Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije

elitemadzone.org :: MadZone :: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9106 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kljajoni
Backa Palanka - Novi Sad

Član broj: 28437
Poruke: 98



+1 Profil

icon Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije04.06.2008. u 19:06 - pre 193 meseci
Ljudi, mala pomoć. Drug iz Slovenije me je zamolio da mu pokušam da pribavim bilo kakve podatke o naučnim dostignućima koja se upotrebljavaju pri izboru, konzerviranju, preradi, pakovanju i distribuciji bezbedne i zdrave hrane. Pošto je uspeo da nabavi podatke za manje više većinu evropskih zemalja, jedna od retkih koja mu je ostala je naravno Srbija :), pa ga zanima šta su to Srbi uspeli da naprave unikatno što se tiče prehrambene industrije (pored gore navedenog, bilo bi dobro navesti neku tehnologiju ili proizvod tipa plazma keks i sl) ?

Hvala unapred na odgovorima
 
Odgovor na temu

Bananaman

Član broj: 13587
Poruke: 76
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije04.06.2008. u 19:34 - pre 193 meseci
Ostavljam mogucnost da me neko demantuje, ali mislim da sledece niko u svetu sem Srba nije "pustio u eksploataciju":

Smoki
Slatko (ne kao ukus vec kao poslastica)
Tecni jogurt
valjevski duvan cvarci
Sok od maline (Next)

The Time is Near!
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije04.06.2008. u 20:18 - pre 193 meseci
Citat:
Bananaman: .....mislim da sledece niko u svetu sem Srba nije "pustio u eksploataciju":

Smoki
Slatko (ne kao ukus vec kao poslastica)
Tecni jogurt
valjevski duvan cvarci
Sok od maline (Next)


Osim Duvan cvaraka, sve ostalo postoji i u ostalim delovima sveta, samo pod drugim nazivima i neznatnim oscilacijama u ukusu (smoki).
Ono sto bih ja dodao je leskovacki nacin prerade mesa....
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije04.06.2008. u 20:33 - pre 193 meseci
Slovenacki ajvar ?
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 08:23 - pre 193 meseci
Urnebes salata?

Ima je u delikates radnjama na zapadu i na nemačkom govornom pordučju je poznata kao
"Serbisches Aufstrich" (srpski namaz), i kao što ime kaže nemci je mažu na hleb.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-167-154.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 10:55 - pre 193 meseci
Citat:
upotrebljavaju pri izboru, konzerviranju, preradi, pakovanju i distribuciji bezbedne i zdrave hrane

sta je od toga sto ste naveli zdrava hrana? :D

nego,sta je valjevski duvan cvarak?

a ostalo nabrojano ima svuda ,manje vise :)
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
41.204.224.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 11:10 - pre 193 meseci
Svez vruc hleb, sve para izbija iz njega, hladan paradajz, slanina prosarana mesom... malo luka... ima li sta zdravije? :D
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 11:22 - pre 193 meseci
Citat:
Horvat: ....nego,sta je valjevski duvan cvarak?


Duvan cvarak, je cvarak iz kog je maksimalno ocedjena mast, tako da su od njega ostala samo sitna vlakna, pa kao takav lici na usitnjen duvan u cigareti. Odatle i naziv " duvan cvarak", e sada valjevski to je verovatno kada neko u Valjevu napravi takve cvarke, sto ce reci da svako mesto moze da ima svoje duvan cvarke.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 11:32 - pre 193 meseci
Hm, nisam vidjao jogurt u mnogim zemljama. Svi imaju vocne jogurte i te zajebancije, ali ono... pravi, masan, gust... tesko :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Andrej Živković

Član broj: 183630
*.dynamic.dsl.t-2.net.



Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 12:07 - pre 193 meseci
Pozdrav svima,

ja sam taj drug iz slovenije.

Prvo, hvala svima za odgovore. Za sada su favoriti ajvar i urnebes salata.

Pored izvornih srpskih proizvoda, trazim i neka dostignuca u industriji. Recimo izum ili unapredjenje neke masinekoja se koristi u proizvodji hrane ili sire (biotehnologiji, hemiji..) ili neki proces (pasterizacija), novi nacin pakovanja (modifikovana atmosfera ili novi materijali za ambalazu). Znaci sve sto se koristi od trenutka kad seljak ubere ili utovi nesto do trenutka kad mi neki gotov proizvod odpakujemo kod kuce.

I to sve za poslednjih 200 godina.

Unapred sam vam zahvalan za svaku informaciju.
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 12:59 - pre 193 meseci
Citat:
boccio: Hm, nisam vidjao jogurt u mnogim zemljama. Svi imaju vocne jogurte i te zajebancije, ali ono... pravi, masan, gust... tesko :)


Ima jogurta istog ili slicnog kao u Srbiji (i u Srbiji se razlikuje, od proizvodjaca do proizvodjaca), bar u delu Evrope gde se ja krecem, Holandija, Belgija, deo Nemacke, Danska, Swedska.
 
Odgovor na temu

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 16:41 - pre 193 meseci
Kajmak?
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 18:52 - pre 193 meseci
@ Andrej Moze li se znati za koju svrhu su ti takve informacije potrebne ?
 
Odgovor na temu

Andrej Živković

Član broj: 183630
212.235.179.*



Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 19:14 - pre 193 meseci
Svrha ovoga je seminarski rad na temu Dostignuća evropske prehrambene industrije u zadnjih 200 godina.
To će biti predstavljeno na kongresu prehrambenih tehnologa u novembru u Ljubljani.
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
77.46.172.*



+18 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 19:59 - pre 193 meseci
Ne znam za dostignuca, karakteristicno i neponovljivo je ono tradicionalno.
Malo ko zna da Srbija ima mnogo jedinstvenih vrsta sireva, kakvi ne postoje nigde na svetu. Koji se jos po negde prave u selima koja nestaju npr/na kopaoniku, zlatiboru, zlataru... Slicno je i sa ostalim mlecnim proizvodima. Mnogi od ovih mlecnih proizvoda postoje pod isitim nazivom na drugim mmestima, ali nisu isti.
Postoje situacije da u dva sela, koja su jako blizu samo na razlicitoj nadm. visini. Na isti nacin prave sireve, sve rade isto, ali sirevi imaju drugaciji ukus. Zbog razlicith flora mikroorganizama itd.

Ne znam kako stoje stvari sa kiselim kupusom, i koliko je on rasprostranjen po svetu. Tu su i razne kobasice, nek se vojvodjani raspisu :).

Danasnja komercijalna prehrambena indstrija je bas to, komercijalni mainstream, koriste se tehnologije za prozivodnju hrane kao i svugde u svetu.
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.swipnet.se.



+14 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 20:28 - pre 193 meseci
Citat:
101010: Ne znam za dostignuca, karakteristicno i neponovljivo je ono tradicionalno.
Malo ko zna da Srbija ima mnogo jedinstvenih vrsta sireva, kakvi ne postoje nigde na svetu. Koji se jos po negde prave u selima koja nestaju npr/na kopaoniku, zlatiboru, zlataru... Slicno je i sa ostalim mlecnim proizvodima. Mnogi od ovih mlecnih proizvoda postoje pod isitim nazivom na drugim mmestima, ali nisu isti.
Postoje situacije da u dva sela, koja su jako blizu samo na razlicitoj nadm. visini. Na isti nacin prave sireve, sve rade isto, ali sirevi imaju drugaciji ukus. Zbog razlicith flora mikroorganizama itd.


Pa dobro, kod seljaka i sir na vrhu kace ima drugaciji ukus od onoga na vrhu, sto ne znaci da Srbija ima "mnogo jedinstvenih vrsta sireva". Niko od njih nema prepoznatljivu i jedinstvenu recepturu i tehnologiju proizvodnje sira. Postoje neke prilicno nedefinisane kategorije kao sjenicki ili zlatarski, ali Srbi uglavnom dele sireve na cetri vrste: mladi, stari, feta i kackavalj.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 21:06 - pre 193 meseci
Brendovi Srbije. Ono zbog cega sam te pitao zasto ti je to potrebno je pitanje otkrivanja receptura (redosleda tehnoloskih procesa ) u cilju stvaranja odredjenih proizvoda koji su poslovna tajna.
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
77.46.172.*



+18 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije05.06.2008. u 22:00 - pre 193 meseci
Citat:
vukad: Pa dobro, kod seljaka i sir na vrhu kace ima drugaciji ukus od onoga na vrhu, sto ne znaci da Srbija ima "mnogo jedinstvenih vrsta sireva".
Iz te premise zaista ne sledi moja konstatacija, ali ja nisam koristio tu premisu. Niti ta premisa ima bilo kakave veze sa takvim zakljuckom.

Citat:

Niko od njih nema prepoznatljivu i jedinstvenu recepturu i tehnologiju proizvodnje sira. Postoje neke prilicno nedefinisane kategorije kao sjenicki ili zlatarski, ali Srbi uglavnom dele sireve na cetri vrste: mladi, stari, feta i kackavalj.
Verujem da vecina ljudi tako misli, ali obrazovanje o ovoj temi steceno u c-marketu, nema veliku tezinu, nhf.
Da sad obajsanjavam i pisem, mrzi me.
Cinjenica je da vecina tih sireva, kao sto sam rekao, "nestaje" jer nestaju ljudi koji ih prave, nisu komercijalno poznati, niti se masovno prozivode...
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije06.06.2008. u 06:46 - pre 193 meseci
Ovo ti je u neku ruku i prava slika situacije ovde. Toliko proizvodimo hrane i imamo toliko potencijala a nista od tehnogije nismo smislili i patentirali. To je samo posledica cinjenice da mi najvise izvozimo primarnu namirnicu a drugi je obradjuju, zato tehnologija nije ni razvijana.

Sada mi pade na pamet oni tipovi sto su pravili burek za Nemacko trziste. Smrznuti burek koji samo treba ispeci. Znam da su nesto resavali oko problema upotrebe odgovarajuce masti (ne moze ulje a ni svinjska mast zbog muslimanskih vernika) i resenje su nasli u nekoj biljnoj masti (da li palmina ili tako nesto...).
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije06.06.2008. u 15:33 - pre 193 meseci
Citat:
Ne znam kako stoje stvari sa kiselim kupusom


Korejanci imaju kimchi (http://en.wikipedia.org/wiki/Kimchi) - kiseo kupus sa necim
ljutkastim sto mnogo lici na alevu papriku (crvenkasti prah) samo je nekako drugacije
ljuto.

Citat:
Kajmak ?


Za kajmak ima mnogo vise sanse da niko na svetu nema (ja bar mislim da je tako).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Naučna dostignuća srpske prehrambene industrije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9106 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.