da bi i ostali radijatori u što kraćem roku dobili vrelu vodu i tako redom od peći pa do zadnjeg radijatora

((mislim da do zagušenja do te mere da radijator ne greje nemože doći jer svaki radijator ima mesta za talog....))
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.ns.ac.yu.



+60 Profil

icon Re: Problem sa (polu) hladnim radijatorima11.12.2006. u 08:23 - pre 210 meseci
Probacu da ti pomognem malo. Prvo sto bi trebao da uradis je da ozracis mrezu ( znaci centralno na odzracnom sudu koji se nalazi na najvisoj tacki sistema, znaci na tavanu ili lokalno na svakom radijatoru posebno).Ako ti je uradjen jednocevni sistem ( sto ne verujem ) onda ga ozracujes na razvodnom oramricu ( sabirniku-razdelniku). Sto se tice resenja da stavljas pumpu na svaku etazu to je teska nebuloza. Pa onda bi ljudi stavljali u zgrade od 10 spratova 10 pumpi. Imas bre pumpe koje savladjuju ogroman napor. Isto tako pumpa moze da se stavi i u potis i u povrat. Ako hoces da vidis da li ti je pumpa dobra, tj. da li je projektant koji je projektovao grejanje dobro usvojio uzmi fino projekat grejanja tvoje kuce i nadji gde je racunao pad pritiska. Najveci pad pritiska je merodavan za pumpu, znaci pumpa mora da savlada taj pad pritiska. Onda nadji ukupnu instalisanu snagu grejnih tela i na osnovu nje se racuna protok kroz pumpu i on mora da je dat u projektu. Na osnovu ta dva parametra se usvaja pumpa iz kataloga proizvodjaca. Upravo sam skinuo software za usvajanje tih IMP pumpi i negde nema te tvoje. Jel bas to tacan naziv?

Izvni sad sam skinuo tek te slike sto si uploadovao. Ako dobro vidim na pumpi pise H = 6m. To ti je pumpa koja moze da savlada pritisak od 60000 Pa. Znas li ti koliko je to. tako da nemoras menjati pumpu. Na pumpi ti isto pise da je Q=6 m3/h. Po meni je to puno predimenzionisano, jer kod dvocevnih sistema koji se inace rade po privatnim kucama, pa verujem i kod tebe, pritisci su puno manji nego kod jednocevnih. Cisto sumnjam da je pad pritiska u tvom sistemu toliko veliki, a koliko vidim na slici sistem ti je odradjen sa bakarnim cevima koje su najbolje, manji je otpor nego kod standardnih celicnih pa je i manji pad pritiska usled trenja. Mozda sam negde pogresio ako nisam nesto dobro video sa slike.

Moji saveti: 1. Dobro ozraci sistem
2. Na donjem vdelu radijatora imas jedan inbus vijak (koji se zove inace navijak) vidi da ti nije on zatvoren. Ako jeste otvori ga do kraja
3. Sto se tice balansiranja mreze to se radi sa njim ali pumpa moze ta tvoja da istera ogroman napor tako da ne verujem da ces postici nesto sa tim mada pozeljno je da se to radi uvek i to ne treba da radis ti nego onaj ko ti je projektovao instalaciju.


[Ovu poruku je menjao srdjanm3 dana 11.12.2006. u 10:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Problem sa (polu) hladnim radijatorima

Strane: 1 2

[ Pregleda: 93368 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.