Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7947947 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 09:36 - pre 125 meseci
Ja sam to sve skidao sa sajtova tipa

http://artefact.lib.ru/languages/eng_textbooks_ielts.shtml

ima toga na netu koliko hoces.....
Sad dobro je traziti sto sveziju "literaturu"...
Normalno bitno je znanje , ali ti testovi iako su dobro napravljeni da to znanje na neki nacin mere , treba se dobro snaci u samom testu , tj. u tehnici polaganja..
Ali videces i sam kada udjes u problematiku o cemu se radi...
I vidi kolika je cena u norge , mada ne bi trebalo da je neka drasticna razlika u odnosu na ovde ... mozda duplo...
Jos jedna stvar...oba ova ispita imaju rok trajanja od dve godine..posle toga moraju ponovo da se rade da bi bili validni....ali do tad je vec sve gotovo ...
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 09:59 - pre 125 meseci
Citat:
Nesh-co:
Hvala na korisnim savetima.
Bacalao, imaš li ti druže nekog materijala za pripremu?
Ubedio si me, priznajem ;)

ako sajt ne ide ....instrukcije

"Ako imas Google tool bar onda ti je ukljucen pop-up blocker, takođe i u Windowsu moras da ga iskljucis : Internet Options-Privacy-Na dnu kartice imas pop-up bl. i iskljuci ga, + antivirus ima isto ima takvu opciju, ali ne znam koji koristis , pogledaj u podesavanjima. Kad ih sve iskljucis onda ce raditi.
U stvari ne moraju svi praviti problem, mozda samo neki od ovih programa, ali iskljuci sve."
 
Odgovor na temu

Ivana 77
nis

Član broj: 320430
Poruke: 28
79.101.62.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 10:01 - pre 125 meseci
Citat:
MiToman:
Pa kad odradis 6 meseci pripravnicki izlazis na drzavni ispit i to ti je ustvari potvrda tj. dokaz da si ti odradio tih 6 meseci i bez toga brate ni u Srbiji ne mozes da radis ,a kamo li u NO
Ubacis i taj papir pa nece da se baci mi kad smo za suprugu slali stavili njega sa ostalim papirima i dobili autorizaciju.Bolje dodaj i taj papir nego da boli glava posle.


pozzzz


Ama prijatelju moj pitaju ljudi jel treba za autorizaciju i NE TREBA. Odes u neki staracki dom uzmes papir da si volontirao i odmah saljes dokumenta. Dok norvezani obradjuju autorizaciju ti radis pripravnicki i polazes drzavni. Znaci sve u 6 mjeseci zavrsis. Sto bi cekao 6 mjeseci i drzavni pa onda slao pa onda opet cekas autorizaciju 2-3-4 mjeseca i prodje godina, a dan nikad :) ako norvezani vide ovo sa staracnikm na..drljali smo, al kad ne razmisljate.
[/quote]
zasto tako pisete iradite svi mi zelimo da odemo odavde ali nemojmo sebi da stvaramo probleme nevidim nikakv problem da odradite pripravnicki pre slanja dokumenta i onako je taj pripravnicki postao smejurija i opsta glupost jedino ako nemate tu srecu da radite sa dobrim poznavaocima rada na odeljenjima ili gerontoloskim centrima,ja sam davno zavrsila i radila pripravnicki u gerontoloskom i to smenski podjednako isto kao i sestre u smeni, ane kao sad ako hoces ti radi ako neces nemoras,odradite pripravnicki,polozite drzavni ucite za to vreme jezik i eto vam sigurne ulaznice,nemojte da pravite probleme mozda smo deficitarni ali samo jednom sko nadju da nije u redu dokumentacija svi cemo da nagrabusimo,molim bog da mi stigne odgovor od sak sto pre jer ako provale ove privatne skole dobismo mi zabranu za rad
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 10:10 - pre 125 meseci
Nesc-co ja sam polagala IELTS i dobro sam se spremala (trebao mi za Master) uopšte nije naivan. Npr. test slušanja ide samo jednom pa šta si čuo čuo.Za pisanje dobiješ dva jedan manji jedan veći i samo temu pa ti vidi. Ovo ti pišem ako možeš da izabereš TOEFL da to uradiš jer na njemu kod slušanja tekst ide dva puta a za esej dobješ siže pa je lakše da razviješ temu. Druga stvar je da je IELTS test najmanje test znanja, a najviše spretnosti, inteligencije, brzine i veštine. Još jedna važna stvar ako jedan deo testa na IELTSU uradiš loše ponovo polažeš sva 4 dela a kod TOEFLA polažeš samo onaj deo koji ti ide slabije i koji nisi dobro uradio. Takođe IELTS test ima puno caka uvek ti postave dve slična odgovora (koske) i ti nemaš mnogo vremena da se misliš...

Zbog toga sam ja svojevremo pisala da ko prođe IELTS a nauči norveški i bude već tamo jel? da mu Bergens neće biti problem zato što zna šta da očekuje jer su testovi preslikani čak isti tipovi pitanja.


Kad smo kod toga jedno obaveštnje za one koji se spremaju za polaganje Norskprøve 3, imam informaciju da će ih menjati, ne zna se kako će ići test slušanja....polagaće se dva puta godišnje a ostalo čin nešto saznam javiću...
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 10:19 - pre 125 meseci
Hvala za ove informacije, iskreno, verujem da je tako, mada što se slušanja tiče, ne verujem da mogu ikako da ga zamuljaju koliko ja mogu da ga razumem. Ali je zanimljivo da kod TOEFL testa može da se parcijalno polaže.
Na kraju krajeva, jedno iskustvo više svakako ne može da škodi.
Jedno pitanje za sve forumaše blizu Bergena i u Bergenu. Naša drugarica sa foruma ima problem u vezi spajanja porodice (dece) i treba joj dobar advokat iz Bergena, pa ako neko zna nekog stvarno dobrog, lepo bi bilo da pomognemo bar tako ženi, stvarno je situacija glupa, a deca su u pitanju.

 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 10:20 - pre 125 meseci
Citat:
blok63: Nesc-co ja sam polagala IELTS i dobro sam se spremala (trebao mi za Master) uopšte nije naivan. Npr. test slušanja ide samo jednom pa šta si čuo čuo.Za pisanje dobiješ dva jedan manji jedan veći i samo temu pa ti vidi. Ovo ti pišem ako možeš da izabereš TOEFL da to uradiš jer na njemu kod slušanja tekst ide dva puta a za esej dobješ siže pa je lakše da razviješ temu. Druga stvar je da je IELTS test najmanje test znanja, a najviše spretnosti, inteligencije, brzine i veštine. Još jedna važna stvar ako jedan deo testa na IELTSU uradiš loše ponovo polažeš sva 4 dela a kod TOEFLA polažeš samo onaj deo koji ti ide slabije i koji nisi dobro uradio. Takođe IELTS test ima puno caka uvek ti postave dve slična odgovora (koske) i ti nemaš mnogo vremena da se misliš...

Zbog toga sam ja svojevremo pisala da ko prođe IELTS a nauči norveški i bude već tamo jel? da mu Bergens neće biti problem zato što zna šta da očekuje jer su testovi preslikani čak isti tipovi pitanja.


Kad smo kod toga jedno obaveštnje za one koji se spremaju za polaganje Norskprøve 3, imam informaciju da će ih menjati, ne zna se kako će ići test slušanja....polagaće se dva puta godišnje a ostalo čin nešto saznam javiću...



To za Np3 se vec odavno zna...ali svakako nije lose ponoviti na forumu...dakle sad u januaru je bio zadnji put Np3 i Np2 po starom...od maja krece taj novi Np3 i Np2 ili kako ce vec da se zove...jedino sto se razlikuje je pismeni deo, radice se na kompjuteru...usmeni ce biti isti kao i dosad...
A evo i linka sa datumima i objasnjenje...
http://www.vox.no/no/Norskoppl...ntegrering-/Prover/Norskprove/

A ovde mozete probati i videti kako ce to da izgleda...Np3 i Np2 primeri tog novog testa...sve je isto samo se radi na kompu...imate lytteforståelse i leseforståelse....takodje pride temu...
http://enovate.no/voxdemo/norsk/
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 10:27 - pre 125 meseci
2395 kruna je cena ielts testa b.c. norge...oko 280 eura...
Oko 2 milona ljudi godisnje polaze taj IELTS...verovatno jos toliko ,ako ne i vise TOEFL..ispit ne moze da se padne ,vec se samo dobija broj poena/ocena...
I da , ti ispiti jesu testovi znanja, ali potrebno je i jos malo vestine...Moguce je da je TOEFL pogodniji za ostvarivanje boljeg skora , sad da je laksi cisto sumnjam..ali opet i to je individualno ,nekom nesto vise odgovara , a nekom manje...
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 10:41 - pre 125 meseci
@ Bacalao


Razlog što se toliko polaže IELTS testova u svetu je sledeći: IELTS je potreban migranitima i onima koji se spremaju da studiraju a TOEFL samo za studiranje. Npr.migrantske zemlje poput Au i Kanade ne priznaju TOEFL iseljenicima. Ipak više je migranata nego studenta na godišnjem nivou koji idu u Australiju npr.Što se tiče TOEFLA on se izražava brojem bodova ,naravno da nisam m,islila da se pada, i naravno da postoji min.broj bodova sa TOEFL koji se traži na Faksu, kao što se traži ocena 6 ili 5 sa IELTSA. To šta je kome lakše je individualno naravno, ali neka čovek proveri obe opcije....meni je TOEFL samo praktičniji.Za ljude koji nemaju iskustva u pisanju eseja, za sat vremena treba da napiše dva na iELTSU a teme znaju da budu užasne, još taj momenat vremena a moraš da napišeš 300 reči. Kažem da je u tom trenutku lakše kad dobiješ na TOEFLU mali tekst na tu temu pa ga razvijaš. A to što možeš samo deo da ponoviš je neverovatna prednost..

@Mada 77

Hvala na linkovima
 
Odgovor na temu

Boban i Biljana
Slobodan Popovic
Postprodaja
Grand Motors d.o.o.
Beograd

Član broj: 321079
Poruke: 7
94.230.183.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 11:04 - pre 125 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
BACALAO:
Citat:
Nesh-co:
Druže, nisam rešio diplomu električara iz nekoliko razloga.
Prvo jezik me koči da radim prekvalifikaciju ovde jer nemaju programa na engleskom, a za ono za šta ima traže TOEFL ili IELTS kao da studiram jezike, tako da iako ga odlično govorim, ne pije vodu, jer nikad nisam pokušao sa polaganjem, a sad više i nema svrhe, ako nešto budem radio sa jezicima, to će biti NP3 i Bergens.
Drugi razlog je što još nemam u rukama svedočanstva prve i druge godine elektrotehničara automatike, za koje sam radio prekvalifikaciju, pa me je bombardovanje prekinulo, i nikad nisam završio. To treba ovih dana da mi stigne prevedeno i onda ću predati da vidim sa koliko čega će da me počaste.
Ja nemam puno (dokazivog) iskustva kao električar iako sam radio nekoliko godina taj posao na samom početku radne karijere, ali se nadam da dobijem kakav-takav odgovor da bar znam šta i kako dalje, da li da odustajem u startu od električarske priče i fokusiram se na ono za šta imam najviše iskustva.
Ima ovde još ljudi sa diplomom električara, pa bi bilo lepo da ga podele sa nama, da vidimo dokle su stigli sa "ukradenim" kolima :)

Neshco nemoj da ti TOEFL ili IELTS bude neka prepreka , ma to mozes da sredis bez problema ...ne znam kakve su cene za polaganje testova u norge , ovde je IELTS u British Council-u oko 18.000 din. , ovaj drugi je nesto jeftiniji...malo pogledas tehniku polaganja i strukturu ispita , izadjes na ispit i bez problema ces da puknes minimum 6-7 na IELTSU , a ja verujem i vise..i to ti je sasvim dovoljno za vecinu stvari...zasto da ti taj papir suzava mogucnost za neku sansu...


IELTS ako mislis da super govoris engleski mozda prodjes sa 5 na testu. Treba tu dobro sesti i nauciti za nesto vise.

da li neko ima negde lepo objašnjen izgovor norveškog. Nikako ne mogu da pohvatam, mada sama gramatika nije teška. Mislim na bukmol naravno.


Braksi, da li IELTS ima neko vremensko ograničenje za Norvešku, jer sam ja pre par godina polagao u British Council-u u Beogradu i dobio 6.5 ali je za Novi Zeland ograničenje važenja testa 2 godine. I... da li je 6.5 ok rezultat za norvežane.

Poz!
Slobodan D. Popovic
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 11:05 - pre 125 meseci
Ma ok Blok63 , uopste nije bitno da li jedno ili drugo , samo je bitno da se uzme taj papir ...recimo ielts ocenjivanje je od 0-9..sa medjuocenama 0.5... Devetka je misaona imenica i za solidno obrazovanog britanca , veoma se tesko dobija...5,5.5,6.. nije nikakav problem....a verovatno moze da zavrsi posao..to je neka moja poenta cele price...Isto tako iza toefl..
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 11:49 - pre 125 meseci
sto se tice IELTS univerziteti uglavnom prihvataju prosecnu ocenu 6 ali da ne bude ni jedan deo sa manje od 5.5 i to Academic, a ne General training koji uzimaju imigranti. A academic je tezi. Ima dakle dva IELTSa.

Ne znam koliko vazi IELTS za Norvesku.
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 12:15 - pre 125 meseci
Btw. vidim da Wizz Air ponovo leti (od kraja marta) za Sandefjord...cene nisu lose...
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 13:34 - pre 125 meseci
Citat:
Ivana 77:
Citat:
MiToman:
Pa kad odradis 6 meseci pripravnicki izlazis na drzavni ispit i to ti je ustvari potvrda tj. dokaz da si ti odradio tih 6 meseci i bez toga brate ni u Srbiji ne mozes da radis ,a kamo li u NO
Ubacis i taj papir pa nece da se baci mi kad smo za suprugu slali stavili njega sa ostalim papirima i dobili autorizaciju.Bolje dodaj i taj papir nego da boli glava posle.


pozzzz


Ama prijatelju moj pitaju ljudi jel treba za autorizaciju i NE TREBA. Odes u neki staracki dom uzmes papir da si volontirao i odmah saljes dokumenta. Dok norvezani obradjuju autorizaciju ti radis pripravnicki i polazes drzavni. Znaci sve u 6 mjeseci zavrsis. Sto bi cekao 6 mjeseci i drzavni pa onda slao pa onda opet cekas autorizaciju 2-3-4 mjeseca i prodje godina, a dan nikad :) ako norvezani vide ovo sa staracnikm na..drljali smo, al kad ne razmisljate.

zasto tako pisete iradite svi mi zelimo da odemo odavde ali nemojmo sebi da stvaramo probleme nevidim nikakv problem da odradite pripravnicki pre slanja dokumenta i onako je taj pripravnicki postao smejurija i opsta glupost jedino ako nemate tu srecu da radite sa dobrim poznavaocima rada na odeljenjima ili gerontoloskim centrima,ja sam davno zavrsila i radila pripravnicki u gerontoloskom i to smenski podjednako isto kao i sestre u smeni, ane kao sad ako hoces ti radi ako neces nemoras,odradite pripravnicki,polozite drzavni ucite za to vreme jezik i eto vam sigurne ulaznice,nemojte da pravite probleme mozda smo deficitarni ali samo jednom sko nadju da nije u redu dokumentacija svi cemo da nagrabusimo,molim bog da mi stigne odgovor od sak sto pre jer ako provale ove privatne skole dobismo mi zabranu za rad
[/quote]

Bravo Ivana, zasto bi neko nesto komplikovao/la ako nema potrebe ,zasto da se cimas i da ponovo saljes dodatni dokumenat ako ga zatraze.Odradis to dobijes papir spremis jezik i vozi.


pozz
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 14:35 - pre 125 meseci
Citat:
Nesh-co:
Druže, nisam rešio diplomu električara iz nekoliko razloga.
Prvo jezik me koči da radim prekvalifikaciju ovde jer nemaju programa na engleskom, a za ono za šta ima traže TOEFL ili IELTS kao da studiram jezike, tako da iako ga odlično govorim, ne pije vodu, jer nikad nisam pokušao sa polaganjem, a sad više i nema svrhe, ako nešto budem radio sa jezicima, to će biti NP3 i Bergens.
Drugi razlog je što još nemam u rukama svedočanstva prve i druge godine elektrotehničara automatike, za koje sam radio prekvalifikaciju, pa me je bombardovanje prekinulo, i nikad nisam završio. To treba ovih dana da mi stigne prevedeno i onda ću predati da vidim sa koliko čega će da me počaste.
Ja nemam puno (dokazivog) iskustva kao električar iako sam radio nekoliko godina taj posao na samom početku radne karijere, ali se nadam da dobijem kakav-takav odgovor da bar znam šta i kako dalje, da li da odustajem u startu od električarske priče i fokusiram se na ono za šta imam najviše iskustva.
Ima ovde još ljudi sa diplomom električara, pa bi bilo lepo da ga podele sa nama, da vidimo dokle su stigli sa "ukradenim" kolima :)


Ako studiras na eng, to je lepo i možeš što pre krenuti sa kursom. Ali to znači da ces paralelno raditi tri radnje: studirati na eng, učiti norveški nezavisno, pa ponovo učiti stručne termine sa eng na norv. Ti ćeš učiti novu stručnu terminologiju koja ti se neće većim delom pasti na testu eng za koji se spremas, dakle učiš i posle testa novi eng, pa sve to posle na norv jednog dana. Dupli posao. Ispravi me ako grešim, ali preopteretices sebe i da učiš, možda usput radiš, plus deca, žena, pa eng pa norveški... Puno snage treba za sve to. Ne znam koliko je valjana ta ideja za električara i da li se isplati.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 14:48 - pre 125 meseci
Svakoga dana u svakom pogledu treba sve vise i vise napredovati. Jer covek se uci dok je ziv i dve srece grabi.
Dolazak u Norvesku je samo pocetak pravog zivota, tu ustvari treba poceti a ne stati.
Nema mesta za reci koje pocinju sa ne - necu, ne znam, ne mogu, neseser...
 
Odgovor na temu

vesna_bl
Banja Luka

Član broj: 52190
Poruke: 38



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 15:09 - pre 125 meseci
Mene interesuju vase godine. Tj. koliko godina ste imali kad ste otisli tamo?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 15:14 - pre 125 meseci
47

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 15:34 - pre 125 meseci
Jedna dobra vest, pored silnih ružnih, jedan moj drug je skoro dobio posao u jednoj komuni otprilike izmedju Mo i Rane i Trømsa, a u istoj komuni je našao takodje moj poznanik iz rodnog grada, sa svojih 54 godina. Prešao je preko 5000km, uzduž i popreko, čovek sa prekvalifikacijom i bum. Doduše vikar 100% na godinu dana, ali znajući koliko je taj čovek dobar i iskren i dobar radnik, nemam sumnje da će proći dalje.
Iz neke perspektive možda izgleda kao loš izbor, a istina je da su uboli u centar, dok neki mnogo mladji i iskusniji (znam lično nekoliko) nisu ni za kupus da pritiskaju.Ovde godine igraju ulogu, ali svako može da dobije šansu, pa onda sam odlučuje.

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 15:45 - pre 125 meseci
Citat:
vesna_bl:
Mene interesuju vase godine. Tj. koliko godina ste imali kad ste otisli tamo?


Mene interesuju vase godine. Tj. koliko godina ste imali kad ste otisli tamo?[/quote]

Jao pa kako sad dame na forumu za godine da pitas... Ajd jos nekako mi matori konji....

Ja sam otiso sa 34 Ili ti sa 5 godina radnog iskustva iz srbije. Sad u septembru ce 3-ca godina i stalna dozvola :B

Tako da sam ja prakticki poceo da zivim novi zivot sa 34.





 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2014. u 16:40 - pre 125 meseci
vesna_bl

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7947947 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.