Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860118 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
31.45.188.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 10:29 - pre 129 meseci
granice o količini novaca nema koliko iznosiš toliko i unosiš to je bit a što se tiće tečaja meni je uvjek bio najbolji tečaj mjenjati krune za HR kune i obratno jer je tečajna razlika toliko mala da je meni to bilo smješno dok je sa eurom bila već ozbiljna razlika.
kad sad gledam narodnu banku Srbije ovako na brzinu čini mi se da če i tebi biti iso tako provjeri si i nemoj zamjeriti jer se ja baš sa dinarom ne snalazim
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 10:39 - pre 129 meseci
hvala vam svima na odgovorima, sacu mozgati :D
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 10:46 - pre 129 meseci
@stefanko23. "hvala vam svima na odgovorima, sacu mozgati :D "

vidis da je sve isto ... nemas para, mozgas kako da se snadjes ... imas para, mozgas sta ces da radis ...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 10:50 - pre 129 meseci
imas pare, sklanjas ih na stranu ili dve da ih ne potrosis na gluposti haha

kako gledam i na nasim i norveskim konvertorima dodje mu na isto 10 000 nok=oko 1240 eu...

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 06.09.2013. u 12:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:00 - pre 129 meseci
A sta ako nigde nista ne bi menjao nego kad odes u Srbiju odes na bankomat i sa norveskom karticom podignes dinara koliko ti vec treba. Nisam 100% siguran ali mislim da se ovde ne gubi mnogo. Kod ove opcije je dobro sto ne operises sa kesom i nema sanse da ti neko nesto ukrade ili da izgubis kes.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:02 - pre 129 meseci
mihaels, vidis na tu opciju sam zaboravio...pitacu samo banku kolika je provizija na vadjenje novca u inostranstvu i koliko se maximalno moze izvuci... ljudi bas vam hvala, ziveo forum :D
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.connect.netcom.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:05 - pre 129 meseci
Ako hoces Eure najboljka varijanta je da prebacis pare na devizni racun u Srbiji jer je kurs dosta povoljniji. Ja imam otvoren racun dole i samo direktno prebacim u Euro . Mada sam ove godine sve placao karticom. Nema potrebe da se mijenja ako neces puno da potrosis. Naj bolji kurs je kod Intese, u mjenjacnicama ne mjenjaj svi naplacuju proviziju na Nok.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:09 - pre 129 meseci
Citat:
stefanko23:
mihaels, vidis na tu opciju sam zaboravio...pitacu samo banku kolika je provizija na vadjenje novca u inostranstvu i koliko se maximalno moze izvuci... ljudi bas vam hvala, ziveo forum



zaboravi odma u startu ovu opciju jer ce te odradi takodje na bakomatima ces uzeti u dinarima ne evrima
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:13 - pre 129 meseci
Kad smo vec kod para. Moram da napisem kako ja prodjoh prvog kad sam se vracao iz Beograda Wizzair avionom, kasno uvece. Sleteli smo na aerodrom, usli u objekat i cekali u dugoj koloni jer prvo ide obezbedjenje, pa onda pasoska kontrola (sa EU pasosem ide brzo) i onda na kraju carina koja ne gleda sve nego nasumicno pika putnike. Uglavnom prodjoh ja pored carine i onaj sa carine vice za mnom i dolazi do mene i kao da prodjem sa njim. Usli mi tamo u neku prostoriju i pita on mene za norveski, ja reko bolje engleski, da ne bi doslo do zabune. Onda uzme covek da mi pretura po rancu koji mi je bio jedini prtljag pa onda mi kaze da odemo iza nekog zida. Onda je uzeo da mi gleda tamo neke silne papire sto sam imao sa sobom, pa zapeo za zeninu autorizaciju, u fazonu kao sta ce ovo tu (sta ga zabole sta ce. moja stvar) ja reko to je zenino i sve dokumente drzimo na jednom mestu. Pa onda ona glupava pitanja, sta cu ja u Norveskoj, radim, ne radim i tako slicno. Onda mi trazio da skinem malu torbicu sto sam imao za strukom, takozvanu pederusu. Unutra mi sva dokumenta i 300 Evra i 1000NOK. I onda me uvede u neku malu sobu, bez prtljaga koji je ostao napolju i pregleda mi covek dzepove. Onda izadje on pa kad se vratio pita me, sa onim fazonima kao sad ce on mene nesto da isprepada (deciji fazoni) da li sam imao problema sa policijom, sa zakonom u bilo kojoj od tri drzave sa kojima sa povezna, ja pocnem da se smejem pa mu odgovorim da naravno da nisam jer sam i sam radio za drzavu. Onda izadje opet napolje pa kad je usao opet kaze ok mozes da ides. Ja izadjem napolje, vec sam pomilio da mi pobegao bus, jer me ovaj tu zamajava, pokupim stvari i izadjem brzo iz zgrade i uhvatim bus u poslednji trenutak. Bilo je oko 22,10. Krenuo bus, ja otvorim pederusu a ono nema para. Pregledam nekoliko puta i ne mogu da verujem. Onda vrtim film i shvatim da nema sanse da mi je neko drmnuo pare jer prvo treba cibzar da se otvori i onda izvuce pod uglom. Nisam mogao nazad jer mi bus vec krenuo a to mi je u tom trenutku bio jedini kes. Sutra odem u policijsku stanicu u Oslu i prijavim dogadjaj i covek se ponudi da okrene telefon da proveri nisu li slucajno zaveli taj novac tamo i na kraju se naravno ispostavilo da nisu. 99% sam siguran da je maznuo carinik a 1% cu ostaviti za magiju u koju ne verujem. E sad cu lepo da napisem jedan dopis carini sa kojim cu da im lepo stavim do znanja da ili da istraze sta se desilo ili cu sve da objavim u novinama. Jedino mi krvio sto nisam odmah pogledao u torbicu jer bih onda bio 100% siguran da je on drmnuo lovu....Nikad nisam izgubio pare, licna dokumenta, kljuceve i slicno i nikad mi niko tako nesto nije ukrao jer vodim racuna o tome.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:16 - pre 129 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
stefanko23:
mihaels, vidis na tu opciju sam zaboravio...pitacu samo banku kolika je provizija na vadjenje novca u inostranstvu i koliko se maximalno moze izvuci... ljudi bas vam hvala, ziveo forum :D



zaboravi odma u startu ovu opciju jer ce te odradi :D takodje na bakomatima ces uzeti u dinarima ne evrima :D


Ne verujem da ce te odrati jer npr. jedan drugar odavde tj. njegova zena ima karticu koju je ostavila svojima u Bosni, prebaci im novac preko e-bankinga i oni tamo dignu sa tom karticom i kaze covek da je mala razlika sto se provizije tice. Nisam ga pitao sta je to tacno "malo" ali bi trebalo da se vrti oko +1,xx%.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:41 - pre 129 meseci
Kod DNB banke provizija je 30 kruna na bilo koju net transakciju ,tako da je to najbolje i 20-30 % je bolji kurs ako prebacujes preko neta. nase banke ne uzimaju proviziju na transakciju.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:48 - pre 129 meseci
ja imam nordeu verujem da je slicno...znaci apsolvirali smo, net banking, devizni racun u intesi, super :D

michael znaci i norvezani kradljivci...ts,ts,ts...
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.ptt.rs.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 11:53 - pre 129 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
stefanko23:
mihaels, vidis na tu opciju sam zaboravio...pitacu samo banku kolika je provizija na vadjenje novca u inostranstvu i koliko se maximalno moze izvuci... ljudi bas vam hvala, ziveo forum :D



zaboravi odma u startu ovu opciju jer ce te odradi :D takodje na bakomatima ces uzeti u dinarima ne evrima :D


Stefanko, evo ti primer moje kume (doduse, ona zivi u Svedskoj ali je valjda slicna situacija). Ona je ranijih godina, kad je dolazila u Srbiju uvek menjala u Svedskoj krune za evre, pa onda u Srbiji evre za dinare (tada je imala racunicu da na taj nacin dobije vise, ne pitaj me kako i zasto...ali to je zena radila (i nije neupucena jer je tamo vec 30 godina)). Medjutim, poslednjih godina direktno u Srbiji menja krune za dinare, kaze da joj se vise isplati (sto mi je i logicno).
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 12:02 - pre 129 meseci
Nase iskustvo:
Sparebank1 i nettbanking, ovde credit agricole i nettbanking, naravno sa deviznim racunom.
Siguran sam da bilo koja banka igra u svim kombinacijama , kako u No, tako i u Srb.
Transakcija nas kosta 60 kruna, plus oko 300 dinara kod podizanja. Legne za oko 2 dana.
Ima tu jedan drugi problem kog se setih jos odavno, a to je da je neko pisao (vise se ne secam da li je licno iskustvo ili nekog drugog) ko je prebacivao velike kolicine novca u Srbiju nettbankingom, da je 'ladno u nekom trenutku platio neke penale/porezu/kamatu, kakogod se to zvalo, jer je izneo iz zemlje vise novca nego je propisano.
Koga ne mrzi neka se vrati unazad, naci ce, ja ne mogu, pakujem se, sutra se vidimo gore ;)

 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 12:09 - pre 129 meseci
neshco, ti sutra gore, a neki od nas dole :D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 12:24 - pre 129 meseci
Citat:
stefanko23: neshco, ti sutra gore, a neki od nas dole
Citat:
Nesh-co: Nase iskustvo:
Sparebank1 i nettbanking, ovde credit agricole i nettbanking, naravno sa deviznim racunom.
Siguran sam da bilo koja banka igra u svim kombinacijama , kako u No, tako i u Srb.
Transakcija nas kosta 60 kruna, plus oko 300 dinara kod podizanja. Legne za oko 2 dana.
Ima tu jedan drugi problem kog se setih jos odavno, a to je da je neko pisao (vise se ne secam da li je licno iskustvo ili nekog drugog) ko je prebacivao velike kolicine novca u Srbiju nettbankingom, da je 'ladno u nekom trenutku platio neke penale/porezu/kamatu, kakogod se to zvalo, jer je izneo iz zemlje vise novca nego je propisano.
Koga ne mrzi neka se vrati unazad, naci ce, ja ne mogu, pakujem se, sutra se vidimo gore


ma ja vec zakazao sa mirjanom gledace kroz staklo u subotu , neska cemo prepoznati po ceti pionira oko njega
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
37.244.212.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 13:27 - pre 129 meseci
Citat:
mihaleks:
Kad smo vec kod para. Moram da napisem kako ja prodjoh prvog kad sam se vracao iz Beograda Wizzair avionom, kasno uvece. Sleteli smo na aerodrom, usli u objekat i cekali u dugoj koloni jer prvo ide obezbedjenje, pa onda pasoska kontrola (sa EU pasosem ide brzo) i onda na kraju carina koja ne gleda sve nego nasumicno pika putnike. Uglavnom prodjoh ja pored carine i onaj sa carine vice za mnom i dolazi do mene i kao da prodjem sa njim. Usli mi tamo u neku prostoriju i pita on mene za norveski, ja reko bolje engleski, da ne bi doslo do zabune. Onda uzme covek da mi pretura po rancu koji mi je bio jedini prtljag pa onda mi kaze da odemo iza nekog zida. Onda je uzeo da mi gleda tamo neke silne papire sto sam imao sa sobom, pa zapeo za zeninu autorizaciju, u fazonu kao sta ce ovo tu (sta ga zabole sta ce. moja stvar) ja reko to je zenino i sve dokumente drzimo na jednom mestu. Pa onda ona glupava pitanja, sta cu ja u Norveskoj, radim, ne radim i tako slicno. Onda mi trazio da skinem malu torbicu sto sam imao za strukom, takozvanu pederusu. Unutra mi sva dokumenta i 300 Evra i 1000NOK. I onda me uvede u neku malu sobu, bez prtljaga koji je ostao napolju i pregleda mi covek dzepove. Onda izadje on pa kad se vratio pita me, sa onim fazonima kao sad ce on mene nesto da isprepada (deciji fazoni) da li sam imao problema sa policijom, sa zakonom u bilo kojoj od tri drzave sa kojima sa povezna, ja pocnem da se smejem pa mu odgovorim da naravno da nisam jer sam i sam radio za drzavu. Onda izadje opet napolje pa kad je usao opet kaze ok mozes da ides. Ja izadjem napolje, vec sam pomilio da mi pobegao bus, jer me ovaj tu zamajava, pokupim stvari i izadjem brzo iz zgrade i uhvatim bus u poslednji trenutak. Bilo je oko 22,10. Krenuo bus, ja otvorim pederusu a ono nema para. Pregledam nekoliko puta i ne mogu da verujem. Onda vrtim film i shvatim da nema sanse da mi je neko drmnuo pare jer prvo treba cibzar da se otvori i onda izvuce pod uglom. Nisam mogao nazad jer mi bus vec krenuo a to mi je u tom trenutku bio jedini kes. Sutra odem u policijsku stanicu u Oslu i prijavim dogadjaj i covek se ponudi da okrene telefon da proveri nisu li slucajno zaveli taj novac tamo i na kraju se naravno ispostavilo da nisu. 99% sam siguran da je maznuo carinik a 1% cu ostaviti za magiju u koju ne verujem. E sad cu lepo da napisem jedan dopis carini sa kojim cu da im lepo stavim do znanja da ili da istraze sta se desilo ili cu sve da objavim u novinama. Jedino mi krvio sto nisam odmah pogledao u torbicu jer bih onda bio 100% siguran da je on drmnuo lovu....Nikad nisam izgubio pare, licna dokumenta, kljuceve i slicno i nikad mi niko tako nesto nije ukrao jer vodim racuna o tome.



Kako sam vam rekao prijaviš bez straha koliko para imaš dobiješ potvrdu i mirno letiš,voziš,šetaš ili plivaš kako ko jel.

A ovo o carinicima to je opće poznato da je to umišljena nadobudna stoka bez vlastitih granica znam vjerujte jer ih imam dosta u svom okruženju,a jedan mi je i kum što djeci što na mom vjenčanju tako da znam kakva je situacija.

Da se ne razumijemo krivo ljudi su ok kao ljudi ali kad je služba u pitanju onda su ovo gore navedeno.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 15:05 - pre 129 meseci
Citat:
mihaleks:
Kad smo vec kod para. Moram da napisem kako ja prodjoh prvog kad sam se vracao iz Beograda Wizzair avionom, kasno uvece. Sleteli smo na aerodrom, usli u objekat i cekali u dugoj koloni jer prvo ide obezbedjenje, pa onda pasoska kontrola (sa EU pasosem ide brzo) i onda na kraju carina koja ne gleda sve nego nasumicno pika putnike. Uglavnom prodjoh ja pored carine i onaj sa carine vice za mnom i dolazi do mene i kao da prodjem sa njim. Usli mi tamo u neku prostoriju i pita on mene za norveski, ja reko bolje engleski, da ne bi doslo do zabune. Onda uzme covek da mi pretura po rancu koji mi je bio jedini prtljag pa onda mi kaze da odemo iza nekog zida. Onda je uzeo da mi gleda tamo neke silne papire sto sam imao sa sobom, pa zapeo za zeninu autorizaciju, u fazonu kao sta ce ovo tu (sta ga zabole sta ce. moja stvar) ja reko to je zenino i sve dokumente drzimo na jednom mestu. Pa onda ona glupava pitanja, sta cu ja u Norveskoj, radim, ne radim i tako slicno. Onda mi trazio da skinem malu torbicu sto sam imao za strukom, takozvanu pederusu. Unutra mi sva dokumenta i 300 Evra i 1000NOK. I onda me uvede u neku malu sobu, bez prtljaga koji je ostao napolju i pregleda mi covek dzepove. Onda izadje on pa kad se vratio pita me, sa onim fazonima kao sad ce on mene nesto da isprepada (deciji fazoni) da li sam imao problema sa policijom, sa zakonom u bilo kojoj od tri drzave sa kojima sa povezna, ja pocnem da se smejem pa mu odgovorim da naravno da nisam jer sam i sam radio za drzavu. Onda izadje opet napolje pa kad je usao opet kaze ok mozes da ides. Ja izadjem napolje, vec sam pomilio da mi pobegao bus, jer me ovaj tu zamajava, pokupim stvari i izadjem brzo iz zgrade i uhvatim bus u poslednji trenutak. Bilo je oko 22,10. Krenuo bus, ja otvorim pederusu a ono nema para. Pregledam nekoliko puta i ne mogu da verujem. Onda vrtim film i shvatim da nema sanse da mi je neko drmnuo pare jer prvo treba cibzar da se otvori i onda izvuce pod uglom. Nisam mogao nazad jer mi bus vec krenuo a to mi je u tom trenutku bio jedini kes. Sutra odem u policijsku stanicu u Oslu i prijavim dogadjaj i covek se ponudi da okrene telefon da proveri nisu li slucajno zaveli taj novac tamo i na kraju se naravno ispostavilo da nisu. 99% sam siguran da je maznuo carinik a 1% cu ostaviti za magiju u koju ne verujem. E sad cu lepo da napisem jedan dopis carini sa kojim cu da im lepo stavim do znanja da ili da istraze sta se desilo ili cu sve da objavim u novinama. Jedino mi krvio sto nisam odmah pogledao u torbicu jer bih onda bio 100% siguran da je on drmnuo lovu....Nikad nisam izgubio pare, licna dokumenta, kljuceve i slicno i nikad mi niko tako nesto nije ukrao jer vodim racuna o tome.


Ne mogu da verujem koje je to maltretiranje i zaebavanje.
Posle ovog nikad mi nece pasti na pamet da ulazim u norvesku preko osla.
Stvarno je milina ici preko frankfurta... niko te nista necima i bas ih briga.

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 15:56 - pre 129 meseci
Ja ako opet budem isao prekog Bg-a, sledeci put cemo drugacije da pricamo. Jos sam pokazao slovenacki pasos, znaci nije Banglades ili Pakistan, EU i EEA je majku mu njegovu. Sve koje navataju, tako po slucajnom izboru a dolaze preko Bg-a, sve redom cimaju najstrasnije.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2013. u 16:36 - pre 129 meseci
dobro nemojte sad oslo da mi dirate, puno puta sam leteo nikad nista slicno, ali sxit happens svuda :///
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7860118 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.