Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kucni savet i tuzbe (a i prava)

elitemadzone.org :: MadZone :: Kucni savet i tuzbe (a i prava)

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 52374 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-203-223.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)12.04.2008. u 14:55 - pre 194 meseci
[xtra huge size]KOJI k onda placate [/xtra huge size]

i da li je taj infostan priv. ili drz. i sta jos obuhvata?
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
77.46.170.*



+18 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)12.04.2008. u 16:56 - pre 194 meseci
http://www.infostan.co.yu/LHome/index.aspx?id=4
... "Održavanje zgrada (hitne intervencije, održavanje liftova, krovova, fasade i zajedničkih delova zgrade, čišćenje zgrade)"

Pa iz istog razloga iz koga placas i ostale racune, struju, telefon... Istina mozes raskinuti ugovor sa njima o "odrzavanju" zgrade, ali svi iz zgrade (ili kako vec 50+1%) treba da se sloze, sto se nece desiti jer su ljudi uvek u fazonu, bolje ista nego nista. Istina ne odrzavaju zgardu, ali bar nam ispumpaju vodu iz podruma, a kako bi to inace sami... tako je bilo u mojoj zgradi...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-203-223.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)12.04.2008. u 17:10 - pre 194 meseci
"Stanarina - zakupnina" zasto ovo ima??!?!
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.165.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)12.04.2008. u 17:42 - pre 194 meseci
Ima iz istog razloga zbog čega ni zemljište na kojem se nalazi tvoja kuća nije u stvari tvoje. Dakle, zbog toga da stvar ne bude rešena, prirodna i normalna, nego da sutra, ako ne budeš dobar, neko može da ti zapreti ili baš i oduzme tvoj travnjak i na njemu postavi npr. benzinsku pumpu, prihvatilište za kučiće ili tako neki objekat od opšteg interesa.

E tako u zgradama postoji još samoupravljanje, jer 50%+1 donose odluku o raspolaganju nečijim parčetom hodnika ili krova, a u tvom slučaju 50%+1 u nekoj opštini raspolaže tvojim travnjakom. Naravno, niko to ne želi da reši na normalan način, jer kako bi burazeri dobijali dozvole da zidaju nad nečijim glavama.
Uostalom, na drugoj sličnoj temi ima par fotki takvih dostignuća.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-203-223.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)12.04.2008. u 17:45 - pre 194 meseci
koliko znam sve iznad 10 cm je u licnom vlasnistvu
tako da,kako oni tebi naplacuju stanarinu?!?!


p.s. debilana

edit:ili bese 10 cm ispod zemlje,ne mogu se tacno setiti,a mrzi mi traziti po zakonicima

debilana u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.165.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)12.04.2008. u 23:54 - pre 194 meseci
@Horvat
Stanarinu plaćaju ljudi koji nisu otkupili stanove, iz raznih razloga, neki i ne mogu još npr.
Zakupninu plaćaju korisnici i sukorisnici gradskog zemljišta, koji su do skoro koristili to zemljište uz naknadu, a od skoro zakupil,i na najčešće 99 godina. Nema privatnog vlasništva na gradskom građevinskom zemljištu!
To važi za zemljište (placevi, javne površine koje pripadaju, itd.) u gradu, tj. na proglašenom gradskom građevinskom zemljištu.

Na selu je zemljište koje imaš tvoje, bar formalno, ali to ne znači da možeš na primer da sadiš šumu gde hoćeš, ili da zidaš bez dozvole, što je negde i ok.

Kao što možeš primetiti, problemi se stvore samo tamo gde je zarada visoka, tu prestaje da funkcioniše zakon države, važe potpuno drugi, često suprotni zakoni i pravila, to je način na koji stvari rade, u Srbiji.

Ovo oko X centimetara gore ili dole je druga priča, to pogađa najviše ove "arheologe" što pljačkaju rimske i ostale grobove.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-203-223.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)13.04.2008. u 13:14 - pre 194 meseci
hvala na objasnjenju za stanarinu-zakupninu :)
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)14.04.2008. u 09:36 - pre 194 meseci
@mrle 011

Koliko sam ja razumeo, ti plaćaš za nabrojane usluge
Održavanje zajedničkih uređaja u zgradama (18%) m2 0,8708 01.02.07
Održavanje fasada (18%) m2 0,578 01.02.07
Održavanje liftova (18%) m2 2,3537 01.02.07
Održavanje krovova (18%) m2 1,4515 01.02.07
Hitne intervencije (18%) m2 1,4515 01.02.07
http://www.infostan.co.yu/LHome/index.aspx?id=3

u paušalnom iznosu. Kao neka vrsta osiguranja. Ako nisi zadovoljan, možeš da raskineš ugovor. Ovim plaćaš tekuće održavanje. Što znači, kad se nešto pokvari, oni poprave. Teoretski.

Treba da shvatiš, sada si TI vlasnik stana, i dela zajedničkog prostora u zgradi u kojoj živiš. Nije opština, ni grad, ni država vlasnik. Ti određuješ kome ćeš da plaćaš za pomenute usluge. Ili nećeš te usluge

Nemoj da misliš da ja živim u kući. Živim u stanu. Podstanarski.

Citat:
i ti sada smatras da je privilegija placati drzavi 3.000 evra godisnje, a da ona mozda/ako/nekad/delimicno/mestimicno jednom u 50 godina ulozi delic tih novaca nazad u tvoju zgradu?


Ne plaćaš državi, već preduzeću u javnoj svojini. Kao što rekoh, raskini ugovor sa njima i ako želiš, nađi neko privatno preduzeće da to radi. Ili plaćaj po intervenciji.

A ono što sam stavio, je javni poziv zgradama (ne kućama) u privatnom vlasništvu za popravke većeg obima, u kome država (grad, opština) učestvuje finansijski sa 70% sredstava.

PS. Koliko si platio stan?

@101010

Citat:
Hejteri koji mislie da su osteceni, pod hitno da prodaju svoju kucu u cvecu i kupe stan recimo na na vozdovcu, ne mora nbg u bilo kojoj zgradi staroj u poseku 30 godina. I da budem dobar prema vama, ne morate u soliteru, a moze i bez lifta. Pa sredjujte iz svog dzepa. Javljam prvi slobodan stan.


Može ako ima stan za 100EUR, koliko si ga ti platio (iako nemam kuću). Mislim da ću uspeti da napravim finansijsku konstrukciju.

Citat:
Dakle i da je iskljucivo iz opstinskih para/bilo kojih drzavnih/ i treba da plate jer se sve raspada, i oni snose deo odgovornosti jer su se napasli para gradjana, pa godima uzimaju, a nikad nista da urade, i ne znam sta se bunis kada su to pare koje smo im mi dali, nisu licno tvoje. Pa nisu te zgrade od juce, 30god nista nije ulozeno u njih.


Zaista, koliko si platio za stan? Dobio si stan za dž, a još bi i da ti ga održavaju džabe. A pare jesu moje - delimično, jer sam poreski obveznik. One trebaju da se utroše za opšte potrebe, a investiranje u zgradu svakako to nije.

Nije mi namera da nekoga uvredim, ali razmislite malo. Dobijete stan za dž, hoćete neko drugi da vam održava zgradu (da ne plaćate), "problemi sa komšijama" itd. i mislite da je to u redu i da samo vi imate problema. Jer kuća se sama popravlja, sama se gradi, njena izgradnja košta 1EUR/m2. U njoj kad pukne cev, dođe majstor i popravi je džabe, jer to je kuća.
A da još objasnim. Kada na kući propadne krov, popravka vlasnika košta bar 20 puta više nego vlasnika stana u zgradi. A on nema popust od 70% na popravku, kao što mogu da iskoriste vlasnici stanova. TO JESTE PRIVILEGIJA.
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)14.04.2008. u 10:17 - pre 194 meseci
@ Deker

stan sam platio 50.000 ojra (50 kvadrata) pre 3 godine.
nisam ga dobio/otkupio, ako na to aludiras, osim sto je deo novaca bio miraz :)

znam sta znaci odrzavanje kuce, sa caletom i uz pomoc prijatelja i rodbine smo napravili jednu.
zato sam se i odlucio da zivim u stanu, a i nisam vise u godinama kada mi pentranje po merdevinama sa cekicem u ruci predstavlja hobi.

o mogucnostima raskidanja ugovora sa ovima i pravljenja nekih drugih resenja i tako to sam pisao u prethodnom postu.
kada bi se radilo o tri stana/vlasnika, onda bi i bilo nekakve sanse.
sa sto ljudi su takve stvari unapred osudjene na propast.

znas kako kaze ona poslovica:
sto ljudi - sto cudi, sto zena - dvesta sisa.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-197-96.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)14.04.2008. u 10:39 - pre 194 meseci
pa zasto samo ti ne bi smeo da raskines ugovor s njima?
 
Odgovor na temu

brzibg
Beograd

Član broj: 13565
Poruke: 187
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)14.04.2008. u 13:28 - pre 194 meseci
Ne moze samo jedan stanar da raskine ugovor. Cela zgrada ima ugovor sa Infostanom, a on kao jedan njen stanar mora da placa. Jedino ako se svi dogovore (tj. 50+1) zgrada moze da raskine ugovor...
We are the Borg. You will be assimilated. Your biological and technological distinctiveness will be added to our own. Resistance is futile.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
79.101.218.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)14.04.2008. u 22:00 - pre 194 meseci
Citat:
Deker:

Treba da shvatiš, sada si TI vlasnik stana, i dela zajedničkog prostora u zgradi u kojoj živiš. Nije opština, ni grad, ni država vlasnik. Ti određuješ kome ćeš da plaćaš za pomenute usluge. Ili nećeš te usluge

Nemoj da misliš da ja živim u kući. Živim u stanu. Podstanarski.

.....

Kako si to vlasnik nečega a drugi odlučuju o upravljanju istom tom imovinom? Ako sam ja vlasnik nečega, čega je vlasnik kućni savet koji odlučuje ko održava zgradu? Zbog čega ne odlučuje isti taj kućni savet o popravljanju tvoje kuće?
I najveći biser, isti taj kućni savet odlučuje o prodaji moje imovine, npr. krova za nadziđivanje, a ja sam kao vlasnik nečega.

Shvataš li koliko je to nelogično i koliko je to naopačke, koliko potencijalnih sukoba tu može da se izrodi?

Zar nije najnormalnije, da prema stopi amortizacije i građevinskoj vrednosti objekta, se plaća osiguravajućoj kući određeni iznos, a da kada šteta nastane ista i bude otklonjena.

I naravno najnormalnije je da se plaća i porez na taj deo suvlasničke imovine, kao i na stan.
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)21.04.2008. u 08:39 - pre 194 meseci
Citat:
Deker: @mrle 011 ........
...... A on nema popust od 70% na popravku, kao što mogu da iskoriste vlasnici stanova. TO JESTE PRIVILEGIJA.


e, sastavili mi skupstinu nekako, posle 15 godina, i ubedili jednu komsinicu da bude preCednik.
i svratim ja, sad za vikend, kod nje na kafu, a ona u medjuvremenu bila u opstini i uzela te ponude za te radove sa 70% popusta i bacio ja pogled na te papire.
ima tu svasta, krecenje, zamena plocica, interfoni .......... bas lepo.

padne meni pogled na stavku - zamena i montaza postanskih sanducica - cena: 1.170 i nesto dinara po sanducetu/stanu, a pogled mi se tu zadrzao zato sto sam pre jedno mesec dana is'o na nbg-skog buvljaka da nesto kupujem i tamo slucajno na jednoj tezgi video postanske sanducice i pitao posto kosta cena, a prodavac mi rece: 350 dinara po komadu.
posle sam video jos na par tezgi iste sanducice, mozda su i jeftiniji, ne znam, nisam pitao.
to su oni limeni sivi sanducici za zgrade, valjda su svuda isti, a valjda i opstina te nudi.

na ostale cene sa tog papira, krecenje, plocice itd. nisam obracao paznju i necu da gresim dusu pa da tvrdim da je isti odnos kao i sa sanducicima, ali se ne bih iznenadio da jeste.
pogledacu sledeci put kad budem svratio kod ove komsike.

elem, to ti je otprilike to.
opstina ti nudi zamenu sanducica koji kostaju 350 dinara sa 70% popusta, ali te sanducice ceni po 1.170 i nesto dinara, ili mozda 1.180 i nesto, nisam bas tacno zapamtio.

da li je - to sto je 30% od 1.170 bas oko 350, koliko ovi stvarno kostaju - slucajnost ili ne, prosudi sam.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
89.216.108.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)21.04.2008. u 12:02 - pre 194 meseci
Citat:
mrle 011:
elem, to ti je otprilike to.
opstina ti nudi zamenu sanducica koji kostaju 350 dinara sa 70% popusta, ali te sanducice ceni po 1.170 i nesto dinara, ili mozda 1.180 i nesto, nisam bas tacno zapamtio.

Šta vas sprečava da kupite sandučiće na buvljaku gde si bio? Jesi li to pomenuo komšinici kad si bio kod nje?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.yu.



+8 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)21.04.2008. u 12:44 - pre 193 meseci
Citat:
Bojan Basic: Šta vas sprečava da kupite sandučiće na buvljaku gde si bio? Jesi li to pomenuo komšinici kad si bio kod nje?


e hebo ga ti bojane, k'o da slusamo izgrebanu plocu ravelovog bolera.
pisali smo vec toliko o tome ovde.
sprecava "nas" to sto smo "mi" nas 60, ili 100, ili 150 u vecim zgradama, i sto 51% stanara moze da donese neku odluku, npr. da ugradimo interfon, ali ne mozes da nateras onih 49% da to prihvate, i gotovo.
cak, ako se ovih 51% ponude da plate i za preostalih 49%, ovih 49% jednostavno npr. ne zeli interfon i tacka.
ti nemas pravo njemu da zakljucavas zgradu.
i sta da radis sa ludacima?
a i ne moraju da budu ludaci, ima tu ljudi koji nemaju 'leba da jedu.

i kroz ovu temu se provlacila teza kako je privilegija ziveti u zgradi, u odnosu na kucu, jer evo sada drzava nudi da izvrsi neke radove i da to dotira sa 70%, a na primeru ovih sanducica koje sam naveo se vidi da to nije 70% vec 0%, al' nema veze, platicemo mi stanari svih 100% za ono sta nam treba (iako, kao sto gore napisah, nas 60 vlasnika stanova dajemo "drzavi" 3.000 evra godisnje za "odrzavanje"), nema veze, samo je bitno da neka visa sila naplati novce od ovih sto nece nista da se radi (uzeo sam primer 49%, al' nije bitno - koliko god da ih je manje od 49%).

e sad ja jedino ne znam dal' ce manjini koja nista nece, iako je vecina donela odluku, novac biti naplacen preko opstih uplatnica (sto je problem "drzave"), ili ce to opet biti nasa unutrasnja briga.

huh, problemi sa demokratijom.
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)21.04.2008. u 15:12 - pre 193 meseci
@mrle 011

Citat:
stan sam platio 50.000 ojra (50 kvadrata) pre 3 godine.


OK, izvinjavam se, ali ima 400.000 kupaca stanova za 100 maraka u Srbiji. Kupio si stan od takvog.

Citat:
zamena i montaza postanskih sanducica - cena: 1.170 i nesto dinara po sanducetu/stanu


Kako si sam video, piše zamena i montaža. Da li ti taj sa buvljaka montira sandučić? Pitaj ga koliko košta sa isporukom i montažom (i to bez PDV), pa nam javi.

Citat:
sprecava "nas" to sto smo "mi" nas 60, ili 100, ili 150 u vecim zgradama, i sto 51% stanara moze da donese neku odluku, npr. da ugradimo interfon, ali ne mozes da nateras onih 49% da to prihvate, i gotovo.


Za održavanje je dovoljno više od polovine prisutnih na sastanku, a ne ukupne polovine vlasnika kvadrata, za manje značajne odluke.

A imaš i drugo rešenje, prodaj stan i, brate, kupi kuću, da ti niko ne smeta kad je budeš održavao.

Citat:
nas 60 vlasnika stanova dajemo "drzavi" 3.000 evra godisnje za "odrzavanje"),


Jel' ti čitaš postove, ili se praviš *lep? Ne plaćaš državi za održavanje, već preduzeću.

A to što imate problem sa komšijama, tu ne mogu da vam pomognem. Rešite ga, ako ikako možete, jer, koliko vidim, samo je problem u komšijama, a ne u zgradi. Ako to rešite, svaka zajednička popravka u zgradi sa 60 stanova će da košta bar 10 puta manje nego kada bi popravljao kuću.

Sam život u zgradi donosi mnogo kompromisa. Ali i koristi. Sada vi tu očiglednu korist (učešće grada u investicionom održavanju) želite da pretvorite u štetu - nepovoljnost.

@drbogi

Jesi vlasnik dela prostora. Pošto on ne može fizički da se odeli (a hteo bi, jel'), u cenu stana ti ulazi i taj prostor, samim tim i porez.

Citat:
Zbog čega ne odlučuje isti taj kućni savet o popravljanju tvoje kuće?


Kuću nemam, nisam ni rekao da imam. Vidim da imaš problem u komunikaciji sa ljudima (čitaj - ili saslušaj), pa me ne čudi loš odnos sa komšijama.
Vlasništvo nad stanom u zgradi možeš da shvatiš i kao vlasništo udela u nekom preduzeću. Imaš obaveze i imaš koristi (prava i obaveze). J*bi ga, jedno bez drugog ne ide. Ti bi recimo, kao vlasnik 5% ili manje od zgrade, da sprečiš ono što dogovori većina? Da li je to normalno?
Jesmo li hteli kapitalizam? E pa stigao je u vidu vlasničkih odnosa. Vaše vlasništvo, vaša odgovornost. Što pre se naviknete na to, biće vam lakše.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.234.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)21.04.2008. u 23:33 - pre 193 meseci
@Deker

400.000 kupaca stanova za 100 DM nema, ma kako ti računicu pravio. Ne sporim da je stan mogao da se prevede u lično vlasništvo u jednom trenutku za tih 100DM, ali zaboravljaš da su ljudi odvajali % od svojih plata da bi pre toga i dobili te iste stanove. To malo menja kalkulaciju cene. Tu nije problem cena od 100 DM, nego je problem što nisu svi mogli da dobiju stan od firme, a odvajali su od plata.

Ja ne bih hteo da odelim deo prostora kako ti naivno pretpostavljaš, a takođe nemam ni problem u komunikaciji sa komšijama, dobar dan i to je to. Par puta godišnje i popijemo kafu, osim kada je zakazano bombardovanje, onda se više družimo, jer u uslovima neposredne opasnosti po život, dolazi do zbližavanja među ljudima

Pitanje o nadležnosti "mog" kućnog saveta nad "tvojom" kućom je imalo svrhu da pokaže koliko je besmislena odredba o pravu raspolaganja imovinom od strane samoupravljača iz kućnog saveta.
Ti to doživljavaš kao akcionarsko društvo, ok je poređenje i ja to doživljavam na sličan način. Ako ja ne želim da prodam mojih pretpostavljenih 5% akcija, to tek ne može uraditi u moje ime, neko neovlašćen, pa ma kakvu većinu imao! Problem sa kućnim savetom je u tome što tom telu pripadaju ovlašćenja koja su suprotna sa drugim zakonima.

Citat:
Jesmo li hteli kapitalizam? E pa stigao je u vidu vlasničkih odnosa. Vaše vlasništvo, vaša odgovornost. Što pre se naviknete na to, biće vam lakše.
Ti bi recimo, kao vlasnik 5% ili manje od zgrade, da sprečiš ono što dogovori većina? Da li je to normalno?


To je tako kada ti usklikneš samo prazna parola čiju suštinu očigledno ne razumeš. Normalno je jer sam ja čovek, a ne mrav ili pčela, dakle individua, a ne pripadnik roja, krda ili čopora.
Ja bih hteo da većina ne može da proda bez mog pristanka mojih 5%, npr. krova ili podruma, a takođe bi rado uveo mehanizme koji rešavaju problem, a ne generišu nove, još veće probleme. Održavanje zgrade je trivijalna stvar, kada nije predmet političke trgovine. Sve dok na čelu tih fantomskih firmi sede zaslužni partijski drugovi, zgrade će izgledati kao katakombe, jer oni i nisu tu da održavaju zgrade. NJima je pozicija direktora nagrada, a oni se odužuju partiji tako što vraćaju deo plate stranci koja ih je postavila.
Da nije tako, hausmajstori bi sklapali ugovore sa vlasnicima stanova pojedinačno, a ne sa kućnim savetima. To je način da se odgovornost individualizuje.
Ponovo te pitam, čega je to vlasnik kućni savet?



[Ovu poruku je menjao drbogi dana 22.04.2008. u 01:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)23.04.2008. u 09:22 - pre 193 meseci
@drbogi

Možda sam preterao, ali ta cifra se spominjala za famozni otkup stanova s početka 90.-ih (cela Srbija), i to zbog uredbe koji su tadašnji vlastodršci doneli da bi za dž otkupili vile na Dedinju. Naravno, ko god je mogao, svi su iskoristili priliku. Moj teča je, kad je plaćao stan, platio više uplatnicu nego sam stan (80M2 na Novom Beogradu).


Citat:
ali zaboravljaš da su ljudi odvajali % od svojih plata da bi pre toga i dobili te iste stanove

Šta je sa ostalima?

Citat:
Ja ne bih hteo da odelim deo prostora kako ti naivno pretpostavljaš

Naravno da nisam pretpostavio, već si to rekao. Što se tiče druženja sa komšijama, morate da se, *ebi ga, da se organizujete, u smislu održavanja vaše zgrade. Svima će da koristi.

Citat:
Ako ja ne želim da prodam mojih pretpostavljenih 5% akcija, to tek ne može uraditi u moje ime, neko neovlašćen, pa ma kakvu većinu imao!


To je tačno. Niko tvoju imovinu ne može da proda, ako ti ne želiš. Što se tiče podruma, pročitaj ovo:

Citat:
Ostave u zgradi koje koriste određeni vlasnici stanova ne predstavljaju zajedničke prostorije te se ne mogu pripajati drugim stanovima (Presuda Vrhovnog suda Srbije, Uvp. I 523/2005 od 21.6.2006. godine)


Što se tiče nadziđivanja, pročitaj ovo:

Citat:
Član 21

Skupština zgrade može doneti odluku da se zajedničke prostorije pretvore u stan ili poslovni prostor, ako su za to ispunjeni uslovi po propisima o planiranju i uređenju prostora i izgradnji objekata.

Skupština zgrade može odlučiti da radove iz stava 1. ovog člana izvede neko od vlasnika stanova, odnosno drugih posebnih delova u zgradi, odnosno neko od članova njihovog porodičnog domaćinstva, ili treće lice ako utvrdi da vlasnici stanova odnosno drugih posebnih delova zgrade, ili članovi njihovih porodičnih domaćinstava nisu za to zainteresovani.

Odluka iz stava 1. ovog člana donosi se saglasnošću vlasnika stanova odnosno, drugih posebnih delova zgrade kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova i drugih posebnih delova zgrade.

Na zaključivanje ugovora o uređivanju međusobnih odnosa zgrade i investitora pretvaranja shodno se primenjuje odredbe člana 18. st. 3, 4. i 5. ovog zakona. (Zakon o održavanju stambenih zgrada)


Ovo znači, da skupština stanara ima pravo da donese odluku o, recimo, nadziđivanju, ali, vlasnici stanova u zgradi imaju prednost u odnosu na treća lica. Imaju prednost u smislu da oni sklope ugovor, a ako nema zainteresovanih, onda se to može ponuditi trećem licu. Tako da postoje mogućnosti da se spreči ono što vi hoćete, jednostavno, ako skupština to želi da uradi, vi se prijavite da ste zainteresovani da želite da izgradite taj prostor.

Citat:
Ako se većina vlasnika stanova izjasni da zajedničku svojinu uredi na određen način, onda je zakonodavac tu zajedničku volju vlasnika kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova upravo priznao kao volju kojom se stanje na zajedničkoj svojini može menjati. (Rešenje Vrhovnog suda Srbije, Gzz. 55/2003 od 1.4.2004. godine - Bilten sudske prakse Vrhovnog suda Srbije, br. 2/2004 - str. 40)


Citat:
Ponovo te pitam, čega je to vlasnik kućni savet?


Nema pravo vlasništva.

Postavljam citirani zakon, pa možeš da se informišeš: http://www.mediafire.com/?v4vejrmghpn i Uredba http://www.mediafire.com/?uudv5d5l5xt

Citat:
To je tako kada ti usklikneš samo prazna parola čiju suštinu očigledno ne razumeš.


Ja odlično razumem, i nemam apsolutno ništa protiv toga. Ali kako komentaristi kuknjavu kako su vam zgrade propale (a vaše su) i kako neko drugi treba da ih popravlja, a ne vi, kao jedini vlasnici.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
79.101.218.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)23.04.2008. u 12:08 - pre 193 meseci
@Deker
Citat:

.....Ja ne bih hteo da odelim deo prostora kako ti naivno pretpostavljaš.....
Naravno da nisam pretpostavio, već si to rekao.

Gde sam to rekao? Očigledno ne razlikuješ hipotetičku pretpostavku od iskazane namere, ja zaista ne razmišljam ni o kakvom nadziđivanju, čisto onako posmatram trijumf kolektivnog nad pojedinačnim, kao i opšte oduševljenje tom činjenicom.
Citat:

To je tačno. Niko tvoju imovinu ne može da proda, ako ti ne želiš.


Osim te skupštine zgrade.
Mada, priznajem da sam ja mislio da je ta imovina u statusu susvojine, a ne zajedničke imovine.
To je tek biser, kao da si u braku sa komšijom, pa tako npr. sa suprugom imaš zajedničku imovinu u stanu, a sa komšijom zajedničku imovinu u hodniku! :)

 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Kucni savet i tuzbe (a i prava)23.04.2008. u 14:25 - pre 193 meseci
Citat:
čisto onako posmatram trijumf kolektivnog nad pojedinačnim, kao i opšte oduševljenje tom činjenicom

???

Citat:
Mada, priznajem da sam ja mislio da je ta imovina u statusu susvojine, a ne zajedničke imovine.
To je tek biser, kao da si u braku sa komšijom, pa tako npr. sa suprugom imaš zajedničku imovinu u stanu, a sa komšijom zajedničku imovinu u hodniku! :)


Treba da poznaješ pojam nedeljive zajedničke imovine. To je imovina koja se realno, fizički ne može deliti. Recimo, plac na kojoj je zgrada koja ima 60 stanova, pripada tim vlasnicima. To je zajednička nedeljiva imovina. Svaki vlasnik poseduje 1/60 deo placa. To je i deo placa ispod zgrade i deo oko zgrade. Šta misliš, kada bi se to delilo, kako bi to ispalo?! Pa recimo, neko uzme deo kod ulaza, i zagradi ga, jer je, eto, njegov deo placa. A ostali će da ulaze na merdevine?! O čemu pričamo?!

Zgrada se i pravi da bi se umanjili troškovi gradnje, zemljišta, kasnije upotrebe (jeftinije grejanje, infrastruktura i dr.). Ali naravno da postoje i kompromisi koje treba sagledati.

Pa u Švajcarskoj, ako imaš kuću, ne možeš posle 10 sati uveče da se kupaš, jer remetiš mir komšija!
U Americi postoje neka vrsta preduzeća, a osnovali su ih stanari, koje su i faktički vlasnici zgrada; tamo ne može bilo ko da kupi stan, nego mora da prođe rigoroznu selekciju trenutnih stanara. I tako dalje...

Pazi, nisam ja rekao da je zakon koji reguliše ovu materiju savršen, ali je takav kakav je. I da se vratim na temu koju je Mystery-Man pokrenuo (prvi post), u kome upravo jedan stanar pokušava da iz ličnog interesa ošteti ostale komšije. Da li je to u redu? Ja upravo pozdravljam takve akcije u cilju renoviranja zgrade. I ne može, i nije logično da jedan pojedinac sve to koči. Nema prava ni po zakonu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kucni savet i tuzbe (a i prava)

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 52374 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.