Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bugarsko drzavljanstvo

[es] :: Vodič za emigraciju :: Bugarsko drzavljanstvo

Strane: << < .. 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3507649 | Odgovora: 15731 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

niikoolaa

Član broj: 144709
Poruke: 206
87.116.133.*



+27 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.04.2023. u 17:24 - pre 13 meseci
Jedan i 5360/2020
 
Odgovor na temu

Zolepav
Zoran Pavlović
medicinski tehničar
Hitna pomoć
Beograd

Član broj: 346948
Poruke: 36
*.gprswap.mts.telekom.rs.

Jabber: Platana 4


+9 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo03.04.2023. u 21:14 - pre 13 meseci
Položitelno od danas 46??/2020 intervju 5.3. 2020. Beograd
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 06:11 - pre 13 meseci
Cestitam, sad jos deblje zivce da imas za ukaz.
 
Odgovor na temu

djole-bg
beograd

Član broj: 345707
Poruke: 155
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+15 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 08:39 - pre 13 meseci
Bravo bravo Zolepav
 
Odgovor na temu

niikoolaa

Član broj: 144709
Poruke: 206
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+27 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 11:14 - pre 13 meseci
Cestitke zolepav
 
Odgovor na temu

Yelena86

Član broj: 347898
Poruke: 4
*.dynamic.a1.rs.



+1 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 14:33 - pre 13 meseci
Zdravo svima. Pisala sam malo na makedonskom forumu, rekoh i ovde da se javim sa iskustvom. Pre mesec dana me stave na dopunu, traže izvod babin iz matične knjige rođenih (preko babe je bugarsko poreklo), ja izvadim u opštini, odnesem za Sofiju. Prodje par dana ponovo neredovna prepiska, traže ludaci stari dokument (babin izvod iz 1932.godine) koji sam im predala kad sam bila na intervjuu u Konzultu. Zovi Konzulat, šalji hiljadu maila, dok mi sva sreća iz Konzulata nisu poslali kopiju propratnog pisma u kom je napisano da je taj stari dokument predat. I onda sa tim opet za Sofiju da predam. Takodje sam na molbi dopisala da cu da kontaktiram advokata ako ne reše to jer su mi debili očigledno izgubili stari dokument. Nije kao da ce mnogo da se potresu ali bila sam toliko besna, morala sam nešto da napisem :D Uglavnom, vratili me na finalnu proveru sad i eto čekam opet, a šta čekam pitaj Boga.
 
Odgovor na temu

kostic17
goran kostic
neyaposlen
nsy
jagodina

Član broj: 339397
Poruke: 156
*.dynamic.a1.rs.



+11 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 14:44 - pre 13 meseci
Pa to je sve jedna velika sprdacina
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 16:43 - pre 13 meseci
Citat:
Yelena86:
Zdravo svima. Pisala sam malo na makedonskom forumu, rekoh i ovde da se javim sa iskustvom. Pre mesec dana me stave na dopunu, traže izvod babin iz matične knjige rođenih (preko babe je bugarsko poreklo), ja izvadim u opštini, odnesem za Sofiju. Prodje par dana ponovo neredovna prepiska, traže ludaci stari dokument (babin izvod iz 1932.godine) koji sam im predala kad sam bila na intervjuu u Konzultu. Zovi Konzulat, šalji hiljadu maila, dok mi sva sreća iz Konzulata nisu poslali kopiju propratnog pisma u kom je napisano da je taj stari dokument predat. I onda sa tim opet za Sofiju da predam. Takodje sam na molbi dopisala da cu da kontaktiram advokata ako ne reše to jer su mi debili očigledno izgubili stari dokument. Nije kao da ce mnogo da se potresu ali bila sam toliko besna, morala sam nešto da napisem :D Uglavnom, vratili me na finalnu proveru sad i eto čekam opet, a šta čekam pitaj Boga.



Iz nekog razloga se nisam zacudio ovakvom scenariju. 😂 Ako sam te dobro razumeo na izvodu iz 1932. ti je babi pisalo da je bugarka a na novom koji si dostavila ne pise? Ako je to slucaj, onda si samo trebala od maticara da trazis na obrascu m9 da ti ispisu cinjenice iz maticne knjige kao i to da je bila bugarka.
 
Odgovor na temu

Stefan_13
Medicinski tehnicar

Član broj: 338688
Poruke: 559
*.mediaworksit.net.



+30 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 16:48 - pre 13 meseci
Ima li na Kajganj Polozhitelno za danas ?
 
Odgovor na temu

niikoolaa

Član broj: 144709
Poruke: 206
87.116.133.*



+27 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 18:16 - pre 13 meseci
Ni na kajgani niko ne javlja, ni kod rusa. Juce je bilo i kod nas, tako da su mozda opet pre vremena objavili polozitelno
 
Odgovor na temu

Yelena86

Član broj: 347898
Poruke: 4
*.dynamic.a1.rs.



+1 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 20:32 - pre 13 meseci
Citat:
tecaizbeca:
Citat:
Yelena86:
Zdravo svima. Pisala sam malo na makedonskom forumu, rekoh i ovde da se javim sa iskustvom. Pre mesec dana me stave na dopunu, traže izvod babin iz matične knjige rođenih (preko babe je bugarsko poreklo), ja izvadim u opštini, odnesem za Sofiju. Prodje par dana ponovo neredovna prepiska, traže ludaci stari dokument (babin izvod iz 1932.godine) koji sam im predala kad sam bila na intervjuu u Konzultu. Zovi Konzulat, šalji hiljadu maila, dok mi sva sreća iz Konzulata nisu poslali kopiju propratnog pisma u kom je napisano da je taj stari dokument predat. I onda sa tim opet za Sofiju da predam. Takodje sam na molbi dopisala da cu da kontaktiram advokata ako ne reše to jer su mi debili očigledno izgubili stari dokument. Nije kao da ce mnogo da se potresu ali bila sam toliko besna, morala sam nešto da napisem :D Uglavnom, vratili me na finalnu proveru sad i eto čekam opet, a šta čekam pitaj Boga.



Iz nekog razloga se nisam zacudio ovakvom scenariju. 😂 Ako sam te dobro razumeo na izvodu iz 1932. ti je babi pisalo da je bugarka a na novom koji si dostavila ne pise? Ako je to slucaj, onda si samo trebala od maticara da trazis na obrascu m9 da ti ispisu cinjenice iz maticne knjige kao i to da je bila bugarka.



Pa ok to, ali evo koji su statusi bili - prvo su mi tražili izvod iz matične knjige rođenih.
To je bio ovaj status:
Vhodящ nomer 2***/2020
Prepiskata e neredovna. Neobhodimo e predstavяne na dopъlnitelni dokumenti V srok do 08.04.2023 g. sledva da predstavite prepisa ot knigata za raždaniя na **** ***** - v original. Pri nepredstavяne na dokumenta v srok, prepiskata Vi щe bъde razgledana na zasedanie na Sъveta po graždanstvoto s mnenie molbata da ne bъde uvažena. Sъobщenieto e publikuvano na 08.02.2023 g. .

Onda kad sam odnela klasičan izvod iz opštine, jer sam mislila da to traže, oni su promenili status da traže ovaj drugi izvod, odnosno stari dokument.
Vhodящ nomer 2***/2020
Prepiskata e neredovna. Neobhodimo e predstavяne na dopъlnitelni dokumenti Vъv vrъzka s predstaveniяt akt za raždane Vi uvedomяvame, če ne se otstranяva neredovnostta.V srok do 11.04.2023 g. sledva da predstavite akta za raždane na **** ****, izdaden na **.**.1932 g. ot Naroden sъvet na ****, v koяto e otbelяzano, če neйniяt baщa e s bъlgarska narodnost - v original. Pri nepredstavяne na dokumenta v srok, prepiskata Vi щe bъde razgledana na zasedanie na Sъveta po graždanstvoto s mnenie molbata da ne bъde uvažena. Sъobщenieto e publikuvano na 11.03.2023 g. .

I sve vreme pisu original, jer sam ja podnela, pored originala i overenu kopiju i tamo u Konzulatu navela da hoću da mi vrate stari dokument. Tako da pretpostavljam da je ta kopija tamo u predmetu, a da je original ispario.
Ne znam, to je što je sad. Bukvalno ničemu se ne nadam više, pa šta bude.
 
Odgovor na temu

SrdjanM72




Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 20:49 - pre 13 meseci
[quote]tecaizbeca:
Citat:
Yelena86:
Zdravo svima. Pisala sam malo na makedonskom forumu, rekoh i ovde da se javim sa iskustvom. Pre mesec dana me stave na dopunu, traže izvod babin iz matične knjige rođenih (preko babe je bugarsko poreklo), ja izvadim u opštini, odnesem za Sofiju. Prodje par dana ponovo neredovna prepiska, traže ludaci stari dokument (babin izvod iz 1932.godine) koji sam im predala kad sam bila na intervjuu u Konzultu. Zovi Konzulat, šalji hiljadu maila, dok mi sva sreća iz Konzulata nisu poslali kopiju propratnog pisma u kom je napisano da je taj stari dokument predat. I onda sa tim opet za Sofiju da predam. Takodje sam na molbi dopisala da cu da kontaktiram advokata ako ne reše to jer su mi debili očigledno izgubili stari dokument. Nije kao da ce mnogo da se potresu ali bila sam toliko besna, morala sam nešto da napisem :D Uglavnom, vratili me na finalnu proveru sad i eto čekam opet, a šta čekam pitaj Boga.



Iz nekog razloga se nisam zacudio ovakvom scenariju. 😂 Ako sam te dobro razumeo na izvodu iz 1932. ti je babi pisalo da je bugarka a na novom koji si dostavila ne pise? Ako je to slucaj, onda si samo trebala od maticara da trazis na obrascu m9 da ti ispisu cinjenice iz maticne knjige kao i to da je bila bugarka.


Pozdrav narode,

Pošto sam u fazi pripreme dokumentacije za intervju u Sofiji, koji sam nekim čudom uspeo da zakažem sada za maj, malo me ovaj post dotakao. Nisu mi jasni ti "čuveni stari dokumenti" o kojima bruji i cela makedonska kajgana. Ja sam pripremio izvode iz MKR za sebe, majku i dedu u kojima se poklapaju datumi i mesta rođenja, imena roditelja i sve sitnice. U rubrici nacionalnost jedino kod mene piše "bugarska", jer sam za sebe zatražio upis nacionalnosti na osnovu našeg novog zakona iz 2018. godine. Kod majke i dede u izvodima ne piše nacionalnost, pošto su oni pokojni i ne mogu da se izjasne o nacionalnosti (preminuli su pre 2018. godine kada je izmenjen zakon). Zato sam izvadio u opštini uverenja na obrascu br.9 u kojima je matičar napisao da je lice to i to, rođeno tu i tu, dana ...., upisano u MKR pod br...., umrlo dana... upisano u MKU pod br. tim i tim... U RUBRIKU NACIONALNOST UPISANO BUGARSKA.

Član 15. stav 2. Zakona o bugarskom državljanstvu kaže:
"(2) (Nova - DV, br. 33 ot 2010 g., izm. - DV, br. 21 ot 2021 g.) V proizvodstvoto za pridobivane na bъlgarsko graždanstvo po naturalizaciя po al. 1, t. 1 s molbata se predstavяt oficialni dokumenti, izdadeni ot bъlgarski ili čuždestranni organi, s koito molitelяt udostoverяva, če ima rodstvena vrъzka s pone edno lice - negov vъzhodящ do treta stepen vklюčitelno, koeto e ot bъlgarski proizhod. Dokumentite trяbva da sъdъržat informaciя za imenata na vъzhodящiя i rodstvenata mu vrъzka s molitelя."

Dakle, piše lepo da se dostavlja zvaničan dokument izdat od strane bugarskih ili stranih organa vlasti. Po mom mišljenju su izvodi i obrasci izdati na propisanim obrascima jedne države i više nego dovoljan i valjan dokaz, tako da ne shvatam poentu "starih dokumenata" koje na makedonskom forumu forsiraju i zbunjuju narod.

Inače sam prelistao i ovaj i makedonski i ruski forum poprilično detaljno u zadnjih par meseci, a pročitao sam i bugarske zakone i propise, statute saveta itd, pošto bugarski znam perfektno.

Zakazao sam termin u ambasadi u Beogradu za legalizaciju svih dokumenta, koje mi je preveo ovlašćeni prevodilac sa spiska njihovih prevodioca i tako spremljena dokumenta (sa sajta bugarskog MP) ću da nosim na intervju u Sofiju, jedino mi ostaje da u Sofiji platim taksu i to je to.

Morao sam da "čačnem malo ta stara dokumenta", pa sam se raspisao.

Preneću ovde sva iskustva, sa željom da nekome budu od koristi.

 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 21:57 - pre 13 meseci
Citat:
Yelena86:
Citat:
tecaizbeca:
Citat:
Yelena86:
Zdravo svima. Pisala sam malo na makedonskom forumu, rekoh i ovde da se javim sa iskustvom. Pre mesec dana me stave na dopunu, traže izvod babin iz matične knjige rođenih (preko babe je bugarsko poreklo), ja izvadim u opštini, odnesem za Sofiju. Prodje par dana ponovo neredovna prepiska, traže ludaci stari dokument (babin izvod iz 1932.godine) koji sam im predala kad sam bila na intervjuu u Konzultu. Zovi Konzulat, šalji hiljadu maila, dok mi sva sreća iz Konzulata nisu poslali kopiju propratnog pisma u kom je napisano da je taj stari dokument predat. I onda sa tim opet za Sofiju da predam. Takodje sam na molbi dopisala da cu da kontaktiram advokata ako ne reše to jer su mi debili očigledno izgubili stari dokument. Nije kao da ce mnogo da se potresu ali bila sam toliko besna, morala sam nešto da napisem :D Uglavnom, vratili me na finalnu proveru sad i eto čekam opet, a šta čekam pitaj Boga.



Iz nekog razloga se nisam zacudio ovakvom scenariju. 😂 Ako sam te dobro razumeo na izvodu iz 1932. ti je babi pisalo da je bugarka a na novom koji si dostavila ne pise? Ako je to slucaj, onda si samo trebala od maticara da trazis na obrascu m9 da ti ispisu cinjenice iz maticne knjige kao i to da je bila bugarka.



Pa ok to, ali evo koji su statusi bili - prvo su mi tražili izvod iz matične knjige rođenih.
To je bio ovaj status:
Vhodящ nomer 2***/2020
Prepiskata e neredovna. Neobhodimo e predstavяne na dopъlnitelni dokumenti V srok do 08.04.2023 g. sledva da predstavite prepisa ot knigata za raždaniя na **** ***** - v original. Pri nepredstavяne na dokumenta v srok, prepiskata Vi щe bъde razgledana na zasedanie na Sъveta po graždanstvoto s mnenie molbata da ne bъde uvažena. Sъobщenieto e publikuvano na 08.02.2023 g. .

Onda kad sam odnela klasičan izvod iz opštine, jer sam mislila da to traže, oni su promenili status da traže ovaj drugi izvod, odnosno stari dokument.
Vhodящ nomer 2***/2020
Prepiskata e neredovna. Neobhodimo e predstavяne na dopъlnitelni dokumenti Vъv vrъzka s predstaveniяt akt za raždane Vi uvedomяvame, če ne se otstranяva neredovnostta.V srok do 11.04.2023 g. sledva da predstavite akta za raždane na **** ****, izdaden na **.**.1932 g. ot Naroden sъvet na ****, v koяto e otbelяzano, če neйniяt baщa e s bъlgarska narodnost - v original. Pri nepredstavяne na dokumenta v srok, prepiskata Vi щe bъde razgledana na zasedanie na Sъveta po graždanstvoto s mnenie molbata da ne bъde uvažena. Sъobщenieto e publikuvano na 11.03.2023 g. .

I sve vreme pisu original, jer sam ja podnela, pored originala i overenu kopiju i tamo u Konzulatu navela da hoću da mi vrate stari dokument. Tako da pretpostavljam da je ta kopija tamo u predmetu, a da je original ispario.
Ne znam, to je što je sad. Bukvalno ničemu se ne nadam više, pa šta bude.


Shvatam da si iznervirana jer su ti ovigledno zaturili papir ali moras da znas jednu stvar, nikakvi advokati njih nece da uplase jer da se oni iole plase takvih stvari ne bi ovaj proces trajao godinama i kako se kojim politicarima navije, tako traze nesto drugo i menjaju proceduru. Tvoj slucaj je veoma lako resiv. Odes lepo kod maticara gde je upisana tvoja baba u knjigu rodjenih i kazes mu da otvori knjigu i kao sto pise u knjizi da ti to prepise na obrascu broj 9 (koji sluzi maticinim sluzbama da slobodnim recima napisu sve sto pise u knjizi a izmedju ostalog i da ti je baba bila bugarka). Prevedes taj papir, legalizujes, odneses u Sofiju i napises da obzirom da si predala original izvod iz 1932. i da ne znas zasto ti traze pinovo, u mogucnosti si da im dostavis taj m9 obrazac i zavrsavas pricu. Mnogi od nas nemaju stare izvode kao sto si ti imala taj iz 1932. i dostavljamo uverenja na pomenutom obrascu broj 9.
 
Odgovor na temu

Yelena86

Član broj: 347898
Poruke: 4
*.dynamic.a1.rs.



+1 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 22:00 - pre 13 meseci
SrdjanM72: Po ovome što si napisao, mislim da ti je sve regularno i da nećeš imati problema.
U mom slučaju, pošto smo počeli proceduru jos kad je bio aktuelan DABC, a imala sam taj babin stari izvod, nosili smo njega i onda dalje sve išlo tako. Kako mogu da skapiram (mada kod njih više nema nikakvih pravila)kod mene ih buni što im nema tog originala, vec samo kopije, ali ko ce ga znati više.
Takođe, jos jedna zanimljivost - u tom propratnom pismu iz Konzulata je naveden (da je u mom predmetu poslat za Sofiju) i izvod iz matične knjige umrlih nekog nepoznatog lika, neko ime koje prvi put vidim i nema nikakve veze sa mnom, niti imam predstavu šta ce na listi sa mojim dokumentima. Sta rade, samo oni znaju.
 
Odgovor na temu

Yelena86

Član broj: 347898
Poruke: 4
*.dynamic.a1.rs.



+1 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 22:04 - pre 13 meseci
Citat:
tecaizbeca:
Citat:
Yelena86:
Citat:
tecaizbeca:
Citat:
Yelena86:
Zdravo svima. Pisala sam malo na makedonskom forumu, rekoh i ovde da se javim sa iskustvom. Pre mesec dana me stave na dopunu, traže izvod babin iz matične knjige rođenih (preko babe je bugarsko poreklo), ja izvadim u opštini, odnesem za Sofiju. Prodje par dana ponovo neredovna prepiska, traže ludaci stari dokument (babin izvod iz 1932.godine) koji sam im predala kad sam bila na intervjuu u Konzultu. Zovi Konzulat, šalji hiljadu maila, dok mi sva sreća iz Konzulata nisu poslali kopiju propratnog pisma u kom je napisano da je taj stari dokument predat. I onda sa tim opet za Sofiju da predam. Takodje sam na molbi dopisala da cu da kontaktiram advokata ako ne reše to jer su mi debili očigledno izgubili stari dokument. Nije kao da ce mnogo da se potresu ali bila sam toliko besna, morala sam nešto da napisem :D Uglavnom, vratili me na finalnu proveru sad i eto čekam opet, a šta čekam pitaj Boga.



Iz nekog razloga se nisam zacudio ovakvom scenariju. 😂 Ako sam te dobro razumeo na izvodu iz 1932. ti je babi pisalo da je bugarka a na novom koji si dostavila ne pise? Ako je to slucaj, onda si samo trebala od maticara da trazis na obrascu m9 da ti ispisu cinjenice iz maticne knjige kao i to da je bila bugarka.



Pa ok to, ali evo koji su statusi bili - prvo su mi tražili izvod iz matične knjige rođenih.
To je bio ovaj status:
Vhodящ nomer 2***/2020
Prepiskata e neredovna. Neobhodimo e predstavяne na dopъlnitelni dokumenti V srok do 08.04.2023 g. sledva da predstavite prepisa ot knigata za raždaniя na **** ***** - v original. Pri nepredstavяne na dokumenta v srok, prepiskata Vi щe bъde razgledana na zasedanie na Sъveta po graždanstvoto s mnenie molbata da ne bъde uvažena. Sъobщenieto e publikuvano na 08.02.2023 g. .

Onda kad sam odnela klasičan izvod iz opštine, jer sam mislila da to traže, oni su promenili status da traže ovaj drugi izvod, odnosno stari dokument.
Vhodящ nomer 2***/2020
Prepiskata e neredovna. Neobhodimo e predstavяne na dopъlnitelni dokumenti Vъv vrъzka s predstaveniяt akt za raždane Vi uvedomяvame, če ne se otstranяva neredovnostta.V srok do 11.04.2023 g. sledva da predstavite akta za raždane na **** ****, izdaden na **.**.1932 g. ot Naroden sъvet na ****, v koяto e otbelяzano, če neйniяt baщa e s bъlgarska narodnost - v original. Pri nepredstavяne na dokumenta v srok, prepiskata Vi щe bъde razgledana na zasedanie na Sъveta po graždanstvoto s mnenie molbata da ne bъde uvažena. Sъobщenieto e publikuvano na 11.03.2023 g. .

I sve vreme pisu original, jer sam ja podnela, pored originala i overenu kopiju i tamo u Konzulatu navela da hoću da mi vrate stari dokument. Tako da pretpostavljam da je ta kopija tamo u predmetu, a da je original ispario.
Ne znam, to je što je sad. Bukvalno ničemu se ne nadam više, pa šta bude.


Shvatam da si iznervirana jer su ti ovigledno zaturili papir ali moras da znas jednu stvar, nikakvi advokati njih nece da uplase jer da se oni iole plase takvih stvari ne bi ovaj proces trajao godinama i kako se kojim politicarima navije, tako traze nesto drugo i menjaju proceduru. Tvoj slucaj je veoma lako resiv. Odes lepo kod maticara gde je upisana tvoja baba u knjigu rodjenih i kazes mu da otvori knjigu i kao sto pise u knjizi da ti to prepise na obrascu broj 9 (koji sluzi maticinim sluzbama da slobodnim recima napisu sve sto pise u knjizi a izmedju ostalog i da ti je baba bila bugarka). Prevedes taj papir, legalizujes, odneses u Sofiju i napises da obzirom da si predala original izvod iz 1932. i da ne znas zasto ti traze pinovo, u mogucnosti si da im dostavis taj m9 obrazac i zavrsavas pricu. Mnogi od nas nemaju stare izvode kao sto si ti imala taj iz 1932. i dostavljamo uverenja na pomenutom obrascu broj 9.


Ma znam da se ne plaše, ali morala sam da izbacim bar to iz sebe. Sačekacu da vidim sta ce biti posle ove finalne pa cu onda da vadim i nosim m9.
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 22:07 - pre 13 meseci
Nije mi samo jasno zasto komplikujete sebi sa dodavanjem nacionalne pripadnosti. Morate da shvatite da u Direkciji za bugarsko drzavljanstvo ne rade budale. To dodavanje nacionalne pripadnosti je i dovelo do ove situacije sa nama gde smo zaglavljeni za objavu ukaza i masovno nas salju na misteriozne dopune. Pa nisu bre bugari suntavi da nisu skontali da mozes da menjas nacionalnu pripadnost svaki dan kako ti dune. Kad vec imate dokument pretka kojim dokazujete poreklo, vi na osnovu njega aplicirate a ne na osnovu sebe i svoje nacionalne pripadnosti. Da li je to stari dokuemt ili sada izvadjen u maticnoj sluzbi na obrascu broj 9 je potpuno isto jer pise da na primer ako je predak rodjen 1930. godine da je upis za tu godinu kada se taj neko rodio i da stoji da je bugarske narodnosti i tu se prica zavrsava. Ostavite te nacionalne pripadnosti prazne i ne komplikujte stvari bezveze.
 
Odgovor na temu

SrdjanM72




Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo04.04.2023. u 23:08 - pre 13 meseci
Teča iz Beča,
U potpunosti si u pravu da se upisivanjem nacionalnosti komplikuje život svima.
S jedne strane,ja sam konkretno bugarske nacionalnosti i rođen sam na jugu Srbije u mestu gde preovladava bugarska nacionalna manjina. Otac, majka, babe, dede, a prababe i pradede su rođeni na teritoriji koja je do 1919. godine bila deo Bugarske. Prababe i pradede su mi rođene u tadašnjem bugarskom carstvu, a ja treba da dokazujem da su oni Bugari, i da kopam po papirima da nadjem gde to piše. Tako kažu bugarski zakoni i to je OK.
S druge strane, što ti kažeš u direkciji u Sofiji ne rade amateri i smešno je kada neko pokušava da dobije državljanstvo i nagovori oca ili majku da upišu nacionalnost u izvod i sa takvim dokumentima apliciraju, a rođeni su na primer, u sred Šumadije sa svim imenima i prezimenima predaka koja nisu ni blizu bugarskim tradicionalnim imenima.
Najcrnje u celoj priči je što postoje agencije koje iniciraju te izmene nacionalnosti kao osnov za podnošenje molbi, pozivajući se pritom na pravni vakuum u bugarskom zakonodavstvu i navode da ta priča pije vodu. Ljudi se na to primaju i plaćaju kojekakve posrednike i čuda koji "mogu da srede i imaju veze". Možda je tako bilo do skoro dok je procedura išla preko DABČ, gde su bukvalno prodavali uverenja o bugarskom poreklu.
U Zakonu o državljanstvu iz marta 2021. godine postoji član koji još uvek nije zaživeo, a u njemu piše:

(4) (Nova - DV, br. 21 ot 2021 g.) Kogato e neobhodimo da se izяsnяt fakti i obstoяtelstva po predstavenite s molbata dokumenti po čl. 15, al. 2, ministъrъt na pravosъdieto može da iziska ot molitelя da predstavi dopъlnitelni dokumenti v 14-dneven srok ot uvedomяvaneto mu ili da vъzloži na Konsultativniя sъvet pri Dъržavnata agenciя za bъlgarite v čužbina da ustanovi dali molitelяt ima bъlgarski proizhod.
(5) (Nova - DV, br. 21 ot 2021 g.) Kogato s molbata za pridobivane na bъlgarsko graždanstvo po naturalizaciя po čl. 15, al. 1, t. 1 ne se predstavяt dokumentite po čl. 15, al. 2, proizvodstvoto se prekratяva.
(6) (Nova - DV, br. 21 ot 2021 g.) Konsultativniяt sъvet se proiznasя s motivirano položitelno ili otricatelno stanoviщe v dvumesečen srok ot vъzlaganeto, kato vzema predvid dali molitelяt polzva bъlgarski ezik, samoopredelя li se kato lice ot bъlgarski proizhod, kakto i dali za nego e nalice pone edno ot slednite obstoяtelstva:
1. čast e ot bъlgarska obщnost ili bъlgarsko malcinstvo v druga dъržava;
2. proizhožda ot naseleno mяsto, koeto e bilo čast ot bъlgarskata dъržava v minaloto ili Bъlgarskata ekzarhiя;
3. ima vъzhodящi, koito sa nositeli na bъlgarskata tradicionna familna imenna sistema.

Taj konsultativni savet nije još zaživeo, tek treba da se oformi i na sajtu IABČ bivša DABČ se nalazi nacrt pravilnika, koji tek treba da bude usvojen. Kada on bude usvojen i kada savet krene sa radom biće "veselja" za sve koji pokušavaju da podnesu papire sa izmenom državljanstva.
 
Odgovor na temu

kostic17
goran kostic
neyaposlen
nsy
jagodina

Član broj: 339397
Poruke: 156
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo05.04.2023. u 06:15 - pre 13 meseci
Prijavio sam se preko app i vise necu ni ds proveravam statuse kad stigne stigne
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo05.04.2023. u 07:41 - pre 13 meseci
Ne bih da me neko shvati pogresno i zameri ali samo onaj ko ima prave papire, procice i to je to. Ja svima zelim da dobiju drzavljanstvo i da se spasavaju odavde ali samo je bilo pitanje vremena kada ce bugari da skontaju sta srbi rade. Razumem da to urade ljudi koji nemaju da im pise da je neko bio bugarin ali ljudi koji imaju papir, nema razloga da nepromisljenim potezima zakomplikuju sebi proceduru. Iskreno, u jednom trenutku sam i za sebe mislio da cu na dopunu jer se na istom obrascu izdaju uverenja kao za ljude koji menjaju nacionalnu pripadnost medjutim, ali naravno da sam prosao na polozitelno i to u vreme kada su ljudi uveliko prebacivani na dopune. Sad se opet ponavljam ali ja sam aplicorao na osnovu obrasca br. 9 za upis iz 1910. godine, gde za roditelje od prababe pise da su po narodnosti bugari, pritom su svi sa bugarskim imenima i prezimenima i plus je Bosilegrad u pitanju. Takav papir niko ne moze da ospori jer opet kazem, u komisiji ne rade neuki ljudi. Ko ima takav papir ili tome slicno, prolazi 100%. Naravno da posle do mene u papirima nisam nikom dodavao nacionalnu pripadnost jer da sam to uradio, pitanje je da li bi umesto na polozitelno otisao na dopunu. U svakom slicaju ja vam svima kao i sebi zelim da dobijete drzavljanstva. Do skoro je to prolazilo sa menjanjem nacionalne pripadnosti a sada je pitanje da li ce da prodje jer se sve vise ljudi javlja sa dopunama a da su to radili.
 
Odgovor na temu

Bekakg

Član broj: 340123
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo05.04.2023. u 13:40 - pre 13 meseci
Je l zna neko koliko cu ja jos da cekam. Od 7.3 sam bila na dopuni(trebalo je da dostavim nov pasos) to je zavrseno za par dana. Ponovo sam vracena na finalni 15.3 odprilike.
Broj prepiske je 48**/2020
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Bugarsko drzavljanstvo

Strane: << < .. 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3507649 | Odgovora: 15731 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.