Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..

elitemadzone.org :: MadZone :: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54539 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BenDover

Član broj: 153507
*.hsd1.ga.comcast.net.



Profil

icon Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 05:34 - pre 202 meseci
Jel zna neko koje je ustvari znacenje ovog obicaja?

Planiram sa drustvom da, kada se sutra gazdi (ameru) rodi dete, pocepam kosulju, pa rekoh da bar objasnim coveku zasto se to radi

hvala unapred
 
0

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
89.216.199.*



+165 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 06:52 - pre 202 meseci
Citat:
BenDover: Jel zna neko koje je ustvari znacenje ovog obicaja?

Planiram sa drustvom da, kada se sutra gazdi (ameru) rodi dete, pocepam kosulju, pa rekoh da bar objasnim coveku zasto se to radi

hvala unapred

bolje traži od njega nešto novca(svima po 100$) ili striptizete..
reci da je takav običaj i da to mora...
od cepanja nema salameta
a za tvoje pitanje ne znam...sve mi liči na Grčku i njihove običaje....možda grešim!!!

 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 07:15 - pre 202 meseci
Obicaj je da kad se rodi musko dete da ocu pocepaju kosulju u kojoj se zatekao. Simbolika iza obicaja (jedno od tumacenja) je da pokaze
kako (energetskoj) auri roditelja u ekspanziji dosadasnja odeca vise nije odgovarajuci omotac.

Ja sam pre dve godine kada mi se rodio sin u porodilistu u San Francisku izazvao prvo velika cudjenja (ju, sta se desilo, da niste pali),
a kad sam svima objasnio da se radi o obicaju, svima se svidelo i posle su bukvalno svi ocevi na odeljenju trazili da im posete pocepaju
kosulje kao i meni.

(...cisto da ne bude zabune, u USA porodilistima je standardna procedura da ocevi i ostatak porodice mogu da provode svo raspolozivo
vreme sa porodiljom i novorodjencetom u istom bolnickom apartmanu, tako da sam proveo par dana i upoznao sve oceve na odeljenju
tokom ponocnih setnji po hodnicima sa naslednikom kome se jos ne spava...)

Takodje je i obicaj da kad se rodi musko dete da se poklanjaju cigare (havane i slicno), zasta trgovci odavno znaju pa ne mora puno da
se luta da bi se nasla prigodno ukrasena kutija sa cigarama.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 07:21 - pre 202 meseci
Deca se tek od nedavno radjaju u porodilistima, pre toga su se radjala u kuci, na ulici, u njivi, u sumi i tako nekim mestima. Dete je trebalo uviti nekim komadom tkanine zbog zastite od hladnoce, a zbog nekog drugog verovanja se izbegavala zenska odeca kad god ima neka muska kosulja u blizini. Ako se dete rodi u kuci, onda se uzimalo iz ormara, a ako se rodi napolju, onda se zaustavlja prvi muskarac koji se nadje u blizini i uzima mu se kosulja.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 10:46 - pre 202 meseci
Taj "obicaj" treba da upraznjavaju samo oni koji su ga i doneli pa ga onda izneli u javnost pre desetak godina kad su im na TV rekli da vise nije sramota da budes primitivac i ne treba da se to krije, nego je pozeljno da se u javnosti ponasas sto primitivnije - primitivni brdjani. Za amere ne znam. Da je meni neko pocepao kosulju ja bih ga izbacio iz kuce. Divljaci u dzunglu.
 
0

despotbg

Član broj: 63968
Poruke: 431
213.244.209.*



+15 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 11:40 - pre 202 meseci
Ja bi voleo da mi neko pocepa kosulju kad mi se rodi dete,jer ja sam sisao sa obronaka planine Igman i ja sam najveci brdjanin koga je svet ikada video zapravo ja sam Sejo Kalac...:) Trebalo bi da nadjem sebi neku dzunglu
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 12:52 - pre 202 meseci
Mozda, to je tvoj izbor, samo, u 21 veku civilizovani ljudi ne cepaju jedni drugima odecu. Nisu cepali ni u 20, osim ako ne poma'nitaju od pica ili kakve druge supstance, ili su prirodno manicni, a za sve to sad imaju lekove.
 
0

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
89.216.199.*



+165 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 13:20 - pre 202 meseci
Citat:
despotbg: Ja bi voleo da mi neko pocepa kosulju kad mi se rodi dete,jer ja sam sisao sa obronaka planine Igman i ja sam najveci brdjanin koga je svet ikada video zapravo ja sam Sejo Kalac... Trebalo bi da nadjem sebi neku dzunglu

ko priznaje pola mu se dodaje..

@milanche
objasni malo kakve su bolnice koja je usluga i kakva, u porodilištima...čisto me zanima pošto sam i ja od skora roditelj...
Pa ću i ja da iznesem malo kakve su kod nas bolnice(logori)...

 
0

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
212.200.241.*



+4 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 17:08 - pre 202 meseci
pctel, logično objašnjenje, deluje očigledno ali se nikada ne bih sâm setio :}

Moram priznati da je to jedan od retkih domaćih običaja koji mi se jako dopada :} To mu dođe kao totalno oslobađanje od stega, cepaj ko ga je*e, rodilo mi se dete :} Kao i da se nov čovek (roditelj) rađa.

Bogme, ja sam svojim ortacima cepao šulje u sve šesnaest i nisam se osećao nimalo primitivno, prilike su retke pa zašto da ne :}
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 17:41 - pre 202 meseci
Citat:
@milanche
objasni malo kakve su bolnice koja je usluga i kakva, u porodilištima...čisto me zanima pošto sam i ja od skora roditelj...
Pa ću i ja da iznesem malo kakve su kod nas bolnice(logori)...


Opisivati razliku izmedju nasih i USA bolnica je vec malo opste mesto, sto kazu ameri 'sounds cheesy'.

Prva stvar je generalni pristup po kojem se pacijentu maksimalno ugadja, sve do granice do koje se ne ulazi u situacije
gde bi neko mogao da dovede ustanovu u neku 'sarenu' legalnu situaciju.

Konkretno, uz adekvatno oblacenje (hirurska kapica, nazuvci, pantalone, mantilic, sve za jednokratnu upotrebu) sam bio pusten u
operacionu salu da budem uz suprugu i prisustvujem porodjaju, tako da sam bio uz svog sina bukvalno od njegove prve sekunde,
slikao filmcic njegovog prvog placa, presekao mu pupcanu vrpcu, prisustvovao merenjima, prvom kupanju (gledao kroz staklo), i od
prvog dojenja smo svi troje bili u istom apartmanu (zapravo veca soba sa regularnim krevetom za porodilju, zasebnim kupatilom,
rasklopivim krevetom za oca). Sestre su posecivale nekoliko puta dnevno, ucile nas kako da prepovijamo bebca, bilo je i nekoliko
poseta raznih doktora koji evaluiraju zdravlje i fizicki status bebe.

Za sve to vreme su nam donosili tri obroka dnevno, po izboru iz menu-ja. Svakodnevno su nam dolazili prijatelji i rodbina u posetu u
bilo koje vreme. Svi (majka, beba, otac) smo imali oko clanka traku koja nas je na security skanerima na ulazu u porodiljsko odelenje
identifikovala kao insider-e (i sprecavala da neko neovlasceno iznese novorodjence sa odelenja). Za roditelje koji to zele (sto nama
nije uopste padalo na pamet) moguce je bebu poveriti sestrama koje je stavljaju u nursery (krevetic do krevetica, a cela soba je
u prozorima) da bi roditelji mogli malo da se odmore/odspavaju.
U slucaju prirodnog porodjaja ostaje se 2-3 dana, a u slucaju carskog reza 5-6 dana. Na odlasku smo dobili kompletan set pribora
(3-4 kapice od trikotaze za bebu, pribor za povijanje, cebence, bokalcic, mali lavor, plasticnu kutiju za stvari/igracke kad poraste,
koju jos uvek koristimo i cuvamo kao uspomenu na prve dane) kao i jedan set pelena i jedan set substituta za majcino mleko. Za
porodice loseg imovinskog stanja, ovo je prilicna pomoc.

Toliko o porodilistima.

Reci cu i nesto sto je malo kontra-intuitivno, a to je cinjenica da se kod nas za daleko manje para mogu dobiti medicinski
servisi koji ovde kostaju puno, pa su zbog toga prakticno nedostizni za vecinu (osiguranja bill-uju gomilu love za recimo
color doppler ultrasound pa se procedura retko odobrava, dok se kod nas ta usluga placa koliko i jedan noviji mobilni telefon).
Takodje, mislim da tretman koji se ovde dobija od doktora nije gotovo uopste kvalitetniji od onoga sto se moze dobiti kod nas
na privatnim klinikama.

Medjutim:

Imao sam prilike da pocetkom ove godine provedem neko vreme u poseti jednom starijem clanu porodice koji je bio
smesten na odelenju intenzivne nege na VMA. Prvi shock je bila cinjenica da smo trebali sve da nabavljamo sami (lekove, opremu,
intravenoznu hranu) sto je nekada znacilo cekanje u deset ujutru na autoputu na autobus iz Ciriha i prihvatanje torbe koju nam je
rodbina slala. Najveci biser je ipak bio zahtev za dobrovoljno davanje krvi iako niko od nas nije imao odgovarajucu krvnu grupu - objasnili
su nam da mi damo krv bilo koje krvne grupe banci krvi, a oni onda daju bolnici ekvivalent u litrima odgovarajuce krvne grupe.

Najzalosnije je sto jezivom i depresivnom utisku najvise doprinose neki detalji unutrasnje arhitekture koji se za relativno malo para
mogu doterati, i za to ne treba majstor uske specijalnosti. Najteze je sto se aljkavost i neurednost uvrezila u mentalitetu, pa vise
niko i ne obraca paznju na takve stvari.

 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 19:59 - pre 202 meseci
Citat:
DS_Store: pctel, logično objašnjenje, deluje očigledno ali se nikada ne bih sâm setio :}

Moram priznati da je to jedan od retkih domaćih običaja koji mi se jako dopada :} To mu dođe kao totalno oslobađanje od stega, cepaj ko ga je*e, rodilo mi se dete ...

Manicnoga stanja svesti, jel tako? Izvini, a od kad datira taj "obicaj". Ja cenim da taj primitivizam ima dugu tradiciju tamo negde od 1996.

Kako god, cepaj, ali u svojoj klasi. I ne naturaj to divljastvo drugima, posebno ako su iz sredina ili drustvenih grupa koje imaju totalno drugaciji sistem vrednosti od plemenske zajednice. Nije bas da je cepanje odece isto sto i ispaljivanje buradi karabitom, sto je je li, isto lep obicaj u Novome Sadu, sa tradicijom od jedno 8 - 10 godina, isto kao i cepanje odece (sto ne cepate gace jedni drugima) , ali je meni nesto drugo zanimljivo. Zasto tako lako kao sto usvajate manijakalnosti ne usvajate neke druge obicaje, kao sto je na primer redovno kupanje i presvalacenje, redovno brijanje, pranje zuba i kose i tako to?
 
0

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.226.*



+35 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 20:30 - pre 202 meseci
Ne bih da zvucim snobovski, ali ja stvarno prvi put cujem za ovaj obicaj. Kao i kod svih obicaja, njegova simbolika mozda ima nekog smisla, ali moram priznati da ne razumem zadovoljstvo koje pojedini pominju samim cinom cepanja.
To je verovatno zato sto nisam i sam probao...
Moracu da probam, kad se nekom prijatelju rodi dete, pa da vidim kako cu proci... :)
Siguran sam da ce posle prvog talasa cudjenja uslediti ovacije i kolektivno cepanje svih odevnih predmeta (ne samo kosulja) svih prisutnih, sto ce, siguran sam, izazvati osebujno zadovoljstvo i osecaj konacnog oslobodjenja. :)
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 20:32 - pre 202 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Zasto tako lako kao sto usvajate manijakalnosti ne usvajate neke druge obicaje, kao sto je na primer redovno kupanje i presvalacenje, redovno brijanje, pranje zuba i kose i tako to?

Alo, majmune, ne vredjaj.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 22:52 - pre 202 meseci
Citat:
Zasto tako lako kao sto usvajate manijakalnosti ne usvajate neke druge obicaje, kao sto je na primer redovno kupanje i presvalacenje, redovno brijanje, pranje zuba i kose i tako to?


Nigde vise cuvara finoce i kulture nego kod Srba, i nigde manje finoce i kulture u praksi.
 
0

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
77.46.226.*



+35 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 23:07 - pre 202 meseci
Citat:
milanche: Nigde vise cuvara finoce i kulture nego kod Srba, i nigde manje finoce i kulture u praksi.

Pa to je zato milanche, sto nas jos nije u potpunosti zahvatio talas dehumanizacije sa Zapada, pa smo blizi izvornom, i da prostis, neposrednom. Zato mi, brate, cepamo majice i gace, a u porodilista ne pustamo muzeve kao one americke mlakonje!
Puno pozdrava!
 
0

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 23:08 - pre 202 meseci
Citat:
pctel: Alo, majmune, ne vredjaj.


Word! :D
Ja sam imao situacije da cepamo novopečenog ćaleta i mogu vam reći da je osećaj do jaja :) nadam se da će i mene moji ortaci da pocepaju tako kad budem postao ćale :) inače, skroz mi nije nenormalno to cepanje, jer, rodjenje deteta osećam da izaziva svasta u ljudskom organizmu (mada to ovaj lesli ne oseća, a možda nije ni postao ćale, a možda nije ni čovek, pa ga ne loži da postane ćale, a možda je i neki totalno levi poremećaj) tako da to nije ništa čudno...čuo sam ja svakakve priče, šta su ljudi radili kad im se rodi dete, tako da mi to cepanje dođe, kao, manje-više normalna stvar.
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-233-29.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..08.08.2007. u 23:33 - pre 202 meseci
iskreno prvi put cujem za ovaj ...hmmm...[ne]obicaj...a cuo sam ih mali milion sto kroz price sto iz knjiga,sto "dozivio" raznih narodnosti i sredina...ali ovo...nikada...i skroz mi je bzvz...
kad se rodi dete LEPO SE NAPIJES KO COVEK castis pola kafane spiskas svu lovu,a ne tu kidati kosulju,pff i naravno cvece zeni :)))
 
0

gorancir
Goran Ćirković
Beograd

Član broj: 20647
Poruke: 252
*.ptt.yu.

Sajt: www.internetsolutions.co...


+1 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..09.08.2007. u 00:06 - pre 202 meseci
Dete se ne rađa svaki dan, znači j ebe mi se za košulju i ponašanje, a verujem da je uzbuđenje još veće u trenutku kad svi vrište, skaču na tebe i cepaju ti košulju...

Meni se desilo da sam dočekao rođenje SINA prijatelja u Francuskoj. I... Verujte, ni ručan nisu napravili! Nikakvo extra slavlje, ništa. Ovde u našoj Srbiji, olešeni svi, muzika i veselje od jutra do sutra!
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..09.08.2007. u 00:30 - pre 202 meseci
Pa vasa Srbija za to i sluzi - da se u njoj opijate i da se cepate. I kad dodje neko sa strane jedino sto umete da mu pokazete je to - cepanje, opijanje i penjanje na stolove na vasim splavovima ili u kakvoj slicnoj prchvari. Zato normalni ljudi sa tom "vasom Srbijom" i nece da imaju nikakva posla, bilo da su odavde ili da nisu, svejedno je.

Samo se vi cepajte u svom svetu, ali nemojte da pokusavate da dokazujete da je to neki "narodni obicaj" i da ga naturate drugima, kao sto vi znate. Nikakav to obicaj nije, nego je to jedna obicna brdjanska manijakalnost koju su pojedini poceli da primenjuju devedesetih, i to je cinjenica. Ko ne veruje neka pita svoje dedove i bake. Ta pojava cak verovatno i ne postoji kod pravih brdjana, oni su ljudi siromasni i cisto sumnjam da su se cepali medjusobno, mislim, odecu, nego to vole ovi sto zive u mrskim gradovima, ali su sacuvali cobanski duh pa im je iz ko zna koje kloake pre koju godinu sinulo da "se vrate korenima" i da se cepaju. I jos se time hvale. A zna se da cega se...

Je li, a da li ste razmisljali o tome da posle cepanja uzmete na klanici butne kosti od volova, pa da mlatite onako o zemlju, kao oni majmuni na pocetku Odiseje 2001? I to je isto bio lep obicaj i ima svasta da vam izazove u organizmu, narocito ako ste skloni manijakalnom ponasanju. Posle kad to prevazidjete mozete i glavama da bijete o zid, to je jos bolje. Pa posle predjes na "case lomim ruke mi krvave". Tad si tek baja. A kao vrhunac cepanja, kad se ponapijate da ne znate za sebe, pocepate na kraju i i gace, sta vas briga za ponasanje, napravite kolo pa cepate jedan drugoga, ako me razumete.
Citat:
pctel: Alo, majmune, ne vredjaj.

Sta je bilo, identifikacija? Pa nisam ja smislio svet, samo ga opisujem. Sta nije tacno u toj tvrdnji? Devedesetih su se od sirokih narodnih masa prihvatile kao "obicaj" raznorazne manijakalnosti koje su silom naturane da bi se mase zaglupljivale, ama nikako da se prihvati redovno odrzavanje licne higijene. Ako ne verujes, molim lepo, poseti zeleznicku i autobusku stanicu, gradski prevoz, pa ih cak i u bankama ima, upotrebi culo mirisa i videces. Dodjes ti lepo u banku, a ispred tebe u redu baja kao da je do malopre cistio septicku jamu. Uplacuje covek pazar. Bizmismen covek. Taj voli da cepa kosulje, garantovano.
 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..09.08.2007. u 00:36 - pre 202 meseci
Citat:
u porodilista ne pustamo muzeve kao one americke mlakonje


Vala sinko, zovi ti mene mlakonjom, ali nema tog blaga na ovom svetu koje bi mi platilo da ne provedem prvih
nekoliko dana sa svojim sinom (pa ne znam kako da sam ga mlako pravio).
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Obicaj kod rodjenja deteta- cepanje odece..
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 54539 | Odgovora: 152 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.