Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948364 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 16:41 - pre 139 meseci
Citat:
stefanko23:
ljudi, imam 2 pitanja tj. nedoumice:

da li neko ima da mi preporuci dobru a ne tako skupu skolu za ucenje Norveskog u Oslu, na konto koje mogu produziti vizu???

koliki bi trebalo biti procenat zaposljenja da bi se produzila viza??? zasto mi se nesto cini da je 80%?

svaka informacija dobrodosla, hvala punooooo :D

p.s. da li za produzavanje vize moraju biti kursevi iskljucivo sa ovog folkuniversitetet ??

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 21.11.2012. u 13:18 GMT+1]


Drzala sam u rukama racun skole u Oslu za ucenje norveskog jezika (Rosenhof),dva meseca jedan nivo 3960 kruna.Varira ali cena nije ispod 3 500 kruna po nivou.
Evo link:
http://www.rosenhof.oslovo.no/

Ja ti ne mogu reci da li je dobra ili ne...uglavnom to su velike grupe,za moj pojam shvatanja.Ali je sigurno priznata.To jeste.Ovaj deo o kvalitetu skole proveri sa drugima,koji imaju licna iskustva.
Evo ti sa sajta UDI-a koliko jedan student moze da radi:
Link:
http://www.udi.no/Norwegian-Di...t/Students-and-part-time-work/

Mozes da radis max 50%,20 sati nedeljno puta 4 nedelje je 80 sati.Ali to je max.
Ti sad ovde pitas koji treba biti procenat zaposlenja da bi se produzila viza?Vidi,verovatno si mislio na to koliko student moze da radi.Jer tvoje produzenje vize bi bilo na osnovu skole a ne na osnovu posla.Ako ides kroz posao,mora minimum 80% i za prvi posao i za produzenje.Mozes da povecas taj procenat ali ne i da ga smanjis da bi dobio dozvolu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 16:48 - pre 139 meseci
Evo samo jedna informacija ko zna mozda i nekome koristi..

Naime greskom sam kupio kartu za avion 7 dana kasnije preko lufthanze Beograd-Frankfurt-Bergen.. i onda danas zapuco na aerodrom i rekose mi pa to vam je za sledecu nedelju karta

Uglavnom rekose nema problema probajte zameniti uz doplatu za danas.
I srecom nije bas bila naka guzva i uz 60 evra doplate izbegoh cirkus.


 
Odgovor na temu

varginjo
Atila Varga
Čoka

Član broj: 25671
Poruke: 258
212.200.41.*

Sajt: rs.linkedin.com/in/atilav..


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 18:10 - pre 139 meseci
Citat:
mihaleks:
Atila madjarski pasos ne da bi olaksao sve, nego sa njim nema nikakvih ogranicenja. Znaci mozes da radis bilo koji posao i nisi ogranicen samo na diplomu struke koju imas. Uzimaj to sto pre i obavezno izvadi madjarsku vozacku dozvolu, trebace ti i mnogo ce ti koristiti, plus ne moras da se cimas oko polaganja i da placas dosta u Norveskoj za njihovu.



Hvala Sasa.

Jedino sada sto se tice dobijanja madjarskog pasosa citam u drugoj temi da je potreban i stalni boravak u Madjarskoj da bi mogao dobiti !?
Na kom sajtu bi mogao procitati detaljnije o ovome a isto tako o procesu vadjenja madjarske vozacke dozvole?
Da li je u pitanje samo prevodjenje nase vozacke dozvole ili jos nesto...
 
Odgovor na temu

kostadinovac
Ivan Stojanovic
Nis, Srbija

Član broj: 308648
Poruke: 16
*.netnet.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 18:19 - pre 139 meseci
Kelly hvala na iznesenom misljenju. Tako ce i biti, ako sve bude kako treba!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 18:34 - pre 139 meseci
Citat:
varginjo:
Citat:
mihaleks:
Atila madjarski pasos ne da bi olaksao sve, nego sa njim nema nikakvih ogranicenja. Znaci mozes da radis bilo koji posao i nisi ogranicen samo na diplomu struke koju imas. Uzimaj to sto pre i obavezno izvadi madjarsku vozacku dozvolu, trebace ti i mnogo ce ti koristiti, plus ne moras da se cimas oko polaganja i da placas dosta u Norveskoj za njihovu.



Hvala Sasa.

Jedino sada sto se tice dobijanja madjarskog pasosa citam u drugoj temi da je potreban i stalni boravak u Madjarskoj da bi mogao dobiti !?
Na kom sajtu bi mogao procitati detaljnije o ovome a isto tako o procesu vadjenja madjarske vozacke dozvole?
Da li je u pitanje samo prevodjenje nase vozacke dozvole ili jos nesto...


Tema za emigraciju u Madjarsku i pribavljanje pasosa je na sledecem linku:

http://www.elitesecurity.org/t...pasos-znanje-madjarskog-jezika
Precesljaj dobro.Sto neznas,pitaj.Ovo je tema o Norveskoj,i sigurno masu info mozes dobiti od ljudi koji su prosli ceo proces bas za madjarski pasos.Moji kumovi su prosli kroz taj proces bez da su imali stalan boravak tamo.
Zato,pitaj na pravom mestu za to.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 19:54 - pre 139 meseci
NE TREBA boravak za drzavljanstvo. Boravak treba i to 6 meseci da bi se izvadila njihova VD ako imas drzavljanstvo. Pravo na drzavljanstvo imaju svi sa podrucja Vojvodine ciji su preci ziveli do 1918. godine i izmedju 1942. i 1945. godine. Ko ne zna madjarski, nek pocne da ga uci. Ovo je size a kao sto napisa Mirjana vise na linku.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 23:34 - pre 139 meseci
Ovo je neko prosecno vreme trajanja obrade predate dokumentacije u UDI za dobijanje studentske vize:

http://www.udi.no/Oversiktside...stider-for-studenttillatelser/

A ovo za dobijanje radne vize ,kao i vize za trazenje posla:

http://www.udi.no/Oversiktside...stider-for-arbeidsinnvandring/

NB!-Ne uzimaj "zdravo za gotovo".Ovo je samo njihova oficijelna tabela prosecno uzevsi u obzir statistiku.Uvek ima izuzetaka i oscilacije su velike.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 23:53 - pre 139 meseci
drugovi i drugarice,

meni nije jasno kako moze 700 ili 1200 evra da bude dovoljno za odlazak u norvesku, pogotovo ako se radi o trazenju posla, znaci ''bambi84'' bez ugovora i sl.

samo podnosenje zahteva za boravisnu kosta 400 evra, i sta covek da radi tamo za tih 300 evra?

elem, neko je spomenuo da kada se dobije prvi ugovor o radu i potpise ugovor o iznajmljuanju stana moze da se ode u nav i da oni plate za taj prvi mesec i kao uplate jos 2500 evra koji ne moraju da se vrate (mada i ako moras da vratis opet im hvala za pomoc), juce sam trazio taj post ali nisam uspeo da ga nadjem

mada koliko Vas ima tamo mogli bi da organizujemo nas sajt tip krevet-surfing.org

pozdrav

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

marina56
student
Oslo, Norveska

Član broj: 308463
Poruke: 2
*.215.20.53.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.11.2012. u 23:59 - pre 139 meseci
Stefanko, za trazenje vize za ucenje jezika mozes da upises bilo koju skolu jezika, ne mora da buse folkeunivesitet. Ja idem u Rosenhof skole koja je jeftinija od folkeunivesiteta. Postoje termini od dva, tri i cetiri puta nedeljno po dva, tri ili cetiri sata ( cetiri skolska casa, po 45 min). Cena casa je 50 NOK za dnevne i 55 NOK za vecernje termine. Ucimo po novoj Pa vei knjizi, plavoj, ovogodisnje izdanje. Ima nas 15ak u grupi i ja sam zadovoljna. Mozes da odes do njih ako hoces da dobijes jos informacija, adresa je Dynekilgata 10.
Po osnovu ove vize imas pravo da radis 20 sati nedeljno i full time za vreme praznika. Srecno sta god odlucio.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 00:06 - pre 139 meseci
Za 2012-u godinu a zakljucno sa 30.sep.ove godine UDI je izdao 8303 radne dozvole.
Procentualno najvise dozvola je izdato u prvom kvartalu...mada nisu uzeta u obzir tri poslednja meseca u godini.
Gotovo sa svih kontinenata su ljudi predavali za radne dozvole...ukljucujuci i Australiju i Novi Zeland.
Koje zemlje su najvise predavale dokumenta za radnu dozvolu i istu dobile:(poredjano po broju predatih zahteva i odobrenih dozvola):

1)India 1099
2)Rumunija 926(pre dobijanja punog prava kao EU clanice)
3)Vijetnam 631
4)USA 478
5)Rusija 453
6)Bugarska 418(pre dobijanja punog prava kao EU clanice)
7)Ukrajina 416
8)Filipini 412
9) SRBIJA 387
10)Kina 307

NAPOMENA:Ovo naravno ukljucuje samo one zemlje kojima treba radna dozvola.Ovom broju treba dodati ceo Norden plus EU.

To je poredak prvih 10.
Mi smo na devetom mestu sa 387 izdatih radnih dozvola.
Za poredak ostalih zemalja ...pogledati ovu tabelu:

http://www.udi.no/Oversiktside...beidstillatelser/Innvilgede-1/

Ovo je napisano pre svega u svrhe procene koliko je ljudi iz Srbije doslo ovde poslom i uspelo da dobije dozvolu.Dakle,lezimo na nekoj cifri od 400 za ovu godinu.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 22.11.2012. u 01:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 22.11.2012. u 01:19 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 00:40 - pre 139 meseci
Citat:
zokiruma:
drugovi i drugarice,

meni nije jasno kako moze 700 ili 1200 evra da bude dovoljno za odlazak u norvesku, pogotovo ako se radi o trazenju posla, znaci ''bambi84'' bez ugovora i sl.

samo podnosenje zahteva za boravisnu kosta 400 evra, i sta covek da radi tamo za tih 300 evra?

elem, neko je spomenuo da kada se dobije prvi ugovor o radu i potpise ugovor o iznajmljuanju stana moze da se ode u nav i da oni plate za taj prvi mesec i kao uplate jos 2500 evra koji ne moraju da se vrate (mada i ako moras da vratis opet im hvala za pomoc), juce sam trazio taj post ali nisam uspeo da ga nadjem

mada koliko Vas ima tamo mogli bi da organizujemo nas sajt tip krevet-surfing.org :)

pozdrav


E moj zokiruma...sit gladnom ne veruje.Svako zna da to nije dovoljno,ali sta ce kada mu je to sve sto ima i moze da ponese.Sta da radi...da sedi kuci i ceka jos jednu Novu Godinu sa 300 dinara u dzepu ili da kaze:"Idem pa sta bude".Ja necu da davim sa svojim sopstvenim slucajem,ali ja sam cedila poslednju paru od plate da isfinansiram norveski jezik(skola plus profesor) i da platim autorizaciju kao i prevode.Te godine nista sebi kupila nisam,kretala se na relaciji KBC Zvezdara-stan-Saga,cesto bila sa 150 dinara u dzepu a do plate 7 dana,svercovala se po prevozu,motala me kontrola,od komsinice pozajmila da platim autorizaciju pa joj vratila od prvog dela plate.I treba krenuti za Norge...dzep i prazan i probusen,sve iskorisceno i dozvoljeni minus i kartice i sve zivo...i nekako mi odobre kredit na 1250 eura.Ja znam da to nije nista...ali ja presrecna sto uopste imam nesto da ponesem.
I sta ces...krenes.Nemas prijatelje imucne da pozajmis od njih,od banke si limitiran odredjenim iznosom i sta ces...imas samo dva izbora,da se vratis i sedis ili da krenes.Pa,krenuces...naravno.
E moj zokiruma..."levo od Japana"...hvala bogu pa imas finansija za pocetak,ali oni koji nemaju imaju tu neku "unutrasnju snagu" pa se zadovoljavaju i sa kupusom prvih meseci do posla i plate.
2010.-te kupus bio 4,5 kr a najjeftiniji hleb 7 kr.Kupis hleb i kupus pa kao u Kamiondzijama:Dobar dan,sta cete poruciti?Prazan sendvic.Sta vam je to?Pa to vam je dva parceta hleba a unutra nista.
Jer sve te pare sto imas trebace ti za dokumenta...a ne za hranu.

Ali imas tu neku "unutrasnju snagu" koja te vuce i kada nadjes posao,zivis kao covek,ali ga cenis jer si se namucio.Iz siromasne zemlje kakva je Srbija emigracija u najskuplju zemlju sveta kakva je Norveska je zato tako tezak posao.Samo mali broj ljudi moze da ima dovoljno para u pocetku,toliko mali broj da se ne moze u procentima meriti.
I zato...kreces sa onoliko koliko imas...takva ti sudbina.Ali samo tada u pocetku...posle je sam sebi krojis.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 00:52 - pre 139 meseci
Vi ser at det er færre som søkte om familieinnvandring i 2010 enn året før. Det har sammenheng med at personer fra EØS- land ikke trenger å søke om oppholdstillatelse lenger, men kan registrere seg hos politiet når de kommer til Norge, sier avdelingsdirektør Karl Erik Sjøholt i UDI.
To av tre var kvinnerDe aller fleste personer som fikk familieinnvandringstillatelse kom fra Thailand (989), Filippinene (766), Somalia (685), Irak (554) og Russland (506). Nesten 6 700 tillatelser ble gitt til kvinner.

mislim da nam ovde zene vade prosek, mogu da se kladim da je u nasem slucaju obrnuta situacija da 80% zahteva za spajanje podnosi mili muz Balkanci nista bez zena


nego meni se nesto drugo mota po glavi ovih par poslednjih dana, zamisli situaciju gde npr. dobijem posao u npr. verdalu, a ja kupio karte za stavanger, organizovao sve u stavangeru za klinca, i na kraju treba da idem negde severnije

poceo sam da se brinem




Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 00:54 - pre 139 meseci
Posle prvog dana obilaska domova moram reci da su zaista prijatni. Neki vise, neki manje ali su me svi primili i saslusali. Uglavnom su odusevljeni znanjem norveskog koje pokazujem iako ja imam utisak da lupetam. :-) Elem, moram reci da traze polozen NP3 i da ga imam od danas bi bila zaposlena. Dakle, dzaba vi pokazujete znanje papir bato... Rekoh da cu u januaru polagati pa je onda rekla da ce videti sa seficom da me ipak kao zaposle. Na nekom drugom mestu su pitali cak i za Bergens test. Tako da... Poostravanje uslova je definitivno. Poz!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 00:57 - pre 139 meseci
Za merenje tezine emigracije...moze se upotrebiti kupus.

2010.-te 1 kg bila 4,5 kr.
2012.-ta 1 kg je 9,90 kr.
Sada vise nije tako jeftino biti na kupusu.I on skocio.A nasa plata u Srbiji smanjena.
Sa istom kolicinom sitnine dolazimo,ali kupus menja svoju cenu,brale moj.






MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 01:02 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Za merenje tezine emigracije...moze se upotrebiti kupus.

2010.-te 1 kg bila 4,5 kr.
2012.-ta 1 kg je 9,90 kr.
Sada vise nije tako jeftino biti na kupusu.I on skocio.A nasa plata u Srbiji smanjena.


pa to je inflacija od 100% za 2 godine i za srbiju je to mnogo

Citat:
tijanam: Posle prvog dana obilaska domova moram reci da su zaista prijatni. Neki vise, neki manje ali su me svi primili i saslusali. Uglavnom su odusevljeni znanjem norveskog koje pokazujem iako ja imam utisak da lupetam. Elem, moram reci da traze polozen NP3 i da ga imam od danas bi bila zaposlena. Dakle, dzaba vi pokazujete znanje papir bato... Rekoh da cu u januaru polagati pa je onda rekla da ce videti sa seficom da me ipak kao zaposle. Na nekom drugom mestu su pitali cak i za Bergens test. Tako da... Poostravanje uslova je definitivno. Poz!


pa vidi se po broju podesenih zahteva za radne papire, svake godine se sve vise i vise smanjuje, ima lepo na sajtu udi

samo kada se pise o jeziku i njegovom znanju podvuci da je ovo za medicinare kojima je neophodan za posao, za inzinjere je veliki plusic znanje jezika
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 01:06 - pre 139 meseci
E Zokiruma...gresis...ovde na forumu su mnoge zene povukle svoje "papucare" tako sto su to zene iz oblasti zdravstva koje su nasle posao i dovele Balkance.Ovome dodajem,cast izuzetku par inzenjera muskaraca koji su doveli sami sebe i kolegi Medicmanu jer ako ga ne spomenem,eto ga "na vrata" da vice...
I treba da se vuku...nije bitno ko ce koga...ali ovde mnogim zenama treba skinuti kapu...ostavile decu i muza Balkanca(valja se za napomenuti odakle je muz,he he),i podnele onaj natezi deo same na svojim placima,pa omogucile celoj porodici da dodje.Ja to cesto napominjem ovde na forumu.


He he he zoki kazes inflacija...plata u Norge se svake godine povecava,i tome shodno i cene skacu,ali u Srbiji je obrnuto,cene skacu a plata se smanjuje.E sa te tacke gledanja je emigracija iz Srbije u Norge teza sada nego pre dve godine.Ali...napred se mora gledati.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.90-149-216.nextgentel.com.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 01:14 - pre 139 meseci
Za medicinare naravno. :-) I ja sam ostavila muza kuci, da se zna. :-)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
37.29.88.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 01:24 - pre 139 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
E Zokiruma...gresis...ovde na forumu su mnoge zene povukle svoje "papucare" tako sto su to zene iz oblasti zdravstva koje su nasle posao i dovele Balkance.Ovome dodajem,cast izuzetku par inzenjera muskaraca koji su doveli sami sebe i kolegi Medicmanu jer ako ga ne spomenem,eto ga "na vrata" da vice...
I treba da se vuku...nije bitno ko ce koga...ali ovde mnogim zenama treba skinuti kapu...ostavile decu i muza Balkanca(valja se za napomenuti odakle je muz,he he),i podnele onaj natezi deo same na svojim placima,pa omogucile celoj porodici da dodje.Ja to cesto napominjem ovde na forumu.


He he he zoki kazes inflacija...plata u Norge se svake godine povecava,i tome shodno i cene skacu,ali u Srbiji je obrnuto,cene skacu a plata se smanjuje.E sa te tacke gledanja je emigracija iz Srbije u Norge teza sada nego pre dve godine.Ali...napred se mora gledati.



pa miro ja sam napisao ono sto UDI zakljucuje za zene

a dodao sam da ostatak zena cinite upravo vi i da zene sa balkana vuku svoje balkance sem medica

i veruj mi da mi nije bitno ko ce pre naci posao ja ili moja zena, mada bi vise voleo da ona prva nadje, posle moze ceo zivot da se hvali sa time

inace toliko uci jezik da mi je zao koliko se trudi


pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 01:28 - pre 139 meseci
Sto se konkretno nas iz Srbije tice,prema izvoru sajta UDI-a:

Od 2000-2008 je izdato ukupno 428 radnih dozvola drzavljanima Srbije.Dakle,to je za period od 8 godina.
Od 2008-2012 je izdato 1887 dozvola,dakle za duplo kraci period.
I po broju zahteva lezimo u proseku izmedju 300-400 zahteva u svakoj godini.
Definitivno smo te 2008.-e prelomili i poceli da se iseljavamo u vecem broju,mada je beli sengen naravno doprineo svemu tome i to mnogo.

Mada za 12 godina UDI je izdao svega 2315 radnih dozvola drzavljanima Srbije.To i nije puno.Naravno,dolazi tu u dodatak porodicna emigracija.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2012. u 01:37 - pre 139 meseci
Zokiruma,druze moj "Levo od Japana"...ne mogu sada da saltam ovih 340 strana i brojim papucare jer to zahteva malo dublju analizu,he he ko s kim i kada...pa da budem tako precizna kao UDI,ali to tamo je zasnovano na pretezno arapskoj statistici.Nasa forumsko-papucarska statistika je zasnovana na plecima zena bez preciznih brojki.
U,znas sta...mislim da sam preskocila jednog clana jos...Drug Moukoko je isto skocio samostalno u dalj.Ali ni ovo ne utice na nezvanicnu statistiku.


NB!-Valjda me dovoljno svi znaju i znaju da se salim,hm!Dragi papucari,bitno da ste vi stigli.i srecan put buducim papucarima.Ne brinite se...svi Norvezani su papucari,obucavacete se kod njih za dzabe u pauzama kada ne budete isli u skolu bilo da je folkeuniversitet ili voksenopplæring.He he he.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948364 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.