Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako zakrpiti vece rupe u malteru

elitemadzone.org :: TechZone :: Kako zakrpiti vece rupe u malteru

Strane: 1 2

[ Pregleda: 45468 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
*.dialup.sezampro.yu.



+11 Profil

icon Kako zakrpiti vece rupe u malteru31.07.2007. u 12:07 - pre 203 meseci
Manje rupe od recimo tiplova u zidu se lako saniraju glet masom, ali sta sa nesto vecim rupama i ostecenjima tipa kvadratni decimetar?

Imam par takvih ostecenja. Od materijala su mi dostupni glet masa, gips, cement, lepak za plocice. Predpostavljam da cement ne moze jer se ne bi zalepio dobro, mislim da se glet dosta skuplja a i da li moze da se drzi u vecoj masi. Cuo sam da neko mesa gips sa peskom ali mi to ne zvuci dobro.
Sinoc sam probno jednu rupu popunio lepkom za plocice. Deluje mi da se sporo susi i jos je sirovo. Pojavila se i mala pukotina od skupljanja.

Sta vi predlazete a da bude najbolje resenje, odnosno da ne pocne da puca i da se odvaja posle nekog vremena?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10254 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru31.07.2007. u 12:11 - pre 203 meseci
Gips sa peskom. Ili naravno, cement sa peskom. Moraš da sačekaš da se potpuno osuši, dakle recimo nedelju dana, onda izgletuješ pa krečiš. Ako se plašiš kasnijeg odvanja, potrudi se da dobro "odprašiš" ili opereš deo koji krpiš. Slobodno neka bude mokar kad počneš sa popunjavanjem.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru31.07.2007. u 14:09 - pre 203 meseci
Pa logicno bi bilo cement sa peskom uz malo dodatka gipsa da se brzo osusi...
Imas sve sto ti treba (cak i vise...), ne vidim problem da to okrpis...

nemoj da se ljutis, ali ovo tvoje pitanje podseca na onu pricu o klin corbi
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

IvanDJ
Beograd

Član broj: 140823
Poruke: 55
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru31.07.2007. u 14:31 - pre 203 meseci
Ja sam to resavao sa lepkom za keramiku.Cvrst je(mislim lepak) :) ,a i brzo se susi.Uz to netreba ti ni cemen ni pesak,malo vode i rucno zamesas spahlom.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Jozika
Jozef Kurucic
Graficki dizajner
Dubai, UAE

Jozika
Član broj: 29219
Poruke: 53
80.227.143.*

Sajt: www.rushmagazine.org


Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru31.07.2007. u 14:42 - pre 203 meseci
gips i pesak a mozes dodati i glet mase da se ne bi brzo stegla masa zbog gipsa. a ako se odlucis za cement i pesak onda kao sto Java rece, nakvasi prvo te delove zida. i to ti to.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru31.07.2007. u 16:17 - pre 203 meseci
Pa, nije bas kao klin corba. Video sam brojne primere cementa koji se stego a nije uhvatio ono sto je trebalo da uhvati. Koliko je meni poznato, ne mozes recimo da napravis sloj cementa od 2 mm na zidu i da to pouzdano drzi. Ne razumem se bas u tehnologiju betona, ali mi se cini da on ima neku kriticnu masu, ispod koje ne moze da se radi, nesto oko nekoliko santimetara debljine ili tako nesto. Jeste, rade ljudi, ali se to posle osusi i odvoji.

Imam "srecu" da zivim u betonskoj zgradi, nema ni grama maltera tipa krec i pesak, pa su recimo elektricari nesto stemovali, ugradili dozne ili cevi ili sta je trebalo gipsom, a onda su dosli zidari i cementnim malterom to krpili i sada mi na brojnim mestima po zidovima, kad kucnem prstom, odgovara zvukom koji pokazuje da je tu cement odlepljen. Ne svuda, ali ima dosta. Po tom pitanju je gips bolji, ali se gips ne smatra nosivim, pa se za ugradnju raznih konzola i teskih predmeta na zidove mora koristiti cement, ali se uvek naprave prilicno velike rupe, da bi se stvorila ona neophodna kolicina betona koji onda regularno "veze".

Ako gresim, izvinite.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
*.dialup.sezampro.yu.



+11 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru31.07.2007. u 17:05 - pre 203 meseci
Upravo su mi te rupe nastale tako sto su stare zakrpe ispucale na spojevima i pocele da otpadaju. Njih nisam ja radio, ali mislim da su radjene sa gipsom. Zato i pitam sta je najbolje jer ne znam kako to majstori rade, a vidim da moze doci do pucanja.

Kolko vidim gips i pesak predstavlja standardnu varijantu, pa cu najverovatnije tako. Lepak za plocice mi je zvucao kao dobra ideja jer je upravo "lepak" pa predpostavljam da nema sanse da se odvaja.

hvala na savetima a ako jos neko ima korisno iskustvo, nek dopuni
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9506
*.eunet.yu.



+10254 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru01.08.2007. u 19:28 - pre 203 meseci
Pazi, ako krpiš bilo čime, zvuk na "kuckanje" će biti drugačiji od zvuka kuckanja betona. Ali mislim da je to potpuo nebitno.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lalemajstormoler

Član broj: 24430
Poruke: 1327
80.93.231.*



+6 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru07.08.2007. u 21:49 - pre 203 meseci
Sve gore opisano je OK.Jedino sto ti niko nije pomenuo,a to je Podloga.
Ne znam tacno ime ali u svakoj farbari je imas bele je boje i mislim da se i zove podloga i nije skupa,njom prvo poprskas mesto koje zelis popuniti i radi nece ti sigurno otpasti.
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.adsl.verat.net.



+4 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru07.08.2007. u 22:25 - pre 203 meseci
zamisli da nesto treba da zidas kakav bi to tek sok bio.Sala ali gore imas vec navedeno da
prvo ocistis,nakvasis da bi se malter (pesak,cement i malo kreca)lepo vezao,susenje po
mogucnosti prirodno,gletovanje i ondak krecenje. pesak,cement ti je 3:1 odnos.
good malterisanje.

poz

•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.cable-2.sattrakt.net.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru18.08.2007. u 20:04 - pre 202 meseci
Pa ne malterišu zidari sa cementom !
Malter se pravi sa peskom i gašenim krečom. 3 lopate peska i jedna lopata gašenog kreča , smesa na kraju mora biti takve gustine da ako odstoji u kanti par minuta da vodica ne izlazi gore na površinu. Sve to izmešaš i nabacuješ na zid ...da pljasne !! ...upravo tako...da izađe sav vazduh između , prethodno poprskati vodom ako je zid suv...Ne muljati to odmah po zidu...ostaviti sat dva da se malo stegne "povuče" kako bi rekli zidari. Kupite plastični perdaš i perdašite kružnim pokretima do potpunog izravnjanja....koristite ravnu letvu kao merilo za ravno malterisnje ...verovatno u toku perdašenja da ćete morati malko dodavati - popunjavati ...isto tako samo rukom zaukajte da fljasne na zid i blago kružno perdašiti.
Ako je dubina do 2 cm sve se može odraditi u jednom sloju...međutim ako je dubina veća do oko 4 cm onda sve to raditi iz dva puta. Između slojeva sačekati bar 1-2 dana...mora biti stegnuto , skoro na suvo. Prvi sloj ne treba izravnavati...samo nabaciti malter....tek kod drugog sloja naravno perdašiti do ravnog.
Ako je dubina koju treba malterisati veća od oko 4cm...nabaciti prvi sloj maltera (oko 2cm) uzeti crep (bilo kakav) i "nalepiti ga na taj sveže nabačen malter...malko ga zadržati rukom i sam će stojati....ostaviti 3-4 dana da se osuši ...i zatim nastaviti sa malterisanjem kao što sam gore objasnio.

Može se malterisati i cementom , samo treba da znate da u tom slučaju taj malterisani deo će biti tvrd ko kamen...teško ga je i čekićem posle načeti , ako je pravilno nanešen na zid....nema potrebe to raditi ...može se desiti da nakon nekog dužeg perioda cementni malter se počne odvajati od ostatka zida. Stariji majstori kažu iz iskustva da se prilikom pojave vlage na zidu koji je cementom malterisan...ta vlaga se sporije isušuje.

Možete malterisati i lepkom za pločice ...slobodno...kupite gotovu smesu...istresite je u posudu..kofu...pročitajte uputstvo sa kese...i pičii...isto nanošenje kao gore što sam opisao.....Nemojte smesu napraviti da bude retka !!!!!!!!!!!!!!! ...kad je nabacite na zid FLJASSS )) ...mora ostati tako zalepljeno...i ne sme da curi...ako curi , znači da je retko.

Kada sve ovo završite...i dobro se osuši...SADA NASTUPA GLET MASA ...ona služi za fino izravnavanje zidne površine !

Ne preporučujem malterisati na porozni zid...jer će vremenom opet sve otpasti !!!!

U slučaju da niste shvatili šta sam sve ovde napisao ,predlažem da odmah pozovete stručno osposobljeno lice da vam odradi ovakvu vrstu usluge.

Ne tražite mene za ovakvu vrstu usluge...ne bavim se ovim poslovima!

fanzo.org
 
Odgovor na temu

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru02.06.2008. u 04:09 - pre 193 meseci
Ima li praktične vrednosti "narodni" recept po kojem se u malter za unutrašnje zidove
zbog "finoće" i "lakše obrade" dodaje glet masa ?
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru02.06.2008. u 06:15 - pre 193 meseci
Ne znam cemu to dodavanje gleta u malter, svakako ces morati da pregletujes taj malter kada se osusi, tako da je po meni to nepotrebno...


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
79.101.147.*



+27 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru02.06.2008. u 09:37 - pre 193 meseci
Meni je to majstor resavao lepkom za plocice pomesanim sa peskom,pre nanosenja te mase rupe su namazane VITEX akrilnom emulzijom.
 
Odgovor na temu

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru05.06.2008. u 14:34 - pre 193 meseci
Juče sam čuo za još jedan narodni recept za alternativno korišćenje materijala dostupnih na tržištu:

Lepkom za stiropor prilepiti mrežicu na zid, za to koristiti gletaricu.

Na taj način se dobije ravna površina zida, "armirana" mrežicom, na dodir i vizuelno "za mrvicu" manje fina od
gletovane površine. (mada može preko toga i da se izgletuje...)
Kad se prefarba zidnom farbom ili disperzijom, izgleda veoma pristojno i ujednačeno i uopšte se ne primećuje
da nije gletovano.

Svojim očima sam juče video taj stan koji je prijatelj na opisan način "okrečio" prošle godine.
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru13.08.2013. u 10:39 - pre 130 meseci
Pitanje,
treba i ja nesto slicno da uradim - popravim rupe od tipli velicine par centimetara - a nikada to nisam radio- pa me interesuje da li se nesto promenilo od zadnje poruke ovde od pre 5 godina? :D

Vidim da postoji npr:
Rimano 6-30 - Gips malter za saniranje rupa i pukotina.
Debljina sloja 6-30mm
- sipati sivu smesu u cistu vodu, sacetakti 3-5 minuta, pomestati rucno ili mikserom, naneti malter u jednom sloju, posle susenja odstraniti visak, izglacati povrsinu.

ili
Gips ispuna - je namenjena za saniranje i zravnjavanje rupa i pukotina, unutrasnjih zidova i stropova...

Sta preporucujete?


ps: Molim bez odgovora tipa uzmi majstora.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru13.08.2013. u 10:55 - pre 130 meseci
Uzmi gips ispunu, mala vrecica (mislim 3Kg) kosta 350 din, steze za oko 20 min.
Mesaj po malo koliko mozes da utrosis jer posle mozes samo da ga bacis.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru13.08.2013. u 12:25 - pre 130 meseci
Uzmi majstora :)

Rigips ispuna + bandaz traka, da ne bi pucalo na spojevima sa straim materijalom. Posle presmlirglas malo grubljom smirglom, pregletujes i farbas. Ispuna koju proizvodi Knauf se pakuje u dzakove od 5kg.

[Ovu poruku je menjao botr dana 13.08.2013. u 15:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao botr dana 13.08.2013. u 15:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Član broj: 25683
Poruke: 2268
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru13.08.2013. u 13:11 - pre 130 meseci
Gips ispuna će biti sasvim ok. Može i običan gips (jeftinije) ali se brzo steže pa se teže radi. Ako radiš sa običnim gipsom dodaj peska.

1/ Izvadi tipl i dobro očisti rupu oko prašine, starog maltera.
2/ Pripremi gips ispunu manju količinu
3/ Dobro navlaži rupu od tipla
4/ Utisni gips ispunu u rupu.
5/ Izravnaj masu preko rupe, održavajući špahlom konstantan pritisak na zid.
6/ Ostavi da se osuši
7/ Obradi finim šmirgl papirom. Ako je ostalo udubljenje vrati se na 5/
7a/ Ako imaš glet mase pregltuj, ostavi da se osušti pa fina šmirgla
8/ Premaži ipregnacijom i ostavi da se osuši

Nakon ovoga spremno je za krečenje. Za rupe od tiplovam bandaž traka nije neophodna ali neće da smeta. Za veće pukotine je odlčna


Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Kako zakrpiti vece rupe u malteru13.08.2013. u 14:43 - pre 130 meseci
Izgleda da sam citao dva posta odjednom :) Negde procitah "rupa velicine kvadratnog decimetra".
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kako zakrpiti vece rupe u malteru

Strane: 1 2

[ Pregleda: 45468 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.