Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Putovanje u Indoneziju - vakcinacija

elitemadzone.org :: MadZone :: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16736 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

j.j.

Član broj: 163762
Poruke: 11
212.200.145.*



Profil

icon Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 09:41 - pre 194 meseci

Pretpostavljma da je neko od posetilaca strucan u ovoj oblasti, dakle: planiram u avgustu sa deckom put u Indoneziju na mesec dana. Pored gradova zalazicemo i u rularne oblasti i imati kontakt sa mestanima. Pogledala sam na netu malo, i videla preporuke za puno vakcina koje bi bilo pozeljno primiti pred odlazak, pa mi se to bas i ne svidja.

Dakle, vakcina protiv malarije, hepatitisa A i tifusne groznice (typhoid fever). Da li je to dovoljno? Ili je i to previse?

Planiramo da pazimo na hranu, pijemo flasiranu vodu, nosimo u najvecem broju slucajeve duge rukave i nogavice (posto cemo dosta vremena provesti po prirodi), neke kreme protiv insekata i to bi bilo sve. Nismo opsednuti 'zastitom', ali je jednostavno mudro neke stvari preventivno spreciti umesto da ti uniste put/naruse zdravlje.

Pozeljni su komentari ljudi koji su bili u slicnim situacijama (putovanje u 'rizicne' zemlje, Afrika, Azija, Lat. Amerika), kao i strucnih ljudi (lekari/farmaceuti).

Hvala svima u napred.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 10:20 - pre 194 meseci
Ja sam putovao u Indoneziju, takodje se vrzmao po "ruralnim" krajevima (ako tamo uopste ima urbanih krajeva osim mozda Dzakarte ;-)) i nisam pre puta odradio nikakvu vakcinaciju... Ziv sam i zdrav (bar mislim ;-)

Anyway, za ljude koji hoce da budu 100% sigurni je najbolje da odrade neophodnu vakcinaciju protiv besnila, hepatitisa A i tifusa. Za malariju nisam siguran koliko je izrazena u Indoneziji, ali ako idete u delove koji su poznati po njoj - preduzmite mere i protiv nje. U Indoneziji takodje postoji i Deng groznica - ali za nju nema vakcine.

Sto se samog boravka u Indoneziji tice, vaze klasicni saveti za zastitu:

- Iskljucivo flasirana voda, izbegavajte pice sa ledom osim ako niste u nekom velikom hotelu
- Jedite voce koje se ljusti (i nikako, ali nikako, nemojte probati #@(* durian, osim ako bas ne volite da eksperimentisete ;-)
- Jedite dobro kuvanu i pecenu hranu
- Sredstva protiv komaraca (mozete to kupiti kod kuce a i tamo, toga ima na tone ;-)
- Pazljivo oblacenje ako idete po prirodi, duge nogavice i sl..

Indonezija nije preterano "opasna" zemlja, mislim da je u rangu ostalih zemalja iz jugoistocne Azije, pa uz uobicajene mere predostroznosti tesko da moze nesto lose da se desi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 10:35 - pre 194 meseci
U cemu je shtos sa ledom? :)
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 10:37 - pre 194 meseci
Verovatno zato sto se isti pravi od vode koja nije flasirana :)
 
Odgovor na temu

j.j.

Član broj: 163762
Poruke: 11
212.200.145.*



Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 10:57 - pre 194 meseci
Ih, nisma ocekivala ovako iscrpan odgovor ovako brzo!

Ivane, hvala najlepse na savetima.

Ako nije problem, pitala bih te detaljnije o utiscima/iskustvima vezanim za Indoneziju? Mada, nisam sigurna da je neophodno da to ide preko foruma (da ne smaramo ljude sa kulturom/istorijom/organizacijom putovanja). Ako si raspolozen, reci i razmenicemo mejlove. (Ovo je pod uslovom da si sam organizovao put)

A, pod "#@(* durian" pretpostavljam mislis na neko voce cijeg prvog dela imena ne mozes da se setis? :)

Vezano za preparate protiv insekata i neke od tableta koje bismo nosili (for just in case), da li bi to moglo da nam pravi problem pri ukrcavanju u avion? Znam da su bas poostrili mere vezano za stvari koje mogu kao rucni prtljag, ali da li sve te tablete i kreme mozemo da spakujemo u redovan prtljag i da to ne bude problem? Samo da znam da li da kupovinu obavim ovde ili da ostavim za tamo?

A, predeli koje cemo posetiti: Singapur - Kuala Lumpur - severni i centralni deo Sumatre - Java - Bali. Verovatno ce onda trebati sve te tri vakcine?



 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 11:06 - pre 194 meseci
Stella, bas ne razmisljam danas.. :)

Ne smeta da kaze i ovde, ima i drugih koji bi voleli cuti utiske :)
A voce.. mislim da je ceo naziv durian a ovo prvo je bilo.. nesto drugo :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 11:18 - pre 194 meseci
U principu sto se tableta i preparata tice, vaze sledeca pravila:

- Tablete, kapsule i sl... mozete nositi i u rucnom prtljagu (isplativo je poneti loperamid za slucaj dijareje, neke analgetike tipa aspirin, paracetamol i sl.. i neki lek koji poboljsava floru u stomaku ako dodje do trovanja tipa flonivin ii kako se to vec u Srbiji zove, medicinski ugalj, alkohol, gazu, eventualno neki antibiotik sirokog spektra i neki blazi sedativ ili melatonin ako neko ima problem sa spavanjem)

- Tecnosti je moguce nositi samo do odredjene kolicine (100ml) i bolje je da sve tecno, u gelu i sl... stavite u "checked baggage"

Za Singapur vam svakako ne treba nista od vakcinacija - taj grad je super-safe i cistiji je od bilo kog evropskog grada ;-) Sto se Kuala Lumpura tice, i za to vam ne treba nista jer su veliki gradovi prilicno sigurni. Vakcine vam trebaju samo ako idete van turistickih zona.

Sto se iskustava tice - Bali je predivno mesto, obavezno ostanite par dana u Kuti (blizu aerodroma Denpasar) koja je mali "city" i ima super plazu i mesta za izlaske uvece (istini za volju, pustaju istu muziku svaki dan ;-) i obavezno idite u i oko ostrva - unutar ostrva ima da se vidi jako puno stvari, od predivne prirode preko interesantnog zooloskog vrta i plaza sa crnim peskom pa sve do jako prijatnih ljudi koji ce vas primiti i u svoje kuce. Postoji i gomila lokalniih festivala koji su "a must see" sa sve proslavama na ulicama i predstavama - pogledajte neki od vodica za datume kada se sta moze ocekivati.

Mozete ici ili lokalnim prevozom ako ste se sami organizovali, ili mozete unajmiti vozaca - u principu vozaci za 30-50 EUR voze ceo dan a dosta njih mogu da budu i vodici.

Ljudi u Indoneziji su (obicno) jako prijateljski nastrojeni - kulturno gledano Java i Bali se vrlo razlikuju, jer su na Baliju vecina ljudi hindu religije (tj. lokalne modifikacije iste) dok su na Javi vecina ljudi muslimani - to cete primetiti i po obicajima i nacinu oblacenja, a pozeljno je regulisati i sopstveno ponasanje i dress-code po tome.

Durian je voce - tako se zove (Durian Fruit). Karakteristicno je po >nepodnosljivom smradu< (da, totalno nepodnosljiv!) i po, navodno, interesantnom ukusu. Na zalost, moja malenkost nije mogla da izdrzi proces ljustenja Duriana do kraja, posto je smrad bio apsolutno neizdrziv tako da ne znam kakav ukus to voce ima ;-) Durian je inace zabranjen za unosenje u avione i javni prevoz, zbog gore spomenutog smrada.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

j.j.

Član broj: 163762
Poruke: 11
212.200.145.*



Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 12:59 - pre 194 meseci
Duran fruit... he he... mislim da sma ga gledala u 'No reservation', kakao ga Antony Bourdain slasno jede... he he... ali taj stvarno jede sve!!!

Elem, vakcine. Ja imam poznanika koji je prosle godine putovao za Indoneziju i on tvrdi da nam nisu potrebne nikakve vakcine samo da malo 'zaobilazimo' malaricna podrucija. Medjutim, ja bih ipak volela bar nekakvu zastitu... Mislim, nemamo nas dvoje problem sa imunitetom, ne razboljevamo se cesto isl, ali bih bas mrzela sebe da mi se na tom putu dogodi nesto sto sma mogla da sprecim :)

A, Ivane, da li si ti sam organizovao put ili si uplatio aranzman? Imas li predstavu kakao naci smestaj van turistickih centara? DA li da pakujemo i sator na ledja ili...? Posto ce nam putovanje biti bas dinamicno. Da li su ljudi raspolozeni da ti pruze prenocise i hranu, i naplate to, naravno, u mestima gde nema hotela?

A, sto se plana puta tice - jos nije gotov. Znam samo da zelimo da vidimo sto vise prirodnih lepota (vulkani, vodopadi, dzungla, plaze, jezera, pirinacana polje, specificne biljke i zivotinje i sl), versko-kulturno-istorijske znamenitosti (Borobudur, hindu hramove i ostalo). Zato, ako neko ima nesto da predlozi (bilo da je video uzvo ili samo cuo) neka slobodno kaze.


Jos jedno pitanje, Ivane, posto planiramo da odemo 'naoruzani' profi fotografskom opremom - da li ljudi tamo imaju problem sa fotografisanjem? Samatraju li to nepristojnim, da li je potrebno da trazimo dozvolu i sl? Pitam, jer znam da ponegde ima takvih problema... pogotovo u zabacenim mestima. DA li si primetio nesto slicno u Indoneziji ili su i po tom pitanju tamo 'prijatni i gostoljubivi'? :)

Hajde... to je za sada :)
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr11.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 19:25 - pre 194 meseci
Gde u emigraciju, devojka putuje na mesec dana :)

Za malariju bih ja preporucio neke tablete posto se za to ne dobijaju preventivne vakcine. Super je sto ste vas dvoje zdravi, ali nemate isti imunitet kao ljudi koji tamo zive. Bolje spreciti i jos jednom spreciti. Ove za hepatitis, tetanus i ostalo bi mogli da uzmete za svaki slucaj. Ja preporucujem da uradite sve kako bi umanjili i najmanju mogucnost da zavrsite u nekoj azijskoj bolnici.

Inace ljudi ce vas tamo smarati svako malo na ulici da vam prodaju nesto...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 19:32 - pre 194 meseci
Na zalost, moj put u Indoneziju je bio preko aranzmana.

Medjutim - moguce je naci smestaj u samoj Indoneziji za smesne pare bez nekih vecih problema - na Baliju mozes da spavas za $4 na dan (bar je tako bilo 2004 kad sam bio tamo). Za zabacena mesta na Javi se ipak raspitajte.

Citat:

A, sto se plana puta tice - jos nije gotov. Znam samo da zelimo da vidimo sto vise prirodnih lepota (vulkani, vodopadi, dzungla, plaze, jezera, pirinacana polje, specificne biljke i zivotinje i sl), versko-kulturno-istorijske znamenitosti (Borobudur, hindu hramove i ostalo). Zato, ako neko ima nesto da predlozi (bilo da je video uzvo ili samo cuo) neka slobodno kaze.


Meni je u secanju ostao "The Bat Temple" iz Balija... to je neka pecina u kojoj ima bezbroj slepih miseva, i to im je hram. Bacis pogled unutra a ono slepi mis okacen na svaki kvadratni santimetar :) Tu i tamo mozes da primetis rupe gde nema slepog misa - te rupe je napravio lokalni piton tokom dorucka - totalo kul :)

Citat:

Jos jedno pitanje, Ivane, posto planiramo da odemo 'naoruzani' profi fotografskom opremom - da li ljudi tamo imaju problem sa fotografisanjem? Samatraju li to nepristojnim, da li je potrebno da trazimo dozvolu i sl? Pitam, jer znam da ponegde ima takvih problema... pogotovo u zabacenim mestima. DA li si primetio nesto slicno u Indoneziji ili su i po tom pitanju tamo 'prijatni i gostoljubivi'?


Vecina dece u Indoneziji obozava slikanje - sto se starijih tice, obavezno ih prvo pitajte jer neki mozda ne vole fotografisanje ili imaju neko sujeverje u vezi sa tim - vecina ljudi su jako prijatni i bice im vrlo drago da se fotografisu, i jako je lepo poslati im te fotografije kada se vratite.

Citat:
vindic8or
Inace ljudi ce vas tamo smarati svako malo na ulici da vam prodaju nesto...


Hehe, znao sam da ces ovo reci ;-) Indonezija je, istini za volju, po tom pitanju mnogo bolja od Sri Lanke na koju aludiras. Smaranje ocekujte samo u turistickim delovima, ali ni izbliza nalik na smaranje u nekim drugim azijskim zemljama (code - Lanka ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-227-88.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija18.04.2008. u 20:33 - pre 194 meseci
u bogte koje pripreme,dobro da neces u onoj plasticnoj vreci s vazduhom ici :D [sto koriste u karantinima]

 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija19.04.2008. u 12:08 - pre 194 meseci
Ne treba ti nikakva vakcinacija za Indoneziju. To je preterivanje.

Na australijskom vladinom sajtu pise da ako putujes u Srbiju pijes kupovnu vodu iz flasa i da se vakcinises protiv hepatitisa.

Travel in forested areas in Serbia brings the risk of exposure to tick-borne encephalitis. Ticks are common in country areas and are active from spring to autumn. We recommend you take measures to avoid tick-bites, particularly in rural areas.

Dalje:

Outbreaks of food-borne and other infectious diseases (including trichinosis, brucellosis and rabies) occur from time to time. We encourage you to consider having vaccinations before travelling.

A evo sa http://www.wordtravels.com/Travelguide/Countries/Serbia/Basics :
Citat:
Recommended vaccinations for visitors to Serbia are Hepatitis A, typhoid (except for very short-term visitors who restrict their meals to major restaurants and hotels), and influenza vaccine during 'flu season' (November to April). A reciprocal health care agreement entitles British nationals to free emergency treatment in Serbia, but comprehensive travel health insurance is strongly recommended for all visitors because of the insufficient and under-funded medical facilities. Cases of rabid foxes and dogs have been reported in parks and the outskirts of major cities, and bird flu has been identified in the Sombor area of north-eastern Serbia. Tap water and unbottled beverages should not be consumed, and food should be well prepared and well cooked. In the countryside precautions should be taken against tick infestation.


U kojoj to zemlji moze da se jede meso koje nije dobro skuvano? Da li postoji ijedna zemlja u kojoj kazu da cesmovaca moze da se pije? Valjda svako ima dovoljno mozga da proceni ako je neko mesto previse dodgy i nehigijensko pa da ne jede tu.

Inace ako neko ide u Tajland, klopa sa ulice je najjaca (a veoma jeftina), samo neka se pre toga raspita gde je najbolja/najukusnija hrana. Po hotelima i restoranima je malo skuplje ali i dalje neverovatno jeftino ali nije tako ukusno kao na mnogim mestima na ulici.

[Ovu poruku je menjao srki dana 19.04.2008. u 15:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 275



+63 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija19.04.2008. u 15:34 - pre 194 meseci
Preporucujem da pre svakog putovanja u "rizicne" krajeve posetis www.cdc.gov, sajt "americkog zavoda za zastitu zdravlja". Tamo u sekciji "Travelers Health" postoji puno informacija o svakoj zemlji / regionu na svetu.

Sto se tice vakcina tice, neke vakcine su obavezne za posetu nekoj zemlji a neke su pozeljne. Informacije o tome se takodje mogu naci na gore pomenutom sajtu.

Generalna pravila su:
- malarija - NE postoji vakcina i 100% zastita protiv malarije. Ukoliko se putuje u malaricne predele, preporucuje se uzimanje lekova koji bi trebalo da smanje efekte eventualne zaraze. Obrati paznju da postoje razliciti tipovi malarije koji se pojavljuju u odredjenim regionima i da lekovi koji se koriste za profilaksu od jednog tipa, nisu dobri za profilaksu protiv drugog tipa. Ne znam koji tip malarije je prisutan u Indoneziji, siguran sam da to mozes da pronadjes na gore navedenom sajtu. U zavisnosti od toga koji se lekovi uzimaju kao profilaksa, piju se jednom nedeljno ili svakodnevno. Pocinje se za uzimanjem od jedne do 4 nedelje pre odlaska u rizicni region i nastavlja se do 4 nedelje posle povratka. Postoje i varijante kada se kombinuju lekovi (mefloquin + chloroquine, napr...). Na kraju da dodam da postoje i protivnici uzimanja profilakse protiv malarije. Oni to obrazlazu cinjenicom da je i pored uzimanja lekova zaraza moguca, i da lekovi samo umanjuju simptome i prakticno odlazu blagovremeno dijagnosticiranje zaraze (sto moze da bude veoma opasno). Naravno, otezavajuca cinjenica je da neki od lekova protiv malarije cesto uzrokuju sporedne efekte, uticu na trudnocu, itd...
Ako boravis u rizicnom regionu, pravila ponasanja su jednostavna: uvece i ujutru (kad su malaricni komarci najaktivniji) se nose duge nogavice sa carapama i dugi rukavi, izlozeni deo koze se maze nekim repelentom (Autan napr.), spava se u krevetu sa mrezom protiv komaraca koja je tretirana nekim insekticidom (obavezna provera da li je mreza pocepana negde), par sati pre odlaska na spavanje stavljaju se tablete protiv komaraca (RAID, etc...). Na prvi pogled izgleda strasno ali se posle par nedelja naviknes na ceo tretman... :)

- zuta groznica - postoji vakcina koja 100% stiti od dobijanja iste. Preporucujem da se vakcinises protiv zute groznice jer ova vakcina je neophodna u dva slucaja: ako putujes u zemlju u kojoj ima zute groznice nece te pustiti da udjes bez dokaza o vakcinaciji; i ako dolazis iz zemlje u kojoj postoji zuta groznica takodje te nece te pustiti da udjes u drugu zemlju. Postoji mogucnost da te puste u neku rizicnu zemlju i bez "zutog kartona", ali mozda posle neces moci da izadjes iz nje (ovo govorim iz sopstvenog iskustva).

- Hepatitis A i Typho - vecina ljudi smatra da su ove vakcine pozeljne i bez razmisljanja se vakcinisu ako putuju u zemlje treceg sveta.

Ako si iz Beograda, vakcinu protiv zute groznice (a i druge) mozes dobiti u Zavodu za zastitu zdravlja Srbije u Pasterovoj ulici (mislim da je soba br 47 u suterenu - ima vec dosta od kad sam se vakcinisao, pa mozda i gresim). Tamo takodje mozes da se raspitas i za ostale bolesti, ali ne ocekuj da od njih dobijes bas previse informacija :( Danas je to ionako dostupno na internetu.

Za ishranu i postupanje sa hranom si vec dobila savete, koje podrzavam.

Ajd' sretan put i lep provod!
 
Odgovor na temu

j.j.

Član broj: 163762
Poruke: 11
79.101.164.*



Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija19.04.2008. u 19:55 - pre 194 meseci
Sto se tice the sajta www.cdc.gov, pogledala sma ga i bas zbog toga sma resila da stavim ovo na forum. Kad pogledas stvari koje oni pisu stvarno ne pozelis bilo gde da otputujes. Htela sma da cujem misljenja i iskustva ljudi koju su prosli kroz slicne situacije.

Vezano za zutu groznicu, nema je u Indoneziji i oni traze vakcinaciju samo ako ides iz zemlje u kojoj je ima. Mi idemo iz Srbije - dakle nece nam trebati i ta vakcina. Nadam se da cemo imati malo vise srece od tebe, Rafiki :) I, hvala za opis 'dnevne rutine', Raid i teblete protiv komaraca mi iz nekog razloga nisu pale na pamet :) Opskrbicemo se svim tim stvarima kod lokalnog stanovnistva.

I, iz nekog razloga ja sma mislila da cemo izabrane vakcine moci da primimo kod lokalnog privatnog lekara... Stvarno pojma nemam kako ide ta procedura. Hvala za detaljnu adresu :)


A, sto se tice Srkijevog komentara, da li je Srbija rizicna za posetu ili nije i da li na tim 'zvanicnim' sajtovim preteruju - verovatno da. Ali, ja stvarno verujem da kada bitno menjas geografsku sirinu i duzino i ides u oblasti sa uslovima pogodnim za razvoj razlicitih virusa i bakterija na koje nisi navikao u svom okruzenju, jednostavno je pozeljno misliti i na taj oblik zastite (vakcinaciju). Mislim, grip nije smrtonosan za Evropljane, ali su Indijanci od njega masovno umirali kada su ih evropski brodovi prvi put posetili pre par vekova. I, da znam, globalizacija, migracije ljudi, sada smo svi povezani i svi sa sobom nosimo nase 'domace' viruse, i sve se to mesa i mutira - ali svejedno :) Mozda ja dovoljno da znas da si primio vakcinu pa podsvest odradi svoje misleci da si 'zasticen', usmesto sto brines jer nisi... :)


I, da, za kraj, bitna stvar, da li neko od ljudi koji je posetio Indoneziju ili okolinu, moze da mi kaze kakve su im uticnice za struju? DA li su kao kod nas ili imaju neki drugi standard? Pitam zbog punjaca za aparat... jako bitna stvar.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
77.46.242.*



+6455 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija20.04.2008. u 00:37 - pre 194 meseci
U Indoneziji je stuja 220v a utičnice su iste kao naše... Mada ako često putuješ, ja bi ti preporučio da u torbi stalno držiš univerzalni konvertor, a pošto danas svaki uređaj radi u rasponu od 110-230V, nećeg nigde imati brige ni problema..
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 275



+63 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija20.04.2008. u 12:37 - pre 194 meseci
Nema na cemu...

Na prvi pogled stvari na www.cdc.gov izgledaju gadno, ali to je ono sto stvarno moze da ti se desi. Naravno, vecini ljudi se nista od toga ne desi, ali mogucnost ipak postoji. Ja imam obicaj da pogledam sta pise za region u koji putujem, kao i da vidim sta pise za neki region/zemlju koju poznajem i onda uporedim ta dva. Informacije sa cdc.gov treba shvatiti kao upozorenje da na putovanju moze svasta da se desi i da je neka doza opreza pozeljna.

Sto se tice vakcinacije kod lokalnog lekara, mozda je i to moguce, narocito u slucaju da ti potvrda o vakcinaciji nije neophodna za putovanje. U svakom slucaju raspitaj se dobro jer za neke vakcine je potrebno odredjeno vreme da "postanu vazece" tj mora da prodje odredjeni period nakon vakcinacije da ona pocne da deluje.

Pored RAID tableta mozes da poneses i one spirale koje se spaljuju - ovo je zgodno ako se zadesis na mestu na kome ne postoji utikac za struju. I ovo sto Ventura gore rece, univerzalni adapter za uticnice je odlicna stvar za imati na putovanju.

Jedna stvar mi pade na pamet: kad putujes u zemlje treceg sveta, nije svejedno kod kog lekara ili u koju bolnicu treba otici, ako ne daj boze zatreba. Ja potrazim sajt americke ambasade u toj zemlji i tamo obicno pronadjem bolnice/lekare koje oni preporucuju - kontam, ako oni idu tamo, onda mogu i ja :)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

S_Kid
Beograd

Član broj: 9260
Poruke: 510
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.last.fm/user/S_Kid


+2 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija20.04.2008. u 13:59 - pre 194 meseci
Inače, ne postoji vakcina protiv malarije. Kao predostrožnost možeš da uzimaš "Lariam" tablete, koje u Srbiji nisu registrovane pa ti ostaje da ih poručiš negde iz regiona. One mogu da imaju gadne nus pojave (pogledaj na wikipediji za ovaj lek), pa ih mnogi i ne preporučuju. Ja ih lično nisam uzimao, samo sam se mazao sredstvima protiv komaraca do besvesti, nosio duge rukave i farmerke i nikom ništa. Doduše imao sam jedan ujed ali za njega mislim da je bio od pauka. Boravio sam u Angoli koja je od Indonezije gora po komarcima i celo područje je malarično.
Ako ne planiraš da piješ alkohol, možeš preventive radi da piješ po jedan doksiciklin dnevno, on je jako dobra zamena za standardne anti malarike.

Moj savet ti je da okreneš institut "Batut", pitaš šta oni savetuju trenutno od vakcina, odeš i završiš to. Ako ništa drugo, osećaćeš se mnogo sigurnije, a same vakcine se jako dobro podnose i ja ne znam za slučaj da je neko imao probleme. U svakom slučaju, pre vakcinacije će te pitati za eventualne alergije i tome slično.

Preporuke za Srbiju su apsolutno realne, jer na jugu imate dobre šanse da se zarazite hepatitisom A (žutica), a voda sa česme iz većine naselja će stvoriti problem sa stomakom svakome ko nije naviknut na nju.


vdl/nlns
 
Odgovor na temu

j.j.

Član broj: 163762
Poruke: 11
212.200.145.*



Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija21.04.2008. u 07:58 - pre 194 meseci

S_Kid, a kakve veze ima konzumiranje alkohola sa preventivom protiv malarije?
 
Odgovor na temu

NickS
Nick de Serbia
Beograd

Član broj: 17478
Poruke: 93
*.jugohemija.com.



+10 Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija21.04.2008. u 10:13 - pre 194 meseci
Citat:
- Jedite voce koje se ljusti (i nikako, ali nikako, nemojte probati #@(* durian, osim ako bas ne volite da eksperimentisete ;-)


Zašto ne durian? Probao sam ga na Tajlandu i oduševio se već prvim zalogajem. Jedno od najleših voća koje sam jeo tamo (a jeo sam ih dosta). Možda ima neprijatan miris, ali je ukus božanstven!

 
Odgovor na temu

j.j.

Član broj: 163762
Poruke: 11
212.200.145.*



Profil

icon Re: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija21.04.2008. u 10:28 - pre 194 meseci

:) ja stvarno mogu da pazim na sve ostalo - ali nema sanse da ne probam voce. Dakle, durian, ali i sva ona za koja jos uvek i ne znam da postoje :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Putovanje u Indoneziju - vakcinacija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16736 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.