Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ugradnja etažnog grejanja/radijatora

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: ugradnja etažnog grejanja/radijatora

[ Pregleda: 17427 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
195.252.110.*



+67 Profil

icon ugradnja etažnog grejanja/radijatora18.02.2008. u 13:21 - pre 197 meseci
Pozdrav , hoću kod kuće da ugradim etažno, po principu sam svoj majstor, pa me zanima jel ima neko nekakv savet ili možda uputstvo kako se radi montaža cevi i radijatora i na šta treba da obratim pažnju generalno?
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: ugradnja etažnog grejanja/radijatora18.02.2008. u 13:44 - pre 197 meseci
Kod ugradnje radijatora moras da pazis na "pad" cevi da bi mogao sistem da se potpuno isprazni.

Treba da vidis gde ce ti biti slavina za ispustanje vode iz sistema i to ti je najniza tacka u sistemu. Obicno se grejanje izvodi po krakovima (zavisi gde se nalazi pec). Ideja je da je poslednji radijator najvisi u odnosu na ostale na tom kraku. Pad treba da je mali (~1%), bitno je da ga ima. Pocetni radijator na kraku tj. njegova udaljenost od poda mora biti tolika da ti omoguci da radis sa cevima koje idu tuda (ako govorimo o panelinim radijatorima od h=600mm obicno je to oko 12-14 cm). Znaci, sledeci radijator ce biti otpilike +1cm visi u odnosu na onaj prethodni i tako do krajnjeg.

Sva merenja nivoa se izvodi sa "vaser vagom" (gumeno providno crevo napunjeno vodom), merenje sa metrom od poda nemojte ni da pomisljate (sem ako niste sigurni da imate bas dobru kosuljicu...a opet ne znam zasto bih neko rizikovao..).

Cevi se vode paralelno (govorim o dvo-cevnom sistemu) i medjusobna udaljenost je odredjena plasticnim nosacima koje ces tiplati u zid.

Radijatori obicno idu ispod prozora (zbog prirodne cirkulacije vazduha u sobi), i kod njih isto postoji nagib (ono sto sam ti govorio je za cevi). Taj malecki nagib sluzi da se vazduh (koji se ponekad pojavi u sistemu) nakuplja na jednom kraju radijatora i to na onom gde ti je cep za odzracivanje da bi mogao da odzracis radijator. Znaci, kada stavljas radijator moras da unapred znas gde ce ti ici ventil a gde odzraka, kasnija zamena ce biti vrlo komplikovana.

Jesi li odlucio koji ces tip sistema, koji radijatori, koje cevi, koja pec ?



...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
195.252.110.*



+67 Profil

icon Re: ugradnja etažnog grejanja/radijatora19.02.2008. u 12:08 - pre 197 meseci
Hvala, ništa konkretno, gledao sam alfaplam šporet na čvrsto gorivo za etažno i u Jeep sam našao abc kraljevo, oni su mi u opcijama, a za radijatore nisam siguran , tačnije i ne znam koji bi bili najbolji, zato se i raspitujem kod pametnijih od mene po tom pitanju
 
Odgovor na temu

jovannb

Član broj: 174739
Poruke: 1
77.46.227.*



Profil

icon Re: ugradnja etažnog grejanja/radijatora04.03.2008. u 13:24 - pre 196 meseci
Mislim da je najbolje resenje da uzmes panelne radijatore, aluminijumski su skuplji, a samo lepse izgledaju. Kod panelnih nemas spojeva, imas ih u svim merama, nekako su mi cvrsci, stabilniji. Mozes uzeti domace jugotermove radijatore, dobro su se pokazali a i nesto su jeftiniji.

*Jel moze neko da mi kaze kao da izracunam koji radijator ide na odredjenu kvadraturu, ako npr. panelni radijator 22-600/1000 ima snagu od 1800w, koju kvadraturu zadovoljava u normalnim (gubitci ~10%) uslovima ?





[Ovu poruku je menjao jovannb dana 04.03.2008. u 22:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: ugradnja etažnog grejanja/radijatora05.03.2008. u 06:44 - pre 196 meseci
Citat:
jovannb:

*Jel moze neko da mi kaze kao da izracunam koji radijator ide na odredjenu kvadraturu, ako npr. panelni radijator 22-600/1000 ima snagu od 1800w, koju kvadraturu zadovoljava u normalnim (gubitci ~10%) uslovima ?


Koliko se secam, nisam masinac po struci tako da bi jedan termicar ovde dobro dosao, u stambenim zgradama se ide sa oko 60 W/m3 prostorije (nije greska, u pitanju je metar kubni). Za kuce taj broj je nesto veci, ako ti je kuca dobro izolovana mislim da je koeficijent 75 W/m3. U slucaju neizolovane kuce treba jos dizati vrednost npr. 90-100 W/m3.

Posto zivim u neizolovanoj kuci (nadam se da cu izolaciju u najskorije vreme uraditi) kada sam proracunavao grejanje isao sam sa najgorom varijantom a to je bilo oko 120W/m3. Kada se proracunava grejanje polazi se od ocekivane spoljne temperature i zeljene temp. u sobi. Mozes proci sa manjim radijatorima ako pretpostavljas da spoljna temp. nece padati ispod npr. -10 C, ako zelis vecu marginu moras da stavis vece radijatore ili da povecavas polaznu temperaturu vode u sistemu itd...

Moj rezon je bio sledeci, bolje da imam dobro grejanje sada kada nemam izolaciju a kada je stavim jednostavno cu smanjiti polaznu temperaturu kotlovske tople vode (gasni kotao) i dobiti zeljenu temperaturu. Inace, kada je pre par godina bilo ona sibirska zima u februaru (-25 C) pokazalo se da je svaki evro ulozen u te vece radijatore pametno utrosen.


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
84.236.124.*



+27 Profil

icon Re: ugradnja etažnog grejanja/radijatora05.03.2008. u 11:43 - pre 196 meseci
Citat:
jovannb:

*Jel moze neko da mi kaze kao da izracunam koji radijator ide na odredjenu kvadraturu, ako npr. panelni radijator 22-600/1000 ima snagu od 1800w, koju kvadraturu zadovoljava u normalnim (gubitci ~10%) uslovima

[Ovu poruku je menjao jovannb dana 04.03.2008. u 22:01 GMT+1]


Mozda moze da pomogne

http://www.cini.co.yu/index.php?act=3&sub=21
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: ugradnja etažnog grejanja/radijatora

[ Pregleda: 17427 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.