Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 104759 | Odgovora: 342 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nigerijac

Član broj: 138959
Poruke: 34
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?06.01.2008. u 15:46 - pre 198 meseci
Meni je ovde bitno da se pomene jos jedna stvar.Naime Srbiju je napustilo 100000 i vise mladih,pametnih obrazovanih.Sad ce decu da prave uglavnom oni nizi slojevi,videcemo sta ce na kraju da ispadne.Inace mnoge skole nemaju dovoljno djaka,pogotovu centar BGa.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?07.01.2008. u 00:14 - pre 198 meseci
Što bi teoretičari sistema rekli rađanje dece kod nas je sistem sa negativnom povratnom spregom.

Sve manje je mladih a oni sve manje dece prave. Mnogo mladih ode iz ovog sistema što u inostranstvo što pod zemlju. Kriza je kod nas nastupila pre 17 godina. Devojke koje su tada imale 20 godina sad već izlaze iz reproduktivog doba. Čitava generacija je izgubljena.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?07.01.2008. u 00:41 - pre 198 meseci
Sad ce decu da prave uglavnom oni nizi slojevi



Na žalost DA
1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

prolupator

Član broj: 117061
Poruke: 13
*.adsl.beotel.net.



+48 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?07.01.2008. u 00:44 - pre 198 meseci
Uvek je vecinu dece i pravila "niza klasa" jer je njih, jednostavno, vise!
Bice lepo kad ta "niza klasa" postane "gradjanski sloj" u ovoj drzavi...
.. kojesta ..
ko ima pravog posla ni ne visi na ovakvim mestima ....
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
194.106.187.*



+6455 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?07.01.2008. u 01:18 - pre 198 meseci
Citat:
prolupator: Uvek je vecinu dece i pravila "niza klasa" jer je njih, jednostavno, vise!


Seks je najjeftinija zabava za sirotinju :)

Što cigani imaju tolko dece? Kad padne mrak, kevi okače zvonce, ugase svetlo i jeb* sve što ne zvoni ;)

 
Odgovor na temu

prolupator

Član broj: 117061
Poruke: 13
*.adsl.beotel.net.



+48 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?07.01.2008. u 13:06 - pre 198 meseci
Slazem se...
.. kojesta ..
ko ima pravog posla ni ne visi na ovakvim mestima ....
 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?07.01.2008. u 15:10 - pre 198 meseci
Citat:
ventura:Što cigani imaju tolko dece? Kad padne mrak, kevi okače zvonce, ugase svetlo i jeb* sve što ne zvoni ;)
Otkud ti to ? -:D
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

Legeonar_

Član broj: 166658
Poruke: 16
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 14:28 - pre 197 meseci
BORBA ZA ŽIVOT BEZ POTOMSTVA

Po ugledu na svetski trend sve više Srpkinja okuplja se na blogovima i forumima na internetu propagirajući "slobodu življenja" koju bi potomstvo "narušilo"



„Imala sam lepo i normalno detinjstvo, volim životinje i živim s njima, a opet mi je veoma teško da zamislim sebe kao majku. Ne majku uopšte, volela bih da jednog dana usvojim jedno dete od 10 godina, da nekome ostavim sve što steknem i olakšam mu život. Ali, priča koja uključuje trudnoću, novorođenče i ostalo mi je strana. Za mesec dana se udajem i imam dogovor s budućim mužem da prvih nekoliko godina i ne pomišljamo na decu. Možda kasnije uspem da prelomim to u sebi, jer znam da bi on bez dece patio, a imamo sve uslove za njih. Ali teško je...", napisala je izvesna Marija na jednom domaćem internet forumu.

Ovakve izjave do nedavno mogle su da se nađu samo na forumima uglavnom američkih internet sajtova poput najpoznatijeg www.childfree.net. Za poslednjih godinu dana na raznoraznim domaćim blogovima ili forumima počeli su da se okupljaju i naši ljudi koji ne žele da imaju decu.

Iako pomalo neobično za patrijarhalno nastrojenu Srbiju, bar kako još neki veruju, sve je više žena koje se zasad druže samo na internetu pravdajući sebe zašto ne žele da imaju potomstvo. U svetu je to otišlo mnogo dalje, pa se te žene i muškarci okupljaju u registrovana udruženja propagirajući slobodu življenja koju bi prisustvo dece uništilo. Njima su se čak pridružile i neke poznate ličnosti poput Hjua Granta, Kim Katral i Opre Vinfri.

Istraživanja javnog mnenja, sprovedena u zapadnoevropskim državama, pokazuju da su razlozi za ovakvu odluku preokupiranost poslom i zadovoljstvo koje pruža uspeh u karijeri što prouzrokuje odsustvo materinskog instinkta, te uživanje u životu bez roditeljske obaveze, ali i zabrinutost situacijom u svetu.


Najčešći uzroci odustajanja od rađanja

- preokupiranost poslom

- zadovoljstvo koje pruža uspeh u karijeri

- uživanje bez roditeljske obaveze

- zabrinutost situacijom u svetu

- teški doživljaji i poremećeni odnosi u detinjstvu

- loša identifikacija s majkom

- psihička i materijalna nesigurnost

Roditeljski instinkt se ubraja u najjače životne nagone, tako da stručnjaci smatraju da gubitak želje za potomstvom može biti izazvan i teškim doživljajima i poremećenim odnosima u detinjstvu, kao što su incest, seksualno ili fizičko zlostavljanje od strane roditelja. Psiholog Sandra Savković dodaje da je dovoljno odsustvo roditeljskih emocija kao i loša identifikacija s majkom koja može u ženskom detetu da ubije želju za materinstvom. Isto tako razlog se može tražiti i u nesigurnosti, bilo psihičkoj ili materijalnoj, pa se ti ljudi ne osećaju spremnim da budu roditelji, te im javno pravdanje služi kao odbrambeni mehanizam.

- Istina je da devojke čim uđu u treću deceniju života počinju da budu obasipane pitanjima kada će se udati i roditi dete. Tu možda možemo tražiti razlog njihove potrebe da se javno brane i udružuju, mada ima i onih koji tako potiskuju grižu savesti, upravo izazvanu materinskim instinktom - kaže Savkovićeva.

Jedna od brojnih žena koja je zbog svoje odluke da nema decu naišla na osudu okruženja je Linda M. koja je na forumu napisala:


„Kad bih nekom rekla da moj suprug Darin i ja ne želimo da imamo dece, nailazila sam na zbunjenost, tišinu, čak i negodovanje. Pitali su me: „Zašto ste se venčali ako nećete da imate potomstvo?" I dalje se čini da je prihvatljivije kad muškarac objavi da ne želi da ima decu. Kako mogu ja, kao žena, da ne želim decu? To je moja dužnost. Imam moć da dajem život, a ja biram da je ne koristim. Mora da sa mnom nešto nije u redu. Nazivali su me svakojakim imenima, od sebične do deco-mrzitelja. Zaista mi se desilo da mi kažu: „Pa, ti verovatno zlostavljaš decu, zar ne?" Rečeno mi je da uništavam budućnost zato što ne naseljavam Zemlju novim ljudskim bićima. Osećala bih se postiđeno i neprijatno, pa bih lagala i govorila kako ne mogu da imam decu. Više ne lažem. Umorila sam se od nepotrebnog sažaljenja ljudi."

Stručnjaci tvrde da odbacivanje želje za detetom skriva kod takvih osoba, pre svega, bojazan da neće biti dobri roditelji, kao i strah da ne mogu biti voljeni. Neke žene koje su imale naizgled normalno i slobodno detinjstvo često vole decu, ali ne žele svoju. Zato se kriju iza tvrdnje da ih deca ometaju u karijeri, putovanjima i ostalim životnim čulnim zadovoljstvima.

MARIJA MAJSTOROVIĆ


Hoteli isključivo za odrasle

Prvo udruženje ove vrste „No kidding" nastalo je pre 20 godina. Njegovo ime je dvosmislena igra reči: reč kid na engleskom znači dete, ali i šala. Udruženje danas ima 70 ogranaka u Americi i u Velikoj Britaniji u Londonu i više od 10 hiljada aktivnih članova koji svake prve nedelje u junu organizuju veliki skup, na kojem slave slobodu izbora da nemaju dece. Sve više hotela je na inicijativu članova pomenutog udruženja uvelo pravilo po kojem nije dozvoljen ulazak deci. Praksa je postala toliko uobičajena da poslednje izdanje vodiča „Zagat" o hotelima, banjama i odmaralištima u Sjedinjenim Državama, ima novu kategoriju: „Deca nisu preporučljiva".

- Ako roditelji dovedu decu, šunjaće se okolo naređujući im da ne diraju ovo ili ono. Tako narušavaju prefinjenu atmosferu i povećavaju troškove čišćenja jer deca stalno nešto prosipaju - kaže Tim Zagat, urednik vodiča.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 14:36 - pre 197 meseci
Citat:
Legeonar_
Ovakve izjave do nedavno mogle su da se nađu samo na forumima uglavnom američkih internet sajtova poput najpoznatijeg www.childfree.net. Za poslednjih godinu dana na raznoraznim domaćim blogovima ili forumima počeli su da se okupljaju i naši ljudi koji ne žele da imaju decu.


Kakav bull crap.

USA ima sasvim zdravu stopu nataliteta za razliku od mnogih istocno i zapadno evropskih drzava. USA ima 2.1 dece po majci, za razliku od evropskih zemalja gde je taj broj izmedju 1.1 i 1.8 obicno. U USA je imanje dece i dalje skoro pa sveta stvar, izmedju ostalog i zbog mnogo vece religioznosti od zapadne Evrope.

A mnogo mi se svidja i Legionar-ev pogled na to da su "Srpkinje" navodno krive za nemanje dece u Srbiji tako sto su krenule da vrsljaju po nekim internet sajtovima. A kamo Srbi muskog pola? Svi su Marko Kraljevic ko bi da plodi 20 srpkinja i siri srpstvo, ali im emancipovane azdaje ne daju da ih osemene? :-)

E moj ti, razlozi za nemanje dece su mnoooogo komplikovaniji od pukog materijalnog zadovoljstva ili karijere u zivotu. Da je tako jednostavno, kao sto nije, vec bi danas imali lek za nemanje dece. Na zalost, problem malog prirodnog prirastaja pogadja razne zemlje, i one u kojima zene ne jure karijeru kao i one druge - siromasne i bogate. Svaki problem je neophodno posmatrati lokalno i traziti uzroke, jer je jako tesko naci puno toga slicnog izmedju mnogih zemalja.

Uzmi u obzir recimo Nemacku i Ukrajinu npr.

Obe zemlje imaju ocajno los prirodni prirastaj, a imaju potpuno drugacija drustva, sasvim drugaciju finansijsku sliku i sl...

To samo govori koliko je komplikvan taj problem i da nema jednostavnog resenja. Pre svega drzava mora da uradi sve sto moze da ljudima imanje dece ucini sto jednostavnijim za njihove zivote - a ne obrnuto.

A ne ovo tvoje ratovanje protiv vetrenjaca - cuj, ovakve i onakve Srpkinje, Internet = razlog sto Srbija nema puno dece. Nije nego, a do juce smo bili lider u radjanju samo su nas nitkovi iz nasih redova i mrski Internet sprecili u tome :)

Rdjavom q** i dlaka smeta ;-)

--

Inace ja sam sklon da ipak sve prepustim Darvinu. Ko ne zeli da ima decu pravi vrlo svestan izbor da svoj DNK kod ne propagira u novu generaciju - na kraju krajeva je rezultat takav da ce priroda sama da se pobrine o onima koji ne zele da imaju decu - njihovi geni koji ih nagone na takvu samodestrukciju vrste i nece biti preneseni u novu iteraciju ;-)

Plus, ako pogledamo celu zemaljsku kuglu - i te kako imamo problem sa prenamnozavanjem vrste Homo Sapiens... ima neceg i dobrog u tome kad neko ne zeli da ima decu :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 16:42 - pre 197 meseci
Citat:
ventura: Seks je najjeftinija zabava za sirotinju :)

Što cigani imaju tolko dece? Kad padne mrak, kevi okače zvonce, ugase svetlo i jeb* sve što ne zvoni ;)


Jadna li je ona zemlja u kojoj su samo cigani ostali za podsmeh!

Ajd uzdravlje.

 
Odgovor na temu

Legeonar_

Član broj: 166658
Poruke: 16
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 17:51 - pre 197 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Kakav bull crap.

I tu se sve zavrsava,jer si ti napisao kao "Kakav bull crap", a tvoja je presuda - krajnja i jedina validna presuda.
Dobro je sto si presudio,i sto ces, siguran sam, i dalje tako britko presudjivati,da mi ostali, "neupuceni" i "zabludeli" ne bismo tracili vreme.

Citat:
USA ima sasvim zdravu stopu nataliteta za razliku od mnogih istocno i zapadno evropskih drzava. USA ima 2.1 dece po majci, za razliku od evropskih zemalja gde je taj broj izmedju 1.1 i 1.8 obicno. U USA je imanje dece i dalje skoro pa sveta stvar, izmedju ostalog i zbog mnogo vece religioznosti od zapadne Evrope.

Pa sta? U tekstu se nije ni tvrdilo da "USA nema zdravu stopu nataliteta", nego je tema bila o tome kako se sve vise i vise ljudi medjusobno opravdavaju,nagovaraju i dogovaraju da uopste nemaju decu.

Citat:
A mnogo mi se svidja i Legionar-ev pogled na to da su "Srpkinje" navodno krive za nemanje dece u Srbiji tako sto su krenule da vrsljaju po nekim internet sajtovima. A kamo Srbi muskog pola? Svi su Marko Kraljevic ko bi da plodi 20 srpkinja i siri srpstvo, ali im emancipovane azdaje ne daju da ih osemene? :-)

To,sto ti spominjes, niko nigde nije tvrdio,ni ja,niti autori onog clanka.......da je "internet kriv", i tome slicno. To samo ti, maliciozno,pateticno izvrces ono sto je napisano, i vrsis zamenu teza.
Razumem te, jer to je najlaksi način da se pokusa potpuno diskreditovati ono sto nam "ne odgovara".

Citat:
Plus, ako pogledamo celu zemaljsku kuglu - i te kako imamo problem sa prenamnozavanjem vrste Homo Sapiens... ima neceg i dobrog u tome kad neko ne zeli da ima decu :)

Izgleda da ti sposobnost malo dubljeg analiziranja nije jaca strana.Oni koji se odlucuju da nemaju decu (i kojih ima sve vise), su upravo oni koji sopstvenim konzumerizmom (kulturom preteranog konzumiranja,trosenja,upotrebljavanja) najvise zagadjuju ovu planetu - amerikanci i ostali zapadnjaci,koji sopstvene debele i razmazene,sebicne zadnjice naokolo vazdan vozikaju u raznoraznim automobilima i ostalim prevoznim sredstvima,generisuci daleko najviše ugljen-dioksida,ugljen-monoksida,i tako najvise doprinose zagadjivanju planete.
Ni slucajno planetu ne zagadjuje ni priblizno tamo neki Vijetnamac ili Kinez,koji po ceo dan dirinci na nekom polju pirinca, iza nekog kljuseta ili mazge koja mu vuce plug - onoliko koliko je zagadjuje neki,recimo,Amerikanac koji do svog trznog centra (udaljenog,recimo,nekoliko kilometara),ide svojim automobilom od 2000-3000 kubika,i vrati se kuci sa nekoliko punih kesetina namirnica u raznoraznim plasticnim ambalazama,koje se posle odlazu u zemlju,gde se nece raspasti narednih nekoliko stotina godina. (primera radi)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 18:04 - pre 197 meseci
@Legionar,

Jao kako slatkorecivo ;-) Samo, eto, ti si onako slucajno podmetnuo tekst koji pise o "srpkinjama koje se preko USA sajtova informisu o zivotu bez dece"... To je, onako, sasvim slucajno - bez ikakve namere da citaoca navede na neke zakljucke, jel da? I ja sam upravo video jednu svinju koja je proletela pored mog prozora.

Da ti kazem ja nesto, Srbija je puna iskompleksiranih ljudi kojima je i Jupiter kriv sto im ne ide u zivotu... Za vecinu stvari su krivi roditelji i okruzenje koji od dece prave debile a ne individue koje su u stanju da sa 18-25 godina pocnu samostalan zivot i osnuju porodicu. A ne neki "internet", "americki sajtovi" i ostale 3.14zde materine.

Za imanje dece je potrebna emotivna bas kao i fizicka zrelost - a ti razmisli malo zasto je ljudi u tvom okruzenju mahom nemaju. Za decu je potrebno dvoje, i nesto mi se cini da si zaboravio "onaj drugi" deo price dok si se bavio kopiranjem clanka fokusiranog na "sprkinje i internet"

A kolika je notorna glupost to za "srpkinje & internet" dovoljno govori fakat da je mali natalitet u Srbiji prisutan vec vise od par decenija - Internet je u Srbiju stigao 1996-te godine, a neka bitnija masa ljudi se njime sluze tek od pre godinu-dve od kada je Internet postao popularniji medij.

Tako da... od te price nema nista.

Citat:

Izgleda da ti sposobnost malo dubljeg analiziranja nije jaca strana.Oni koji se odlucuju da nemaju decu (i kojih ima sve vise), su upravo oni koji sopstvenim konzumerizmom (kulturom preteranog konzumiranja,trosenja,upotrebljavanja) najvise zagadjuju ovu planetu - amerikanci i ostali zapadnjaci,koji sopstvene debele i razmazene,sebicne zadnjice naokolo vazdan vozikaju u raznoraznim automobilima i ostalim prevoznim sredstvima,generisuci daleko najviše ugljen-dioksida,ugljen-monoksida,i tako najvise doprinose zagadjivanju planete.
Ni slucajno planetu ne zagadjuje ni priblizno tamo neki Vijetnamac ili Kinez,koji po ceo dan dirinci na nekom polju pirinca, iza nekog kljuseta ili mazge koja mu vuce plug - onoliko koliko je zagadjuje neki,recimo,Amerikanac koji do svog trznog centra (udaljenog,recimo,nekoliko kilometara),ide svojim automobilom od 2000-3000 kubika,i vrati se kuci sa nekoliko punih kesetina namirnica u raznoraznim plasticnim ambalazama,koje se posle odlazu u zemlju,gde se nece raspasti narednih nekoliko stotina godina. (primera radi)


Slazem se... Samo, opet, Amerikanci imaju dovoljno dece - kakve veze taj konzumerizam onda ima sa tim? :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

prolupator

Član broj: 117061
Poruke: 13
*.adsl.beotel.net.



+48 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 18:33 - pre 197 meseci
Gde je okvir teme, da se uhvatim ... da ne ispadnem ?!

Evo, ja se upravo premisljam da li da imam jos jedno dete ili ne ?! I o tome se vodi letimicna rasprava s mojom gospodjom svakodnevno :)
Dva dana zelimo drugo dete, jedan dan ne zelimo :)

Nase dete ima 13 meseci, vrlo, ali vrlo, je aktivno, sve je zanima, nista joj (jos) nije zabranjeno, stalno je u kuci krs i lom, ne mogu da prodjem nigde i ni kud (neke "zamke" od igracaka su po celoj kuci) i sl. Nemamo vremena ni za sta, ne mogu normalno da telefoniram, da se naspavam, da jedem, istusiram, odem negde, zavisim od pomoci babe i dede (kad i koliko mogu da cuvaju bebiste). Uvek gomiletina prljavog i cistog, ali neopeglanog vesa, prljavog posudja, ne postizemo da ocistimo kucu kako valja. Ne spavamo kako treba, jedva postizemo da obavimo posao od kog se ziv (a o povecanju posla i zarade da i ne pricam...) i sl.

Prijatelje nisam video mesecima, ne pamtim kad smo zena i ja izasli negde, ni film na TV-u nisam pogledao kako treba u poslednjih godinu i po dana...

Drugo dete bi taj period haosa i nenapretka povecalo za 3-5 godina. A da ne pominjem troskove koje iziskuje jos jedno dete. Ne zelim da zivim u selendri (sebicno, ali tako je), moram da se preselim, mali je stan i tako to... Svako dete treba da ima sobu, a ta soba u m2 kosta ~25K eur koje treba zaraditi... Sve to iziskuje dodatne troskovee od 50-70K eur koje cemo zena i ja imati s dvoje dece ili 15Keur koje cemo imati s jednim detetom samo u prosirenju zivotnog prostora. Da ne pominjem skolovanje dvoje dece i sve ostalo sto ide uz to...

Sebicno ili ne, ne zelim ceo zivot da radim samo za prezivljavanje, zelim da i moje dete (deca) i mi zivimo kako treba. Ne zelim da spavam na trosedu u dnevnoj sobi jer "tako rade i svi ostali".

Pa, dvoje dece, kad malo poodrastu hoce na razne sekcije pa to treba razvoziti, skupljati s ovih i onih casova, voditi na sportove i sl. i sve to X2.
A i zena i ja hocemo karijere!
Nije zivot samo kuca i samo deca.

Videcemo.... voleo bih petoro, dvoje je OK, ali pitanje je da li ce ih biti dvoje ...
.. kojesta ..
ko ima pravog posla ni ne visi na ovakvim mestima ....
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 18:45 - pre 197 meseci
Mozda ovo potpomogne i za odgovor i za resenje!

Citat:
Bebac.com:


Trudnicama puna plata
08:32 01.02.2008. / Izvor: Večernje Novosti

Kako bi budućim roditeljima olakšali odluku o brojnijem potomstvu, u četvrtak su na redovnom zasedanju Vlade Srbije usvojene mere za podsticanje rađanja. Strategija, koju je sačinila Radna grupa Ministarstva rada i socijalne politike, predviđa niz olakšica za buduće porodilje, majke, ali i parove koji se leče od steriliteta.Usvojena je odredba o isplati pune zarade trudnicama na porodiljskom, iako je izazvala najviše sporenja, pa će buduće trudnice celu platu dobijati od početka 2009. godine. Ostale mere će se realizovati već tokom ove godine. Najznačajnije među njima su - uvećanje iznosa roditeljskog dodatka, zatim, jednokratna isplata roditeljskog dodatka za drugo, treće dete i četvrto dete. Uz to, iznos dodatka za treće i četvrto će biti duplo veći nego za drugo, obezbediće se i besplatni udžbenici za osnovno i srednje obrazovanje trećem i četvrtom detetu, povoljniji krediti za parove do 35 godina starosti...
Strategija predviđa i podsticanje zapošljavanja mladih roditelja i pojačanu kontrolu resornog ministrstva, kako bi se sprečila diskriminacija majki i trudnica...Cilj ove stregije je podsticanje rađanja jer je situacija u Srbiji strašno ozbiljna - rekao nam je Bojan Anđelković, pomoćnik ministra za populacionu politiku u Ministarstvu rada i socijalne politike. Nizak fertilitet se u našoj zemlji beleži već decenijama i svakakao će biti vraški teško izboriti se sa negativnim priraštajem. Ne treba ni od ove strategije očekivati čudo, ali je izvesno da će određene mere pomoći u rešavanju najvažnijeg nacionalnog pitanja.Anđelković podseća da će se posledice višedecenijskog fenomena nedovoljnog rađanja osećati sve do polovine veka, i ističe da se Srbija neće oporaviti do 2050. godine, čak i ukoliko bi svaka majka rađala dvoje ili troje dece. Koliko je stanje alarmantno upozoravaju i demografi, procenom da će brojnost već sledeće generacije žena biti smanjena za trećinu.
Opšti cilj održivog razvoja je stanovništvo u kome će sledeće generacije biti iste brojnosti kao i postojeće. To znači da svaka žena u svom reproduktivnom periodu mora da rodi jedno žensko dete. Tek će tada stopa reprodukcije biti na "jedinici". Ne treba zanemariti procenu, napominju demografi, da najmanje desetak odsto žena ni u budućnosti neće rađati zbog sopstvene odluke ili steriliteta.
Povoljna računica stoga bi bila da 11 odsto žena rodi jedno dete, 44 odsto dvoje, i 45 odsto troje. U ovom je dokumentu stoga i značajan deo posvećen reproduktivnom zdravlju mladih, kao i edukaciji budućih roditelja.
Parovima koji se leče od neplodnosti obezbediće se besplatana terapija, a broj intervencija zavisiće od bogatstva u državnom budžetu.
Svake godine broj besplatnih terapija, napominju u Ministarstvu rada i socijalne politike, biće uvećavan.Među planovima u Strategiji našla se i inicijativa da se deca zaposlenih roditelja znatno bolje zbrinjavaju, i to širenjem mreže vrtića i unapređenjem programa rada sa decom. I pomoć u kući zaposlenim majkama biće uvršćena u prioritete, a predviđen je i niz olakšica za roditelje čija su deca ometena u razvoju.

Podrška iz budžeta
Posle sednice vlade u četvrtak, vicepremijer Božidar Đelić rekao je da je cilj povećanje priraštaja od najmanje 30 odsto, kako bi se obezbedila "stabilnost populacije", koja je danas, s prosekom od 40,3 godine starosti, među najstarijima u Evropi.

Vlada je odlučila da formira Savet za populacionu politiku, kao i fond za podršku porodicama sa decom, koji će biti finansiran iz budžeta, ali i iz drugih izvora.

Budžetom za 2009. godinu, prema Đeliću, trebalo bi da bude predviđena besplatna podela školskih udžbenika za porodice sa troje i četvoro dece koje se nalaze u teškoj materijalnoj situaciji.

Odlaganje roditeljstva
Većina mladih parova će odlaganje roditeljstva opravdati nedostatkom novca, ali ima i stručnjaka koji ne vide da je ovaj problem povezan sa finansijama.

U Institutu društvenih nauka napominju da se žene sa nižim nivoom obrazovanja češće odlučuju na potomstvo i imaju više dece, dok nivo fetriliteta opada sa većim obrazovanjem.

Ovakvom statistikom dokazuju da novac nije presudan faktor da bi se neko odlučio da zasnuje porodicu.

Nedovoljno
Prema poslednjem popisu, čak 70 odsto žena starosti između 20 i 24 godine nema nijedno dete, a ni svaka četvrta žena između 30 i 34 godine.

U našoj, a i u ostalim zemljama se, kao razlog za fenomen nedovoljnog rađanja, pre svega navodi brza industrijalizacija društva, liberalni zakoni o abortusu, insistriranja na kvalitetu života...

Stari
Srbija spada među najstarije zemlje u Evropi i preti joj opasnost da do 2025. godine većina građana bude iznad 65 godina starosti.

Ovakvi trendovi imaju izražene ekonomske, ali i političke implikacije jer političari najviše pažnje poklanjaju upravo problemima najagilnijih birača u populaciji, a to su - stari.



Batalite i amerikance i ruse i nemce posto verujem da nijedan od vas ne bi hteo da ima pomoc od njih u tom delikatnom problemcicu.





 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 18:53 - pre 197 meseci
Citat:
prolupator
A i zena i ja hocemo karijere!
Nije zivot samo kuca i samo deca.

Videcemo.... voleo bih petoro, dvoje je OK, ali pitanje je da li ce ih biti dvoje ...


Prijatelju nemoj sebe zavaravati recenicom "voleo bih petoro" sama recenica "Nije zivot samo kuca i samo deca" govori dovoljno za sebe. Ja sam otac troje dece! I da mogu imao bih ih jos 15 (neide jer mora da se sljaka).

Po meni postoje dve vrste ljudi:

1. Zive da bi radili (Karijeristi)
2. Rade da bi ziveli.

Misli o tome!

Sa 70-80 godina starosti te tvoje firme kojoj ostavljas sve mozda nece ni biti. A deca ako ih sacuvas bice i jos ce biti i unuka!

I jeste zivot samo Kuca i samo deca! Nije ti vise 15 godina da juris lujke po diskoteci-probudi se!

 
Odgovor na temu

prolupator

Član broj: 117061
Poruke: 13
*.adsl.beotel.net.



+48 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 19:30 - pre 197 meseci
Davno sam ja probudjen, hvala na brizi :) . Firme su moje, opet hvala na brizi :) i postojace i posle mene, radi se zarad moje dece (ma koliko ih bude bilo), ali i zarad moje gospodje i mene!

Ja zaista radim da bih ziveo!!!

A to sto drzava daje (ukupno, do 5. deteta) ja zaradim za 15 dana, doduse, jos brze i potrosim :) To su bezvezarije usmerene na politicki marketing.

Nas je rodjenje deteta kostalo ~1000e, sto su oko 3 prosecne plate u Srbiji!!! Imali smo problem s grcevima i moralo se uzimati neko posebno mleko koje je izlazilo ~100e mesecno, pa privatna babica (10e svaki dan) jer drzavna ne prelazi prag sobe (kao prehladjena), pa privatni doktori, vakcine (dete rodjeno zimi, nisam zeleo da nahvata prehladu u domu zdravlja, drzava daje zastarele vakcine...) i kojesta razno...
Da nije te privatne babice danas verovatno ne bih ni imao zenu jer bi umrla od sepse (konci i sl.) ali drzavnu babicu zabole ... nije prica tako jednostavna...

Sve navedeno ne ulazi u onih ~1000e, koliko treba samo da dete izadje iz porodilista!!!

Prihvati da ima ljudi kojima nije jedini cilj u zivotu da imaju xy dece.
.. kojesta ..
ko ima pravog posla ni ne visi na ovakvim mestima ....
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 19:53 - pre 197 meseci
Citat:
prolupator: Nas je rodjenje deteta kostalo ~1000e, .


Kako ti je to uspelo?

Citat:
prolupator
Imali smo problem s grcevima i moralo se uzimati neko posebno mleko koje je izlazilo ~100e mesecno,


Obzirom da ti je prvo dete priznacu ti na glupost i neznanju. Svako dete ima problem sa grcevima kad se rodi!
I nema tog drugog mleka koji je bolji od majcinog! To ce ti i svaki lekar reci!
Sad ako si bas hteo najbolje mleko za svoje dete onda nemoj kukati (Citaj: nemoj se hvaliti) kako si ga placo 100 €



Citat:
prolupator:Prihvati da ima ljudi kojima nije jedini cilj u zivotu da imaju xy dece.


Prihvatam ali mi je ovo malo kontradiktorno:

Citat:
prolupator: Videcemo.... voleo bih petoro, dvoje je OK, ali pitanje je da li ce ih biti dvoje ...


No comment.


 
Odgovor na temu

prolupator

Član broj: 117061
Poruke: 13
*.adsl.beotel.net.



+48 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 20:08 - pre 197 meseci
Da ne ulazim u komplet genezu porodjaja, dojenja i sl. ... uzdrzacu se od detaljisanja...

Ima razne dece, raznih majki, raznih situacija ... toliko o tome!

A kako mi je uspelo da potrosim ~1000e ?! Lako, samo pansion u Narodnom Frontu je bio 280e. Pa krevetac, komoda, auto-korpa, garderoba, pelene...

Da se malo udubis u aktuelne trosokove oko porodjaja, uvideces da je to prosecna cifra u ovoj zemlji!
Moze i za manje... da pojednostavim: Mozes da se vozis autobusom, Yugom od 15 godina, novim autom ... kako god, uvek se vozis...
Ko razume - shvatice...

I, da, voleo bih 5-oro dece, ali nisam voljan da se zrtvujem toliko...
.. kojesta ..
ko ima pravog posla ni ne visi na ovakvim mestima ....
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.4.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 20:23 - pre 197 meseci
Ko razume-shvatice.

Sorry ako sam te iznerviro-nije mi bila namera, hteo sam samo da shvatim na pravi nacin tvoj stav.


Citat:
prolupator: I, da, voleo bih 5-oro dece, ali nisam voljan da se zrtvujem toliko...


To je sasvim dovoljno, i razumljivo. Kao sto si i sam reko sto ljudi sto cudi ( u drugom kontekstu ) sto zena dvesto sisa.



 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?03.02.2008. u 21:15 - pre 197 meseci
Jesi li ti to u EU ili se varam? Nije ipak isto praviti računice odavde i odande.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 104759 | Odgovora: 342 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.