Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 508397 | Odgovora: 694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?02.01.2012. u 15:53 - pre 149 meseci
Kazu da moze da pomogne i smanjivanje lozista samotnim ili obicnim ciglama.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

maja djokic
marija djokic
student
beograd

Član broj: 296400
Poruke: 2
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?05.01.2012. u 19:05 - pre 149 meseci
Hvala na savetima, totalno ste upravi, kotao je katastrofa prljav, tj sa gornje stane gde se nalaze oni kanalis vodom su ne pfogodni od neceg poput katrana...tj ne znam sta je lozio ovaj pre mene, kao koristio je samo godinu dana....a ustvari strano... hvala vam u svakom slucaju, puno ste mi pomogli.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?05.01.2012. u 19:42 - pre 149 meseci
Citat:
maja djokic: Hvala na savetima, totalno ste upravi, kotao je katastrofa prljav, tj sa gornje stane gde se nalaze oni kanalis vodom su ne pfogodni od neceg poput katrana...tj ne znam sta je lozio ovaj pre mene, kao koristio je samo godinu dana....a ustvari strano... hvala vam u svakom slucaju, puno ste mi pomogli.

Majo bre,...pa ovo je ozbiljan forum...nije ovo zezanje...
Šalim se normalno...ne zameri.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

bela.rada
preduzetnik, ICC
beograd

bela.rada
Član broj: 223027
Poruke: 686
*.cpe.vektor.net.



+18 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?05.01.2012. u 19:57 - pre 149 meseci
Majo,
ukoliko resite da smolu spalite, budite ekstremno oprezni. Najbolje da pozovete odzacara. Obzirom da su kanali puni smole, verovatno je i odzak pun. Pazite da ne dodje do pozara, ili do pucanja dimnjaka.
preduzimljiva baba
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.ptt.rs.



+76 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?18.01.2012. u 22:13 - pre 149 meseci
http://zastavametal.com/termotehnika.html

Imam ovaj kotao od 40 kW, kosa vrata.

3 sezona radi kod mene, kupljen nov.

Kuća je oko 150 kvm, prizemlje i sprat.

14 radijatora.

Mešaoni ventil ugrađen.

Kupljen da bih mogao da imam "autonomiju" rada od minimum 8 sati, imam malu decu, zimogrožljivu ženu, i kotao se ne gasi.

Tj, gasi se jednom nedeljno, da ga lepo očistim, i onda potplala drvima, "podignem" temperaturu na 60, mešaoni stoji na pola, tako da je u sistemu 40-45, i u kući je normalno, 23-25 stepeni.
Kuća je od siporeks blokova, nemam dodatnu izolaciju.

Dakle, 3 do 4 puta dnevno ga punim, rastresem češalj, još dodatno džaračem, dodam ponovo uglja do vrata gore, zamandalim i odoh.

Onaj gore cug može da se diže i spušta nekih 10ak CM, ja ga držim "podglavljenog" na nekih 15 mm od donje mrtve tačke, primetio sam da mi tako mnogo bolje sagoreva. Inače trošim kostolački ugalj, zbog cene i uslova plaćanja, imamo neke rate i slično ....

E, sad ...

Ove godine imam mnogo problema sa kondezacijom.
Desni onaj donji otvor je do zida, i on nikad nije otvaran.
Tačno osetim kad smrdi unutra, i onda ga pustim da se ugasi, i kad stavim neki sud, to bre ume i po 3-4 litra garantovano da izađe kondeza.

Na 2 šrafa ključ 13 se drži taj poklopac, i onda popustim, pa pustim da iscuri, pa ga onda skinem skroz, i izvlačim lopaticom, to je kao neki mulj, i gar, nešto ubi bože.

Odžak nije zatvoren, vuče kao lud.
Menjao sam na tom sa strane i na onom gore gde se diže spušta cug, dihtung, kažu neki, propadne, pa vuče falš vazduh. Našao sam u gradu gde seku po meri te dihtunge, odneo oba poklopca, znači to je sve utegnuto.
Čunak gde ulazi u odžak je isto zadihtovan staklenom vunom, nema da pisne. Jer sam primetio i mrlje spolja na par mesta na odžaku.

Ali problem ostao.

A prve dve godine se opšte ne sećam da sam imao tih problema.

Neko mi predlaže i da na poklopcu gore od kotla otvorim malu rupu, prečnika 2-3 mm, da mu napravim tzv. sekundarnu promaju.

Šta da radim, a da ga ne razvalim sekirom?

Obećali nam toplifikaciju, ali to može da prođe i još 2 godine, samo primarni vod je prošao ulicom, a mi tek na pola zime.

E, da, i kao da gubi negde vodu, majku mu, ja dopunim do 1 bar, i posl enekog vremena pokaže 0.6 ... i ja sad ostavim , ne diram, i 0.6 stoji kad je hladan. Ja dopunim opet do 1.0, kad ložim 1.5 otprilike, i posle nekog vremena opet 0.6 .... dal je to normalno?
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?18.01.2012. u 22:38 - pre 149 meseci
Taj otvor sto nikada nisi otvarao sluzi za ciscenje komora. Cini mi se da ti dve godine nisi cistio te komore ili kako se vac zovu. Ko zna sta ima unutra. Verovatno otvoris odogzgo procistis i sta mozes da dohvatis a ostalo padne na dno. To mi jedino pada na pamet.

Meni je kotao povezan sa vodovodom i imam ventil sa regulatorom gde nastelujem koliki pritisak hocu da mi bude u kotlu. Na pocetku sezone dopunim i to je to mozda jos jednom. Jedno mi se desilo da sam slucajno okrenuo taj regulator i dopunio na 2 bara kad je kotao bio hladan. Pripremio sam kofu da ne kazem bure da ispustim vodu i iscurelo je do pola litre, verovatno i manje. Tako da kondez nije vezan sa gubljenjem vode. Znam da neki dosipaju vodu jednom u dve nedelje, zato sam i ugradio taj ventil. Da li je to normalno nemam pojma samo ti prenosim moja iskustva.
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.ptt.rs.



+76 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?18.01.2012. u 23:00 - pre 149 meseci
Ne, nisi me razumeo. desni je od zida. Ima na obe strane, da možeš kotao da staviš kako hoćeš.

Naglasio sam da desni nikada nije otvaran, i da zato na desnom nisam menjao dihtung.

Kada čistim generalku, onda otvorim gornji gde je cug, i otovrim levi.

Odozgore koliko uspem četkom sastružem, pa sa strane dole privučem i vadim lopaticom.

Taman posla da 2 godine nisam čistio, sa ovim kvalitetni kostolca, čađ i gar bi dogurao do čunka gore posle jedne sezone. :) :) :)

E, sada na tom levom prvo spustim 2-3-4 litra kondeza, pa onda otvaram da čistim. :( :( :(

 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?18.01.2012. u 23:34 - pre 149 meseci
Magoc master, kažeš 14 radijatora...to je kao da si rekao imam kola...ne znamo koliki su ti radijatori...da li greješ bojler u kupatilu ili ne...da li imaš jedan ili dva bojlera,...
Ovi podaci bi značajno pomogli ali ajde sad...
na osnovu ovih podataka koje si naveo reklo bi se da se ovi problemi javljaju sada tj ove sezone iz razloga što je zima blaža pa se kotao "ne razmaše" kako treba. Značajno bi pomoglo kada bi umesto tog uglja koristio drva...probaj jedne nedelje da ložiš drvima...Kada dodje značajnija zima onda koristi ugalj...MOžda bi pomoglo kada bi radnu temperaturu kotla povećao na 65 ali "možda" bi se povećala potrošnja...kažem "možda" jer nisam siguran.
Pozz
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 07:58 - pre 149 meseci
MagicMaster, treba nekako da podigneš temperaturu povratne vode u kotao na bar 60*C. najbolje je ako imaš načina da to izmeriš, bar približno, makar termometrom za spoljnju temperaturu ili onim za kola.
Ja bih prvo probao da temperaturu kotla podignem na bar 70 ili 80*C i da to bude radna temperatura kotla, a mešač da ostane na istom položaju.
Ako to ne pomogne onda bi pomerao mešač tako da više vode ide u kotao. Radi uvek samo jednu promenu da vidiš efekat.
Kreni prvo od trenutnog stanja. očisti sve i izmeri vodu posle 3 dana. Onda povećaj temperaturu kotla na 80*C i izmeri posle 3 dana.
Fleke na dimnjaku su znak da je na izdisaju tj da propušta - napolje crne fleke a unutra falš vazduh. Može dočekati toplifikaciju, ali nisam siguran da je to jeftino rešenje. Računaj na bar duple troškove po sezoni ne računajući priključak na toplovodnu mrežu (ponuda koju sam ja dobio je priključak 5000evra gde sam pitao dal' treba ja sam da isfinansiram celu mrežu; još se niko nije priključio; možda se neko napeca ako budu dali priključak džabe).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.ptt.rs.



+76 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 12:22 - pre 149 meseci
Meni bi priključak trebao da bude oko 2000 evra po nekim procenama, koje su plaćali ljudi sa sličnom kvadraturom.

Posle bih imao oko 5 hiljada mesečno račun. Pa nek je i 6000.

U najgorem slučaju to je 72000 godišnje.

15 tona uglja sam platio 15 x 33000 = 49500, dakle skoro 50000, i to kad kupiš direkt, a ne na crno po 40-45 evra kod kamiondžija.
unošenje 15 tona uglja u podrum sa ulice "profesionalci" = 3750 i njihove kafe, i piće kaži 4000
2 metra drva za potpalu 2 x 2000 = 4000
sečenje motorkom, i cepanje drva, benzin ..... to sam radim, sa ocem, ali nek bude da i to vredi 2000 po sezoni.
hepo kocke x pakovanja po sezoni, nemam predstavu.
rukavice bar 2 para po sezoni,
četke, lopatice i sitna oprema bar svake 3 godine.
Ove godine sam pravio 2 nove pepeljare po 600 dinara mi naplaćene, da budu lagane,
4 bureta po 60 litara koje kupujem svake druge godine, toliko izdrže, progore od pepela, 4 x 300 dinara 1200 dinara svake druge godine.
Sve ukupno, godišnje, prosek, prebace se 60 000, a možda i dodje i do tih 72000.

Sve ovo je samo novčano, znam , mnogi će reći sitničarim, ali ja računam SVE šta mi treba za grejanje, realno. Sve to ulazi u troškove.
I sve to je samo finansijski.

+ Dnevno oko kotla izgubim minimum sat vremena. Kaži da je to Okt - Mart 6 meseca. nega bude 5 meseci po 30 dana. 150 dana = 150 sati / 8 = 18 radnih dana od 8 sati neka je najjeftinija dnevnica fizičkog radnika (a ovde sam to) 10 evra, dakle 180 evra nisam plaćen za svoje vreme.

+ P E P E O ! ! ! HEBENI PEPEO !!!! Presvlačenje, mirišeš na dim, čistiš, kad izađeš iz kotlarnice, nisi za nigde, znači češće tuširanje, pranje odeće, itd itd itd .... Kad presipaš pepeo iz pepeljare u gornje pomenute kante, koliko god polako i pažljivo radio, on leti, i pravi oblak ..... čak je i najbolje kad je vetrovito, onda ide samo u jednom pravcu, pa staneš na suprotnu stranu .....

Tako da, kada sve saberem i oduzmem, ja ću jeftinije da prolazim sa toplifikacijom, a jedini posao će mi biti popunjavanje uplatnice. :) :)

Ako sam negde pogrešio, ispravite me slobodno, ali imaju pravo da me isprave samo oni koji žive u kućama , i lože kotao.
ko živi u stanu, i ima centralno grejanje, i greje se na struju, nema pravo glasa. :) :)

Tihi, pokušaću ovo sa dizanem temperature .... da ne nabije mnogo potrošnju onda? Moraću mešaoni onda da stavim na 40 posto.



 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 12:52 - pre 149 meseci
Računica je dobra. Stvarno loženje toliko i košta. Samo što svi gledaju gde se može uštedeti pa ispadne na svom radu (koji ne košta ništa). Većina nema ni izbora.
Znam da je 1kw toplotne energije iz toplane pristojno skup,a postoji i fiksni trošak (kalorimetri će doći ako ne odmah a ono za koju godinu).
Pogledaj pa uporedi http://www.samsvojmajstor.com/...tro%C5%A1nja-toplotne-energije
Pravi računicu, ali se ne nadaj jeftinijem grejanju od duplo skupljeg nego sada. Moraju i oni od nečega da žive. Tragedija je da ja 1kw toplotne energije proizvedem 5 puta jeftinije od toplane.
Dizanje temperature: probaj 3 dana pa ćeš videti. Drugi problem je što kotao sa kondenzom može da radi 4-5 zima (ako i toliko) i to ne spada pod garanciju jer "uslovi eksploatacije nisu odgovarajući što potvrđuje pojava kondenza" jer lepo piše da je kotao namenjen grejanju 90/70 tj povratna voda 70*C.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 16:12 - pre 149 meseci
Citat:
MagicMaster: Meni bi priključak trebao da bude oko 2000 evra po nekim procenama, koje su plaćali ljudi sa sličnom kvadraturom.

Posle bih imao oko 5 hiljada mesečno račun. Pa nek je i 6000.

U najgorem slučaju to je 72000 godišnje.

15 tona uglja sam platio 15 x 33000 = 49500, dakle skoro 50000, i to kad kupiš direkt, a ne na crno po 40-45 evra kod kamiondžija.
unošenje 15 tona uglja u podrum sa ulice "profesionalci" = 3750 i njihove kafe, i piće kaži 4000
2 metra drva za potpalu 2 x 2000 = 4000
sečenje motorkom, i cepanje drva, benzin ..... to sam radim, sa ocem, ali nek bude da i to vredi 2000 po sezoni.
hepo kocke x pakovanja po sezoni, nemam predstavu.
rukavice bar 2 para po sezoni,
četke, lopatice i sitna oprema bar svake 3 godine.
Ove godine sam pravio 2 nove pepeljare po 600 dinara mi naplaćene, da budu lagane,
4 bureta po 60 litara koje kupujem svake druge godine, toliko izdrže, progore od pepela, 4 x 300 dinara 1200 dinara svake druge godine.
Sve ukupno, godišnje, prosek, prebace se 60 000, a možda i dodje i do tih 72000.

Sve ovo je samo novčano, znam , mnogi će reći sitničarim, ali ja računam SVE šta mi treba za grejanje, realno. Sve to ulazi u troškove.
I sve to je samo finansijski.

+ Dnevno oko kotla izgubim minimum sat vremena. Kaži da je to Okt - Mart 6 meseca. nega bude 5 meseci po 30 dana. 150 dana = 150 sati / 8 = 18 radnih dana od 8 sati neka je najjeftinija dnevnica fizičkog radnika (a ovde sam to) 10 evra, dakle 180 evra nisam plaćen za svoje vreme.

+ P E P E O ! ! ! HEBENI PEPEO !!!! Presvlačenje, mirišeš na dim, čistiš, kad izađeš iz kotlarnice, nisi za nigde, znači češće tuširanje, pranje odeće, itd itd itd .... Kad presipaš pepeo iz pepeljare u gornje pomenute kante, koliko god polako i pažljivo radio, on leti, i pravi oblak ..... čak je i najbolje kad je vetrovito, onda ide samo u jednom pravcu, pa staneš na suprotnu stranu .....

Tako da, kada sve saberem i oduzmem, ja ću jeftinije da prolazim sa toplifikacijom, a jedini posao će mi biti popunjavanje uplatnice. :) :)

Ako sam negde pogrešio, ispravite me slobodno, ali imaju pravo da me isprave samo oni koji žive u kućama , i lože kotao.
ko živi u stanu, i ima centralno grejanje, i greje se na struju, nema pravo glasa. :) :)

Tihi, pokušaću ovo sa dizanem temperature .... da ne nabije mnogo potrošnju onda? Moraću mešaoni onda da stavim na 40 posto.

Prijatelju, računica ti je katastrofalna...
U Zaječaru je grejanje 110 din/kvm što bi u tvom slučaju značilo 150*110=16500 din mesečno...a čisto sumnjam da je u Požarevcu 40 din/kvm pa da te grejanje košta 150*40=6000 dinara mesečno...
Ugradnja kalorifera znači još skuplje po trenutnim cenama tako da...
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 19:00 - pre 149 meseci
Citat:
KBDNK:Ugradnja kalorifera znači još skuplje po trenutnim cenama tako da...
KBDNK misli na kalorimetar...

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 19:03 - pre 149 meseci
Uh, kakvu glupost sam ispalio...hvala Tihi2
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 20:30 - pre 149 meseci
Sva sreca da imamo pazljive kolege lozace koji citaju :)

Niska ti je temperatura od 40- 45C i mora da kondezuje. Imam malo veci broj radijatora pa mi je kod 55C vruce u prelaznom periodu. Problem je sto je prelazni period poceo u oktobru i jos se nije zavrsio. Resio sam otvaranjem prozora u kuhinji, predsoblju...


Za tu kvadraturu u Beogradu racun bi ti bio oko 10000 dinara mesecno. Koliko me secanje sluzi najavljivano je neko poskupljenje. Mi smo, u kucama, navikli da se grejemo nocu ili makar pola noci. Stanovi se greju do 22h, kako je sa kucama nebi mogao reci ali mogu reci da je drugacije kad se iskljuci grejanje u stanu i kuci. Stanovi u najgorem slucaju imaju dva spoljnja zida i recimo da su u prizemlju i podkrovlju pa nemaju komsije sa svih strana. Ranije su uslovljavali da njihovi izvodjaci uvode grejanje. U slucaju da postoji odredjeni sistem grejanja vrseni su neki pregledi koji su kostali... ali to je bilo pre deset godina. Mozda se nesto promenilo mada...

Kod daljinskog grejanja jedini ti je posao da platis posto i uplatnicu dobijes popunjenu. To mora da i kosta ali po mom misljenju i vredi, naravno ako se ima para.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 21:56 - pre 149 meseci
Daljinsko grejanje je vrlo skup sport. Baš sam gledao na http://www.subotica.com/vesti/...rejanje-u-subotici-id9355.html pošto je 1kw i ispada da je energija 4.5din/kw a fiksni deo 28din/m2.
Za mojih 270m2 to je 162700din. Do sada sam potrošio manje od 8000kw struje. Čak da sam trošio i pola više : pola niže tarife, 1kw energije iz struje me košta 5.3din. 16000kw za sezonu izađe 85000din što je duplo jeftinje nego kad greje toplana (jer nema fiksnog dela). Na stranu što to mene košta 50000din.
I gde je tu gas? Kad sam se grejao trošio sam 2200 do 2500m3 što bi bilo oko 100 000din.
Drva (koja ložim kad ložim) daju još jeftiniji kw energije.
To je ono što se pitam: kako je moguće da toplana pravi 3-5 puta skuplji kw energije nego što mi svi pravimo u kući? I to još propagira kao super povoljno rešenje.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.ptt.rs.



+76 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 22:17 - pre 149 meseci
Bre, ne znam.

Ajd sutra ću da probam da prikupim od par prijatelja informacije o kvadraturama, ili da mi kopiraju račune. SVI gde je prošla toplifikacija, a toplu vodu vuku iz elektrana kostolac, valjda, su prezadovoljni, neki kažu da ih isto košta, a neki da im i jeftinije.

Pa da nabacim ovde ......

Inače nisam gasio kotao, ali sam mu digao temp ...

i probaću da nabacim termometar na ulaznu u koitao, neki spoljni, odolkativni, ali da vidim ...

Sada imam samo na izlaznom pre i posle ventila.
 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?19.01.2012. u 22:39 - pre 149 meseci
Citat:
tihi2: ...To je ono što se pitam: kako je moguće da toplana pravi 3-5 puta skuplji kw energije nego što mi svi pravimo u kući? I to još propagira kao super povoljno rešenje.

Tihi2, pa ne propadamo mi slučajno...Problem nije u proizvodnji toplote nego u njenoj distribuciji i dok svi normalni razmišljaju o alternativnim izvorima energije tipa vetar, sunce, toplotne pumpe i dr. naši experti prave toplovode...Od čega napraviti cev za toplu vodu da traje 30 godina kako ne bi uslovljavao raskopavanje asfalta a da uz to bude u ceni koja mu omogućava amortizaciju za 30 godina...
Ja mislim da je u Boru topla voda nus produkt topionice ali distribucija...to je problem isto kao i kod struje...
Nigde u svetu se ne greju na struju jer se struja smatrta plemenitim energentom ali kod nas je toliko situacija poremećena na tržištu usled katastrofalnih intervencija države da više ništa nije normalno tako da...
Imam jednog prijatelja koji je nabudžio neki sistem za elektrolizu vode u svoje vozilo i smanjio potrošnju goriva za više od 30% a ako je to zasta tako to je onda isplatljivo i za grejanje. Ja doduše stvarno nemam energije i motiva da se upustam u razmišljanje oko toga mada...
Pre 15 godina sam čuo da je na nekom sajmu u Parizu jedan prodavac opreme za grejanje iz mog grada video kotao koji radi na žito što je možda najjeftiniji energent. Njegovi komentari su bili da nije ni razmišljao da ga uveze jer bi ga možda uhapsili...
Pozz
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?20.01.2012. u 08:57 - pre 149 meseci
Energija postaje sve veći i skuplji problem. U Hrvatskoj je oko duplo skuplja, a u Nemačkoj 2.5 puta skuplja nego kod nas sa tendencijom rasta zbog gašenja nuklearnih elektrana 2020 zbog primera Fukušime. I nemaju blok-tarife već popuste na veliku potrošnju. Ne biraju oni gas i alternativne izvore zato što hoće već im je to jeftinije od struje. Cena je jedini regulator. Otkud sada toliki naš narod da napusti grejanje na gas i da se vrati loženju? Gas ima svetsku cenu i tu je negde po ceni kao u Nemačkoj i okruženju, ništa skuplji. Pošto je uvozni mora da se plati, a struja je domaća pa se može prodavaci ispod cene.
Skok cena hrane je posledica proizvodnje etanola i biodizela. Nemož' i ovce i novce. Pre samo 3-4 godine seljaci su masovno ložili kukuruz, a sad nikom to ne pada na pamet.
To što spominješ je HHO, ali kvaka je da se isplati samo pri nižoj tarifi struje (obična elektroliza i razdvajanje vode na kiseonik i vodonik) a opasan je (eksplozivan) za skladištenje. Čak i po ovoj ceni struje.
Jedino imati sve načine grejanja pa svake zime i meseca računati šta je najjeftinije. A posedovati sve vrste grejanja nikada nije najjeftinije.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

špediter
Beograd,Srbija

Član broj: 297793
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?22.01.2012. u 09:02 - pre 149 meseci
Dobar dan svima

Dugo vec pratim ovaj forum i stvarno sadrzi puno korisnih i strucnih informacija pa bi ija da pitam nesto.naime,imam kucu osnove 11X11(prizemlje i 2 sprata) zidanu blokom na 25cm samo omalterisanu sa odlicnom alu stolarijom.Kotao je ABC proizvod 48kW-ekonomik i dimnjak fi200 visine 12m.Ukupno se kreje oko 250m2sa sledecemo kolicinom panelnih radijatora.

6 x 1400 x 600
5 x 1600 x 600
6 x 600 x 600
1 x 400 x 600
1 x 1000 x 600
1 x 2000 x 600
1 x 800 x 600
2 x 1800 x 500 (sušači)

Pitanje je da li je taj kotao adekvatan jer imam utisak da je preveliki,lozimo ga 3-4 puta dnevno punjenjem skoro do vrha i temperatura mu ne prelazi 60 stepeni sto bude dovoljno da u kuci bude oko 22 stepena ali jednostavno za to ode i po meni previse uglja ( i do 12tona banovica,djurdjevika ili pljevaljskog-sta nadjemo).Kotao imamo 10 godina i do prosle godine se nikad nije desavalo da kondenzuje a sada je to redovna pojava.Zanima me da li negde gresim u lozenju ili u sistemu nesto nije u redu?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

Strane: << < .. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 508397 | Odgovora: 694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.