Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7859197 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 10:13 - pre 129 meseci
@medicman ... nadam se da ti medicina ide bolje nego politika  :)  ? svi znaju da nova vlada jos uvek nije formirana jer izbori su zvanicno juce zavrseni i da se samo nagadja koje ce stranke da je formiraju na osnovu osvojenih glasova (ili kako ti rece desnicari ... medjutim ima tu i drugih stranaka) .... a sve sto si naveo/la je tacno, ali te promene je donela prosla vlada, sto ne znaci da ova nece imati jossss strozije zahteve .... ali ove uredbe je donela sada vec odlazeca vlada.

JEL IMA NEKIH USLOVA ZA MASINCE (master inzenjere masinstva) ???
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 10:23 - pre 129 meseci
Hey, naravno da vlada jos nije formirana, nisam bas toliko neobavesten. :)
Deo o desnom bloku koji radi je bio vise aluzija na nerealne zahteve, koji se pre svega temelje na zemlji porekla, dakle politicka procena pre svega, nista od individualne.
Ko nije shvatio...
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 10:31 - pre 129 meseci
Sad se normalno od tebe medicman ocekuje da nam kazes i objasnis, mi koji nemamo nijedan zvanicni cas a nismo jos uvek flink za NP2 ili 3 da bi polagali do februara, koje su nam opcije?
Da skupimo 600 casova (sto cenim da ce biti u naredne ~3 godine) ili mozda mozemo da polazemo Bergens ili neki drugi test?

 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 10:32 - pre 129 meseci
pozdrav svima
negde procitah da u piramidi ima fotokopirnica sa recnicima i knjigama za nors.moze detaljnije obavestenje, sada nemogu naci post
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 10:44 - pre 129 meseci
Citat:
dakipro: Sad se normalno od tebe medicman ocekuje da nam kazes i objasnis, mi koji nemamo nijedan zvanicni cas a nismo jos uvek flink za NP2 ili 3 da bi polagali do februara, koje su nam opcije?
Da skupimo 600 casova (sto cenim da ce biti u naredne ~3 godine) ili mozda mozemo da polazemo Bergens ili neki drugi test?



To ti ne mogu reci druze, uz svu zelju. Naime, ponekad je tesko uopste i naci neku informaciju, jer ih vrlo dobro zavuku i sakriju po zvanicnim sajtovima. Kada bih znao resenje, rado bih ga podelio. Koliko sam ja shvatio pricu, od maja sledece godine je test jezika obavezan po zavrsetku casova kursa, ali samo sto to rade po programu koji je validan za komunine centre, dakle ide se 4 dana nedeljno, do iznemoglosti. Nivo ima oko 150 casova, maksimalno je usporen, valjda da bi ga svi pohvatali, ne znam. U svakom slucaju sajt vox-a koji bi trebao da ponudi detaljinhe info je nedostupan, tj dostupan je, ali linkovi ne rade. Tako da je moguce da jos nisu ni okacili taj deo, ko ce ga znati...
 
Odgovor na temu

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 11:09 - pre 129 meseci
Citat:
medicman:


Dalje, ukidaju standardna polaganja NP2 i NP3. Pa oni koji su planirali da ih polazu, neka se prijave sto pre. Imate jos dva termina, oktobar ove i februar sledece godine. Posle toga neophodno je sakupiti 600 casova kurseva i tek posle polagati testove. Link:

http://www.folkeuniversitetet....g-ta-norskprove/side-id-10341/

Kao sto vidite, februar je zadnji test po starom sistemu...

VIdecemo sta ce jos u medjuvremnu da potraze gospoda nelogicari.
Pozdravljam vas...



Ovo se odnosi samo na imigrante koji imaju pravo i obavezu ucenja jezika, dakle izbeglice i azilante. Radne imigrante to nece kaciti:
Izvor: http://www.vox.no/no/Norskoppl...plaring-og-avsluttende-prover/

Imigranti po osnovu radne dozvole i clanovi njihovih porodica imaju samo OBAVEZU, ali ne i PRAVO (besplatnog) ucenja jezika. Ergo, moraju da odrade 300 casova ili da poloze JEDAN od testova: NP2, NP3 ili Bergenstesten. Minimum znanja je dakle A2. Koliko mogu da razumem informaciju sa VOX-a, moguce je da ce se NP2 ili NP3 drugacije zvati, ali ce u sustini biti istog obima i zahtevanog nivoa.

Citat:
Deltakere som er omfattet av rett og plikt til å delta i opplæring etter introduksjonsloven § 17 første ledd, har plikt til å gå opp til avsluttende prøver i norsk og i samfunnskunnskap. Deltakere som har rett, men ikke plikt til å delta i opplæring etter introduksjonsloven § 17 andre ledd, kan gå opp til avsluttende prøver.


Citat:
Rett og plikt til opplæring i norsk og samfunnskunnskap for voksne innvandrere er utvidet fra 300 til 600 timer. Utvidelsen av timetallet gjelder personer som kommer inn i personkretsen for rett og plikt, eller rett uten plikt, til opplæring i norsk og samfunnskunnskap etter introduksjonsloven § 17 etter 1. januar 2012. Utvidelsen gjelder ikke personer som bare har plikt til opplæring.


Poenta uvodjenja ovog pravila je da se imigranti izbeglice i azilanti lakse integrisu u drustvo, narocito sto se tice zaposlenja.

Nema potrebe za laznu uzbunu.

Termini ispita u 2014:
Izvor: http://www.vox.no/no/Norskopplaring-og-integrering-/Prover/

Citat:
Prøvedatoer for den nye norskprøven 2014
Sommerprøven: 26.–30. mai og 2.–6. juni
Vinterprøven: 1.–5. desember



[Ovu poruku je menjao KingVi dana 10.09.2013. u 12:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 11:17 - pre 129 meseci
Jesam li ja jedini kome sajt vox-a funkcionise kao stari sporet? Nista mi nije jasno...
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 11:25 - pre 129 meseci
@medicman ... mislim da te mozda zeza jer imas otvorenih vise stranica sa istog sajta ... ja sam pr probao da resim test o norverskoj i islo je ok, do god nisam otvorio i test o jeziki ... e onda je blokirao.
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 11:27 - pre 129 meseci
Medicman, da li to znaci da ce i oni koji su vec dobili autorizaciju morati polagati nas.fag?
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 11:38 - pre 129 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan: @medicman ... mislim da te mozda zeza jer imas otvorenih vise stranica sa istog sajta ... ja sam pr probao da resim test o norverskoj i islo je ok, do god nisam otvorio i test o jeziki ... e onda je blokirao.


E moguce da me to handri, jer ja nikada ne otvaram samo jednu stranicu, navika... :)


Citat:
minjavasic: Medicman, da li to znaci da ce i oni koji su vec dobili autorizaciju morati polagati nas.fag?


Izgleda da hocemo: Allerede autoriserte helsefagarbeidere tilbys plass på kurset gjennom Kompetanseløftet 2015.
 
Odgovor na temu

minjavasic
Beograd

Član broj: 310955
Poruke: 35



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 11:46 - pre 129 meseci
Obicno kada se dobije autorizacija i jos na kojoj pise da vazi do nase 75.godine, nije moralo da se dopunjava, zar ne? To je vazilo za licence. Do tad mozesmo da trazimo poslove na osnovu autorizacije, je l da?
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 14:19 - pre 129 meseci
Svima koji vec imaju helsefag autorizaciju traze isto nasjonalfag,ne samo novima???? pa po kom to sad zakoniku??? auuuuuu i onda kaze vazi ti autorizacija,jes juce,do te 75.godine verovatno ima da je doautorizujes jos jedno 10 puta:) sad vidim da je moje pitanje sta se desava sa onima koji bi da krenu za sykepleiera bilo preuranjeno,tek vas ceka zezanje da i taj helsefag ostanete,pretpostavljam da niko ni nije krenuo dalje u proces za sykepleiera

stay on,to be continued
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 17:57 - pre 129 meseci
Citat:
zoran2212:
pozdrav svima
negde procitah da u piramidi ima fotokopirnica sa recnicima i knjigama za nors.moze detaljnije obavestenje, sada nemogu naci post



Ja sam pisala o tome.Da kopirnica je u maloj Piramidi i gleda na tramvajske šine. Kad siđeš iz tramvaja pogledaš preko puta i vidiš je.Ima svašta i mnogo je dobar čovek vlasnik.Kad je video da štampam knjigu sa usb na norveškom odmah mi je rekao da ima nešto i on.Naplaćuje klasično kopiranje.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 18:12 - pre 129 meseci
Danas sam dobila mejl iz Nokuta da su mi dokumenta stigla i da proces traje 4 meseca i ako treba neki dodatni dokument biću kontaktirana.Napominjem da sam već poslala poštom i da su mi poštom odgovorili da dostavim diplomu srednje škole (kombinacije G6 B8) .Poslala sam dopunu dokumenata poštom i evo danas mejla.

Samo da obavestim da postoji i taj način (ili se to standardno radi kad je drugi put(?) )
 
Odgovor na temu

massha
danijela ivic
fizioterapeut
z.c negotin
Negotin

Član broj: 317484
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 19:34 - pre 129 meseci
znaci smer fizioterapeuta sa srednjom skolom ne moze dobiti autorizaciju jer nije priznat...vredi li pokusati sa slanjem dokumentacije...ili kakva je procedura u tom slucaju

[Ovu poruku je menjao massha dana 11.09.2013. u 19:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 20:10 - pre 129 meseci
hvala blok63
 
Odgovor na temu

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 20:18 - pre 129 meseci
moze li pojasnjenje
ako sam dobro razumeo na celoj obali norge ilti zapadna strana govori ninorsk .ako se bokmal govori samo u oslu cemu onda pacenje sa bokmal ako preferiram prostor izmedju bergena i stavangera tj. bomlo
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 21:57 - pre 129 meseci
Ponovo u cetvrtak o vizama za Srbiju .Mozda ukinu pa ko je otiso otiso ko nije moze da se slika
 
Odgovor na temu

Jankovicc
Mirza jankovic
beograd
nema je

Član broj: 316094
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.09.2013. u 23:13 - pre 129 meseci
Dobar dan svima. Da li neko zna koji su uslovi za zaposljene u policiji ili vojsci Norveske ukoliko dolazim iz Srbije i kakva je procedura ?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.09.2013. u 00:25 - pre 129 meseci
Na temu smene vlasti...
Nova vlast dosla.Erna Solberg umesto Jensa Stoltenberga.Onaj ko je pratio debate na NRK mogao je da cuje dosta toga o razlikama izmedju te dve politicke struje.Kada se doslo do pitanja emigracije,koje jeste zauzelo najvise medijskog prostora u tim debatama.sve se baziralo na azilantima i NERADNOJ emigraciji.Dakle,na ljudima koji su na grbaci i teretu ove drzave a ne na radnoj emigraciji.Ti azilanti su vecinom van EU,tj ne vecinom nego 100% a van EU smo i mi,nazalost i tu smo u istoj grupi ali samo po nazivu jer mi dolazimo kao RADNA EMIGRACIJA.Dakle,nista se ne menja ako ti nadjes posao u svojoj struci.Zasto se panici?Nema se potrebe za tim.Pa nama nista ljudi nije bilo olaksano i servirano na tacni da se sada kao nesto bojimo,sta ce se promeniti.
I dalje je EU prioritet i trziste rada najotvorenije za njih ali i za nas je otvoreno.

Sto se zdravstva tice,to je SAK-ova odluka o podizanju kriterijuma koja je na doneta i pre izbora.Ta odluka je doneta ali se jos uvek ne sprovodi.SAK je nama pokusao za sykepleier-e da podigne zahteve bez da nas je informisao,ali je sada tome na put stao Helse Department.Primena retroaktivnog zakona ne postoji iako je oni u odredjenim segmentima pokusavaju sprovesti.Svi ljudi koji su dobili autorizaciju,neka traze poslove a o podizanju kriterijuma neka se misli kada ih nadlezni organ u ovom slucaju SAK ili poslodavac obaveste o tome te neke 2015.-te godine.Na kraju krajeva,sve i da se 2015.-te to sprovede u delo,nasjonalfag nije nikakav bauk,prosla licno kroz jedan takav za sykepleiere.Jezik smo ucli i do sada,pa cemo i od sada.
Strozija emigraciona politika u prvom redu znaci da se smanji broj onih emigranata koji ugrozavaju i zloupotrebljavaju sistem a na ovom forumu svi placamo porez,i zaradjujemo i za koru hleba a i za premaz preko....
Ono sto oni mogu izmeniti jeste da stave da se drzavljanstvo dobija posle 10 a ne 7 godina ili stalna dozvola posle 5 a ne 3 godine kao sto je sada ali bilo bi glupo preudicirati sve to i nagadjati ili jos gore da se mi na forumu bavimo slobodnim prognozama i zastrasujemo one koji se tek spremaju ovim putem krenuti.
Samo terajte gde ste krenuli,i ne gubite vreme.To je najvaznije...ne gubite vreme...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7859197 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.