Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7872619 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanveliki
landmåler
Beograd

Član broj: 324932
Poruke: 9
95.180.64.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.09.2014. u 22:40 - pre 117 meseci
Dosta sam se upoznao sa temom već, ja sam geodetski inženjer a žena mi je profesor klavira. Nisam baš našao mnogo informacija o mojoj struci, tu i tamo po nešto, ali mislim da bi se uz malo truda mogao naći posao. Zanima me ako neko ima bilo kakve informacije kako bi išlo za posao za profesora klavira u bilo kojoj opciji. Pretpostavljam da bi prvi uslov bio za oboje da se usavrši jezik, za suprugu naročito. Koji je to kurs, odnosno nivo do kojeg treba savladati da bi se nadala poslu.
Za početak me zanimaju neke osnovne informacije. Hvala.
 
Odgovor na temu

bane.cfc
Elektricar
Kraljevo

Član broj: 321920
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.09.2014. u 22:58 - pre 117 meseci
Hvala puno na odgovorima boban 13 i surbat, iako su kontradiktorni ipak su od pomoci. Samo da razjasnimo još neke stvari, dakle ja bih da tražim posao električara, jer u tom poslu imam iskustva. Pod predpostavkom da norveški jezik naučim do nekog nivoa sporazumevanja i prekvalifikujem se za neko drugo zanimanje, mene u tom slučaju ništa ne bi kočilo da dodjem tamo, jel tako? Pare u džep, pravac Norveška, nadješ poslodavca prijaviš se u policiju za radnu dozvolu i to je to??? Drugo pitanje u mojoj školi, pored mog smera koji je "elektrotehničar računara" postoje i sledeći elektro smerovi: Elektrotehničar energetike, elektrotehničar automatike ili Elektromonter mreža i postrojenja (trogodišnje zanimanje), za koje od tih zvanja treba da se prekvalifikujem da bih mogao da radim kao električar? I još samo jedno, postoje li poslovi koje mogu da tražim kao elektrotehničar računara i kako se te pozicije zovu od prilike? Hvala puno na izdvojenom vremenu i srdačan pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.09.2014. u 23:05 - pre 117 meseci
Bane,

Moras uvezati kvalifikaciju sa poslom da bi usao u norvesku, kapiras ?

Nije ih lako zeznuti posto imaju sistem, a ako nemas faks barem trigodisnji za stednje skole se resava od slucaja do slucaja.
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.180.237.119.targo.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 01:15 - pre 117 meseci
Citat:
bane.cfc:
Hvala puno na odgovorima boban 13 i surbat, iako su kontradiktorni ipak su od pomoci. Samo da razjasnimo još neke stvari, dakle ja bih da tražim posao električara, jer u tom poslu imam iskustva. Pod predpostavkom da norveški jezik naučim do nekog nivoa sporazumevanja i prekvalifikujem se za neko drugo zanimanje, mene u tom slučaju ništa ne bi kočilo da dodjem tamo, jel tako? Pare u džep, pravac Norveška, nadješ poslodavca prijaviš se u policiju za radnu dozvolu i to je to??? Drugo pitanje u mojoj školi, pored mog smera koji je "elektrotehničar računara" postoje i sledeći elektro smerovi: Elektrotehničar energetike, elektrotehničar automatike ili Elektromonter mreža i postrojenja (trogodišnje zanimanje), za koje od tih zvanja treba da se prekvalifikujem da bih mogao da radim kao električar? I još samo jedno, postoje li poslovi koje mogu da tražim kao elektrotehničar računara i kako se te pozicije zovu od prilike? Hvala puno na izdvojenom vremenu i srdačan pozdrav!!!


Vezano za elektricare u norveskoj, potrazi moje prethodne postove(nemam puno postova tako da ti nece biti problem), sve je sazvakano...

Inace pitanja koja postavljas su krajnje neodredjena. Ne znam kako ocekujes da ti neko ovde odgovori na pitanje "postoje li poslovi koje trazim kao elektrotehnicar racunara"? Koje je to zanimanje uopste?!Sta ti znas da radis posle zavrsenog takvog zanimanja? - ne moras da mi odgovaras... Iz tvojih poruka se jasno vidi da si mlad i neiskusan na polju trazenja posla i svega sto uz to dolazi(pa i za trziste Srbije, a tek Norveske...), mislim da je za tebe Norveska trenutno veliki zalogaj, ali ne mislim da ne treba da probas...

Znam da ces mi posle ovog mog posta, postaviti jos gomilu nekih nepotrebnih pitanja, ali da ti skratim vreme, pa nek' me posle i optuzuju da ljudima ubijam nadu...

Ti si jako mlad ti ne mozes tamo da prodjes kao iskusan elektricar, ne znas norveski, nemas licencu za obavljanje radova u el. instalacijama niske struje, nemas radno iskustvo u nordijskim zemljama...

Norveski mozes da naucis, iskustvo mozes da steknes, ali do licence sa srpskim papirima tesko.
 
Odgovor na temu

krcko01

Član broj: 185845
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 06:20 - pre 117 meseci
zdravo svima, izvinjavam se vec sam postavila pre nekog vremena slicno pitanje ali vidim da su sada aktivni na forumu dobri ljudi koji zele da pomognu a imaju dosta iskustva :)
u pocetnoj fazi raspitivanja sam pa prvo pitanje je kao i svima ima li gore posla za mene
ja sam arhitekta sa iskustvom od 10god imam projektantsku i izvodjacku licencu
muz je pejzazni arhitekta isto 10god iskustva i projektantska i izvodjacka licenca
sta mislite ima li posla da li da upustamo u sve to ili ne!
 
Odgovor na temu

Fabolous
System Administrator
msca/ccna
Laktaši RS

Član broj: 317417
Poruke: 120

Sajt: gmarkovic.info


+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 08:35 - pre 117 meseci
Mene zanima kakva je situacija u Norveskoj za IT Admin, linux ili microsoft. Koliko je trazeno.
 
Odgovor na temu

nenadwoo
ing.energetike
putevi srbije

Član broj: 324702
Poruke: 4
*.ninet.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 12:37 - pre 117 meseci
pozdrav i sa moje strane,svim dobrim ljudima koji odrzavaju ovu temu vec punih 950 strana,i gde se samo zahvaljujuci Vama moze naci pregrst korisnih informacija...(a kako drugacije:-)
nekako se podesilo da se i ja umesam,t.j. da pitam ovo oko priznavanja diploma elektrotehnickih struka..na nekim drugim forumima sam saznao da cak i 3.stepen,a to je kod nas u Srbiji klasican elektricar (bar bilo u mojoj srednjoj) moze dobiti DSB licencu ako je gradjanin hrvatske t.j. gradjanin EU (eeu),ili Bugarske..
dakle,mi iz Srbije ne dobijamo licencu??
cinjenica je da su elektrotehnicke struke previse opste kod nas,i to stoji,moje zvanje je recimo posle 4 godine elektrotehnicar elektronike(a u mojoj skoli je bilo i smerova elektrotehnicar telekomunikacionih sistema,elektrotehnicar automatike,elektrotehnicar racunarstva,elektrotehnicar energetike
Prvo moje pitanje sta prvo raditi?? Nokut,ili DSB?? to mi bas nije najjasnije..(i da li ima sanse ista uraditi sa DSBom)
ja imam zvanje inzenjer elektrotehnike za energetiku,to je visa skola,6.stepen..da li bih ja mogao nesto da uradim sa tim,i da li moram da radim bas to za sta sam skolovan,ili mi je ova moja diploma moze posluziti kao odskocna daska za ono sto zaista zelim raditi a to je posao system administratora,sto i radim unazad 10 godina u drzavnoj firmi sa sve Microsoftovom licencom..
(a skola mi je bila potrebna samo da ispunim uslov o skolskoj spremi za zaposlenje)
prethodna pitanja su bila odlican uvod za ovo sto konkretno i9 mene interesuje
hvala unapred
 
Odgovor na temu

bane.cfc
Elektricar
Kraljevo

Član broj: 321920
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 14:04 - pre 117 meseci
Citat:
Neutralac:
Citat:
bane.cfc:
Hvala puno na odgovorima boban 13 i surbat, iako su kontradiktorni ipak su od pomoci. Samo da razjasnimo još neke stvari, dakle ja bih da tražim posao električara, jer u tom poslu imam iskustva. Pod predpostavkom da norveški jezik naučim do nekog nivoa sporazumevanja i prekvalifikujem se za neko drugo zanimanje, mene u tom slučaju ništa ne bi kočilo da dodjem tamo, jel tako? Pare u džep, pravac Norveška, nadješ poslodavca prijaviš se u policiju za radnu dozvolu i to je to??? Drugo pitanje u mojoj školi, pored mog smera koji je "elektrotehničar računara" postoje i sledeći elektro smerovi: Elektrotehničar energetike, elektrotehničar automatike ili Elektromonter mreža i postrojenja (trogodišnje zanimanje), za koje od tih zvanja treba da se prekvalifikujem da bih mogao da radim kao električar? I još samo jedno, postoje li poslovi koje mogu da tražim kao elektrotehničar računara i kako se te pozicije zovu od prilike? Hvala puno na izdvojenom vremenu i srdačan pozdrav!!!


Vezano za elektricare u norveskoj, potrazi moje prethodne postove(nemam puno postova tako da ti nece biti problem), sve je sazvakano...

Inace pitanja koja postavljas su krajnje neodredjena. Ne znam kako ocekujes da ti neko ovde odgovori na pitanje "postoje li poslovi koje trazim kao elektrotehnicar racunara"? Koje je to zanimanje uopste?!Sta ti znas da radis posle zavrsenog takvog zanimanja? - ne moras da mi odgovaras... Iz tvojih poruka se jasno vidi da si mlad i neiskusan na polju trazenja posla i svega sto uz to dolazi(pa i za trziste Srbije, a tek Norveske...), mislim da je za tebe Norveska trenutno veliki zalogaj, ali ne mislim da ne treba da probas...

Znam da ces mi posle ovog mog posta, postaviti jos gomilu nekih nepotrebnih pitanja, ali da ti skratim vreme, pa nek' me posle i optuzuju da ljudima ubijam nadu...

Ti si jako mlad ti ne mozes tamo da prodjes kao iskusan elektricar, ne znas norveski, nemas licencu za obavljanje radova u el. instalacijama niske struje, nemas radno iskustvo u nordijskim zemljama...

Norveski mozes da naucis, iskustvo mozes da steknes, ali do licence sa srpskim papirima tesko.


Pre svega, moja pitanja možda jesu neodredjena, ali to je pre svega jer sam tek počeo da se raspitujem o odlasku u Norvešku. Drugo, naravno da sam neiskusan, jer da sam iskusan verovatno ne bih ni trazio pomoć ovog tipa. Mislim da je svrha svega ovoga da se ljudi koji žele da odu iz ove zemlje raspitaju koji je najlakši, ali ne i jedini način da odu. Na tvoja ili Vaša pitanja (ne znam da li da Vam persiram) ne mogu da dam konkretan odgovor ("Koje je to zanimanje uopšte?!"), smer se tako zove, a mnogo toga znam o hardveru i softveru, medjutim nisam radio u toj struci ništa sem održavanja računarskih sistema i mreža, kao što rekoh radim kao električar. Hvala bogu da sam mlad pa još uvek mogu da ispravim neke greške, a to što sam neiskusan svaljujem krivicu na ovu državu. Hvala za savet da pročitam Vaše postove, odmah ću početi. I još samo jedno, ne znam da li Vi živite u Norveškoj, ali i ako živite, predpostavljam da ni Vi kada ste odlazili niste posebno dobro govorili njihov jezik, niste imali licencu za izvodjenje radova, i niste imali iskustva u nordijskim zemljama. Niko se nije naučen rodio! Neću Vam postavljati gomilu nepotrebnih pitanja, jer i u prvom postu sam pitao ljude kojima nije teško da odgovore, koji imaju vremena i žele da pomognu, nisam se obratio nikome kome do toga nije stalo ili mu to predstavlja teret, ali u svakom slučaju hvala na odgovoru i dragocenom vremenu.

Još jednom ću da iskoristim priliku da zamolim sve one koji imaju strpljenja i volje da pomognu početnicima da ostave neki koristan savet, ili još bolje ako mogu da ostave neki mail, skype ili tako nesto da bi mogli da na najkraći mogući načen dodjemo do nekih odgovora.

Hvala svima!
 
Odgovor na temu

Dragana Dokic

Član broj: 317528
Poruke: 5
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 15:16 - pre 117 meseci
Pozdrav svima na forumu Ja danima citam ovde stranice i polako se blizi kraj. Od velike ste pomoci zaista, mada ponekad kontradiktorni postovi zbune pa ne znam sta je tacno. Zato cu ovde postaviti pitanje u nadi da ce mi neko odgovoriti: posto sam trafikk ingeniør shvatila sam da dokumenta za autorizaciju treba da posaljem u NOKUT? I da li saljem samo papire od fakulteta ili treba i od srednje skole? I na kraju, posto imam diplomu, dodatak diplomi i uverenje o polozenim ispitima na engleskom, da li treba da ih samo kopiram i odnesem u opstinu na overu?
Hvala unapred na pomoci
 
Odgovor na temu

Softwareutvikler
SamSvojMajstor

Član broj: 324086
Poruke: 8



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 16:51 - pre 117 meseci
Svi osim medicinskih radnika autorizaciju diplome vrše u NOKUT-u. Treba poslati neprevedenu overenu kopiju diplome srednje škole ili svedočanstva sve četri godine; diplomu fakulteta, dodatak diplomi i uverenje o položenim ispitima možeš samo da kopiraš i overiš zato što su na engleskom jeziku.
 
Odgovor na temu

Dragana Dokic

Član broj: 317528
Poruke: 5
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 19:15 - pre 117 meseci
Hvala ti puno Softwareutvikler :)
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.180.237.119.targo.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 22:04 - pre 117 meseci
@nenadwoo, a i svi ostali koje tema zanima, ponovicu jos ovaj put. Da bi bilo koji stranac radio kao elektricar mora da dobije DSB approval. Norvezani imaju drugaciji sistem obrazovanja i oni imaju nesto sto se zove fagbrev. Oni zavrse skolu pa rade kao "apprentice" 2 godine i onda polazu test i dobiju fagbrev. Stranac ne moze da ima fagbrev(moze ali to je neka druga tema, moras da imas 2 godine dokumetovanog iskustva u norveskoj itd..), vec mi stranci dobijamo taj cuveni DSB sertifikat koji je ekvivalent njihovom fagbrevu.

Evo linka sta vam treba za DSB approval:
http://www.dsb.no/nn/toppmeny/...ers/Electrical-skilled-worker/

Da ponovim jos jednom da sa pasosem EU ne bi trebalo nikakvih problema da imate ako ispunjavate uslove sa linka(ne predstavlja problem ako je obrazovanje ili iskustvo izvan EU!). Medjutim dobijam neke neproverene informacije da je mozda moguce dobiti DSB sa srpskim papirima, ali ja to ne znam licno. Licno sa srpskim papirima sam dobio odbijenicu, sa hrvatskim sam posle 3 nedelje dobio licencu...

Pozdrav i svako dobro
 
Odgovor na temu

Lazar P.

Član broj: 324961
Poruke: 13



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.09.2014. u 22:44 - pre 117 meseci
Dobar dan dragi zemljaci Ovde sam uglavnom zato sto me zanima Norveski krivicni zakonik pa ako neko moze da mi da neku stranicu prevedenu na srpski jezik pomoglo bi mi to dosta.
 
Odgovor na temu

nenadwoo
ing.energetike
putevi srbije

Član broj: 324702
Poruke: 4
*.ninet.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2014. u 14:38 - pre 117 meseci
@Neutralac hvala na odgovoru,i koliko sam shvatio elektrika je stavljena pod posebnu lupu kao i zdravstvo u smislu specijalne dozvole za rad,tj. autorizacije diplome..kod zdravstvenih radnika za to je zaduzen SAK a za elektricare i srodne grane to bi bio DSB..
Ja dakle saljem dokumenta u Nokut,sa DSBom nemam sta da trazim,jer ionako nisam planirao da radim ko elektricar ..
...tu sam malo zbunjen sad,kako oni gledaju na 6.stepen,t.j. na visu strucnu spremu..
i da li bih ja mogao da radim sa racunarima,sistemima i sl.(ili sta ja znam sad cisto hipoteticki da budem taksista) ako imam ovu diplomu...da li je diploma uslov da moras raditi bas taj posao za koji si se ovde skolovao//(a radno iskustvo imam u totalno drugim profesijama)..
??
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.180.237.152.targo.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2014. u 17:39 - pre 117 meseci
Imam i ja visu elektrotehnicku...Ne znam koji posao te zanima konkretno. Ako hoces da budes elektroinzenjer, ne treba ti DSB approval. Nije isto elektronika/elektrika/IT i medicina.

Ti saljes u Nokut jer je to visoko obrazovanje, a moras naci posao koji je u tvojoj struci, ne moras se previse opterecivati sa smerovima, ako si ti zavrsio za npr elektricara, a visu si zavrsio za racunarske mreze, radis sa mrezama i hoces da radis sa mrezama tu dileme nema.

Ali treba imati i na umu da oni imaju fagbrev/dsb za vise oblasti, jaka struja, slaba struja, instalacije u telekomunikacijama - gde spada i optika i bezicne mreze, itd itd...ima svasta :D To ti je ono sto po oglasima vidis Gr. L, Gr. H, Gr. S itd...

Oni na sesti stepen gledaju kao Bachelor's degree, i vidjaces to po oglasima isto kao i Master degree...

Ne moze se dati konkretan i iskljuciv odgovor na to sto ti pitas, jer zavisi od samog posla i poslodavca...

Inace mislim da ti to nisi bas sve shvatio. SAK je za priznavanje srednjeg obrazovanja a Nokut visokog, nema to veze za medicinom ili bilo kojom drugom strukom, to su "ustanove" za autorizaciju diploma iz inostranstva. E sad stvar je sto medicinari moraju da autoriziju svoju srednju, a elektricari ne moraju. Dovoljno je da je prevedu na engleski, ali elektricarima je potrebno nesto drugo, a to je DSB approval. Pricam svo vreme elektricari, ali tu ima vise zanimanja za koje je DSB nadlezan.

 
Odgovor na temu

dusanveliki
landmåler
Beograd

Član broj: 324932
Poruke: 9
95.180.64.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2014. u 17:52 - pre 117 meseci
Čitajući do sada u suštini sam shvatio da se plate ljudi koji odu odavde gore kreću oko 20 - 25.000 kruna. Vidim da se svi snalaze u suštini po nekim sniženjima i akcijama, ali verovatno je to opcija u slučaju da se živi od jedne plate + iznajmljuje stan. Zanima me konkretno u opciji porodice sa dvoje dece, koliko bi bilo dovoljno zarađivati i koja je perspektiva posle 3 godine kada se dobije stalna radna dozvola i papiri. Koliki je recimo kredit za stan, ali 1.000 evra koliko se plaćalo do tada za iznajmljivanje, verujem da je dovoljno. Prosto me zanimaju iskustva ljudi koji su tamo preko 3 godine..
Hvala.
 
Odgovor na temu

Lazar...
Beograd

Član broj: 324980
Poruke: 1
..d192:bf00:50eb:c26:b904:f2be



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2014. u 18:09 - pre 117 meseci
Zdravo ja sam Lazar imam 27 god zavrsio sam srednju zubotehnicku skolu u Beogradu. Zanimame da li neko ima iskustva da li je moja diploma trazena tamo i da li postoji nacin da ikako nadem posao? Kome bih mogao u Srbiji da se obratim za pomoc?

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

nenadwoo
ing.energetike
putevi srbije

Član broj: 324702
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2014. u 20:12 - pre 117 meseci
Citat:
Neutralac:
Imam i ja visu elektrotehnicku...Ne znam koji posao te zanima konkretno. Ako hoces da budes elektroinzenjer, ne treba ti DSB approval. Nije isto elektronika/elektrika/IT i medicina.

Ti saljes u Nokut jer je to visoko obrazovanje, a moras naci posao koji je u tvojoj struci, ne moras se previse opterecivati sa smerovima, ako si ti zavrsio za npr elektricara, a visu si zavrsio za racunarske mreze, radis sa mrezama i hoces da radis sa mrezama tu dileme nema.

Ali treba imati i na umu da oni imaju fagbrev/dsb za vise oblasti, jaka struja, slaba struja, instalacije u telekomunikacijama - gde spada i optika i bezicne mreze, itd itd...ima svasta To ti je ono sto po oglasima vidis Gr. L, Gr. H, Gr. S itd...

Oni na sesti stepen gledaju kao Bachelor's degree, i vidjaces to po oglasima isto kao i Master degree...

Ne moze se dati konkretan i iskljuciv odgovor na to sto ti pitas, jer zavisi od samog posla i poslodavca...

Inace mislim da ti to nisi bas sve shvatio. SAK je za priznavanje srednjeg obrazovanja a Nokut visokog, nema to veze za medicinom ili bilo kojom drugom strukom, to su "ustanove" za autorizaciju diploma iz inostranstva. E sad stvar je sto medicinari moraju da autoriziju svoju srednju, a elektricari ne moraju. Dovoljno je da je prevedu na engleski, ali elektricarima je potrebno nesto drugo, a to je DSB approval. Pricam svo vreme elektricari, ali tu ima vise zanimanja za koje je DSB nadlezan.



hvala druze,ovo puno objasnjava..
jos samo da prelomim jezik na bokmal
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2014. u 21:52 - pre 117 meseci
@Surbat
Surbat druže, čestitam na vozačkom! Sad ne moraš više da nosiš pasos sa sobom, sem ako nisi imao bankovnu sa fotografijom

@Tesseract
Citat:
A sta je po tebi dovoljno dobro znanje jezika? Ja znam toliko da gledajuci NRK cesto razumem kontekst kada pricaju normalno, dok kad zbrzaju neki dijalekt razumem samo malo.

Ja sam najmanje kompetentan da ti to procenim. Prvo jer nisam (ko)lektor Norveškog niti šta slično, a drugo, ja ga još uvek nisam naučio kako treba, pa nemam kredibilitet da solim pamet na tu temu. Dakle i ja često razumem kontekst, ali često i ne razumem. Ko vodi u ovoj mrtvoj trci - ne znam. Uostalom, sve ih nećeš razumeti nikad, jer ni oni se između sebe ne razumeju uvek. A kada je dovoljno - znaćeš sam. Nadji sebi nekoliko Norvežana, ostavljali smo tušta i tma linkova ka sajtovima gde se to može, pa ćeš znati kad je dosta. Uostalom, nisu ni oni (uglavnom) bezobrazni, pa kada vide da si stranac, većina ohladi i trudi se da priča razgovetnije. Ima i bezobraznih, pa namerno zbrzaju, ali su u velikoj manjini.

Sutra je tačno godinu dana kako smo ja i klinci doputovali. Jeeej, jubilej! I danas se ja sa tim istim klincima zadesio u Dramenu, na nekom igralištu da se izluduju i upoznam sasvim slučajno "puztrchi", naše drugare sa foruma. Svet je jedno veliko malo selo I tako se ja njima žalim kako moj najmladji klinac čeka vrtić skoro godinu dana, i u povratku proverim poštu i ... mali dobio mesto u vrtiću. Dakle ravno godinu dana. Znači znaju i oni da budu "indijanci" nevidjeni.

Ovde imate jedan primer sa Bergens testa koga zanima. Možete ga naći u materijalima u folderu "Razno", takodje.


 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.09.2014. u 06:05 - pre 117 meseci
dusanveliki
Geometar
Beograd


teško ćeš naći ovde nekoga ko je u Nor 3god, malo dojadi ponavljanje jednog te istog pa ljudi napuste ovo i posvete se nekim drugim stvarima. Kada pričamo o snabdevanju potpuno si u pravu da se snabdevamo po sniženjima ali isto to rade i Norvežani. Nismo mi ništa izmislili samo smo se uklopili u sistem. Meni je pre 2 mes stigla porodica, ja sam tu preko godinu dana, snalazimo se sa jednom platom ili ti bolje živimo trenutno sa tom jednom platom nego sa 2 plate u Srb (1-lekarska i 1-preduzetnička) Nas 4-o supruga ide u školu uči Nor (4000nik/mes), sin ide u školu 4-i raz (besplatno) i ćerka u vrtić (2600nok/mes) stan 7000nok i struja recimo 2000nok. To bi bilo onako u grubo oko troškova i života od 1-ne plate

[Ovu poruku je menjao boban 13 dana 07.09.2014. u 07:26 GMT+1]
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7872619 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.