Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

bolje je biti 1000000-ti u gradu nego prvi u selu

elitemadzone.org :: MadZone :: bolje je biti 1000000-ti u gradu nego prvi u selu

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 19174 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: bolje je biti 1000000-ti u gradu nego prvi u selu26.09.2007. u 00:04 - pre 201 meseci
Citat:
maliradojca: Da je lepo na selu ne bi se selili sa sela u gradove. Npr. u selu nemas srednju skolu, a ponegde ni 5-8 razred, moras da ores zemlju, cistis stalu, muzes kravu, hranis svinje.... Perspektiva za licni napredak su male.

Ne znam da li si znao ali to su upravo poslovi kojima se ljudi na selu bave, dakle poljoprivreda, stocarstvo i sve sto ide uz to. E sad ako tebi to licno ne odgovara to i ne znaci da na selu ne valja, stvar je izbora.
Sto se tice licnog napretka ja isto tako znam uspesne ljude na selu koji imaju po 100 hektara zemlje ili ne znam koliko stoke, a takodjer znam i one neuspesne. Glupo je donositi zakljucke na osnovu licnog utiska, ljudi su razliciti, ovde vecina pokusava da na selu vide neke prednosti koje daje veliki grad, da je tako selo ne bi ni postojalo.
Cinjenica je da se sela smanjuju, gradovi danas nude veci izbor poslova, poljoprivreda je generalno svuda najslabija tacka svake drzave sto se tice prihoda tako da je povecavanje gradova i priliv ljudi neminovan.

 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.243.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: bolje je biti 1000000-ti u gradu nego prvi u selu26.09.2007. u 03:41 - pre 201 meseci
@Pneos
Citat:
ja bih vrlo rado ziveo na selu i vec sam osacovao par pozicija u Srbiji jos samo da malo pristedim love i da uvedu adsl i eto mene.


Zaista me zanima lokacija tih pozicija koje si snimio. Naravno ne očekujem da mi kažeš tačno mesto, selo ili zaseok, nego neki širi region ako nije baš velika tajna. Ja takođe posmatram, ali još nisam ništa ošacovao.

Nekoliko prednosti koje može doneti život na selu, po mom mišljenju,

1. Jedino na selu možeš posedovati zemljište u vlasništvu, pa na taj način obradovati unuke jednog dana
2. Živeti na selu ne mora da znači da automatski postaješ farmer ili stočar, npr. zamenite reč selo sa "vikend naselje" i dobijate bitno drugačiji životni prostor, koji je sličan seoskom
3. Na selu se posluje bez fiskalne kase :)
4. Život na selu je dugoročno bitno jeftiniji od života u gradu

Primer za stavku br.4 je da za cenu uvođenja gasne instalacije u gradu, u Srbiji trenutno možeš da kupiš šumu i da imaš veoma jeftino grejanje duži niz godina. Ako tome dodaš i petogodišnje troškove za gas, onda imaš veliku šumu.
Slična računica je i za vodu, ali to može više da osciluje na jednu ili drugu stranu.

5. Ogromna je nesrazmera u cenama stana u gradu i stana na selu. U praksi za stan u gradu možeš da kupiš ogromno imanje na selu, ako baš želiš da se baviš poljoprivredom. Štaviše, za godišnji zakup stana u Beogradu /300x12= 3600€/ može se kupiti hektar zemljišta u brdovitim krajevima.

Namerno upoređujem cene stanova jer stan nije nešto što donosi novac ukoliko živiš u tom stanu, naprotiv, plus nisi u mogućnosti da ga održavaš adekvatno, npr. kako promeniti samostalno fasadu na stanu koji se nalazi na 6. spratu. Hoću da kažem da se za novac angažovan za rešavanje krova nad glavom, negde u gradu, može dobiti i krov i posao malo dalje od grada.

Ja ovo sve pišem kao neko ko živi u gradu, pa je vrlo moguće da nisam sagledao celokupnu sliku., a svestan sam i brojnih mana života na selu.

dodatak, malo statistike:
Prema zvaničnim podacima, ruralna područja obuhvataju 85 odsto ukupne teritorije Srbije. U njima živi 55 odsto stanovništva i ti ljudi stvaraju 41 odsto ukupnog društvenog proizvoda.


[Ovu poruku je menjao drbogi dana 26.09.2007. u 23:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

M-84 AB1

Član broj: 85667
Poruke: 519
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: bolje je biti 1000000-ti u gradu nego prvi u selu26.09.2007. u 14:00 - pre 201 meseci
Citat:
Sta ono mozes da sadis lukac i krompir i ima vode iz bunara, te najosnovnije stvari? 1993? Ti bas imas pesimistican pogled na buducnost.


Ma hteo sam samo da kazem da selo ima svoju i to vitalnu ulogu, i da uprkos tome sto mi 'IT-jevci', ne mozemo da se poistovetimo sa selom, neko ipak mora.
I treba.
Jednostavno, selo nam nudi ono bez cega ne mozemo.

Pozdrav



 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: bolje je biti 1000000-ti u gradu nego prvi u selu

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 19174 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.