Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programeri postali jeftina radna snaga!

elitemadzone.org :: MadZone :: Programeri postali jeftina radna snaga!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18164 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!02.03.2007. u 17:17 - pre 208 meseci
Pa ako ti je lakse, nazovi ga i duplom budalom, ali to nece puno promeniti...Mada bih se ja zamislio ko je tu...da li on ili njegovi "pacijenti".

Programerski posao je tezak posao, naporan, i zahteva puno investicija. "Poslednja" investicija mu je "laptop", ali je to i najmanja. Ili ce sam da napise sve alate, da mu se poklone informacije i podaci, da ga neko iz nehata obuci da radi, ili da provede koju stotinu godina, da sam upozna sve, da bi bio "vrhunski".

Ali, moze kao u stripu, udje u govornicu, zavrti se i postane "cuveni" programer..

Poz.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!02.03.2007. u 17:46 - pre 208 meseci
Citat:
vladd: Programerski posao je tezak posao, naporan, i zahteva puno investicija.
"Poslednja" investicija mu je "laptop", ali je to i najmanja. Ili ce sam da napise sve alate, da mu se poklone informacije
i podaci, da ga neko iz nehata obuci da radi, ili da provede koju stotinu godina, da sam upozna sve, da bi bio "vrhunski".


Uz toliku gomilu informacija dostupnih na internetu, kompletnih elektronskih knjiga, iskustava drugih ljudi koja
se nesebicno dele, gomile besplatnih paketa za sve i svasta, zaista ne znam da postoji delatnost sa toliko malom
inicijalnom materijalnom investicijom koja moze da se isplati od prvog veceg posla.

Uporedi sve to sa profesijom stomatologa, hirurga, ili automehanicara.

Naravno, bez investicije u mentalnom smislu, dugogodisnjeg rada na sebi i razmisljanja nema progresa nigde.

Sto se informacija tice, ako ne racunam DVD specifikaciju, sve drugo se moze nabaviti za cenu osrednjeg mobilnog
telefona. Pitanje je samo sta je prioritet i gde za coveka lezi vrednost.

Sto se daktilografije tice, to nikada nisam ni cuo ni video da se testira. Prosao sam, medjutim, kroz nesto drugo:
bio sam doveden pred PC i bio mi je dat C program koji ne kompajlira zbog 25+ razloga a ima i gresku u algoritmu koja
ga ometa da uradi to zasta je namenjen. Bio mi je dat sat vremena da otklonim sto vise bagova mogu i da po mogucstvu
nateram program da odradi zasta je bio namenjen.

U velikoj vecini ostalih intervju situacija bio sam uglavnom ili pred tablom ili pred listom papira sa odstampanim problemom.
Blisko zdravoj pameti je da ako znas da resis neki advance program iz programiranja da si predhodno proveo sate i sate za
tastaturom, te da znas da brzo kucas.

Profesor je izgleda prilicno zastranio.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!03.03.2007. u 00:01 - pre 208 meseci
Mislim da je poenta "dugogodisnjeg rada na sebi", a to uz mastera moze da bude kraci period, ako te neko usmeri, nauci..Postavlja se pitanje, sta jesti za vreme perioda usavrsavanja :). Da budem jasniji, ko i kako finansira godine rada. Ne mislis da pocetnik koji ne zna puno, treba ili ne, da ocekuje vecu platu, ili uopste platu..
Kao i svaki posao, u trendu, priusti se prilika, za manje ili vece pare da programer "ispece" zanat, a onda postavlja uslove. Ako se prilika otegne, ispusti, sta onda treba da ocekuje, blanko veliku platu...to se nece lako dogoditi.
A kada je neko kvalietan, za njega nema problema.
Veci je problem nastajanje velikog broja programera, koji misle da su veliki, a radili su samo parcijalne, pomocne delove, alate il programe. I to snizava njihovu "cenu", razlog je prost, treba ih nekoliko za jedan projekat. A svakome je bolje da jednog plati 30k$, nego petoricu po 10. Ali se takvi tesko nalaze, pet ljudi je ipak pet ljudi, cak i ako dvoje "ispadnu", troje mogu da dovrse posao za malo vise vremena..
A "solera" moze da umlati grip..i sta onda...

Poz.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!03.03.2007. u 02:31 - pre 208 meseci
Citat:
dejankr: Uz svo poštovanje pomenutom profesoru, svako ko zna razliku između programera i daktilografa zna da ovo nema veze sa realnošću.

Pa zavisi...
Onaj ko brzo kuca ne znaci da je dobar programer ali zato onaj ko trazi slova po tastaturo SIGURNO nije dobar programer.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
..w.sh.dynamic.163data.com.cn.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!03.03.2007. u 04:57 - pre 208 meseci
Neke stvari većini, izgleda, nisu jasne.
Naravno da je prosečan "programer" slabo plaćen, a razlog je veoma jednostavan - danas
se svaka budala sa pet dana iskustva u editovanju html fajlova naziva programerom.
To nikako ne treba da zabrinjava ozbiljne ljude, zato što te budale jednostavno ne mogu
da završe ozbiljan posao. Konkretno u industriji igara je veoma lako primetiti taj
fenomen, verovatno zbog želje mladih da prave igre. Bitno je da 20 takvih "programera"
ne može da zameni jednog ozbiljnog po količini i kvalitetu urađenog posla, tako da
bojazan od novajlija ne postoji :)
Problem je, sa druge strane, u kompanijama koje se zgrče kad treba da plaćaju, pa misle
da će jeftinom snagom stvoriti kadar u budućnosti, što se neretko obije o glavu
vlasnicima u vidu prelaska tih bednika u drugu firmu gde će drugim vlasnicima da piju
krv, korišćenjem "stečenog iskustva".

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!04.03.2007. u 14:51 - pre 208 meseci
Eee taj GRC kod placanja, to je jedna svetska epidemija, tesko zarazena planeta...

A kada je o tome rec, ne bi me cudilo i da plate marketinski tim, da popljuju programerski rad i da mu "formiraju" nizu cenu.

Mada koliko znam, dobrog programera nije briga, mogu ponekad da ga zakinu, ili "ustede" na njemu, ali "dodje maca...", najcesce ih to dugorocno vise kosta nego "usteda. Ali mora da prodje par "ciklusa" na trzistu, i ono ce postaviti "konacno" pravilo. Kratkorocne ustede najcesce dugorocno kostaju, a u IT tehnologijama, "kasnjenje" na voz, ili promasena tema razvoja, najcesce znaci ispadanje iz "igre" i propast firme.

Poz.


 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Nemanja Avramović
Član broj: 32202
Poruke: 4391
212.200.145.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!04.03.2007. u 23:10 - pre 208 meseci
Lepo ljudi kažu, danas svaka šuša kaže da je (PHP) programer... a bušnih sajtova na sve strane... posle ljudi krive sam PHP kao (bušan) jezik.
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

Milan M. Radovic
Web Developer
Pančevo

Milan M. Radovic
Član broj: 16959
Poruke: 743
85.222.163.*



+25 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!05.03.2007. u 09:03 - pre 208 meseci
Citat:
Nemanja Avramović: Lepo ljudi kažu, danas svaka šuša kaže da je (PHP) programer... a bušnih sajtova na sve strane... posle ljudi krive sam PHP kao (bušan) jezik.


Slazem se. PHP je jednostavan jezik i dobri sajtovi se mogu napraviti sa osnovama programiranja... php funkcije su tu da odrade ostalo... nekad je u perlu konektovanje na mysql bazu bilo prava muka.

Al da ne skrecemo sa teme - DA, danas ljudi sa PHP kurseva zovu sebe programeri. Kad dodjes do stadiuma da sa malkie naprezanja mozga mozes da uradis 90% problema, onda si programer
I don't need a girl for sex , All I Need is Binary and HEX
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Mitrović Srđan
Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.200.115.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!05.03.2007. u 10:29 - pre 208 meseci
Citat:

Al da ne skrecemo sa teme - DA, danas ljudi sa PHP kurseva zovu sebe programeri. Kad dodjes do stadiuma da sa malkie naprezanja mozga mozes da uradis 90% problema, onda si programer

A kako bi ih ti nazvao? Kelneri? Rudari?
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!05.03.2007. u 13:19 - pre 208 meseci
Upravo tako. Svi oni jesu programeri. Kao sto postoje "kuvari" koji vrte pljeskavice za 150 evra mesecno, a postoje i oni koji obidjose ceo svet svojim kulinarskim umecem i namlatise silne pare, tako postoje i programeri koji vrte PHP pljeskavice za 200 evra...

Postoje profesije gde jednostavno ne moze da postoji visok nivo tolerancije na znanje i iskustvo (npr. hirurzi, piloti), ali profesija programera jednostavno nije takva. Kao ni advokata. Ekonomiste... A ja nesto ne vidim da se npr. "Karanović & Nikolić" bune sto ima advokata koji rade za $10/sat i pricaju kako su advokati postali jeftina radna snaga, zar ne?

Programeri nisu postali jeftina snaga. Kvalitetan PHP programer ce uvek naci posao za 1000+ evra mesecno, i to sa "script-kiddies" populacijom nema nikakve veze, niti oni mogu ikad da obore cenu rada kvalitetnog programera.

Ali ti jeftini (ili losi, kako god) PHP programeri koji su se namnozli kao pecurke pojavom rapid development alata, gomile reusabilnog koda i ostalim pogodnostima koje jezici tipa PHP-a omogucuju su zaista vrlo korisna radna snaga, jer doprinose sve vecoj expanziji pravljenja sajtova. Da nije njih, trziste weba bi bilo rezervisano samo za velike igrace koji su u stanju da plate 2.000+ evra za sajt, ali na srecu nije tako. Zahvaljujuci priucenim programerima koji znaju da "preprave par linija koda" danas svako moze da si priusti sajt, i da ode na scriptlance.com da mu neko isprogramira nesto na brzaka za $60.

Po meni - to je sjajno. I uopste ne vidim problem u takvim programerima, niti smatram da "ubijaju" profesiju ili obaraju cenu rada. Jednostavno postoji trziste za sve, i to je to...


[Ovu poruku je menjao boccio dana 05.03.2007. u 14:32 GMT+1]
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
*.dialup.neobee.net.



+35 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!05.03.2007. u 13:28 - pre 208 meseci
Citat:
Nemanja Avramović: Lepo ljudi kažu, danas svaka šuša kaže da je (PHP) programer... a bušnih sajtova na sve strane... posle ljudi krive sam PHP kao (bušan) jezik.


[offff]
Nema sajta koji nije 'busan', bez obzira na sve mere zastite.Ko zaista zeli(i zna), moze to i da dokaze.(Ne mislim pritom na mysql injection cetrnaestogodisnje hakere :)
Pre neki dan rek'o mi Digital Mandrak. :)
Jedini nacin na koji i oni najveci uspevaju da se zastite od hakerskih napasti jeste to sto 24h dnevno ljudi koji su placeni za to nadgledaju sajtove i sprecavaju hakerske upade.
Mozda moje informacije nisu dovoljno pouzdane, pa bih voleo da mi neko ko je upoznat sa tematikom kaze je li ovo sto sam napisao blizu istine,ili nije...

[/offff]
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.yubc.net.



+3 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!05.03.2007. u 13:49 - pre 208 meseci
Meni legla plata, i nesto se bas i ne osecam jeftino.
 
Odgovor na temu

dejankr
Dejan Krsmanovic
JavaEE programer
Beograd

Član broj: 7842
Poruke: 384
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!05.03.2007. u 15:24 - pre 208 meseci
Citat:
pctel: Pa zavisi...
Onaj ko brzo kuca ne znaci da je dobar programer ali zato onaj ko trazi slova po tastaturo SIGURNO nije dobar programer.


Ja kad god promenim tastaturu ne mogu lako da se snađem i prvih par sati nabadam tastere. Ajd slova manje više, ali ostali karakteri su često različito raspoređeni. Da ne pričam kada posle dužeg vremena rada na laptopu pređem na običnu tastaturi i obrnuto. Ne bih rekao da me to čini lošim programerom, niti da bi bilo ko mogao da ocenjuje kakav sam ja programer po tome koliko brzo kucam za tastaturom na koju nisam navikao.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Bez neke zelje da budem uvredljiv, ali nije mi jasno kako neko moze imati bilo kakvog postovanja za takvu budalu - please excuse my French :)

Znaš kako, kod dotičnog profesora sam slušao više predmenta, i u principu imam pozitivno mišljenje o njemu imajući u vidu kakvih je profesora na FON-u bilo. Od ovog sam nešto pametno i naučio. Inače, profesori imaju čudne metode motivisanja studenta, pa se ne bih baš zakleo da nije u pitanju bila vrsta provokacije da vidi kako će ljudi reagovati. Teško mi je da poverujem da je on verovao u to što je rekao...


 
Odgovor na temu

Vreljanski Milan
Milan Vreljanski
Obrenovac

Vreljanski Milan
Član broj: 31700
Poruke: 121
80.93.234.*

Sajt: www.networks.co.yu


+2 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!07.03.2007. u 08:25 - pre 208 meseci
Sad u ovoj firmi gde radim, sedim preko puta jednog PHP programera. Ja radim .NET covek radi PHP i obojca smo jeftini, jer naravno covek uvek hoce vise.
Al opet trenutni projekat je jako lep i zanimljiv, pa ajd sad ko jos gleda pare kad moze da bude placen godinu dana pristojno i da razvije dobru aplikaciju i dosta alata jel tako?

E sad dal su jeftini programeri, evo nesto iz iskustva. Kad sam zavrsio skolu, bio sam programer :-D ehe kako debilno zvuci ova formulacija, al ajd, cilj mi je bio da budem programer i da programiram VB SQL ASP malo Jave da popuni rupe :-D i krenuo sam sa ozbiljnim projektima 2001. pre toga sam naravno radio sve one priucene i smesne stvari kao i svi.

Tada sam bio placen veoma bedno, od strane nekih kanadjana za razvoj CMS sistema na njihovom sajtu + jos svasta nesto oko njihovog engine-a. Bedno u smislu da su mi pklacali oko 600-800 USD mesecno i da je to trajalo oko godinu dana a cena je zavisila od konkretnih resenja. E da tad je dolar bio jaci od evra, koji se tek pojavio. Kazem bedno, jer u to vreme sam sa stalnim poslom u stranoj firmi u Srbiji mogao da imam znatno vise a u inostranstvu je plata bila min 2000 E. Ali tada u Srbiji nije bilo ovoliko posla kao danas i to je cinjenica.

Kasnije sam bildovao mreze, pa jos neke stvari iz kompjutera... radio neke druge stvari jer me intteresovalo da sto vise naucim.

Evo sad vec godinu dana opet programiram, i mogu vam reci da se Visual Studio 5 VEOMA PROMENIO :-D.

Sad je situacija ovakva: Ima mnogo vise posla i mnogo vise para nego 2001. plata je u Srbiji mnogo bolja nego tada a preko je losija. Kod nas trziste polako krece i radi se dosta projekata, ljudi konacno shvataju da im to treba. Da se ode negde preko i uhlebi ni to nije lose, ali recimo tesko da ce se ponoviti poslednji bum sa Slovenijom kad se gomila likova odavde uhlebila tamo. (Sad tamo oni koji su ostali imaju 1600 + platu) E sad kakve ovo veze ima sa PHP programerima? pa nikakve, al eto ne delim ljude po boji koze il po jeziku kojim "pricaju" ipak smo mi svi programeri :-D pa ovo moze da se primeni.

Zar nije bolje pricati o tome kako su programeri postali jeftina radna snaga, nego o tome kako nisu radna snaga uopste :-D



***If there is a will, there is a way***
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
89.110.197.*



+3 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!07.03.2007. u 09:09 - pre 208 meseci
Citat:
ali recimo tesko da ce se ponoviti poslednji bum sa Slovenijom kad se gomila likova odavde uhlebila tamo. (Sad tamo oni koji su ostali imaju 1600 + platu)


Racunajuci s time da ti je tamo potrebno 2000 da bi ziveo kao ovde sa 1000 i da ces ovde 1000 lakse dobiti kao platu nego tamo 2000.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!07.03.2007. u 11:52 - pre 208 meseci
Ako dobije stalnu platu, 1000€, to je plata predsednika opstine. A tek mogucnosti tezgice, pa ako ima "wet back", tj, posla, suma postaje znacajna, mesecno. Pa jos za posao koji voli...


Poz.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!07.03.2007. u 17:15 - pre 208 meseci
Citat:
spartak: Racunajuci s time da ti je tamo potrebno 2000 da bi ziveo kao ovde sa 1000 i da ces ovde 1000 lakse dobiti kao platu nego tamo 2000.

Na koji nacin racunas odnos izmedju tih 1000 ovde i 2000 tamo. Ne mogu da verujem da su im stanovi skuplji nego u Beogradu, a ne verujem da neko sa 2000 evra platom odvaja znacajni % na hranu (koja jeste jeftinija ovde). Sto se tice tehnicke robe, automobila, odece, to je sve jeftinije kod nas? A inace, ovde poslodavci biju ako hoces manju platu od 1000 €.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!07.03.2007. u 22:51 - pre 208 meseci
Covek je pomesao babe i zabe. Neke potrosacke korpe, i standard. Nije vredno analize, posto je po svakoj stavci besmisleno.
Neka "prastara", primitivna metoda, "posmatranja" i poredjenja standarda.

Koliko god da raste plata, sire se potrebe....besmisleno diskutovati neke takve "poglede".


Poz.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
89.110.197.*



+3 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!08.03.2007. u 10:19 - pre 208 meseci
Na sta mislis kad kazes "pogledi"? Cini mi se da si mislio na nesto uvredljivo.

Elem, nema veze, da ti kazem konkretno odakle mi ti "pogledi". Imam prijatelja koji je na visokoj poziciji u jednoj firmi u Ljubljani sa kojim se vec neko vreme dogovaram oko posla. Naravno, pretresli smo zive opcije. Od cene stanovanja, koliko kosta skola za decu ljudi koji nisu drzavljani, pa transport, hrana... sve do cena dozvola za ribolov i dolazaka u Srbiju minimum jednom mesecno. Veruj mi da sam pazljivo sve proucio, posto se radi o mojoj kozi.

Finansijski potencijal tamo sa 2000 i ovde sa 1000 je skoro identican. Pritom se ovde 1000 lakse dobija nego tamo 2000. I to je cinjenica.

E sad jedino ako taj drug koji je slovenac, rodjen i zivi u Sloveniji ima neke "poglede". Ako ima, daj reci mi da mu objasnim, da pomognem coveku.

@vladd
Ne znam na sta tacno mislis da je besmisleno. U to da li je vredno analize vaseg velicanstva stvarno me nije briga. Elem, ja sam analizu uradio na konkretnom primeru sa zivim cenama. Ako imas druge informacije voleo bih da ih podelis sa nama, a ne da stojis po strani gundjas.
 
Odgovor na temu

kasaad
Hannover Germany

Član broj: 10052
Poruke: 163
*.pools.arcor-ip.net.



+4 Profil

icon Re: Programeri postali jeftina radna snaga!08.03.2007. u 18:22 - pre 208 meseci

E sto bi bilo lepo kad bi ljudi seli i stavili na papir te troskove .....ne da nije skuplje nego je jeftinije. evo odgovorno tvrdim da je hannover jeftiniji od beograda sto se svih stacionarnih troskova tice...a vi ako ne verujete sedite pa racunajte.

Kass
FBzP Power!!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Programeri postali jeftina radna snaga!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 18164 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.