Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?

elitemadzone.org :: TechZone :: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 112680 | Odgovora: 82 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?25.09.2008. u 00:15 - pre 188 meseci
Citat:
kana: @stonex
"Za gipsane zidove koriste se ...."

Sta podrazumevas pod gipsanim zidovima?


Gipsani zidovi - odnosno , obloge postojecih zidova gips plocama - lepljenjem ili na konstrukciju od aluminijumskih profila . Takodje mogu biti i pregradni zidovi na konstrukciji .

Citat:
Planiram da kacim police na zidu od crvenog giter bloka na kome su
umesto malterisanja postavljene gipsane ploce, pa me zanima koji se
tiplovi koriste u tom slucaju.


Koristi vijak-tipl ( ima ih u svakoj prodavnici srafovske robe ) , napravi zvezdastim srafcigerom rupu u gips ploci (5mm) i zatim srafcigerom navrni vijak-tipl u nju do kraja . Kasnije u taj tipl usrafljujes sraf .

Citat:
Zaboravih,
Postoji prica da gips nagriza metal i da postoje posebni
srafovi pa bi verovatno u tom slucaju trebalo stavljati
odredjene srafove.
Koji su to srafovi u pitanju.


Gips ne nagriza , vec sraf vremenom zardja i pokazuje se fleka na gips ploci na mestu gde je usrafljen . Zato se koriste posebni - bromirani (crni) srafovi . Mozes ih kupiti na istom stovaristu gde se kupuju i gips ploce i konstrukcija .

 
Odgovor na temu

rajco

rajco
Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?25.09.2008. u 10:45 - pre 188 meseci
Citat:
stonex: Za gipsane zidove koriste se ovi vijak-tiplovi koji mogu da drze tezinu do 20kg svaki ( meni na zidu stoji bez problema Plazma televizor od 40 kg na 2 tipla .

Kolika je ta plazma :)
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
212.200.68.*



+10246 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?25.09.2008. u 11:13 - pre 188 meseci
Definitvno je neozbiljno tako učvrstiti nosač plazma televizora.

Bilo kako bilo, "urbani mit", pogrešan je da se na gips kartonske ploče "može ni slika da okači". Osim prikazanih tipli postoji još čitav niz različitih tiplova, za različite namene koje sasvim dobro obavljaju svoju funkciju. Ipak, ne treba ići ni u drugu krajnost, ipak to nije betonski zid.

Ja sam kući oblagao zidove gips kartonskim pločama na više načina:
- sa metalnom konstrukcijom i sa izolacijom
- sa tankom drvenom konstrukcijom bez izolacije
- direktno na zid
- a bogami i plafoni su od gipsa kartonskih ploča, na metalnoj rešetki, sa izolacijom.

Šta god nekog zanima - slobodno pitajte !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?25.09.2008. u 20:30 - pre 188 meseci
@stonex
" Koristi vijak-tipl ( ima ih u svakoj prodavnici srafovske robe ) , napravi zvezdastim srafcigerom rupu u gips ploci (5mm) i zatim srafcigerom navrni vijak-tipl u nju do kraja . Kasnije u taj tipl usrafljujes sraf "

Ma ne nisam razmisljao tako, u prvom postu sam zato i opisao kako sam do sada koristio police.

Shvatio sam na koja kacenja se misli kada se kaze da se na gipsanim plocama ne moze kaciti
bilo sta.

Na slici u prilogu je skica o kacenju koje me zanima.
Ne znam da li postoje tiplovi duzine vece od 10cm (u mom slucaju 15cm je idealno),
ako ne postoje onda cu ih sam napraviti od drveta i sl.

Ako nadjem guzvajuce od barem 10cm onda bi to bilo sasvim OK. (2cm gips, 2vazduh i jos da
stoji u bloku 6cm, mislim da bi bilo OK)

Hvala jos jednom.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

stonex

Član broj: 25873
Poruke: 642
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+9 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?26.09.2008. u 00:51 - pre 188 meseci
Ima i dugackih tiplova - 10 - 15 cm .

Citat:
Šta god nekog zanima - slobodno pitajte !


Pitajte slobodno i mene . Ovim poslom se bavim poslednjih 6 godina tako da mogu da vam dam odgovore na mnoga pitanja . Za forumase uvek na raspolaganju .
 
Odgovor na temu

fatmir_bp
fatmir mahmutovic
podgorica

Član broj: 142999
Poruke: 15
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 16:26 - pre 187 meseci
Ljudi da li neko zna koliko ide materijala za malterisanje. Npr. koliko ode pijeska, kreca i maltera za malterisanje jednog kvadrata zida. Uzmimo da je zid savrseno ravan i da nema nekih velikih rupa koje bi progutale materijal. Sam postupak malterisanja mi je dobro poznat ali mi trebaju kolicine radi kalkulacije kao i radi narucivanja materijala za malterisanje. Da ne bude zabune u pitanju je klasicno rucno malterisanje ne masinsko.
Unaprijed zahvalan.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.212.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 16:34 - pre 187 meseci
E ovako, evo da se ubacim ja u diskusiju. Po svemu sudeci oba dva nacina odnosno malterisanje i gipsane table su jako efikasni. Ali ja sam vise za malterisanje, zbog toplote, zvucne izolacije......
E sad ovako, aj onako kao jedan laik ti kazem da ide odprilike u jednu mesalicu, odnosno za jedna kolica maltera prosecno ode mozda 3-5 lopata cementa i 10ak lopata peska. E sad kad se malterise ako se ja dobro secam, moji su stavljali 1 prema 1, odnosno lopata peska loipata cementa. E ali zavisi za sta, u malterisanju ima 3 faze rada. Prva je takozvana spric, do je samo grubo nanosenje, prskanje, zida malterom i onda ostanu samo grudvce na zidu, to se radi jedna lopata cementa jedna lopata peska i tako puta 10ak za jedna kolica, a jedna kolica pokriju i vise od m^2 tog spricanja. E posle za malterisanje ne znam da li su dovoljna jedna kolica odnonso 3-4 kofe od po 10Kg. To ce ti reci neko ko to bolje zna, ili cu se ja raspitati do sutra. A posle za finesu, odnosno perdasenje se koristi jako redak malter i jedna kolica odnosno 3-4 kofe od po 10ak Kg zavrsavaju sigurno 3-4 m^2. Tako da mislim da je jeftinije malterisanje, jer ti je za malterisanje potrebno oko 100e za pesak, i mozda 10 dzaka cementa za prostoriju 4 x 4 m. Ovo je moje misljenje mada nisam siguran u cene 100% ali to je otprilike to, znaci 100e za pesak, i 10 dzaka cementa, i majstori ( za ruke) i to je to. E da i to ako ti neko malterise malterisanje se krece od 2.5-3 eura po metru kvadratnom. bez obzira na spoljasnje ili unutrasnje malterisanje.
P.S. Ja sam srednjoskolac 3. god ETS i ne znam bas tacno sve ovo, ali je to ono sto sam zapamtio dok su moji roditelji izvodili te radove :)

P.S. Ovo su cene u Srbiji, a ti si u Podgorici sto tek sad vidim, znaci cene nisu sigurno iste.....proveri to
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

fatmir_bp
fatmir mahmutovic
podgorica

Član broj: 142999
Poruke: 15
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 17:11 - pre 187 meseci
Hvala Nikola sto si se barem potrudio da kazes ono sto znas. Ali zamisli mene sad u situaciji da ti treba tacna kolisina materijala. Prvo da objasnim. Ja radim u jednoj gradjevinskoj firmi i moram da znam unaprijed koliko materijala ce mi otici za odredjeni posao. Shodno tome u praksi sam dosao do rezultata da za zidanje 200 kom blokova ide 1 kubik pijeska 2 dzaka cementa i 2 dzaka kreca. E sad shodno ovome lako se moze odrediti koliko je materijala potrebno za npr. 4000 blokova. E sto se tice malterisanja znam ja da se radi spric, gruba pa fina ruka. Ali nikako da dodjem do informacije koliko to materijala ide za 1 kvadrat zida. Ako ovu infrmaciju ne dobijem od nekog nocas, sutra uzimam jednog majstora da mi malterise jedan zid. Jer se bas dugo vremena trudim da dodjem do te informacije. Jos jednom hvala Nikola
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.212.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 17:22 - pre 187 meseci
Evo ja cu se potruditi da ti uskoro dobavim neku tacniju informaciju, mada dosta je to precizno 1m^2 ali dobro videcu uskoro. Mozda do veceras ! ?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.cable-1.sattrakt.net.



+32 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 17:26 - pre 187 meseci
prvo,
srednjoskolac
u malter ne ide cement nego krec

eventualno u vanjsko malterisanje ide nesto malo ( lopata, dve)

a sta je problem sa izracunavanjem
ako je 3 cm debeo malter
1m3 ima oko 33 kvadrata
ako racunamo kao beton
1m3 je 0.7 m3
onda imamo oko 23 m2

ako koristis gaseni krec u dzakovima , ide oko 1 dzak na 2-3 mesalice, zavisi od kvaliteta i velicine dzaka

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

fatmir_bp
fatmir mahmutovic
podgorica

Član broj: 142999
Poruke: 15
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 17:53 - pre 187 meseci
Bravo ti ga Veljko. Koliko se god ti trudio da shvatis moje ptanje nije ti uspjelo, ali vidis niola je shvatio.
Pominjes kvalitet kreca. Kad ides tako u detalje zasto nisi pomenuo i da veliki uticaj ima i kvalitet pijeska kao i vlaznos samog pijaska.
Medjutim, ako nisi upicen da ti malo pojasnim.
Kad se baca spric koristi se mesavina cementa, vrlo malo pijeska ili nimalo i dosta vode.
Sobzirom da voda nije problem nju necemo uzeti u obracun.
U taj spric se koristi navedeni materijal. KOLIKO JE TO?
Zatim se rade fashine i gruba ruka.
Tu se koristi pijesak, krec i cemenat. KOLIKO JE TO?
I na kraju se radi fina ruka tj. perdasenje. KOLIKO TU IDE MATERIJALA?
U TOME JE PROBLEM.
Znam ja podatke da majstori stavljaju lopatu ovog lopatu onog i to se omalta i to je to.
ALI KOLIKO JE TO I KOLOKO KVADRATA MOZE DA SE ZAVRSI SA TIM LOPATAMA.
 
Odgovor na temu

fatmir_bp
fatmir mahmutovic
podgorica

Član broj: 142999
Poruke: 15
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 17:54 - pre 187 meseci
I jos jedno pitanje.
Ko to danas gasi krec.
Kad ima na svaki cosak gradjevinsko stovariste u kojima prodaju dzakove od 33kg.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.cable-1.sattrakt.net.



+32 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 19:26 - pre 187 meseci
"ako koristis gaseni krec u dzakovima "

( sta nije jasno, nisam napisao hidrantni, a da ga gasis ne bi napisao u dzakovima)
o kvalitetu kreca ces vise da saznas kad budes kupio jos tonu dve vise, posto ovaj koji si nabavio nece da radi radnju
33 kg, ha ha, o tom po tom


mislim da sam ti dao solidan odgovor, ukoliko je malter debljine 3 cm

ukoliko nisi siguran u potrosnju
kupis lepo one dzakove za masinsko malterisanje i udri
tamo sve pise

nego, kolika je kvadratura u pitanju

ako je u pitanju neka velika kvadratura ( par hiljada kvadrata - zgrada npr)
plati lepo inzinjera a ne da smaras po forumu

a ako je u pitanju par kvadrata - kupi kubik-dva peska, a na stovaristu ce ti reci koliko ti treba kreca za to malo peska



I NE PISI VELIKIM SLOVIMA



koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.212.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 21:26 - pre 187 meseci
Ajde da vidim tog genijalnog majstora koji malterise zidove tako sto mesa samo krec i pesak, alo bre ovo sto si napisao nema nikakve logike.
Citat:
veljkoE: prvo,
srednjoskolac
u malter ne ide cement nego krec

eventualno u vanjsko malterisanje ide nesto malo ( lopata, dve)

kako ce se stegnuti taj malter ako nema vezivnog tkiva ili ti sredstva koji je u ovom i svakom slucaju cemenat. Ili sam ja mnogo pametan ili si ti tu nesto pobrkao. Isto je kao da si reko da farbas samo cetkom i razredjivacem bez farbe. :)))))
Ajde malo racionalno razmisli, gde ce da se zalepi taj tvoj malter na zidu ako nema cementa.
Evo ovako ide
1 prema 1 za spric ( cement + pesak)
1 cement 3 pesak za malterisanje + 1-2 krec
E za finesu ne znam:S
Inace ovo je sve u lopatama. Po nekim mojim proracunima oko pola dzaka cementa zavrsava 1-2 kvadrata, oko peska se e razuemem ali to zavisi od prostorije, mozda 5 kubika moze da zadovoljni neku prostoriju 4 x 4 i visine oko 2.3 m.
Voda naravno po potrebi :)
kreca duplo manje nego cementa.
A ti mi objasni tu logiku malterisanja bez cementa molim te, molim te i to na PP, da ne rusimo temu, bez svadje, sarkasticnosti, vikanja ( pisanaj velikim slovima) i sl. samo na PP.
Pozdrav od Nikole ! ! !
P.S. To sto sam ja srednjoskolac ne znaci da sam gluplji od ostalih, niti da manje znam od pojedinih ovde, vec to znaci da znam i vise od onoga sto je za moje godine :)))))) pogledaj malo moje postove, mislim da sam svugde bio u pravu a i ako sam ikad pogresio prihvatio sam kritiku, tako da cu se javno izviniti ako se moze napraviti malter bez cementa! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 22:40 - pre 187 meseci
Citat:
ptak 13.: Ajde da vidim tog genijalnog majstora koji malterise zidove tako sto mesa samo krec i pesak, alo bre ovo sto si napisao nema nikakve logike.

Upravo tako su malterisane kuce vekovima, sve dok nije izmisljen cement, tako da moze. Ono sto ni meni nikada nije jasno - zasto u svim udzbenicima pise da u malter ne ide cement, kad ga svi majstori koriste?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?10.11.2008. u 22:48 - pre 187 meseci
Citat:
ptak 13.:
P.S. To sto sam ja srednjoskolac ne znaci da sam gluplji od ostalih, niti da manje znam od pojedinih ovde, vec to znaci da znam i vise od onoga sto je za moje godine ))))) pogledaj malo moje postove, mislim da sam svugde bio u pravu a i ako sam ikad pogresio prihvatio sam kritiku, tako da cu se javno izviniti ako se moze napraviti malter bez cementa! ! !


Citat:
ptak 13.: Po svemu sudeci oba dva nacina odnosno malterisanje i gipsane table su jako efikasni. Ali ja sam vise za malterisanje, zbog toplote, zvucne izolacije......

Zvucna i toplotna izolacija su bolje sa gipsom a ne sa malterisanim zidom.

Inace, postoji krecni i cementni malter, tako da...

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
212.200.217.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?11.11.2008. u 06:10 - pre 187 meseci
Ok kao sto sam reko izvinjavam se, mad mi je to bilo nelogicno do sada, ali dobro, izvinjavam se, nisam znao, a na ovom forumu se svasta da nauciti :)))))
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
212.200.68.*



+10246 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?11.11.2008. u 08:39 - pre 187 meseci
Isključivo krečni malter (dakle, bez imalo cementa) se odavno, odavno ne koristi. Njega inače možemo da vidimo na starim kućama, kako, onako pada sam od sebe, trune i urniše fasadu.
U zadnjih desetak godina je cement relativno pojeftinio, pa tako, sada majstori najradije koriste cementni malter, spravljan dakle, od cementa i peska. Naravno i kombinacije cement-kreč-pesak u bilo kojim odnosima se sreću.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.cable-1.sattrakt.net.



+32 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?11.11.2008. u 16:20 - pre 187 meseci
posto je sve vec receno
evo jos jedna novina

malter za zidanje je kao sto znate mesavina peska, kreca i cementa
posto su krec sluzi za dobro prijanjanje na podlogu a i da drzi sve na "gomili" te da usporava susenje

naravno, izmilsili su zamenu za krec
e
sad, nije to ni novo
ali
kao sto znate postoji onaj detergent za sudje fairy
i umesto kreca lepo stavite jedna cep fairy-a u mesalicu i malo cementa i to je to

tacna receptura je tu negde, al treba proveriti

moj komsija tako ozidao, i jos se nije kuca srusila, niti govori nesto lose o svemu


da li sad on u pravu ili ne, ebem li ga, prosao je znatno jeftinije...

Citat:
ptak 13.:
P.S. To sto sam ja srednjoskolac ne znaci da sam gluplji od ostalih, niti da manje znam od pojedinih ovde, vec to znaci da znam i vise od onoga sto je za moje godine ))))) pogledaj malo moje postove, mislim da sam svugde bio u pravu a i ako sam ikad pogresio prihvatio sam kritiku, tako da cu se javno izviniti ako se moze napraviti malter bez cementa! ! !


ukoliko neko nije upoznat sa nekim stvarima - to ne znaci da je taj isti glup

znanje se stice ucenjem

jedno je biti ubedjen u nesto, a drugo je da li je to istina

pa ljudi su vekovima bili ubedjeni da je zemlja ravna ploča
i eto
tu smo gde smo

cutanje je majka mudrosti

koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?11.11.2008. u 18:53 - pre 187 meseci
Citat:
veljkoE: posto je sve vec receno
evo jos jedna novina

malter za zidanje je kao sto znate mesavina peska, kreca i cementa
posto su krec sluzi za dobro prijanjanje na podlogu a i da drzi sve na "gomili" te da usporava susenje

naravno, izmilsili su zamenu za krec
e
sad, nije to ni novo
ali
kao sto znate postoji onaj detergent za sudje fairy
i umesto kreca lepo stavite jedna cep fairy-a u mesalicu i malo cementa i to je to

tacna receptura je tu negde, al treba proveriti

moj komsija tako ozidao, i jos se nije kuca srusila, niti govori nesto lose o svemu


da li sad on u pravu ili ne, ebem li ga, prosao je znatno jeftinije...

Cek bre, ja ne kapiram?

Sta je to tacno korisno postigao sa ferijem?

Mislim mogao je staviti i sok od jabuke i kuca se isto ne bi srusila...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Da li je bolje malterisanje zidova ili oblaganje gipsanim plocama?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 112680 | Odgovora: 82 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.