Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

postdiplomski u Americi

[es] :: Vodič za emigraciju :: postdiplomski u Americi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16166 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Filthy McNasty
Obala Slonovace

Član broj: 120527
Poruke: 143
*.ab.hsia.telus.net.



+5 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 16:47 - pre 207 meseci
Moras polagati TOEFL test , za postiplomske ti treba 580 bodova. Sedi, zagrej stolicu i polozi to, imas svaki mesec cini mi se polaganje u BG-u, raspitaj se malo , zaboravih gde je tacno.

To ti je prvi korak da bi mogao da apliciras a posle idu sve ostale stvari..........

Duzina trajanja studija zavisi od struke, jedna moj adrugarica je radila 3 godine na postiplomsklim u Bostonu za neku kostimografiju. Takodje, sto se tice novca, vidim ovde opet neki pricaju gluposti na staru temu oko ustede para, ne bih se zadrzavao na tome..............to je relativna stvar, postoji sansa da dobijes stipendiju, slucaj ove moje drugarice, i to puna stipendija za sve tri godine skolovanja. Ali to nije pravilo, moras aplicirati, pa sta bude.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 17:35 - pre 207 meseci
Offtopic: Da ti drugarica slucajno nema inicijale J.S. ?
 
Odgovor na temu

Filthy McNasty
Obala Slonovace

Član broj: 120527
Poruke: 143
*.ab.hsia.telus.net.



+5 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 17:49 - pre 207 meseci
Prika, ponasas se suvise infantilno..........ovde smo da pomognemo coveku sa informacijama a ne da lupatamo gluposti.

 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 17:56 - pre 207 meseci
Citat:
Pneos: uz duzno postovanje prema ljudima koji se javljaju iz Amerike ja mislim da je ipak veoma tesko studirati tamo jer su skolarine jednostavno previsoke.


Ne mogu da se setim gotovo nikoga iz svoje generacije ko je platio celo postdiplomsko skolovanje. Velika vecina je od drugog ili treceg semestra bez
problema dobijala neku asistenturu koja podrazumeva placenu skolarinu + neku crkavicu od koje se moze platiti soba ili stancic i mozda jos nesto preko.
Studenti tehnickih nauka su obicno dobijali research assistantship, dok su teaching dobijali obicno studenti filologije.

Odredjenom broju ljudi (meni, naprimer) se posrecilo pa su uspevali da dobiju stipendiju od samog pocetka. U mom slucaju je bilo presudno specificno
predhodno obrazovanje + radno iskustvo koje je bilo izuzetan match za to sta je profesor radio u svom research-u, koje nije nikako mogao da nadje
na kampusu.

Za undergraduate studije je ovo daleko teze - na postdiplomske ulazis sa nekom potvrdom kvaliteta (ocene, prosek, radno iskustvo) pa se lakse
odlucuju da ti povere nesto. Naravno, to je bilo u neka vremena kad je sve u Srbiji imalo neku priznatu vrednost.

Citat:
Kako sve to izdrzati kada je tempo na faksu ubitacan, a zakonski mozes da radis samo part time poslove, mislim sta ako:
- nemas vremena
- ne nadjes part time posao


Sebe ubrajam u klikerase, medjutim, siguran sam da sam svoj prvi semestar izgurao na zdravu fiziku. Da je potrajao jos dve nedelje, sigurno bih dobio
srcani udar od napora da sve stignem. U kasnijim semestrima sam nastimovao i ubrzao neke od svojih svakodnevnih rutina, pa je sve bilo mnogo lakse.
Opet, dok sam studirao, mogao sam sve cime se inace bavim da radim na strpkanja (sada pa ko zna kada). Najgore od svega je perpetualni osecaj da
si stalno u zakasnjenju (koji me prati sve ove godine), ali sam shvatio da onaj ko ne odustaje i samo gura napred na kraju sve nekako stigne.

Citat:
Pored toga part time moze da donese max $1ooo, a gde je jos zivot i kojesta...


Studentski zivot nalik onom kod kuce (malo ucis, obuces se, izadjes, juris ribe, sedis sa drustvom do kasno, pa se negde mesec i po dana pred ispit
bas bacis na ucenje) zaboravi. Ovde presing traje od prve nedelje, i ne izbijas iz trenerke i dukserica, i tako je manje-vise za sve, kako za dodjose tako
i za Amere.

Za razliku od Srbije, ovde obrazovanje dise za vrat desavanjima u industriji. Profesori osim sto predaju pod obavezno moraju da imaju projekte koje rade
za industriju, jer je zapravo to lova od koje zive a ne njihova bazicna plata. Svi skolu uzimaju vrlo ozbiljno, i kao ludi grabe da sto vise toga nauce (sto vise
predmeta, vise projekata), jer je sve nauceno direktno proporcionalno sansama da se na velika vrata udje u industriju za dobru lovu. Jedan covek koga
znam je direktno sa postdiplomskih studija gde je radio za ona vremena izuzetno znacajnu temu (timing skew u procesorima) uleteo na poziciju staff member
u Sun Microsystems, za platu oko 35% vecu od nas ostalih.

To bazicno pitanje (gde je jos zivot i kojesta) je direktno uticalo na odredjen broj ljudi (na mene sasvim sigurno) da napuste otvorenu priliku za doktorat i
odu u industriju.



 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 18:05 - pre 207 meseci
bogami gadno.

Da li to znaci da ja sa srpskim faksom mogu da se u Americi ubacim na neki nastavak skolovanja i da jos ocekujem tu neku varijantu. Mislim da mi je mozda bolje to nego nostrifikacija, ali oduvek su me plasile skolarine posto sam sebe izdrzavam dakle moram da radim.
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 18:06 - pre 207 meseci
Citat:
Filthy McNasty: Prika, ponasas se suvise infantilno..........ovde smo da pomognemo coveku sa informacijama a ne da lupatamo gluposti.


Dobro-de, uzecemo se u pamet, vreme nam je ... no izgleda ne mozemo dok nas neko autoritativan ne podseti.

BTW, ko je 'prika' ?

I nisi odgovorio - je li u pitanju J. St. ili nije ?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 18:09 - pre 207 meseci
Citat:
Da li to znaci da ja sa srpskim faksom mogu da se u Americi ubacim na neki nastavak skolovanja i da jos ocekujem tu neku varijantu. Mislim da mi je mozda bolje to nego nostrifikacija, ali oduvek su me plasile skolarine posto sam sebe izdrzavam dakle moram da radim.


Ne znam, jer nisam 100% u toku. Vrlo je verovatno da moze, jer i dan-danas dolaze deca iz Srbije na studije.

Mada, siguran sam da je to najefikasniji nacin da legalno udjes u USA i da posle dobijes posao, papire, i ostalo.

U svakom slucaju, pokusaj - bez obzira sta ispalo, iz tog napora moze samo nesto dobro da izadje.
 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 18:10 - pre 207 meseci
mislim pitanje je prilicno uopsteno, ali mislim za primer Italija je koliko vidim tu negde izmedju Srbije i SAD. U Italiji postoji skolarina, ali stranci upadaju u trecu kategoriju (po defaultu zbog malih primanja) i to mu dodje skolarina od nesto vise od 500€. Medjutim vi ostvarujete prava na jeftinu ishranu pa se to sve vrati.

Amerika je ipak brutalna valda zato i ne priznaje nista tudje ?!
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 18:21 - pre 207 meseci
Citat:
Amerika je ipak brutalna valda zato i ne priznaje nista tudje ?!


Ovo je malo prestroga ocena - priznaje se gomila toga, pogotovo iz zemalja EU.

'Brutalno' je malo prestroga rec - mozda je bolje reci 'Amerika sve shvata ozbiljno i igra muski'.

Nije uopste tesko doci sa tudjom diplomom i upisati faks - jedini problem je kako resiti pitanje para.

Znatno je redje (ali ne i nemoguce) doci sa doktoratom iz druge zemlje i odmah dobiti profesuru na fakultetu.
 
Odgovor na temu

zeko peko

Član broj: 71529
Poruke: 40
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 19:55 - pre 207 meseci
ne znam malo me pokosilo ovo sa američkim studentima, a to se dešava svako malo. radije bi možda na neki fakultet u Engleskoj. A da li se priznaju engleske diplome u Americi? Za svaki slučaj, ako ikad poželim tamo. A glede toga da bi me profesor trebao uzeti i voditi, to ne mogu baš očekivati. boli naše profesore kita za nas.. čak su možda i ljubomorni, ako osjete da bi meni moglo biti bolje nego njima. ili možda pucam na krivog profesora da mi pomogne? Možda ima i boljih kojima ne bi bio problem malo pomoći na neki način, da se ukrcam na "vlak" za van i dođem kao stručnjak iz neke zemlje, sa sjajnim znanjem engleskog, ali boli briga naše profesore.. bitno je da je njima dobro i da ih se jako poštuje, a šta ću ja nakon studija sociologije je manje bitno.. njima.. tako da nema nikakvog uspjeravanja. nisu to američki profesori, koji kao mentori usmjeravaju svoje studente, gdje će i kako će. ovo možeš biti sretan da te ne izvrijeđa, ako mu postaviš pitanje glede običnog diplomskog rada..
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi17.04.2007. u 20:43 - pre 207 meseci
Citat:
zeko peko: ne znam malo me pokosilo ovo sa američkim studentima, a to se dešava svako malo. radije bi možda na neki fakultet u Engleskoj.


Mislis: lepo sednes u metro u Londonu, a oko tebe obicni ljudi sa ruksacima ?

Nemoj mnogo da se bojis - nema smrti bez sudnjeg dana.

Citat:
A da li se priznaju engleske diplome u Americi? Za svaki slučaj, ako ikad poželim tamo.


Naravno.

Citat:
A glede toga da bi me profesor trebao uzeti i voditi, to ne mogu baš očekivati. boli naše profesore kita za nas.. čak su možda i ljubomorni, ako osjete da bi meni moglo biti bolje nego njima. ili možda pucam na krivog profesora da mi pomogne? Možda ima i boljih kojima ne bi bio problem malo pomoći na neki način, da se ukrcam na "vlak" za van i dođem kao stručnjak iz neke zemlje, sa sjajnim znanjem engleskog, ali boli briga naše profesore.. bitno je da je njima dobro i da ih se jako poštuje, a šta ću ja nakon studija sociologije je manje bitno.. njima.. tako da nema nikakvog uspjeravanja. nisu to američki profesori, koji kao mentori usmjeravaju svoje studente, gdje će i kako će. ovo možeš biti sretan da te ne izvrijeđa, ako mu postaviš pitanje glede običnog diplomskog rada..


To je jedna sasvim druga prica - mentalitet malih, ogranicenih, i neprotocnih sredina gde svako gleda da zauzme mracni cosak i da u njemu bude glavni pauk.

Licno jako dobro poznajem ljude koji su se vracali sa fenomenalnim doktorskim radom, sa oko 12+ objavljenih naucnih radova u najuglednijim casopisima kojima
je indirektno receno da za njih na maticnim fakultetima nikada nece biti mesta. Ako racunas da ces doci sa ugledom od spolja i da ce te neko cekati sa cvecem,
uzalud se nadas.

Tamo gde iz celog sveta dolaze sposobni ljudi, gde ima mali milion slicnih strucnih pozicija, ljudi se trude da budu prijatni, dobronamerni. Nije retko da od studenata
dobijaju anonimne ocene na kraju svakog semestra za strucnost, kvalitet predavanja, prijatnost karaktera i slicno, pa koga izvizde moze da polako kupi prnje.
 
Odgovor na temu

zeko peko

Član broj: 71529
Poruke: 40
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: postdiplomski u Americi18.04.2007. u 00:19 - pre 207 meseci
jel mi može još netko reći samo jednu stvar? meni nije jasno to sa tim prosjekom kako se to računa? Amerikanci imaju nekakvu skalu od 1 do 4. rekao mi je jedan dečko da se ta skala računa tako da su tu bitni i satovi predmeta i da se oni množe sa ocjenom i poslije dijele. jel to točno? znači ako imam recimo 5 iz predmeta koji smo imali 4 sata to je 20 bodova, a 2 iz predmeta koji smo imali 2 sata to je 4 boda i onda se to množi = 24 i poslije dijeli sa 6 i dobijem da je to 4. da li je to točno? Mislim nije mi uopće jasno. Ali to bi onda promijenilo stvari. a i ne kužim kako bi onda 4 bilo ocjena a kad imam jednu dvojku uz jednu peticu. nije mi jasno, pa ako mi to može netko objasniti da li su njima toliko bitni ti satovi i da li ako po tim satovima imam prosjek 2.5 da li je to prosjek b ili c?
 
Odgovor na temu

zeko peko

Član broj: 71529
Poruke: 40
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: postdiplomski u Americi18.04.2007. u 22:04 - pre 207 meseci
i još jedno za mene važno pitanje. kako se šalju dokumenti sa kojima se želi aplicirati na sveučilište? putem maila ili kao pismo? da li šaljem svoj indeks ili kopiju indeksa ili kako? strah me to slati u Ameriku!
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi19.04.2007. u 16:55 - pre 207 meseci
Naravno da se ne salje index, koji je dokument od lokalnog znacaja za fakultet.

U moje vreme je bilo ovako:

Kad se zavrsi (a moze i pre) salje se tzv. transcript na kojem je lista svih polozenih predmeta.
Ta lista (bi trebalo da) se standardno vadi u sekretarijatima fakulteta, na kojoj je potpis i pecat.
To se zatim odnese kod ovlascenog sudskog tumaca da prevede, zatim u sud da se udari verifikacioni
pecat (apostil) posle cega to mozes da saljes sa dokumentima za upis.

U svakom slucaju, mora da informacije o tome postoje na sajtu univerziteta na koji apliciras.
 
Odgovor na temu

zeko peko

Član broj: 71529
Poruke: 40
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: postdiplomski u Americi19.04.2007. u 17:06 - pre 207 meseci
a šta je ovo? nađoh to, a zanima me informatika. jel ovo nešto informatički, da poslije toga mogu raditi ko informatičar? traje samo dvije godine
http://www.infoplease.com/edu/...390/expenses.html#dataColleges
jel možeš malo pogledati? piše da poslije radiš još dvije godine za njih? da li nešto zaradiš ili šta? i inače me zanima informatika, ali naš fakultet traje 5 godina! kako se to može upisati?
 
Odgovor na temu

zeko peko

Član broj: 71529
Poruke: 40
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: postdiplomski u Americi19.04.2007. u 17:16 - pre 207 meseci
http://www.aitel.hist.no/engli...ostgrad.php#Whoisthisstudyfor?
a ovo? uglavnom me zanima neki informatički fakultet koji traje dvije godine? kakve su mi mogućnosti poslije?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: postdiplomski u Americi20.04.2007. u 06:37 - pre 207 meseci
Reci cu ti posteno:

Nije mi tesko da ti iz prve ruke prepricam sopstvena iskustva, medjutim konkretan research ces ipak morati sam
da uradis.

Ako ti tesko pada, verovatno cu ti znatno olaksati ako ti kazem da u moje vreme nije bilo interneta i da je potraga
za informacijama znacilo da se uzme ogromna debela knjizurina u Americkom Kulturnom Centru u Bgd-u i da se satima
lista i prave beleske.

A mozda bi mogli malo i mladji kadrovi da priskoce u pomoc ?
 
Odgovor na temu

2cko92
Jovan Tucovic
srednjoskolac
krusevac, srbija

Član broj: 230529
Poruke: 1
212.200.216.*



Profil

icon Re: postdiplomski u Americi19.08.2009. u 03:16 - pre 178 meseci
Ja sam jos srednjoskolac, pa sam hteo da postavim par pitanja starijim i iskusnijim osobama koji bi mi malo razbistrili sliku o studijama u americi.. hteo bih da upisem pre svega pravni fakultet u BG-u koji radi po rimskom pravu, a da bih otisao u ameriku potrebno mi je anglosaksonsko pravo koje se kod nas ne uci ali kazu da ima slicnosti. Pa posto bih ja pokusao posle zavrsenih studija nostrifikujem diplomu, da li bih nekim slucajem mogao tamo da ostanem da radim posao u struci ili slicno? da li je dovoljna nostrifikacija samo za tako nesto? koliko otpr bi me sve to kostalo? pS: tnx unapred
2cko
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: postdiplomski u Americi

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16166 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.