Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8005080 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 19:52 - pre 140 meseci
Pa neces moci uci u sengen zonu ponovo. Otkud oni na granici znaju da ti cekas ili ti je odobrena dozvola.
Na granici njih realno jedino interezuje dali ti imas radnu dozvolu ili ne.
 
Odgovor na temu

sinisa3007
sinisa preradovic
trgovac
beograd

Član broj: 303853
Poruke: 53

Sajt: google


+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 19:54 - pre 140 meseci
a gledam sada da ima direktni letovi oslo beograd,tako da ako je istekao sengen da li se moze tako putovati,ako zna neko
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 20:13 - pre 140 meseci
ja sam o tom isto razmisljao bio kad sam dosao i predao papire, morao sam nazad na neko sudjenje..
Zvao sam i udi i pitao, i zena mi je rekla da to zavisi vise od carine da li hoce da te pusti ili nece. Uvek moras da racunas da nas carinik nece da te pusti u avion ako vidi da si previse bio u sengenu, jer njega isto briga jal ti nesto negde cekas. Takodje, ako sam dobro cuo i razumeo, ako predas za papire iz norveske i izadjes iz zemlje "racuna" ti se kao da si prekinuo proces... meni sad do ne deluje bas da oni odma imaju tamo alarm cim si ti izasao iz zemlje, jer otkud znaju gde ti putujes i zasto, al opet postoji rizik
Tako da je meni snajka koja radi na centrale rekla da se ne zaebavam i da sedim gde sam bez da izlazim iz zemlje, da si ne komplikujem zivot... a posle toliko norveskih sluzbenika i salterusa koje sam susro do sada, uvek se potvrdi pravilo da "nema pravila" iliti moz da bude a ne mora da znaci.
Tako da ja mom najboljem prijatelju na takvo pitanje kazem: ni slucajno ne pomisljaj da izlazis i da se zaebavas sa tim, kad si dolazio znao si da ces morati da se odreknes dosta stvari, pa i slava i praznika kakve mi poznajemo... bar na neko vreme

Ali opet, svako radi kako on misli da je najbolje, mozda je neko izlazio i vracao se direktnim letom, nadam se da ce da se javi i napise iskustvo
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
138.124.8.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 20:20 - pre 140 meseci
Avionska kompanja SAS ( Scandinavian airlines ) koliko sam uspeo da razumem otici ce u stecaj "od sutra" ?
A ja sa njima planirao za Srbiju oko Bozica :D :D :D


Sto se tice napustanja Sengena posle roka a ceka se dozvola nije preporucljivo mogu praviti probleme na granicama ako pre toga nisi imao radnu i boravisnu u Norveskoj.
Al recimo imam prijateljicu koja je imala dozvolu pa je istekla pa je ponovo predala za produzetak i isla je za Srbiju bez problema jer joj je advokat rekao da moze da putuje kad hoce jer je slucaj u obradi.Kada je bila na granici devojcica koja je bila na salteru samo je okrenula broj i proverila njen slucaj i rekla je "Lykke til" :D Sto znaci da moze da se putuje dok se ceka produzetak dozvole.

A cuo sam (Molim ostale za potvrdu ove informacije ako je tacna) ukoliko je istekla dozvola , mozes biti u zemlji jos 6 meseci bez problema i traziti posao. Mislim i da sam jednom procitao na onoj odluci iz UDI-a ali nisam siguran.

Mrzim nedelju... mrzim prvu smenu ... :( :( :(
 
Odgovor na temu

kostadinovac
Ivan Stojanovic
Nis, Srbija

Član broj: 308648
Poruke: 16
37.220.75.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 20:24 - pre 140 meseci
Znam da malo gnjavim, ali nadam se da cu i ja ovako za nekoliko meseci ili godinu dana moci da pomognem nekome, kao vi meni sada.
Da li bi ja mogao ukoliko vec boravim u No preko Workaway-a (sto kako sam shvatio moze da traje 3 meseca, da se za to vreme moze dobiti besplatan kurs jezika i smestaj kod porodica kojima za uzvrat mi trebamo pomagati oko razlicitih poslova ) i u to vreme dobijem autorizaciju da produzim boravak na jos dodatna 3 meseca od tog trenutka zbog trazenja posla, i da li uopste mogu da trazim posao za vreme trajanja Workaway-a??
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 20:45 - pre 140 meseci
Citat:
Jocaendo:
Avionska kompanja SAS ( Scandinavian airlines ) koliko sam uspeo da razumem otici ce u stecaj "od sutra" ?
A ja sa njima planirao za Srbiju oko Bozica :D :D :D


Sto se tice napustanja Sengena posle roka a ceka se dozvola nije preporucljivo mogu praviti probleme na granicama ako pre toga nisi imao radnu i boravisnu u Norveskoj.
Al recimo imam prijateljicu koja je imala dozvolu pa je istekla pa je ponovo predala za produzetak i isla je za Srbiju bez problema jer joj je advokat rekao da moze da putuje kad hoce jer je slucaj u obradi.Kada je bila na granici devojcica koja je bila na salteru samo je okrenula broj i proverila njen slucaj i rekla je "Lykke til" :D Sto znaci da moze da se putuje dok se ceka produzetak dozvole.

A cuo sam (Molim ostale za potvrdu ove informacije ako je tacna) ukoliko je istekla dozvola , mozes biti u zemlji jos 6 meseci bez problema i traziti posao. Mislim i da sam jednom procitao na onoj odluci iz UDI-a ali nisam siguran.

Mrzim nedelju... mrzim prvu smenu ... :( :( :(


Jos nije sigurno da li ce stvarno da propadnu,do ponoci je rok,sad bilo u dneviku da vlasnici imaju sastanak trenutno sada sa bankama oko zajma...
Tako da mozda ces ti i putovati sa njima...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 21:22 - pre 140 meseci
Citat:
kostadinovac:
Znam da malo gnjavim, ali nadam se da cu i ja ovako za nekoliko meseci ili godinu dana moci da pomognem nekome, kao vi meni sada.
Da li bi ja mogao ukoliko vec boravim u No preko Workaway-a (sto kako sam shvatio moze da traje 3 meseca, da se za to vreme moze dobiti besplatan kurs jezika i smestaj kod porodica kojima za uzvrat mi trebamo pomagati oko razlicitih poslova ) i u to vreme dobijem autorizaciju da produzim boravak na jos dodatna 3 meseca od tog trenutka zbog trazenja posla, i da li uopste mogu da trazim posao za vreme trajanja Workaway-a??


Hm...nema besplatnog kursa za turiste...jer ti dolazis na turisticku vizu tromesecnu.Ti mozes generalno da trazis posao za vreme dok si smesten u toj porodici na primer ali ti moras imati autorizaciju da bi bio konkurentan na trzistu.Jer ne mozes da trazis posao i kazes:"Ja cekam autorizaciju,ali dobicu je".To ovde ne vazi.Kada je dobijes,onda trazis.Ti realno prakticno gledano ako za vreme Workaway-a dok si dakle u Norge u ta tri meseca i dobijes autorizaciju,mozes da produzis svoj boravak na jos tri meseca tako sto ces se javiti u policiju i prijaviti svoj boravak na jos tyri meseca kao "faglært".
Ali obicno ljudi stede to pa idu sa vec dobijenom autorizacijom i imaju na raspolaganju 6 meseci za trazenje posla,jer taj proces moze da potraje i na to treba racunati.
Tos a Workaway je dolazak u Norvesku gde imas obezbedjen smestaj za dzabe i tu lezi najveca prednost...a jezik sa ljudima koje upoznajes itd...van skole.

Za ucenje jezika u skoli i dolazak na osnovu samo toga...je druga regulativa,vec opisana,dokaz na racunu od 109.000 nok...i moze na godinu dana.Sve placas sam.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 21:45 - pre 140 meseci
Citat:
Norvezanin:
Da li u Norveskoj postoji besplatna pravna pomoc, ko je ima i kad se stice pravo na nju?

Zahvaljujem na odgovoru.


https://tjenestetorget.no/advo...utm_term=gratis+juridisk+hjelp

http://www.norge.no/temaside/tema.asp?stikkord=94159

http://www.jussportalen.no/index.php?site=jussportalen/1655/1653

Na ovim portalima bi trebalo da nadjes nacin za besplatnu pravnu pomoc.Uglavnom,pored toga...ako si organizavan u sindikatima imas pravo na istu.Dakle,kao radnik u okviru neke branse za sve probleme posla...imas pravo preko sindikata.
A sto se privatne pomoci tice...e to vec ne znam...
Probaj malo da cesljas ove linkove gore napisane...i da posaljes mejl nekom od advokata i kada objasnis slucaj verovatno ce ti i dati odgovor da li imas za dzabe njihove pravne usluge.
Pozz...
Ja sam u sindikatu,pa se na njih oslanjam za neke stvari na poslu,a sa ostalim nisam imala licna iskustva...nego samo sam cesljala ove linkove...pa probaj i ti...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kostadinovac
Ivan Stojanovic
Nis, Srbija

Član broj: 308648
Poruke: 16
37.220.75.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.11.2012. u 22:39 - pre 140 meseci
Mislim da je Vera78 ovde pisala o Workaway-u i ja sam sve ovo malopre navedeno procitao u tim njenim postovima (mozda je i ona mislila na ucenje jezika kroz komunikaciju sa ljudima u samoj porodici i okolini gde boravi), a nje nema u poslednje vreme na forumu pa sam hteo da pitam jos nekog ako je upucen u to.
A to da ne moze da se trazi posao bez autorizacije znam, o tome nema diskusije. Videcu, imam jos par meseci da jos dublje udjem u ovu temu i da se bolje raspitam da li se to sa Workaway-om isplati ili je pametnije krenuti sa autorizacijom i imati vise vremena za trazenje posla.
Bas imas strpljenja s ovakvim pocetnicima kao sto sam ja!
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 08:14 - pre 140 meseci
Citat:
kostadinovac:
E sad mi je puno jasnije i hvala vam na tome. Ta moja prijateljica je smestena opet kod nekih njenih poznanika koji vec nekoliko godina zive u blizoj opkolini Osla, ali mi je rekla da ti uslovi od skora vaze ne samo za Oslo vec za citavu No pa sam se ja zbog toga bas izcimao. Inace nemam ja nista protiv ostatka No, ne cini nju samo Oslo, nisam nesto posebno zimogrozljiv a i zbog vasih saveta da se za pocetak treba izbeci glavni grad.
Miro imam jos jedno pitanje za tebe, a i za ostale ko je upucen u to, na nekoj od ranijih strana sam procitao nesto o Workaway-u pa me zanima da li preporucujete da pokusam sa tim dok cekam autorizaciju jer mislim da se na taj nacin jezik uci najbolje (i da li je to sad za mene uopste moguce bez autorizacije) ili da sedim kuci, cekam i naravno ovde ucim jezik????



Pozdrav Kostadinovac!

Moj muz i ja smo u NO evo treca nedelja preko Workaway-a. Jezik se dobro uci, lagano upoznaje sistem u NO, ali moj savet je ipak sedi tu i cekaj autorizaciju, jer ja sam je uplatila 12.07. i jos je nema, a vreme prolazi. Trebace ti vreme za trazenje posla, intervjue a potrosices radeci u porodicama i grickajuci nokte jer ces gledati oglase za posao, a ne mozes nista uciniti jer nemas autorizaciju. To je moj problem licno. Sto se tice ucenja jezika i upoznavanja ljudi to je dobra stvar. Sam odluci. Ja se zderem svaki dan zbog autorizacije, a viza traje samo tri meseca...Mira je u pravu da se pare trose i tako. Selis se od domacina do domacina, a prevoz kosta. Hranu i smestaj imas. Kazem razmisli dobro sta ti je ciniti, ovo su info iz prve ruke.
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 08:24 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
kostadinovac:
Znam da malo gnjavim, ali nadam se da cu i ja ovako za nekoliko meseci ili godinu dana moci da pomognem nekome, kao vi meni sada.
Da li bi ja mogao ukoliko vec boravim u No preko Workaway-a (sto kako sam shvatio moze da traje 3 meseca, da se za to vreme moze dobiti besplatan kurs jezika i smestaj kod porodica kojima za uzvrat mi trebamo pomagati oko razlicitih poslova ) i u to vreme dobijem autorizaciju da produzim boravak na jos dodatna 3 meseca od tog trenutka zbog trazenja posla, i da li uopste mogu da trazim posao za vreme trajanja Workaway-a??


Hm...nema besplatnog kursa za turiste...jer ti dolazis na turisticku vizu tromesecnu.Ti mozes generalno da trazis posao za vreme dok si smesten u toj porodici na primer ali ti moras imati autorizaciju da bi bio konkurentan na trzistu.Jer ne mozes da trazis posao i kazes:"Ja cekam autorizaciju,ali dobicu je".To ovde ne vazi.Kada je dobijes,onda trazis.Ti realno prakticno gledano ako za vreme Workaway-a dok si dakle u Norge u ta tri meseca i dobijes autorizaciju,mozes da produzis svoj boravak na jos tri meseca tako sto ces se javiti u policiju i prijaviti svoj boravak na jos tyri meseca kao "faglært".
Ali obicno ljudi stede to pa idu sa vec dobijenom autorizacijom i imaju na raspolaganju 6 meseci za trazenje posla,jer taj proces moze da potraje i na to treba racunati.
Tos a Workaway je dolazak u Norvesku gde imas obezbedjen smestaj za dzabe i tu lezi najveca prednost...a jezik sa ljudima koje upoznajes itd...van skole.

Za ucenje jezika u skoli i dolazak na osnovu samo toga...je druga regulativa,vec opisana,dokaz na racunu od 109.000 nok...i moze na godinu dana.Sve placas sam.



!00% u pravu. Ja sam racunala da ce autorizacija stici pocetkom novembra..jer to je puna 4 meseca od uplate, ali jok, nema je. Na papiru koji sam dobila uz fakturu za uplatu za obradu dokumenata lepo pise da mi van EU cekamo 4 meseca, ali pravila se proenila i kazu moze biti duze od 6 meseci, pa to sada kaci i nas koji smo uplatili u vreme kada nije bilo tako. Takodje idu praznici kada SAK nece raditi i to me dodatno plasi...
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 08:45 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Hm...ovo je zanimljivo...iz ovog clanka sto je "mislis" stavio...
"Za Skandinavce je takođe od egzistencijalnog značaja da zaštite život starosedelačke Sami zajednice koja zauzima najsevernije kontinentalne delove Norveške, Švedske, Finske i Rusije. Ne samo zbog zaštite osnovnih ljudskih prava, već i zato što Sami (računa se da ih ima oko 70.000) poseduju znanje kako da se na najbolji i najjeftiniji način preživi u arktičkim klimatskim uslovima."

I jesu im dali velika prava...i to bas velika...samiske opstine su autonomne oblasti ove zemlje.A realno,vise ih Samijci kostaju sto zbog crne ekonomije sa irvasima sto zbog silnog overtida jer nema ljudi nego svi stranci na azilu...


Mirka...znam da ti se glava usijala od jednog te istog, ali jos jednom..80% je za spajanje porodice ok. Da li ja mogu kada mi stigne ta autorizacija da prihvatim posao sa manje procenata i u medjuvremenu vrebati veci %? Da li se dobija radna dozvola(mi van EU) i sa manje %?
Psuj me slobodno, ali ljubim te daj odgovor!:)))
 
Odgovor na temu

Mad Thrasher
Jova Zmaj
Kragujevac,Srbija

Član broj: 298365
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 10:02 - pre 140 meseci
Ljudi,jel moze neko malo da mi pojednostavi,nisam bio poslednjih 2 nedelje na forumu,pa mi nista nije jasno...koja je fora sa ovim Workaway...ja sam citao na njihovom sajtu o cemu se radi i tamo kaze "Workaway is the answer for low cost travel! "
Kol'ko to kosta i da li je 3 meseca minimum,ili moze i manje...unapred hvala
Shinokage
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
..37.rdns.ubiquityservers.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 10:14 - pre 140 meseci
Citat:
vera78: Mirka...znam da ti se glava usijala od jednog te istog, ali jos jednom..80% je za spajanje porodice ok. Da li ja mogu kada mi stigne ta autorizacija da prihvatim posao sa manje procenata i u medjuvremenu vrebati veci %? Da li se dobija radna dozvola(mi van EU) i sa manje %?
Psuj me slobodno, ali ljubim te daj odgovor!:)))


Evo dok se ne javi Mira sa odgovorom - pokusacu ja da ti pojasnim. Ti MOZES da prihvatis posao i sa 10% stilinga, ali NE MOZES dobiti radnu vizu na osnovu takvog stilniga, sto ce reci da ne mozes ni da pocnes da radis, nazalost. Nepisano je pravilo da se radna (i boravisna viza) dobijaju na stiling od 80% i vise. Sad, niko ne brani da apliciras za istu sa kojim god manjim % i cekas da vidis sta ce biti, ali sanse skoro pa da i nema da dobijes radnu vizu. Medjutim, kada dobijes (nekad) radnu vizu - onda mozes kasnije povecavati % stilinga ako je to izvodivo i ukaze se prilika.
Dakle - da bi se uopste dobila radna viza mora se imati tih 80% stilinga (a to vazi samo za nas van EU).

Ne bih nikoga da prozivam - ti si dosla i sad nema nazad (ja ti zelim samo da sto pre uspes da dobijes autorizaiju i posao) - ali potpuno mi je neshvatljivo da se zapali 2-3.000 km u najskuplju zemlju na svetu u potrazi za poslom i pritom ne zna elementarnu stvar npr. na koji nacin moze da dobije vizu, a jos uvek ceka i na autorizaciju bez koje ni ne moze do posla.

Ponovicu - tebi Vera sve najbolje - ovo kazem zbog drugih koji planiraju slicnu avanturu (i misle da ce im sve se samo kasti kad stignu ovde - i misle da ce i jezik sam od sebe da se nauci ovde, i posao samo njih ceka, i sta ti ja znam).
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 10:25 - pre 140 meseci
Citat:
Mad Thrasher:
Ljudi,jel moze neko malo da mi pojednostavi,nisam bio poslednjih 2 nedelje na forumu,pa mi nista nije jasno...koja je fora sa ovim Workaway...ja sam citao na njihovom sajtu o cemu se radi i tamo kaze "Workaway is the answer for low cost travel! "
Kol'ko to kosta i da li je 3 meseca minimum,ili moze i manje...unapred hvala



Evo i ja da se nadovežem na kolegu trešera

Pošto svuda čitam (ovde a i na workaway sajtu) da se svi zadržavaju po nedelju, max dve, da li je uopšte neko nalazio ovakav smeštaj na duži period, tipa mesec dana i tome slično? Da li je uopšte to moguće? Čitah po workaway sajtu, i nigde ne piše izričito da ne može, ali isto tako nikoga nisam video da je napisao tipa: "bio sam 3 meseca, bilo je do j""a" . Naravno, ja sam tražio samo poslove koje bih stvarno mogao da radim, nisam baš sve ponude iz norveške čitao, jerbo, svakako ne bih mogao da odem gore i da jurim trolove sa onim bradatim tipom
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 10:27 - pre 140 meseci
Hvala moukoko! Kao i sve ostalo jedni kazu ovako drugi onako.Dosla sam ovde sa informacijom o % za radnu dozvolu, medjutim mnogo razlicitih informacija i od samih NO. Zato sam ponovo pitala, jer ovde dolazim do razlicitih info. Sa mnogo informacija sam ovde krenula...jesam se uputila na toliki put , ali zaista verujuci da ce autorizacija stici, jer je davno uplacena. Kada sam dosla ovde vec je bilo 4 meseca od uplate...ali nazalost eto...zato drugima savetujem da ne rade to.

Istina da sam stekla poznanstva i ljude koji mogu garantovati za mene, same Norvezane, ali dzaba...nemam autorizaciju.

Hvala na lepim zeljama!
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 10:31 - pre 140 meseci
Citat:
cikaKosta:
Citat:
Mad Thrasher:
Ljudi,jel moze neko malo da mi pojednostavi,nisam bio poslednjih 2 nedelje na forumu,pa mi nista nije jasno...koja je fora sa ovim Workaway...ja sam citao na njihovom sajtu o cemu se radi i tamo kaze "Workaway is the answer for low cost travel! "
Kol'ko to kosta i da li je 3 meseca minimum,ili moze i manje...unapred hvala :D



Evo i ja da se nadovežem na kolegu trešera :)

Pošto svuda čitam (ovde a i na workaway sajtu) da se svi zadržavaju po nedelju, max dve, da li je uopšte neko nalazio ovakav smeštaj na duži period, tipa mesec dana i tome slično? Da li je uopšte to moguće? Čitah po workaway sajtu, i nigde ne piše izričito da ne može, ali isto tako nikoga nisam video da je napisao tipa: "bio sam 3 meseca, bilo je do j""a" :). Naravno, ja sam tražio samo poslove koje bih stvarno mogao da radim, nisam baš sve ponude iz norveške čitao, jerbo, svakako ne bih mogao da odem gore i da jurim trolove sa onim bradatim tipom :D



Moguce je. Prvi smestaj nam je bio 2 nedelje. Sada smo u Røru i imamo smestaj dok nam traje viza. Ukoliko imate EU pasos, mozete ostati i na nekoliko meseci duze...5-6. Sa nama su ovde dva portugalca i jedan bugar. Bugar je ovde volonter vec 7 meseci i jos su mu ljudi nasli posao za koji je placen.
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
91.148.104.*

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 10:54 - pre 140 meseci
@Vera78

Hvala puno!
To mi je trebalo, ajd da podelim sa forumašima i svoj neki plan (ako se to uopšte može nazvati planom)

Pošto sam ja inženjer, priznavanje diplome mi nije "a must" da bih dobio posao, jer već imam radno iskustvo. Već sam počeo polako sa učenjem jezika (osnove, koliko sam mogu i koliko mi vreme dozvoljava), i takođe sa praćenjem poslova na finn.no, kao i slanjem CV-a. Poslao sam za sad par CV-a, ali su konkursi još uvek akutelni, pa sam dobio za početak samo potvrdu o prijemu dokumenata. Iako su me prijatelji forumaši savetovali da šaljem CV i na oglase gde se eksplicitno napominje znanje norveškog, za sad smatram da je moje znanje na lestvici od 1 do 5 oko 0,5 , nisam želeo da se blamiram i da šaljem CV na takve oglase. Nadam se da ću uskoro i to početi, jerbo već učim da se javljam i da pitam "ša ima BA"

Moj plan je da tako nastavim još nekoliko meseci, i da, ako do maja 2013 ne konkretnih poziva, zapalim gore preko workaway (idem na sve ili ništa ) i da samim tim budem konkurentniji po dva osnova:

1) Tamo sam (možda još i upoznam norvežane koji bi mogli da mi budu neka vrsta garanta, tipa: "momak je ok, pošten i radan").

2) Pravo učenje jezika.

Znam da je smešno da sad pričam o maju 2013, ali kapiram da će to brzo da dođe (bar meni)) tako ne morate da se smejete odmah vi koji ste tamo već ustoličeni

 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.bb.online.no.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 11:10 - pre 140 meseci
cikaKosta, znaj da vreme ovde jos brze leti! Ja sam se mozda zeznula razmisljajuci kao ti, ali odluka je na tebi.

Dobro razmisli sta ti je ciniti. Novac ovde brzo nestaje. Nije lako ako ovde nemas nikoga svog. Ja sam se uputila ovde bez ikakve podrske u samoj NO. Sada kao i imam neke preporuke od samih NO. Ne znam sta bih ti rekla. Velika je kocka to...
 
Odgovor na temu

Mad Thrasher
Jova Zmaj
Kragujevac,Srbija

Član broj: 298365
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.11.2012. u 11:51 - pre 140 meseci
Ljudi,izvinite sto mnogo pitam,ali imam jos jedno pitanje...elem,malopre sam razgovarao sa par prijatelja koji takodje zele da odu za Norge,ali posto smo jos srednjoskolci,mislili smo da idemo za vreme letnjeg raspusta sledece godine,posto smo tad svi vec punoletni...sve je zvucalo OK i mislili smo da je vec pao dogovor,ali se onda decko moje drugarice setio i pitao nas da li znamo koliko je to pouzdano...tj. da li se ne vrsi trafficking...samo me to zanima,jer ako nema takvih slucajeva,onda je vrlo verovatno da cemo ici da volontiramo.
P.S. Niko jos uvek nije spominjao cenu odlaska...da li mozete i to da napisete,ko je upucen,naravno...unapred hvala...
Shinokage
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8005080 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.