Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prenos imovine, porezi, procedura ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Prenos imovine, porezi, procedura ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26839 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
79.101.75.*



+18 Profil

icon Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 10:35 - pre 193 meseci
Da li je neko upucen u to kako ide procedura prenosa vlasnistva imovine, npr. nekretnine-stana, sa jednog da drugo fizicko lice ili pravno->fizicko ?

Koliki je porez na prenos imovine, ostali troskovi itd...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.lukoil.co.yu.



+10242 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 11:30 - pre 193 meseci
Govoriš o kupoprodaji ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
79.101.75.*



+18 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 11:45 - pre 193 meseci
Ne, vec samo o prenosu vlasnistva.
Ja bih kupio stan na svoje ime, a onda bih ga preveo na prijatelja. On nije u Srbiji, pa zato...
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 11:48 - pre 193 meseci
ako je kupoprodaja u pitanju
drzavi 2.5%
agenciji 3%
ako je prvi stan u pitanju onda si oslobodjen poreza na prenos alutpsonih prava (2.5%)
u tvom slucaju uradi ugovor o poklonu i tako neces platiti nikakav prenos
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.lukoil.co.yu.



+10242 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 12:37 - pre 193 meseci
Ne ide to tako.
Prenos vlasništva je zapravo kupoprodaja. A državu i ne interesuje mnogo da li si stvarno prodao kupcu, i da li je kupac ili je "kupac".
Dakle, između tebe i prijatelja mora da postoji ugovorni odnos o kupoprodaji. Plaćaš sve što sleduje kao i kod "obične" kupoprodaje
- Overa kupoprodajnog ugovoa u sudu (oko 200 - 300 €)
- Porez na prenos apsolutnih prava 2.5 % na kuporodajnu cenu (ako je kupoprodajna cena manja od tržišne, onda na tržišnu cenu)

Pošto nisi lud da angažuješ ni jednu agenciju (čitaj: manipulator, derikoža, hohštapler) onda ne plaćaš nikakvih 3%. Ipak bilo bi pametno angažovati advokata koji ima iskustva sa ovom problematikom da bi se manje cimao. Bgd tarifa za ovo je oko 200 - 300 €

Prenos vlasništva za dž je samo između roditelja i dece. SVE ostalo se plaća (pa i brat bratu).

@etjen
I na ugovor o poklonu se plaća porez. Pa niko tu nije ni lud ni zbunjen. Zamisli, da to tako može, svi Srbi, i kupci i prodavci bi međusobno "poklanjali" kuće i stanove. Nema toga nigde u svetu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 13:41 - pre 193 meseci
Citat:
Java Beograd:

Prenos vlasništva za dž je samo između roditelja i dece. SVE ostalo se plaća (pa i brat bratu).

@etjen
I na ugovor o poklonu se plaća porez. Pa niko tu nije ni lud ni zbunjen. Zamisli, da to tako može, svi Srbi, i kupci i prodavci bi međusobno "poklanjali" kuće i stanove. Nema toga nigde u svetu.


izvinjavam se, moja greska, totalno sam prevideo da je u pitanju prijatelj(ne znam sta mi bi).
Inace, neka te prijatelj ovlasti da kupis stan u njegovo ime, da ne bi sve placao dva puta porez na prenos apsolutnih prava. To ti je najbolje resenje.

Citat:
Java Beograd:

Pošto nisi lud da angažuješ ni jednu agenciju (čitaj: manipulator, derikoža, hohštapler) onda ne plaćaš nikakvih 3%. Ipak bilo bi pametno angažovati advokata koji ima iskustva sa ovom problematikom da bi se manje cimao. Bgd tarifa za ovo je oko 200 - 300 €



Na zalost to bas ne ide tako, skoro je nemoguce doci direktno do vlasnika i sve obviti bez posredstva agencije. Na to moze da zaboravi, tako da mu nemoj davati laznu nadu.

Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-226-36.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 13:48 - pre 193 meseci
a ako je nasledstvo u putanju? [da nije roditelj-dete]?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.lukoil.co.yu.



+10242 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 13:53 - pre 193 meseci
Kod nasleđa se plaća "Porez na nasleđe". Naravno ne plaća se za prvi nasledni red (ne znam kako stoje stvari sa drugim, trećim naslednim redom).

@etjen
Što se agencija tiče, 3% je užasno mnogo para ! I te kako se valja potruditi i naći vlasnika. Naravno, slažem se da je to nekad nemoguće.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 13:54 - pre 193 meseci
na nasledstvo se isto ne placa porez ali ja mislim do drugog kolena.
Iz licnog iskustva, kad mi je baka umrla, stan je presao na mene i nisam nista platio. (mada sam ja sa njom radio ugovor o poklonu, sto bi, btw, trebalo da znaci i da ugovor o poklonu ide do 2. kolena bez poreza)

Problem je sto je to u principu sve vrlo siva zona, ako u sve to umesas i porez na kapitalnu dobit-tu tek niko ne moze da ti kaze kad se i kako placa... Ali stvarno niko, jer sam svedok vise oprecnih resenja od opstine do opstine a advokati to tumace kako im zgodno...
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-226-36.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 13:56 - pre 193 meseci
prvi nasledni red? moze malo detaljnije,radoznao sam :)

npr. kako je u slucaju testamenta,a kako ako si jedini krvni srodnik

i slazem se da 3%nije mala stavka ,ako moras jos dodatno placati

edit:etjen je odg... skroz bzvz,npr. dobijes od neke leve tetke neki plac ,svorc si [nemas 500 e] i odakle da platis dazbine,bzvz
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 14:00 - pre 193 meseci
Citat:
Horvat:

edit:etjen je odg... skroz bzvz,npr. dobijes od neke leve tetke neki plac ,svorc si [nemas 500 e] i odakle da platis dazbine,bzvz

prodaj plac! Porez plati od kapare.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
79.101.75.*



+18 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 14:30 - pre 193 meseci
Hvala vam na odgovorima, ako racunica dobro stoji za stan od oko 30.000e, dazbine prenosa bi, sa advokatom, bile oko 1400e.

Citat:
Inace, neka te prijatelj ovlasti da kupis stan u njegovo ime, da ne bi sve placao dva puta porez na prenos apsolutnih prava. To ti je najbolje resenje.
Moze li to uraditi iz inostranstva?

Da li dodatni problem u proceduri pravi cinjenica da on nije nas drzavljanin ?
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 14:32 - pre 193 meseci
A sto ne bi mogao naci vlasnika a neki papak iz agencije moze? Daj oglas da kupujes bez posrednika. Kad imas pare ti postavljas uslove. Jedino ako si se nameracio na neki odredjeni iz ponude neke agencije ali za nekoliko hiljadarki bi ga iz zemlje iskopao. 0,3% bi bila dovoljna provizija za nekretnine.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-226-36.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 15:00 - pre 193 meseci
Citat:
etjen: prodaj plac! Porez plati od kapare.


pisao sam samo hipoteticki,nista nisam nasledio

ali kako mozes prodati plac ako nije sve prepisano i sta ako ne zelis da prodas plac,ccc,moras se zaduzivati,skroz bzvz
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 15:37 - pre 193 meseci
Citat:
Horvat: pisao sam samo hipoteticki,nista nisam nasledio

ali kako mozes prodati plac ako nije sve prepisano i sta ako ne zelis da prodas plac,ccc,moras se zaduzivati,skroz bzvz


znam da si pisao hipoteticki :)

mozes da prodas na osnovu ostavine koja je pravosnazna, od kapare platis porez i na konacnom ugovoru prodas totalno legalnu nekretninu bez tereta. Ovo je inace sasvim uobicajeno.

Citat:
pantic68: A sto ne bi mogao naci vlasnika a neki papak iz agencije moze? Daj oglas da kupujes bez posrednika. Kad imas pare ti postavljas uslove. Jedino ako si se nameracio na neki odredjeni iz ponude neke agencije ali za nekoliko hiljadarki bi ga iz zemlje iskopao. 0,3% bi bila dovoljna provizija za nekretnine.


Nista licno ali vidi se da nisi kupovao stan (govorim za beograd)

@101010

ne znam kako je s'obzirom da nije nas drzavljanin ali koliko znam preko nase ambasade (ukoliko ima i nase drzavljanstvo) moze da posalje ovlascenje. Raspitaj se moze biti problem ako je stranac.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 15:41 - pre 193 meseci
Samo bih dodao da ovo sto se tice agencija sto sam pisao, vazi za Beograd. Sto se drugih gradova tice, tu ne znam kakva je situacija, pa ne mora biti tacno da ne mozes naci stan bez agencije.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-226-36.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 15:52 - pre 193 meseci
Citat:
znam da si pisao hipoteticki :)

mozes da prodas na osnovu ostavine koja je pravosnazna, od kapare platis porez i na konacnom ugovoru prodas totalno legalnu nekretninu bez tereta. Ovo je inace sasvim uobicajeno.


da da,ali opet,moras da prodajes ili da se zaduzujes iako ne zelis,za nesto sto si "dobio",stvarno glupo :(
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?07.05.2008. u 17:16 - pre 193 meseci
Citat:
etjen: Nista licno ali vidi se da nisi kupovao stan (govorim za beograd)

U pravu si, ja sam provincijalac, ovde kad ostaris shvatis da poznajes sve ljude u gradu.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
*.static.ikomline.net.

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?08.05.2008. u 12:39 - pre 193 meseci
izvinjavam se ako sam te nakako uvredio. Nije mi to bila namera.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Prenos imovine, porezi, procedura ?03.07.2010. u 11:06 - pre 167 meseci
A da li vazi bilo kakav ugovor o prenosu imovine, apsolutnih prava i sl. ako nije overeno u sudu?

I da li u sudu moraju da budu prisutne obe strane (i kupac i prodavac tj i i davalac i primalac poklona ako je u pitanju ugovor o poklonu)? Ili je moguce da neko odnese potpisano i overi bez prisustva npr. prodavca ili bez kupca svejedno?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prenos imovine, porezi, procedura ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26839 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.