Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8005323 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 08:25 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ovo je potpuna dezinformacija.Nista od ovoga nije tacno,ni cifre,ni valute ni nacin dobijanja dozvole.
UKRATKO:Nadjes posao u struci,predas ugovor u policiji,platis taksu,cekas obradu dokumentacije,dobijes dozvolu onoliko dugo koliko ti pise vazenje ugovora,narucujes poresku kartu,otvaras racun u banci.
Nikakav novac ti nije potreban kao dokaz.Novac se prilaze kao dokaz samo ukoliko dolazis da ucis jezik ovde na godinu dana.tada je to uslov a cifra je nekih 109.000 NOK,ali za standardan put dobijanja dozvole-uslov je dobiti posao.Dakle,prvo ugovor o radu pa onda dozvola.
Cuvaj se tih dezinformacija.
Pozdrav!



Miro gresis sreco sto se tice Osla ovo pravilo vazi vec godinu dana, cak sam i ja pisala o tome... ne moze se dobiti posao ako nemas vec radnu i boravisnu vizu... sto ce reci da prvu radnu i boravisnu nema sanse dobiti u Oslu... cak i moja sefica se tome protivi al takav je zakon drzavnim firmama...

tako da prijateljica od ovog lika ne laze... potrebno je to i trazi se uveliko... mnogi nece reci da je to upravo razlog ne dobijanja posla al to je to... pored NP3 treba i dozvola.... za Oslo kazem opet

ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 10:46 - pre 140 meseci
Ovo za pozivno pismo je delimično tačno u slučaju da sa policajcima na pasoškoj kontroli ne zboriš na norveškom ili engleskom i ako imaš avionsku kartu u samo jednom pravcu.
Bio sam u Oslu od 24.10. - 14.11 ove godine i prilikom ulaska su ljudima koji nisu znali ni jedan od dva gore pomenuta jezika i imali su kartu u jednom pravcu, tražili pozivno pismo ili adresu i broj telefona odn. kontakt onoga kod koga idu.
Meni i ženi nisu tražili ništa jer smo govorili norveški i rekli da smo došli da ona polaže NP3 i bili su izuzetno ljubazni i poželeli nam prijatan boravak i uspešno polaganje i ako smo imali kartu u jednom pravcu.
Da Kelly, prvi posao je skoro pa nemoguće dobiti u Oslu, raspitivao sam se. Takva im je državna politika jer je Oslo prepun azilanata i ostalih stranaca koji mesta u unutrašnjosti, a pogotovo na severu izbegavaju po svaku cenu.
Šta fali mestima poput Hamar-a, Brumunddal-a, Lillehamer-a, Løten-a itd.? Imaju sve što čoveku treba a uz to su i opštinska mesta te cela komuna gravitira ka njima. Imaju i šoping molove i škole i ostalo. Što se tiče provoda, ko u norvešku ide da bi se provodio, bolje mu je da novac ne troši na taj projekat i neka ostane u Srbiji da se ne bi razočarao. Pojam provoda za norvežane je dijametralno suprotan od našeg.
Toliko od mene.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 10:52 - pre 140 meseci
Citat:
bojko peric:
Citat:
Mirjana Savicic:
BlonySu...

Ona je tebi dala podatke za ljude van EU.
Moj savet:Kada ides u policiju,pre toga izadjes na sajt UDI-a i odstampas to sto te zanima.Konkretno,to sto se autorizacije tice podpada pod "faglært"i pokazes joj papir pa je pitas(mora da procita),a sto se stillinga tice,tu odstampas deo koji vazi za ljude sa EU pasosem.To imas na sajtu i jako je bitno da im pokazes.
Sada si se bar uverila da ono sto smo pisali o policiji nije bila laz...he he.
Ti mozes da radis bilo koji posao sa EU pasosem.
Pogledaj ovde...lepo ti pise da gradjani EU ne treba da traze boravisnu dozvolu,tako da tvoj posao u policiji se svodi na registraciju...evo procitaj.
http://www.udi.no/Sentrale-tem...g-opphold-EU-EOS-EFTA-borgere/
A ovo ti je za pravilo "faglært"-a,skinuto sa stranice UDI-a.
Dersom du er visumfri og har faglært kompetanse, kan du være i Norge uten oppholdstillatelse i seks måneder for å søke arbeid som faglært eller spesialist i Norge. Du får ikke oppholdstillatelse i de seks månedene eller etikket i ditt pass. Hvis du bestemmer deg for å reise ut av Norge uten å ha søkt og fått innvilget oppholdstillatelse, må du forholde deg til visumreglene.
Innen tre måneder etter innreise til Norge må du melde deg for politiet der du bor, legitimere deg og informere om at du er arbeidssøker.
Dakle,sa ovim tekstom da si je upoznala,nasmesila bi ti se i rekla:"A da moze,moze 6 meseci"...mozda bi i nekom kolegi pokazala papir ali to je sve.
Ako vec budes isla ponovo u policiju...odstampaj ovaj tekst.Ovo ne moze da obori,ovo je sajt UDI-a.

Znaci u svakom slucaju npr.Bugarski pasos ima vecu prodju i konkurentnost od naseg,zar ne?Koje su sve prednosti u odnosu na nas?hvala


Za bugarske i rumunske drzavljane su prestala da vaze sva ogranicenja prilikom zaposljavanju u Norveskoj, tako da vazi vam kao i bilo koji drugi pasos EU.
 
Odgovor na temu

AlenBergen
Alen Dokuzović
nezaposlen
Bergen,Norge

Član broj: 301492
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 11:43 - pre 140 meseci
Mislim da Norveska polako pocinje da steze sa pravilima ulaska i boravka.Ja sam slicno nesto cuo od Litvanaca u Bergenu.Imaju problem sa pronalaskom stana,jer nemaju nikakav dokaz da rade,a posao u drzavnim firmama ne mogu dobiti jer nemaju stalnu adresu.Vjerovatno nema nekog generalnog pravila,ali kako ovdje moze da bude a ne mora tako se i takve stvari desavaju.Jednostavno konkurencija postaje jako velika.
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 12:10 - pre 140 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
bojko peric:
Citat:
Mirjana Savicic:
BlonySu...

Ona je tebi dala podatke za ljude van EU.
Moj savet:Kada ides u policiju,pre toga izadjes na sajt UDI-a i odstampas to sto te zanima.Konkretno,to sto se autorizacije tice podpada pod "faglært"i pokazes joj papir pa je pitas(mora da procita),a sto se stillinga tice,tu odstampas deo koji vazi za ljude sa EU pasosem.To imas na sajtu i jako je bitno da im pokazes.
Sada si se bar uverila da ono sto smo pisali o policiji nije bila laz...he he.
Ti mozes da radis bilo koji posao sa EU pasosem.
Pogledaj ovde...lepo ti pise da gradjani EU ne treba da traze boravisnu dozvolu,tako da tvoj posao u policiji se svodi na registraciju...evo procitaj.
http://www.udi.no/Sentrale-tem...g-opphold-EU-EOS-EFTA-borgere/
A ovo ti je za pravilo "faglært"-a,skinuto sa stranice UDI-a.
Dersom du er visumfri og har faglært kompetanse, kan du være i Norge uten oppholdstillatelse i seks måneder for å søke arbeid som faglært eller spesialist i Norge. Du får ikke oppholdstillatelse i de seks månedene eller etikket i ditt pass. Hvis du bestemmer deg for å reise ut av Norge uten å ha søkt og fått innvilget oppholdstillatelse, må du forholde deg til visumreglene.
Innen tre måneder etter innreise til Norge må du melde deg for politiet der du bor, legitimere deg og informere om at du er arbeidssøker.
Dakle,sa ovim tekstom da si je upoznala,nasmesila bi ti se i rekla:"A da moze,moze 6 meseci"...mozda bi i nekom kolegi pokazala papir ali to je sve.
Ako vec budes isla ponovo u policiju...odstampaj ovaj tekst.Ovo ne moze da obori,ovo je sajt UDI-a.

Znaci u svakom slucaju npr.Bugarski pasos ima vecu prodju i konkurentnost od naseg,zar ne?Koje su sve prednosti u odnosu na nas?hvala


Za bugarske i rumunske drzavljane su prestala da vaze sva ogranicenja prilikom zaposljavanju u Norveskoj, tako da vazi vam kao i bilo koji drugi pasos EU.

sta sve to tacno znaci?Koje povoljknosti ima eu pasos konkretno?
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 12:28 - pre 140 meseci
Citat:
tijanam:
Dobro vece prijatelji forumasi. Stigla sam u Tønsberg veceras. Vetrovito, kisno i hladno. :-) Tek sam stigla, ali rekoh da javim. Cujemo se uskoro. Pozdrav!



Samo napred Tijana...puno uspeha ti zelim...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 12:45 - pre 140 meseci


Citat:
DUNJA1965: Samo napred Tijana...puno uspeha ti zelim...


ajde dunja pakuj se mi smo sledeci

koji bese ono sajt da se vidi poreska prijava ? pokusavam da nadjem zadnjih sat vremena ali bezuspesno
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 12:54 - pre 140 meseci
Citat:
kelly_oslo:
Citat:
Mirjana Savicic:
Ovo je potpuna dezinformacija.Nista od ovoga nije tacno,ni cifre,ni valute ni nacin dobijanja dozvole.
UKRATKO:Nadjes posao u struci,predas ugovor u policiji,platis taksu,cekas obradu dokumentacije,dobijes dozvolu onoliko dugo koliko ti pise vazenje ugovora,narucujes poresku kartu,otvaras racun u banci.
Nikakav novac ti nije potreban kao dokaz.Novac se prilaze kao dokaz samo ukoliko dolazis da ucis jezik ovde na godinu dana.tada je to uslov a cifra je nekih 109.000 NOK,ali za standardan put dobijanja dozvole-uslov je dobiti posao.Dakle,prvo ugovor o radu pa onda dozvola.
Cuvaj se tih dezinformacija.
Pozdrav!



Miro gresis sreco :) sto se tice Osla ovo pravilo vazi vec godinu dana, cak sam i ja pisala o tome... ne moze se dobiti posao ako nemas vec radnu i boravisnu vizu... sto ce reci da prvu radnu i boravisnu nema sanse dobiti u Oslu... cak i moja sefica se tome protivi al takav je zakon drzavnim firmama...

tako da prijateljica od ovog lika ne laze... potrebno je to i trazi se uveliko... mnogi nece reci da je to upravo razlog ne dobijanja posla al to je to... pored NP3 treba i dozvola.... za Oslo kazem opet


Kelly,procitaj dobro post,pa ces videti da ne gresim.Pita da li se dobija dozvola ako se ima 30.000 NOK ili 30.000 eura?I pita koja valuta.
Ja sam napisala generalan proces dobijanja radne dozvole,a to je ugovor pa dozvola.Dakle,u tom postu nije bio spomenut Oslo.Oslo smo milion puta napisali da to sto su uveli mi ne mozemo da ispunimo,a to je uvedeno iz razloga sto zele da smanje broj stranaca u Oslu.Dakle,Oslo nije jedini grad Norveske i u bilo koji drugi grad ili selo ili bilo gde drugo u Norveskoj da ode,imace pravilo ugovor pa dozvola.To je stvar licnog izbora sto ljudi idu iskljucivo u Oslo.Mislim da je vazno reci opste pravilo.
I mene zivo zanima ko jos ide da trazi posao a ogranicava se samo na Oslo?
Ja mislila NIKO.Medjutim,ima ih.
U Oslo mozes da dodjes kao drugi posao...
Dakle,covek je mislio na Oslo,a ja na generalno pravilo dobijanja dozvole u 99% Norveske.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 13:12 - pre 140 meseci
Citat:
zokiruma:


Citat:
DUNJA1965: Samo napred Tijana...puno uspeha ti zelim...


ajde dunja pakuj se mi smo sledeci

koji bese ono sajt da se vidi poreska prijava ? pokusavam da nadjem zadnjih sat vremena ali bezuspesno



Zoki,trenutno iscekujem nalaz sa mamografije...pa cu tek onda videti da li su se uopste pakovati bilo kada...

Prosle sedmice umesto da krenem na casove norveskog rekose da moram na mamografiju,ja odlozih za sledecu sedmicu,kad jutros crce masina za ves... Bas me krenulo...Ali zivot je takav ''cupav i dlakav'' Bice bolje...idu dani...


za taj link ne znam,daleko je do poreza za norvesku platu... Ali tu je Mirka ,znace ona..Pozdrav za sve prisutne
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 13:21 - pre 140 meseci
Citat:
AlenBergen:
Mislim da Norveska polako pocinje da steze sa pravilima ulaska i boravka.Ja sam slicno nesto cuo od Litvanaca u Bergenu.Imaju problem sa pronalaskom stana,jer nemaju nikakav dokaz da rade,a posao u drzavnim firmama ne mogu dobiti jer nemaju stalnu adresu.Vjerovatno nema nekog generalnog pravila,ali kako ovdje moze da bude a ne mora tako se i takve stvari desavaju.Jednostavno konkurencija postaje jako velika.


Na jugu zivi 90% stanovnistva.Na severu,10%.Svi o severu pricaju kao da je u pitanju goli otok.Pa bilo je ovde postova i o tome:"Tamo gore bi i moje dete poverovalo da Deda Mraz postoji" ili "Tamo ides ako hoces da zivis sa medvedima"...ili "Jezik ti ne treba"...kao da mi ovde samo cutimo.Evo,sada je BlondySu dosla na sever i jasno shvatila da ej zahtev jezika isti svuda.Ali to nekome dokazati ko nije ovde je misija nemoguca.Mi nismo u EU i polozaj nam je strasno tezan,Oslo je posebna prica za sebe i nakon svega ovoga izrecenog ljudi i dalje kazu samo jug i nista vise.

Onog momenta kada prosirimo svoju svest i kazemo sebi :"Idem bilo gde u Norvesku,u bilo koje mesto,gde cu moci da radim i imam resena dokumenta idem tamo.Kasnije kada uzmem stalnu dozvolu,a to je nakon 3 godine,kada polozim neki test jezika selicu se bilo gde",e tada ce nam biti mnogo bolje.
Umesto toga,ljudi zele samo Oslo i onda se suocavaju sa pravilima koja postoje samo tamo i nigde vise.
U godinama koje dolaze...bice ova cifra od 10% stanovnistva na severu sigurno veca.Ne zato sto to ljudi zele,vec zato sto ce ih okolnosti primorati na to.
A to ljudi uopste nije strasno.
Evo sada je stigao bracni par iz Osla(dvoje spl) koji su vec 6 godina u Oslu ziveli ovde u Tromsø...i nije nista strasno.
Kazite sebi..."Idem bilo gde,samo da nadjem posao".
To sto imate autorizacuiju...nije nesto bog zna sta...jer konkurencija je velika.Norveska je jedina drzava Evrope koju ne drma kriza i koja ne sprovodi mere stednje po nekom kriznom planu...
Onda je sve to logicno.
Opet kazem...ovo vam se ne mora svideti...ali je cinjenicno sve vise tako.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 13:34 - pre 140 meseci
Citat:
zokiruma:


Citat:
DUNJA1965: Samo napred Tijana...puno uspeha ti zelim...


ajde dunja pakuj se mi smo sledeci :)

koji bese ono sajt da se vidi poreska prijava ? pokusavam da nadjem zadnjih sat vremena ali bezuspesno :(


Druze "Levo od Japana"...batali porez,i racunanje istog.Vidi,prvo posao a kada ga dobijes,dobices i onu poresku karticu koju ti oni odrede.Ne vredi da se zamaras time jer porez u No je individualna stvar.Dakle,za svakog pojedinca je razlicito.Nemas ovde nekog kolektivnog poreza.Zavisi ti od dosta cinilaca...
Tako da ne zamaraj se...a ako oces malo vise detaljisanja oko toga...vrati se unazad...dosta unazad na forumu i ima o tome...drvili cmo dosta.Racunaj na standardfradrag prve dve godine kao olaksicu poresku za sve strance,ali samo prve dve godine.
Porez je visok ali se covek navikne da ga placa i to je ok.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 13:50 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Druze "Levo od Japana"...batali porez,i racunanje istog.Vidi,prvo posao a kada ga dobijes,dobices i onu poresku karticu koju ti oni odrede.Ne vredi da se zamaras time jer porez u No je individualna stvar.Dakle,za svakog pojedinca je razlicito.Nemas ovde nekog kolektivnog poreza.Zavisi ti od dosta cinilaca...
Tako da ne zamaraj se...a ako oces malo vise detaljisanja oko toga...vrati se unazad...dosta unazad na forumu i ima o tome...drvili cmo dosta.Racunaj na standardfradrag prve dve godine kao olaksicu poresku za sve strance,ali samo prve dve godine.
Porez je visok ali se covek navikne da ga placa i to je ok.


miro, ''prijatelju sa severa'' ne interesuje mene koliko cu placati porez ovo ono, vec bre ono kada uneses ime i prezime da vidis godisnju zaradu pojedinca, samo to

mislim da je bila poslednja lista za 2010, e taj sajt me zanima a do mog poreza ima jos mnooogooo vremena

prvo moram da platim srBistanu za 2012, kod nas je rok 31.3 a posto tada necu biti u nasoj lepoj zemlji moracu da spremim prijavu u januaru

tnx
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 14:53 - pre 140 meseci
A to...
Onda kucas skattelister pa stavis za koju godinu hoces.Mozes da vidis sve do 2010-te.Od te godine je zatvoreno...ali do te 2010-te cunjaj...
Dakle skattelister 2010...
Pozz!
Mada ne znam koliko ti to znaci...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kostadinovac
Ivan Stojanovic
Nis, Srbija

Član broj: 308648
Poruke: 16
37.220.75.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 16:18 - pre 140 meseci
E sad mi je puno jasnije i hvala vam na tome. Ta moja prijateljica je smestena opet kod nekih njenih poznanika koji vec nekoliko godina zive u blizoj opkolini Osla, ali mi je rekla da ti uslovi od skora vaze ne samo za Oslo vec za citavu No pa sam se ja zbog toga bas izcimao. Inace nemam ja nista protiv ostatka No, ne cini nju samo Oslo, nisam nesto posebno zimogrozljiv a i zbog vasih saveta da se za pocetak treba izbeci glavni grad.
Miro imam jos jedno pitanje za tebe, a i za ostale ko je upucen u to, na nekoj od ranijih strana sam procitao nesto o Workaway-u pa me zanima da li preporucujete da pokusam sa tim dok cekam autorizaciju jer mislim da se na taj nacin jezik uci najbolje (i da li je to sad za mene uopste moguce bez autorizacije) ili da sedim kuci, cekam i naravno ovde ucim jezik????
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 16:29 - pre 140 meseci
Profesorka koja sprema moju ženu, inače odličan profesor, spremala je ova pitanja sebi nekada.
Mogu da posluže kao dobra osnova da se napravi dobar set pitanja-odgovora za intervju za posao.
Dakle u pitanju je 80 pitanja koja otprilike obuhvataju sve čega se u intervjuu mogu uhvatiti poslodavci, a odgovore neka svako sebi spremi, prema mogućnostima i struci. A lepo bi bilo da to i okači ovde. Mi ćemo odgovore spremati kada Slađana završi treći deo decembra meseca.
Ovde je Word verzija. dakle može da se ispravlja/dodaje, a ovde je PDF verzija.
Ovo gore su direktni linkovi, a oba fajla se nalaze u folderu Razno, na linku u mom potpisu.


 
Odgovor na temu

Norvezanin
Norway/Oslo

Član broj: 306871
Poruke: 6



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 17:40 - pre 140 meseci
Da li u Norveskoj postoji besplatna pravna pomoc, ko je ima i kad se stice pravo na nju?

Zahvaljujem na odgovoru.
 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 18:24 - pre 140 meseci
Izgleda da ce u Norveskoj biti jos bolje, u narednim godinama...

http://www.politika.rs/rubrike...-za-skandinavsku-glavu.sr.html

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 19:07 - pre 140 meseci
Citat:
kostadinovac:
E sad mi je puno jasnije i hvala vam na tome. Ta moja prijateljica je smestena opet kod nekih njenih poznanika koji vec nekoliko godina zive u blizoj opkolini Osla, ali mi je rekla da ti uslovi od skora vaze ne samo za Oslo vec za citavu No pa sam se ja zbog toga bas izcimao. Inace nemam ja nista protiv ostatka No, ne cini nju samo Oslo, nisam nesto posebno zimogrozljiv a i zbog vasih saveta da se za pocetak treba izbeci glavni grad.
Miro imam jos jedno pitanje za tebe, a i za ostale ko je upucen u to, na nekoj od ranijih strana sam procitao nesto o Workaway-u pa me zanima da li preporucujete da pokusam sa tim dok cekam autorizaciju jer mislim da se na taj nacin jezik uci najbolje (i da li je to sad za mene uopste moguce bez autorizacije) ili da sedim kuci, cekam i naravno ovde ucim jezik????


Naravno da se jezik najbolje uci ovde,u Norveskoj.Ja nemam licna iskustva sa tim preko Workaway-a,ali to jeste resenje neka 3 meseca doci uciti jezik,upoznati neke ljude ako se moze preko toga obezbediti besplatan smestaj.I onda je varijanta sto se pravila tice,ako dodjes na tako,budes ovde 3 meseca,kada napustis zemlju moras cekati 3 meseca van Norge za ponovni ulazak sa dobijenom u medjuvremenu autorizacijom.Mada i preko Workaway-a covek mora racunati na to da ce neke pare ipak potrositi.Ne mozes da radis za to vreme,ali mozes da ucis jezik sa tako ljudima koje upoznajes i slicno.Sve zavisi kako to sa Workaway-om funkcionise,jer ja nemam licno iskustvo sa tim.
Mozda neko drugi ima licna iskustva o Workaway-da opise koliko se na taj nacin ima mogucnost uciti jezik.Ali svakako je jedna pozitivna stvar,po mom misljenju.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 19:15 - pre 140 meseci
Hm...ovo je zanimljivo...iz ovog clanka sto je "mislis" stavio...
"Za Skandinavce je takođe od egzistencijalnog značaja da zaštite život starosedelačke Sami zajednice koja zauzima najsevernije kontinentalne delove Norveške, Švedske, Finske i Rusije. Ne samo zbog zaštite osnovnih ljudskih prava, već i zato što Sami (računa se da ih ima oko 70.000) poseduju znanje kako da se na najbolji i najjeftiniji način preživi u arktičkim klimatskim uslovima."

I jesu im dali velika prava...i to bas velika...samiske opstine su autonomne oblasti ove zemlje.A realno,vise ih Samijci kostaju sto zbog crne ekonomije sa irvasima sto zbog silnog overtida jer nema ljudi nego svi stranci na azilu...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 19:38 - pre 140 meseci
da li dok se ceka dozvola ima pravo napustiti norveska i otici u srbiju na desetak dana,naravno sengen je istekao,ima li kakvih posledica,dolaze slave mora se razmisljati
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8005323 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.