Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Domaći jogurt - koje aditive dodaju?

elitemadzone.org :: MadZone :: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27162 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlada01us

Član broj: 2291
Poruke: 393
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?17.12.2007. u 23:39 - pre 198 meseci
Citat:
Da, znam da u svetu postoji pavlaka, oni to zovu "jogurt".

A sta je onda Creme Fraiche?
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-217-84.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?17.12.2007. u 23:44 - pre 198 meseci
e,a da se lepo iskulira sa off-om sta je jogurt u svetu /ovde i lepo odgovori coveku na pitanje? :D

postoji mill razlicitih mlecnih proizvoda,jedni ih zovu ovako/drugi onako,jedni prave ovako/drugi onako
trenutno je tema "domaci" jogurt,made in ex soviet republic of yugoslavia :D
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?17.12.2007. u 23:50 - pre 198 meseci
Citat:
vlada01us: A sta je onda Creme Fraiche?


Slicno kao pavlaka, samo ima odvratan neutralan ukus. Postoji gomila mlecnih proizvoda koji su kremasti, al nemaju ni kiseo, ni slan, ni sladak ukus, nego su obicno bljutavo s*****. Toga se nesto ne secam kod nas.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Inace Srbija je so-so po izboru mlecnih proizvoda, ali svakako prednjaci u izboru vocnih sokova. U mnogim drugim zemljama postoji limit sta se moze naci - tj. u 99% slucajeva se to svodi na pomorandzu, jabuku i - ako ste srecni, grozdje i visnju; dok u Srbiji moze da se nadje sok od maltene bilo cega ;-)


Tacno. Skoro nisam video normalan sok od breskve...

Citat:
McKracken: Ladan jogurt rulez ;)

(domaci, tecan, ne onaj sto se jede kasikom)


To potpisujem :-)
 
0

vlada01us

Član broj: 2291
Poruke: 393
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 00:17 - pre 198 meseci

Citat:
Dalje, "kaymak" u Turskoj jeste slatka pavlaka u Srbiji ;-) Srpski kajmak jos nigde nisam video, mada nisam ljubitelj tog strahotno masnog mlecnog proizvoda, pa se nisam ni trudio da ga pronalazim ;-)

Pa ima ga, Clotted cream, jel da vindic8or? Samo sto nije slan kao nas, a zanimljivo da ni kajmak nije nas. Ali se bar pravi kako treba.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kajmak

Citat:
Slicno kao pavlaka, samo ima odvratan neutralan ukus.

Creme fraiche, Sour cream, Mileram, Pavlaka...
Sve su to varijacije na temu. Razlike minimalne, obicno u procentu masnoce.
 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 05:41 - pre 198 meseci
Ovde (NZ) pavlaka je sour cream a njihov jogurt nije slican nijednom nasem mlecnom proizvodu i nije ni nalik kiselom mleku vec je slicniji nasem jogurtu samo malo gusci (ali ne kao kiselo mleko). Moze da se nadje i jogurt koji je isto kao nas ali je zbog toga malo skuplji. Ja uglavnom pijem taj jogurt mada ponekad uzmem i onaj gusci koji jedem kasikom mada moze i da se pije ali malo teze nego ovaj nas. Imaju i kiselo mleko ali sam zaboravio kako se zove.

Kajmak nazalost nemaju a to mi je najomiljeniji mlecni proizvod. Sokovi su odvratni, imaju samo pomorandzu, jabuku i ribizlu. Nemaju kajsiju, borovnicu, krusku, ma nista! A ovo sto imaju je kao da je pravljeno od sirupa, uopste se ne oseti voce i ukus kao kod nas. Ima par njih koji prave sokove koji su skoro pa kao kod nas (ali uglavnom samo od ribizle, maline i od pomorandze) ali ti sokovi su 6 dolara po litru. Kad god dodjem kod nas nalivam se sokovima i jogurtom k'o nenormalan.
 
0

renne
Đekić Renato
Novi Beograd

Član broj: 9675
Poruke: 1187
80.93.254.*



+3 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 08:24 - pre 198 meseci
Citat:
Slicno kao pavlaka, samo ima odvratan neutralan ukus. Postoji gomila mlecnih proizvoda koji su kremasti, al nemaju ni kiseo, ni slan, ni sladak ukus, nego su obicno bljutavo s*****. Toga se nesto ne secam kod nas


pa to je kod nas "Slatka pavlaka", a u stvari neutralna pavlaka koja služi za kuvanje, i sama po sebi nema nikakav ukus, Englezi to zovu Double cream
 
0

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.244.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 08:51 - pre 198 meseci
jel bi neko bio ljubazan da malo pojasni razliku između kisele pavlake (milerama) i (po vašoj terminologiji :p) srpskog kiselog mleka?
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
0

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
79.101.162.*



+294 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 09:10 - pre 198 meseci
Pretpostavljam da se jogurt i kiselo mleko prave slično, samo što su gljivice koje "rade" nešto drugačije.

Kisela pavlaka se dobija dehidracijom jogurta (verovatno može i od kiselog mleka).

Npr. ima ono Imlekovo "ekstra kiselo mleko" koje ima 6% mm, i već liči malo na pavlaku, koja ima 12-20%, ređe 30% mm (tad se već uglavnom zove "mileram"). Dok obično kiselo mleko ima 2-3% mm.

P.S. mm je mlečna mast, a ne milimetar
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 09:41 - pre 198 meseci
Citat:
Emil Ranc: Pretpostavljam da se jogurt i kiselo mleko prave slično, samo što su gljivice koje "rade" nešto drugačije.

Kao i vecina ostalih mlecnih proizvoda. Neki se dodatno obradjuju, ali to je glavni deo procesa. Naravno, ne bas kod svih (kajmak, mleko u prahu).
 
0

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 13:37 - pre 198 meseci
Citat:
Backy: jel bi neko bio ljubazan da malo pojasni razliku između kisele pavlake (milerama) i (po vašoj terminologiji :p) srpskog kiselog mleka?


pavlaka se dobija izdvajanjem mlecne masti, kod nas standardizovano i uobicajeno na 12 i 20%... u zavisnosti da li se izdvaja pomocu bakterija mlecnokiselinskog vrenja ili bez njih, dobija se kisela ili slatka pavlaka... znaci, jedina je razlika sto kod kisele ima jos i fermentacija... kiselo mleko se dobija samo fermentacijom mleka (bez ikakvog poodvajanja i koncentracije mlecne masti) dodavanjem odredjenih kultura bakterija (blah, ovo sam do sada pisao 2 puta i mrzi me da vise detaljisem), a dodatnim mesanjem tako dobijene gel faze iliti kiselog mleka, dobija se jogurt... daljom koncentracijom mlecne masti (bez fermentacije) dobija se maslac, maslo itd...
 
0

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
89.216.193.*



+109 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 23:24 - pre 198 meseci
Kako 'ja' pravim kiselo mleko/jogurt:
kupim 5kila sveze pomuzenog mleka (~4.1%mm) na pijaci . Stavim u frizider. Tri litre popijem u narednih 2-3 dana, a preostale dve se do tada vec malko 'promene', tolko da mi se ne pije uz med i puter... Onda te dve litre sipam u staklenu ciniju i ostavim na sobnoj temperaturi. Sutra imam kiselo mleko, a ako hocu jogurt, razmutim ga. Ne dodajem nikakve kulture, sve vec ima u mleku. I samo se 'pravi'.
 
0

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.adsl.beotel.net.



+968 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?18.12.2007. u 23:49 - pre 198 meseci
Citat:
zorg: Kako 'ja' pravim kiselo mleko/jogurt:
kupim 5kila sveze pomuzenog mleka (~4.1%mm) na pijaci . Stavim u frizider. Tri litre popijem u narednih 2-3 dana, a preostale dve se do tada vec malko 'promene', tolko da mi se ne pije uz med i puter... Onda te dve litre sipam u staklenu ciniju i ostavim na sobnoj temperaturi. Sutra imam kiselo mleko, a ako hocu jogurt, razmutim ga. Ne dodajem nikakve kulture, sve vec ima u mleku. I samo se 'pravi'.

tačno je da ti nikakve kulture ne trebaju... dobio si ih sa krave, đuture.
 
0

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
89.216.193.*



+109 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?19.12.2007. u 00:26 - pre 198 meseci
Tacno tako.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?19.12.2007. u 00:27 - pre 198 meseci
Ja mislim da ovi pametni i nobles treba da pod hitno iz pripizdina u kojima su nametnu dekret kojim ce zabraniti glupim i nekulturnim Srbima da zovu jogurt jogurtom, zilet ziletom, imalin imalinom i tako dalje, zato sto se negde tamo to zove la krem la pedu la ebem.

Sto se teme tice, jedini pravi jogurt je ostao kravica, a ovo ostalo su sve buckurisi koji nisu ni jogurt ni kiselo mleko ni nista. Ja kad kupim te odvratne i guste buckurise, koji su sve odvratniji i sve gusci, razredim ih vodom da budu kakakv jogurt i treba da bude. I to je bolje nego da mi idioti namecu da jedem buckurise, a ja jogurt jedem svakog dana od kad znam za sebe. Ja mislim da je taj trend pravljenja tih odvranih masa donesen iz brda, od dzibera koji misle da je to kvalitetnije, kao sto isti takvi kad prave vino sipaju u siru vodu i secer da ima vise. Sve u svemu, vidim ja da ce ljudi koji drze do sebe mortati da pocnu da prave sebi mlecne proizvode, kao sto to isto odavno vazi za pastetu. Pasteta je lepa hrana, ali kad je pasteta, a kad se pravi od usana i supkova onda nije nista. Tako i za taj takozvani gusti jogurt za dzibere.

 
0

Bananaman

Član broj: 13587
Poruke: 76
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?19.12.2007. u 00:30 - pre 198 meseci
A da mu neko kaze koje kulture je zapatio?
The Time is Near!
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?19.12.2007. u 00:37 - pre 198 meseci
Ko? Lesli? Opake neke
Valjda od svakodnevne konzumacije
 
0

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
91.150.104.*



+294 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?19.12.2007. u 00:55 - pre 198 meseci
Treba izbegavati konzumaciju sirovog mleka (tog sveže pomuženog, nepasterizovanog), zbog mogućnosti fasovanja salmonele i sl.

Mislim, lepo je sve to, "od proverenog seljaka", "sigurno sveže" i td, ali uvek postoje šanse da se zakači neka bakterija. Iskreno, ja ću uvek da žrtvujem to nešto "dobro" iz svežeg mleka i da ga skuvam (ako se uopšte išta korisno i uništava prilikom kuvanja).

@Lesli
Usne i šupkovi? Pa ti si optimista! U paštete se stavljaju oči i nokti, nečišćena creva i tona konzeransa
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?19.12.2007. u 01:31 - pre 198 meseci
Moguce. Zato cu ja da kupim onog bulita ili nesto slicno pa ima da ih pravim sam, od mesa, kako se pastete i prave, a isto vazi i za kobasice. To jest, boze zdravlja, ali to se ima u vidu.
Citat:
Shadowed: Ko? Lesli? Opake neke :D Valjda od svakodnevne konzumacije :)

A sto? Ovde se jogurt zove to sto svi tako zovemo, znaci fermentisani napitak od mleka gustine kao imlekov jogurt i to je to. Isto kao sto su ovde svi nozici za brijanje zilet, sve paste za obucu imalin, svi flipsovi smoki itd, tako je to jogurt. I sad dodje neki baja koji se juce ispilio, a jos skorije otisao odavde, da mi objasnjava kako ja nemam pojma, kako su me lagali zli komunisti, trt trt trt. Znas, ja sam seljak, a on je nobles zato sto zna sta je krem de la krem da ga ebem i erl grej sprej. Ma idi bre covece leci se. Ja licno od tih mlecnih preradjevina najvise volim kiselo mleko i to ovcje, ili moze i kravlje, ali domace. Ne volim ova kupovna kisela mleka, a od tih kupovnih proizvoda volim kefir i jogurt, bre. Jogurt, a ne nesto gusto sto pola popijes a pola ostane u pakovanju. Jos su stari latini znali da se o ukusima ne raspravlja, a ovde je jogurt to sto je kao kravica i tacka. Takvi su pre bili svi jogurti, a sad, valjda zbog nekog pomodarstva, sta li, svi su upropastili taj napitak. Ma nije to pomodarstvo, nego se garantovano tako najvise krade, to jest koknu mu vodu i to za zgusnjavanje pa prave od jednog dva, bizmis je to. Eto, nisam ni znao da oni stavljaju taj gluten ili sta je da bude gusce. Dziberi i bagra. Znaci, samo je jos kravica jogurt, a ovo drugo su sve buckurisi koji ne vrede pisljiva boba, i koji niti mogu da se piju niti mogu da se kusaju, sve u svemu jedno veliko... Mada ne sporim da ima ljudi koji vise vole to gusto. Samo mi i dalje nije jasno sta nije u redu sa ovima kojima smeta da postoje raznovrsni proizvodi, eto, i jogurt i to gusto, i taj njihov la krem de o'prem, pa ko sta voli to neka jede. Valjda im je to to njihovo trziste i nejednoumlje, to da pokusavaju svima na silu da nametnu njihovo.
 
0

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
*.opera-mini.net.



+109 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?19.12.2007. u 01:39 - pre 198 meseci
Citat:
Emil Ranc: Treba izbegavati konzumaciju sirovog mleka (tog sveže pomuženog, nepasterizovanog), zbog mogućnosti fasovanja salmonele i sl.


Svidja mi se verovatnoca :)
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?19.12.2007. u 01:45 - pre 198 meseci
Citat:
srki: Ovde (NZ) pavlaka je sour cream a njihov jogurt nije slican nijednom nasem mlecnom proizvodu i nije ni nalik kiselom mleku vec je slicniji nasem jogurtu samo malo gusci (ali ne kao kiselo mleko). Moze da se nadje i jogurt koji je isto kao nas ali je zbog toga malo skuplji. Ja uglavnom pijem taj jogurt mada ponekad uzmem i onaj gusci koji jedem kasikom mada moze i da se pije ali malo teze nego ovaj nas. Imaju i kiselo mleko ali sam zaboravio kako se zove.

Eto vidis. Znaci, ima i tamo jogurt, ali je skuplji, za finu gospodu, a ovo gusto je za fukaru, da kusa. Verovatno zato sto da bi se proizveo jogurt ne sme da se dodaje nista osim tih bakterija, inace se pokvari, to jest proizvod je slabijeg kvaliteta, a u ovo gusto mogu da se kokaju te gluposti za zgusnjavanje, jer em se ne primeti, em moze da ispadne vise. Tacno sam znao da u tom grmu lezi zec, i da je bizmis tu u pitanju. Dok smo bili drugovi bre gospoda smo bili.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Domaći jogurt - koje aditive dodaju?
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 27162 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.